"frotiwen Gesprek met een honderdjarige Luchtslag" boven Walcheren Iedere vrouw haar eigen coupeuse Hoe de prijzen stegen OOK DEZE WINTER WEER RATTENBESTRIJDING Cultureel Nieuws Brutale roofoverval gepleegd op Java Wie gaat voorons iand naar de Atlantische Conferentie Verloving in de filmwereld Westerling mag onbepaalde tijd in Belgie blijven Het kind van Yun Chi Ho KERKELIJK NIEUWS ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 'v Cr zijn van die ogenblikken in het drukke leven, waarop men behoefte heeft eens met een oud vriend te praten. Niet alleen, omdat zij meer ge zien en beleefd hebben dan wij, en ons daar onderhoudend van kunnen ver halen. Maar vooral, omdat zij zo wijs en bedachtzaam zijn, zo mild van be grip en zacht van oordeel. Tenminste, zo zijn de oude vrienden die ik het genoegen heb te kennen. Onlangs, tijdens een regenachtig halfuurtje, heb ik met een van hen zitten praten. Hij zag er grappig oud modisch uit, in een melkchocolada- bruin jasje met groen geborduurd, maar zijn oogopslag is zo guitig en zijn stem zo bescheiden, dat ik zei: Wat heb ik je in lang niet gesproken: toe vertel mij nog eens wat. Nee, nee, het hindert volstrekt niet of je spraakge bruik wat ouderwets is wij zijn toch onder ons. Hij liet zich hoffelijk als een oude heer past, niet lang bidden: en hij zal het mij stellig niet kwalijk nemen als ik u er iets van verklap. ,.Nu dat was een pretje, toen vader voorlas uit de krant dat de koning komen zou. Wat moeder aangaat, die zo goed niet was, of zij moest op staan de voet beloven, dat onze vlag in de was zou. Maar daar bleef het niet bij. Het duurde niet lang of de lucht was vol onbestemde geruchten van erebogen, die er zouden komen, en de tekenmeester Sloot zette geheimzin nige gezichten als hij les kwam geven aan mijn zusters, en eindelijk barst de bom en het komt uit, dat wij een groot chassinet krijgen boven de voordeur, en er zal geïllumineerd worden. En de schoenmaker Oerlemans, die ook verzen maakt (want van hem is dat gedicht op dominee Boskamp, dat Angenietje de naaister uit het hoofd kent: Blaas nog, Boskamp, tal van ja ren op uw evangeliefluit!) de dichter Oerlemans dan komt zich in persoon bij vader aanbieden voor de toepasse lijke op- en onderschriften, en het was jammer, maar mijnheer Sloot zei, dat het niet meer kon, want dat het chassinet al af was. En het stelde een woedende leeuw voor, die had de Franse adelaar in zijn bek, maar onze werkster dacht eerst dat het een kip was". Och heden, zei ik: wat zal dat een deining gegeven hebben. Alle school kinderen natuurlijk opgesteld langs de route om met vlaggetjes te zwaaien en de jongelui hijeengetrommeld voor 'n massale sportdemonstratle. Maar daar wist mijn oude vriend helemaal niets van. Nu ja, er was wel iets van dien aard in de pen: „En mijnheer Dolf werd aangezocht om lid van de erewacht te worden, maar dat heeft wat voeten in de aarde gehad om hem dat uit het hoofd te praten, want net om die tijd zat hij voor zijn examen; maar mijn zusje Marie heeft meegedaan met de meisjes, die bloemen moesten strooien, En dat zal ik nooit vergeten, hoe beelderig zij er uitzag, toen zijn in haar witte jurk geheel en al klaar stond om af gehaald te worden,..." Ja, stil eens, zei ik, maar er was toch wel de nodige „koortsachtige be drijvigheid", waar de kranten altijd zo dol op zijn? Vertel mij niet dat de hele stad niet ondersteboven was ge haald en bijgewerkt en opgeverfd en volgetimmerd en nu ja, zichzelf niet meer was van de1 peperdure opge- poetstheid? Daar had mijn