Op een weiland bij Praag begon de vlucht naar de vrijheid Sport io 't kort Hei woord is aan de heren De Weense mode leeft opl I Goed gemutst Ontsnapte Tsjechen vertellen Chauffeurs voor hetleger gevraagd VREEMDE STRALEN RAKEN DE AARDE CHINESE VESTIGINGEN IN OOST-DUITSLAND? In 1951 weer een Ronde van Nederland. Zandvoortmeeuwen contra K. N. V. B. VIER JAAR GEËIST VOOR POGING TOT MOORD Werken van Grandma Moses naar Nederland ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 Hus nu zal dat toch wezenlijk gebeu ren. Ik had het nooit voor mogelijk gehouden, maar de krant zegt het en dat is het eind van alle tegenspraak Eindelijk, eindelijk zijn dan toch de ogen aan het opengaan. Vijf minuten vóór twaalf, om zo té zeggen. Als we nog even gewacht hadden was er van al het moois uit vroeger dagen niets meer over dan wat curiositeiten in een mu seum. Maar hoe piëteitsvol dat ook is het blijft een armzalig surrogaat voor wat eenmaal geweest is. Wat eenmaal heeft geruist en geglansd en geschitterd rond de welgeschapen leden van knap pe struise vrouwen. U begrijpt het al: ik denk aan de nationale drachten, waarvan men ein delijk het geheel eigene, het onweer staanbare flatteuze en schilderachtig'' heeft ingezien. Zo goed als in Zwitser land is ook hier een beweging gaande die ten doel heeft het nationale cos- tuum weer in ere te herstellen, aange past aan de eisen die onze tijd nu een maal stelt. Maar goed: de oude glans en statie mag dan practisch niet geheel te her stellen zijn (men moet toch in de mooi ste streekdracht kunnen fietsen en in een bus of trein stappen), als de be weging voldoende steun krijgt en alle vrouwen, ook de dames die nu bij de Haute "Couture zweren, de moed hebben om zo'n costuum werkelijk te dragen, dan zijn wij niet een stap terug getre den in de ontwikkeling, maar een héél grote stap vooruit. Alleen dit zal slechts kunnen gebeuren als het man volk meewerkt. U gelooft mij niet? Ik zal het u bewijzen. Jaren geleden woonde ik enige maan den in een der mooiste streken van ons land, het onvolprezen Zuid-Beveland. En daar begon mijn schoonheidlievend hart te bloeden van spijt om al het prachtig eigene dat langzaam maar ze ker aan het verdwijnen was. De statige Bevelandse dracht, u weet wel: die met de heerlijke kanten mutsen als grote witte schelpen, de gouden sieraden, de bloedkoralen, de bontgekleurde? doeken en de statig deinende zwarte rokken, werden alleen nog maar gedragen door de vrouwen boven de, zeg vijf en twin tig jaar. De jonge meisjes wilden er niet meer aan. Die droegen jurken van kunstzijde en tobralco-met-een-bloem- pje, precies als de jeugdige schonen in Manchester en Marseille en Maag denburg en Medemblik en Medan en MelbourneIk was eerst verbaasd toen verbijsterd en eindelijk veront waardigd. Ik ging op bezoek bij de boerinnen, ik dronk koffie met koek in de keuken en op mijn enthousiast smeken sleepten zij bereidwillig haar hele klerenkast leeg. Zoiets prachtigs, zoiets ongelofe lijk smaakvols en elegants als daar te voorschijn kwam! Zo'n muts van echte kant, een kunststuk van stijven, strijken en opmaken. Al die sierlijk geplooide doeken en beuken, bij dozijnen tegelijk kwamen zij op tafel, variërend van materiaal en patroon, al naar de sei zoenen. En die omslagdoeken, grijs en zwart pluche met randen van chenille- franje, die zo vol gratie werden omge slagen bij koud weer. Jullie weten niet, half hoe mooi jullie bent, als je naar de kerk gaat, pleitte ik. Geen vrouw die zoiets aan heeft kan zich lelijk voelen, en evenmin zal zij het wagen om krom te lopen of onbevallig te gaan sjokken In zoiets moet je schrijden met deinen de rokken. Waarom, o waarom dragen jullie dochters en zusjes van onder dc twintig het niet meer? Zij weten niet hoe zij