Over de verbouwing van Heiloos openbare lagere school St. Pancras Promotie ds J. C. Fernhout Noord-Scharwoude Holl. Mij voor Landbouw bijeen Nieuws uit De Langedijk Gemeenteraad Ursems Raad hield actuele rondvraag Vesting Z.F.C. (Kuiper-Kabel) is alleen bij verrassing te nemen R.K.A.F.C. ontvangt Oudesluis Polder Obdam verhoogde de omslag Hensbroek Limmen Elftallen voor Zondag Bergen Stompetoren Oprichting afdeling van het Centraal Genootschap ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 Er heerste gisteravond een geladen stemming in de gemeenteraad en terstond na de owning 1)1 ek al alhoewel wethouder Rus dit wilde omzeilen dat er binnenskamers i.aro,. woorden over ue eventuele verbouwing van de O.L. school waren teze-d Dit kwam het beste tot uiting, toen de heer Olivier naar aanlei ding van een omnerking van de burgemeester aan het woord kwam. Tal van onderwijzers, vóo:al van de beirokken school, waren op de publieke tribune aanwezig. De verbouwing gaet door De verbouwing gaat door. Afwezig waren met kennisgeving de raadsleden de heer P. Kraakman (we gens ziekte) en de heer Herm. Grom. De burgemeester feliciteerde de heer Hageman met de terugkeer van zijn zoon uit Indonesië en hoopte dat een andere zoon spoedig hersteld zou zijn. Hierna legde de heer H. Bosma (CPN) de vereiste belofte af om als lid van de raad te kunnen toetreden. De burgemeester hoopte, dat ook de heer Bosma, evenals zijn voor gangers, de belangen van de Heilooër bevolking op prettige wijze zou dienen. Wethouder Rus, het eerst het woord over de verbouwing van de o.l. school verkrijgende, dankte de burgemeester voor de spoedige belegging van de vergadering. De zienswijze van de inspecteur van het L.O. onderwijs was voor hem aanleiding zich achter het voorstel tot verbouwing van de 0,1.- school te scharen. De enige z.g.n. luxe is het vervangen van de houten ramen door stalen. Hij vroeg spoed te be trachten in verband met de steeds stij gende prijzen van het materiaal. De bur gemeester wees erop,dat de stukken hebben aangetoond dat de inspecteur alleen de wenselijkheid heeft uitgesproken en niet de noodza kelijkheid. De begroting voor 1951 ziet er toch al niet rooskleurig uit. Spr. zeide verder, dat alles wat nu gaat gebeuren demagogie is, omdat het niet verantwoord is wat de financiën be treft. De heer Rus zou gaarne een gedeel te van de reserve v-oor deze verbou wing willen gebruiken. Spreker be treurde dat de tekeningen niet bij de raadstukken waren gevoegd, alhoewel hij dat van tevoren verzocht had. De heer Olivier zeide, dat als de burgemeester beweert, dat de raads leden die vóór de verbouwing zullen stemmen, demagogen zijn, hij van zijn kant durfde te fceggen. dat degenen die dit woord gebruiken, niet geschikt zijn het openbaar onderwijs te behartigen. De kinderen hebben recht op een goe de school. Deze schooi is zeventig jaar oud. Er zijn verschillende mensen die de verbouwing .wenselijk achten, ook de inspecteur van het L.O., dus dan is het noodzakelijk. De heer Bosma verklaarde Zich eveneens voor de verbouwing en zeide dat de onderwijsvernieuwing met zich medebrengt dat het onderwijs gegeven wordt in goede leslokalen. De heer De Jager zeide niet te be grijpen dat de voorzitter zich zo hals starrig bleef verzetten. De o. 1. school is de stamvader van alle scholen ter plaatse. Hij zag de verbouwing niet als een verfraaiing, doch ais een verbete ring. De tekeningen die intussen wa ren rondgediend bewijzen dat de school nu gelijk is aan een kinderge vangenis. Ook de heren Vahl en Bolten schaarden zich achter het voorstel tot verbouwing, gezien de schriftelijke ver klaring van de inspecteur. Voordat de voorzitter het voor stel van B. en W. in stemming bracht, zeide hij, dat hij de woorden van de heer Olivier erg onvriendelijk vond. Hij was het echter met alle sprekers in ideëel opzicht eens, doch vond het voorstel financieel niet verantwoord. Hierna werd met een hamerslag het voorstel tot verbouwing van de o. 1. school die een uitgaaf zal vorderen van 17.500.