Stad en Omgeving Laatste reis van Alkmaar Packet AGENDA AndréCarrelIendezijnen maakten Rochdale-avond tot succes Hengelaars vingen meer bot darTbaars Sic transit gloria mundi— Orgelconcert met interpretatie Drie generaties Bosman N.V. Boekhandel Ter Burg bestaat een kwart eeuw Bloemen onthulden het feit Uitstekende opvoering van „Verioren Jeugd" Tweede prijs voor de Alkmaarse Jazz-Society HEILOO MAANDAG 16 OCTOBER 1950 Stille plechtigheid aan de steiger te Zaandam Op de Amsterdamse steiger van de Alkmaar Packet te Zaandam groepten Zaterdagavond even over hall negen enkele mensen samen in de luwte van het houten kantoorgebouw. Een oude maar kaarsrechte heer met een gene- raalssnor, een dame, en een wat krom gebogen heer van middelbare leeftijd. Behalve zij, nog enige minder opvallende figuren. De oude heer was de 78-jarige heer mr. J. P. Bosman, de dame zijn doch ter, en de heer van middelbare leeftijd de heer L. H. Romanden, die als boekhouder in Februari zijn veertig jarig arbeidsjubileum herdacht bij de N. V. Maatschappij Alkmaar Packet. De heer J. P. Bosman voerde in Maart j.l. 52 jaar de directie over deze maatschappij, die in 1864 door zijn va der gesticht was. Zij allen i waren in dit late uur naar de Amsterdamse stei ger gekomen, waar de kille October- wind over het donkere IJ en om het kantoortje speelde, om de laatste reis van deze 86 jaar oude Maatschappij mee te maken. Een treurige dag. „Het is een treurige dag vandaag" zei de oude heer even later in het kantoortje, toen zich daar een tiental oude getrouwen onder het licht van de electrische lamp verzameld had. „We staan op het punt de Mij. Alkmaar Packet te begraven. Het is gewoonte, dat aan een graf een enkel woord ge sproken wordt. Het is ook gewoonte in zo'n geval niets dan goeds te zeggen. De tijdsomstandigheden de nieu we richting hebben de zaak dood gemaakt", constateerde de 78-jarige niet wrang, maar wel met enige wee moed in z'n sfem. „Niet de hoge lonen of hoge sociale lasten gaven de dood steek, maar dat wij moesten gaan varen met een dubbele équipage en ook nog een aflosser. Daar kwam nog bij, dat hierdoor twee kapiteins op één dag de schepen onder hun beheer kregen. Daardoor ging de genegenheid van de schipper voor „zijn" boot verloren. Dat geliquideerd moest worden, zat hem niet in de leiding, noch in gebrek aan ijver of toewijding van het perso neel. Allen hebben gedaan wat zij konden doen. Er is bezuinigd tot het uiterste, maar geen mens kon voorko men, dat we een fataal slechte zomer beleefden. Geen veertien aaneengesloten mooie dagen zijn er geweest. Ware dat gebeurd, nog had misschien dit einde voorkomen kunnen worden. Ik wenste hier bij de laatste reis van de boot te zijn om u te bedanken voor alles, wat gij gedaan hebt". En toen sprak de boekhouder, de heer L. H. Romunden die drie ge slachten Bosman in dit bedrijf mee maakte. „Toen wij uw zoon uit de zaak zagen stappen en naar Amerika zagen vertrekken, konden we afscheid nemen met de optimistische wens, dat het hem goed zou mogen gaan. Maar dit afscheid vertoont de al tijd nare symptonen van een ver scheiden. Voor u, meneer Bosman, voor ons werkers, is een levensdoel verloren gegaan. Wij wensen u nog enige jaren gelukkig leven met de genen, die u dierbaar zijn". En toen legden allen hun eeltige knuist in de blauwgeaderde hand van de 78-jarige, die zich kaarsrecht en sterk, met een boordevol hart, doch uiterlijk