„Oud Alkmaar" spreekt zich uit tegen demping van de Voordam Actief recreatie-oord zal in een grote behoefte voorzien AGENDA Optreden „Zaans Rhythm Quintet" Vallende ma VOGELTRE Voorstel tot onderzoek naar de verplaatsing van de veemarkt Waagplein onderwerp van diepgaand debat Wie kust de mummie? Dank van de Mayor van Bath Engelsen stelden de gastvrijheid op prijs Schoolhoofd verzweeg wantoestand Mej. M. E. J. van Rijn overleden Camperduin HEILOO Egmond aan Ze WOENSDAG 18 OCTOBER I960 JJE VOORZITTER van de vereniging „Oud Alkmaar", de heer H. Ringers, heeft zich gisteravond in hotel Victory in een gloedvolle inleiding over het pro bleem dat iedere rechtgeaarde Alkmaarder na aan het hart ligt: het markt vraagstuk, ten sterkste uitgesproken tegen demping van de Voordam of een ge deelte daarvan. Op zijn voorstel werd besloten de gemeente te verzoeken een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid tot vestiging van een over dekte veemarkt aan de rand van de stad en de economische gevolgen daarvan. de stad breidde zich uit en had het tj. »t)n openingswoord verzocht de heet Ringers de vergadering enige ogenblikken stilte te betrachten ter nagedachtenis van het onlangs over leden bestuurslid de heer Vos. In de twee vacatures werden bij ac clamatie gekozen mevrouw De Lange van Foreest en ir. H. Knol. HE heer Ringers gaf eerst een over zicht van het ontstaan der moei lijkheden rond de toegangswegen tot de markt en van de vele plannen die zijn ontworpen om tot een zo gunstig mogelijke oplossing te komen. Hierbij wórdt speciaal gedacht aan het in stand houden van het stedelijk schoon. Spreker zeide zich in zijn inleiding te willen beperken tot de veemarkt. De heer Ringers verwierp de plan nen tot demping van de Voordam en zeide dat men dan desnoods beter de heide pakhuizen van de N.C.Z. kan slopen, zo men daar tenminste toe stemming voor krjjgt. De beste oplos sing achtte spreker echter verplaat sing van de veemarkt naar de rand van de gemeente, dit mede in verband met de verwachte uitbreiding van de stad. De voorzitter zeide schriftelijk contact gehad te hebben met vijf di recteuren van gemeentewerken uit grote marktplaatsen in ons land. Dit waren de gemeenten Hoogeveen, Leeu warden, Breda, Rotterdam en Den Bosch. In vrijwel al deze plaatsen had men met dezelfde moeilijkheden te kampen als in Alkmaar. Hier had ech ter verplaatsing van de markt naar de rand van de stad zeer gunstig ge werkt. Spreker wees speciaal op het voorbeeld-Den Bosch, waar men grote overdekte hallen plaatste waar eens een grote, onbekende zandvlakte was; Invaliden beleefden onvergetelijke avond Gisteravond voerde de r.k. toneelver eniging .Dindua" voor de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond afdeling Alk maar en Omstreken het blijspel in drie bedrijven „Wie kust de mummie?" op. De heer J. Bierman, voorzitter van de afd. Alkmaar memoreerde in zijn ope ningswoord, dat deze avond de derde propaganda-avond was en dat het feit, dat „Het Wapen van Heemskerk" tot de laatste plaats bezet was een stimulans zou zijn om verder te werken tot heil en geluk van Alkmaars invaliden. Het bestuur van de Bond bestaat uit inva liden, aldus spreker en daardoor voelen wij hun problemen en moeilijkheden beter aan en kunnen wij de materiële en morele steun geven, die zij nodig hebben. Tot slot las de heer Bierman het gedicht van Adema van Scheltema voor, getiteld „Aan hen". „Wie kust de mummie?" was vervol gens het onderwerp van de avond. Ge lukkig werd dit probleem door de „Dinaua"-spelers