- aanvaard. Bijgevoegde agendapunten. Een voorstel tot verkoop van grond voor bebouwing aan de Zeeweg aan de heer Kuipen uit Amsterdam werd met algemene stemmen aangenomen, even als het voorstel om aan het Overheids personeel de laatste loonverhoging van 5% met een maximum van f 180 toe te kennen. Ten slotte werd nog voorge steld het aantal drankvergunningen te brengen van 4 op 7 en dit aan de Kroon voor te leggen. Daarvoor zal het nodig zijn de wijkindeling te wijzigen, die in hield, dat de heren Hoebe en Admiraal eerst een vergunning zouden ontvan gen. Hierna sluiting. DAMCLUB HEILOO De uitslagen van de voor de tweede ronde gespeelde onderlinge wedstrijden luiden als volgt: Groep I: S. de GeusC. de Graaf 02; K. TuinmanH. Verver 2—0; J. SprenkelingA. Dekker 02; J. de GeusP. Beukers 11. De heer De Graaf heeft de leiding met vier punten. Groep II: Jb. Helder—S. Schurer 1—1; C. LieshoutSlijkerman afgebr.; C. de JongB. Hofman 02; J. SpaansA. A. Wenterink uitgesteld; P. OudA. Kroon 02. Groep III: D. LangedijkGroeneboom 11; SnelSluisman 02; Smit Weyers 02. Vrijdag is aan de Vrije Universiteit ge promoveerd tot doctor in de theologie ds J. G. Fernhout, em. predikant van de Ger. Kerk van Bandung en thans hupprediker te Vreeland. Ds Fernhout promoveerde bij prof. dr. j. Waterink op een proefschrift getiteld: „Psychotherapeutische Zielszorg". Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1920 aanvaardde hij zijn ambt te St. Pancras, vertrok vandaar in 1924 naar Boskoop en werd in 1927 predi kant te Bandung. 1 Juni 1947 verkreeg hij eervol emeritaat en na zijn terugkomst vestigde hij zich metterwoon te Vreeland. In hote „Concordia" kwam de Holland se Mij. voor Landbouw in vergadering bijeen, waarbij door de heer mr. J. v. d. Velde een toelichting werd gegeven op de teeltregeling, minimumprijzen en het mi- nimumprij zenfonds. De teeltregeling werd in het leven ge roepen op basisteelt 1939. In 1934 werd de z.g. teeltvergunning A uitgereikt aan ver bouwers van warmoe^erij. In 1941 werd overgaan tot het verstrekken van bij zondere teeltvergunningen voor bewaar- kool, eerst tot 300—400 ha, later tot 1100 1200 ha per jaar. De uitgebreide verbouw maakte inkrimping tot 6 700 ha noodza kelijk. De afgifte van bijzondere vergun ningen voor vroege aardappelen liep t0t 2700 ha omhoog, waarvan een klein ge deelte met na-cultuur. Spreker oefende critiek uit op de verdeling. De uitplant van vroege kool is naar evenredigheid te sterk gestegen. In dit verband wees spre ker eveneens op de witlof, wortels en aardbeien. Op de Zuidhollandse eilanden worden thans bedrijven aangetroffen met 16 a 17 ha aardbeien. Spreker achtte de tijd ge komen om tot inkrimping van de bijzon dere teeltvergunningen over te gaan. Hi.i betreurde het dat jonge tuinders niet aan hun trek komen. De minimumprijzen lok ten uit meer te telen. De gehele tuin- bouwopbrengst steeg van 633.000.000 kg in 1934 tot 700.000.000 kg in 1940. Spreker be treurde het dat elk product zijn eigen mi- nimumprij zenfonds heeft en lichtte dit toe met voorbeelden uit het Westland. Wel beschikt elk fonds over voldoende kas middelen. Van regeringswege