oude vriend ook al niet van gehoord, alleen: „Op de dag toen de koning zijn intocht zou hou den, was de stad haast niet te herken nen van 't groen en de vlaggen, maar vooral het oude paleis, waar de ko ning zijn familie een eeuw geleden in gewoond had, leek wel honderd jaar geworden, en iedereen die het zag had er schik in. Want anders waren de blinden dicht en...." Ja, ja, wacht eens even, zei ik haas tig (want ik wist dat hij verschrikke lijk kan afdwalen, dat gaat zo met oude mensen). Je wilt mij toch niet vertellen, dat er geen commissie van ontvangst was, één en al hoge hoeden en zenuwen, en een afgrijselijk inge wikkeld protocol, en almaar recep ties en autoriteiten en gedrang en el lebogen en Och nee, daar herinnert mijn oude vriend zich niets van: „Maar ik zou vertellen hoe de koning in de stad kwam, en het paleis was helemaal op geknapt, en schuins daartegenover had men de hoofdwacht, maar nu waren daar behalve de soldaten ook de schut ters, en Grasbeek, de apotheker en Van Pingelen, de goudsmid liepen al maar op en neer, in groot tenue, en die niet beter wist had wel kunnen menen dat 't echte officieren waren". Maar de pers, zei ik, de lui van kranten en weekbladen en zo: die stierven toch hopelijk wel van de ze nuwen om al de haast en de reporta ges en die liepen elkaar zeker omver van opwinding? „En om twee uur komt Levi La mark over het plein rennen; die was zoveel als onderredacteur van het Ste delijk Nieuwsblad, en hij had een pen achter het oor en een grote oranje kokarde op zijn borst, want hij moest voor de berichten zorgen in de bui tengewone avondeditie en hij roept: de koning, de koning! En de .wacht komt in het geweer en de luitenants Grasbeek en Van Pingelen trekken hun degens maar dat was niet no dig geweest, want Lamark had het rijtuig van de oude juffrouw Krop in de verte voor de koets van de koning aangezien. Maar om vier uur, toen kwam Z.M. en zes paarden trokken de wagen. En toen gaf het een gejuich en geroep van: Leve de Koning! dat het koude water mij langs de rug liep. En de koning knikte tegen ons of tegen oom, daar wil ik af wezen maar zo'n vriendelijk gezicht als hij toen zette en dat voor de koning!" Ik knikte. Dat is tenminste altijd nog hetzelfde gebleven, zei ik. Maar ver der toen kwam er toch stellig een gala-voorstelling en een rijtoer en een aubade en een défilé en minstens tien aanbiedingen van bloemen en geschen ken en toespraken en bezichtigingen en inspectiesHij keek eerlijk ont hutst. „En 's avonds kregen wij de illumi natie en al de erebogen waren tot bo ven toe vol lichtjes en toen zijn wij met de hele familie door de stad gaan wandelen. Maar de volgende avond, dat was óók prettig! Toen mocht ieder een vuurwerk afsteken Qelwort U ook tot de categorie vrouwen, die niet zelf haar eigen japonnen maakt alleen omdat zij geen kans ziet zichzelf te passen? Zo ja. dan is er goed nieuws voor U. Of behoort U tot die acrobatische wezens die het presteren zich in zulke bochten te wringen dat zij met veel moeite alle correcties op de rug kunnen aanbrengen, maar dan later van een eerlijke vriendin moeten horen, dat de coupe van de japon toch niet je dat is? Wel, dan is het goede nieuws ook voor V bestemd. De mogelijkheid is geschapen, om voor een gering bedrag een paspop naar eigen maten te laten maken, Zo'n pop is geduldig: U kunt hierop de japonnen spelden en tot vervelens toe overspelden, net zo lang tot dat er niets meer aan mankeert. Deze pasvorm wordt op het lichaam gemodelleerd. Hiervoor worden vellen staniol, met dun