Stad en Omgeving Chopin-avond Stefan Askenase Alcmaria Victrix I LF.C. 1 H WIELRIJDSTER HING AAM KADEMUUR AGENDA Voorverkoop bij DE GRAND, Waagplein Nieuws uit Heiloo West-Graftdijk Fra nse boerenzoons op studiereis Teelt vroege aardappelen aan banden Heer-Hugowaard J. PLAI Huishoui HuishotM DONDERDAG 12 OCTOBER 1950 Een brillani spel na de pauze .De verfijnde sensuele gevoelens welke Chopin in zijn muziek tot klin kende werkelijkheid heeft gemaakt, blijkt voor alle generaties nu eenmaal een bron van onuitputtelijke aantrek kingskracht te zijn. Daarom was het verklaarbaar, dat weer zeer veel mu ziekminnaars in het Gulden Vlies acte de presence gaven, om voor de tweede maal de meesterpianist Askenase te beluisteren. Vooral na de pauze was het programma uit zeer bekende wer ken samengesteld. Men krijgt de laat ste tijd veel Chopin te horen. Men denkt wel eens: „alweer Chopin", maar Askenase, de Chopin-specialist, zal ons deze componist wel zo ver boven de materie uit laten horen, dat we het „van het goede te veel" wel zullen vergeten. Aan deze hooggestemde ver wachting heeft de pianist, althans vóór de pauze, niet beantwoord. Zijn spel Was technisch phenomenaal, maar voorts ging alles, in de Polonaise-Fan- taisie op. 61, de Nocture in Fis, de twee Scherzo's, om het zo maar eens te zeggen „buiten het hart om". Alles bleef wat vlak en het ondefinieerbare contact tussen kunstenaar en publiek kwam maar niet tot stand. Het was of de muren in spiritueel opzicht „Aske nase" in de steek lieten. De ware mu ziek begon pas na de pauze. De eerste maten van de Impromptu in As, waar van iedere noot met muzikaliteit ge laden scheen, kwam ons het gemis van vóór de pauze vergoeden. In de serie „kleingoed", zoals men dat bij recitals wel meer noemt, scheen Askenase eerst recht in zijn element te zijn. Twee prachtig ge speelde Mazurka's, drie Etudes, buiten gewoon brillant. Daarna volgde de be kende Berceuse vol charme evenals de Walsen in As en e kl.t. en als popu lair slot de algemeen bekende „Grand» Polonaise in As". Het publiek raakte hier eerst recht enthousiast. Askenase werd verscheidene malen teruggeroe pen en speelde als toegift een Gavotte van Bach, in één woord meesterlijk Dan verlangt men deze pianist in een gemengd programma te beluisteren En na ook deze meester te hebben ge hoord, komt men tot de artistieke con clusie, dat men Chopin de grootste dienst bewijst hem niet een gehele avond te spelen, maar tussen een ge mengd programma. Dan eerst komt het ware effect van deze componist ten .volle tot gelding. Ms. Gistermiddag omstreeks drie uur reed een. 58-jarige dame per rijwiel over de Kanaalkade. Zij schrok van het geluidssignaal van een passerende auto, waardoor zij kwam te vallen. Haar rijwiel verdween over de kade muur in het water en ook zij schoof over de rand. Ze slaagde er echter in aan de walkant te blijven hangen tot zij door voorbijgangers uit haar benar de positie verlost werd. Het bleek dat de wielrijdster bij de val een knie- wonde had opgelopen. Het rijwiel is later opgevist. Kampioenschappen van „De Postduif" Oude duiven: Vitesse: 1. R. de Beer met 156.7 punten; 2. StafeckiBijlsma met 134,3 punten; 3. S. Norder met 123,6 punten. Mid. Fond: 1. R. de Beer met 98,5 punten; 2. Bleeker met 85.4 punten; 3. H. J. de Jagér met 78,4 punten. Fond: 1. A. de Jager met 107,8 punten; 2. Chr. Mouwen met 100,5 punten; 3. H. j. de Jager met 76.9 punten. Oude duiven generaal: 1. R. de Beer met 325 punten; 2. A. de Jager met 265,3 punten; 3. H. J. de Jager met 252,1 punten. Kamp. oude vogel behaald door de heer R. de Beer met ringnummer H 49, 279398 met 149,1 punten. Kamp vogel Vitesse: H 49, 279398 met 119.5 punten eigenaar: R. de Boer. Kamp. vogel Mid Fond H. 49, 279123 met 60.2 punten, eigenaar A. de Jager. Kamp. vogel Fond H 48, 327226 met 78.8 punten, eigenaar A. de Jager. Kamp. Jonge Duiven: 1. H. J. de Jager met 