Keer terug tot oude samenw erking Ernstige critiek van Eerste Kamer op het defensiebeleid der regering Aanvaardt onze resolutie Verlenging van de arbeidstijd ter verhoging van de productie Zelfs twee millioen soldaten is nog niet voldoende, zegt Bradley Chinezen zouden smalle strook in Noord-Korea willen bezetten Zaterdag 14 Oef. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN H7« Jaargang No. 241 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WYSJINSKI STELT AMERIKA KOERSWIJZIGING VOOR Sow/'etunie niet gevoelig voor macht a Woningnoodin Engeland oorzaak van scheidingen? De Russen steunden de stakers in Oostenrijk Minister v. d Brink sprak voor de pers Amerika's industrie steunt de defensie Truman en MacArthur reizen elkaar tegemoet Weerbericht VIER EN TWINTIG DODEN BELASTEN ZIJN GEWETEN Waarom geen polygamie? Hatta vice-president van Indonesië Nieuwe landing in het verschiet Spellere levering van militair materiaal voor Indo-China Verslag van commissie van rapporteurs Geen dwangpositie van de Kamers gewenst KoJit Re&teJU Aktendoos van Engelse koning uit paleis gestolen AMBON DOET BEROEP OP KONINGIN JULIANA Vijf pet. salarisverhoging voor de rijksambtenaren Hondeninvasie in Den Haag VERKLARING VAN WASHINGTON: Nederland hoeft zijn marine niet op te geven BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. ii De tweede dag van de jaarlijkse con ferentie van de Britse Conservatieve Partij werd gekenmerkt door bittere cri- tiek op de woningnood in Engeland. Er .was een resolutie ingediend, die „het trage bouwtempo en de hoge huren" betreurde. Bij de indiening van de re solutie riepen de afgevaardigden in "i koor: „Wij willen 300.000" (huizen per jaar). Het rumoer hield niet eerder op dan toen de partijvoorzitter, Lord Wool- ton, opstond en er mee accoord ging, dat het cijfer in de resolutie zou wor den genoemd. (Het streefgetal van de Labourregering is op het ogenblik 200.000 huizen per jaar). Sprekers ver- Haarden, dat het grote aantal echt scheidingen van de afgelopen jaren te wijten was aan de woningschaarste. niet zeker-, of dergelijke allianties bui ten de V.N. even veel verantwoorde lijkheid zouden hebben tegenover het algemene welzijn van de volkeren dei- wereld, aldus Dulles. Hij deelde mede, dat de zeven-mogendheden-resolutie zou worden herzien in verband met de voorgestelde amendementen. Hij wekte Wysjinski op de resolutie te aanvaarden en het niet bij mooie woorden te laten. De Sowjetunie heeft later een aan tal amendementen op de resolutie in gediend. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Wysjinsky, heeft b(j de voortzetting- van het debat in de politieke commissie der V.N. een beroep gedaan op de V.S. terug te keren tot hun politiek van samenwerking van de jongste oorlog. „Ik ben er van overtuigd, dat indien de V.S. dit doen de dingen zullen veranderen" FOSTER DULLES: De V.S. hadden hun politiek na de oorlog geheel gewijzigd. In plaats van de politiek van samenwerking was er een nieuwe „politiek van hardheid gekomen. Dit was geen politiek, gericht op vrede. „Indien gij enige bereidheid zoudt tonen om geen belemmeringen op ieders pad op te werpen, zoudt gij •wellicht overeenstemming kunnen be reiken, maar gij wijst de koek af, zon der hem zelfs te proeven", aldus Wysjinsky. „Gezaghebbende Ameri kaanse personen verklaren, dat slechts macht indruk kan maken op de Sow- jetunie. Welk een grote en grove mis vatting. Er zal nooit een tijd komen, dat de Sowjetunie voor iemand op haar benen zal staan te trillen". De Sowjetunie streeft naar samenwerking en trachtte altijd haar mede-onder handelaars halverwege tegemoet te ko men", aids Wysjinsky. De Amerikaanse gedelegeerde John Foster Dulles verklaarde, dat, indien de V.N. geen doeltreffend collectief veiligheidssysteem instelden de landen onvermijdelijk meer steun moesten zoeken in militaire allianties. Het was HlilillllillillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilHIIliiilllllllHI De Sowjetrussische plaatsvervangen de Hoge Commissaris in Oostenrijk, generaal-majoor Tainjef, heeft Vrijdag toegegeven, dat Sowjetrussische offi cieren bij de jongste stakingen in Oos tenrijk tussen beide gekomen zijn, waardoor stakers de kans kregen het postkantoor van Wiener Neustadt weer te bezetten. Hij