zelf opgelost. Deze comedie werd op waarlijk voortreffe lijke wijze verioikt, waarvan de dave rende lach-salvo's van het publiek ie- venu geLuigoe. Het is een stuk vol dwaze verwikkelingen en humoristische scenes, waarin de neer R. Mosch als Herman de huisknecht en mej. G. Et- tinger ais Antje de huisnouaster een zeer groot aanaeel hadden. Een korte samenvatting van net stuk is, dat een pioressor een door liem gekOente mum mie tot leven weet te brengen. De mummie blijkt eenter gestolen te zijn en de kgypuseiie regei mg eist hem in de staat, waarin zij voorneen verkeer de terug. Om Amenhotep, zoals de mummie heette weer in deze toestand te veranderen moest deze euner 11 kus van een jongedame ontvangen, wat ten slotte gescmedt. Men begrijpt wat een koiriiscne verwikkelingen ae senrijver in dit dwaze toneelspel heelt kunnen verwerken. Het succes was dan ook groot. Zonuer tekort te doen aan het spel der anderen willen wij even ver meiden de naam van de neer R: Fer nee, die op ormante wijze de lastige roi van nmenirotep speeiae. In de pauze sprak ae heer C. J. van der rvriaap namens net hoordüestuui van de Algemene Neoerianuse invaii den mond een kort propagandistisch woord, in ons iana hebben we tanoze verenigingen vooi uivaiiuen. ne ounu is ecnier een vereniging van invaliden, aiuus spreker. Wij zijn aangewezen op aner meuewerking en mcueieven, om het moreel van onze invaliden op een hoger plan te brengen. Wij strijden voor de materiële en culturele belan gen van onze invaliden. He prothesen, zoals kunstarmen en kunstbenen zijn tegenwoordig ongelofelijk duur daarom hebben wij de steun van het hele Ne derlandse volk nodig. In de pauze was er gelegenheid om zich op te geven als donateur. Deze ge slaagde avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van de Crescendo—boys. nieuwe terrein spoedig omsloten. De runderaanvoer is daar verdubbeld. Vervolgens las de heer Ringers twee brieven van de heren Kok en Ingwer- sen voor, die eveneens beiden ver plaatsing van de veemarkt en handha ving van de kaasmarkt bepleitten. Ook zy waarschuwden voor demping van de Voordam. Als plaats voor een nieuwe vestiging van een (overdekte! veemarkt noem de de heer Ringers het terrein tegen over de Jan van Scorelkade, dat wel iswaar geen eigendom van de ge meente is, doch dat men waarschijn lijk toch wel zal kunnen krijgen. Men is dan in de buurt van het abattoir en men heeft dan als het ware de „grond stoffen" naast de fabriek. Spreker stelde voor de gemeente te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van dit plan. Mr. dr. C. Berkhouwer zeide bang te zijn, dat de vorm van dit voorstel een eenzijdige indruk zou maken. Zijn voorstel om niet een bepaald terrein aan te wijzen, doch alleen de moge lijkheid van verplaatsing naar een daarvoor gunstig terrein, werd aange nomen. Tegen verplaatsing J^E heer C. W. Keysper betoogde, dat men moeilijk een vergelijking tus sen Den Bosch en Alkmaar kan ma ken, omdat de situaties geheel ver schillen. Alkmaar had dertig jaar ge leden een bloeiende markt voor big gen en schrammen. Toen deze ver plaatst werd, verdween ze. Ook in Sneek was de verplaatsing geen suc ces. Als men de markt aan de Jan van Scorelkade zou vestigen, zou geen handelaar meer in de binnenstad ko men Bij een markt behoren nu een maal café's e.d. Spreker zeide het ook te zullen betreuren als de Voordam gedempt zou moeten worden. Ver plaatsen van de markt is echter het laatste wat men zou mogen doen. De heer Ringers zeide het bezwaar van de heer Keysper niet als