211,7 punten; 2. R. de Beer met 199,7 punten; 3. Stafecki—Bijls ma met 194.2 punten; 4 C. Jansen met 150,8 punten; 5. A. de Jager met 142,3 punten. Kamp. Jonge Vogel behaald door de heer H. J. de Jager met ring nummer Holl 50, 111015 m. 131.7 pnt. Kamp. Oude en Jonge Duiven: 1. R. de Beer met 525,3 punten; 2. H. J. de Jager met 463,8 punten; 3. A. de Ja ger metf 407,8 punten. Kamp. Navlucht: 1. Chr. Mouwen met 131 punten; 2. R. de Beer met 128,5 punten; 3. S. Norder met 113,9 punten. Kamp. General: 1. R. de Beer met 653,8 punten; 2 Chr. Mouwen met 492,1 punten; 3. A. de Jager met 466,6 punten. Kamp. duif Navlucht: R. H. de Beer -met ring H. 628 168. De C. J. de Moel-beker is dit gewonnen door de heer R. de met 105,6 punten. A.T.V. „ONTWAAKT". Onder regie van de heer J. Huygen, zal „Ontwaakt" twee donateurs-uitvoe ringen geven. Zij opent haar speelseizoen 1950—'51 met 't volksstuk „Verloren Jeugd" van Anton Beuvina met décors van Th. Groothuizen en costuums van Ridderik- hoff. De donateurs van „Ontwaakt" staan weer een paar mooie avonden te wach ten. De heer Huygen zal gehuldigd wor den ter gelegenheid van zijn 25-jarig to neel-jubileum. GEWETENSGELD. Wegens te weinig betaalde belasting is (zonder nader aanduiding bij de Ont vanger der Directe Belastingen te Alk maar binnengekomen f 527. 's-Graven- hage 1ste ktr. f 40.970, f 4030, onder let ters AA., 's-Gravenhage 2de ktr. f 2100, onder letters P. A. d. H.; f 200, onder letters D.J.M.; Mlddelharnis f 6.45. jaar Beer STATUTEN VERZONDEN. Verzonden zijn de statuten van N.V. Grossierderij „De Cirkel" te Alkmaar. Aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek FRANSE LETTERKUNDE 843 A18.3 Aerement. Ces dames aux chapeaux verts. 843 A 83.4f Ardel. Le feu sous la cendre. 843 A38.4 Ar del. II faut marier Jean! 843 B67 Boenin. Le village. 843 D90 Dumas. Les trois mousquetaires. 2 dln. 843 F43i Frane (ps. van Thibault). L'ile des Pingouins. 843 L11.5 Lacretelle, de. Les hauts ponts, dl. 1 Sabine. 843 L11.5v Lacretelle, de La vie inquiète de Jean Hermelin. 843 L52p Lichten berger. Père. 843 M35.5d Maurois, (ps. van Herzog). Les discours du doc- teur O'Grady. 843 P58.5m Plisnier. Mères. 843 P58.5 Plisnier. Meurtres. Dl. 2. Le Retour du fils. 843 R64e Rolland. Colas Breugnon. 843 S12.11o Saint-Exupéry, De. Lettre a un otage. 843 S12.1p Saint-Exypéry, De. Le petit prince. (J.) 843 V35.5c Vercel. La caravane de Paques. 843 V35.8a Vercors. (ps. van Bruller). Les armes de la nuit. 846 G95j Guéhenno. Jeu- nesse de la France. 846 R77 Rouge- mont, de. Journal des deux mondes. 846 S12 Saint-Exupéry, de Citadelle. 1948.(J.) is ook voor jongeren. Voor het misdeelde kind Ruim 2500 Alkmaarse schoolkinderen zijn deze week door het Nederlandse Postzegel comité in de gelegenheid gesteld de film „Die andere", waarvan het Cinema Americain de première heeft, bij te wonen. In deze uitste kende jeugdfilm wordt de kinderen gewezen op het zoveel slechtere lot van velen van hun schoolvriendjes en vriendinnetjes. De film gunt dc kinderen een blik in het leven van andere jongens, misschien klasgenoten, wier thuis geen thuis is, omdat er iedere zorg voor hun wel zijn ontbreekt. Zij laat zich zien hoe de gees telijk onvolwaardige kinderen, de invalide, de blinde, dove en doofstomme kinderen leven en hoe er een mogelijkheid bestaat iets van de barricade, die tussen hen en het volle leven staat, te slechten. De film doet een beroep op de medewerking en het begrip van de kin deren, die het zoveel beter, getroffen hebben in het leven. De kinderpostzegelactie is een van de bron nen waaruit de noodzakelijke hulp kan worden verleend. Binnenkort zal de schooljeugd kin derpostzegels mee naar huis worden gegeven. Het zal van de ouders afhangen of deze, via de kinderen georganiseerde, actie een succes zal worden. Strengere verkeerscontrole Ook in Alkmaar wordt thans streng opgetreden tegen verkeerszondaars. Gisteravond is speciaal controle ge houden op het goed functionneren van voor- en achterverlichting van rijwie len. Tal van wielrijders werden be keurd. De politie maakt bekend dat thans, ingevolge het verzoek van de Justitie, niet meer volstaan zal worden met een waarschuwing. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Madame Bo- vary (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Paul Vlaanderen en 't Z-mysterie (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De Jazz-opera (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Toneelspel „Stormeiland". VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Salome (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: 'n Avon tuur in Napels (14 jaar); Cinema Ame ricain, 8 uur: Dertien stoelen (alle leef tijden). Café „Centraal", Hofplein, 8 uur: Le zing met lichtbeelden over Egypte. Zondag a.s. 2.30 uur Canadese militairen bezoeken de kaasmarkt Het Canadese „Special Service Squadron" bestaande uit het vlieg kampschip „Magnificent" en de tor- pedobóotjager „Huron" en „Micmac" is voor een officieel bezoek in ons land gekomen. Het vliegkampschip heeft ligplaats gekozen op de Maas in Rotterdam, de torpedobootjagers lig gen te Amsterdam. De commandant van het smaldeel en die van de oorlogsbodems werden door H.M, in audiëntie ontvangen en zullen de hoogste autoriteiten van onze Marine bezoeken. Voor de bemanningen zijn diverse uitstapjes, sportwedstrijden en bals georganiseerd. De Vereniging „Ne derlandCanada" heeft voor Vrijdag een bezoek georganiseerd aan de Alk maarse kaasmarkt. Maandag 16 October zal het smal deel weer vertrekken. Morele steun aan invaliden Dinsdag 17 October a.s. organiseert de afdeling Alkmaar en omstreken van de Alg. Ned. Invalidenbond een grote propaganda feestavond in „Het Wapen van Heemskerk". Het programma van deze avond vermeldt het optreden van de R.K. Toneelvereniging „Dindua" met het blijspel in drie bedrijven geti teld, „Wie kust de mummie" terwijl tijdens deze avond een verloting zal worden gehouden ten bate van de af- delingskas. In de wintermaanden organiseert de bond maandelijks ontwikkelings- en ontspanningsavonden voor de invali den Het doel en streven van de bond is, de invaliden sociaal bij te staan, hen cultureel te verrijken-en vele interne moeilijkheden voor hen tot oplossing te brengen, terwijl 'men op concerten en andere ontspanninggelegenheden vrij entrée tracht te verkrijgen. Burgerlijke Stand Gehuwd: Klaas Vermanen en Ever- cana W. F. Kaal; Gerardus van Lienen en Bregje Spaans. Overleden: Gerritje Fris, 80 jaar, gehuwd met J. Klaver. Cor van Beek over „De Gouden Reael" Het toneeizaaltje van de Rustende Jager was gisteravond goed gevuld toen ds. Bloemhoff als voorzitter van 't Nut de bekende voordrachtskunste naar Cor van Beek uit Amsterdam wel kom heette. Cor van Beek droeg voor uit Jan Mens' boek „De Gouden Re ael" en deed dit op zeer goede wijze. Hij beeldde verschillende typen zo uit stekend uit, dat allen met hem mee leefden en de gestalten duidelijk voor zich zagen. Prachtig schetste hij Griet Manshanden, de eerlijke leidster van „De Gouden Reael", die, reeds jong we duwe, nog maar weinig liefde in haar leven heeft ondervonden. Zij voelt zich sterk aangetrokken tot de vreem deling Jan Witte, als die in „De Gou den Reael" komt. Jan Witte wordt fi nancieel door haar geholpen, doch zijn liefde gaat uit naar Jane, haar doch ter. Mooi is ook de zuiplap Hein Fol- kers door Cor van Beek uitgebeeld en de gesprekken die hij voerde met Jan Witte, Griet Manshanden en schillen boer Broerie. Cor van Beek heeft 't Nut, dat deze avond in samenwerking met het Instituut voor Arbeidersont wikkeling had georganiseerd, een bij zondere avond geboden, die nog lang in herinnering zal blijven. BEDRIJFSTELLING. Na 16 October zal te Heiloo een be- drijfstelling worden gehouden, waar voor de vragenlijsten reeds zijn