Borrel en bier worden verkocht aan kiosken DAGE Tsjorwon, Koemwha en Pjonggang werden bezet Er bestaat hoop Op excursie naar het Kremlin Schilderijencollectie van „Grandma Moses" was zoek Het Radioprogramma Communistische leiders in Saargebied gestraft Natsir over de R.T.C. ÖOMOO»! Rusland stelt conferentie van Grote Vijf voor DOODSTRAF WERD IN LEVENSLANG VERANDERD Pim, Pam en Pom als schatgravers gxxxxxxxx: 1 MÏV\zocAt.' /oer literfl&jffrcuujt Uw winkelier. Beroepsbescherming van musici en artisten Nieuw Oostenrijks protest bij Sowjet-autoriteiten NVV heeft 400.000 leden DONDERDAG 12 OCTOBER 1950 ZO LEEFT MEN IN MOSKOU (5) fiET CAFéLEVEN ontbreekt in Mos kou volkomen. De Moskoviet moet ter lessing van zijn dorst een bezoek brengen aan een kiosk op straat, waar hy aan het loket zijn glas wodka of zijn flesje bier kan kopen. Indien an dere dorstige voorbijgangers een queue vormen, moet hij er als hij nog meer dorst heeft weer achteraan gaan staan en wachten, alvorens er „nog eentje" te bestellen. Alcohol is vrijwel onbeperkt te krijgen, zodat men op ieder uur van de dag of de nacht een borrel kan kopen. Er zijn talloze restaurants van alle klassen. De beste zijn het onlangs geo pende Armeense restaurant Ararat, het Aragvi, dat zich specialiseert in de pro ducten der Georgische keuken, en Me- tropole, een nationaal hotel. Zij serveren spijzen, die volkomen gelijkwaardig zijn aan wat men elders ter wereld kan vin den. De bediening laat echter veel te wen sen over; de meeste Russen vinden het prettig, de gehele avond over hun maal te doen. Het volgende is een keur van de schp- tels, die in Metropole werden geser veerd, de avond voordat we Moskou verlieten: kaviaar, steursalade, kreef tensalade, roastbeef, ham, biefstuk, co- teletten, lendenstuk, lever in zure room, nieren in zure room, kalfscoteletten, schapenvlees, varkensvlees, gebraden eend met appelmoes, gestoofde tong, ge braden kuiken, kalkoen, ijs en vruchten. Er zijn enkele buitengewoon goede Russische wijnen. Zelfs sommige mer ken Russische champagne zijn zeer goed. Ook kan men Franse wijnen en Italiaanse likeuren krijgen, maar deze zijn zeer duur. Ik heb nooit in enig restaurant Engelse whiskey of gin kun nen krijgen. NAAR HET KREMLIN. JN SCHERPE tegenstelling tot het al gemeen vrij doodse beeld van Moskou staat de uitbundige kleurigheid van het Kremlin. Mijn vrouw en ik maakten daarheen op zekere dag een excursie, die georga niseerd was door 't Ministerie van Bui tenlandse Zaken. Onze groep bestond uit zestien personen. Toen we de licht hellende weg naar de hoofdpoort oplie pen, waar een cordon van wachtposten stond opgesteld, begonnen allerwege de alarmschellen te rinkelen, die de komst van vreemdelingen aankondigen. In het oude paleis van de Czaren wordt men ontvangen door een vrouwe- Het mausoleum van Lenin op het Rode Plein te Moskou. lijke gids en een paar onopvallend geklede agenten van de MVD, die er op letten, dat men de groep niet verlaat. Men wandelt onder blinkende kaar senkronen en over kostbare tapijten door de salons en de slaapvertrekken, waar eens Ivan de Verschrikkelijke en Peter de Grote, Rasputin en keizerin Katharina hebben geleefd. Nadien laat men u het moderne gedeelte van het Kremlin en de nieuwe Zaal van de Sovjets, waar het parlement bijeenkomt, zien. Maar men staat niet toe, dat iemand dat gedeelte ziet, waar het Po litbureau vergadert en men denkt er niet aan u de appartementen van Stalin te wijzen. niiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiuiiiiniiiHiiiiiMitiiiiitiiiiniiMiiiiiiHimniHiHHiMmiimiMiitiiHiHtHiMNimi Museumdirectie in zak en as De directie van het Gemeentemu seum te Den Haag heeft gisteren angstige uren beleefd. Reeds enkele dagen was zij in afwachting van de komst van de schilderij en-collectie van de bekende Amerikaanse schilderes