Slagschip schoot een stad in puin HET SPROOKJE OP „DE HAAR VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Enorm bombardement op kust plaats bij Sowjetgrens Noord-Korea onder bestuur der V. N. Fraude met melk Hij had de kogel dubbel en dwars verdiend Weerbericht Grotere deelname aan Europa's defensie Van Geelkerken hoorde wederom de doodstraf tegen zich eisen Rusland keert terug in de Economische en Sociale Raad Omzetbelasting wordt ingrijpend gewijzigd Nederland toch weer in de Tour de France AMBON VOLCENDE WEEK VOOR VEILIGHEIDSRAAD? Betoverend schouwspel Geen volledige steun verwacht voor de besluiten van Atlantische Raad Het Kabinet stond niet achter hem KoaI B&óJteJk I Een idylle van kant en bloemen j Wie er waren Oost-Berlijn stemde met bonkaarten Veto van Sowjets over Trygve Lie s herbenoeming EEN INVAL IN TIBET? BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tél. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A* KAPTEIN Vrijdag 13 Oct. 1950 147e Jaargang No. 240 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Het machtigste oorlogsschip ter wereld, de 45.000 ton metende Missouri heeft, na een beschieting van drie uur op een afstand van 16 km uit de kust, de Noordkoreaanse havenstad Tsjongdjin, 100 km van de Russische grens gelegen, in een smeulende puinhoop veranderd. Het Amerikaanse slagschip is uitgerust met negen 40 cm kanons en twintig kanons van 12,5 cm. Na het scheepsbom- bardement bestookten vliegtuigen dertig minuten lang de overgebleven stads- resten. Andere oorlogsschepen beschoten tezelfdertijd de stad Songdjin, een haven ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Tsjongdjin. Zuidkoreaanse troepen hebben Don derdag de havenstad Haedjoe, even bo ven de 38ste breedtegraad bezet. Aan de oostkust rukten twee Zuidkoreaanse divisies uit Wonsan verder op. Zij ont moetten steeds meer tegenstand van artillerie en tanks. Amerikaanse en Britse troepen zijn Koemtsjon, het be langrijke verkeersknooppunt aan de hoodweg van Seoel naar Pjongjang voorbijgetrokken, waardoor zij ver scheidene duizenden noordelijke ver dedigers van de stad hebben ingeslo ten. Noorden onder de V, N. De interim-commissie der V. N. voor Korea heeft een Australisch voorstel goedgekeurd om het gezag van de Zuidkoreaanse president dr. Syngman Rhee te beperken tot Zuid-Korea. Vol gens het voorstel zou het noorden voorlopig onder het bestuur van de V. N. komen. De commissie verenigde zich even eens met het voorstel om generaal Mac Arthur te adviseren, dat het verenigd commando de noordelijke gebieden na bezetting zal overnemen en er een burgerlijke regering zal instellen en officieren van de verschillende landen, die aan de actie hebben deelgenomen, bij dit bestuur te betrekken. Défilé Korea-detachement. Het Nederlandse Korea-detachement zal Zaterdag worden geïnspecteerd door de chef van de generale staf, ge neraal mr. H. J. Kruis. Na afloop van de inspectie zal het detachement defi leren voor de chef staf, op de Van Alkemadelaan te 's-Gravenhage. fOVER DE GRENSN Het overschrijden van de 38ste breedtegraad door de troepen van de Verenigde Naties, ging met een korte plechtigheid gepaard, waarbij op de grens tussen Noord- en Zuid-Korea een bord werd geplaatst. De mannen, die het eerst het Noordkoreaanse grondgebied betraden behoorden tot de derde ROK-divisie.. Acht personen gearresteerd Bij de melkinrichting „Camiz" te Arnhem is een uitgebreide fraude met melk ontdekt. De fraude loopt over een aanzienlijke periode. Door mede werking van twee leden van het fa- briekspersoneel kregen zes melkslij- ters meer melk dan voor hen werd ge boekt. Deze opbrengst werd onderling verdeeld. Alle acht betrokkenen zijn