zo ern stig te zien, tenminste niet in de mo derne tijd. De heer Van Drunen zag de bezwa ren, die de heer Voorthuysen in zijn rapport aan het gemeentebestuur heeft neergelegd, minder sterk. Het advies van de directeur van het martkwezen is hoofdzakelijk inge. diend omdat de lange veewagens moei lijk de bochten naar de markt kun nen hemen. De heer Van Drunen was echter van mening dat een chauffeur met enige ervaring weinig last zal hebben, al zal hij minder hard kun nen rijden en misschien een of twee maal achteruit moeten. Spreker wilde de Pieterstraat als toevoerweg tot de markt zien, of anders de Schapenbrug (voor het gebouw van de Alkmaarsche Courant) iets laten verbreden. Op verzoek van het bestuur wees de heer Knol hierna op een plattegrond de verschillende plannen aan, die in de loop van de laatste tijd naar voren zijn gebracht. Schade voor café's. r\E heer D. J. Scheffel vond het niet voldoende het gemeentebestuur te g vragen een onderzoek naar de moge lijkheden tot verplaatsing van de vee markt in te stellen. Men zal hier een onderzoek naar de economische gevol gen aan moeten koppelen. Niet alleen de café's aan het Waagplein zullen een ernstige tegenslag ondervinden, doch mogelijk zal de gehele winkelstand in bepaalde stadswijken bij verplaatsing van de markt te lijden hebben. Spreker zeide in het bezit te zijn van een dos sier over de voor- en nadelen van overdekte marktplaatsen. Alleen bij dringende noodzaak. £)E BURGEMEESTER, mr. dr. H. J. Wytema. deelde mede dat de kwes tie van eventuele verplaatsing wel in de commissie voor onderzoek ter spra ke is geweest. Spreker meende dat men Den Bosch en Alkmaar niet over één kam kan scheren. Den Bosch is een massamarkt en Alkmaar is een kwa- liteitsslachtveemarkt met een beperkt aantal aan te voeren stuks vee. Mr. Wytema betoogde dat de commissie niet a priori het denkbeeld van ver plaatsing verwerpt. Hiervoor moet ech ter een dwingende noodzaak zijn. Dat er een raadscommissie is ingesteld, bewees volgens spreker dat het vraag stuk verre van eenvoudig is. De heer Ringers, die als laatste het woord voerde, betoogde nogmaals dat men nimmer tot demping van de Voordam zal mogen overgaan. Spre ker deelde mede dat het gemeentebe stuur een verzoek zal worden inge diend zoals dat door de vergadering was samengesteld. WJIIIIIIIIIIIIIIillillllllllllllililllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII DUUR HOUT Drie-en-twintig iepen en vijf kas tanjebomen, die uit het Victoriepark moeten worden verwijderd in verband met de aanleg van de toegangsweg tot de nieuwe brug over het Noordhol lands kanaal hebben bij de openbare aanbesteding ruim zesduizend gulden opgebracht. IIIUIIIIIIIIINÜIlttllllllüllllltllllS Naar aanleiding van het officieel bezoek van de Mayor en Mayoress van Bath ontving de burgemeester de volgende dankbetuiging van de Mayor van Bath: „Ik wil gaarne, mede namens mijn zuster, uitdrukking geven aan mijn gevoelens van grote dankbaarheid tegenover U en de leden van de gemeenteraad, voor de prettige dagen, die U ons be reidde, toen wij Uw mooie stad bezochten. Het was voor ons beiden een groot genoegen Nederland te be zoeken en met buitengewone be langstelling hebben wij alles be- bezichtigd, wat U met opoffe ring van Uw tijd ons hebt wil len laten zien. In het bijzonder hebben wij genqten van de schoonheden van Uw mooie stad huis. Ook hebben wij zeer op prijs gesteld de hartelijke wijze, waar op de ingezetenen van Alkmaar ons hebben ontvangen, en ik zal U zeer dankbaar zijn, indien U onze