onaangedaan koesterde in de warme sympathie die in die enkele handdruk besloten lag, Een ongetwij feld treffend moment. Toen we uit het kantoortje naar buiten traden in de gure Octoberwind lagen de „Alkmaar" en de „Koningin Wilhelmina" twee van de vier schepen der maatschappij in liquidatie aan elkaar gemeerd aan de Oostelijke stei ger. Ze zullen de plek niet meer ver laten, vooraleer ze verkocht zijn. De Westelijke steigerkant was ruim. Voor de Reederij „Saenden", een jonge ondernemende maatschappij, die onmiddellijk de dienst tussen Zaandam en Amsterdam met rondvaartboten overneemt en er brood in ziet. Er worden 2100 Alkmaarse bedrijven geteld Morgen wordt een begin gemaakt met het opha|en van de vragenlijsten, die op 4, 5 en 6 October aan de bedrij ven \yerden- uitgereikt. Een bijzonder heid is, dat in Alkmaar niet minder dan 2100 bedrijven voor het onderzoek in aanmerking komen. De telling wordt verricht door veertien personen onder leiding van mr. J. A. Driessen. Men hoopt over acht dagen gereed te zijn. De uitslag van de enquête is ge heim. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Een avon tuur in Napels (14 jaar). Harmonie Theater, 8 uur: Salomé (14 jaar). Cinéma Americain, 8 uur: Dertien stoelen (elke leeftijd). Landbouw- huis 8 uur: De schatten van het Frans Halsmuseum (cursus Volksuniversiteit) Valk's Lunchroom 8 uur: Lezing voor de Blavatsky-loge. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelgroep .Comedia" met .De Verrader". Mantel voor een praatje De mevrouw uit Bergen, die zojuist bij een grote zaak in Amsterdam een mantel had gekocht voor f 175.bleef stokstijf staan toen ze even verder in een andere winkel hetzelfde kleding stuk zag liggen met een prijskaartje er op van f 75.En dat is volgens de hedendaagse begrippen nog altijd een verschil van honderd gulden. De chef van de „goedkope" winkel, die het om standige relaas van de droeve ervarin gen aanhoorde, haastte zich met de be drogene naar de concurrent, die even snel de teveel betaalde honderd piel aftikte. Niemand gelukkiger dan de Bergense dame. Ze ging voor de twee de maal naar haar redder in de nooa om hem uit pure dankbaarheid een vaar pakjes sigaretten aan te bieden. En toen gebeurde het vreemde van deze historie. Want de man schoof de sigaretten terzijde en gaf op zijn beurt de dame vijf en zeventig gulden. „Kijkt U mevrouw", zei hij. ,Dat is van onze firma. De mantel heeft U dus gratis onder voorwaarde, dat U dit verhaal aan al Uw kennissen en waar U maar komt zult vertellen". Een Amerikaans zakenmannetje, die Amsterdamse win kelchef. De mevrouw uit Bergen is haar voorwaarde nagekomen, anders hadden we U deze geschiedenis (zij het zonder namen) niet kunnen vertellen. Onze stad eert zijn prolei Vandaag bestaat de N.V. Boekhandel v.h. K. ter Burg vijf en twintig jaar, Een jubileum overigens, dat deze Maandag althans in alle stilte wordt herdacht omdat de eigenaar de heer Ter Burg eerst vanmorgen door een bloemstuk van een uitgeverij op dit 25- jarig bestaan van de N.V. opmerkzaam werd gemaakt. De naam Ter Burg is reeds langer verbonden aan de boek winkel op de hoek van de Koorstraat en de Langestraat, want in 1919 nam de heer Ter Burg de zaak over van zijn patroon, de heer Otto de Waal, die op zijn beurt in dit pand de debietzaak van de uitgeverij Kluitman had voort gezet. Het was een onaanzienlijk win keltje, dat in 1930, vijf jaar nadat de zaak