papier beplakt, gebruikt (op de foto links boven). Wanneer U stevig in de huls zit en alle plooitjes en kreukels zijn verwijderd, dan wordt de hult beplakt (rechts boven). Tja, daar staat U dan, volkomen Ingebakerd. Hoe nu weer uit de huls te komen! Dit gaat heel eenvoudig, zoals de gehele procedure eenvoudig is. De rug van het „harnas" wordt voorzichtig opengeknipt (links onder), U stapt er uit, en de opening wordt onmiddellijk weer gedicht. In zo verre Uw aandeel. De afwerking: fixeren, bespuiten en het bevestigen op een Standaard gebeurt zonder U. En zo krijgt U na verloop van korte tijd de paspop naar Uw eigen model thuisbezorgd. Dan kunt U er Uw krachten op beproeven (rechts onder). Wanneer U de normale handigheid, die de vrouw eigen is, bezit, zult U hoogst tevreden zijn over de snelheid waarmee U dankzij de pop, de japon in elkaar tovert. Hoe het prijsverloop van de kosten van levensonderhoud gedurende de periode van 15 Augustus tot 15 Sep tember zich ontwikkelde blijkt uit de zojuist verschenen (voorlopige) prijs indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daarbij is het cijfer 100 zoals gewoonlijk aangenomen als aanduiding van het prijsniveau in het 'aatste normale vooroorlogse jaar. Het getal tussen haakjes heeft steeds be trekking op de toestand, vastgesteld per 15 Augustus, het andere op die van 15 September. De totale kosten van het gezinson- derhoud kwam, wat betreft gezinnen met een weekinkomen van f 40 tot f 50 tot het cijfer 218 (215), voedingsmidde len 258 (258), kleding 360 (348), schoei sel 405 (378), reiniging 329 (325), wo ninginrichting en huisraad 336 (322), huur 100 (100). Wat betreft de gezinnen met inko mens beneden f 1800 per jaar werden de volgende cijfers vastgesteld: totaal 243 (239), voedingsmiddelen 276 (275), kleding 367 (354), schoeisel 407 (383), reiniging 385 (382, woninginrichting en huisraad 343 (328), huur 100 (100). Een dokiers-bijenkorf Binnenkort zullen te Groningen de werkzaamheden beginnen voor de bouw van een groot en modern flatgebouw. Een flatgebouw, dat een bijzondere be stemming zal krijgen en daardoor go- heel nieuw voor ons land is. Men zal n.l. in Groningen de dokters en specia listen concentreren in een groot gebouw en daardoor voorzien in een grote be hoefte aan het tekort aan ruime wonin gen voor deze groep medici. Het flatgebouw zal bestaan uit vijf lagen. Een kelderlaag, een praktijklaag en drie woonlagen. In de praktijklaag zullen 12 spreek- en onderzoekkaroers geprojecteerd worden, alsmede enkele bijkamers, geschikt voor gips- en rönt- genafdelingen. Daarnaast heeft men een ruime en lichte centrale wachtkamer ontworpen, plaats biedend aan onge- veer honderd patiënten. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, zal de Flantenziektenkundige dienst te Wageningen ook in de komende winter een z.g. rattencampagne organiseren ter bestrijding van deze schadelijke dieren. In verband hiermede zal de heer ir. A. J. Ophof van genoemde dienst Maandag 23 October in het radio-landbouwkwartier van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening (19.4520.00 uur) over de zender Hilversum 2 een cau serie over dit onderwerp houden. een verstandige vrouw keept uitsluitend gemltlnlseerde wol en wolgeedi L Stil maar, zei ik glimlachend. Ik zal je maar weer in de boekenkast terue zetten. Je kunt het ook niet helpen dat je niet wijzer bent, want je praai over dingen van honderd jaar geleden, toen het nog rustig en genoeglijk en eenvoudig was om koning te zijn. Kom daar nu eens om, zou oom Stastok zeggen. SASKIA. MARGARET TRUMAN .televisie-doop, J-JET BRAILLE-SCHRIFT heeft voor duizenden blinden een nieuwe we reld van hoop en geluk geopend, maar er zijn helaas nog vele talen, waarin het nog niet wordt toegepast. In het begin van dit jaar kwamen talrijke ?