verklaarde op een bijeenkomst van de geallieerde raad, dat een dergelijk optreden gewettigd was, daar „politieversterkingen uitwe nen de verontwaardiging van de be volking hadden gewekt en terecht". Volgens generaal Tainjef was het aan het snelle en juiste optreden van de Russische commandant, die de politie terugstuurde, te danken geweest, dat de ongeregeldheden beperkt bleven. „Vergroting van de productie is het enige middel om de moeilijkheden, waar voor ons land thans staat, te verzachten. Wanneer geen aanmerkelijke produc tieverhoging tot stand komt, zal de consumptie in de komende tijden belangryk moeten dalen'', aldus de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. Van den Brink, Vrijdagavond aan een diner in hotel Hamdorff te Laren, waar een honderdtal binnen- en buitenlandse journalisten bijeen waren, die deze week een 25-tal fabrieken van de meest uiteenlopende aard bezichtigd hebben. De minister onderstreepte, dat onze bevolkingsaanwas van de laatste de cennia reeds voor een belangrijk deel door de industrie is opgenomen, maar dat verdere industrialisatie gewenst is, omdat eerlang een aanmerkelijke uit breiding van de beroepsbevolking te verwachten valt. Ter verhoging van de arbeidsproductie zal volgens de be windsman ernstig moeten worden ge dacht aan het vraagstuk der verlen ging van de arbeidstijd. Ook elke ver betering in de organisatie van de on derneming is van grote betekenis. Zo wel bij de ondernemer, als bij de ar beider moet de wil aanwezig zijn om de productie te vergroten. Ten slotte wees de minister erop, dat er in strikte zin meer oorlogsproductie zal komen en dat Nederland hier zijn aandeel zal moeten nemen. „Aan de taak die voor ons ligt, be hoeft niet te worden gewanhoopt. Het komende jaar moet staan in het teken der vergroting van de productie, zo niet, dan komt het te staan in het teken van daling der consumptie", aldus de minister. De Verenigde Staten zijn voorne mens tegen einde Juni van het ko mende jaar het leger op 2.100.000 man te brengen, de luchtmacht op 62 ge vechtsgroepen en de vloot op 905 een heden, „En zelfs dit is niet voldoende", aldus generaal Omar Bradley voorzit ter van de commissie van stafchefs. De generaal zei verder, dat hij drie weken geleden een groep industriëlen uit Detroit gepolst heeft over een mi litaire begroting van 30 a 40 milliard dollar en dat deze industriëlen zich .bereid verklaard hebben een gedeelte van hun winst af te staan „om Ame rika dat te geven, waaraan het werke lijk behoefte heeft". Generaal Lewis Hershey, directeur Na een luchtreis van 2000 mijl kwam president Truman gisteren aan op Ho- (noloeloe (Hawai-eilanden)Hij ver- toefde er enkele uren en zette daarna zijn reis voort om op het eiland Wake MacArthur te ontmoeten. Het onder houd zal niet langer dan enkele uren duren. Ook generaal MacArthur is per vliegtuig uit Tokio vertrokken. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Aanvankelijk enkele opkla ringen, later half tot zwaar be wolkt met kans op enige regen. Zwakke tot matige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zondag: Zon op: 7.04, onder: 17.47; Maan op: 12 56, onder: 19.26. Maandag: Zon op: 7.06, onder: 17.45; Maan op: 14.08, onder: 20.27. van de selectiedienst, heeft in een re de te Washington verklaard, dat ern stig wordt overwogen het Congres te verzoeken om de dienstplichtige leef tijd tot 18 jaar te verlagen. De man schappen uit de tweede wereldoorlog konden dan geheel van dienstplicht worden vrijgesteld. Volgens de huidige bepalingen moe ten manlijke personen van 18 tot 25 jaar zich voor dienstplicht aanmelden, maar mogen alleen degenen van 19 jaar en ouder worden opgeroepen. Voor de Bijzondere Strafkamer van de Arnhemse Arrondissementsrecht bank had zich gisteren de gewezen Nij-i raeegse opperluitenant M. V. te ver antwoorden. Hen wordt ten laste ge-' legd, dat hij in de bezettingstijd twee en dertig personen arresteerde en heeft doen arresteren, waarvan er vier en twintig in de kampen het leven lieten. Op 27 October volgt het requisitoir. In de trustschapsraad van de Ver. Naties heeft de afgevaardigde van Li beria een warm pleidooi gehouden voor polygamie. Hij verklaarde, dat de man, sedert het begin der tijden een polygaam leven heeft geleid. „Hoe veel vrouwen