Grandma Moses", welke uit Zwitser land onderweg was naar Nederland. Het openingsuur van de tentoonstel ling was op hedenmiddag kwart over vijf gesteld en gistermorgen was nog geen schilderij gearriveerd. Noch te Bern noch bij de N.S. in Utrecht kon men zeggen waar de collectie zich be vond. Het A.N.P. verzocht de spoor wegen onmiddellijk te waarschuwen, zodra men de collectie „op het spoor" gekomen was. Gelukkig kwam enige tijd later op de telex het verheugende bericht, dat de wagon met schilde rijen aan het station Staatsspoor in Den Haag was gearriveerd. De schil derijen hadden enige tijd in Duitsland rondgezworven. De opening van de tentoonstelling behoefde dank zij een aantal „overuren" niet uitgesteld te worden. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Ensemble. 6.30 De vierde loonronde. 6.45 Leger des Heils- kwartier. 7.15 Levensvragen. 7.30 Venus and Aronis-suite. 7.40 „Vandaag". 8.05 De Gilde viert steravond. 10.00 Piano. 10.15 De vaart der volken. 10.3o Kerkkoor. 10.45 Avondover denking'. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.15 Tafeltennissen. 6.20 Sport. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Theater-Orkest. 7.25 Een lied en een vleugel. 7.45 Diëtisten. 8.15 Philharmonisch-Orkest. 9.15 „Tranen over Johannesburg", hoorspel. 10.15 Teddy en Max. 11.15 Sport. 11.30 Gram.muziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 School radio. 10.05 Muziek houdt fit. 10.45 Operet tes. 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Het Omroep- Dubbelkwartet. 12.03 Orkest van Albert Sandler 12.33 Uit bergen en dalen. 1.20 De Zevenklap per. 1.45 Vraagbaak voor vrouwen. 2.00 Mis. 3.00 Schoolradio. 3.30 Operette-fragmenten. 4.00 De Zonnebloem. 5.00 Vertelling na school tijd. 5.15 Kinderkoor. 5.45 Promenade-concert. 6.18 Katholiek signaal. 6.30 De bietenbouwers. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Minnistrelen. 7.48 Katholiek signaal. 8.12 Het Metropole orkest. 9.00 Uit het land van Hertog' Jan. 9.30 Herinneringen aan Richard Tauber. 9.45 „Op bouw in liefde". 10.00 Omroepkoor en Ómroep- Kamerorkest. 10.35 Air die van ons. 10.45 Avondgebed. 11.15 Vrolijke klanken. HILVERSUM H, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Beethoven- cyclus. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding, 10.20 New Look-trio. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Jonge Nederlandse kunstenaars. 11.05 Radio-feuilleton. 11.25 Frans programma. 12.00 Pierre Palla. 12.33 Sport en prognose. 1.15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 1.45 Jean Vaissade met zijn orkest. 2.00 Kook kunst. 2.20 Elly Onnen. 2.55 Ons volk in zijn dxchtere. 3.15 Disco-variè. 4.00 Filmland. 4.30 Door het Aethervenster. 5.00 Vocaal-octet. 5.20 flftn o m!lziek- 6'15 VaV feliciteert. 6.30 Stajdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. k«k? B"eke'tfiTs J-30 Wa' me' ft ft* T.i ;ri oeKen' ö-15 Sopraan met piano. 8.35 Twijfel en zekerheid. 9.00 Men vraagt. tenlanrl D<! W-OO Buil ^ands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet it andaag 10.45 Avondwijding. 11 15 Huwelijk van A-Z. 11.30 Symphonie concert lijn SfI08:?f Lu,: Ménage et MÏüIqülj" pil j. nTo VGo" Sonate van Beethoven. 1125 OnprPn 11.40 Musette-orkest. llJfviTZ 12.32 Omroep-orkest. 11* viQc i °0r' 2.00 Gram. 1.45 VGO: gI.^Oo' Blue Mariners. 3.30 Voor de soldaten dik VI. Br.: Orkestmuziek. 4.15 Oude muz,ek 510 Gram. 6.10 Voordracht. 6.20 Gram. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.45 Lux.: Diversen 8.00 VI. Br.: Filmrevue. 8.15 Omroep Svmph - orkest. 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. LIJNI V: 8.10 Concert. 9.10 Verz.progr 10.00 Orgel. 10.30 Orkest Allen. 11.00 Dag- boek. 11.15 Arb.orkest. 12.00 Eng. H.S.: Gram 12.30 Voor de arbeiders. 1.00 Eng. L.P.: BBC North. Orkest. 1.45 Voor de kinderen. 