erkentelijkheid en evenzeer onze gelukwensen, zoudt willen overbrengen aan al diegenen, die bijgedragen hebben tot de schit terende organisatie van de S-Octo- berviering. De uitwisseling van bezoeken als deze zullen niet alleen de vriendschap tussen onze steden, maar evenzeer tussen onze beide naties, verstevigen. Met herhaalde en vriendelijke dank, Uw dienstwillige, KAHTLEEN M. HARPER, Mayor". Ook van één van de andere leden van het Engelse gezelschap, dat een bezoek bracht aan Alk maar, ontvingen de burgemeester en mevrouw Wytema een enthou siaste brief, waarin hij zijn er kentelijkheid betuigt voor de prachtige dagen in Alkmaar doorgebracht en zijn bewonde ring uitspreekt voor de 8 Octo- ber-viering in Alkmaar. Aan deze brief wordt het vol gende ontleend: „Teruggekeerd in Engeland in Oxford kan ik mijn dagelijkse werkzaamheden niet hervatten, dan nadat ik U beiden heb ge schreven om uitdrukking te ge ven aan mijn diepgevoelde er kentelijkheid voor de prachtige tijd, die U ons liet meemaken ter gelegenheid van de schitterende Ontzetfeesten. De heer Wills had mij reeds verteld, 'Welk een schoon feest op 8 October voor U het belang rijkste feest van het jaar plaats vindt, maar wat ik in werkelijk heid zag, overtrof mijn stoutste verwachtingen en ik zal dit nim mer vergeten. Het heeft mij getroffen, dat de Alkmaarse gemeenschap in al haar geledingen op ondubbelzin nige wijze getoond heeft, hoe zij denkt over de bevrijding, die in 1573 bijna 400 jaar geleden plaats vond. Voor U en Mevrouw Wyte ma moet het bemoedigend zijn te weten, dat de trouw van de be volking, voor welke U Uw dage lijkse taak verricht, zo groot is. Op mijn reizen heb ik nimmer zulk een democratische toewij ding gezien zowel ten aanzien van de plichten als van de vreugden, als waarvan ik getuige was bij de Alkmaarse bevolking en het is mijn oprechte wens, dat de bloei van Alkmaar bij voortdu ring moge toenemen en dat de band, die ons volk en Uw volk hecht aaneenbindt nog steviger moge worden. Met vriendelijke groeten aan U beiden, Uw dienstwillige, NORMAN J. JONES". DE NATUUR NAAST DE DEUR Alkmaar is bezig zich snel uit te breiden. Overal waar men kijkt ver rijzen nieuwe huizenblokken en de ene wijk na de andere is in de na oorlogse jaren al uit de grond gestampt om het grote aantal woningzoeken den op te vangen. Niemand kan daar meer over verheugd zyn dan wy, wie het belang van de stad ten nauwste aan het hart ligt, maar juist dit mede leven met de ontwikkeling van Alkmaar heeft ons tot de vraag gebracht of er bii al die uitbreiding wel voldoende rekening is gehouden met een royale park-aanleg, een actief recreatie-oord, waar de jeugd zich vrjjelyk kan uitleven en de ouderen rustige ontspanning vinden. Eiland in een steeds uitbreidende huizenzee Het zou net zo gaan als met de man, die iedere week met ponden te gelijk groeide en in zijn steeds toe nemende omvang een waarborg voor zijn gezondheid dacht te hebben. De stakker stierf echter een ontijdige dood door gebrek aan frisse lucht. En bij een stad is het niet anders; daar hebben de parken dezelfde func tie als de longen bij de mens. Wil men een stad als Alkmaar maken tot een aantrekkelijke woonplaats dan zal men er voor moeten zorgen, dat er in de onmiddellijke nabijheid van de dicht bevolkte buurten ontspanningsoorden komen, parken met bloemen en groen, oasen in de huizenwoestijn, waar zon en frisse lucht zonder belemmering kunnen toetreden. Alkmaar is niet verwend wat zijn plantsoenen en parken betreft; daar is het Victoriepark, waarvan