moet niet zo veel verwacht worden. Door de heer v. d. Velde werden aan het einde van de bijeenkomst nog ver schillende vragen beantwoord. Kind de gehele nacht zoek Woensdagavond geraakte het gezin K. aan de Langestraat te Noordscharwoude in grote ongerustheid wegens het uit blijven van hun zevenjarig zoontje. Het kind keerde ook tegen de nacht niet terug. Mede door de politie werd de omgeving gedurende de gehele nacht afgezocht, doch zonder resultaat. Men kan zich de verontwaardiging van ouders en omwonenden voorstellen toen des morgens bleek dat de heer W., eveneens wonende aan de Langestraat, het kind bij zich in buis had genomen en „vriendelijk" logies had verleend. Joegoslavië heeft Vrijdag ontkend, dat het met de mogendheden van het Atlantische Pact onderhandelt over militaire hulp. Agenda in een half uur afgehandeld Dat de vroede vaderen het ook nog wel eens vlug kunnen bleek gister avond in de vergadering van de ge meenteraad van Langedijk, waar de agenda in een half uur werd afgehan deld. Voor d9 eerste maal werd de vergadering geopend met ambtsgebed, dat door burgemeester H. Schelhaas werd uitgesproken. Van te voren ver hieven alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen. In de eerste plaats werd medegedeeld dat de burgemeester was benoemd tot commissaris der N.V. gasvoorziening van Noord-Holland. Besloten werd de 5 loonsverhoging toe te passen op de salariëring van het gemeentepersoneel, voorlopig tot een maximum van 180.-. In verband met de wijziging van de drankwet werd het De heer Vel.cers zou gaarne willen, dat, wanneer de plaatselijke toneelver enigingen een uitvoering geven, het sluitingsuur met b.v. een uur wordt verlengd en het op één uur willen brengen. De voorzitter was daar niet zo erg enthousiast over, maar wilde dit punt nog wel eens nader bezien met het oog: op de wijziging der Alge mene Politie-verordening. Verder vroeg de heer Velkers, hoe bet stond met Je nieuwe brandspuit. De voorzitter antwoordde, dat deze reeds is aangekocht. De raad ging daarna in comité. Donderdagavond 8 uur kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Nolet. De gemeenterekening 1949 sloot met een batig saldo van f 14270,50. Voor de Protestantse Gezinsverzor ging, omvattende de gemeenten Ob- dam, Hensbroek en Ursem, werd de te geven subsidie met algemene, stemmen aangenomen en evenzo ook de subsi die voor het Sint Wezenfridus Lyceum té Hoorn. Ook de Mechanisatie-cursus 1950-51 te Ursem had een subsidieaanvrage ingediend, maar alvorens over te gaan zal nog een nader onderzoek worden ingesteld. Een bezwaarschrift ingekomen van de Polder Ursem inzake straatbelas ting werd na een uiteenzetting door de voorzitter verwezen naar de Raad van Beroep. Een voorstel tot toetreding tot de dcor de commissie van buitengemeen ten voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar voorgestelde regeling tot het verlenen van bijdragen in het tekort van genoemd ziekenhuis van 1 Januari 1948 werd na een duidelijke toelich ting door de voorzitter met algemene stemmen aceoord bevonden. De bijdrage zal voor de gemeente Ursem ongeveer f 250 bedragen. De aftredende leden der commissie voor de Woonruimtewet werden her benoemd. De grondbelasting en personele be lasting werden ongewijzigd gehand haafd. Een voorstel tot toekenning van een vergoeding ingevolge artikei 13 der L.O.-wet aan de heer M. Hemminga werd accoord bevonden. De uitgaven van de R.K. St. Bavo- school over de jaren 1942 t.m. 1947 voor B.L.O, werd vastgesteld op f2.— per week. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Lee of de gemeente nog contact met het P.E.N. heeft aangaande reparatie van het net. Het betreft hier dan de z.g. schrik draad. De heer v. d. Lee zou onderhouds werken of anderzins zoveel mogelijk in de wintermaanden willen laten plaatsvinden, daar dan het vee ge stald is. De voorzitter zal in overleg treden met het P.E.N. De heer Blom vestigde de aandacht op cm rioleringsput in de Ruijter- straat, welke boven het wegdek uit komt. De voorzitter zegde voorziening tos. vergunnings- en verlofsrecht verhoogd respectievelijk tot 170 en 45. In de adviescommissie woonruimtewet wer den herbenoemd als leden de heren W. Balder, J. Slot, J. Stoop, K. van Dijk en L. Kalverdijk en als plaatsvervan gende leden de heren A. Dirkmaat, J. Heeringa, C. Kraakman, J. Bruijn en M. Oijevaar. Met de stem van de heer P. Volkers tegen werd afwijzend beschikt op het verzoek van de bewoners van de Hof straat deze in eigendom, beheer en on derhoud over te nemen. De raad was van oordeel dat bij overname meer ei landen daarvoor in aanmerking zouden komen en het thans de tijd niet is dat de gemeente zich belast met een derge lijk omvangrijk object. Aan de heer J. Th. Meijer te Oud karspel werd een reisvergoeding voor zijn zoontje toegekend voor het bezoe ken van een school te Alkmaar. Besloten werd van de heer J. Dirk- maat te Broek op «Langendijk 1750 m2 grond aan te kopen voor 2.per m2, zulks in verband met de op deze grond te stichten landbouwhuishoudschool. Ten behoeve van de bouw van zeven woningwetwoningen te Broek op Lan- gendijk wérd een geldlening van 88.000 aangegaan. Op een desbetref fende vraag van de heer Heeringa zei de de voorzitter dat ook de plaatselijke banken wel om een aanbieding wordt gevraagd, maar de lange looptijd en het hoge bedrag der leningen voor hen dikwijls bezwaarlijk zijn. Met het be sluit tot verkoop van een perceel wa ter aan de fa. Kloosterboer te Sint Pancras was de vergadering ten einde. doktersdienst Gedurende dit weekend zal de dokters- dienst Vöör Langëdijk en St, Pancras wor den waargenomen door dr j. de Wit te Oudkarspel, tel. K 2260—524. Jaarvergadering Anfi-Rev. kiesvereniging Onder leiding van de voorzitter, de heer Jae. Slot, hield de AR kiesvereni ging te Broek op Langendijk haar jaar vergadering. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord enige feiten uit het landelijk en plaatselijk partijleven. Als afgevaardigde naar de conferen tie van de kamercentrale werd benoemd de heer J. Slot. In November zal met de AR kiesvereniging te Noordscharwoude en de AR kiesvereniging te Broek op Langendijk een gecombineerde verga dering worden gehouden waar de heer M. Oijevaar de gemeentepolitiek zal behandelen. Begin Februari zal mevr. Lever-Brouwer spreken met als onder werp: „De vrouw ook hier tot hulpe". In verband met de uitgave van een eontact-orgaan werd besloten de contri butie van f 3.— op f 4.— te brengen. In de plaats van de heer Jac. Slot, die niet herkiesbaar was, werd als bestuurslid gekozen de heer J. Timmerman Cz. Naar de op 26 October a.s. te houden deputatenvergadering werden afgevaar digd de heren Burg. H. Schelhaas, Jac. Smit Jz. en J. Slot. Door de heer G. J. Witteveen werd een „politieke rondblik" gegeven. De Scheidende voorzitter, de heer Jac. Slot, werd door de heer K. Timmerman har telijk toegesproken. In de later gehouden bestuursverga dering werd tot voorzitter gekozen de beer P. van 't Riet, tot secretaris de heer J. Slot en tot penningmeester de heer C. Ootjers. NEDERLANDSE BISSCHOPPEN NAAR ROME De bisschop van het diocees 's Her togenbosch, mgr. W. Mutsaerts, zal met