2.00 VGO: Zang. 2.30 Fr. Br.: Gram. 2.45 Muziek van Hector Berlioz. 4.15 Voordracht. 4.30 Trompet. 4.45 Gram. 5.00 Berichten. 5.10 Verz.progr. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 Gram, 6.45 Causerie. 7.25 Sportpraatje. 7.30 Ray's a laugh. 8.00 Lux.: Operette. 8.30 Feux d'Arti fices! 8.45 ng. L.P.: Verz.progt. TL30 Eng. H.S.: Variété. 10.15 Orkest Lewis. 11.00 Voor dracht. 11.15 Orgel. Hij is zo n beste kerel Een 80-jarige Deense oud-kolo nel heeft op de Britse ambassade te Kopenhagen een pakje voor Churchill afgegeven. „Het zijn mijn medailles", zei hij. „Ik wil, dat Churchill ze krijgt. Hij is zo'n beste kerel". Gistermiddag werden de me dailles aan Churchill overhan digd. Verscheidene malen tijdens zijn bezoek aan Denemarken is de Britse oud-premier tot tranen toe geroerd geweest door de eer, die hem bewezen werd. „Ik krijg veel te horen, dat men eigenlijk pas na mijn dood moest zeggen", zo zei Churchill, toen hij Dins dag te Kopenhagen sprak, nadat hij tot eredocter in de philosophie was bevorderd, 's Avonds werd hem uit een particulier fonds 100.000 kronen (ongeveer 50.000 gulden) overhandigd ter bevor dering van de Europese samen werking en cultuur.. Het proces tegen de communistische leiders in het Saargebied, dat op 25 September begon, is Woensdagavond geëindigd. De secretaris van de partij te Saarbrucken, Bruckner, en de secre taris van de partij in Saarland, Nicolay, zijn veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf op beschuldiging van opstand en poging daartoe. De leider van de „democratische jeugd in het Saargebied" en negen leden van de partij zijn veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van zes tot elf maan den. De beklaagden Bruckner, Nicolay, Merkel en Jost werden dadelijk na de uitspraak naar de gevangenis te Saar brucken overgebracht om te verhinde ren, dat zij naar Duitsland zouden vluchten. C.P.N. vraagt om een regeringsverklaring De Zuidkoreanen hebben drie belang rijke steden Tsjorwon, Moemwha en Pjonggang veroverd, waaruit verder wordt voortgetrokken. De Amerikanen, die op het centrale front ten noorden van Kaesong aanvallen, maakten Woens dag weinig vooruitgang. Zij moesten voorzichtig hun weg aftasten door grote mijnenvelden en kregen twee tegenaan vallen af te slaan. Britse en Australische troepen zijn snel 14 km ten noorden van de 38ste breedtegraad opgerukt langs de voornaamste weg naar de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. De vijfde Amerikaanse luchtmacht heeft het vliegveld van Wonsan in gebruik genomen. Het is het eerste Noord koreaanse vliegveld, dat door de lucht macht der Ver. Naties wordt gebruikt. Aan het slot van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de heer Schoo- nenberg (CPN) verwijzende o.m. naar de verklaring „dat de Chinese Volks republiek niet onverschillig kan blijven Tijdens de algemene beschouwingen in het Indonesische parlement zeide Moh. Natsir over de resultaten der Rondetafel-conferentie, dat de rege ring ervan overtuigd is, dat deze als basis kunnen worden gebruikt voor het streven naar-inwendige consolida tie al zijn enige delen van de overeen komst minder gunstig voor het Indo nesische volk. Op het tijdstip van de aanvaarding van de overeenkomst waren de resultaten der RTC de spie gel van de mogelijkheden en realitei ten voor Indonesië. Natsir zeide te hopen, dat het vraag stuk Nieuw-Guinea geen internatio nale kwestie zal worden. De lijn van het huidige kabinet gaat niet in die richting. voor de aggressie op Korea" voor gesteld de voorzitter uit te nodigen in overleg te treden met de regering en haar te verzoeken een verklaring af te leggen over haar houding inzake de nieuwe ontwikkeling op Korea. Het voorstel van de heer Schoonenberg komt vandaag in behandeling. Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten, kun nen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem dèarom Kruschen. Regelmatig! En. hoe eerder hoe beter (Ingezonden Mededeling) DECOLOöHÉ 'Mpefuaie (7 Ea u de Cologne De Sowjetunie heeft Woensdag for meel een conferentie van de „vijf grote mogendheden" voorgesteld om het handhaven van „de internationale vrede en veiligheid" te bespreken. In een ontwerp-resolutie, die te Lake Success is uitgegeven, stelt de Sowjetunie voor, dat deze conferentie zal worden belegd voordat men strijd krachten ter beschikking van de Vei ligheidsraad zal stellen. De Bijz. Raad van Cassatie heeft le venslange gevangenisstraf opgelegd aan de 58-jarige Amsterdammer H. Klinkenbijl. Deze werd oorspronkelijk ter dood veroordeeld wegens zijn acti viteit bij de „Zentrallstelle für Judi- sche Auswanderung". Het is gebleken, dat K., die vele wandaden bedreef, zich na een keerpunt in zijn leven be ijverd heeft om in enkele gevallen daadwerkelijke hulp te verlenen. Dit behoedde hem voor ie doodstraf. Nationalistische rijst voor communistisch China Chinese nationalistische vliegtuigen hebben 24 ton rijst uitgeworpen boven het dal van de buiten haar oevers ge treden rivier de Guai ten noorden van Sjanghai, alwaar een hongersnood heerst. Boven centraal- en zuid-China werd zes ton propagandamateriaal pamfleten en vlaggen uitgeworpen. In Rotterdam werd tijdens het la den van een koopvaarder de botenbaas G. van A. vermist. Men denkt, dat hij verdronken is. 13. Ja, die Pim heeft een heel slim plannetje bedacht. Hij laat Zwartjas en Langoor om het snelst graven, dan heeft hij meteen een mooie lange gang om te zoeken naar de verborgen schat! De konijntjes heb ben daar natuurlijk geen idee van, maar ze willen alle twee graag het zakmes winnen en daarom rennen ze om vier uur de school uit. „Vooruit jongens, laten we meteen beginnen", roept Langoor vrolijk. „Ja, maar niet hier", zegt Pim, die achter hen aan draaft. „Nee, jullie moeten wedstrij den bij de grote weg. „Ook al goed", roepen de twee konijntjes en schieten als een pijl uit de boog weg. Pim, Pam en Pom, die toch ook hard kunnen lopen, kunnen hen met geen moge lijkheid bijhouden. Als ze bij de grote weg komen, staan Langoor en Zwart- jan hen op te wachten. „Zullen we maar beginnen?" vraagt Langoor vro lijk. Twistpunt Nieuw-Guinea (Vervolg van pagina 1) Johan Ariks verschuift even zija stoel, buigt zich naar ons toe en zegt dan: „Propaganda van de republiekl neem dat van mij aan! Zeker, er is een gedeelte, dat pro-republikeins is, maar dat gedeelte is heel klein. Slechts on geveer 4000 inwoners van het eiland Ja pan, dat in totaal 32.000 zielen telt, is op de hand van president Soekarno. Deze 4000 worden geleid door een ze kere Papare, en het is juist deze Papare, die door Djakarta steeds naar voren wordt geschoven. Ik vertelde het u reeds: het grootste gedeelte van de Papoea's van Nederlands Nieuw-Guinea wenst opgeleid te worden door de Ne derlanders". LIEBT U GOEDE HOOP, dat de bespre kingen tijdens de Unie-conferentie zullen verlopen zoals u dat wenst? Het is altijd moeilijk beschouwingen te geven over iets, dat nog gebeuren moet", antwoordt Johan Ariks terecht, ,maar hoop bestaat er in ieder geval. En per slot van rekening zijn wij naar Holland gekomen om de Nederlands» regering naar beste weten de wensen van de Papoease bevolking kenbaar te maken. Wellicht zal dit ook van invloed zijn op de besprekingen; laat ik het zo zeggen: Wij hebben vertrouwen in de Nederlandse regering. Wat wij voorts heel graag zouden zien is, dat de samen werking tussen de regeringen van Aus tralië en Nederland, speciaal ten aan zien van Nieuw-Guinea hechter wordt. Voor beide gedeelten van het eiland geldt, dat de belangen van de Papoea's zo intensief mogelijk moeten worden behartigd. Wij kennen de Nederlanders nu eenmaal van