was omgezet in een naamloze vennootschap grondig werd gerestau reerd. Er is in deze kwart eeuw hard ge werkt en geen moeite was de heer Ter Burg teveel om zijn klanten te gerie ven. Op het ogenblik weet hij zich de eigenaar van een bloeiende zaak, waar in hij en zijn zoon een bestaan hebben en vier meisjes een werkkring vinden. De heer Ter Burg vertelde ons van morgen, dat in de meer dan vijf en twintig jaar, dat hij in deze branche werkzaam is de smaak van het lezend publiek ontegenzeggelijk is verbeterd. Vroeger waren het alleen de leraren van gymnasium of H.B.S., die om goede lectuur vroegen, thans toont ook de arbeider zijn interesse voor een goede roman. Dat op het ogenblik de vraag naar boeken is verflauwd moet gezocht worden in de door de strijd op Korea verwekte angstpsychose, die het publiek heeft aangezet tot het inslaan van levensmiddelen, waardoor het boek uiteraard op de achtergrond werd ge schoven. Langzamerhand treedt hier reeds een verbetering in. Nu het 25- jarig jubileum van de N.V. onverwacht bekend is geworden overweegt de heer Ter Burg dit feit op latere datum op gepaste wijze te herdenken. Hij voelt het aan zijn uitgebreide kring van cliënten, die hem al die jaren trouw zijn gebleven, verplicht. De slachtveemarkt van Maandag ALKMAAR, 16 Oct. 1950. 105 vette koeien 500—1125; 32 nuchtere kalveren (slacht) 40—85; 72 vette schapen 70—140; 245 varkens 1,921,98. en Onze stad kan zich erop beroepen onder haar inwoners artisten te bezit ten, die met vette kapitalen op de aanplakbiljetten van de Nederlandse cabaret-programma's vermeld worden. In en buiten onze provincie vullen zij talrijke avonden en de vele engage menten zijn het doorslaggevend be wijs, dat hun optreden de verdiende waardering vindt. Op zich zelf is dit verblijdend, maar verheugender is het dat de stad waar hun wieg eens stond de eigen profeten eert. Wij be hoeven slechts te wijzen op het ecla tante succes van Kees Stet (Senior) die zeven maal ,'t Gulden Vlies" deed' vollopen en Zaterdagavond hebben wij veer eens kunnen constateren hoe André Carrell het neen zijn pu bliek tot ovaties wist te brengen. In de familiekring van de Arbeiders Woningbouwvereniging „Rochdale" heeft hij een feestavond doem slagen, welke dooi ae zwakke prestaties van anderen tot een minder geslaagde dreigde te worden Met zijn vlotte, be schaafde conférence, vakkundig aan gepast aan de omstandigheid dat Car- réll vrijwel alle oude Rochdalebewo- ners persoonlijk kent en als geen an der op de hoogte is van Alkmaarse toestanden wist hij de zaal een oer gezellige avond te bezorgen. Behalve in zijn praatjes waardeerden wij Car- rél in zijn liedjes, waarvan .,'k Zit op 't bokkie van m'n bakkie voor m'n bikkie" met een sterretje vermeld moest worden. Marianne vd Bergh stond hem in een paar geestige schet sen trouw terzijde en week geen duimbreed voor de improvisaties wel ke haar confrère zich veroorloofde. Haar ontroerende declamatie „Jeugd" en een charmant liedje over „De Jong ste in het gezin" bewezen, dat zij een allround cabaretière is. Het publiek dankte haar terecht met een zeer har telijk applaus. Der Dritte im Bunde was de bekende Gerard van Krevelen, die aan de vleugel Marianne en André verdienstelijk begeleidde en een op vallende prestatie verrichtte toep hij de aanwezigen uitnodigde een paar willekeurige noten op te geven en hij op dit thema een compositie borduur de. Huib van Meurs en