Telegram van Dr. Drees heeft het karakter van ultimatum VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Complot van een massa-diefstal in Amsterdamse fabriek ontmaskerd Bittere strijd woedt in Indo-China Dinsdag 10 Oct. 1950 147e Jaargang No. 237 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Resolutie van Indonesische parlement Gerbrandy wil militaire actie van Nederland Aardbeving op Ambon Talrijke arrestaties Een badgeyser ontplofte Geve/ vloog uil hef huis... Pont bij Hembrug van 23 Oct.-5 Nov. gestremd Weerbericht (Namaak)-bom naar zijn auto geworpen Wilt U dat laten De Sjah van Perzie trouwt achttienjarige Foster Dulles bepleit AcHesom plan De Verenigde Naties dienen versterkt Zuidkoreanen bezetten stad Wonsan Amerikanen ontmoeten grotere tegenstand f180.- grens mag worden overschreden KoJil ï3&ileJfc Britse regering zal de staalindustrie 15 Febr, overnemen Amerikanen beschoten vliegveld aan de grens Truman zal Assemblee der V.N. toespreken De Sowjetunie tegen Lie's aanblijven Westduitse zönegrenzen verdwijnen Franse troepen naar Tsjechische grens BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. i Het Indonesische parlement heeft gisteren een aantal resoluties besproken, die waren ingediend naar aanleiding van het telegram van dr. Drees in verband met de kwestie-Ambon. Aangenomen werd de resolutie, waarin de inhoud van het telegram wordt betreurd wegens de inmenging in de Indonesische binnen landse aangelegenheden. Het telegram, zo wordt gezegd, draagt het karakter van een ultimatum, is minder beleefd en bevat zinsneden, die het hart van het Indo nesische volk wonden. De resolutie doet een beroep op het Nederlandse volk om de regering te weerhouden van een herhaling van de aggressie in Indonesië en op het Indonesische volk om paraat te blijven, teneinde de eenheid en de souvereiniteit te verdedigen. Men acht bemiddeling van de Unci inzake Ambon buiten de competentie van deze commissie te vallen. De resolutie kreeg 76 stemmen voor en 66 tegen en was oa. ondertekend door Latuharhary en Moh. Yamin. De resolutie van de communistische fractie om de RTC overeenkomst te verwerpen, werd verworpen. Deze re solutie kreeg 25 stemmen. Een resolutie, waarin werd opgemerkt, dat het tele gram een morele steun voor opstand in het gebied van een Unicgenoot betekent en de gedachten van het telegram van dr. Drees moesten worden verworpen, verkreeg ook geen voldoende aantal stemmen. Een vierde resolutie werd in getrokken. Het antwoord der Indonesische rege ring aan de Unci zal worden opgesteld door de ministers Roem en Leimena. Een vertegenwoordiger van de Unci had Maandag een onderhoud met mi nister Roem. Vraag aan dr. Drees. Het Tweede Kamerlid mr. Gerbrandy (AR) heeft aan de minister-president schriftelijk de volgende vraag gesteld: Is de regering, lettende op hetgeen de regering van de RIS bezig is te on dernemen tegen het volk van Ambon, bereid om met eigen militaire machts middelen maatregelen te nemen, ten einde de vrijheid, de veiligheid en het leven van dit volk der eenmaal meest loyale Nederlandse onderdanen te be schermen? Uit verschillende plaatsen in Indone sië worden protesten gehoord tegen de militaire actie tegen Ambon. Het Am- bonnese comité van Java heeft een brief gericht aan de UNCI met de hand tekeningen van 10.000 personen, waar in wordt gevraagd om direct staken der vijandelijkheden (door de RIS). Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „Radio-Ambon riep 8 October om, dat het eiland Ambon en de Oeliassers zwaar geteisterd zijn door een gewel dige aardbeving, welke werd gevolgd door een vloedgolf, dit tot honderden meters landinwaarts ging. De schade is zeer aanzienlijk. Het aantal slachtof fers is nog niet vastgesteld". De aardschokken, die om kwart vóór twaalf voor het eerst gevoeld Werden, duurden de gehele dag voort. Aan net Rode Kruis werd om hulp verzocht. De stichting „Door de eeuwen Trouw" te Eindhoven heeft in een telegram aan minister-president Drees verzocht om „faciliteit en bescherming door de marine in verband met de aardbeving op Ambon, voor het vervoer van voed sel en medicamenten, die gereed liggen in de omgeving van Ambon". Zij dringt overigens aan op „onverwijlde hulpver lening door de Nederlandse regering". Ceram heroverd? De regering van de Zuid-Molukken heeft het bericht, als zou de TNI reeds in de buitenwijken van Ambon zijn, tegengesproken. De regering wijster op, dat het Hitoe-front is schoonge veegd en de vijand in wanorde is ge vlucht. Gisteren viel Piroe (Ceram) weer in Ambonese handen, aldus het bericht. Omtrent de aardbeving meldt de re gering, dat deze Zondagmorgen te 11,55 uur begon en thans nog onregel matig voortduurt. Twee dorpen wer den weggevaagd. - De schade wordt ruw geschat op 7l/2 millioen gulden. De voedselnood is thans zeer groot en velen zijn dakloos. De regering doet ten slotte een verzoek om hulp, voor al voedsel. De recherche van de politie in Am sterdam-Noord is er dezer dagen in geslaagd een zeer groot complot onder het personeel van een fabriek in het Noordelijk deel van Amsterdam te ontmaskeren. De goederen, die in deze fabriek vervaardigd worden, werden per vrachtauto het land door gebracht. Personeel van de fabriek verwerkte het dan ter plaatse. De verantwoor ding van het verbruikte materiaal werd niet juist bijgehouden. Hierdoor slaagdcn verscheidene personeelsleden erin goederen achter te houden en deze als verwerkt te doen boeken. Aan dit spelletje deed vrijwel het ge hele personeel mee en er zou mogelijk nooit iets van gemerkt zijn, ware het niet, dat een van de chauffeurs te De Franse strijdkrachten, die het teruggetrokken garnizoen van de Fran se post Caebang aan de Chinese grens dekten, hebben een vijfdaagse „ver nietigingsslag" met de guerrillastrijders van de Vietnam gestreden, zo werd door het Franse legerhoofdkwartier te Saigon in Indo—China verklaard. Een deel van het teruggetrokken gar nizoen heeft het fort Thatkhe bereikt, na een tocht van 50 km door het dichte oerwoud. In de "ijfdaagse slag, waar van de horigheid Maandag tot spora dische gevechten verminderde, leden de guerrillastrijders „buitengewoon zware verliezen" en de Fransen „zeer ernstige verliezen". Een woordvoerder van het Franse leger verklaarde, dat de tegenstander een overmacht van tien tegen één had en „een meester in de kunst van het oorlogvoeren" was. De schilder W. D. (Daams) te Kerkdriel (N.-Br.) had dezer dagen een tweede-hands badgeyser in zijn badkamer laten aanbrengen. Vermoe delijk tengevolge van een of ander de fect aan het apparaat vloog de gey ser gisteren door grote stoomontwik- keling uit elkaar. De ontploffing was zo hevig, dat de achtergevel uit het huis werd geslagen en dat de zijmu ren schade opliepen. In de inboedel van het huis werd een ware ravage aangericht. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. jongens maakten ruzie.... Als men ruzie krijgt, terwijl men op het strand mosselen wil koken, kan dat ernstige gevolgen hebben. Énkele jongens stookten op het strand bij de Nolledijk te Vlissingen een vuurtje, maar er ontstond verschil van mening Een der knapen wierp een ijzeren staaf, waarmede men het vuurtje op pookte, naar zijn kameraadje. Deze kreeg het gloeiende voorwerp op he' hoofd. Hevig bloedend en bewuste loos van de pijn is de jongen naar de dichtstbijzijnde arts vervoerd. De KNAC deelt mede, dat het mo torisch verkeer bij de Hembrug ge stremd zal zijn van 23 October tot 5 November. De Rijkswaterstaat heeft uitgebreide maatregelen genomen om het ongemak voor de automobilisten tot een minimum te beperken. Te Buitenhuizen zal een uitgebrei de dienst, waarschijnlijk met drie pon ten worden uitgevoerd, terwijl zo no dig en mogelijk ook te Velsen de dienst zal worden uitgebreid. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen.Matige in de kustprovincies tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Van nacht minder koud, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Woensdag: Zon op 6.57, onder 17 56. Maan op 6.43. Onder 17.41 (n.m.) brutaal werd en daardoor de aandacht van de boekhouding op valse opgaven vestigde. De politie heeft thans twee chauffeurs, acht voorlieden, een op koper en diens zoon gearresteerd. Mo gelijk zullen nog meer arrestaties vol gen. De totale waarde van het gesto len goed bedraagt ettelijke duizenden, guldens. Churchill in Denemarken Winston Churchill is Maandag met zijn echtgenote voor een driedaags be zoek te Kopenhagen aangekomen. Hij zal de gast zijn van koning Frederik en koningin Ingrid. Tijdens Churchils rit door de stad werd een namaak-bom, naar zijn auto geworpen, die met veel vuurwerk ontplofte en een regen papiertjes met communistische leuzen wegslingerde. De bom miste de wagen. De dader is niet gearresteerd. Koning Frederik heeft Churchill tij dens een banket in het kasteel Fredens- borg tot lid benoemd van de Orde van de Olifant de hoogste Deense orde en een van de oudste orden in Europa. Prinses tot lastig publiek: Het gebeurde dezer dagen in Hilver sum. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet gingen schoenen kopen, in gezelschap van haar verzorgster, me vrouw Pennink. Als andere kinderen schoenen gaan passen, stappen ze een voudig met moeder of vader de win kel binnen. Helaas heeft de ervaring geleerd, dat als de prinsesjes inkopen gaan doen, er steeds voorzorgsmaatre gelen moeten worden genomen. Zo werd de auto een stukje verder ge parkeerd, opdat niet onnodig de aan dacht op haar aanwezigheid zou wor den gevestigd. Alles leek goed te gaan maar toen de prinsesjes met haar kra kende, nieuwe schoenen naar buiten kwamen, bleek de auto nauwelijks méér zichtbaar door de honderden nieuwsgierigen, die zich om de wagen verdrongen. De pret van de nieuwe schoenen ging er bijna door verloren Er waren zelfs mensen, die toen de prinsesjes er eenmaal in geslaagd wa ren in de auto te stappen hun hoof den door de portieren stakenWas het wonder, dat prinses Beatrix vroeg of ze dat wilden latenHet is wel dui delijk, dat het winkelen voor kinde ren, ook al. zijn het prinsesjes, door een dergelijk optreden wordt bedorven De meeste Nederlanders hebben in de afgelopen jaren getoond beter begrip tehebben voor wat de prinsesjes toe komt dan hier bij de schoenwinkel tot uiting kwam. Daarom: wie de schoen past trekke hem aan Sjah Mohammed Reza Pahlevi van Perzie, wiens huwelijk met de Egypti sche prinses Fawzia, zuster van koning Faroek, in 1948 werd ontbonden, zal binnenkort in het huwelijk treden met een achttienjarig Perzisch meisje. Het meisje, Soraya