rv P.O.A, n.v. Stad en Omgeving Het pessimisme aan de kaasmarkt duurt voort n.v. Kwade buurman wierp een steen UIT DE ALKMAARSE RAAD Rubberstempels PeOeAe Jubileumcollecte van S.I M.A.V.I. Copieerinrichting Egyptisch journalist sprak in Alkmaar Dat is óók reinigen! ggSVïl AGENDA De kaas-millioenen zijn er nog niet Van de Politierechter Fillarski (8ergense school) vijf eh zestig jaar DE ALKMAARSE WASSERIJ Onzekerheid beheerst de gehele toestand Het was Vrijdag stellig weer een bijzondere kaasmarkt. De vraagprijzen waren aanvankelijk zeer hoog, maar de markters kwamen al spoedig tot de conclusie, dat ze veel water in hun wijn zouden moeten doen. Ten slotte lagen de prijzen ongeveer fO.10 per kg beneden die van. de vorige week en daarmee paste de kaasmarkt zich ge heel aan bij Friesland, waar de prij ben ongeveer evenveel daalden. De pessimistische stemming, welke de markt kenmerkte, houdt stellig ten dele verband met de onzekerheid, ont staan door de plotseling ingestelde heffing van fO.10 per kg. Men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat deze heffing ook geldt voor kaas, die is opgeslagen in tijden, toen er van heffing nog geen sprake was. Hierop is weliswaar de aandacht van de mi nister gevestigd, doch vermoedelijk zonder resultaat. De enige toezegging aie tot dusverre werd verkregen, komt hierop neer, dat onder ogen zal wor den gezien in hoeverre met deze voor raden rekening zal worden gehouden, bi.i een eventuele verhoogde heffing. Daarbij moet niet uit het oog wor den verloren, dat de handel genood zaakt is de kaas ongeveer drie weken onder zich te houden, alvorens ze kan worden uitgevoerd. De verkochte kaas is n.l. in de regel ongeveer 3 weken oud en de kaas mag niet worden ge ëxporteerd zolang ze nog geen zes weken oud is. In die drie weken kan natuurlijk veel gebeuren en de han del is bang voor verdere verrassingen. Bij deze onzekerheid komen nog en kele andere factoren, die er ten dele althans verband mee houden. De vraag uit Belgie is plotseling zeer fiauw. Ten dele wordt dit hieraan toe- geschrèven, dat de Belgen hun ge hamsterde voorraden opgebruiken. Wellicht is dit juist, er zaten in ieder geval aanzienlijke hoeveelheden. De markt in Nederland, die door alle Bel gische importeurs altijd nauwkeurig wordt gevolgd, is echter stellig mee van invloed. Bij dalende prijzen be perkt iedereen zich steeds tot aankoop In elke vorm Voor privégebruik en kantoor Paygiop 7 Alkmaar Evenals andere jaren houdt SIMAVI in onze plaats weer haar gewone pu blieke collecte. Eigenlijk is dit een bui tengewone collecte, want in 1950 be staat SIMAVI 25 jaar. De staatkundige verhoudingen tus sen Nederland, Indonesië en Suriname zijn veranderd. Maar niet veranderd is de grote medische nood in het Tropen- land. En ginds hoopt men op hulp van Nederland, wat o.a. blijkt uit het na volgende telegram, dat door SIMAVI onlangs van het Indonesische Rode Kruis te Djakarta werd ontvangen: „Medicijnenvoorraad uitgeput. Her haal uitgeput. Verzoeke dringend spoe digst toezending per vliegtuig". Hare Majesteit Koningin Juliana aanvaardde bij gelegenheid van het SIMAVI-Jubileum het Bescherm- vr ouwe-schap van SIMAVI. Laat ons volk zich niet onbetuigd laten op de weg, die Oranje ons wijst! Gevraagd wordt van de Nederlandse burgerij een extra-jubileum-gave, zo dat de zo bitter nodige hulp verstrekt kan worden. Hulp aan de Indonisische dessaman, voorzover het mogelijk is deze hulp te verstrekken. Hulp aan de Surinaamse bosnegers en de bevolking van Nieuw-Guinea, van waaruit steeds dringender om bijstand gevraagd wordt. Er zijn honderdduizenden gul dens nodig, om het leed en lijden, al thans enigermate te kunnen verzach ten. Het