gearresteerd. De fraude kwam aan het licht doordat meer ledige flesjes- wa ren ingeleverd dan er volle waren af geschreven. Levenslang eiste de Officier van Justitie bij de Haagse Bijzondere Strafkamer gisteren tegen de voorma lige machinist ter koopvaardij A. D. Hij. achtte bewezen dat D. tijdens de oorlog- als spion van de Duitse „Ab- wphr''* tal van Nederlanders, verraden hééft. Drie personen zijn als gevolg daarvanin Duitse kampen overleden. Tijdens een aanslag op hem, door de iiliegaliteit, heeft D. een verzetsstrijder neergeschoten. Hij erkende alle hem ten laste, gelegde feiten. Het dossier van deze aartsspion is in hoge mate weerzinwekkend.aldus de Officiei\ Hij zéide spijt te hebben, dat met verdach te; niet reeds in. oorlogstijd was afge rekend. Hij had de kogel dubbel en dwars verdiend. De verdedigster be pleitte clementie en vroeg voor haar cliënt veroordeling tot achttien jaar gevangenisstraf. Het vonnis over D.. die zeide berouw te hebben, volgt op 26 October. Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Vannacht tamelijk koud met weinig bewolking en hier en daar mist. Morgen half tot zwaar bewolkt met later op de middag in' het Westen van het land plaat selijk enige lichte regen of een re genbuitje. Op de meeste plaatsen iets minder zacht. Zwakke tot ma tige Zuidelijke wind. Zon op: 7.02, onder 17.50. Maan op 11.27. onder 18.43. Anthony Eden vraagt: Anthony Eden, de vroegere Britse minister van buitenlandse zaken, heett op de conferentie der Britse Conserva tieve Partij verklaard, dat het Britse aandeel in de defensie van West-Europa vergroot dient te worden. „De aanleg van een strategische reserve van twee divisies in Engeland en het zenden van een bijkomende divisie naar Duitsland, zijn ontoereikend. „Europa heeft het meeste belang in het legeren van divisies op het conti nent. De regering zou ook de productie van tanks moeten bespoedigen. De Conservatieve Partij had de regering haar volledige steun toegezegd, zowel op het gebied van de landsverdediging als op dat van buitenlandse zaken. Het jaar 1951 zou een critiek jaar zijn. Zo echter het Westen voldoende sterk is, zal geen land zo dwaas zijn om zich aan een openlijke agressie te wagen. Eden verklaarde met, klem, dat de nationalisatie van de ijzer- en staal industrie een rampzalige invloed zou oefenen op de herbewapening. Weer een motie over Peking- afgevaardigde verworpen De Sowjetunie is teruggekeerd in de Economische en Sociale raad van de V. N„ die in buitengewone zitting is bijeengekomen om economische hulp aan K-orea' te overwegen. Onmiddellijk na de opening van de vergadering Volgens een nieuwe wijziging in de belastingvoorstellen, die nog bij de Tweede Kamer aanbangig zyn, zal de kleinhandel geen omzetbelastingvcr- hoging krijgen. Het percentage blijft gesteld op 3. De fabrikanten daaren tegen zullen in plaats van 3nu 4 pet. omzetbelasting moeten betalen. Bij levering van fabrikanten recht- stieeks aan particulieren wordt het percentage 6 procent minder dan aanvankelijk was vastgesteld. De omzetbelasting voor het ver richten van diensten, waar oa de woningbouw en het vervoer onder val len zal niet van 3 ys op 4 procent worden gebracht, maar zal daarente gen worden verminderd tot 3 pet. De opbrengst van de omzetbelasting in 1951 zal door al deze wijzigingen ongeveer 17 millioen gulden meer be dragen. Minister Lioftinck heeft nog meer wijzigingen aangebracht: schrijvers, kunstenaars, sportleraren en sport beoefenaren zullen geen omzetbelas ting behoeven te betalen als hun in komen benedén de f 8000 blijft. Dit ter wille van een actieve cultuurbe vordering. Voorts is besloten het belastbare ge deelte van een zakelijk en privé ge