Esfandiari, is de dochter van een hoge Perzische dignitaris en een Duitse moeder. Zij is Maandag uit Parijs te Teheran aangekomen, zo wordt gemeld. De Sjah ontmoette haar twee jaar geleden te Parijs, Men verwacht, dat er spoedig een officiële ver-klaring 7,bl worden uitgegeven. John Foster Dulles, de republikeinse adviseur van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, heeft bü de politieke commissie der V. N. aan gedrongen het plan van minster Ache- son ter versterking van de Verenigde Naties goed te keuren. Hjj diende het plan, dat onder meer voorziet in de vorming van een leger der V. N., het instellen van een „waakhond-commis sie" en het openen van de mogelijk heid der algemene vergadering binnen 24 uur bijeen te roepen, formeel in. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Wisjins- ky, die na Dulles het woord voerde, verklaarde: „Met sommige punten van de Amerikaanse ontwerpresolutie gaat de Sowjet-delegatie accoord". Ten aan zien van andere punten van het docu ment wilde hij echter enige amende menten of verbeteringen indienen, zeide hij. En hij voegde er aan toe, dat hij niet gunstig stond tegenover de algemene Prinses Anne, de dochter van prinsès Elizabeth van Engeland, zal op 21 October, de verjaardag van de slag bü Trafalger, worden gedoopt. Volgens betrouwbare berichten van het hoofdkwartier van MacArthur is de belangrijke Noordkoreaanse havenstad Wonsan op 140 km. van de grens geval len. Maandagavond waren Zuidkoreanen de stad binnengerukt. De eerste Ame rikaanse cavaleriedivisie, die Zondag Noord-Korea is binnengetrokken in een actie ,die door een Amerikaanse leger- woorvoerder „het begin van de grote stoot" genoemd wordt, ondervindt thans De ministerraad heeft gisteren tot zeer laat in de avond vergaderd. Onder meer is ter sprake gekomen de recente maximum loonsverhoging van 180.fZoals bekend had minister Joekes de Tweede Kamer toegezegd de begrenzing van de loonsverhoging nog nader in de ministerraad ter sprake te brengen. Dit nu is gisteren geschied. De regering heeft thans bepaald, dat de verplichte loonsverhoging van 180. voorgeschreven blijft, echter met dien verstande, dat de werkgevers bij algemene vergunning van het College van Rijksbemiddelaars deze grens mogen over schrijden. J-Joedt U voor een oppervlakkig oor deel vrienden! Opdat het U niet verga als boer Preston uit Kentucky, die negentig harde dollars neertelde voor het schilderen van zijn (old Ken tucky) schuur en daarbij gruwelijk bedrogen werd. Op het eerste gezicht mocht het bouwsel dan in een kleurig kleinood van het Kentuckiaanse land schap getransformeerd zijn, bij nader inzien bleek de snode schilder met 'n ol ei ook iuitjes in te metten waiu: Hun collegae in Minneapolis mogen er anders ook zijn. Die arresteerden op grond van waggelende gang en roomijs, wartaal de heer Henry Bad Boy (het geen vrijelijk vertaald Hendrik Deug de voetballers van de Russische ploeg „Spartak", die momenteel door Noor wegen toert, bekijken: Vier uur vóór de match: Twee glazen room, een bord dunne soep met 2 ons balletjes, een half pond piepers en een flinke portie kip; als desert pruimen, appelen ot Daar komen dan twee uur na de wedstrijd nog zes boterhammen met worst bij. En elf manschappen van de Russische bergtroepen hebben gankelijk beschouwde 7.127 m. hoge „Lenin"-spits in de Pamir-keten be klommen. Doen ze ook niet op een niet, de tegenhanger van Brave Hen- I riai !fn °P Potemkin slechts de naar drilt cjUSi beduidt). Nog een „bad in zes dagen