had koning Salomo?" zo vroeg de afgevaardigde, die ver volgens de Westerse beschaving laakte omdat zij de polygamie tracht uit te roeien in de voogdijgebieden van Afrika en elders „terwijl in de Weste Hik landen een clandestiene polygamie wordt geduld". De afgevaardigde wees in dit ver band op het bestaan van bordelen, „de echtscheiding en de weelderige appar tementen, waarin de Westersen hun bijzitten onderhouden". Na de rede van de vertegenwoordiger van Liberia nam geen enkele afgevaardigde het woord, om diens beweringen te weer leggen Het Indonesische parlement heeft met grote meerderheid van stemmen de voormalige minister-president Moham med Hatta tot vice-president van de republiek gekozen. President is dr. Sukarno. De communistische leden verlieten uit protest de vergadering, daar naar hun mening het ambt van vice-president overbodig is. Te Tokio doen onbevestigde geruch ten de ronde, dat de Chinezen van plan zijn een smalle strook van Noord-Korea langs de Mandsjoerijse grens te bezet ten, teneinde te beletten, dat de Ame rikanen de controle krijgen over de be langrijke hydro-electrische installaties, welke het grootste deel van de Mands joerijse industrie voeden. Tevens zou den zü een klein gebied willen reser veren als toevluchtsplaats voor de Noordkoreaanse regering, Het grote slagschip Missouri, dat Donderdag Tsjongdjin in puin legde, heeft Vrijdag Metsjon aan de Noord koreaanse Oostkust bij de Mandsjoe rijse grens beschoten. Het was de vier de maal, dat schepen van de V.N. de Oostkust bombardeerden. Aan de an- Tien Franse divisies in 1951? De Ver. Staten hebben Frankrijk ver zekerd, dat zij al het mogelijke zullen doen om de militaire uitrusting aan de Franse strijdkrachten in Indo-China snel te leveren, aldus werd Vrijdag officieel te Washington medegedeeld na besprekingen over het Franse her bewapeningsprogram tussen Franse en Amerikaanse ministers. In gezaghebbende kringen te Wash ington werd medegedeeld, dat Frank rijk van plan is het aantal divisies tegen het einde van 1951 van vijf op tien te brengen. De Franse minister van de fensie, Jules Moch, had dit op boven bedoelde conferentie medegedeeld. Frankrijk zou aan het eind van dit jaar zeven divisies in actieve dienst hebben. De verwikkelingen, die in de boezem der regering zijn gerezen ten aanzien van het defensiebeleid vinden hun weerspiegeling in talrijke opmerkingen, welke voorkomen in het zojuist gepubliceerde voorlopige verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet (oor log en marine) van de Rijksbegroting 1950. De belangrijkste zinsneden daaruit laten wij hier volgen. bij de eerst verantwoordelijke minis ter en zijn staatssecretarissen zich slechts node neerlegden. Een verwijt wordt gericht aan deze drie bewinds lieden, dat zij hun juister inzicht niet met meer kracht hebben doorgezet. Ook het door enkele leden aan de mi nister van Financiën gegeven advies de vlotheid van opbouw van het nieu we defensiesysteem niet te remmen en te vertragen, schijnt allerminst te zijn opgevolgd, veeleer zou men kunnen vaststellen, dat het tegendeel het geval is geweest. Sommige leden zeiden zich verplicht te zien ernstige critiek te oefenen op liet kabinet, dat het conflict om Korea nodig had gehad om tot een juister in zicht te komen. Telkens trachtte men er, wat de zware financiële lasten be treft op belangrijke punten zo goed koop mogelijk af te k-omen, wat blijkt als men tussen de regels van de nota over het defensiebeleid weet door te lezen en een vervolg schijnt van kabi netsopvattingen en -beslissingen, waar- Enige leden hopen, dat de regering in haar antwoord en bjj de openbare J-Jet weekblad „Der Spiegel" heeft de Westduitse parlementscommissie, die een onderzoek instelt naar de omkope rij van volksvertegenwoordigers om voor Bonn als bondshoofdstad te stem men, ervan beschuldigd, dat zij „niet in staat is voldoende licht te werpen op het corruptieschandaal". Wordt deze commissie dus enerzijds te duister halt jaar durende locht rona de we reld tot nu toe steeds in jeugdherber gen kunnen slapen. Dezer dagen arri veerden zij via Canada, Engeland en Qver knorrende magen gesproken, de tachtig Romeinen die na het huwe lijk van Claudia Scalco met Vittorio Piremalle het bruiloftsdiner soldaat zouden helpen