LAATSTE NIEUWS Trumai Charmante mannequins zullen op 8000 voet hoogte Sidons creaties tonen Middenstanders in het geweer Nederland pionier-af op gebied van de volkshuisvesting Betrouwbaarheidsrit Motorclubs Noord-Holland-Noord Alcmaria Victrix viert haar vijf en veertig jarig bestaan Wij zijn rechisonzeker door ondes kundige prijzen-controleurs" KERKELIJK NIEUWS Kamer critiseert het woningbeleid Hoge flatbouw moet ook in ons land mogelijk zijn TREEDT STRENG OP TEGEN VERKEERSZONDAARS Onschuldig in gevang? Komen er 900 politieke delinquenten vrij fc/eganf/e en schoonheid in een l\.L.M.-i^onvair voc, Sheila Sim, Fay Comptonx, Ca therine Lacey aantreffen. Ontwerper begon in '45 met een naaimachine Bedrijfspsychologie De slachfveemarkt van Maandag Damclub DDD Uit het bloembollenvak Dii weeken Nederland s Amerikaans in de V Bijna vermor Amerikaanse lan 210.000 r Noordkorea Vechten tot d DINSDAG 10 OCTOBER 1950 Lage arbeidsproductiviteit oorzaak van spanningen (Van onze Haagse redacteur) „Het is in het algemeen beslist on waar, dat de 150.000 detaillisten de prij zen opdrijven. Van een marge-verho ging in de detailhandel van textiel is absoluut geen sprake". Ziedaar een der uitspraken, die wij noteerden uit de betogen der woordvoerders van de Koninklijke Nederlandse Middenstands hond, alsmede van het sociale orgaan van arbeid en detailhandel, die Maan dagmiddag hier ter stede uiteenzettin gen gaven over de huidige ontwikke ling der prijzen en het regeringsbeleid te dien aanzien. De huidige loon- en prijspolitiek der regering, aldus de heer W. Perquin, die namens de Middenstandsbonden de con ferentie presideerde, is te speciaal ge zien uit het oogpunt der lonen en be oogt een te eenzijdige poging tot ver mindering der bestaande spanningen. Vele kleine ondernemers blijven bene den de f 3000 inkomen per jaar. Door de toenemende concurrentie, ook gevolg van de verruiming van de invoer in het kader der integatie- en liberalisa- tiepolitiek der regering, is van een door berekening der prijzen in de kleinhandel weinig terechtgekomen. De belangrijke prijsstijgingen dei- grondstoffen op de wereldmarkt tenge volge van de oorlog op Korea zijn aan ons aan grondstoffen arme land uiter aard niet ongemerkt voorbijgaan. Volgens de middenstand getuigt het regeringsbeleid, dat een door de vakbe weging geëiste algemene prijsstop af wees, van wijsheid van inzicht, omdat anders roofbouw op het bedrijfsleven gepleegd zou zijn. Maar anderzijds acht men de prijscontrole-maatregelen der regering tegenover de detaillisten in het algemeen niet gerechtvaardigd (enige prijsopdrijvers onder hen uit gezonderd) De kern Na onderzoek bleken immers de klachten van ongemotiveerde winsten ten aanzien van aardappelhandelaren geuit volkomen onjuist. Kern van het gehele lonen-en-prij zen-probleem is de arbeidsproductiviteit. Deze bedraagt in ons land 92% van vóór de oorlog, ter wijl ze overal elders (behalve in West- Duitsland) boven de 100% ligt. Toch is ons productie-apparaat geens zins slechter dan vóór de oorlog. Bij verhoogde arbeidsprestaties is een loonsverhoging mogelijk, die econo misch tenvolle verantwoord is. Terwijl de minister van Economische Zaken een blijk van vertrouwen gaf aan de schoenhandel, waarvoor een reeds gereed liggende prijsbeschikking ingetrokken werd, legde hij door zijn prijsbeschikking textielgoederen als het -.ware een odium op de textielhandela ren .Maar van prijsopdrijving kan door een ruime marktpositie en een moor dende concurrentie geen sprake zijn. Wat bereikt de minister evenwel? Hoe zonderling het moge klinken: een prijsopdrijvende werking, want de de taillist leunt graag aan tegen de toe gestane maximum-prijzen. De middenstand heeft ernstige be zwaren tegen de calculatie van de ver vangingswaarde, als men pas deze mag berekenen, wanneer