mgr. dr. Hanssen, bisschop van Roer mond op 14 October naar Rome ver trekken ter bijwoning van de plechti ge dogmaverklaring van Maria ten he melopneming op 1 November. ZWARE OPGAVE VOOR ALCMARIA Behalve Alkmaarse Boys en Banders komen morgen de Alkmaarse KNVB- elffallen alsmede het elftal van Alk maar in het veld. Op het Sportpark ontvangt Alcmaria de enige ongesla gen ploeg uit haar afdeling, het Zaan- damse ZFC. De Zaankanters hebbeii reeds enkele indrukwekkende resulta ten behaald en uit het feit, dat hun verdediging, met Kabel en Kuiper aan het hoofd, in vier wedstrijden evenzo veel doelpunten heeft doorgelaten, mag worden geconcludeerd, dat de aanvals- linie van de withemden een zware op gave heeft. De voorwaartsen van on ze stadgenoten vormen nu juist niet het sterkste deel van de ploeg en w'(j nemen aan, dat de doelpunten morgen schaars zullen zijn, te meer daar de Alcmaria-defensie tegen Zeeburgia reeds haar betrouwbaarheid heeft be wezen. Oudesluis is zeker niet één van de sterkste ploegen uit 4 B en wij ver wachten dan ook dat RKAFC morgen de derde overwinning gaat boeken. Alkmaar zal er goed aan doen de uit wedstrijd tegen St. Victor in een over winning om te zetten, hetgeen zeer zeker mogelijk is. De Spartaan naar OSV Na een slechte start, nederlagen te gen Velox en UW, heeft OSV zich klaarblijkelijk weer hersteld, zodat het twijfelachtig is dat De Spartaan mor gen met winst uit Oostzaan zal komen. Van UW verwachten wij een over winning op het bezoekende Velox. Naast de wedstrijd AlcmariaZFC wordt in 2 B slechts de ontmoeting HRC—Watergraafsmeer gespeeld. Ons inziens moeten de Nieuwediepers niet bij voorbaat kansloos worden geacht, temeer daar de wedstrijd in Den Hel der wordt gespeeld. Derde klasse op volle toeren Het eerste elftal van Alkmaarse Boys heeft weliswaar een vrije dag, doch dat impliceert niet dat de geblokten in het geheel niet in de uitslagen van de competitie geïnteresseerd zijn. Er wor den namelijk verschillende wedstrijden gespeeld waarbij Alkmaarse Boys ten nauwste betrokken is. Zo is daar in de eerste plaats de wedstrijd Velsen Wijk aan Zee. Als de Santpoorters deze wedstrijd winnen, hetgeen zeer goed mogelijk is, zullen zij Alkmaarse Boys verdringen en het is zelfs nog moge lijk dat CSV onze stadgenoten pas seert. De ploeg uit Castricum speelt weliswaar een zware uitwedstrijd tegen IVV, maar CSV heeft reeds meer voor een verrassing gezorgd, zodat wij ons niet behoeven te verwonderen als IVV de volle winst uit handen geeft. Ove rigens is het voor Alkmaarse Boys te hopen dat het niet zo'n vaart zal lopen. In de kopgroep van 3 B worden mor gen enkele interessante wedstrijden gespeeld. Always Forward krijgt con current Helder op bezoek en Vitesse moet proberen zich De Meer van het lijf te houden. Wedstrijden dus waar van de uitslag niet te voorspellen is. Handbal "op het Sportpark Na enkele weken van rust verschij nen de Alkmaarse handballers Zondag ook weer op het Sportpark. Het dames team van AVA speelt een thuiswed strijd tegen SSV uit Stompetoren, een wedstrijd tussen gelijkwaardige tegen standers, waarin wij de Alkmaarse dames een kans geven. De AVA-heren krijgen bezoek van het sterke BGV uit Bioemendaal. Tussen deze ploegen za) het een spannende wedstrijd worden die een wandeling naar het Sportpark zeer zeker Waard zal zijn. A ff/ n 2 rj v" i/rj« bSStliUf pech. Eeil Ï116UW0 3S ïïlOefc llifc nrscneia, na OD jaar, van Tsjechoslowakije gezonden worden. de heer Groot Het college van dijkgraaf, heemra den en hoofdingelanden van de polder Obdam kwam Vrijdagmiddag in café van Stein