™ii™skundigen te ParÜs in het LNESCO-huis bijeen en adviseerden te kötnen tot een enkelvoudig wereld- Brailleschrift. Een van de eerste resultaten van deze besprekingen is geweest het ont werpen van een uniform Braille schrift om te voorzien in de bestaande behoeften van enkele van de in totaal achthonderd stamtalen, die Afrika rijk is. Dit Afrikaanse Brailleschrift telt een en vijftig „karakters". Het werd opgesteld door John Wilson, secretaris van de Britse Blindenorganisatie, een man, die zelf het licht in de ogen moet missen tengevolge van een ongeluk hem in zijn jeugd overkomen, voorts door Sir Clutha Mackenzie de blinde deskundige van de UNESCO voor het Brailleschrift en de drie deskundigste docenten in Afrikaanse talen aan de Universiteit van Londen. Met dit uni forme Brailleschrift is de Afrikaanse blinde in staat elke Afrikaanse of Europese taal, die hij kent, te lezen. Op de vraag hoe veel tijd het zal kos ten voor een Afrikaan om zich dit Brailleschrift meester te maken ant woordde de heer Wilson: Een Euro peaan zal er ongeveer een jaar over doen, maar ik ken Afrikanen, die het in zes maanden ondqj- de knie hadden. 0P„ Donderdag 19 October zal de Ne derlandse Handelsvereniging in de Grote Kerk te Naarden een opvoering geven van het oratorium de „Messias" van G, F. Handel, Medewerkenden zijn o.a. Jo Vincent, Roos Boelsma, Laurens Bogtman, Peter Pears en Simon C. Jansen, organist van de Grote Kerk te Alkmaar. In het Hilversumse raadhuis wordt een tentoonstelling gehouden van werken van Vincent van Gogh. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is thans o.a. een expositie onderge bracht van werken van de Amerikaanse beeldhouwer Alexander Calder en de Finse architect en binnenhuis-architect Alvar Aalta, Bovendien is nog een en kel kabinet ingericht met fotografiek van de Hongaar Kepes, een fotografisch experiment dat in ons land nog vrijwel onbekend is. De Gijsbert Japicxprijs, de literatuur prijs voor het beste Friese prozawerk, INGRID BERGMAN haar man een schurk? Nieuw licht in een ver duisterde wereld - Handel in Naarden - Opmerkelijk Fries debuut - Rossellini is dit jaar toegekend aan dr. Y. Poor- tenga te Menaldum voor zijn in twee delen te Sneek verschenen Friese ro man „Elbrich". Elbrich is een histori sche roman, die in de tweede helft van de 16e eeuw in het Noorden van Fries land speelt. Het werk is een debuut. Loet C, Barnstijn, de bekende direc teur van het gelijknamige Nederlandse Filmbedrijf is voor een studiereis naar Amerika vertrokken. De Zuidafrikaan- se minister van O. K. en W. heeft de eerste steen gelegd voor de nieuwe filmstudio's van de Karfo (Kerk, Afri kaanse film en fotografische organisa tie). Op 29 October maakt Margaret Tru man, dochter van de president van de Ver. Staten, haar televisie-debuut als sopraanzangeres voor de Columbia Broadcasting Company te New York. De bekende Duitse wijsgeer en do cent voor systematische philosophie aan de universiteit van Göttingen, prof. Nic. Hartman is op 68-jarige leeftijd overleden. Hij werd geboren te Riga. Met hem is een van de laatste verte genwoordigers van de Duitse klassie ke systematische wijsbegeerte heenge gaan. J7r is weer een verhaal toegevoegd aan de vele vertelsels en geruchten rond de figuur van de Italiaanse