nieuwe waren aanwezig zijn. Want dit betekent de liquidatie van het bedrijfskapitaal. Twente mag daarentegen de kostprijs baseren op de dagnotering van de New Yorkse markt. Wij zijn, aldus een der sprekers, vol komen rechtsonzeker door de ondes kundige controleurs der prijsbeheer- sing, van wier subjectief oordeel veel afhangt. Bij uitblijven van regerings instructies lokken de controleurs proef processen uit. Dit is pijnlijk voor de middenstanders, die ervoor aangezien worden, dat zij het leven duur maken. De'prijsstijging der schoenen b.v. is beperkt tot 8 a 13% en men ontkende, dat de internationale toestand daarop van enige invloed geweest is. De de tailprijzen van de toekomst zijn nog in nevelen gehuld. Maar het publiek gaat b.v. schoenen van lagere, prijs, hoewel van goede kwaliteit, vragen en zo zal de wal langzamerhand wel het schip gaan ker-en Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te HoogeveenG. Taverne te Minnertsga; te Leiden (vac. P. W Spruijt): J. N. de Ruijter te Sneek; (vac. J. C. van Apeldoorn)N. Kleermaker te Genemuiden; te Huizum (evangelisatie): G. Pettinga te Oostermeer; te Rotterdam- Feyenoord (vac. H. J. van Heerden)C J Dijkhuis, laatstelijk predikant te Aalten. Aangenomen naar Vreeswijk: H. Enkelaar te Jaarsveld. Bedankt voor De Hey-Heyplaat: W. Brinkman te Asperen: voor Loenen a.d. Vecht: J. Arendsen te Blauwkapel; voor Andijk: P N. Vellekoop te Terwispel; voor Nijkerk: H. G. Abma te Rotterdam-Delftshaven. Benoemd te hulpprediker te Assen J. Sperna-Weiiand, candidaat aldaar; tot hulpprediker te Utrecht. Wijk 6: Ds G Duitemeyer. legerpredikant aldaar. Aangenomen de benoeming tot voorganger van de Herv. Evangelisatie te Ede: ds P. G. de Vey—Mesdagh te Rotter dam. Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Rotterdam-Zuid. He predikantsplaats: T. H. van Andel te Vlaardingen. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O Beroepen te HoulerwijkL. Moes te Blokzijl; te Niezijl-Kommerzijl: C Trimp, candidaat te Amstelveen. Be dankt voor Loppersum-Westerembden' H. Venema te Maastricht. Christ. Gereformeerde Kerk. Tweetal te ArnhemA. Hibers te Oud-Beierland en C. v. d. Weele te Har derwijk. Aangenomen naar 's Gra- venhage-Oost: G. H. Polman, oud-missio- nair-predikant op Celebes; naar Zwolle J. H. Velema te Bunschoten, die bedankte voor Assen. Bedankt voor Artesia (Californie) C. Smits te Driebergen. De regering is in haar woningbe leid zeer te kort geschoten, zeggen verscheidene Kamerleden in het Voor lopig Verslag op de Wet Huisvesting Gerepatrieerden. De moeilijkheden, die zich nu voordoen, waren te voorzien geweest. Door de nu voorgestelde re geling zal men deze moeilijkheden geenszins oplossen, doch slechts ver plaatsen. Volgens andere leden schept de re- geringspolitiek zekere verplichtingen tegenover de gerepatrieerden, die bij voorrang geholpen dienen te worden. Ook werd voorgesteld gehuwde In donesische militairen aan te raden naar Suriname te gaan. Het klimaat komt daar meer met het Indonesi sche overeen en de kansen op woon gelegenheid zijn er waarschijnlijk be ter dan in ons land. ((Jngecorrigeerd) Staatssecretaris Moorman Onze marine blijft op de Atlantische Oceaan „De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat de Koninklijke Marine in het belang van ons eigen land speciaal van de koopvaardij en in het belang van de gemeenschappelijke maritieme verdediging van de landen van het Atlantisch Pact vertegenwoor digd moet blijven in de Atlantische verdediging. Dit standpunt is tot op heden onveranderd gebleven," aldus luidde het commentaar van schout bij nacht H. C. W. Moorman, staatssecre taris van Marine, op buitenlandse pers berichten, volgens welke Nederland zijn vloot zou moeten inkrimpen. DE 20000 OP 16300 In de tweede klasse van de 511e Staatsloterij le lijst