zichzelf te kort doen. In die allemansjurkjes zien zij er zo plomp en onpersoonlijk uit. Ik wou dat ik zo iets bezat Echt? Meende de juffer dat echt? Iemand uit de stad, iemand die zóveel letters gegeten had, zou in dat boerinne- goed willen lopen? Dat zei ik maar om hen te plezieren. Toen heb ik iets heel ergs gedaan, met de vuist op tafel geslagen of een lelijk woord gezegd of misschien wel allebei. Wel wis en drie meende ik dat, ik was doodeenvoudig verliefd op dat moois, en ik zou niet rusten vóór ik ook precies zoiets had. compleet tot en met de sieraden en ik zou het aantrekken ook. En ik kan u verklappen: het is gelukt. Zij hebben mij eindelijk geloofd en toen werd ik natuurlijk aan alle kanten met welda den overladen. Wat ik zelf niet kopen kon kreeg ik spontaan ten geschenke, tot sieraden toe. En op 'n mooie avond, toen alles compleet was, heb ik het hele geval met de deskundige hulp van mijn hospita aangetrokken werkelijk geen halve maatregel en ben onvervaard en zo trots als een pauw dwars door 't dorp gestapt op weg naar mijn beste raadgeefsters: een oudere boerin met 'wee volwassen dochters, die alle drie rog streekdracht droegen. En achter alle gordijntjes verschenen nieuwsgierige hoofden, die naderhand bedenkelijk werden geschud. Wie liep daar nu in het hartje van de zomer met een fluwelen doek en beuk door de dorpsstraat? En zo vlug, en met zulke klikkende hakken.Ik werd met gejuich ontvangen en om en om gedraaid, en toen kwamen eindelijk de zwijgzame tongen los. Weet u, waarom de jonge meisjes het niet meer dragen willen? Omdat het zo lastig is. (Onzin jullie stappen ermee op de fiets, met een juk met twee emmers desnoods en nog wèl zo kwiek als in de stad). Om dat je er zo in te kijk loopt als je eens buiten je streek komt en met dat drukkere verkeer gebeurt dat veel va- her dan vroeger. De mensen gapen je £)E WEENSE MODE is eigenlijk iets heel bijzonders. Zjj is name lijk slechts ten dele te vergelijken met wat wfl de mode van Parijs plegen te noemen. Maar, terwijl het Parijs is, dat de toon aangeeft in het wereldconcert van de mode, verzorgt Wenen de muziek. Om duidelijker te zeggen: Parijs geeft de ideeën aan, maar in Wenen wonen de vakmensen, die ze bruikbaar maken voor ieder een. Parijs ievert de modellen, maar in Wenen wonen de naald- werksters, die gedistingeerde kleuren weten te kiezen en wier af komst alleen al zekerheid geeft voor een vrouwelijk-elegante coupe. In een land, welks militaire uniformen eenmaal de mooiste waren ter wereld, hoeft die aanleg voor het modevak ons niet te verwon deren. De oude keizer Frans keurde er al in hoogst eigen persoon de rijke combinaties van bruin met lakrood, lichtblauw met room wit of pauwblauw met goud en het werk van de kleermakers moest ook in ander opzicht die keizerlijke proef kunnen doorstaan. Er zijn nu geen keizers meer, die mode keuren. Iedereen, die mode draagt, heeft daarin nu een stem en het is een wel heel eritisohe jury, die ook het Wenen van na de oorlog weer als modecentrum B Waar het mode-ambacht bloeit, viert ook de bontwerker zijn triomfen. E U Bij een licht vioolkleurige chiffon japon van Gertrud Höchsmann ver- B H vaardigde de bontwerker Giranek uit Wenen deze mokkakleurige, j| bijna als zwart aandoende lange petit-gris avondmantel. heeft aanvaard. Eigenlijk kon het ook niet anders. Wat zo in een fg Ij geschiedenis van meer dan zes eeuwen aan kennis van het modevak f§ j§ is opgebouwd, kon ook in de moeilijke jaren van de Duitse bezetting B H niet vernietigd worden. Een ogenblik had het de schijn, alsof Berlijn B M Wenen zou overvleugelen, maar het bleef ten slotte schijn. K De Weense mode die dezer dagen op enkele shows in ons land de B 3 aandacht trekt heeft uit de schaarste en de hoge prijzen voor m 1 buitenlandse stoffen zelfs de inspiratie gehaald om zich eveneens toe M Ij te leggen op de vervaardiging van de ook in het buitenland gewilde §j p jersey-stoffen, die zij verwerkt tot modellen, welke uitmunten door M g hun eenvoud en goede smaak. !lllilllllllillllllllllllllllllllllllllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!llllll!llllllftllIHim!iinilllllllllll!llll!lllllllllll!llinillllll!llllllllllll!lll!llllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||l!llll!