De Alkmaarse feestdag op prettige wijze beëindigd Stad en Omgeving Onderbouw Friese brug aanbesteed Festival 1950 met „Die Schöpfung" besloten AGENDA Nii Coen Bo reddinc Feestelijkheden uitstekend verlopen Een zeer goede optocht Grandioos vuurwerk besloot de dag Groningse firma laagste inschrijfsier met f 229.000 Gepeins langs de kant Uitstekende uitvoering onder leiding van Corn. Jonker Uitslag kinderwedstrijd Zuurkoolfa volle i Noord-Sd DINSDAG 10 OCTOBER 1950 Het is traditie geworden, dat er tel- kenjare ter viering van het ontzet een optocht door onze straten trekt en ook dit jaar is met deze gewoonte niet gebro ken. Er was een optocht en wel een zo goed verzorgde, dat een extra woord van lof toekomt aan de geestelijke va der en leider de heer P. Cloeck en aan allen, die hun tijd en werkkracht heb ben gegeven om er iets bijzonders van te maken. Een klein, maar dapper tweetal in de Kinderoptocht, welke in de morgenuren door de stad trok. „Het Nederlandse Lied", de titel leende zich inderdaad tot het uitbeel den van alleraardigste tafereeltjes en natuurlijk ontbraken daarbij niet de ridders, de vaandelwacht, de vlagdra- gers en last not least Willem van Oranje in hoogst eigen persoon, die nog lang niet vergeten is, dat van Alkmaar de Victorie is begonnen en daarom trouw elk jaar weer aan de optocht deelneemt. De stoet opende met de rijtuigen, waarin de burgemeester met zijn gasten, de bestuursleden der ont zetverenigingen van Leiden en Alkmaar en de ereleden waren gezeten. De hoge hoeden en jacquets maakten weer de indruk, dat het hiér geen volksvermaak maar een zeer ernstige zaak gold en na deze aanmaning om ons te bezinnen op' de historische betekenis van het schouwspel trokken de vele praalwa gens voorbij, die alle getuigden van het loffelijk streven dit jaar weer iets moois te brengen. De minstreel bespeelde zijn instru ment voor een keur van jeugdige scho nen, de kleuren van Nederlands vlag werden op originele wijze uitgebeeld, de poort van Den Briel was nog dicht toen de wagen ons voorbij trok, maar zal gezien de enorme boomstam die daar achter werd meegedragen wel spoe dig in naam van Oranje zijn openge- rameid. De Ruyter, die in een blauw geruite kiel aan het grote wiel draai de, bleek in zijn jeugd een meisje te, zijn geweest, maar men kon hem aan het achtereind van de keurige wagen ook op zijn schip bewonderen en con stateren, dat hij in latere jaren een al gehele verandering had ondergaan. Het Geuzenvendel trok aller bewonde ring, maar de Alk- maarders bij de Friese Poort ston den een beetje te dicht op elkaar. Waarschijnlijk is de Friese brug des tijds ook al nauwer geweest dan goed was voor het ver keer. De Gilde vier de feest en als het daarmee tot vijf uur is voortgegaan zul len er heel wat pottekens geleegd zijn. Het kantklos sen verplaatste ons even in een rustige oude omgeving en de schutters deden wanhopige pogin gen om in de pas te lopen. Een soort generaal liep er met getrokken sa bel naast en com mandeerde van „ééntwee", maar het hielp niet veel. Zijn ondergeschik ten lachten hem eenvoudig uit. Er schijnt aan de dis cipline van onze schutterijen altijd wat ontbroken te hebben. Overigens was het jaartal waaruit deze stads- verdedigers stamden lemaal duidelijk. Wij herinneren ons de schutters nog uit onze jongensjaren, maar de uniformen van dit illustere groepje deden méér aan de Napoleon tische tijd denken. Buitengewoon mooi was de Padvinderswagen met het kampvuur en de seintoren en interes sant de uitbeelding van „Mama 'k wil een man hè". De jeugdige poorter die op deze wagen zijn aanzoek deed had een allesbehalve benijdenswaardige rol, vooral omdat het jawoord om vijf uur nog niet was gegeven