bruikte auto terug te brengen op 1/3 tot 1/4 van de totale onkosten, met «en grens van f 1000. diende de Sowjetrussische afgevaar digde een motie in tot uitsluiting van de Chinese nationalistsche afgevaar- dgde en opneming van een vertegen woordiger van de regering van Pe king. De Sowjetunie had .n het voor jaar de raad verlaten, omdat deze ge weigerd had een dergelijke motie te aanvaarden. De Britse gedelegeerde, Kenneth Younger die de Sowjetrussi sche motie steunde, verklaarde zijn stem te zullen geven aan uitsluiting van de Chinese nationalistische gede legeerde en de opneming van commu nistisch China. De Sowjet-motie werd met elf te gen zeven stemmen verworpen. Na het bekend worden van de uitslag bleef de Sowjet-gedelegeerde in de vergadering. Gistermorgen heeft de Officier van Justitie bij de Bijz. Strafkamer van de Utrechtse Arrondissementsrechtbank opnieuw de doodstraf geëist tegen de 50-jarige C. van Geelkerken, voorma lig plaatsvervangend leider van de N.S.B. en leider van de jeugdstorm. Op Donder dag 26 October zal de rechtbank uit spraak doen. Zoals men zich zal herinneren, kwam de officier van justitie veertien dagen geleden tot dezelfde eis, maar bepaalde de rechtbank, dat door de Utrechtse zenuwarts jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebóis een rapport over de per soonlijkheid van de verdachte moest worden samengesteld. In het rapport komt de zenuwarts o.a. tot de conclusie dat Van Geelker ken door gevoelsoppervlakkigheid en impulsiviteitis ontspoord. Hij is een beweeglijke, geen diepbewogen persoon. Vroeger werd hij niet begrepen en nu is hij niet gebroken. Hij is geen fana ticus, geen machtsstrever, geen leider. Hij nam de dingen niet serieus, had geen verantwoordelijkheidsgevoel, doch hij handelde niet uit machtswellust. Hij heeft wel een zuiver schuldinzicht, maar geen sterk schuldgevoel. Tijdens de behandeling van dit rap port lichtte dr. Van der Does zijn diag nose toe door de rechtbank te wijzen Nederland heeft een officiële uitnodi ging ontvangen om met een eigen ploeg deel te nemen aan de Ronde van Frank rijk 1951. Deze uitnodiging werd Don derdag mondeling op zijn bureau te Parijs door Jacques Goddet overge bracht aan zijn vertrouwensman voor deze ronde in Nederland, Ru de Grood. Het aantal renners, dat de ploeg zal mogen bevatten, is nog niet vastgesteld. Het zal minimaal 6 of maximaal 8 zijn. op het gelaat van verdachte, die recht op in de verdachtenbanlc stond. Een maal wees de dokter daarbij op het profiel van verdachte en sprak voorts over „die mooie vijfhoek", waarbij hij met zijn vinger een vijfhoek trok om 't gezicht van Van Geelkerken. De raadsman van verdachte, mr. J. K. M. Mathuisen, zeide nog: „Uit het rapport van dr. Van der Does is geble ken dat de levensgang van verdachte zo is geworden, dat die nu niet meer mag worden afgesneden". De uitspraak is op 26 October. Men verwacht, dat de Veiligheids raad de volgende week zal bijeenko men om het voorstel van de commis sie der V. N. voor Indonesië inzake Ambon te bespreken. Met deze woorden,, welke een deel vormden van zijn, in het Frans uit gesproken gelukwens, vertolkte de burgemeester van Haarzuilens, de heer J. H. van der Heide, de gevoelens van allen, die op deze stralende herfstoch tend in de prachtige hal van kasteel „De Haar" bijeen waren om getuige te zijn van de huwelijksvoltrekking tus sen de 22-jarige barones Marie Heléne van Zuylen van Nyevelt van de Haai en de 31-jarige Comte de Nicolay, bur gemeester van het Franse stadje Le Lude, Een speciaal voor deze gelegenheid aangebrachte pergola, welke van de zware, met ijzer beslagen toegangsdeu ren van het kasteel naar de daarnaast gelegen kapel leidde, was