plaatselijk SIMAVI-Comité doet met grote aandranc een beroep op de burgerij, om de SIMAVI- collecte tot een groot succes te maken De collecte, die gehouden wordt van lfi October tot 21 October, staat onder leiding van mevr Berman, Nieuwlan- éersingel 53 en mevr. Lourens, Oude gracht 293, aan welke adressen collec tanten zich kunen opgeven en gaarne extra-giften worden ingewacht. van het strikt noodzakelijke uit vrees voor verliezen. Er was min of meer op gerekend dat in de loop van deze week contin genten voor Frankrijk zouden zijn af gekomen. Dit is achterwege gebleven en natuurlijk wordt dit tpegeschreven aan de gang van zaken in Nederland Waarom zou men nu gaan kopen, wan neer de volgende week alles misschien goedkoper is? Ten slotte is de gehele uitvoer naar Duitsland stopgezet. Dit geldt intus sen voor alle Nederlandse producten, zodat het niet alleen de kaas is, die hiervan de terugslag ondervindt. Om trent de reden tast men in het duister, het feit echter, dat het een algemene n.aatregel is, houdt de hoop levendig, dat spoedig de uitvoer weer mogelijk zal zijn, zij het onder bepaalde, thans nog niet bekende voorwaarden. Ook deze onzekerheid versterkt het pessi misme. voor het maken van bestekken en alle soorten cyclostylewerk op wit en gekleurd papier. Paygiop 7, Verdronkenoord 30 Alkmaar Zo ziet het er in de kaashandel, waar. de perspectieven enkele weken geleden nog zo gunstig schenen, plot seling vrij troosteloos uit. Er is nau welijks twijfel aan of dit is het gevolg van de verschillende overheidsmaat regelen, die hier en in het buitenland zijn getroffen. Het is de minister stel lig gelukt de prijs te drukken, maar dit is geschied ten koste van een des organisatie van de handel en van de export. Of hiermee het Nederlandse belang in het algemeen is gediend, is een kwestie, die zonder meer niet be vestigend kan worden beantwoord. TADROS MEGALLl Er Hing gisteravond een enigszins Oosterse sfeer in de bovenzaal van café „Centraal" aan het Hofplein, wel ke door een honderdtal belangstellen den gevuld werd. De heer Megalli uit Cairo sprak over zijn land en over de zeden en gewoonten van het Egyptische volk. De heer Tadros Megalli is een Egyptische journalist, die als Esperan to-propagandist een tournee door Euro pa maakt. „Vijftien maanden geleden ben ik uit Cairo vertrokken", aldus spreker, „en ik heb na die tijd een honderdtal le zingen gehouden in verschillende Euro pese landen. Gisteren heb ik de eer site mooie dag in Nederland meege maakt. Toen kwam het klimaat enigs zins overeen met dat van mijn eigen land". In Egypte regent het namelijk veel minder dan bij" ons. De gast uit het Nabije Oosten nam de aanwezigen op figuurlijke wijze mee naar zijn land en bezichtigde daar tal van ge bouwen, wees op de gewoonten van het volk en de kleding, nam -ons mee naar het graf van Toet-Anck-Amon met zijn vele kostbare schatten en voerde ons naar de Nijl. „Egypte is een ge schenk van de Nijl", aldus de heer Me galli. Verder bezochten we een Egyp tisch museum en een restaurant. Hij gaf de bereiding van een maaltijd weer en liet door middel van een gramofoon Arabische dansmuziek horen. Interes sant was ook de opname van een Mo hammedaans priester, die vanuit de Moskee de gelovigen tot gebed opwekt. Hij immiteerde precies de gebedshou dingen, die hierbij gepaard gaan. Hier na ontvingen de aanwezigen les in Egyptisch schrift. Hij schreef enige onbegrijpelijke tekens en daar moest dan Theodorus staan of iets dergelijks. Ook schreef hij het gehele alphabet op, dat bestaat uit 3 klinkers en 25 mede klinkers en gaf les in de uitspraak. Na afloop hebben we de Egyptische gast even gesproken. Hij vertelde, dat deze reis gedeeltelijk