en hij bijna al die tijd op zijn knieën moest liggen. De tien negertjes waren inderdaad zo zwart als een moriaantje maar zijn kan Zij hebben een troostprijs verdiend voor al de moeite die het zgl kosten om de verf er weer af te krijgen. De Zilver vloot bood een galjoen van reusachtige afmetingen een zeer mooie wagen Moeders parapluie was inderdaad een beetje verschoten en de haasjes in het Knolleland waren blijkbaar al eerder geschoten, zodat men geen vrees behoef de te hebben dat ze tijdens de optocht uit de boerenkool zouden springen. De sikkelwagen gaf een keurig beeld van het boerenleven en de vrouwelijke smid zal ongetwijfeld de eerste dagen wel een paar stijve armen hebben. Als zij van te voren geweten had wat haar bo ven het hoofd hing zou zij wel een kleiner hamertje hebben meegenomen De drie kleine kleutertjes zaten keu rig op een bankje moesten ze eigen lijk niet op een hek zitten? de Bos sche wagen had een gevolg van earna valsvierders, die er bijzonder „echt" uitzagen en de stoet werd besloten met drie prachtige boerensjeezen waarschijnlijk uit de Schermer. De eerste was volgeladen met „ouwe wij ven", de tweede met „oude kerels" en de derde met jonge meisjes. Minder toepasselijk droeg juist deze laatste wagen met zijn bekoorlijke vracht op de krat het opschrift: Al die mij ziet, en niet mag lijden, die keert zich om en laat mij rijden. Het was een compliment voor de jeug dige schonen, dat niemand zich bij het voorbijrijden van deze praalwagen heeft omgekeerd. Politie, padvinders en vele commissieleden te paard of te voet, hogehoed en zwartgejast, zorgden voor een keurige regeling,p zodat alles een vlot verloop had. Excelsior, Sint Cae- cilia en de Postharmonie zorgden voor de vrolijke noot en ook de tamboers en bazuinblazers van het padvinders corps verdienen een eervolle vermel ding. De politie had alles keurig ge regeld en van enige stagnatie was geen sprake. Ook door de medewerking der Landelijke Ruiterverenigingen van Bergen, Heiloo en Schermeer, die met een vijftigtal paarden present waren heeft deze feestelijke stoet in de bonte rij der ontzet-optochten een eervolle plaats gekregen. Geslaagde turndemoristratie In tegenstelling tot vorig jaar wer den de gymnastiekdemonstraties door uitstekend weer begunstigd. Bovendien had men de toestellen ditmaal op het Hof inplaats van op het Waagplein opgesteld, waardoor de demonstraties nog beter tot hun recht kwamen daar de turners en turnsters geen last van de kille ochtendwind hadden. Bij zo'n gezamenlijke demonstratie van De Halter en Turnlust komt eerst goed tot uitdrukking over hoeveel uit stekend materiaal men in Alkmaar be schikt en welke een fraaie sport dat turnen is. Het is dan ook wel zeker dat beide verenigingen een uitsteken de propaganda hebben gemaakt voor hun mooie en gezonde sport. Eén ding was jammer; de publieke belangstel ling was zó groot dat niet alle toeschou wers een behoorlijke plaats konden veroveren en zeker niet de kinderen waarvoor toch feitelijk in de eerste De „Tien kleine negertjes" veroverden stormender hand de harten der duizenden langs Alkmaars straten. ons niet he- plaats een dergelijke demonstratie nuttig is. Dat de jeugd overigens een warme belangstelling voor de turn- sport aan de dag legde bleek wel uit het feit dat alle waarschuwingen van politieagenten en inspecteurs ten spijt, telkens weer de afzetting werd door broken. De demonstraties vingen aan met een klassikale oefening van de Halterjeugd en een vrije oefening van ie Turnlust-dames. Halter-dames de den hierna een knotsoefening en de dames van Turnlust demonstreerden op aantrekkelijke wijze een bal-oefe ning. Hoogtepunten waren er de indi viduele oefeningen van