uit gezet. De opgaven zijn verplicht. Winterlezingen Verschenen is het winterprogram- ma van het „Comité Winterlezingen" te Alkmaar, welke alle in het Wapen van Heemskprk worden gehouden. In October spreekt prof. dr. G. C. Berk houwer, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit, over „Geloof en Zelfzucht", in November ds. H. I. J. Kalf, Ned. Hev. predikant te Amsterdam over „Het middel tegen de kerkslaap", in Januari de heer J. B. Oosterwolden, voordrachtkunstenaar,, over „Beleve nissen in de Amsterdamse Jordaan" en in Februari de heer G. H. Hoek, programmaleider van de NCRV, die een causerie houdt over Canada, ge ïllustreerd door een moderne geluids film van de Canadian Railway Co te Rotterdam. Been gebroken Gistermiddag om vijf uur reed de 49-jarige mevrouw P. per rijwiel van de Oudegracht de Koorstraat op, waar bij zij verzuimde voorrang te verlenen aan een over deze straat rijdend mo torrijwiel. De bestuurder van de motor reed met matige snelheid, doch hij slaagde er niet in zijn rijtuig tijdig tot stilstand te brengen. De wielrijdster kwam te vallen, waarbij zij haar been brak. Zij is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Foresters-nieuws Foresters I ontvangt Zondag het sterke U.S.V.U. I uit Uitgeest. De op stelling is precies als vorige week. Foresters II gaat naar KW V in de volgende opstelling: Doel: M. Mulder; achter: N. Blok ker, A. Mes; midden: B. Greeuw, E. Rusch en W. Lamar; voor: J. Wijker, J. Bruin, Jb. v. Baar, J. Swinkels, J. Klaver. Res.; J. Kolk. Geleider J. ter Buurkes. De handbalvereniging (afdeling da mes) heeft alleen een wedstrijd voor het eerste elftal op het programma staan. Deze gaat naar Beverwijk I in de volgende opstelling: J. Hoet-Strij- bis; N. de Graaf-Groot, A. Boschman (Akers.)A. Affourtit-Hartog (aanv.), A. Oud, R. v. d. Molen; C. van Kuijk, A. v. d. Land, W. Vorst, T. Stuveling, C. Stuveling. Foresters 2 vrij? De mo gelijkheid bestaat, dat voor het tweede nóg een wedstrijd wordt ingelast. Een ordonnans werd aangereden Gistermiddag omstreeks drie uur re den enkele militaire vrachtauto's van de K.M. over de Kennemerstraatweg in de richting Alkmaar. Ter hoogte van de Nic. Beetsweg moest een begeleiden de motorordonnans tussen de wagens gaan rijden. Toen de voorste wagen stopte en de daarop volgende niet tij dig afremde, raakte de motorrijder tus sen beide wagens beklemd. Hij liep een ernstige beenwond op en moest naar het Centraal Ziekenhuis worden over gebracht. De verfraaiing rond hef Witte Kerkje Bij het Witte Kerkje is thans een bank geplaatst die veel bijdraagt tot de verfraaiing rond het Witte Kerkje dat, door de goede zorgen die men er de laatste tijd aan besteed heeft, tot een van de mooiste plekjes in Heiloo is gaan behoren. De bank staat tegenover de winkel van Marees-Oudes, zodat ook passa giers voor de Naco-bussen hier plezier van kunnen hebben. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Maria, d. v. G. Kaandorp en A. M. Beers; Kees, z. v. P. Vriesman en A. M. Helder; Dirk, z. v. P. Vriesman en A. M. Helder. Ondertrouwd: Cornelis Duin- meijer oud 33 jaar wonende te Egmond- Binnen en Anthonia Margaretha Bak ker, oud 24 jaar wonende te Heiloo. Overleden: Teunis Platvoet oud 79 jaar, gehuwd met H. Dekker. DE VERBOUWING AAN DE O. L. SCHOOL. In de laatste raadsvergadering heeft de heer Olivier getracht, de Verbou wing van de O. L, school ter sprake te brengen. Dit is toen door een hamer slag van de burgemeester, die deze kwestie niet onvoorbereid wilde be handelen, afgedaan. Vrijdagavond zal de raad over dit vraagstuk beraadsla gen. De verbouwing van de O. L. school is het enige agendapunt. Laatste wedstrijd van Vislust Zondagmorgen hielden de leden van de vis vereniging ^Vislust" de laatste wedstrijd in dit seizoen. Even voorbij café Schoon hield men halt en gingen de snoeren vijf maal een half uur te water. De vangst was vrij be