vroeger; wij weten dat ons lot bij hen in goede handen ligt. Denkt u alleen maar aan het prachtige werk dat zending en missie verricht heeft; denkt u aan de ziekenhuizen, die gesticht zijn, aan de medische be handeling in het algemeen en verder aan de scholen, waar onze jongeren le zen, schrijven en., denken leren. Deze jongeren zijn het, die later het heft in handen zullen krijgen en die wan neer wij er eenmaal rijp voor zijn ons eiland als een zelfstandige staat moeten kunnen besturen. Over dit punt maken wij ons overigens hele maal geen zorgen; wanneer wij een maal zo ver zijn, dat wij op ons zelf kunnen staan, dan zal Nederland ons die zelfstandigheid zeker verlenen. Ge looft u mij, mijnheer: de taak en d» plicht van de Nederlanders in Nieuw- Guinea is nog niet beëindigd, en daar zijn wij blij om". Dankbaar voor emigranten. Blijft u in Den Haag, mijnheer Ariks, of gaat u nog iets meer van Ne derland zien? „Het ligt wel in de bedoeling een paar uitstapjes te maken. Ik zou bij voorbeeld graag wat zien van de Neder landse industrieën, van landbouwbedrij ven enzovoorts. Bij mijn terugkeer in Nieuw Guinea kan ik de mensen dan, zij het ook oppervlakkig, vertellen hoe het in Nederland toegaat en hoe Ne derland voor zijn welvaart zorgt. Ook op economisch gebied kunnen wij na tuurlijk nog veel leren en daarom zijn wij dankbaar, dat er Nederlandse emi granten naar Nieuw Guinea komen, die er niet tegen op zien onder zeer benarde omstandigheden mee te wer ken aan de opbouw van ons eiland. Ne derlanders zijn reeds lange tijd onze leermeesters geweest, en hoewel wij begrijpen, dat er vroeger best meer aandacht aan ons besteed had kunnen zijn, zijn wij niet ontevreden. Integen deel: wij hopen, dat het de Nederlan ders zullen zijn, die ook in de toekomst nog vele jaren onze leermeesters mo gen blijven". XXXXXXXXX^ DOOR LOULA G. ERDMAN X X X X X X &4XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX 16) Tussen hen en haar bestond geen machtstrijd, noch vijandigheid. Zij zagen in haar de eigenschappen, die voor hen het vrouwelijk ideaal uit maakten en die zij al te zelden aan troffen. Zij toonden zich in haar bijzijn op hun best, want zij voelden dat hun kwaliteiten tegenover haar tot hun recht kwamen. In dit opzicht leek zij ep Ellie. Alle vrouwen moesten zo zijn. Zij moesten warmte en kracht en zachtheid en schoonheid bezitten, in plaats van zotte geaffecteerdheid, of machtswellust, of dwaze hartstochten. Het was vreemd dat een verwend jon getje als Mark verstandig genoeg was om deze kwaliteiten te herkennen en rchter het meisje was aangegaan. Hij zou drommels gelukkig zijn als hij fr3ar kreeg. Dade was niet het enige familielid dat met Beulah was ingenomen. Al- uson kwam uit Kansas City en hield van het meisje op het eerste gezicht. Ben en Opal en hun drie meisjes kwamen de eerste avond van haar be zoek souperen. Ben had haar een mas sa te vertellen en Opal was niet ja- ioers, ofschoon zij gewoonlijk nerveus werd wanneer hij notitie van andere vrouwen nam, teveel lachte en met grote animo praatte. De meisjes lie pen met haar weg en vroegen haar mee naar hun huis te gaan om daar de verdere avond door te brengen. Zelfs Elaine was levendiger in haar tegenwoordigheid en Henry Waring vergat zijn handen en voeten hele maal, zodat hij gemakkelijk en vlot met haar sprak. Beulah moest dit al- ies bemerken, maar zij bewoog zich rustig en natuurlijk onder hen zonder iets daar van te laten blijken. Beulah Fulton was altijd arm ge weest, maar'zij kon zich niet herinne ren dat het er veel toe deed. Dat hoorde bij hun leven dat en het trekken van de ene pastorie naar de andere, soms elk jaar, soms met lan gere tussenpozen. De familie accep teerde die pastorieën zoals ze waren, er het beste van makend. Deze rusti ge aanvaarding was in hoofdzaak de invloed van haar moeder, een