maken, moesten honge rig weer huiswaarts keren. Omdat die malle Piremalle na een bedeesd „ja" van zijn Claudia de priester een ener giek „neen" toebrulde en zich, achter toe. In Italië mogen ze anders wel fjah Vvan Perzie zal °P 27 Member oppassen. Daar zijn de wolven er n.l. ook op uit getrokken. Niet omdat ze trek in trekken, maar omdat ze trek in schapen hadden. Dertig schapen zijn tot nu toe in de hongerige wolvenma gen verdwenen. anderzijds te licht bevonden, een andere offels'gaff verde^Ï^ngs de Rh^doTr volgd door de °Pa van de bruid' uit commissie uit het Bonner parlement, Zwitserland en Italië naar Alexa'ndrie de voeten maakte. Nu we toch bij wakend over de volksgezondheid, heeft Italië naar Alexandiie. Bureerliike Stand ziin aangeland- De de Coca Cola gewogen en te zwaar be- Dan vla Port Sald en Indla weer huis" ZU- ™nie!!n„,_D.e vonden; omdat er te veel caffeine in zou zitten. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, wil de Beierse partij deze drank met accijns bezwaren, zodat er dus binnenkort alle kans is ■op een „Coca-Cola-sehandaal". Van al deze waterige bezwaren naar zwaar water: Dr. Paul Harteck, rector van de Hamburger universiteit, onder wiens leiding tijdens de tweede wereldoorlog dit voor de atoomknotsfabricage zeer belangrijke goedje in Duitsland gepro duceerd werd, zal voor anderhalf jaar als gast-professor colleges geven in New York. Nog meer zwarigheid: Tienduizend trekkende spreeuwen zoe ken 's nachts tijdelijk logies in de riet zomen langs het Twente-Rijnkanaal. Het riet bezwijkt echter onder het ge wicht van de vogels, zodat de rietoogst totaal bedorven wordt. Nee, dan zijn .mense'Uke trekvogels beter af. Een „9-jarige filmproducer uit Australië en een 22-jarige Nieuw Zeelandse typo graaf hebben tijdens hun twee en een Stel je voor zes Alida's! Dan zou de héle voorpagina nog te klein »ijn. de geboortedag van de profeet Moham med. met zijn achttienjarige uitverko rene in de echt worden verbonden. Er is volgens Theodoor niet veel kans op, dat het bruidje het voorbeeld van de Italiaanse bruidegom zal volgen, want G. B. Shaw heeft verklaard dat hij het stuk „The lady she would not" (De dame wilde niet), waaraan hij vóór zijn befaamde val in de tuin was be gonnen, niet zal voltooien. Een klei ne zesduizend tè welwillende „dames" werden tezamen met ruim drieduizend jonge mannen door de politie in Tokio's rosse buurten opgepakt en na een ern stige waarschuwing weer vrijgelaten. Ook mevrouw Henry Ford voelde veel voor paedagogie. Zij heeft aan het Edisoninstituut in Detroit, dat zich spe ciaal met opvoedingsproblemen bezig houdt, vier millioen dollar vermaakt, En ten slotte meldt Theodoor u, dat generaal Smuts, die verleden maand overleed, zijn vrouw een vermogen van 574.000 gulden heeft nagelaten. behandeling een andere taal zal spre ken als in de "tweede Kamer en zo het vertrouwen zal kunnen winnen. Zij waren echter niet bereid hun critische houding te laten varen, indien zonder meer de kabinetskwestie zou worden gesteld en daarmede zou worden ge tracht de Kamer in een dwangpositie te brengen. De vloot. Gelet op de grote betekenis van on ze oorlogsvloot voor Nederland met zijn grote internationale belangen en zijn koopvaardij, waarschuwden som mige leden ernstig tegen een zgn. tem porisatie van "eeds aanvaarde vloot- plannen. Met grote instemming had den zij kennis genomen van de van regeringswege gedane verklaringen, dat de Marine niet in de verdrukking zal komen. (Zo men weet een der jongste uitlatingen van minister Schok king. Red). Verscheidene leden trok ken in twijfel of door de regering vol doende weerstand was geboden aan de op haar van buiten af geoefende aan drang om Nederlands aandeel in de gemeenschappelijke verdediging over wegend te beperken tot de landmacht. Voorts wordt nog verzocht om over legging van een opgave van de op 1 October van dit jaar aanwezige oor logsschepen. De zielszorg zou bij de Kon. Marine te wensen overlaten. Gaarne zou men hierover nader wor den ingelicht. Vele leden verzetten zich tegen verdere overdracht van schepen aan de Indonesische republiek. Zij achten het n.l. niet onmogelijk, dat zulke schepen worden gebruikt tegen Nieuw-Guinea of Ambon. deze zijde van het schiereiland werd de kust nabij Sinanjoe door