de tot dusver als ontoe- de boerderij gekeerde zijde een verfje b0y": De Vlaardingse recherche heeft «to 0 gegeven. Wat op het eer b>ij een slachtoffer van de alom heer- eempe^h t" 'Ü^t, *s; da,t ket sende hamsterpest 100 kg. rijst, 50 zie uu« lutb ujj ecu as uur van Harlingen de kg_ suiker, 100 dubbele stukken zeep, lege maag, denkt Theodoor. Hij vraagt c-ptinfiioT", Cr Vu" Harlingen heeft uit- ygg busjes gecondenseerde melk, 4% -* 1J-- ieSheirt'„f ^leumfeesten ter gele- kg. thee en 3i5 repen chocolade te genheid van het 50-jarig bestaan van beslae genomen de stad bij te komen wonen. Nogal S g wiedes, denkt Theodoor, die bovendien dat zich echter wel af, of lieden, die slechts bedrijfsvoetbal beoefenen en nooit hoger dan de Noordhollandse duinen geklommen zijn, dezelfde rant soenen toegemeten krijgen. Bergen Harlingen wei 7, 7' oovenaien jrouwens helemaal overbodig, Het betreft »eS(;ha had' hamsteren! Moet U eens het (we- hebben trouwens nog meer voordelen: Texas, een hahte eèwf.f S2ÏÏF5.. tenschappelijk uitgekiende) dieet een halve eeuw geleden door emigranten uit de Friese havenstad gesticht. Burgemeester Hannema gadt natuurlijk. Op 13 November, met een „stratoclipper", en hij neemt een paar oude kaarten van het originele Har ingen mee voor het museum in Har ingen junior. Hoewel de dagen van de zesschieters zelfs in Texas nu tot het verleden behoren blijken de she- s nog niets van hun befaamde scherpzinnigheid te hebben ingeboet. Twee agenten, die in Fort Worth een geheimzinnige epidemie van gebroken rui en onderzochten arresteerden ten minste prompt twee lieden, die van deur tot deur gingen, informerende Na gisteren mag ik van Alida alleen nog Viotaria-yjoter drinken. In het gebergte bij Ballangen (even ten zuiden van Narvik) is goud ont dekt Het goudgehalte van de vrij grote hoeveelheden erts zou 18 gram per ton bedragen; acht gram per ton wordt reeds lonend geacht. Als na tuurlijke verdedigingsmuur krijgen bergen ten slotte steeds minder beteke nis: Volgens het Franse blad „Figaro zal de „poilu" spoedig de beschik king krijgen over een nieuw soort vijf tig tons tank, die voorzien is van een draaibare geschutstoren, welke zwaar dere granaten dan de Britse „Cen- tarion"-tank kan afvuren, uitgerust is met verschillende luchtafweerwa- pens en hellingen van 65 graden met gemak kan beklimmen. voor het eerst sinds weken weer hevige tegenstand. Amerikaanse versterkingen zijn onderweg en zullen vandaag in de strijd geworpen worden. De voorhoede van de Verenigde Na ties stiet 800 meter over de breedte graad op' Noordkoreaanse versterkin gen en kon Maandag slechts 1600 meter in de richting van Pjongjang opruk ken. De Noordkoreaanse hoofdstad ligt 160 km. verder. Meer naar het Oosten streden Ameri kaanse troepen in de plaats Hwatsjon, 12 km. over de breedtegraad. Sinds het begin van de campagne zijn meer dan 55.000 krijgsgevangenen gemaakt. Vol gens sommige schattingen hebben de Noordelijken niet meer dan 40.000 man aan effectieve troepen over. Vrijwilligers op Schiphol Met de KLM Skymaster „Overloon" arriveerden Maandagavond op Schip hol 48 militairen uit Indonesië, die deel zullen uitmaken van de Nederlandse eenheid voor Korea. De soldaten o.m. 16 leden van het vroegere KNIL, waar bij vijf Indonesiërs zijn afkomstig van de verschillende onderdelen van de Koninklijke Landmacht in Indonesië. Er zijn oorlogsvrijwilligers bij, die reeds vijf jaar in dienst zijn, en dienst plichtigen die tien maanden dienst de den in de tropen. In de loop van deze