hoorlijk. In totaal werden er 28 baarzen ge vangen, waarvan er 16 bovenmaats waren. Een behoorlijk resultaat dus als men de lijsten van de laatste wedstrijden bekijkt. Na de wedstrijd ging men naar het café J, Schoon, waai de punten werden geteld. Er bleek toen dat de kampioen hengelaar, de heer H. Wit, weer de meeste punten had behaald. Hij wist zestig punten bijeen te vissen en stond daarbij dertig punten voor op nummer twee, de heer P. Prins. De volledige uitslag was als volgt: le H. Wit, 60 punten; 2e P. Prins 30; 3e Broekhuis 25; 4e J. Heinis 25; 5e P. Keetman 20; 6e N. Kos 20; 7e J. Kos 15; 8e Van Dok 10. De heer D. Schoonmaker had in deze wed strijd het laatste visje gevangen en de heer J. Kos kreeg nog een prijsje voor de grootste baars. De heer H. Wit ontving voor dit jaar de wissel-medaille en mocht tevens de medaille voor de meeste g'rote baarzen van dit seizoen in ontvangst nemen. Zoals altijd werd ook nu de bovenmaatse baars weer bij opbod verkocht ter versteviging van de kas. UITSPRAAK SMAADSCHRIFT. Het Amsterdamse Hof veroordeelde de ex-correspondent van het Nieuw Noordhollands Dagblad te Akersloot Th. J. V., wegens 'Smaadschrift in dat dagblad, tot f 100,— boete of een maand hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. W. v. d. Lingen, predikant bij de Ger. Kerk (Art. 31) alhier, heeft be dankt voor het beroep naar Meppel. NIEUWS UIT BERGEN Het I even van Henriëtte Roland Holst Interessante rede van de heer D. L Daalder met voordracht van de heer Frevel De heer D. L. Daalder, directeur van de Middelbare Meisjesschool te Bergen hield Woensdagavond in Het Dorpshuis aldaax voor de P.v.d.A. een lezing over Henrietta Roland Holst, waarbij de heer Frevei ter illustratie enige verzen zei van de grote dichteres De heer Daalder begon met er op te wijzen, hoe na de uitvinding van de spin machine in 1765, weldra gevolgd door an dere uitvindingen, de arbeidstoestanden in Engeland er niet beter op werden. De arbeider werd meer en meer een verleng stuk van de machine. In Twente, in ons land, zag men hetzelfde. Verschillende wetten tegen de arbeid van vrouwen en kinderen bewezen wel, dat de toestand heel wat te wensen overliet. Het gevolg was het ontstaan van de socialistische be weging Als steeds na grote bewegingen zou ook de Kunst de invloed ondervinden van de revolutionnaire beweging. Spreker noemde in dit verband de namen P. J. Troelstra, Adama van Scheltema, Henriët te Roland Holst, Van Collem, Gorter. De ontwikkelingsgang van Henr. Roland Holst, aldus spreker, is niet te scheiden van Herman Gorter, de indivudalistische dichter, die onze taal zelfs onvoldoende vond om alles zuiver uit te drukken, waarom hij zelf nieuwe woorden maakte. Toen hij socialist geworden was, kwam hij in aanraking met Henriëtte Roland Holst. Geboren in 1869 te Noordwijk-Bin- nen, bezocht zij later een kostschool, waar zij zich niet gelukkig gevoelde. Terug in Noordwijk, waar zich verschillende lei dende figuren uit de z.g. Beweging van 1880 hadden gevestigd als Albert Verwey. Willem Kloos, Frederik van Eeden, kwam zy in aanraking met R. M. Roland Holst en Gorter. Sedert 1892 schreef zy verzen, die door oorspronkeiykheid, diepte van gevoel en gedachte de aandacht trokken. De heer Frevel droeg van haar sonnetten en verzen in terzinen voor: „Over de eeuwige verandering der dingen" en „Over de rustigende vastheid, die ik vond" Van Gorter hoort zy over Marx, leest met taai geduld diens geschriften en sluit zich evenals Gorter in 1897 aan bij de SDAP. Inneriyke strijd blijft haar niet gespaand: het conflict tussen politica en de vrouw en Kunstenares. De heer Frevel getuigde hiervan met „Gebroken kleuren". Naast de inneriy'ke strijd komt een ande re, waarvan de bundels „De nieuwe ge- boort" (1903) en „Opwaartse wegen" (1907) spreken. In de partij ontwikkelden zich, aldua vervolgde de heer Daalder, twee grote stromingen. Marx