filmregis seur Roberto Rossellini, de echtgenoot van Ingrid Bergman. Hij heeft een aanklacht ingediend tegen de senator Edwin C. Johnson, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor buiten landse handel. Rossellini beweert, dat Johnson in een interview met de pers gezegd heeft: „Rossellini is geen Italiaan; hij is een schurk". De raadsman van Rossellini, prof. Giuliano Vassalli, heeft gezegd, dat het verscheidene maanden zou'du ren voor het hof de klacht kon behan delen. Johnson had verschillende aan vallen op Rossellini in de Amerikaanse senaat gedaan, sinds deze de film „Stromboli" had gemaakt met Ingrid in de hoofdrol. Johnson zelf heeft verklaard niet te hebben gehoord, dat Rossellini een aan klacht tegen hem had ingediend. Hij zeide: „Ik heb daar niet de minste be langstelling voor. Ik heb Rossellini niet gezien en ik weet niets van hem. Ik heb met journalisten over verschil lende kwesties gesproken, maar niet over Rossellini". Wilt U even helpen Dezer dagen reed de heer J. H. Bosch van Lindeteves met zijn Peu geot van Pekalongan naar Semarang, Ter hoogte van Plelên werd de weg geblokkeerd door een uit tegenover gestelde richting komende Jeep, waar uit vier in uniform gekleden personen sprongen. De heer Bosch en zijn chauf feur, die uit de auto stapten, zagen on middellijk drie revolvers en een kara bijn op zioh gericht. Zij werden door een der gewapen- den, iemand die gekleed was in het uniform van een tweede luitenant van het Indonesische leger, in keurig Ne derlands aangesproken. De heer B en zijn chauffeur werd verzocht even hulp te verlenen. Een vriend van de luitenant was op de zwijnenjacht ge dood, of zij even mee wilden gaan om zijn stoffelijk overschot op te halen? Daar aan dit verzoek door de wapens kracht werd bijgezet, was weigeren moeilijk. Zo moest de heer B. met zijn In hoge legerkringen maakt men zich enigszins ongerust, indien het vinden van een opvolger voor minister Schok king op moeilijkheden van min of meer lange duur zou stuiten. Op 26 October zal n,l., zoals bekend, te Washington de conferentie van minis ters van Defensie van het Atlantische Pact worden gehouden. De' onderwer pen, die op deze conferentie aan de orde zullen zijn, worden van een der gelijke betekenis voor onze positie in het Atlantisch Pact geacht, dat men het van groot belang oordeelt, dat een minister van Oorlog en Marine, ons land op die conferentie vertegenwoor digt. Indien tegen die tijd nog niet in de vacature-Schokking zou zijn voorzien, dan zou, zo meent men in deze kringen, de Nederlandse vertegenwoordiger in ieder geval iemand moeten zijn met verantwoordelijke bevoegdheden, b.v. een lid van het kabinet, die dan door enige deskundigen zou geassisteerd kunnen worden. Het „Nein" in de luchi boven Oosi-Duiisland Duizenden gele ballonnetjes, waarop met grote letters „Nein" staat, dreven Vrijdag op de Westenwind over de grens van de Sowjetzone van Duits land, Aan de ballonnen, die waren op gelaten door leden van het anticommu nistische verbond van de Duitse jeugd hingen kaartjes, waarin op de Oost duitsers een beroep gedaan wordt om het gedrukte „Ja" op de stembiljetten door te schrappen en te vervangen door een geschreven „Neen". Peugeot een zijweggetje inrijden. Daar was ineens geen sprake meer van de gedode vriend. Het ging nu om de kof fers in de auto. Deze werden geopend en minitieus onderzocht. De buit be droeg f 20.400 aan contanten. Daarna haalden zij nog de motor uit de auto van de heer B., waarna zij met hun jeep verdwenen II Een groep „Superforten", viermoto rige bommenwerpers, die door jagers werd beschermd had dezer dagen bo ven Walcheren een onaangename ver rassing. Zij werd n.l. aangevallen door „Meteor"-straalvliegtuigen van de Ne derlandse luchtstrijdkrachten, zo lezen we in „The Times". In het kader van de luehtoefening „Emperor" was de groep bommenwer pers op weg naar doelen In Engeland. Zij vloog op een hoogte van ruim elf duizend meter. Amerikaanse „Thun der jet"-straa! jagers begeleidden haar. Plotseling schoten „Meteor"-straaIja- gers voorzien van het Nederlandse mi litaire kenteken op de „Thunderjets" af. Daarna vielen de Nederlanders de reuzen vliegende forten van de Ame rikaanse luchtmacht aan, ,.Thunderjet"-straaljagers losten de „Meteors" af. toen de bommenwerpers dichter bij Engeland waren gekomen, Terwijl deze slag aan de gang was, werden zes in het Kanaal varende torpedobootjagers door „Mosquite" gevechtsvliegtuigen en „Seafire"-jacht- vliegtuigen onderhanden genomen. „Meteor"-toestellen werden door het convooi torpedobootjagers te hulp ge roepen en spoedig daarna waren de straaljagers met de aanvallers in ge vecht gewikkeld. De verloving van de Engelse filmster Stewart Granger met Jean Simmons is te Londen bekend gemaakt. Een bericht uit Hollywood zegt, dat het paar in het begin van het volgend jaar in het hu welijk zal treden. Granger is 37 jaar en Jean Simmons 21 jaar. Zij werd be kend door haar creatie van „Ophelia" in de film „Hamlet" met Sir Laurence Olivier. Granger is candidaat in de medicijnen, maar door financiële moei lijkheden in de familie ging hij fil men. Granger is gescheiden van de actrice Elspeth March, bij wie hij twee kinderen heeft. De Belgische vreemdelingenpolitie heeft de verblijfsvergunning van Wes terling met drie maanden verlengd. Hij zal thans voor onbepaalde tijd in Belgie mogen blijven doch zal om de drie maanden zijn verblijfsvergunning moeten laten verlengen. Een maatre gel, die voor alle vreemdelingen geldt. J.JET PRETTIG OF gemakkelijker leesbaar maken van de onophoude lijk binnenkomende stroom berichten vóór deze de lezers van zijn krant on der ogen komen, het schiften en het op zijn waarde toetsen van het nieuws, ziedaar een deel van het werk van da journalist. Nieuws uit Groningen en Moskou, Terneuzen en Aruba, Halifax en Johan nesburg.... Het wel en het wee dei- wereld komt hem in die berichten dage lijks van uur tot uur onder ogen. Mét het gevaarlijke gevolg, dat hij het schokkendste bericht op den duur kan gaan „behandelen" gelijk het verslag van een vergadering van broodbak kers. Hij zal zich daartegen verzetten, moet dat ook, maar toch.... Ook in de nacht van Donderdag op Vrijdag stapelde het nieuws zich weer op op ons bureau. En het werd ver werkt. Maar plotseling moesten wij onze pen een ogenblik neerleggen, toen we lazen wat daar stond tussen het marktbericht over de fruitveiling van Tiel en een mededeling over de reis van Truman naar de Stille Oceaan: „Het machtigste oorlogsschip ter wereld, de 45.000 ton metende Missouri, heeft na een beschieting van drie uur de Noordkoreaanse havenstad Tsjong- dj in in een smeulende puinhoop ver anderd. Het schip is uitgerust met negen 40 cm kanons een twintig kanons van J2.5 cm, Na het scheepsbombardement bestookten vliegtuigen dertig minuten lang de overgebleven stadsvesten". In puinPuin. Ineens waren daal de nog niet zo oude herinneringen van het puin, dat wij zelf rondom ons za gen; beelden, die opnieuw bijna schrij nend tot bewustheid werden gewekt. Steden in puinEen huis in puin. Levens, in puin. En