georganiseerd is door de kranten waarvoor hij werk zaam is. In ruil hiervoor schrijft de heer Megalli artikelen voor de Egyp tische pers. Tevens schrijft hij een boek over zijn reis. In Nederland is een tour nee georganiseerd door de vief ge zamenlijke Esperanto-verenigingen, die ons land telt. Opvallend vond de heer Megalli de brede ramen in onze huizen en evenals elke buitenlander vond hij de molens schitterend, terwijl ook de Amsterdamse grachten zijn bewonde ring hadden. In verhouding tot zijn eigen land regent het hier zeer veel Als zijn tournée door ons land zal zijn beëindigd, zal Tadros Megalli zijn tocht voortzetten in Belgie en Zwit serland. maar Alcmaria doet het $nsstwi ui beter (en chemisch) fARRIfK- VO0RMEE8 3. ALKMAAR IEL 3341 (K 2100) WIKKEL, 5CH0UTENS1R 21, ALKMAAR, TEL 4554 DEPOI. I. H M 4 BROEDER. BEROEM (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: 'n Avontuur in Napels (14 jaar). Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Salomé (14 jaar) Cinema Americain, 2.30, 7 en 9 30 uur: Dertien stoelen (alle leeftijden). Wapen van Heemskerk, 8 uur: ATV Ontwaakt met „Verloren Jeugd". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Wapen van Heems kerk, 2 en 4 uur: Hans Worst; 7 uur: dansen. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur. Landbouwhuis, kamer 11, 8 uur: Volksuniversiteit. Zoals bekend rekenden de kaashan delaren op een terugbetaling van de heffing op de kaas, die het vorige jaar bij de opheffing van de rantsoenering werd gevorderd. Zij zijn nog niet ze ker van het geld. Door het bestuur van het bedrijf schap voor zuivel is besloten bij de minister in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van het bedrijfschap. „COMEDIA" SPEELT VOOR HET INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Dinsdag brengt de toneelgroep „Co- media" van het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling de spannende thril ler „De Verrader" van Herman Wouk. Dit stuk behaalde onlangs in het Gul den Vlies een groot succes. De plaatsbespreking voor aangeslo tenen bij het instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling (spaarders en niet- spaarders) is Maandag van 11 tot 3 uur. De verstandhouding tussen de Ber- genaar Dirk G. en diens buurman R. is reeds lange tijd verre van rooskleu rig. Buurman staat aan het hoofd van acht zoons, die ieder zo hun eigen liefhebberijen hebben. De een studeert Zondagsochtends in alle vroegte trom pet, de ander maakt met een wind buks de naastgelegen tuin onveilig en een derde stak op 8 Augustus de hooi mijt van G. in brand. In plaats van direct aangifte bij de politie te doen, luchtte G. eerst zijn gemoed door een steen in de richting van de broeikas van buurman te wer pen en hij trof doel, zich hiermede aan vernieling schuldig makend. De indruk die de rechtbank van ge tuige R. kreeg was niet onverdeeld gunstig. Mr. R. W. J. C. van den Wall Bake zeide zich goed te kunnen voor stellen hoe de, uitgebreide, familie R. de buurman op alle mogelijke manie ren plaagt. Ook mr. J. C. V. Meischke toonde zich ontstemd over de getuige en verklaarde dat de gevaarlijke wind buks onmiddellijk in beslag genomen zal worden. Mr. Meischke geloofde niet dat G. met één steen zeven ruiten van de broeikas stuk gegooid had. Hij wees de civiele vordering daarom van de hand. De eis was f 15 subs. 10 da- en. Mr. Van den Wall Bake sloot zich geheel bij het requisitoir aan. Belediging. Neeltje S. uit Koedijk kreeg het op 27 Juli in een fietsenstalling te Alk maar aan de stok met een seksegenote die zij bij deze gelegenheid uitschold in onlogische termen die zich niet voor herhaling lenen. Neeltje moti veerde voor de rechtbank haar optre den door te