viel de prijs van f 20.000 op nr. 16300. Minister In 't Veld (na studiereis:) Nederland moet oppassen, dat het op het gebied van woningbouw en woning inrichting niet hopeloos achterop raakt. Dit is de mening van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, nadat hij dezer dagen terugkeerde van een studiereis naar Denemarken en Zweden. Daarbij viel zijn aandacht speciaal op de mogelijkheden en de ontwikkeling van de hoge flatbouw. Ook in Nederland, zo meende de minister, waar men zuinig moet zijn op dei grond, moet het oog op flatbouw worden gericht. Hij verwacht, dat men zich Sn de kringen der bouwwereld nader in deze materie zal verdiepen. ziening. Wij zijn niet meer de pioniers op het gebied der volkshuisvesting, zeide minister In 't Veld en dat moet z.i. veranderen Maar dat kan alleen als we voor de hier besproken kwes tie een oplossing weten te vinden. Die oplossing is alleen té bereiken, als woningbouwverenigingen of particu lieren een proef willen nemen met het aanbrengen van deze voorzienin gen in grote bouwblokken. Concen tratie zal hier nodig zijn om te expe rimenteren, aldus de minister. Hij wees er nog op, dat in Zweden prac- tisch in iedere keuken een koelkast staat. Ook is de minister van mening, dat er meer moet worden overgelaten aan de architect. Bij een bouw van zes woonlagen' komt men in Stockholm wat de kos ten betreft op hetzelfde niveau als bij een flat van drie verdiepingen. Bij meer dan zes woonlagen komen de kosten lager Ook de inrichting van de Zweedse flats staat op hoog peil. Ieder gezin heeft de beschikking over een badkamer of een doucheruimte. In practisch elk blok heeft men warm watervoorziening en centrale verwar ming. In Denemarken en Zweden* wordt thans geen woning gebouwd zonder deze voorzieningen en in Ame rika en Canada worden huizen zonder centrale verwarming en warmwater voorziening nu wel niet beschouwd als krotwoningen, maar toch als huizen beneden de maat. Concentratie nodig De kosten van centrale verwarming en warmwatervoorziening bedragen in de door de minister bezochte flats f 14 per maand, waarin begrepen ren te, afschrijving en exploitatiekosten. Wanneer in ons land de kosten van verwarming f 3,50 per week bedra gen, is het voor de minister de vraag of we, ook al zou het een gulden per week duurder uitkomen, de stap niet moesten wagen om te komen tot cen trale verwarming en warmwatervoor - Juwelendieven slaan grote slag in Den Haag Inbrekers hebben Zaterdagavond in Den Haag juwelen tot een waarde van vijftig of zestigduizend gulden buit ge maakt. De familie W.. die aan de Waals- dorperweg te Den Haag woont, ging naar de bioscoop. Tijdens hun afwezig heid drongen inbrekers de woning van de achterzijde binnen. Zij doorzochten alle kamers en verdwenen met de grote buit aan juwelen. Het onderzoek van de recherche heeft nog geen tastbare resultaten opgeleverd. JAPANSE VISSERSBOOT DOOR SOWJETS OPGEBRACHT Volgens een Japans nieuwsbureau heeft een Sowjetrussisch patrouille vaartuig op een afstand van vijf km. van het Japanse eiland Hakkaido een Japans vissersvaartuig aangehouden. Ministerieel bevel De minister van Justitie heeft aan het Openbaar Ministerie verzocht om voor zover dit nog met geschiedt streng tegen overtreders van de ver- keersvoorschriften op te treden en te vens de politie te instrueren om niet langei"3te volstaan met een waarschu wing, doch proces-verbaal op te ma- keil. De verkeersonveiligheid is onrust barend groot in ons land en met het ni deren van de herfst nemen de ge varen op de weg nog toe. De aandacht wordt er nu reeds op gevestigd, dat hij de inwerkingtreding van het wegen-verkeersreglement, het geen omstreeks 1 Januari 1951 kan wor den verwacht, de rijwielen uitgerust moeten zijn r,iet een rood achterlicht voorzien van een rijkskeur. Men stel len niet tot