Tiny van De Mayoress en Mayor van Bath en mr. F. C. Wills deelden na afloop van de aubade chocolade uit aan de schooljeugd. Heugten en Klaas Boot. Tiny van Heugten omdat zij over een fabelach tige lenigheid beschikt en Klaas Boot omdat hij in zijn vrije oefening een beheersing demonstreerde, waarop maar weinig turners kunnen bogen. Heel Alkmaar was gisteravond op de been. Onze stad was dan ook het aanzien voor honderd procent waard, De schitterende illuminatie van talloze straten, bruggen, pleinen en gebouwen bracht velen er toe 's avonds de stad eens van een andere zijde te bezien. Toen het kerkconcert nog niet geëin digd was, overstemde de eerste vuur pijl reeds met een luide knal het ge luid van de stemmen der duizenden toeschouwers aan de Handelskade. Het vuurwerk was dit jaar zo mogelijk nog mooier en fantastischer dan vorige jaren. Achter elkaar losten de sterren paddestoelen, vuurballen en hoe zij meer mogen heten elkaar af. De „gil lende keukenmeiden" ontbraken ook dit jaar niet en telkens weer lieten zij hun gierend geluid horen. Alles werd afgewisseld door saluutbommen, pracht bommen, vuurstraalkunst-, juwelen- en toverbommen, zoals zij in het uitvoe rige programma beschreven werden en die met luide knallen, welk geluid tien voudig tegen de omringende huizen werd weerkaatst, uit elkaar sprongen. De vuurpijlen, en bommen, die gloeien de vuurregens uitgooiden of grote bou- quetten met ontelbare kleurschakerin gen leverden zulke fantastische licht effecten tegen de donkere lucht, dat menigeen zijn bewondering in een langgerekt „oh" moest uiten. Aan de kade waren ook een tiental grote „stukken" opgesteld, waaronder de lu mineuze waterval, de wip, die ditmaal helaas mislukte, vele molentjes, gou den sterrenregens, opspuitende vuur' kransen, sterren enz. Het slot van dit vuurfestijn, overtrof echter al het voorgaande. Zeer groot door vuur omlijst, verscheen de leuze „Van1 Alk maar de Victorie", omringd door vuur stralen en sterren. De duizenden toe schouwers werden geïmponeerd en keer den met 'n trots gevoel huiswaarts of bleven nog tot diep in de nacht fuiven •op deze goed geslaagde 8 Octoberdag van het jaar 1950. Alles was in feest stemming en verscheidene etablisse menten waren zó drük bezet, dat vele ontzetvierders te vergeefs trachtten een plaatsje te krijgen. Men verzoekt ons nog te melden, dat het feestende Alkmaar ook bezocht werd door een tiental Amerikaanse of ficieren van de Amerikaanse torpedo- bootjagers U.S.S. „Soley" en „Furse", die in Den Helder zijn aangekomen. Besluit Als wij ten slotte nog enkele op merkingen over het feestelijk gebeu ren mogen maken dan kunnen wij onze voldoening er over uitspreken, dat de rede bij het beeld ditmaal door zang en declamatie werd afgewisseld. Niet-Alkmaarders die vroeger de bij eenkomst bijwoonden wisten na de rede eigenlijk niet of de plechtigheid al dan niet was afgelopen. Thans werd dit door de voorzitter bekend ge maakt, werden de aanwezigen voor hun belangstelling bedankt en werd hun een prettige feestdag toegewenst, een geste, welke een waardig slot van deze ook dit jaar weer zo geslaagde historische herdenking geweest is. Voorts zouden wij hier een extra woord van hulde willen brengen aan allen, die zich de moeite gaven dit jaar de feestelijkheden te doen sla gen, aan de carillonist, die driemaal moet trappenklimmen alvorens hij kan beginnen en last not least aan de muziekkorpsen, die op 8 October een zeer drukke dag hebben, de politie en de padvinders. Vooral de politie heeft een zeer zware taak, maar alles was dit jaar weer zo keurig geregeld, dat er van enige stagnatie geen sprake is geweest. Alkmaar heeft gezellig feest gevierd. Moge de samenwerking