zeggen, dat ze „zo zenuw achtig" was geweest. Deze zenuwach tigheid kwam haar op f 15 subs. 9 da gen te staan, waarbij de Politierechter haar aanraadde zich voortaan wat kal mer te houden. De eis was f 20 subs. Morgen (Zondag) wordt de kunst schilder D. H. W. Filarski vijfenzestig jaar. Op 21 October zal er van zijn werk een erctentoonstelling zijn in t'c zalen van Bennewitz aan het Noord einde in Den Haag. Hoewel Filarski Amsterdammer is vna geboorte en ook thans weer in de hoofdstad woont was het Bergen dat hem zijn bekendheid schonk. Welis waar telt de schilder als een der meest bereisde kunstenaars en heeft hij ook in vele landen geschilderd, hij behoort toch tot de Bergense school en deze band heeft hij nooit verloochend. Zelfs nu is hij nog lid van het Kun stenaars Centrum Bergen. In dit kunstenaarsdorp kwam hij, te zamen met A. J. G. Colnot, zich in 1908 vestigen; hij werkte in verschillende ateliers, het laatst in dat aan de Oos- terweg (overigens sinds enige 'tijd af gebroken) bijna grenzend aan de weg die thans zijn naam draagt. Indien men in het werk van de schilders der Bergense School een ge meenschappelijke trek als criterium stelt dan hangt Filarski er maar erg los bij. Hij woonde nu eenmaal in Ber gen en de kunstverzamelaar Boender maker was bijzonder op zijn werk ge steld, waardoor ook het pad van deze schilder niet te moeilijk begaanbaar was. De in deze periode gemaakte schilderijen kan men tot zijn beste re kenen. Filarski hield van het land schap onder een Zuidelijke zon, hij hield van licht en niets van de Hol landse zwaarmoedigheid zoals men die aantreft bij zijn bentgenoten vindt men bij hem terug, uitgezonderd in enkele doeken waarin men dan toch de Bergense School herkent. Filarski is een pure schilder in kleur. Hij werkt zonder veel over weging en onbekommerd om theo rieën. Bij deze typen is een schilderij óf raak getroffen óf er net naast. Bij Filarski ziet men dit ook: zijn werk is ongelijk van waarde. Maar tegenover de grote hoeveelheid doeken en teke ningen valt het gemakkelijk om juist op zijn gave stukken de aandacht te vestigen, want daarin ziet men de ras- artist die met blijdschap een blij land schap weergeeft, die met plezier schil dert omdat schilderen plezierig is. Nagekomen predikbeurten VOOR ZONDAG 15 OCTOBER DIRKSHORN. Ned. herv. gem., 10 U., is. Post. OUDE NIEDORP. Ned. herv. gem., 10 uur d. Appel. SCHOORL. Ned. herv. gem., 10 uur, 4s. de Jong. WARMENHUIZEN. Ned. herv. gem., t uur ds. Post. Z.-SCHARWOUDE, Ned. herv. gem,. T-30 uur ds. Korndorffer. NIEUWE NIEDORP. Doopsgez. gem., 10 uur da.'Francken Liefrinck. Wie om godsdienstige of andere re denen geen gebruik willen maken van de openbare school, die de overheid voor alle kinderen heeft opengesteld, kiezelijk maakt boven die van de voor verstandiger in het vooruitzien was ge- hebben na een langdurige en vaak hef- ieder toegankelijke openbare, maar men weest wees inderdaad op een zekere ge- gestuurd met de mededeling, dat men de kleuterschool-kat eerst nog eens uit de boom zou willen kijken. Ten slotte was er dan, als een van tig gevoerde schoolstrijd hun eigen ge- zal anderzijds aan gerechtvaardigde spannen verhouding, die de afwijzing de niet zo erg belangrijke agendapunten^ bouwen en leerkrachten gekregen. Zij klachten tegemoet moeten komen. verklaarbaar maakte. Maar ten slotte de winkelsluiting voor de zaken waarin verkeren in zoverre in een gunstige po- vraagt de wet niet naar sympatieën en paling, haring in 't zuur, croquetjes, sitie, dat de verenigingsbesturen die Natuurlijk zijn er schoolbesturen, die antipathieën en zelfs het onsympathiek- patattes frites en dergelijke lekkernijen hun scholen beheren, vrij autonoom