zachte, kalme vrouw die aan het werk toog, zodra zij haar hoed had afgezet, en het huis ging schoonmaken, waarheen het lot en de kerk hen hadden gezonden. Meestal bracht de verhuizing dubbel werk mee, niet alleen moest zij het oude huis vlekkeloos achter laten, maar zij moest even goed het nieuwe schoon maken. Eens barstte Joe, de oudste uit: „Ik zie niet in waarom wij dit zo goed moeten schoonmaken. Waarom laat u het niet net zo achter als u het hebt gevonden? Zoals die luie mevrouw Egbert het achter liet!" „Oordeel niet", zei mijn moeder kalm. „Mevrouw Egbert is niet sterk. Zij is een goede vrouw en doet wat ze kan." Dit was de belijdenis van mevrouw Fulton. Men behoorde nooit te oorde len, nooit verontschuldigingen aan te bieden, of dingen anders te stellen dan zij in werkelijkheid waren. Anderen mochten pochen op rijke verwanten en vroegere grootheid, maar de predikants familie zou dat nooit doen. Zij namen de dingen zoals ze waren en maakten geen drukte. In kleding en gedrag moesten ze eenvoudig en waardig zijn, zodat niemand aanleiding tot critiek kon vinden. Met moeders hulp deden ze kinderen dit zonder opstandigheid, maar met grote zekerheid en gemoed rust. Wat er ook gebeurde, zij wisten dat hun weg de goede en ware was. Toen zij het huis schoon maakten na het vertrek van mevrouw Egbert viel Beulah. Het was een lelijke val. zij was zo lang daarna bewusteloos dat zij de dokter riepen. Hij zei haar gedurende een week rustig in bed te lijven en dan naar hem toe te komen yoor een on derzoek. Op het laatste ogenblik, de dag waarop zij moest gaan, verscheen een hulpdelegatie van leden van Dames Hulp om de pastorale noden op te ne men. Daarom kon, daar haar vader naar een begrafenis was, niemand met het meisje meegaan naar het onder zoek. Dr. Finley was een man op leef tijd, lid van de Methodisten kerk, die zelf dochters had, en volkomen respec tabel, zodat haar moeder vond dat zij alleen kon gaan. Wat zij ook deed. Beulah zou die spreekkamer nooit vergeten. Hij lag op het Westen, zodat het er warm was in de namiddag. Pot planten stonden op de vensterbank, en aan de muren hing een ets van Lin coln en een kalender met een copie van „De Dokter" in schreeuwende, felle kleuren. De kamer rook zwak naar medicijnen, stof en hitte. De dokter zat in zijn draaistoel, een beetje in elkaar gezakt, want hij was erg moe. Zijn haar, grijs en dun op de kruin, was in de war. Hij was erg zacht tegen haar en on persoonlijk vriendelijk. Nadat hij met het onderzoek klaar was, sprak hij met haar terwijl zij zat op de oude zwart leren bank. Hij nam zijn goud omrande bril af, er naar kijkend terwijl hij sprak, hem poetsend, er op ademend en hem -"„nd met een vuile zak doek (Wordt vervolgd) Telegram aan minister Het hoofdbestuur van de Ned. Or ganisatie van Musici en Artisten heeft een telegram aan de minister van Bin nenlandse Zaken verzonden, waarin wordt aangedrongen om „het vooront werp wet, inhoudende de beroepsbe scherming van artisten en musici, zo spoedig mogelijk aan de Staten-Gene- raal voor te leggen, gezien de steeds groter wordende werkloosheid onder de beroepsartisten en musici, mede door het al groter wordende brood rovende amateurisme". De Oostenrijkse regering heeft Woensdag besloten opnieuw bij de Sowjetrussische autoriteiten te protes teren tegen „de voortdurende Russi sche bemoeiing met Oostenrijkse bin nenlandse zaken". In een officieel communiqué werd meegedeeld, dat de Sowjet-autoriteiten hadden ge ïntervenieerd om ontslag en berech ting van personen, „die betrokken wa ren in onwettige handelingen gedu rende de recente stakingspoging", te verhinderen. Volgens een mededeling van de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het NVV, is het ledental van het NW de 400.000 gepasseerd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5