onzer burgers steeds van eenzelfde gemeen schapszin en van eenzelfde streven naar eendracht getuigen. De weersomstandigheden waren vrij gunstig al was het wat koud. Wanneer de Spanjaarden destijds aan onze op tochten gedacht hadden zouden ze on getwijfeld Alkmaar in de zomermaan den hebben belegerd. Gelukkig is het de hele dag droog gebleven en dat was al meer dan wij in dit regenjaar konden verwachten. Vier en dertig aannemers dongen mee Hedenmorgen heeft de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Bruggen in het gebouw van de Rijkswaterstaat te Den Haag aanbesteed: het maken van de onder bouw met bijkomende werken voor een nieuwe Friese brug over het Noordhol lands Kanaal. In totaal schreven 34 aannemers in. Laagste lnschrijfster was de N.V. Betonbouw v.h. De Kool en Wildeboer te Hoogkerk (Groningen). Deze firma had ingeschreven voor t 229.000. De hoogste inschrijfster was de firma J. B. Christiaansen te Amster dam met 319.500. Het resultaat van de aanbesteding was als volgt: N.V. Betonbouw v.h. De Kool en Wildeboer te Hoogkerk (Gr.) 229.000; J. Gerko Steensma te De Lemmer 236.600; Betonbouw N.V. te Sliedrecht 243.700; Aannemers Mij. „De Condor" 246.000; Aannemers Bedrijf Dubbers te Vianen 247.700; Christiania Nielsen, Den Haag 249.000; N.V. Zwolse en Beton- ijzerbouw te Zwolle 249.880; Aann. Bedr. P. E. Blok te Rotterdam 250.000; B. Boerema te Bussum 250.500; Aann. Bedr. Hille en Rooze te Amsterdam 251.000; Aann. Bedr. L. v. Drunen te 's Hertogenbosch 251.520; Alg. Aann. Bedr. Cricket te Zeist 253.000; fa. A. Verhagen, Breda 253.300; Aann. Bedr. G. L. v. Dijk en Zn., Neder-Hardinx- veld 253.300; fa. J. de Vries te Den Helder f 254.200; Dijkstra's Aann. Bedr. te Breda 255.800; fa. H. B. Beljon te Den Haag f 256.000; Ann. Bedr. v.h. v. Dongen en Hove, Dordrecht 256.300; W. Egas, Amsterdam 256.300; Ned. Een der fraaie wagens in de op tocht „Het Nederlandse Lied", voorstellende „De Zilvervloot". Een oud-Alkmaarder verzoekt ons opname wan het volgende: Je staat daar zo aan de kant en ziet dan die optocht voorbijtrekken van enige duizenden kinderen. Je ruikt de weeë geur van brandende kaarsjes in de talloze, veelkleurige lampions, je kijkt naar al die opgewekte kinder gezichten hoeveel vrijmoediger is de jeugd dan vroeger! die in eindeloze rij aan je voorbijtrekken en.„Alk maar is een productieve plaats" denk je dan. Samen met weer duizenden grote mensen verdring je je, opdat niets van dat ongedwongen en frisse gedoe je zal ontgaan. Wat dan eerst „alleen maar" een fakkeloptocht was, leuk en fleu rig, krijgt door een plotseling opdui kende gedachte een ongekende diepte: „net ben je terug uit een land, waar na een driehonderd jaar een, ondanks alles, allerschoonste vaderlandse tradi tie roemloos ten onder gaat". Zó ten onder gaat, dat je je gezicht warm voelt worden van schaamte, als je bedenkt hoe! En bijna dadelijk bevind je je, hier teruggekeerd, tegenover een bijkans even oude, eeuwenoude traditie. Een traditie, die juichend herdenkt, hoe uit een schier verpletterende benarring de Victorie haar plaats innam van de diep ste wanhoop en vertwijfeling. Een nieuwe gedachtenflits verdringt de vorige en openbaart de symboliek van wat hier gebeurt op een wijze, dat je je verlicht en opgebeurd gevoelt: „de Jeugd, géén ander dan de Jeugd, de toekomst van ons vaderland, mocht de feesten openen! De jeugd, met haar aan overmoed grenzende levensdrift, die wanhoop, stilstand nóch achteruit gang kent. Die jeugd, die hier en nü getuigt van het feit, dat ook zoveel honderden jaren geleden de wankel moedigen en er zullen er binnen Alkmaars veste vele geweest zijn ongelijk kregen. Toen niets restte dan Moed, Volharding en