>n U heeft voor de kleine meid een M f v) l manteltje gemaakt en nu wilt U er nog a 1 - \\\ySl graag een hoedje bij fabriceren. Hoe /t VvVyNjl L vindt U zo'n parmantig luifelhoedje? V*-? xSil/j Het bestaat uit een reep stof voor de J v bol, een achterstukje en een rand. De "*7^ laatste moet dubbel geknipt worden en nog één maal in linnen. t pa- -J \f n troontje is getekend voor de ceftijd k q\ (Jk> van 3 a 4 jaar, maar het is heel een- voudig te vergroten of te verkleinen. U verbindt de bolreep met het ach- Als U het papieren patroon eerst even terstukje. Voor de rand neemt U de past, dan ziet U al gauw, wat er nog stof en ook het linnen schuin. Het lin- aan veranderd moet worden. nen inlegsel bevestigt U met de flanel steek aan de binnenrand. Dan legt u beide randen met de goede kant op el kaar en stikt de buiten kant dicht. De naad onge lijk afknippen, de rand omdraaien en doorstikken (stiklijnen 1 cm van el kaar). U legt de rand op de goede kant van de bol en stikt hem vast. Dan rijgt u de buitenkant van de bol om, zodat de naad van de rand naar binnen ligt en stikt de hele buitenkant door. De voering naar hetzelfde patroon maar iets klei ner, zoomt u in het hoedje, nadat u eerst de keelbandjes aangenaaid hebt. U werkt het hoedje langs het bolletje met een bandje en een strikje af. Dat staat wel aardig. u een geschulpte volgens de stippel lijn kunnen nemen, en u kunt hem ook omslaan. In dat geval naait u het rand, zoals u een kraag aan een mars- tel zet. U ziet, dat het hoedje dan heel goed van tweeërlei stof te maken is. aan alsof je een wonderdier bent. (Dat is helaas waar, maar in dat gapen zit ook een flinke portie bewondering om dat jullie er zo weergaloos knap mee uitzien). Omdat het zo warm is in de zomer. Omdat je direct als de boerin wordt gekend en daarnaar behandeld. (Ook alweer waar, helaas; in de win kels der provinciesteden laat men zo'n „boerin" rustig wachten voor een „dame", ook al draagt de boerin voor honderden guldens aan het lijf en kan de dame van armoe de deur niet vin den). En omdat, o knallende klap op de vuurpijl: de jongens het niet meer willen. Zij zijn altijd en overal de eer sten, die de streekdracht niet meer dragen en in hun allemansconfectie- pakje willen zij dan ook geen knappe boerendochter in haar kostelijke pronk aan de arm. maar een juffertje in de mode-uniform van dertien in het do zijn. Van kuddedieren gesprokenAha. Dus. mijne heren, die al die Zeeuwse en Friese en verdere streekcostuums zo flatteus vindt: het welslagen der beweging hangt eigenlek van af. SASX-IA Soldalen varen thuis General C. C. BALLOT', met mili tairen op weg naar Rotterdam, passeerde Donderdag Finisterre. General S. D. Sturgis, met militai ren op weg naar Amsterdam, pas seerde Donderdag Kaap Bougaroni. Sibajak en Zuiderkruis, met mili tairen onderweg naar Rotterdam, passeerden gistermorgen Gibraltar. Chitral: met militairen op weg naar Amsterdam, was Donderdag dwars van Massawa. Napoli, met repatriërenden op weg naar Marseille, was Donderdag 890 mijl O.Z.O. van Guardafui. (Van onze correspondent te Londen) F)E NEGEN TSJECHEN, waaronder drie piloten, die op sensationele wijze in een gestolen Dakota uit Praag naar Engeland zijn gevlucht, zijn onder gebracht in een klein huis in