week wordt nog een tweede groep ver wacht van ongeveer 20 man. De Britse regering zal het beheer over de staalindustrie op 15 Februari 1951 overnemen, aldus deelde het mi nisterie voor de Bevoorrading Maandag mede. Volgens de wet op de ijzer- en staalindustrie van 1949 kan de nationa lisatie geschieden op elk tijdstip in de twaalf maanden na 1 Januari van het volgende jaar. De Nederlandse delegatie bij de Algemene Vergadering der Verenig de Naties. Eerste rij v.r.n.l.: Mr. G. J. van Heuuen Goedhart, dr. L. J. C. de Beaufort, de heer D. J. von Bal- luseck, dr. M. A. M. Klompé, dr. W. J. A. Kernkamp. Tweede rij: dr. Patijn, dr. P. V. A. Roling en de heer J. H. Sprockel. strekking ervan „behalve dat ik 't eens ben met het principe van de verster king van de vrede". De Britse en Franse gedelegeerden steunden het Amerikaan se voorstel. De stemming werd aange houden tot heden. Sowjef-proiest De Sowjetunie heeft bij de Ameri kaanse regering geprotesteerd tegen „schending van haar grens door Ame rikaanse vliegtuigen". Evenals de vo rige maal weigerde de Amerikaanse diplomaat te Moskou, ditmaal was het Barbour, de nota aan te nemen. Het protest heeft betrekking op twee Shooting Stars, die volgens de nota laagvliegend het Sowjetrusi- sche vliegveld aan de zeekust in het gebied van Soechaya Retsjka nader den. Het vliegveld is ongeveer hon derd km. van de grens tussen de Sow jetunie en Korea gelegen en werd met mitrailleurs bestookt. Het gevolg was, dat eigendom van het vliegveld werd beschadigd. President Truman heeft een uitno diging aanvaard om op 24 October een boodschap te richten tot de Algemene Vergadering der V. N. te Flushing Meadows. Op die dag zal men in een speciale bijeenkomst het feit herdenken, dat de V. N. vijf jaar geleden gesticht wer den. Door het Witte Huis is medege deeld, dat de boodschap een belang rijke rede over de buitenlandse poli tiek zal zijn. De Sowjetunie heeft Maandag op een besloten bijeenkomst van de Veilig heidsraad bezwaar gemaakt tegen ver lenging van Trygve Lie's ambtperiode als secretaris-generaal der V.N. Ver nomen wordt, dat het bezwaar van da Sowjet-afgevaardigde, Jacob Malik, niet zozeer gericht was tegen de per soon van Lie als wel tegen het prin cipe van een verlenging van ambts periode. Slachtoffer van brand te Pernis overleden Naar wij vernemen is de toestand van drie van de vier gewonden bij de ontploffing op de raffinaderij van de BPM te Pernis, bevredigend. Helaas is de 27-jarige P. Wierixs uit Rotter dam inmiddels overleden. De Amerikaanse Hoge-Commissaris in Duitsland, John McCloy, heeft op een conferentie van functionarissen van de Amerikaanse Hoge-Commissie doen uitkomen, dat de grenzen tussen de Westelijke bezettingszones zullen wor den opgeheven tegelijk met de verster king van de westelijke geallieerde troe pen in Duitsland. Hij spoorde de func tionarissen aan, zich op de hoogte te stellen van de gang van zaken in de andere westelijke zones. De nieuwe geallieerde divisies wor den spoedig in Duitsland verwacht. Vermoedelijk gaan- de Franse troepen naar de Beiers-Tsjechische grens, waar het thans Amerikaanse zone is. In geallieerde militaire kringen is men van mening, dat het geen zin heeft de Franse versterkingen in de Franse zone te stationneren, daar die zone geen grens met landen „achter het ijzeren gordijn" heeft. Over het algemeen zul len de troepen daar gelegerd worden waar zij het meest nodig zijn en niet, «oals thans, op zonale basis.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1