we zagen geen lettertekens meer, maar Tsjongdjin, de stad, waarboven de granaten uit de kolossale vuurmon den van de Missouri uit elkaar spron gen; waar vette wolken van smook en stof het licht van de zon verduisterden. We zagen het van angst en verbijste ring verwrongen gelaat van een Ko reaanse vrouw, die vóór haar bamboe huisje neerknielde bij haar dodelijk getroffen kind. De vrouw van Yun Chi Ho, die niets anders deed dan met haar man hoeden vlechten om te kunnen eten. De vrouw, die met haar man in dit kind al haar geluk gevonden had en niets meer bezat noch verlangde dan datZoals gij misschien, zoals millioenen andere moeders in deze wereld. Haar leven in puin Minuten lang bleef dit beeld ons bij, zagen wij het bewegingloze kind in de sidderende armen van de vrouw, die maar zweeg en daar stond, met in de ogen zelfs geen vraag meer. Die blééf staan, als versteend, ook toen er nog vliegtuigen kwamen. De vrouw, die geen antwoord wist te geven op het werkelijke waarom; een antwoord, dat ligt opgesloten in de strijd, die de verbonden volken zich zagen opgedrongen voor hun vrijheid, voor de vrijheid van een ieder onzer. Overal had de spanning getrild. In Korea botsten de krachten. Werden wij voor een vuurproef geplaatst. Men mocht niet aarzelen. Dat deze vuur proef met lood en brandende benzine moet worden doorstreden, is slechts 'n symptoom van de machteloosheid van de mens. Het gaat om de vrijheid, om de ver dediging van de grondrechten van elk individu. Wij weten hoe verbeten die strijd kan zijn, hoe verbitterd, hoe duur die vrijheid wordt gekocht. Realiseren wij ons dat ook op dit ogenblik? Beseffen wij, dat die Ko- leaanse vrouw, dat van niets wetende kind op dat ogenblik de hoge prijs ook voor onze vrijheid betaalden? Ik en ook gij, wij lezen zo snel over de be richten heen, Wij raken aan de bar baarsheid dezer dagen gewend. Maar laat ons een ogenblik denken aan Tsjongdjin, die stad in puin. En aan het kind van Yun Chi Ho. En laten wij, elk voor zich, eens na gaan of wij in woord en daad. die hoge prijs wel waard zijn. Het duurde lang voor wij het bericht over Truman ter hand namen Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Assen: F. Oort te Naar den. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Bedankt voor Utrecht-N.W.: C. W. Lindeboom te Kampen. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Hilversum en voor Rijssen; T. Dorresteijn te Opheusden. INAUGURATIE DR. R. SCHIPPERS Vrijdagmiddag heeft dr. R. Schippers, predikant bij de Gereformeerde Kerk van Watergraafsmeer aan de V.U. zijn inau guratie gedaan als gewoon hoogleraar ln de faculteit der godgeleerdheid met een oratie over: „De bronnen van een oecu menische ethos". Na enkele inleidende op merkingen over de betekenis van zijn onderwerp ook voor de kring van de V.U. omschreef de nieuwe hoogleraar het Christelijk ethos als het antwoord op de hei1 en gerichtsdaden Gods, in de inten ties van de levensstijl gelegen. Oecume nisch wil dit ethos worden, wanneer de christenheid ontdekt dat Gods spreken en handelen plaats vindt in wijdere verban den, dan die van eigen confessie en kerk, volk en nationaliteit, ras en klassecultuur en geschiedenis. De wil Gods is niet alleen geopenbaard in de Schrift, welke de Kerk predikt, maar eveneens in de werken Zij ner handen. Indien het leeft uit de bron nen van de Godskennis, in de openbaring in haar vole omvang geschonken, zal iet oecumenische ethos op de beste wijze eau christelijk ethos zijn.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7