Hampstead, Noord-Londen. Het zijn kapitein Joseph Kaucky, de hoofdtestpiloot der Tsjechische luchtlijnen met zijn vrouw «n driejarig zoontje, kapitein Prchal met zijn vrouw en vijfjarig dochtertje Eva, en kapitein Rehka en zijn vrouw. De identiteit van de negende vluchte ling, een man, wordt geheim gehouden, uit vrees voor repressailles tegen zijn familie, die nog in Praag Is. De drie piloten waren tjjdens de oorlog in Enge land bij het Vrije Tsjechische Squadron. huis waren gegaan met de kinderen, alsof ze gingen winkelen. Om geen arg waan te wekken, hadden ze niets mee kunnen nemen, alleen hun handtasjes en lege boodschappentassen. Onderweg hadden de twee andere piloten en de anonime burger hen met auto's opge pikt en waren ze hals over kop naar het weiland gereden. „Het Russische régime, in Tsjecho- slowakije is nog veel erger dan de Duitse bezetting tijdens de oorlog", zei mevrouw Prchal. „Aan alle kanten word je door de politie beloerd. Onze mannen waren al een jaar lang elke dag geschaduwd. De politie vertrouwde hen niet, omdat ze tijdens de oorlog bij de RAF in dienst geweest waren". Inmiddels hebben de vluchtelingen hun ontsnapping naar de vrijheid naar behoren gevierd in het Londense club gebouw van de Vrije Tsjechen; hun kinderen zijn overladen met geschen ken. Na een uitgebreid verhoor door de Britse autoriteiten mochten zij de pers bijzonderheden vertellen over hun ge waagde vlucht van achter het IJzeren Gordijn, die zij acht maanden lang had den voorbereid. Kaucky, de 40-jarige testpiloot die het toestel naar Engeland gevlogen had, vertelde ons het volgende: Hij was Za terdagmorgen in de Dakota opgestegen onder het voorwendsel een proefvlucht te gaan maken. Door een list had hij zijn politiegeleide kwijt weten te raken, dat altijd op proefvluchten wordt mee gestuurd, teneinde ontsnappingen naar het Westen te voorkomen. Hoe hij dit precies klaargespeeld had, wilde hij niet vertellen. Voor de vlucht had hij 2000 liter benzine aan boord weten te laden. Hij zette koers naar een wei land, slechts 15 mijl van Praag verwij derd, waar de acht andere vluchtelin gen op hem zouden wachten. Deze za ten in twee auto's aan de kant van de weg. „Toen ik boven het weiland was, tipte ik mijn vleugels als signaal, dat ik alleen was en mijn politie-escorte met succes was kwijtgeraakt. Mijn vrouw zwaaide toen met een kussen sloop op het weiland, zodat ik wist, dat op de grond ook alles veilig was. Toen landde ik. Het was de moeilijkste landing, die Ik ooit gemaakt heb, want het veld was nog geen 300 meter lang, maar het was ome enige hoop. Binnen twee minuten waren ze alle acht aan boord. Wij vlo gen eerst over de Russische zone van Duitsland. Toen wij daarna Frank fort naderden, werden we begeleid door een Amerikaanse jager. Drie en een half uur na ons vertrek van het weiland landden we op Manston-vliegveld in Kent, dat ik nog van de oorlog kende, want ik was daar bij de RAF gestation- neerd geweest". Leven onder druk. Toen begonnen de dames haar verhaal te vertellen. Mevrouw Prchal zeide, dat ze die Zaterdagochtend gewoon uit hun Er kunnen in de komende maanden enige honderden chauffeurs geplaatst worden bij de Koninklijke Landmacht, in de rang van korporaal of korporaal le klasse. Men kan zich voor de tijd van vier of zes jaar verbinden. Voor deze functie komen in aan merking nog in dienst zijnde of reeds gedemobiliseerde oorlogsvrijwilligers en gewone dienstplichtigen, die hun eerste oefening hebben voltooid. Men moet in het bezit zijn van een militair rijbewijs. Aanmelding geschiedt bij de garnizoenscommandant of de afdeling militaire zaken van het gemeentehuis. Gisteravond is de nieuwe vuur toren van Ouddorp officieel in gebruik genomen en in werking gesteld. Verschillende