getooid met dennegroen en witte chrysanten, La keien in rood livrei ontvingen de vele DE ONTSLAGAANVRAGE VAN MINISTER SCHOKKING Naar aanleiding van het feit, dat mi nister Schokking aan H. M. de Ko ningin zjjn ontslag heeft aangeboden en de staatssecretarissen van Oorlogen Marine mr. W. H. Fockema Andreae en H. C. W. Moorman eveneens daartoe besloten, verneemt het ANP van wel ingelichte %ijde, dat de ontslagaanvra ge van de minister zeker niet alleen berust op het feit dat de minister bij de behandeling van de begrotingen van zijn departementen niet het alge meen vertrouwen van de Tweede Ka mer heeft verworven. De minister is mede tot het besluit DE propaganda-veldslag, in het kader van de koude oorlog om Berlijn ge voerd, wordt steeds heviger. Na de stemming per „sokkenbon" is nu de door de Westberlijnse pers op de Potzdammer Platz gebouwde lichtcou- rant, waarvan de 50 cm hoge letters tot ver in de Sowjet-sector zichtbaar zijn. in werking gesteld. Aan de Oost zijde van de sector-grens werd het eer ste bericht (Mac Arthurs tweede ulti matum aan Noord-Korea), dat door de met tweeduizend lampen uitgeruste in stallatie werd uitgezonden, door een talrijke menigte gadegeslagen. Promp dg, rop begon de tegenpartij met luid spiekers, die anti Amerikaanse leuze en communistische liederen uitzondei te werken. Vervolgens hield de Wes telijke burgervader (ook via een ver sterker) een toespraak tot de burger: in Oost De Russische componis Aram Khatsjatoerian is van al dat la waai dusdanig in de war geraakt, da hij de musici in West-Europa en Ame rika ervan beschuldigd samen mei Truman, Acheson, Churchill en Mac Arthur op een oorlog aan te sturen. Dc zenuwslopende Westerse muziek, aldus deze musicus, wil de aandacht van de progessieve elementen van de actuele soc;~le vraagstukken afleiden O Behalve dit artikel brengen de Sow- jetkranten nog steeds foto's van „Ame- imimiHtHIHUIIIHIIIMIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllHIIIIIIHIUIMIIIIIIIIflIllilillllimillUlUHIHWHHIM» likaanse gruwelen" 111 Korea En on. dat de West-Duitsers dat nu weer nie. willen geloven, hebben ze er zelf een mannetje heengestuurd. Oskar Reschkc zal als eerste Duitse verslaggever vi; Washington naar Korea gaan E) gaan trouwens nog meer Duitsers naai Amerika. Twee afgevaardigden van he Bonner parlement zullen als waarne uers de vergadering van de V. N Vssemblée bijwonen, wanneer de kwe- ie van de Duitse krijgsgevangenen 'e Sowjetunie daar besproken zal W' n. Dat zal me wel weer een toer worden Qok in de Elzas zijn vele mannen nog niet uit de Russische krijgsgevange- "enkampen teruggekeerd. De bisschop van Straatsburg heeft derhalve de gees telijken in zijn diocees verzocht. Zon dag in 't bijzonder voor deze in Silezie vastgehouden ex-soldaten te laten bid den. O Over vasthouden gesproken: 'talie heeft bij het Amerikaanse minis erie van buitenlandse zaken geprotes- 'eerd tegen het vasthouden van vijf-en- ■eventig Italiaanse passagiers van de Vulcania", die door immigratie-ambte- laren na aankomst te New York op Mis Island werden geïnterneerd. '.uid-Afrika zal z'n immigranten wel eter ontvangen, want de Z.