PiJt de Vos pro beerden het publiek eveneens met een praatje en een liedje te vermaken en al was eerstgenoemde als Buziau niet onvermakelijk, het bleef bij een goed bedoelde poging. Toen André Carrel na de pauze het het in handen nam, was het succes verzekerd. Een gezellig bal met muzikale me dewerking van „The Musical Players hield de Rochdale-bewoners nog lange tijd gezellig bijeen en toen het onver biddelijke „de hoogste tijdheren' klonk, kon het bestuur van deze ac tieve woningbouwvereniging met ge noegen op zijn werk terugzien. De voorzitter, de heer C. Couwenho- ven sprak aan het begin van de avond een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat het aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen ieder jaar een feestavond te organiseren. De hoge kosten maken- dit evenwel onmogelijk, zodat nu ieder anderhalf jaar de leden Van de woningbouwvereniging op een feestavond bijeen komen. De voorzitter achtte dit geen bezwaar als de avon den van goed gehalte zijn. De zaal was voor de eerste avond in korte tijd ge heel uitverkocht. Voor de volgende feestavond, op Zaterdag 21 October zijn nog kaarten verkrijgbaar. Aan het slot dankte de heer Couwenhoven het gezelschap voor de vrolijke uren, wel ke zij de aanwezigen hadden bezorgd. Een klaterend applaus bewees dat de leden de woorden van hun voorzitter onderschreven. Actueel onderwerp trok grote belangstelling De toneelvereniging „Ontwaakt" bracht Zaterdagavond in „Het Wapen van Heemskerk" het toneelstuk „Ver loren Jeugd" van Anton Beuving. Het stuk speelt in Amsterdam en het tekent de funeste gevolgen, die de oorlog op een deel der jeugd heeft gehad. De schrijver neemt ons mee naar een ge zin, waar de oorlog met al zijn ver schrikkingen zijn invloed heeft doen gelden. De weduwe Pothorst is een zorgzame vrouw, die haar man en een van haar beide zonen moest verliezen en die nu nog een dochter, Riekje en een 23-jarige zoon, Frans genaamd, over heeft. Om deze laatste draait het stuk. Frans zat aan het begin van de oorlog op de ambachtsschool doch deze werd spoedig door de bezetter in be slag genomen en de jongen kreeg ge durende de rest van de bezettingstijd practisch geen onderwijs meer. Integen deel: hij leerde roven, stelen en plun deren en de reactie op deze levenshou ding kon na de oorlog dan ook niet uitblijven. De jongen gaat in de zwarte handel, zijn moraal is gebroken en hij gaat onder aan dezelfde onverschillig heid als die, welke de meeste jongens van zijn leeftijd beheerst. Frans komt terecht in het Vreemdelingenlegioen in Marokko. Hij leidt een slavenleven en komt tot het inzicht, dat hij volkomen fout heeft gehandeld. Eind goed, al goed: Frans komt terug, trouwt en krijgt vast werk. De leden van „Ontwaakt" zorgden voor een goede vertolking. Zondpr te kort te doen aan het spel der anderen willen wij hier noemen de heer I. Har der, die bijzonder opviel als een Jor daanse kleermaker. Na afloop van het spel werd de regisseur van het stuk, de heer J. Huygen, wegens zijn 25-jari- ge toneelloopbaan gehuldigd. De heer Teeuwen feliciteerde de heer Huygen met zijn jubileum en vertelde, dat het eerste optreden van de heer Huygen een klein rolletje was in een stukje bij een gymnastiekuitvoering; sindsdien is hij bij het toneel gebleven. De jubilaris werd namens de toneel vereniging „Ontwaakt" en „Voetlicht" uit Alkmaar en „Ida" uit de Langedijk een horloge aangeboden en ook de