het laatste ogenblik uit om een dergelijk achterlicht te doen aan brengen, indien het rijwiel daarvan niet is voorzien. De Rotterdamse politie heeft in sa menwerking met de Rijkspolitie van Nieuwerkerk aan de IJsel de 43-jarige J. W. van der W. en de 57-jarige A. G- van B. gearresteerd. Dezen zou den in Februari 1948 uit het distribu tiekantoor te Capelle aan de IJsel een groot aantal bonkaarten, dat toen een „zwarte" waarde van ongeveer anderhalve ton vertegenwoordigde, hebben verduisterd. Zij zijn voor de Officier van Justitie geleid en hebben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Toen de diefstal gepleegd was, heeft de politie de 36-jarige brandkastenrepe- rateur M. van S. gearresteerd, die des tijds door de rechtbank tot twee en een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Deze zou de tipgever zijn geweest. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat hij ten on rechte voor deze diefstal veroor deeld is. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij van zeer goed ingelichte zijde vernemen, bestaan er op het de partement van Justitie uitgebreide plannen tot een successievelijke vrij lating van bepaalde groepen politieke delinquenten. Als eerste groep komen 900 van deze categorie gedetineerden overeenkom stig de vonnissen en arresten van Bij zondere Gerechtshoven en de Bijzon dere Raad van Cassatie voor spoedige invrijheidsstelling in aanmerking. Het moet niet uitgesloten geacht worden, dat de nieuwe minister van Justitie, mr. A. A. M. Struycken, over deze aangelegenheid in de Tweede Ka mer geïnterpelleerd zal worden, daar met name in de kringen der oud-illega len ernstige ongerustheid bestaat over deze voornemens der regering. Het komt niet veel voor, dat een postduivenvereniging 45 jaar bestaat en dat dit op een \v\jze gevierd werd, zoals de jubilerende vereniging „Alcmaria Victrix" te AJkmaar dit deed. Zy had eigeniyk haar 40-jarig bestaan moeten vieren in 1945, doch toen was de duivensport nog niet zo tot die bloei ge komen door de oorlogshandelingen, dat het met opgewektheid zou gevierd kunnen worden. Zodoende waren deze twee jubilea samengevoegd en had Zondag ter gelegenheid van dit feit een receptie plaats in café Haring aan de Oudegracht. Dezer dagen organiseerde de motorclub Alkmaar de laatste rit welke zou moeten uitmaken welke rijder de titel van kam pioen van Noord-Holland-Noord zou mo gen voeren. Na een zware rit kwam als no. 1. J. Middelkoop van W.-Graftdijk met 4 straf- punten. Naast de kampioensbeker ontving Middelkoop ook de bekér voor de meeste controles met 0 strafpunten. In zes wed strijden wist hij 24 controles foutloos te passeren, een pracht prestatie. Tweede werd S. Spierenburg, Alkmaar met zes strafpunten. Spierenburg werd tevens no. 2 in de competitie. Derde J. Bremsen, Alkmaar, 7 punten; 4. A. Plevier, Oter- leek, 10 punten; 5. J. Stammes, N.Niedorp 11 punten; 6. M. Dekker. N. Niedorp 12 punten; 7. C. Boot, Bergen 13 punten; 3. M. Barsingerhorn, Koedijk 14 punten; 9. W. Tijssen. Texel 15 punten; M. Reek, Heiloo 15 punten; C. Butter, Alkmaar 15 punten; W. Coljee, Alkmaar 15 punten; 10. D. Boekweg, Oterleek 16 punten; J. Zoutman 16 punten. In de lichte klasse tot 250 cc is A. de Vries van Noordscharwoude kampioen geworden. Het resultaat was hier: 1. P. Wayboer, Wieringen 16 punten; 2. S. Wit, N. Niedorp 18 punten; 3. A. de Vries, N.