-Afrikaanse linister van binnenlandse zaken heeft e Kimberley verklaard, dat de ijnmi- :ratie in verband met de industriële ntwikkeling en de behoefte aan tecb- ici inzake de grondverbetering aange- ioedigd dient te worden. En om die ibrieken en akkers afdoende te be- chermen gaat de Unie van Zuid-Afrika p Diego'Gareld, een onbewoond eiland alverwege Madagascar en Ceylon, een liegbootbasis bouwen. Q Nog meer be- 'herming: Bij het Zwitserse parlement een wet ingediend, die zal voorzien n de bouw van schuilkelders in het eheio land En Japan zal negentig pa rouillevaartuigen aan zijn kustwacht- vloot toevoegen. (Van onze speciale verslaggever) „Bruid en bruidegom, gij sluit uw levensverbond in de machtige en majes- tueuse burcht van het geslacht der Van Zuylens, welke thans ligt als een sprookjeskasteel temidden van de gouden pracht der herfsttinten. Mogen deze gouden tinten, waarachter reeds het groen der lente verborgen is, een symbool zijn van het gouden geluk en de eeuwige lente van uw jonge liefde". adellijke gasten en tussen hen bewoog zich de burchtheer, de monocle in het oog geklemd, op een laatste inspectie- tcoht zich overtuigend, dat niets aan het arrangement ontbrak. Tientallen camera's. In de kolossale hal. meesterwerk van bouwmeester Cuypers, waar de kost baarste kunstschatten van een roemrij ke historie getuigen en een diffuus licht door de glas in loodramen naar binnen viel, een bonte mengeling van elegante Frangaises, heren in jaquet of in Franse uniformen, lakeien in livrei, enige journalisten, maar bovenal pers fotografen, speurend naar een geschik te plaats om straks hun capiera's te kunnen richten. De prinses van het sprookje. En dan plotseling verstomt het ge roezemoes van stemmen, wanneer de burgemeester van Haarzuilens, de ambtsketen om de hals, plaats neemt achter de prachtige gebeeldhouwde ta. fel. Ook de beide getuigen, de rent meester van het kasteel en de notaris van Haarzuilens, nemen de voor hen bestemde zetels aan de beide korte einden van de tafel in en dan verschijnt zij, waar een ieder op wacht, de prin ses van dit sprookje in het oude slot: een stralende jonge vrouw in een wolk van kant en tule. Een droom van een bruidstoilet, door meesterhanden in Pa rijs gecreëerd, uit originele Franse kant, met gouddraad doorstikt. Een meters-lange sluier wordt door een kamenier zorgvuldig over de hoge leu ning van de fauteuil gedrapeerd. Eerst enige minuten later neemt de bruide gom, slanke jongeman in jaquet, een witte anjer in het knoopsgat, naast de jonge barones plaats en dan volgen de ouders van de bruid en de enige zus ter van de bruidegom, In het Frans en in het Nederlands leest de burgemeester de huwelijks- acte voorHet zijn de bekende woorden, het preludium van elke hu welijksromance. Door de deur. die toegang geeft tot de ridderzaal, treden schoorvoetend vier schatten van kinderen de hal» bin nen, twee meisjes en twee jongetjes, alle vier blond als de bruid zei4; die hun straks als pages zullen vergezel len. Het zijn vier dorpskinderen, wie deze eer te beurt valt. Een ceremoniemeester toont de jonge barones haar bruidsbouquet, een prach tig bloemstuk van witte orchideëen, maar die zal zij eerst aanvaarden, wan neer ze de kerk betreedt. Naar de kapel. E11 dan stelt de stoet zich op voor deze plechtige kerkgang op de trap pen van het bordes, dat naar de brug over de slotgracht leidt. Een tiental koorknapen en enige Katholieke gees telijken in witte priestergewaden vol gen de ceremoniemeester. die nog steeds de bruidsbouquet torst. Daarna het bruidspaar, familieleden en gasten. Rondom de slotvijver verdringen zich de pachters en andere dorpe lingen, die toegang tot het landgoed hebben gekregen, om deze feestelijke stoet, die daar in de stralende herfst zon tussen het groen en de chrysanten van de pergola voortschrijdt, gade te slaan. (Zie vervolg pag. 7) Tot de vele gasten, die de huwe lijksplechtigheid op Kasteel „De Haar" bijwoonden, behoorden o.a.: minister Van Zeeland uit Belgie: de Franse minister van Staat Le- tourneau. de vroegere Belgische ambassadeur te 's-Gravenhage, Prince de Ligne; de Spaanse ge zant, markies de Santa Cruz en markiezin de Santa Cruz: baron en barones Van Zuylende mar kies en markiezin de