de verbeten Wil, met de tanden opeengeklemd. Niets anders ter wereld geeft, met Gods hulp, redding en uitkomst! Zo begon dan van Alkmaar de Vic torie en zo staat eigenlijk dat ontzet aan het begin van Hollands roemrucht- ste eeuwen in haar aan roem waarlijk niet arme historie. Is het wonder, dat op zo'n ogenblik het symbolische in het schouwspel tracht zich te vervol- -eindigen, als een leidster een uitge doofd kaarsje weer tracht aan te ste ken, zo dat je ten slotte denkt: „Ja, de jeugd, van de jeugd zullen we mogen hopen, dat haar geestdrift de fakkel, die zij draagt nu en straks in het echte leven weer in haar volle glo rie zal doen oplaaien! Dan is er weer uitzicht op de verlossing uit de be nauwenis!" Moge die fakkel haast doven in de handen van schier moedeloze ouderen van thans, bedenk dan, gij ouderen, dat de jeugd hier met wat zij zinnebeeldig u vóórvoert, zeggen wil: „Houdt de lampen brandende.en bedenk daar bij, dat wat daarop volgen móét en waar gij ouderen weet van hoort te hebben als w taak, niet mag worden verzaakt: .en houdt de lendenen omgord!!" Het was een uitstekende keuze van de Ned. Herv. Oratorium Vereniging om het festival 1950 met een van Jo seph Haydn's beroemdste werken te besluiten, te meer omdat dit orato rium een devoot en feestelijk karak ter heeft. Joseph Haydn, de opge wekte onder de grootmeesters, schreef dit werk tussen zijn vijf-en-zestigste en zeventigste levensjaar. Het zuive re muzikale van dit werk "is zo uni verseel, dat iedere luisteraar, ervaren of onervaren, zich kan laven aan deze altijd fris-blijvende stroom van melo dische schoonheid. Het werk is geschreven voor koor, solisten en orkest. Wat de globale uitvoering betreft, kunnen we met vreugde vermelden, dat deze uitstekend was. De Ned. Herv. Oratorium Vereniging heeft zich in het zingen van grote werken reeds een behoorlijke dosis vaardigheid ver worven. Over de koorzang zijn we al bijzonder te spreken de dirigent liet genuanceerd en beschaafd zingen en heeft er blijkbaar voor gewaakt niet te romantisch te worden. Het was muzikale gereserveerdheid van de goede soort. De solisten. De bas Theo Baylé was de enige, die in zijn RaphaëlAdam-partij de boeiende zeggingskracht gepaard liet gaan aan voortreffelijke zangtechniek De tenor (Uriël) zong technisch zeer goed en had ook wel momenten, wel ke boven de materie uitkwamen. De GabriëlEva-partij was toegewezen aan Ida Maria Visser. Deze sopraan hield zich vrijwel geheel correct aan het notenbeeld en had in de voor dracht wat expressiever kunnen zijn. De duetten en trio's van de solisten voldeden goed. Door de Haarlemse Orkest Vereniging werd de begelei ding verzorgd op een wijze waarvoor we zeer veel respect hebben. Voor dergelijke gelegenheden is de repetitie gelegenheid zeer karig, waardoor de prestatie er feitelijk nog groter door wordt. Men reageerde zeer goed op de intenties van de dirigent. Het muziekfestival behoort tot het verleden en zal voor de jubilerende vereniging en allen, die dit muziek feest hebben bijgewoond, wel een sohone herinnering blijven. Wjj heb ben het schip in de haven gezien, maar de organisatoren hebben de reis moe ten meemaken en deze was lang niet gemakkelijk. Het succes van dit festi val zal hun de moeite voor deze groots opgezette concerten wel doen verge ten. Zo hebben we ervaren, dat in onze stad op muziek-cultureel gebied heel wat kan gebeuren. Het is de Ned. Herv. Oratorium Vereniging, die daar een groot aandeel in kan hebben. De Grote Kerk was deze laatste concertavond uitstekend bezet. Moge dirigent Jonker en zijn koor ons nog jaren lang veel schoons uit de muziek literatuur brengen. Ms. Beton Mij. Bato, Den Haag 257.700; fa. J. Haitsma, Harlingen 