- Scharwoude 19 punten; 4. J. Versluis, N. Niedorp 19 punten; 5. L. Boot, Wieringen 22 punten; 6. J. Jansen, Oudkarspel 24 punten; 7. Jb. Blokker, N.Niedorp 27 pun ten; 8. Jo Bossen, N.Niedorp 39 punten; 9, P. Kuiper, Heerhugowaard 56 punten en 10. A. Koning. Alkmaar 56 punten. Mej G. Langedijk, N.Niedorp, werd ondanks pech met „lekke ketting" no. 17 met 74 strafpunten. De uitslag bij de teams was als volgt 1. M.C. Schermer 30 punten; 2. M.C. Alk maar 34 punten; 3. M.C. Nieuwe Niedorp 50 punten; 4. Politie-Motorclub 50 punten, De start had plaats in Heerhugowaard, terwijl na een tocht van 130 km met 15 controles de prijsuitreiking in restaurant Wanner te Alkmaar plaats had. MODESHOW BOVEN DE NOORDZE r-i L L J 1/ I KA fbeth Welch, Paula Valenska, June Ha- Herbert Sidon, een befaamd Londens ontwerper van haute couture, zal Vrijdag naar Schiphol reizen, vergezeld door drie charmante Engelse mannequins om de Hoe het begon eerste modeshow te brengen, die in Nederland op een vliegveld werd gehouden. De passagiers van een der K.L.M.-lijnvliegtuigen, op de lijn AmsterdamDe zesendertig-jarige Sidon, die men Londen v.v„ een Convair, zullen op 8000 voet hoogte boven de Noordzee een maar zelden zonder zijn schetsboek voorproefje van de show te zien krijgen. In de lucht zullen tenminste twintig zal aantreffen, heeft voor vele films japonnen worden getoond en na de landing zullen tweehonderd gasten in het ontwerpen gemaakt. Hij. is thans een restaurant „Aviorama" de gelegenheid hebben, de gehele collectie te aan- van Engelands meest vooraanstaande schouwen. mode-ontwerpers en heeft op wonder lijk snelle wijze carrière gemaakt, selectie uit tweehonderd mannequins, in 1945 kwam hij, na zijn dienst in die voor deze originele modeshow in het leger, naar Londen met als enige aanmerking wilden komen, miss Bar- bezit een naaimachine en twee ponds- bara Goalen, miss Chritine Harewood biljetten. Voor het ene pond huurde en miss Jean Lodge gekozen. Van miss hij een zolderkamertje en met het an- Een bijzondere, nog geheime, crea- Goalen wordt verteld dat zij het dere ging hij naar een restaurant en tie van de Engelse mode-ontwerper meest gefotografeerde model ter we- bestelde een maaltijd. De serveerster heeft hij genoemd „The flying Dutch- reld is. De 23-jarige miss Harewood, was een aardig meisje in een niet erg man", geïnspireerd door de KLM en die voor de eerste maal voor een Éii- flatteuze japon. Sidon bood aan voor ontworpen voor elegante luchtreizig- gels huis werkt, heeft gewerkt voor haar een nieuwe te ontwerpen Uit sters. Er zullen speciale arrangemen- Balenciaga, Dior en Maggy Ro.uff. De dankbaarheid introduceerde zij hem ten aan boord van de Convair wor- 22-jarige filmactrice miss Jean Lodge, bij enkele cliënten. Zo begon de loop den getroffen, zodat het mogelijk zal die onlangs een rol vervulde in de baan van Sidon, wiens creaties nog zijn om de show tijdens de negentig film „The Dancing Years", ondergaat onlangs op de Biennale te Venetie minuten lange vlucht voor de passa- Vrijdag tekens haar luchtdoop. met groot succes werden getoond giers te houden. In Sidons kostbaar ingericht mode- Hier werd zijn ontwerp „Black Rose" Drie meisjes hu's- ^at ëeleSen is in het hart van speciaal gecreëerd voor de première Londen nabij het KLM-kantoor, kan van de gelijknamige film, internatio- Herbert Sidon heeft tijdens een in men geregeld bekende personen als naai beschouwd als de meest bijzon- het Savoy hotel te Londen gehouden Hildegarde, Mary Dresselhuys, Elisa- dere creatie van dit jaar. Druk bezochte receptie De heer H. Mooy, voorzitter van de feestcommissie, gaf hier een kort over zicht van het vele werk dat het be stuur van de jubilerende vereniging zo jaarlijks verrichtte en bood namens de leden de vereniging een prachtige voor zittershamer aan. De heer J. v. d. Elskamp, voorzitter van de jubilerende vereniging noemde dit jubileum een belangrijke gebeurte nis. Speciaal dank bracht hij aan de heer W. Godschalk, die reeds 32 jaar lid van het bestuur is en veel lief en leed in de vereniging had meegemaakt. Als vertegenwoordiger van de afde ling A. sprak de secretaris, de heer H. Prins, zijn waardering uit voor het prachtige voorbeeld dat Alcmaria Vic trix in de duivensport steeds