zijn we\ eens overvragen. Lukt het dan valt schoolbestuur kan zijn eisen stellen verkocht worden. B. en W. waren en zich althans van de gemeentebesturen hei; mee, lukt het niet dan krijgen ze wanneer deze binnen het kader van zijn naar uit een vertelling van de burge weinig hebben aan te trekken. vaak toch nog meer dan ze nodig heb- bevoegdheden vallen. meester bleek blijkbaar uit eigen on- Maar zoals geld wel eens de zenuw ^en. Maar al die aanvragen komen ten dervinding tot de conclusie gekomen, van de oorlog genoemd wordt zo speelt Ei0tte eerst in handen van B. en W. Het ging er dus maar om of deze aan- dat petattes frites in de avonduren een datzelfde onmisbare geld een grote rol beste, brave mensen, die ieder het zijne vrage al dan niet billijk moest worden niet te versmaden lekkernij zijn. Quod in het opvoedingswezen en, hoewel de gunnen maar die toch ook zo nu en geoordeeld en na het pro en het contra licet Jovi, wat Jupiter vrijstaat moet gemeente daarvan gelukkig niet alleen dan met bedenkelijk gefronste voor- vernomen te hebben was het duidelijk, ook voor de mindere goden bereikbaar de lasten draagt, is zij toch de eerst- hoofden de penningen in onze schatkist dat de Raad zich in meerderheid niet zijn. Zij hadden gedacht aan de velen, aangewezene, die te beslissen heeft of peilen en doordrongen zijn van de ge- tegen de toewijzing der gelden zou ver- die hier des avonds na een voorstel er ergens al dan niet een gebouw voor dachte, dat het overheidsgeld niet over zetten. Dat noopte zelfs B. en W. tot een ling naar een hartige beet verlangen en een bijzondere school zal gezet worden, de balk mag worden gegooid, schorsing om zich nader te beraden, een een regeling voorgesteld waarbij de of er termen zijn in de bestaande ge- jn vrijwel elke raadsvergadering ko- schorsing welke niet minder dan drie eethuisjes en daaronder ook de bouwenveranderingen of verbeteringen men verzoeken van schoolbesturen om kwartier geduurd heeft en waarin, naar kraampjes tot aan het nachtelijk uur aan te brengen en in .het algemeen of financiële medewerking voor dit of voor wij vermoeden, de betrokken wethouder geopend mogen zijn. Dat zag er uit of zij datgene wil betalen wat men daar daf aan de 0rde en jn negen van de tien eerst na al zijn kruit verschoten te heb- Alkmaar de eerste schrede op het pad voor het onderwijs noodzakelijk acht. gevallen constateren B. en W„ dat de ben zijn stellingen ontruimd heeft. Min van het grootsteedse leven gezet had aanvrage voldoet aan de wettelijke be- of meer gelouterd maar toch niet als en natuurlijk gaat zoiets niet zonder de Daarover moet de Raad beslissen en palingen en dat het geld dus moet wor- een boetvaardige zondaar kwam hij nodige vermaningen en bezwaren. Er wie meent, dat de edelachtbare dames den toegewezen. daarna vertellen dat B. en W. thans waren raadsleden, die de Zondag wil- en heren daarbij zo nu en dan eens voor precies het tegenovergestelde zouden den uitschakelen, er waren er die de Sinterklaas of voor de vrek van Molière Des te opvallender was het, dat het voorstellen, zodat het college zich zon- kraamheren van buiten onze stad wilden kunnen spelen komt bedrogen uit. Al ditmaal enigszins anders is gegaan en der vlag en wimpel aan de tegenstan- weren en er waren er vooral, die zich die zelfstandigheid is maar schijn want dat er niet minder dan drie verzoeken ders had overgegeven. De vlag en de r.iet met de daarvoor in de plaats tre- het Rijk heeft een dikke stok achter de waren binnengekomen, waarbij het col- wimpel, die het devies „la garde meurt dende ochtendsluiting konden vereni- deur gezet en die knuppel komt uit de lege de Raad adviseerde de aanvrage af Tais ne se rend pas" sierden, waren ten gen. zak, zodra de Raad buiten zijn boekje te wijzen. Merkwaardig genoeg waren slotte de V.V.D.