258.000; fa. H. Broersma, Harlingen 259.200; fa. J. M. Strijland, Uithoorn 265.000; fa. A. Vaas, Amsterdam 275.000; N.V. Aann. Bedr. J. B. Vermorken, Amster dam 275.500; M. F. de Bakker en H, v Dijk te Amsterdam 281.000; fa. B. M. v. Noordenne 283.500; Aann. Bedr. B. v. Hoftens, Haarlem 286.000; J. G. Boltje, Amsterdam 289.000; Aann. Be drijf J. C. Kooiman, Harlingen 204.600; Gebr. G. en H. v. Hoften, Amsterdam en Haarlem 299.000; A. Broere's Aan nemersbedrijf te Amsterdam 310.800; fa. G. H. Melchers te Amsterdam 318.600; fa. J. B. Christiaansen te Am sterdam 919.500. De gunning is aangehouden. Lesruimte voor kleuter scholen Het bestuur aer R.K. bewaarscholen vroeg een schoolgebouw of desnoods er.ige lokalen in het Bergerkwartier en gelden voor de inrichting ten behoeve van het kleuteronderwijs. Het verkrij gen van bouwvolume voor kleuter scholen was zeer moeilijk. In 1951 komt er meer bouwvolume voor lagere scholen, maar kleuterscholen en gym nastieklokalen komen daardoor in het gedrang. Een houten schoolgebouw op de nog resterende bouwrijke grond in het Bergerwegkwartier zou architec tonisch storend werken. Gebleken is, dat in het Bergerwegkwartier en de Bergerhof de urgentie voor het niet R.K. kleuteronderwijs het grootst is. Het christelijke kleuteronderwijs be schikt nu over enige lokalen in de Bergerhof, maar de vereni"'n" maarse Fröbelschool" kan in het Ber gerkwartier geen lokaalruimte vinden. Er gaan ook geen klassen kleuters naar het in aanbouw zijnde schoolge bouw bij de Ruysdaelkade, daar de hier komende Jan Ligthartschool mede door de noodzaak van handen arbeid geen lokalen over zal hebben. B. en W. zullen bouwvolume vragen voor twee kleuterscholen in het Ber gerkwartier, een voor de R.K. en een voor de neutrale kleuterschool. Zoals de toestand nu is, kunnen daar geen lokalen ter beschikking worden ge steld, zodat men op het antwoord der aanvrage zal moeten wachten. De vervallen molen De heer F. J. Smit, Bergerweg al hier schrijft ons: Met aandacht heb ik het stukje ge lezen in uw blad van Vrijdag 6 Octo ber van de vervallen molen van de Eendrachtspolder. Ook betreur ik het dat er van deze molen geen gegevens zijn in het gemeente-archief. Daar ik zelf als watermolenaar bij genoemde polder gediend heb en mijn voorouders daar geboren en getogen zijn, kan ik, voor uw lezers die er be lang in stellen nog heel wat vertellen wat misschien nog wel de moeite waard is. Ook heb ik nog een foto waar de mo len met het molenaarshuisje in zijn volle glorie prijkt. Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas, z. van D. van Am- stel en M. W. C. Bruin. Francina M. M., <1. van R. P. Bek en C. A. Buiisman. Julius, z. van D. van der Zee en J. J. Damhuis. Edward J., z. van J. Deugd en J. G. Bakker. Getrouwd: Theodorus C. J. Krijgsman en Elisabeth W. van der Linden. Herman J. Wiegman en Johanna K. Sterk. Overleden: Anna Noordhuis, 77 jaar, wed. van H. J. Lijnbach. Comelis Hes, 76 jaar, gehuwd met C. Groot. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag a.s. begint de Volksuniversi teit haar programma met een cursus door de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard. De heer Baard zal in een cursus van 3 avonden aan de hand van een grote serie lichtbeelden de cursisten in ken nis brengen met de schatten van het Frans Halsmuseum. Het bestuur verzocht ons belangstel lenden er nog eens met klem op te wij zen, dat het noodzakelijk is zo spoedig mogelijk een cursuskaart te kopen. Moge uit het bezoek blijken, dat vele Alkmaarders daadwerkelijk de Volks universiteit steunen. Het programma verdient deze steun zeker. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Madame Bo- vary (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Paul Vlaanderen en 't Z-mysterie (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De Jazz-opera (alle leeftijden). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; aanvang der voorstellingen 2.30 en 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Chopin-recital door Stefan Askenase. De zes prijswinnaars van de gisteren op de Laat gehouden wedstrijden voor jongens van de vijfde en zesde klas sen der lagere scholen zijn: Kruiwagenrace: 1. Frans de Laat, St. Bavoschool; 2 Kees de Boer, St. Ba- voschool; 3 Bert van 't Veen, Juliana- school; 4 Piet Horn, Lindenschool; 5 Harry van Weelderen, Lindenschoolt 6 Ferry Hoekstra, Julianaschool. De prijswinnaars van het goalschie- ten zijn: 1 Hein Kops, Willebrordus- school (17 punten); 2 Nico Dijkstra, St. Adelbertusschool (16 punten); 3 Jan Wielinga, Tesselschadeschool (15 punten); 4 J. Kiestra, Bosboom Tous- saintschool (9 punten); 5 J. van Ga len, Nic. Beetsschool (6 punten; 6 Lou Pauwels, Nic. Beetsschool. De serie winterlc Lang'endijk werd causerie van de h bekende schipper kers". De bijeenkor jhoudèn in de Ger( epend door ds. de op wees, dat het 1 dingmaatschappijen «e bevolking veela stelling geniet. De heer Coen Bo lets van de geschi schappijen. In 1808 reddingboten aan bewoners leefden ten zelfs door licl pen op op de kust 1808 en 1810 liet 1 reddingboten bouw van koning Willem ren. De scheepsram op 14 Oct. 1824, w omkwamen, schud wakker. Twee maa opgericht, n.l. de Z Noord-Zuidhollands schappij. Vervolger Bot op het verschi die destijds in gi slechts 10 schipbrs vervoeren, en die welke op een veel berekend. Bovendie op eigen koers, zon kosten, n.l. drie to: door het Nederlanc bijeengebracht. Met betrekking t vertelde spr., dat h een vissersgezin en ti.id de eerste redd ling meemaakte, wa zich aan een ma: Sinsdien is de liefd werk hem bijgeble\ Tot slot werden vertoond, waarbij c In de Noordholla zover deze zich hee teelt van bewaarpr enKele lichtpuntjes waar vooralsnog v; omvang zijn, maar i verbetering inhoude Om te beginnen koolfabrieken thans goede vraag naar de klaar gekomen worden opgeruimd worden aangemaak daarvan _is#-dat df witte kool, de grónc kool, iets beter is g niet zozeer tot uitdr maar wel in het fe tage doorgedraaide verminderd. Naar c deeld, ligt dit thans 25 pet. De zogena: die sedert 1 Octobei die voor de zuurkoi rendement geeft, d: die voor 1 October brengt zelfs prijzen mumprijs ad f 4 ovi teringen lopen tot c 100 kg. Deze Succes geus voor de teler ment, zodat een ie dit opzicht wel op z Intussen is het tl zuurkoolfabrikanten witte de voorkeur doorgedraaide partij bestaan uit herfstwi Ook bij de andere draaipercentage aa De reden daarvan i andere: de tijd var geleidelijk aan ten Zijn gekomen aan c waarkool en de tuin tegenwoordige lage keur aan zijn artike. bewaren tot een een eventuele vorst stijgen. De bloemkool is behoort tot de prod een behoorlijke exp geven. In de prijs v wat opleving te kor Dè belangen va schc De afdeling van de wijs heeft gieteravo schap van de heer 1 jaarvergadering de Openbare school ond Het batig kassaldo 1 dragen. Het aantal teel 254, zijnde 40 die voor het lidmaa' king komen. Op gre tenschap zal binnen ledenwerfactie word voor de kleuterschol worden gevoerd. De gesproken te komen samenwerking met belang der jeugd" 1 gendijk. Enige leden sprak ling er over uit, da uitzicht bestaat op een nieuwe u.l.o.-sct Oudkarspel en Noor den opgewekt de o; speeltuinvereniging Als afgevaardigden vergadering werden ren M. Kuiper en afdelingsbestuur wei heren P. Wit en P. plaats van de heer herkiesbaar was, Wi heer C. Visser.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2