heeft ge geven en hij prees het ijverige en ac curate bestuur en had het op hoge prijs gesteld dat de heren W. Godschalk en J. v. d. Elskamp, beiden bestuurslid van de jubilerende vereniging, bij her oprichting" van de afd. als initiatiefne mers aanwezig waren geweest. Hierna kreeg de heer Meylink, secr. taris van de NPO, de hoogste instan tie in de postduiven-organisatie, het woord en hij bracht bij deze gelegen heid, nu zoveel vooraanstaande post- duivenhouders uit Noord-Holland bij een waren, enkele interessante bijzon derheden naar voren. Spr. deelde mede dat de duivensport na de oorlog met 100 procent is toegenomen. Er zijn reeds 60.000 georganiseerde liefhebbers. Dit brengt grote verplichtingen voor de NPO mede. Spr. memoreerde de moei lijkheden toen in vroeger jaren de dui ven verzonden moesten worden en het overgelaten moest worden aan de sta tionschefs de dieren te voederen en te lossen. Organisatorisch is dit nu uit stekend geregeld en Zondagmorgen draait men aan de knop van de radio en men weet precies hoe Iaat de dui ven gelost zijn. Momenteel, aldus spr., pakken weer donkere wolken samen. Er dreigt op advies van de Planten- ziektenkundige Dienst een ophokver- bod. Een enquêtte heeft uitgemaakt dat in 121 gemeenten (8 procent) schade aan de veldgewassen door duiven wordt aangericht. Wanneer het doorgaat wordt de duivensport een nekslag toegebracht en zou 75 procent der duiven verloren gaan voor de wedstrijdsport, want de duiven zullen dan in Maart, April en Mei niet losgelaten mogen worden en dit is de tijd dat de jonge duif zijn eerste training moet volbrengen. De NPO stelt alles in het werk om dit on gedaan te maken en we verwachten dat alle verenigingen en afdelingen zich daarbij achter de NPO zullen scharen. Hij verwachtte dit zeker van een zo belangrijke vereniging als Alcmaria Victrix. De voorzitter van de Ceïitr. Henge laarsvereniging, de heer H. Schuit, ver heugde zich over dit jubileum van Alcmaria Victrix en hoopte, dat de vriendschap tussen beide verenigingen zal bestendigd blijven en hij wenste de vereniging succes met het gouden jubileum. De heer Felkers uit Den Helder sprak als vriend van Alcmaria Victrix en na mens zijn vereniging: de heer Dirks na- De directie van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland verzoekt ons opname van het volgende: Onze psychologische afdeling voor school- en beroepskeuze en bedrijfs psychologie is thans in staat opdrach ten van bedrijfspsychologische aard uit te -voeren. In het korte bestek van een aankondiging als deze is het on mogelijk uitvoerig in te gaan op de mogelijkheden die de bedrijfspsycho logie biedt. Het zal echter voldoende bekend zijn, dat in problemen %ls selectie van sollicitanten, interne organisatie, per- soneelinventarisatie e.d. de psycholo gie een belangrijke en soms onmisbare bijdrage kan leveren. Dit is ook de reden waarom de Stichting heeft gemeend een bedrijfs psychologische afdeling voor Noord- Holland boven het IJ in het leven te moeten roepen. Daar ieder bedrijf zijn eigen karak ter draagt In zijn speciale wensen Seeft, is een der psychologen steeds gaarne bereid nadere inlichtingen te verstrekken. Selectie-onderzoek kan geschieden aan de Bureaux te Alkmaar, Den Hel der, Hoorn, Purmerend en Zaandam en in speciale gevallen ook in het be drijf zelf. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het Bureau voor Be drijfspsychologie van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, Kenne- merstraatweg 105, Alkmaar. IN SCHEMERDONKER AANGEREDEN Op de Prov.weg. nabij de brug over de Nauernase Vaart te Krommenie— Assendelft heeft Zaterdagavond oms streeks half zeven een aanrijding plaats gehad. De wielrijder Luyt werd, over stekend, gëschept door een uit de richting Wormerveer komende perso nenauto van de heer E. uit Alkmaar. Met een gebroken been is het slacht offer naar het Gem. Ziekenhuis te Zaandam overgebracht. De Rijkspolitie uit Assendelft heeft de schuldvraag in onderzoek. mens „Het Noorden" uit Den Helder; de heer IJtsma namens de HLB te Hoorn; de heer J. Hoed namens Heiloo'» „Luchtpost"; de heer W. Landzaat na mens „De Postduif" en de heer B. Tel- leman namens „Steeds in Spanning". Diverse sprekers boden tevens cadeaux aan in de vorm van een enveloppe met inhoud. Hiervan werden de twee medaille» beschikbaar gesteld door H. M. de Ko ningin en Prins Berhard uitgereikt. De ze medailles waren op de jubileum- vlucht vanaf Venlo resp. gewonnen door de heer C. P. Sap uit Zaandam en J. R. Wigmans uit Hoorn. Aan de heer J. Huiberts Jr. werd de medaille overhandigd van de gemeente Alkmaar en de lauwertak van afd. A. Tal van schriftelijke gelukwensen en fraaie bloemstukken waren binnengekomen, waarvoor de voorzitter, de heer v. d. Elskamp, allen hartelijk dank zegde bij de sluiting van het officiële gedeelte van de receptie. Het marktbeeld toonde gister veel drukte. Vooral slagers waren in grote getale aanwezig, waarbij op viel, dat er hieronder ook waren uit Amsterdam en Haarlem. Er bestond veel animo, vooral voor de vette koeien, wier aantal niet onbevredigend was. De stabiele notering, die ook nu weer op f 2,50 per kg stond, was oorzaak, dat de handel niet hoger dan stug kon worden gewöardeerd. Bij hoge prijzen, een matige handel in het gering aantal aangevoerde nuchtere kalveren. De vette schapen, waarvoor de notering op f2,— a f 2,20 per kg geslacht kan worden gesteld, werden, als gevolg van deze betrek kelijk hoge noteringen, maar stug verhandeld. Het geringe aantal varkens werd tegen sterk oplopende prijzen vlot verkocht. De dieren ging'en bij de aanvang der markt weg voor f 1,88, doch deden al spoedig f 1,96 per kg. Zeugen noteerden van f 1,76—f 1,80 per kg. (De gegeven prijzen zijn met korting op 't "levende gewicht.) De uitslagen van de onderlinge winter-wed- strijden zijn: H. de Jong—P. Booy 2-0; H. J. Toepoel—M. J. Langras Sr. 1—1; P. de Wijn— C. Baldei 2—0; T. Kom—M. Oud 0—2; N. Oud—J. Schuit 2—0; M. Hemels—J. Joma 2—0; M. J. Langras Jr.—D. Stam 2-0; L. Verver—G. Bakkum afgebroken; A. Veen—D. Peerdeman 1—1; Th. Hofman—D. Klinkhamer 1—1; J. van Beusekom—C. Bijwaard 0—2; H. Bruggeman-J. Miedema 0-2; J. Mekken- M. A Langras 2—0; L. Verver—C. Bijwaard 2-0; M. Oud—N. Oud 1—1. De directeur-Generaal van de Land bouw heeft de heren A. van Herwijnen te St. Pancras en J. Kingma te Heiloo aangewezen tot het in ontvangst nemen van aanvragen voor keuringen inge volge het Bloembollen uitvoerbesluit 1932 en het uitvoercontrólebesluit 1947 (Boomkwekerijproducten) OVERPLAATSING ONDERWIJZER. Een extra leerkracht is toegestaan voor de school voor voortgezet L. O. onder bepaling dat het aantal leerlingen niet beneden een zeker aantal zal dalen. Deze school zal dan 5 leerkrachten tellen (het hoofd daaronder begrepen). Drie onderwijzers van het openbaar gewoon L. O. verzochten voor over plaatsing naar eerstgenoemde school in aanmerking te mogen komen. Voorge steld wordt te besluiten tot de benoe ming van de heer T. Leungen, onder wijzer aan de Jan Ligthartschool. HERSTEL GASHOUDER De klok van de gashouder van 10.000 m3 op het terrein van de gasfabriek, welke door beschieting in de oorlogs tijd zeer geleden heeft moet vernieuwd worden, wat met bijkomende werken f 136.500 zal kosten. Een groot deel daarvan zal als vergoeding wegens oorlogsschade door de molestverzeke- ringsmaatschappij en het Rijk aan de gemeente terug betaald worden. B. en W. stellen de Raad voor tot herstel van de gashouder over te gaan. VERORDENING BEZOLDIGING VAKONDERWIJZERS. Nu nadere regelingen bekend zijn ten opzichte van de bezoldiging van het onderwijzend personeel voor het vakonderwijs