straks een derde gedeelte wordt opgeofferd aan de toegangsweg tot de nieuwe brug, daar zijn de Singel en de Hout, waar hoog opschietend geboomte over heerst en bloemen schaars te vinden zijn. Maar nergens ontdekken we tus sen de stadswijken een actief recrea tie-oord met speelweiden waarop de jeugd haar levenslust kan uiten, met piasvijvers en zandbakken voor de kleinen, en een parkgedeelte met wan delpaden en waterpartijen voor de ouderen en nooit hebben we nog ge hoord van serieuze plannen in deze riehting. De speelweiden houden de jeugd, en speciaal de moeilijk te benaderen ongeorganiseerde jongeren, van de straat, mits het recreatie-oord bin nen redelijke afstand van de woonwij ken blijft. Dit is een eerste voorwaar de voor hét nuttig effect van een der gelijke kostbare, maar ongetwijfeld verantwoorde aanleg. Hoe heerlijk moet het voor de moe der zyn als ze 's middags een uurtje ontspanning kan vinden in een rustige wandeling langs de parkvyvers, waar in de eenden hun snaterende conver satie houden en de zwanen statig ronddrijven, wat een energie kan men opdoen na een verpozing op de zonne weide temidden van het uitbundige gezang van de vogels en hoe zal de jeugd zich weten te vermaken in zandbak en piasvijver. Dat is de grote betekenis van een actief recreatie oord. Let wel, wij hebben met deze sug gestie het oog gericht op de toekomst van de stad, wanneer in de loop der jaren de huizenzee nog verder zal zijn gegolfd. Meer dan zal het te laat zijn om hierin nog een eiland van groen te stichten. Daarvoor dient men nu reeds ernstige plannen te beramen en indien enigszins mogelijk terrein te reserveren. Laat de natuur behouden blijven in de nabijheid van de wonin gen, daar waar men er het meest de behoefte aan gevoelt. Een ideale plaats voor een derge lijk recreatie-oord zou naar onze be scheiden mening het terrein zijn ach ter het Uittenboschkwartier, begrensd aan de ene kant door de huizenblok ken en aan de andere kant door de weg, die in de toekomst de Juliana van Stolberglaan met het Noordhoi- lands kanaal zal verbinden. Een plek, die gemakkelijk van diverse kanten bereikt kan worden. Wij geven onze mening gaarne prijs voor een betere, voor ons is het belangrijker te weten, dat dit vraagstuk onder de loupe wordt genomen door de bevoegde in stanties, die werken in het belang van de goede stad Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Victoria Theater, 8 uur: Een avon tuur in Napels (14 jaar). Harmonie Theater, 8 uur: Salomé (14 jïSr). Cinema Americain, 8 uur: Dertien stoelen (elke leeftijd). Alle theaters 2.30 uur matinée. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Lezing door prof. dr. G. C. Berkhouwer, over „Geloof en zelfzucht". Gulden Vlies, 8 uur: Max. v. Praag. Paviljoen Kinheim, 8 uur: Oprich tingsvergadering jongerenorganisatie V. V. D. DONDERDAG. Bioscopen als Woensdag, geen matinée. Ev. Luth. kerk, Oudegracht, 7.30 uur: Wijdingssamenkomst „Harmonia". ONDERWIJZERES IN BEROEP Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht is gisteren de zaak behan deld van mej. N. L. uit Alkmaar con tra de gemeente Utrecht, door wie zij werd ontslagen als hoofd van een school voor Buitengewoon Lager On derwijs. Het Haagse Ambtenarenge recht, waarvoor deze zaak reeds eer der diende, heeft het wegens onge schiktheid verleende ontslag destijds bevestigd. Tegen deze uitspraak was mej. L. in beroep gekomen. De verdediger van de onderwijzeres, mr. dr. L. P. van der Does te Amster dam, betoogde dat de zaak in de we reld gekomen is door de