Westeuropese sterren wachten ontvangen sinds enige tijd „geheimzinnige seinen" uit het heelal. Het verschijnsel doet zich vrijwel da gelijks voor. Merkwaardig is, dat de signalen gelijken op die, welke van sterren afkomstig zijn, maar zij komen uit gebieden in de ruimte, waar zich voorzover de wetenschap reikt geen hemellichamen bevinden. Er zijn twee groepen van stralen, verneemt het Parool van de Utrechtse Sterrenwachter. De ene groep komt uit de Melkweg, de andere uit dertig z.g. puntbronnen, waarmee men weer slechts de richting aangeeft, waaruit deze stralen tot ons komen. In deze dertig richtingen is, een uitzondering daargelaten, geen he- hemellichaam of sterrenstelsel bekend. De deskundigen zijn van mening, dat het bij de dertig puntbronnen niet zal blijven, maar dat als de radar-appara ten groter worden, er wel honderden van deze bronnen, uit welke straling naar de aarde komt, kunnen worden vastgesteld. In Engeland maakt men er speciaal werk van deze stralen op te vangen. Dit geschiedt door middel van een ra diotelescoop, dat is een omgebouwd, vergroot en verfijnd radar-apparaat. In Cambridge heeft men er een van tachtig meter doorsnee. Ook de ster renwacht in Utrecht heeft een derge lijke, hoewel kleinere, radiotelescoop op het dak staan, waarmee men de radistraling van de zon en de Melk weg meet, maar waarmee niet de stra lingen uit de dertig puntbronnen kun nen worden gemeten. Ook in Kootwijk is men thans bezig een dergelijk ap paraat te bouwen. Volgens het Westberlijnse blad Der Tag zouden in het onder Pools be stuur gestelde Silezische gebied thans behalve Oostpolen ook Chinezen ge vestigd zijn. Het zou in de bedoeling liggen vóór het einde van dit jaar nog twintigduizend Chinezen, die in hun eigen land geen werk kunnen vinden, op basis van vrijwilligheid naar Sile- zie te brengen. De Chinezen zouden gevestigd zijn zowel in Opper-Silezie als in het Waldenburgse bergland en in de Nedersilezische industrieplaatsen. In Kattowitz en Beuthen zouden spe ciale Chinezen-wijken zijn ingericht. „Deze verdachte, die een onbeheerst en gevaarlijk iemand is, heeft een medemens als een schadelijk dier neer geknald", aldus de officier van justi tie te Amsterdam in zijn requisitoir tegen de 33-jarige Amsterdammer E. die in de nacht van 30 op 31 Juli in de Paternostersteeg te Amsterdam zijn revolver had leeggeschoten op de 33- jarige koopman J. Drenth. Drenthwas door drie kogels getroffen en zwaar gewond. Ter zitting verscheen hij nog met zijn rechtervoet in gipsverband. Verdachte verklaarde, dat Drenth hem had gedreigd bij de politie aan te ge ven als hij hem geen handel meer be zorgde. Hij had daarop het voornemen Drenth van het leven te beroven. De officier eiste vier jaar gevangenis straf. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak op 20 October. Van 13 October tot 9 November a.s. zullen in het Gemeente Mu seum te 's-Gravenhage de werken te zien zijn van de 90-jarige me vrouw Anna Mary Robertson Moses, of kortweg „Grandma Moses". Grandma Moses, een in Amerika beroem a en populair schilderes, begon met de uitoefe ning van de schilderkunst op 76- jarige leeftijd. Dit deed zij op doktersadvies tegen haar rheuma- tiek. Voordien had Grandma Moses nog nooit een penseel aan geraakt. Haar eerste stukjes gaf mevrouw Moses weg aan vrien den. Later wist zij een paar werk jes te verkopen tegen de prijs van 3.en nu maakt zij voor haar primitieven liefst 3000.