aan de openbare lagere scholen, stellen B. en W. de raad voor, de op 12 Mei 1949 vastgestelde veror dening op die bezoldiging in te trek ken en door een andere te vervangen. LIQUIDA TE UREN BENOEMD Bij besluit van de alg'emene vergadering van aandeelhouders van 27 September van aan deelhouders van 27 September 1950 is de N.V. Maatschappij Alkmaar-Packet, gevestigd te Alk maar, ingaande 1 October 1950 in liquidatie getreden, met benoeming van de heren mr. J. P. Bosman te Alkmaar, J. H. E. Groenewoud te Amsterdam en mr. J. A. Willinge Gratama te Zwolle, tot liquidateuren. WERK GEGUND Aan P. Daalders Aannemingsbedrijf N.V. te Alkmaar is gegund het uitbreiden van de beide Ioswallen te Middenmeer en te Slootdorp met welk werk binnenkort zal worden begonnen. Voor herstel vfu de oorlogsschade aan de Wieringermeerdijk was deze N.V. de laagste inschrijfster met 1 25.680,—. AANKOOP WEILAND KALKSOVENSWEG. De heer B. Strooker heeft de ge meente te koop aangeboden drie per celen weiland bij de Kalkovensweg ter grootte van 5.47.70 H.A. tegen f 4000 per H.A., in totaal voor f 21.908. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten bureau: administrat: Voordam 9, Tel. Postgiro 18729' REDACTIE; Achterdam 20, Tel Directie: J. BIJLSMA en C. I Hoofdredacteur A. KAPTEIN President Truman K generaal MacArthur on Ver. Naties op Korea" i loeloe, hoofdstad van d« zal in ieder geval mort Hawaii vertrekken en c De Nederlandse afges politieke commissie der van Heuven Goedhart 1 rikaanse plan voor hei van de strijdkrachten d landen in principe gesi hield zich het recht voc derlandse standpunt tei details uiteen te zetten of de taal van de resolu gewone man, aldus mi Goedhart, stelt geen bel: nisatie der V.N., „welke luties over de aarde ii grootste belang van de zij een effectief instrun: bewaren van de vrede k Australië, Joegoslavië, lie en Cuba spraken zi< nen eveneens voor het sjinski daarentegen had gen. De Rus was van n de bevoegdheden van raad zou verzwakken kaanse poging was om te omzeilen. „De Amer monisten" willen hun rr bruiken om de wereld i leggen", aldus de minist unie. De aandacht van een sende dames op het fie Rijksweg bij Well (L.) Baai- een juist passerei dat er voor de heer S„ overgestelde richting kt weinig belangstelling en bleef, dat hij onverhoed ken. tengevolge waarvar der de stoomwals schoo werd plat gerold. De he op het nippertje van redden. De bestuurder trachtte tevergeefs de b mijden en reed bij de: ook nog een iantaarnpa EERVOL ONTSLAG VERLEEND Aan de reserve-legefpredikant C. von Meyenfeldt is te rekenen van 1 Juli 1950 af eervol ontslag verleend. Het Amerikaanse rr Landsverdediging heeft militaire aanwerving vei cember 40.000 nieuwe r roepen, waardoor het aar pen voor het landlege wordt gebracht. Neutrale zone li De Noordkoreaanse mi Arthurs jongste eis tot o Kim heeft zijn troepen soldaten aan het centrale dat daar slechts weinig hardnekkige tegenstand Te Washington gelooft strijdkrachten van de Vei opdracht gekregen hebb van Noord-Korea als ne te beschouwen om het risi dingen van Russisch of C gebied te verminderen. De eerste Amerikaan divisie, die Zondag ov breedtegraad is getrokkei meer dan zes kiometer de weg naar de Noordkor stad Pjongjang. Meer nas stiet een Brits-Amerikaans door tot voorbij Paektsjon de haven Haedjoe aan de op één na de grootste sta< Korea Wonsan werd prai tegenstand door de Zuids De opmars van de VN-ti krachtig gesteund door ds Elk half uur komt een g menwerpers van het vlie bij Seoel en bestookt de Noordkoreanen met bomn ten. Weerberi c Verwachting, geldig t dagavond: Koude nach nig bewolking en op er sen lichte nachtvorst overdag toenemende maar overwegend droo, dezelfde of iets hoger tuur als vandaag. Mi wind krimpend van Zuid-West of Zuid.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6