benoeming van de onderwijzeres mej. B., die in verwachting was. Mej. L. had tot de benoeming van deze, in de practijk ongeschikt gebleken, onderwijzeres ge adviseerd. Mr. Van der Does zeide dat de wethouder van Utrecht in deze zaak kleinburgerlijk is opgetreden, omdat hij excuses van mej. L. eiste, ofschoon het eigenlijk mej. B. had moeten zijn, die zich had moeten ver ontschuldigen. Aan de hand van brie ven stelde de verdediger vast dat er op school geen sadistische geest heers te, zoals is beweerd. Spreker noemde het optreden van B. en W. van Utrecht „kleinsteedse ambtenarij" en verklaarde dat de enige reden voor het ontslag is geweest dat mej. L. te lastig was voor deze heren. Pleiter vroeg niet om clementie doch om recht. Dr. N. R. Luiken, referendaris van Utrecht, trad in naam van deze ge meente op. Hij ontkende dat het hier om een prestige-kwestie zou gaan. „Uit een onderzoek is gebleken dat er op de school geraffineerd gestraft werd en dat er een exces was voorge komen het door een leerling doen opeten van uitgebraakt voedsel al dus mr. Luiken. „Mej. L. heeft een heel ernstige vergissing begaan door haar advies ten aanzien van de benoe ming van mej. B. Zij heeft haar posi tie als schoolhoofd niet begrepen en B. en W. ook niet op de hoogte ge steld, toen mej. B. haar baby had ge kregen". Nadat de verdedigers nogmaals in de gelegenheid waren geweest hun mening uiteen te zetten, werd de uit spraak bepaald op 7 November. Te Lunteren, waar zij de laatste ja ren vertoefde, is mej. M. E. J. van Rijn, oud-secretaris van de Armenraad te Alkmaar overleden. Mej. Van Rijn was in Alkmaar een zeer bekende figuur doordat zij jaren lang te midden van het sociale werk heeft gestaan dat toen nog grotendeels georganiseerd moest worden. Zij was reeds jaren geleden de organisatrice van de toen bestaande Kamer van Na vraag, een particuliere instelling waar aan destijds de behoefte was gebleken om een overzicht van vele sociale pro blemen te krijgen en zich met derge lijke organisaties in andere gemeenten te kunnen verstaan. Uit deze organisa ties zijn de Armenraden gegroeid wel ke in alle belangrijke gemeenten wer den gevestigd. Mej. Van Rijn is daar van secretaris geworden in 1914 en dit tot 1929 gebleven, toen zij om gezond heidsredenen vervroegd pensioen heeft aangevraagd. Men herinnert zich on getwijfeld nog dat de Armenraad op de Nieuwesloot boven het gebouw van de Nutsspaarbank was gevestigd. Ook het werk van deze thans niet meer be staande Armenraad is in de loop der tijden gegroeid, en de thans bestaande Sociale R.ad heeft een omvangrijk arbeidsterrein gekregen. Door haar functie was mej. Van Rijn vaak als initiatiefneemster voor aanstaand bestuurslid van vele op sociaal terrein liggende verenigingen, als de destijds hier bestaande Kinder bewaarplaats en andere. Vele jaren was zij ook bestuurslid van de Openbare Leeszaal en Biblio theek waar %ij zich door haar grote activiteit als een uitstekende kracht heeft doen kennen. Na haar pensionne ring heeft mej. Van Rijn enige tijd in Bergen gewoond, maar zij vertoefde de laatste jaren in Lunteren waar zij thans is overleden. De teraardebestelling zal Vrijdag 20 October om 15.30 uur op de Algemene Begraafplaats te Alkmaar geschieden. Noord-Hollands toneel Zondagavond geeft het Noord-Hol lands Toneel onder regie van Jos Groenland in het Gulden Vlies een sublieme opvoering van de grote epi sode uit het leven van „Maria Goret- ti" in het spel van Frans Drost „De Wraak van een Heilige". Evenals de film laat dit stuk niet na een