in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester de Boer. Als gast was aanwezig de Oud-voor- zitter, de heer J. Bakker Sz. Medegedeeld werd o.m. dat de drie bruggen aan het Kerkepad verbeterd zijn, dat de baggermolen besteld is en levering is toegezegd per 1 Dec. a.s.; dat voor de bij de Coöp. Boerenleen bank aangevraagde lening ad. f 8.000 3 pet. rente gevraagd wordt, welk per centage echter van hogerhand niet is toegestaan. Het dagelijks bestuur kreeg volmacht om pogingen in het werk te stellen om elders deze lening te plaat sen. De voorzitter betreurde het, dat hierdoor ook de rekenig-courant-rela- tie met de plaatselijke boerenleenbank verbroken moet worden. Voorjaarsschouw: steen des aanstoots. De voorzitter kwam met het voor stel om de voorjaarsschouw af te schaffen. Hij meende hiervoor goede redenen te hebben, immers door het houden van deze schouw „worden alle mensen kwaad op je". De vergadering was het in grote trekken hiermede eens. en zo werd besloten voortaan alleen de rietsehouw te houden. Eens per 10 jaar dient de keur op nieuw te worden vastgesteld. Bij het vaststellen van de nieuwe keur zullen bepalingen omtrent het varen met mo torschuiten worden opgenomen, ter wijl ook de schouw onder de loupe zal komen. Een fcaede buur. Met het nieuwe gemaal 'Tieeft het Eerstdaags hoopt men deze te ont vangen. De polder Hensbroek heeft tij dens de vele regen Obdam uit de nood geholpen. Hensbroek heeft 48 uren voor Obdam gemalen, waarna het peil weer bereikt was. De vergadering had alle hulde voor deze vriendendaad. Het Hoogheemraadschap heeft een definitieve regeling mét de polder Ob dam, waarbij voor het innen der las ten f 0.20 per legerartikel in rekening wordt gebracht. Om meer uniformiteit in de regeling te verkrijgen, verzocht het Hoogheemraadschap deze regeling te vervangen door een, die tot weder opzegging zou kunnen gelden. Een en ander bleek grotendeels in verband te staan met de stijging van Ionen en kosten. De vergadering achtte het bil lijk aan de wensen tegemoet te komen. De Ver. van Noordh. Waterschappen en Bond van Ambtenaren bij Water schappen in Nederland verzochten aan personen in dienst van de polder, doch niet verzekerd bij de Ziektewet, een bijdrage tot de helft te verlenen, maxi maal f 100 per jaar, terzake dergelij ke kosten. Ten aanzien van de machi nist van het machinegemaal kon de vergadering zich hiermede verenigen. Voor het overige personeel achtte men niet voldoende dienstverband aanwe zig. Op voorste! van de secretaris vond de vergadering het goed een molen steen in voorraad te nemen. Lasten worden verhoogd. De begroting gaf geen opwekkend beeld, n.l. een nadelig slot ad. f 7.580.76. Dit cijfer is ongunstig beïn vloed door een aflossing, die te vroeg gedaan is; anders zou er geen nadelig saldo geweest zijn. Aan omslagen was geraamd f 24.150, d.i. f 30 per ha. De heer Henselmans meende echter dat de berekeningen feitelijk te krap waren, waarom hij Voorstelde, de omslag f 2 per ha te verhogen, d.i. op f 32 te brengen. De vergadering kon hiermede genoegen nemen. Het vermoeden bestaat, dat 1950 een gunstig financieel jaar zal zijn. De voorzitter betreurde het dat de heffing op ongebouwd niet ver hoogd kunnen worden, zoals de prak tijk heeft uitgewezen. De onderbema lingen leveren f 700 op. Bij de rondvraag informeerde de heer Dekker naar de bediening van de aan te schaffen baggermachine. Het dagelijks bestuur kreeg volmacht dé hodige stappen te ondernemen om een goede kracht te verkrijgen. Het Kwakelpad kwam ook reeds in een vorige vergadering ter sprake. Een landgebruiker