meende, dat de tegen stelling kapitaal-arbeid nog scherper moest worden; Bernstein bepleitte herzie ning, revisie van het communistische ma nifest. Beide groepen, de oude Marxisten en de revisionisten of reformisten, ston den scherp tegenover elkaar. Aan de ondragelijke toestand kwam een einde toen in 1909 op het congres te De venter de scheuring een feit werd: een 400 leden, meest intellectuëlen, traden uit de partij en vormden de z.g. S.D.P. Gor ter was er één van, Henriëtte Roland Holst niet: aan Het Volk zou een klein weekblad worden toegevoegd onder re dactie van Henr. Roland Holst. In 1912 trad zy uit de SDAP. Verstan delijk was zij Marxiste, maar zij was ook vrouw en Kunstenares. Zy streed een zware stryd, waarvan de hoorders een idee kregen door het declameren van d& heer Frevel uit de bundel „De vrouw in het woud". Voortgaande vertelde de heer Daalder, hoe zy op conferenties van links-socialis ten in cantact kwam met mensen, die de communistische partij hadden groot ge maakt. In haar treurspel „De opstandelin gen" verheerlijkt zy de revolutie. Ofschoon uit haar poëzie valt te beluis teren dat ze gewelddaden vreselyk vindt meent zij toch dat alleen door geweld al les tot een goed einde moet worden ge bracht. zy vindt het ellendig, maar het moet. De heer Frevel illustreerde dit met uit „Verzonken grenzen" te zeggen; „De zachte krachten zullen eenmaal win nen". Haar hoop als communiste, dat spoedig de betere toekomst zal komen, wordt ai zwakker, zy krygt het gevoel dat ze dat niet meer zal beleven. „We zullen u niet zienschrijft zy In 1921 maakte Henriëtte Roland Holst een reis naar Rusland. Zij kwam.... te leurgesteld terug. Geschokt door wat in 1924 geschiedde, trad zy uit de communis tische party. Zy bleef het socialisme trouw, doch sloot zich niet meer aan by de SDAP. Het religieuze sentiment, dat altijd in haar aanwezig was, brak door, aldué be sloot de heer Daalder zijn met de grootste aandacht gevolgde rede, de religeus-socia- liste heeft harmonie en rust gevonden. „Gedenk mij in uw gebeden". Met verzen van de 81-jarige dichteres besloot de heer Frevel de avond. I De Nationale Federatie van platte landsgezinnen, gezeteld te Parijs, orga niseert, in samenwerking met de Volks hogescholen in Nederland uitwisse lingen van Fransen en Nederlanders. In het begin van deze week arriveer de in de Volkshogeschool te Bergen een grote groep jonge boerenzoons uit vrijwel alle delen van Frankrijk, af komstig uit kleine landbouwbedrij ven, die met goed gevolg in hun land aan een schriftelijke landbouwcursus hebben deelgenomen. Als beloning hiervoor werden zij in de gelegenheid gesteld door bovenge noemde federatie een studiereis te ma ken naar Nederland; Dinsdag werd een tocht georganiseerd door de Wieringer- meer en Woensdag stond een trip door West-Friesland op het programma. On der leiding van de heer Hasard be zochten de buitenlandse gasten des morgens de Coöp. zuivelfabriek „Auro ra" te Opmeer; vandaar reisde men naar Hoogwoud, waar het gezelschap op het gemeentehuis werd begroet door burgemeester Breebaart, die de buitenlanders inlichtte omtrent het bestuur van een Nederlandse gemeen te, terwijl voorts aan de hand var^dï- verse foto's en een toelichting de Fransen kennisnamen van de prachti ge oude Westfriese tegelschouwen, die vooral in de gemeente Heerhugowaard nog aanwezig zijn. Onder leiding van ds. Lürsen werd het gezelschap rondgeleid in de Ned. Hervormde kerk te Hoogwoud, waar na de jongelui de hoge toren beklom men en vanaf de trans een schitterend uitzicht hadden over West-Friesland. Na een gemeenschappelijke koffietafel te hebben genuttigd in restaurant Keij- zer vertrokken de buitenlanders naar de Gouwe om een bezoek te brengen aan de oude Westfriese boerdrij van de heer L. Glas. Vandaar werd de reis vervolgd naar Wognum voor het be zichtigen van het fruitteeltbedrijf van de heer Saai. BESMETTELIJKE