-ers en de heer Eriks, zou gaan en zich niet aan de voor- deze alle van hetzelfde schoolbestuur en bij wie het bloed wel eens kruipt waar De laatsten hadden ongetwijfeld de schriften zou houden. Er zijn wettelijke men zou daaruit kunnen concluderen, bet niet gaan kan. sterkste troeven in handen, maar de bepalingen en zij zullen wel nodig zijn dat de heren van dat bestuur te sterk burgemeester heeft er op gewezen, dat als men tenminste wil voorkomen, dat aan het spreekwoord gedacht hebben, De agenda stond ditmaal wel in het men zelf kon kiezen tussen ochtend- b.v katholieken in een overwegend pro- dat het gemakkelijk riemen snijden is teken van de onderwijsbelangen en B. en avondsluiting en mede een pleidooi testantse gemeente niets gedaan zouden van andermans leer, óf dat de verhou- en W. die, op hoop van zegen, bouw- gehouden voor een vrije handel en krijgen en omgekeerd natuurlijk. ding tussen de gemeente en dit school- volume voor twee kleuterscholen wilden een vrije straatverkoop, juist, omdat Men moet om een school te mogen bestuur, om met de troonrede te spre- aanvragen, één voor de katholieken en Alkmaars toekomst als centrumplaats in openen aan bepaalde voorschriften ken, nu juist niet van de meest vriend- één voor de neutralen, werden er door een vrije en levendige straathandel ligt ook wat het leerlingental betreft schappelijke aard was. Er zal van beide de heer Hoytink beleefd maar drin- besloten. voldaan hebben en als men de gemeente wel sprake zijn geweest, want het was gend op gewezen, dat er tussen de vak- Van twee walletjes zou men niet om herstellingen en verbetering vraagt merkwaardig, dat zelfs de R.K.-raads- jes en schotjes waarin wij verdeeld zijn mogen eten en wij liebben zo'n stil ver- dan zal men ook moeten aantonen, dat fractie niet aan twee dier verzoeken ook nog een vrij groot vak met christe- moeden, dat de meeste zakenlieden die voor de normale gang van het on- voor haar eigen geloofsgenoten wilde lijk georiënteerde stadgenoten te vin- voor de verkoop wel de avonduren zui derwijs werkelijk nodig zijn. Evenwel, medewerken. Anderzijds stond zij als den is, eveneens door wet en recht be- len kiezen, daa: de practijk bewezen hier zit de zwakke plek, want men kan een gesloten front achter een aanvrage schermde burgers, die ook kleine kin- heeft, dat de petattes, de croquetjes en wettelijk natuurlijk nooit vastleggen waarin verbetering van onhoudbare deren hebben en daarom wel een kleu- de zure bommen in de late avond veel wat in elk bijzonder geval al dan niet schooltoestanden door gebrek aan loka- terschooltje kunnen gebruiken. Evenwel, lekkerder zijn dan in de vroege morgen beschouwd moet worden als nodig of liteiten gevraagd werd. Het betoog van de toekomst ziet er voor de bouw van en de winkeliers in dergelijke begerens- niet nodig te zijn. Men zal er enerzijds wethouder Bakker, dat het betrokken Kleuterscholen niet zo bijster gunstig waardigheden verstandig genoeg zijn om voor moeten waken, dat men de accom- schoolbestuur dit alles had kunnen uit en de heer Hoytink werd dan ook zich naar de smaak van het publiek te modatie dezer scholen niet verre ver- voorkomen als het minder eigenwijs en voorlopig met een kluitje in het riet richten. Ofschoon het Provinciaal Waterlei. dingbedrijf er dagelijks op aandringt zuinig te zijn met drinkwater, had Jan V. uit Schoorl zich hier op 4 Augustus bitter weinig van aangetrokken. Hij had op die dag in het tentenkamp te Schoorl een emmer water gehaald en verzuimd daar twee centj voor te be. talen. Daar hij op dit punt reeds eer. der