berijdt dit pad met jeep en wagen, waardoor schade aan het grasgewas, enz. wordt toege bracht. Thans werd besloten deze eigenaar de schade, die de pachter aan het gewas als gevolg hiervan onder vindt, te laten vergoeden; voorts die nen de wielsporen gedicht te worden. Afscheid van de heer Groot. De voorzitter nam afscheid van de heer Groot, die wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, thans voor de laatste maal een poldervergadering bijwoonde. Hierbij werd gereleveerd dat de heer Groot 35 jaren onafgebro ken deel van het college heeft uitge maakt en gedurende deze lange pe riode de belangen van de polder steeds op lofwaardige wijze behartigde. Spre ker hoopte dat de heer Groot nog vele jaren getuige zou mogen zijn van de groei en bloei van. de polder Obdam. De heer Groot ontving een kistje si garen. De heer Groot heeft dank gebracht voor de hartelijke woorden en de prettige samenwerking, die hij steeds in het bestuur heeft mogen ondervin den. Balen stro in brand In vele tuindersplaatsen wordt in de herfst stro, dat gebruikt moet worden voor het afdekken van kuilen, enz. per auto gedistribueerd, waarbij de balen dan korter of langer tijd aan de open bare weg liggen, in afwachting van het transport door de betrokken tuin ders zelf. Dit Verblijf aan de openbare weg bergt gevaren in zich. Zo stond Donderdagmiddag een partij strobalen voor het huis van de heer J. Ursem plotseling in brand. Een auto in reparatie bij garage Beusekom. die in de onmiddellijke nabijheid van deze hoop was geparkeerd, wist men in veiligheid te brengen. De brand spuit werd gealarmeerd. De schade bleef beperkt tot het stro, een dek zeil en het hek. DRS. NELL SPRAK VOOR PLATTE LANDSVROUWEN Dezer dagen kwam de afdeling van de Plattelandsvrouwen bijeen in café Kossen. Mevr. Van der Molen-Kuiper opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in het bijzonder tot de spreker van deze avond, drs. Nell, die zou spreken over „mogelijkheden en grenzen van psychotechnisch onder zoek". Op zeer duidelijke wijze vertel de de heer Nell over stenfort of meet bare test, de observatietest en ten slotte nog over de projectie-test. Een drietal dames werd een kleine test af genomen wat een boeiende indruk maakte, daar men bij een werkelijk on derzoek een betere indruk krijgt van een psychotechnisch onderzoek. GESLAAGD Mej. E. de Leeuw is in Den Haag geslaagd voor het examen adj.-commies titulair voor de belastingen. Alcmaria: Afink; Maasen en Helderman; Wit, Mulder en Ba- denhuyzen; Eversteyn, Van Mee- ne, Paulissen, De Buyzer en Schmidt. RKAFC: Kwant; C. Stam en Kleybroek; Bierman, N. Tijm en Van Saase; P. Tijm, J, Tijm, C. Tijm, De Nijs en Heinis. Alkmaar: Van Twuijver; Nor den en Zwart; Gerritsen, Schoon hoven en Roos; Bruin, Butter, Van Baden, Snel en Groot. Uit de omgeving Koedijk is haar loopbaan in da KNVB met twee nederlagen begonnen. Wij verwachten niet dat de Koedijkers zullen zeggen „driemaal is scheeps recht, en ook ini de derde wedstrijd rustig de punten naar hun concurren ten zullen laten gaan. Westfriezen kom op bezoek en dus is het zeer goed mo gelijk de punten thuis te houden. Ber gen krijgt het sterke Watervogels op bezoek en zal dus zijn handen vol heb ben, evenals Vrone dat een uitwedstrijd tegen Sehagen speelt. Codfr. Bomans over humor Het K.C.B, geeft ook deze winter weer kunslavonden. Op Dinsdag 24 October zal als eerste optreden Godfried Bomans over „Humor", een hem wel toevertrouwd on derwerp. De lezing wordt gegeven des avonds om acht uur in de danszaal van de Rustende Jager. GEVONDEN EN VERLOREN Gedurende het tijdvk van S tot 13 Oc tober werden aan het politiebureau te Bergen als gevonden aangegeven: Combinatietang, bruine dameshand schoen, 1 paar grijze wollen kniekousen, autoped, zilveren broche, lipssleutel, brü rechter lederen handschoen, bewijs van lidmaatschap, bruine shawl, gouden ring, gouden dameshorloge, nummerbord GZ- 21367. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: 5 muntbiljetten van f 1, rode portemonnaie (beurs) met inhoud, rode vulpen, bruine linker herenhandschoen, sprookjesboek, geel lederen portemonnaie zonder inhoud, autoped op luchtbanden, huissleutel, don kerbruine portefeuille met inhoud. Inlichtingen te bekomen aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grote laan 17, telefoon 2444, elke werkdag tus sen 10 en 11 uur. RECTIFICATIE In het verslag van de causerie over Henriëtte Roland Holst komt de mede deling voor, dat behalve deze dichteres en Albert Verwey ook Kloos en Van Eeden zich in Noordwijk hadden ge vestigd. Deze laatste mededeling is niet juist. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 15 October, wordt de medische dienst te Bergen waargenomen door dokter Poot, tel. K 2208—2423. Door de Bond van Plattelandsvrou wen is opgericht een afdeling van het Centraal Genootschap voor Herstel lingsoorden enz. Hierdoor zal het mo gelijk zijn om kinderen die daartoe op medisch advies zijn aangewezen naar een v&cantiekolonie te zenden. Het dagelijks bestuur is als volgt sa mengesteld: voorzitster mevr. J. BlaauwMayer, secretaresse mevr. J. DuursmaPot, penningmeesteresse mevr. J. Honing—van Berge. PERSONALIA Aan de heer W. Tromp besteller bij de PTT is per 1 December op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 13 Oct. Snijbonen: kas 1,13 ■-*1,26; prei 10—21; spinazie 48—65; poste lein 27—52; witlof 56-82; sperciebonen 15— 59; andijvie 5—8,50; sla 2—12; bloemkool! IA 28-33, I 18-26 en II 8-16; komkom mer 7-17; gele kool 4,60-8,60; tomaten 13 —36; rode kool 4,60—14; groene kool 7—11,10; bieten 5—8; worteltjes 8—24; uien 4—9;sprui ten 26—68; Aardappelen 8—10; radijs 4; sel derie 6—9; peterselie 4—6; stoofperen 7—14; handperen 16—35; appels 12-35; druiven, 48-95. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 14 Oct. 1500 kg blauwe Eigenheimers 8,30; 10.000 kg uien 4.50-6,50, g*rove 4,70 -5,90, drielingen 3-8,90 en nep 4,50-10,70; 2000 kg bieten 6,70; 2000 kg slabonen 15— 39; 10.000 kg groene kool 5—6.40; 11.000 kg gele kool 4.50—8,30; 50.000 kg' rode kool 5-12,20; 130.000 kg witte kool 4—4,20; 45.000 kg SuceeB 4,20-4,60; 350 kg bloem kool I 25-36. NOORDERMARKTBOND, 14 Oct. 10.000 kg Eigenheimers 9,10—9,60, Blauwe Eigenheimers 7,50—8,80, Bevelanders 8,70 en grove 7,80-7,90; 4700 kg uien 6,30-6,70; grove 6—7,10, drielingen 8,60-9,20 en nep 9,30—9,60; 7000 kg' slabonen 15—38; 1000 kg peen: B 2,70 en C 3.40; 2500 kg an dijvie 5,10-9,20; 2000 kg bieten 6,20-6,60; 7000 kg rode kool 4,60-10,20; 8300 kg gc-ls kool 3.50—5,90; 7000 kg groene kool 5 5,70; 180.000 kg witte kool 4-4,30; Suc ces 4-4,70. WARMENHUIZEN, 14 Oct. - 17.400 kg aardappelen: Eigenheimers 8,40-9,10, Neer- landers 9, Bintjes 8,30 en Schotse muizen 8.20 -8,30; 12.000 kg rode kool 4,70-10.90; 1500 kg gelo kool 3,80-7,20; 41.400 kg witte kool 4—4,60; 900 kg slabonen 15— 38; 800 kg andijvie 5—6; 2800 kg bieten 5-6,20. „HELDEN VAN DE ARBEID" BELOOND Wilhelm Pieck, de Oostduitse presi dent, heeft aan vijf en vijftig arbeiders, z.g. „helden van de arbeid" een zilve ren medaille uitgereikt en elk van hen als beloning 10.000 Oostmarken ge schonken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3