vrouw van de regisseur, die haar man avond aan avond naar repetities en to neeluitvoeringen zag gaan, werd niet vergeten. Zij ontving een mooie plant. Vervolgens kwamen er nog verschil lende sprekers aan het woord, die allen vol lof waren over het werk van de jubilaris. Tot slot dankte de heer Huy gen de sprekers voor hun hartelijke woorden. Na afloop was er bal onder leiding van „The Ragtime Boys". Eerste prijs behaald Op het nationaal bondsconcours voor mandoline-orkesten behaalde ons plaat selijk mandoline-orkest „Gita Mando" in de eerste afdeling de eerste prijs met het hoogst aantal punten in haar af deling. Daar dit de tweede maal is dat „Gita Mando", dat nog niet eens twee jaar onder leiding staat van de heer Roelof Wassenaar uit Hoorn, de eerste prijs in die afdeling behaalde, promo veert het orkest, zodat Alkmaar thans een orkest in de afdeling uitmuntend heid bezit. ledereen was tevreden Twee bijzondere samen komsten Men schrijft ons: In de zaal van het Leger des Heils (Will. Booth) aan de Limmerhoek, worden Dins dag en Woensdag, des avonds om 8 uur twee bijzondere samenkomsten in de geesl van gebed en toewijding gehouden. De tweede luitenante F. de Klark van Haarlem, voorheen predikante bij de Re monstrantse Kerk te Hengelo, doch die vrijwillig de toga omwisselde voor de een voudige uniform van de Heilsoldaten, zal Dinsdagavond de samenkomst leiden, ter wijl de heer J. Dammuller, voorganger bij de Ned. Christ. Gemeenschapsbond even eens een belangrijk onderwerp zal behan delen. De kapiteins Bergsma, te Den Helder gestationneerd, zullen Woensdagavond de leiders van de samenkomst zijn. De toe gang tot deze bijeenkomsten is geheel vrij. Begunstigd door buitengewoon fraai weer heeft het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond, afdeling Alkmaar, Zaterdag en Zondag haar grote na jaarswedstrijd gehouden. Zoals reeds werd gemeld, bedroeg het aantal deel nemers aan deze wedstrijd niet minder dan 221, waarvan er Zaterdag 40 en Zondag de rest de strijd aanbonden. Wie dat aantal aan de waterkant zag staan, moet van de hengelsport toch wel een beter idee hebben gekre gen dan velen nog steeds hebben. Zo'n aantal deelnemers, vogels van diverse pluimage, in één concours aan het werk te zien, hen gedurende zes maal een half uur te zien vissen (en vijf maal verplaatsen) dit laatste telkens over een afstand van ongeveer één ki lometer alles tezamen in het tijds bestek van precies vier uur en één kwartier, is het werk geweest van het bestuur van bovengenoemde vereniging. Doordat niet één wanklank werd ver nomen elke deelnemer ten volle te vreden is gesteld voor wat betreft de organisatie van de wedstrijd, kunnen èn het bestuur èn de deelnemers met voldoening terugzien op deze zeer goe de wedstrijd. Wat echter noch het be stuur noch de leden in de hand heb ben, is de geaardheid van de vissen, die al dan niet willen bijten en dit maal het laatste verkozen De vangst was beneden elke verwachting. Er werd uitsluitend op baars gevist, d.w.z. alléén baars die aan een bepaalde maat voldeed, was voor de wedstrijd geldig. Nu deed zich het eigenaardige geval voor, dat er in het Noordhol- landskanaal meer bot dan baars werd gevangen. Niet minder dan 210 botjes werden door de leden van het CNHV op het droge gehaald. Dit had echter ook zijn goede zijde, want elke gevan gen vis die geen baars was, bracht vijf cent boete op, te betalen door de van ger