bommenwer pers „dicht geschroeid". Te Tokio circuleren geruchten, dat MacArthur van plan is ver naar het Noorden op de Noordkoreaanse Oost kust een nieuwe grote landing te doen. Berichten van het front melden, dat de Amerikanen het belangrijke spoor wegcentrum Koemtsjong zijn binnen gedrongen. In de straten wordt gevoch ten. De Zuidkoreaanse voorhoeden zou den zich op 100 kilometer afstand van de hoofdstad Pjongjang bevinden Ten Westen van Wonsan trekken de Zuid- koreanen naar het Noorden om de zij weg naar Pjongjang af te snijden. De gramofoon deed hei niet De Londense politie heeft een ze kere Douglas Monro, een 26-jarige Schotse zeeman, gearresteerd als ver dacht van inbraak in Buckingham Pa lace en diefstal van een diplomatieke aktendoos. De arrestatie volgde op het vinden van de aktendoos en een later onderzoek van rechercheurs te Bucking ham Palace. De doos werd Vrij dagochtend in een vuilnisbak gevon den. Zij is voorzien van het monogram „G. R." (George Rex) en bevatte brie ven aangaande bezoeken aan de ko ning. Er worden geen bescheiden ver mist. Douglas Monro zal vandaag voor de rechter verschijnen. De uitgebreide en kostbare alarm installatie in Buckingham Palace is bij de diefstal niet in werking getreden. Toen de dief een venster opende, had de automatische alarminstallatie een gramofoonplaat in beweging moeten brengen, die in Scotland Yard, waar mee het paleis door de installatie direct verbonden was, aangekondigd zou heb ben: „Er is iemand Buckingham Palace binnengegaan". De installatie wordt thans gerepareerd. Naar het Bureau Zuid-Molukken te Den Haag mededeelt, hebben vertegen woordigers van kerken en humanitaire verenigingen op Ambon een beroep ge daan op koningin Juliana, waarin zij „eerbiedig" de hulp van H.M. inroepen, opdat het vuren in de Zuidmolukken zal worden gestaakt en „een justitieel en rechtvaardig onderzoek kan plaats hebben". „Moge God, de Almachtige Uwe Majesteit kracht en wijsheid schenken om in onze strijd de beslis sende stap te nemen". De Radja's van Soja en Noesa hebben een telegram gezonden aan de Konin gin, waarin zij H.M. „eerbiedig hulp verzoeken voor het door aardschokken en oorlogsgeweld getroffen Ambonnese volk". De ministerraad heeft in volledige overeenstemming met de Rijkssalaris- commissie besloten, dat de jongste ver hoging van de salarissen en lonen met 5 procent zal gelden voor alle Rijks ambtenaren en arbeidscontractanten, waarvoor een algemene loonregeling geldt, met uitzondering van de hoog ste staatsfunctionarissen, voor wie bjj de ontwerp-rijksbegroting 1951 in een verhoging van de salarissen is voor zien. Aan de besturen van de provinciën, gemeenten en waterschappen zal in overweging worden gegeven een met bovenstaande beslissing overeenko mende regeling te treffen. In de Houtrusthallen in Den Haag wordt dit weekend een internationale hondententoonstelling gehouden, waar op ruim zevenhonderd honden uit alle delen van Europa en zelfs uit Amerika naar de prijzen zullen dingen. Zondag middag zullen alle jachthonden defi leren. Er wordt ook een concours d'elegance gehouden. De berichten over wrevel in Neder land naar aanleiding van de recente verklaringen over de toekomstige .ol van de Nederlandse marine in het ka der van het Noordatlantische defensie systeem, hebben onder functionarissen van de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en defensie een aanzienlijke mate van bezorgdheid ver oorzaakt. Men verklaart in deze krin gen met nadruk, dat berichten in de Nederlandse pers, volgens welke aan Nederland verzocht was „zijn marine op te geven" grotelijks overdreven zijn en op misvattingen wijzen en dat geen persoon van gezag zich met „dergelijke onreële denkbeelden" bezighoudt. Functionarissen van het State De partment zetten uiteen, dat volgens het beginsel van „uitgebalanceerde collec tieve strijdkrachten" alle pactlanden hun land-, zee- en luchtmacht zodanig moeten gebruiken, dat de militaire macht van het pact als geheel op zo effectief mogelijke wijze versterkt wordt, maar dat dit natuurlijk niet be tekent. dat men van enig land zal ver wachten, dat het zich van die bestand delen ontdoet, die het nodig heeft om zijn verplichtingen uit anderen hoofde na te komen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1