—. LtnJcs Grandma Moses tijdens de ver vaardiging van een schilderij, rechts een van haar voltooide werken. Tijdens een persconferentie, welke gistermiddag in Amsterdam werd ge houden, maakte de secretaris van de Stichting Ronde van Nederland, mr. Feendorp, bekend, dat in 1951 in ieder geval weer een Ronde van Nederland zal worden georganiseerd. Weliswaar waren de financiële uitkomsten van de vorige ronde niet van dien aard dat men geheel en al tevreden kon zijn, doch de financier heeft aangeboden ook het komende jaar zijn bemiddeling te verlenen. Om aan de Ronde van Nederland meer populariteit te verlenen heeft men gemeend enkele veranderingen in dit wielergebeuren te moeten aanbrengen. Zo heeft men besloten dat de Ronde in ieder geval door alle provicies van Ne derland zal moeten komen, waardoor het noodzakelijk is gebleken, dat 't aan tal etappes wordt vergroot. Het ligt bo vendien in de bedoeling tijdens iedere etappe een sterrit voor wielrijders te organiseren. De plannen voor de na tionale Rijwiel Rally heeft men nog niet zuiver omlijnd, doch vast staat, dët tijdens iedere wedstrijddag een rit, met als centraalpunt de aankomstplaats van de Ronde, zal worden gehouden. Hierdoor hoopt men een grotere be langstelling voor de Ronde van Neder land te kweken. Belangrijk is in dit verband bovendien, dat de organisatoren zich bewust zijn, dat de Ronde zich eerst in de volle belangstelling van wielersportlievend Nederland zal kun nen verheugen, als de buitenlandse deel neming groter en sterker zal worden. Uit een en ander blijkt wel duidelijk dat belanghebbenden zich thans reeds bezighouden met het wel en wee van de Ronde van Nederland 1951 en het is te wensen dat deze Ronde daardoor in de toekomst aan belangrijkheid zal toenemen. Naar bekend zijn enkele voetbal lers o.w. Stoffelen, Schubert, Wiertz, Drager, Klein, Koning, Korndorffer en Wiggemans door de strafcommissie der KNVB voor vier wedstrijden voorwaar delijk geschorst met een proeftijd van drie jaar. Acht leden van Zandvoort meeuwen zijn verder door de KNVB geschorst met ingang van 2 October tot 1 November alsmede een half jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verder tot betaling van een bedrag van f 3.80 wegens kosten vooronderzoek. Het verschil in straf maten valt destemeer op indien men nagaat dat alle spelers van de op 29 Juli te Zandvoort gespeelde voetbal wedstrijd tussen een plaatselijk en een badgastenelftal op de hoogte waren van het feit, dat deze ontmoeting georga niseerd ten bate van het verzetscomité niet door de KNVB was goedge keurd. Het bestuur van Zandvoort meeuwen schorste het achttal onmid dellijk en stond ongeveer 20 September de spelers weer toe voor wedstrijden uit te komen. Dit bestuur is dezer da gen bijeengekomen en besloot het vol gende telegram naar de KNVB te zen den: Zandvoortmeeuwenbestuur protes teert tegen beslissing inzake wedstrijd 29 Juli. Is van oordeel dat alle spelers wisten, dat hetv erboden wedstrijd be trof en Zij dienden derhalve gelijke straf te ontvangen. Zo anders wordt ge handeld is er geen sprake meer van recht. Ons prestige onherroepelijk ge schaad evenals het uwe op deze wijze. Indien geen andere beslissing, zal be stuur van Zandvoortmeeuwen en bloc functie neerleggen. Negentien athleten, die de Rus sische ploeg vormen voor de wereld kampioenschappen gewichtheffen van 1315 October a.s. te Parijs, hebben al len een visum gekregen om naar Frank rijk te komen, zo verklaarde heden een woordvoerder van het Franse minis terie van buitenlandse zaken. In de Hlivièrahal te Rotterdam worden Maandag 16 October bokswed strijden gehouden met als hoofdpartij een ontmoeting tussen Job Roos en de Franse middengewicht Emile Godart^ Het gevecht gaat over tien ronden. In de tweede hoofdpartij komt Teun Brommer in de ring tegen de Noord- afrikaanse welter Baouez Haida. In de bijpartijen komt Snucky de Bruin tegen Jean Gainetta, een Pools-Franse mid dengewicht bokser uit en Piet Voor winde ontmoet in een vedergewicht- partij de Fransman Jules Tirlemont.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7