en te storten in de kas van de junioren-afdeling. Het aantal voor deze wedstrijd be schikbare prijzen bedroeg 1 op 3, zodat een zeventigtal prijzen uitgereikt kon worden. De wisselbeker werd ditmaal gewonnen door de heer H. Leijen te Akersloot. Het is niet mogelijk alle overige prijswinners te vermelden, zodat we moeten volstaan slechts de besten te noemen. In volgorde van hetprijsnum- mer noemen wij Zaterdagwedstrijd grootst® baars N. Weel 26,1 om, N. Haasbroek, H, v. Essen, E. Brink. Zon dagwedstrijd: H. Leijen, K. v. d. Berg, J. Spaans, J. de Vet; grootste baars A. Oierik 27 cm. Doch ook de wanbof fer, de man die de meeste vis, die geen baars was ving, had nog een meeval lertje. Door de heer Wanner was na melijk een fles wijn beschikbaar ge steld voor degene die de meeste „poe dels" had gevangen. Als geheel is deze wedstrijd volko men geslaagd en kunnen zowel bestuur als deelnemers met_ voldoening daarop terugzien, niet in het minst op de avond van de prijsuitreiking, waarop ook vele dames present waren. „Hans Worst" in het Wapen van Heemskerk Voor een goed gevulde zaal met kin deren in het „Wapen van Heemskerk' voerde het Nederlands Jeugdtoneel Zondagmiddag het spel „Hans Worst" op. Met toneelspel had deze middag wei nig te maken. Het deed meer denken aan een poppenkastvoorstelling, waar bij steeds de hulp en de activiteit van de kinderen werden ingeschakeld. Maakten de avonturen van deze tweede Pietje Bell op volwassenen de indruk een beetje té gezocht, bij el kaar geraapt en overdreven te zijn, de jeugd genoot er dubbel van en de geestdrift steeg ten top toen de veld wachter door de zaal een achtervol ging van Hans Worst inzette en de kinderen de dienaar der Wet aan Zijn jas hingen om hun favoriet een voor sprong te bezorgen. Op zo'n moment schuift men alle gevoel voor paedagogie voor zover die aanwezig is opzij en geniet mee van de vreugde die horen en zien doet vergaan. Hoezeer de kinderen in de avontu ren van Hans Worst meeleefden, bleek nog eens duidelijk uit de bestorming van het toneel, waar enkele tientallen jongens en meisjes in hun enthousias me tegen opklommen om de held van de middag te waarschuwen voor een dief die zich onder de tafel had ver stoot. Zo veroverde het Nederlands Jeugd toneel de harten van vele kleine Alk maarders en al blonk de voorstelling niet uit door opvoedende kwaliteiten de jeugd zal steeds "van deze en snort gelijke kwajongensstreken blij ven genieten. Wie na afloop de stra lende gezichten zag, zal ze dat niet willen ontnemen. De Alkmaar Packet, die haast negentig jaren De Kaasstad verbond met de stad aan het IJ, Behoort sedert gisteren tot het verleden, Haar taak is beëindigd, haar glorie voorbij. Daarmee gaat een stukje traditie verloren Dat elk zal gevoelen, die houdt van de stad. Haar komst en vertrek zal ons nooit meer bekoren wij hebben haar rust en haar schoonheid gehad! Wie heugt zich nog niet die heel oude bemanning Met Koreman, Mannes en Hoorn; vul maar aan. En iedere dag kon men Mijlhof, de bode, Met wagen en dekzeil de boot op zien gaan. Eerst drie uren varen, dan lopend de stad in, Daarna weer terug met een andere vracht, En als dan bij mist soms de boot aan de grond liep, Dan kwam hij eerst thuis in het holst van de nacht. Wat was het een vreugd als ik in de vacantie Met d'Alkmaar- Packet naar de hoofdstad mocht gaan. Eerst over de Meer, dan voorbij Marken-Binnen, En dan langs de altijd