ZIEKTEN De vorige week heeft zich in onze gemeente één geval van de besmette lijke ziekte roodvonk voorgedaan en in Schoori één geval van diphterie. Eenmaal aardappelen in de twee jaar Voorlopig drie uitzonderingsgebieden De Stichting voor de Landbouw heeft ten aanzien van de teelt van aardappe len in het z.g. vroege- aardappelgebied van Noord-Holland straffere bepalingen uitgevaardigd in verband met de aard appelmoeheid van het land. In het ver volg mogen slechts aardappelen worden geteeld op de basis: éénmaal in de twee jaar. Er zijn echter drie uitzonde ringsgebieden gevormd. De Plantenziektenkundige dienst meent, dat een langer toestaan van de bestaande ontheffing van het wettelijk voorschrift (de voorlopig toegestane 1 op 1 verhouding) niet is te verantwoor den. Het exportbelang loopt in deze parallel met de belangen voor de aard appelteelt als zodanig. Om deze reden heeft men dan ook nieuwe regelingen getroffen. Deze nieuwe regelingen houden in, dat voor het gehele ontheffingsgebied van Noord-Holland met ingang van het volgend jaar zal gelden, dat eenmaal in de twee jaren aardappelen mogen wor den verbouwd. De rooidatum van 20 Juli blijft hierbij van kracht. Echter wordt getracht voor een ge deelte van het ontheffingsgebied al waar de aardappelteelt op de meest in tensieve wijze wordt uitgeoefend de oude ontheffing te behouden. Daar aardappelmoeheid practisch alleen door middel van grondmonsteronderzoek kan worden aangetoond, heeft een uit gebreid onderzoek aldaar plaats, waar van de uitslag beslissend zal zijn voor de uitspraak van de Plantenziekten- kundige Dienst. Is deze gunstig, dan blijft voorlopig voor dit gedeelte, be staande uit een drietal gebieden, ie oude ontheffing (1 op 1 verhouding) van kracht. Is de uitslag niet gun stig dan zal ook voor dit gedeelte de 1 op 2 verhouding ingaan. Uitzonderingsgebieden. Het gedeelte in het ontheffingsgebied, dat we om verwarring te voorkomen het uitzonderingsgebied zullen noemen, wordt begrensd door: I. Gebied MedemblikEnkhuizen om grensd door de lijn: Medemblik, Noor- derkoggerzeedijk, Noorderweg, dorps weg Twisk hoek Almersdorperwe'g, Twiskerdijksloot kruising Cavesloot, Cavesloot, sloot bewesten Lichtewater- polder, Veersloot, kruising Boomsloot, Boomsloot, De Brander, Egboet, Egboet- water, Westerkeursloot, dorpsweg Zwaagdijk gemeentegrens Hoogkarspel, dorpsweg Hoogkarspel, Nieuwe weg van Hoogkarspel naar Den Hout, To- renweg, Oude trambaan (in zuid. rich ting), Leekerweg, Zuiderdijk, Weder stoot, Waterlozing, Lakemansloot, Ker- kewater Kerkeweg, Buurt, IJsselmeer- dijk, Zuiderdijk, Enkhuizen (Wester poort), Westeinde, Bokkesloot, Fluit- hoek, Oosterüijk (IJsselmeerdijk) tot Medemblik. II Gebied ObdamHensbroek, om grensd door de lijn: Kruising Kager- dijk, Spierdijk, Lutkedijk, Ringsloot ten Oosten van de Berkmeer, Obdammer- dijk, Ringvaart ten Westen van polder Hensbroek, Ringsloot tussen polder Hensbroek en polder Wogmeer. denk beeldige lijn vanaf polder Wogmeer tot kruising Kagerdijk Spierdijk. III Gebied Langedljk, omgrensd door de lijn: Handelskade (Noord-Scharwou- de), dorpsstraat Noord-Scharwoude dorpsstraat Zuid-Scharwoude, Brugge- sloot, Dempsloot, Ringsloot ten Westen en Zuiden van Daalmeer, Staalsloot, 1ste Kruissloot, de vaart tot kruising Spoor lijn, Spoorlijn, Ringvaart ten Westen polder Heerhugowaard, dijk Noord- Scharwouderpolder, Handelskade Nrd.