Nicolay; Vicomte de Rohau, president van de Internationale Automobiel Club; de markies de Talhouet; baron de Bogaerd: ambassade secretaris in Belgie en baronesse de Bogaerd; graaf Blacos; graaf de Cossé Brissac: gravin de Gas- sau baron de Mongeson; prins Edmond van Possiatoivslci; graaf en gravin van Robes; graaf en gravin van Labensé; baron Raoul van Zuylen, burgemeester van Veldicheim (Belgie); baron Al- bert van Zuylen, administrateur van de Belgische Congo; de Com missaris der Koningin in de pro vincie Utrecht; gravin Tolstoi: markies d'Orellana uit Spanje en de burgemeesters van Vleuten en Harmeien. gekomen omdat hij meent, dat de uit voering van de besluiten genomen door de Raad van ministers van Buiten landse zaken van het Atlantisch Pact op hun bijeenkomst van 26 September de volledige steun zowel van het ka binet als van de volksvertegenwoordi ging zal moeten hebben. Deze beslui ten zullen n.l. zeer belangrijke offers op het gebied van de defensie van het Nederlandse volk vragen. De behan deling van de begrotingen voor 1950 heeft de minister overtuigd dat de volksvertegenwoordiging hem die steun niet in die mate zal verlenen als hij in 's lands belang nodig* acht. Boven dien schijnt de minister, van wie be kend is, dat hij bij de verdediging van zijn plannen in het kabinet steeds te genstand heeft ondervonden, ervan overtuigd te zijn, dat hij voor de ver wezenlijking der thans gestelde eisen zeer zeker de noodzakelijke raggesteun in het kabinet zal ontberen. Verwacht wordt, dat minister Schok king in verband met het bovenstaande niet zal deelnemen agn de eonferentie van de ministers van Defensie van het Atlantisch Pact in Washington op 26 October. Ook zal staatssecretaris mr. Fockema Andreae niet aanwezig zijn bij de onlangs geprojecteerde voorbe sprekingen voor deze conferentie. Meer dan 750.000 volwassen Oost- berlijners hebben hun stem uitgebracht ten gunste van vrije verkiezingen voor geheel Berlijn. Zij deden dit naar aan leiding van een oproep van de drie politieke partijen in West-Berlijn en wel door de verlopen bonkaarten van September te gebruiken als stembiljet en deze op te zenden naar het West berlijnse gemeentehuis. De Oostberlijn- se autoriteiten hebben getracht de ac tie afbreuk aan te doen door tegen in levering van de Septemberkaart een paar kousen of sokken beschikbaar te stellen. De Westduitse .minister Jacob Kaiser heeft de Oostduitsers in een radiorede opgeroepen Zondag niet te stemmen of een ongeldige stem uit te brengen. De Sowjetunie heeft Donderdag in een besloten bijeenkomst van de Vei ligheidsraad haar veto uitgesproken tegen de herbenoeming van Trygve Lie als secretaris-generaal der V.N. Zij stelde voor de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Zygmunt Mod- zielewski te benoemen. Men meent te weten, dat het Sowjet-voorstel met vier tégen één en bij zes onthoudin gen werd verworpen. Men gelooft, dat de meerderheid van de Raad zich voor herbenoeming van Lie uitsprak en dat de Chinese nationalistische af gevaardigde zich van stemming ont hield. Verwacht wordt dat de kwestie thans naar de algemene vergadering zal worden gewezen, welke Lie's ambtsperiode voor twee of drie jaar kan verlengen. Daar er geen andere candidaat is voorgesteld, gelooft men, dat de alge mene vergadering Lie's ambtsperiode zal verlengen. Volgens een correspondent van de ..Statesman" zouden Chinese commu nisten Tibet zijn binnengedrongen en een strook van 80 km. breedte hebben bezet. Zowel een woordvoerder van de Tibetaanse delegatie als een van het Indische departement Van Buitenland se Zaken verklaarden van een „inva sie" niets af te weten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1