bedrijvige Zaan. En als ik na weken, bij avond, weer thuis kwam, Orndat ik door „Opoe" naar huis was gestuurd, Dan zag ik van verre de lichtjes reeds schitt'ren Bij Benjamin Kuiper, heel op de Kraanbuurt. En nu hoort dit alles voor goed tot 't verleden, De boot kon niet mee met de vaart van de tijd. Geen stromen van mensen meer over de Voormeer, Wij zijn weer een stukje gezelligheid kwijt. Vaarwel trouwe boot, met je negentig jaren, We zetten geen voetstap meer bij je aan boord, Maar toch zullen wij je beslist niet vergeten, Je leeft in ons aller herinnering voort! JABSON. Ds Pierre Valloiton bespeelde hei orgel in de Groie Kerk Dit gratis toegankelijke orgelcon cert, dat Zaterdagavond in de Grote Kerk door de leerling van Albert Schweitzer, dr. Vallotton, werd gege ven, kan in meer dan één opzicht zéér bijzonder worden genoemd. De onge veer driehonderd luisteraars zullen ongetwijfeld onvergetelijke indrukken mede huiswaarts hebben genomen. In het stijlvol programma, bestaande uit 17e eeuwse orgelmuziek, troffen we wel iets zeer zeldzaams aan, n.l. de Door de Zaanse Swing Society werd Zaterdagavond te Koog aan de Zaan het zesde nationale jazz-concours ge organiseerd. Bij de afdeling „kleine orkesten" (small combo's) kreeg het huisorkest van de Alkmaarse Jazz- Society, met 149 punten een tweede prijs, hetgeen als een voortreffelijke prestatie beschouwd kan worden, ge zien de korte tijd van bestaan. De eer ste prijs in deze klasse viel voor de derde achtereenvolgende keer ten deel aan het trio „The King Slam Spots" uit Zaandijk met 183 punten. Het orkest van de Alkmaarse Jazz Society kwam uit in de volgende be zetting: Siem Dekker (saxophoon), Ab Blaauwboer (piano), V. Otjes (bass), Klaas Dekker (guitaar) en H. Brits (drums). We hadden nooit zo'n fijne dag gehad" In de vacantietijd kwam een groep leerlingen van een school uit Alkmaar met het onderwijzend personeel naar de gemeente Edam, zo schrijft de Nw. N.H. Crt. Het goot van de regen. Strandbadbezoek moest hierdoor ver vallen. Een van de onderwijzers riep de hulp van de VVV Edam in. De se cretaris bood zijn diensten aan en leid de de groep door de gemeente en toon de de bezienwaardigheden. Buitengewoon aardig was het, dat deze week uit Alkmaar-Bergen eên pakket kwam met een serie opstellen over Edam, door de leerlingen gemaakt en verlucht met tekeningen. Uit deze opstellen blijkt, dat de kinderen de toe lichtingen bij het bezichtigen van de gebouwen en punten zeer goed hebben gevolgd en kunnen navertellen. Enkele leerlingen schrijven spontaan: „Zonder de secretaris van de VVV hadden wij nooit zo'n fijne dag gehad" of „Wij zullen Edam nooit meer vergeten!" van een 1 Orgelmis, messe du er Ton André Raison (1617 componist, die destijds organist was aan de Abdy van de H. Genoveva te Parijs. De keuze van dit werk geheel in de lijn van de bedoeling van de concertgever, die blijkbaar het or gel méér als Liturgies dan wel als concertinstrument wilde zien. D-.ze orgelmis dan is in feite Liturgiess programmamuziek, de componist geeft in korte stukken de sfeer van de teksten weer van. het Kyrie, Glorifi camus, Domine Deus Agnus, enz. We kunnen ds. Valletton niet erkentelijk genoeg zijn, dat hij dit nog onbeken de, maar schone werk bekend heef! gemaakt. Ds. Valletton zelf is eei groot organist en iemand, die zuiw de spirtuele kant van een stuk bea- dert. Er is geen spoor van virtues teit of demonstratie