- Scharwoude. Met ingang van volgend jaar, d.w.z. zonder dat rekening behoeft te worden gehouden met de teelt van 1950 kan men in 1951 aardappelen telen. Echter heeft het jaar 1952 consequenties indien dan geen rekening is gehouden met de aardappelteelt van het jaar 1951. Men doet dus verstandig in 1951 een zodanige oppervlakte met aardappelen te betelen (in elk geval niet boven 50 van de bouwgrond) dat zonder be zwaar aan de gestelde eis: „Eenmaal aardappelen in de twee jaar" kan wor den voldaan. Met de mogelijkheid dient voorts re kening te worden gehouden, dat aan een ontheffing voor het Uitzonderings gebied en misschien ook voor het ont heffingsgebied in het vervolg een grondmonsteronderzoek zal dienen vooraf te gaan. Bavo had meer belangstelling verdiend Zondagavond bracht het toneelgezel schap BAVO uit Haarlem in de zaal van de heer Van de Heiligenberg het zeer mooie stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon". Het was jammer voor de onder nemende vereniging, dat de belangstel ling niet groot was, want het spel was zeer goed. Hoe dicht benaderde de inhoud van dit stuk somstijds het werkelijke leven. De man, die in dit stuk alles van de vrolijke kant bekeek, doch die het 't zwaarst te verduren had, was de heer des huizes. Hoewel zijn zaak op het punt stond failliet te gaan en zijn zoon een fraude pleegde van f 10.000, was zijn stemming opmonterend Werkelijk mooi werd deze droeve ge schiedenis door de Haarlemse toneel vereniging weergegeven. Volle winst1 voor Hugo Boys Het is Hugo-Boys gelukt een duide lijke overwinning te behalen op het eerste eltal van Zeemacht uit Den Helder. In het begin ging de strijd vrij- gelijk op. Hugo-Boys, met de wind in de rug, wist van tijd tot tijd aardige aanvallen op te zetten en het Zee macht heiligdom te belagen. En in de eerste 20 minuten werd door de kee per van de marineklanten, aanval na aanval afgeslagen. Zeemacht daaren tegen nam af en toe de kans waar om er tussen uit te glippen en de achter hoede van de Oranje-hemden te ver rassen. Door een onverwacht schot van de HB-rechtsbinnen kreeg Hugo-Boys de leiding en zij wist deze tot het ein de te bewaren. Niet lang na het eerste doelpunt was het de rechtsbuiten, die de HB-overwinning iets veiliger maak te door met een onhoudbaar schot de Zeemacht-keeper voor de tweede maal te passeren. Hoewel de spelers uit Den Helder ten slotte met 41 achterston den, lieten zij de moed niet zakken en vochten door tot het bittere einde. De wedstrijd eindigde in een 51 over winning voor onze plaatsgenoten. On danks het puntenverschil was het een spannende wedstrijd, die ten volle het aanzien waard was. Heden ging v! onze geliefde 1 Behuwd- en de Heer MAARTE in de ouderdo: 73 jaar. Uit al A. c. VE: Bergen, (N.-H 11 October 19E Van Borselenl Liever geen De begrafenis hebben a.s. Z de Gemeen) plaats te Berj trek van Van laan 21, nam. Ondergetekende hartelijke dank ken van belang vangen bij zijn uit Indonesië. N. TI Kanaaldijk 21 A Hl Hofdjjkstraat 2, HERVAT DE VRIJDAG 13 B. z. a. NETTE WEB Br. onder No. 12 AVIS, v. Door Heiloo. B. z. a. NETTE WEI voor enige dage van goede getu zien. Brieven aa van dit blad weg 29, Heiloo. B. z. a. ervaren VERSTELN4 voo"r aan huis S. dag. Br. onder bureau van dit 1 Wegens huweli tegenwoordige, f WINKELM gevraagd in 1 branche. Enige vereist. Br. onder no. A. van dit blad. B. z. a. nette middelb. lft. bij 1 Brieven onder bureau van dit 1 B. z. a. nette in Alkmaar bij H één kind geen leeftijd 33 j. Br. 236 bureau van d THUISWERK i v. d. avonduren. Brieven onder i bureau van dit b VERPLEEGSTER GESTOFFEE ZIT-SLAAPKi te huur, pl.m, Brieven onder bureau van dit b Heer zoekt sam bij Wed. of Juff: Financieel onafh. A 230 bureau var JONGEMAN vra; NET KOSTH Brieven onder i bureau van dit bi; Bej. Heer zoekt NET KOSTI liefst bij bej. ech: no. A 238 bur, vai WONINGRU Aangeboden fl Amsterdam-West mers, keuken, b telefoon, huur pl.n in ruil woning Heiloo. Aanb. Haarlemmerm eerst Amsterdam. Telef. Bij vonnis van d dissements-Rechtb; Alkmaar d.d. 28 S 1950 is in staat v; sement verklaard DERT MATTHIJ ENGELSMAN, st ker en lederbewer nende Oudegraeht hier, met benoem Mr. J. Krabbe tot Commissaris en va getekende tot curs Het bedrijf wor lopig voortgezet. Den wordt verzo vorderingen spoedi dienen. Alkmaar, 11 Octol Ritsevoort 2. De cu Mr. F. ZI l

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2