vergeetachtig was geweest, drong de pompbeheerder in minder voorzich. tige termen op spoedige betaling aan. De beide mannen kregen ruzie, waar. bij V. in een vlaag van woede de volle emmer omkeerde boven het hoofd var, zijn schuldeiser. Deze was niet gesteld op dit ongevraagde bad en diende eer aanklacht wegens mishandeling in. De Politierechter veroordeelde gisteren tot f 10 subs.' 6 dagen. De eiij was f 15 subs. 10 dagen. Uitspraken Tegen Adrianus A. O. uit Heerhugo- waard, die zich beledigend over zij» buurman had uitgelaten, eiste mr, Meischke f 15 subs. 10 dagen. De uit spraak was f 10 subs. 6 dagen. De Alkmaarder Hillebrand S., die zijn ex-echtgenote een klap had gege- ven, werd veroordeeld tot f 12.50 subs. 5 dagen. De eis was f 15 subs. 10 da gen. Eerste toneelavond van Selskip Friso Gisteravond bood de Friese Vereni ging hier te stede het Selskip Friso haar leden in 't Gulden Vlies de eerste toneelavond van het seizoen aan. De voorzitter, de heer Brink, opende met een hartelijk woord van welkom deze feestavond. Hij attendeerde de leden in het bijzonder op het feit, dat het Sel skip zich thans heeft aangesloten bij de Fryske Bibliotheek en de Christe lijke Fryske Bibliotheek. Ook deelde spreker mede, dat de Friezen in Alk maar en omgeving in de komende win- ter weer gelegenheid wordt geboden een „Scotse Trye"-cursus te volgen. De avond werd verzorgd door de to neelclub van de Haarlemse zusterver eniging „Gysbert Japik", die het toneel, stuk „Sibbesykte" (naamziekte) op voerde, een fleurig spel in drie bedrij ven van H. Cats. Het stuk viel bij de talrijke bezoekers in de smaak. Het werd dan ook vlot gespeeld en de Haarlemmers viel aan het slot een ver diend hartelijk applaus ten deel viel, De souffeuse van het gezelschap had een welluidende doch enigszins storen de stem. De voorzitter van Gysbert Japik sprak de hoop uit dat men dt toneelclubs van beide verenigingen zon kunnen uitwisselen. Traditiegetrouw werd deze geslaagde toneelavond md een gezellig bal, waaraan natuurlijk 4 Scotse Trye niet ontbrak, besloten. Zondagsdienst Zondag 15 October zullen beschik baar zijn de huisartsen dr. Jb. Maats, Steijnstraat 1 (tel. 2387) en dr. J. Lou rens, Oudegracht 293 (tel. 2892) Zondag 15 October zal de apotheek Wanna op het Ritsevoort voor het pu bliek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ZlJOr-MCm WASWAT5R! WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat MAX VAN PRAAG IN HET GULDEN VLIES Herman Rinkel's Variété presentee# I Woensdagavond in het Gulden Vil# het gezelschap Max van Praag, dit 1 verschillende radio-successen ten t(- nele zal voeren. Aan het programma werken o.a I mede de jodel-zangeres Olga Lowina, de accordeon-virtuoos Tonny Bakke- nes, Clem Clements, Lou Marti, muzl- kale clown en mr. Swlps, aangekon- digd als excentrieke komiek. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 14 October 1850 vinden wij de vol gende aanbesteding. Burgemeester en Assessoren der gemeente Bergen, zullen op Dins dag den 15-den October 1850, bij Inschrijving en Opbod besteden: De Leverantie van 150 kubiek Ellen Noordzeesche schulpen en 50 ku biek Ellen harde fijngeklopte Puin, op den Schulpweg van Ber gen naar Alkmaar, met de bewer king over dezelve. De billetten van Inschrijving zul len ten voorsz. dagen, behoorlijk gezegeld, des middags ten 12 ure, ten Raadhuize van Bergen moeten zijn ingediend. De Bestekken daar van zullen ter lezing liggen ter Secretarie en in de Herberg De Rustende Jager te Bergen, als mede bij Wm. Tiesing, in de Nachtegaal te Alkmaar. Ter Ordonnantie van Burgemees ter en Assessoren voornoemd, De Secretaris. H, VAN VLADERACKEN.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2