van persoonlik effect. Alles is zuiver dienstbaar aan het werk en dit juist stempelt hem rot een kunstenaar in de volle zin van Damclub DDD De uitslagen van de onderlinge wed strijden van Vrijdagavond zijn: N. OudJ. Mekken 20; M. J. Langras SrM. J. Langras Jr. 02; A. VeenT. Korn 02; H. J. ToepoelM. Hemels 02; J. SchuitJ. Jorna 11; G. BakkumTh. Hofman 20; D. Stam C. Bijwaard 20; D. PeerdemanC. Balder 02; H. de JongP. de Wijn 20; H. BruggemanJ. v. Beusekom 20; P. BooyL. Verver 02; D. PeerdemanA. Veen 11; L. Verver G. Bakkum 20: M. A. LangrasN. Visser 11. Oprichtingsvergadering Jongeren-Organisatie VVD Woensdag 18 October zal in Paviljoen Kinheim de oprichtingsvergadering plaats vinden van de Afdeling Alkmaar e. o. van de Jongeren Organisatie Vrij heid en Democratie (J.O.V.D.) In deze vergadering zullen o.m. als sprekers optreden de heren W. Voorthuysen, voorzitter van de Afd. Alkmaar van de V.V.D. en J. G. Th. Linssen, landelijk voorzitter van de J.O.V.D. De toegang is vrij voor alle belangstellende jonge vrouwen en jonge mannen tussen 16 en 30 jaar. het woord. De artistiek verantwoorde keuze van registratie, was op zichzelf al iets bewonderenswaardig. Na André Raison volgde Preludium, fuga en Ciaccona in C van Buxtehude (16371707) waarin we beluisterden rijkdom van klank en gedurfde fanta sie. Ook het koraalvoorspel „Herr Christ, der einig Gottes Sohn, klonk subliem. J. G. Walther (16841748), was ook met een schitterend koraal- voorspel vertegenwoordigd. Ds. Val lotton wilde odk blijkbaar orgelmu ziek van Joh. Seb. Bach laten horen, welke een diep religieuze inslag heeft en daarom koos hij terecht drie ko raalsvoorspelen van deze meester.J Wat is het orgel in «onze Grote Kerk buitengewoon gedisponeerd voor wer- I ken uit de 17e eeuw. Ds. Vallotton be- j sloot zijn orgel-voordracht met dt Fantasie en fuga in C eveneens val Bach, een waardig slot van dit zeer voorname orgelconcert. De Interpre- tatie van het concert bestond uit een inleidend woord en een kort, maai j duidelijk commentaar van ieder te spe len stuk, gegeven door ds. Dikboor. Deze toelichtingen hebben ongetv.;- feld veel bijgedragen tot het aanve il len van de sfeer dezer orgelmuziA Na de orgelbespeling werd er een cd- lecte gehouden voor de reconstruct!? van het orgel der kerk te Rheims. Mi DIERENBESCHERMING Voor 4 October (Dierendag) Is nog ontvangen van: mevr. K. 2.-; mevr. K 2.50; mej. De R. 3.mevr. De M. 2.Zondagavond is op de Oude gracht zwervend aangetroffen een mooie zwarte poes, pijn. acht maan den oud, witte voeten, witte borst. Tel beschikking is een klein jong hondje (blijft klein). Adres inspecteur: C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. Woningruil Het gemeentebestuur (afd. huisves ting) verzoekt ons opname van het vol gende: Aan een ieder in onze gemeente, dil zich via woningruil in een andere ge meente wil vestigen, wordt aangeraden hervan kennis te geven aan de ge meentesecretaris, afd. huisvesting. Op gericht is n.l. de Stichting Interlocals woningruilcentrale, weike zich te" doel stelt zoveel mogelijk woningruil tl bevorderen. Bij deze Stichting zijn na' genoeg alle gemeenten, waaronder ook Heiloo, aangesloten. De kosUn van inschrijving bedrage11 15.welVe echter bij weigering wor' den terugbHae.id. Nadere inlichtingen, alsmede de benodigde formulieren, eveneens te bekomen bij de huisvesting.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2