diepe indruk te maken. In grote stilte volgt men het aangrijpende spel van het leven en de tragische dood van het eenvoudig boerenmeisje. Alkmaarse Jazz - Society Vrijdagavond in café Tom Afgaande op het alleszins verdienste, lijke resultaat Zaterdagavond door het orkest van de Alkmaarse Jazz-Socieiy behaald op het Nationale Jazz-concouri te Koog aan de Zaan, mag verwacht worden, dat de jonge vereniging nog meer in het teken van de belangstel, ling, vooral van de zijde van de jeugd, komt te staan. Temeer daar het Vrij. dagavond om half acht in café Tom voor eigen publiek een herhaling geeft van het voor dit concours ingestudeerde programma. Tevens vermeldt de muzi. kale schotel een lezing over „Blues'1 met ter illustratie het optreden van het beschaafde „Zaans Rhythm Quintet" onder leiding van mej. Tine Hoorn, alj onderdeel van de tweede openbare pro- paganda-avond van de Alkmaarse Jazz-Society. De twee optredende orkesten voor Vrijdagvond verwierven beide in hun klasse op het jazz-concours een tweede prijs, met merkwaardig genoeg voqg iedere bezetting twee eervolle vermei- dingen voor de pianisten Ab Blaauboeg en Henk Maas en de blazers Siem Dek ker (op saxofoon) en Gerrit de Boer (op clarinet). In geluid vormt het „Zaans Rhythm Quintet" wel een schril contrast met de hier welbekende „River Boat Jazzmen", die desondanks, mede door meesterlijke soli van de clarinettist Mart Cluwen, een eerste prijs grepen. Vrijdagavond kunnen voorstanders van het meer rustige genre jazz (dans)muziek naar harte lust genieten van het met smaak uitge voerde spel van het „Zaans Rhythm Quintet", dat met een bezetting voor de dag komt van piano, clarinet, electr, gitaar, bas. De ladycrooner van het orkest mej. Tine Hoorn, onder wiens leiding het Zaanse jazzgroepje voor het voetlicht verschijnt, wijkt niet af van het sfeervolle optreden van het instru mentale gedeelte van het quintet en levert door „fijne" beschaafde zang haar bijdrage aan het in toom gehouden geheel. De lezing over „Blues", die gehouden wordt door de voorzitter van de Zaanse Swing Society, de heer Cees Stam, zal toegelicht worden door veel gramofoon- platen, waarvan de inleider bezitter is. De avond wordt besloten met een jam session, uit te voeren door de musici van de beide orkesten, aangevuld door andere aanwezige amateur-musici. Boeiend toneel voor een uitverkochte zaal Door de eendrachtige samenwerk* van de Alkm. Bestuurdersbond, hetia- stituut voor Arbeidersontwikkeling, di verse personeelsverenigingen en de heer W. Mooij hebben gisteravond vele toneelliefhebbers kunnen genieten van een uitsetkend verzorgde opvoering van Herman Wouk's toneelspel: „De Ver rader" door de Toneelgroep „Comedia", De geheel gevulde zaal heeft op bijzondere wijze genoten van het zeer actuele speelstuk, dat het atoombom probleem in het middelpunt der belang stelling zet. Bij de eerste opvoering al hier is het stuk reeds uitvoerig be sproken. Ook nu behaalden de vertolkers een succes. Zij werden aan 't slot vele ma len teruggeroepen. Cor en Guus Her mus, Joh. Remmelts en Frits van Dijk hadden een zeer groot aandeel in het welslagen, evenals Ellen de Thou- ars en Vera Harbrink Numan. Voor de aanvang heeft de heer Schin kel enthousiaste woorden van dank (o.a. tot de heer Mooij) en opwek king gesproken en wij twijfelen niet of I vele nieuwe leden zullen het mogelijk 1 maken, dat nog meerdere malen derge lijk goed verzorgde opvoeringen tegen I gereduceerde prijs gegeven kunnen worden. jubileum en afscheid van Zuster Bontenbal Naar wij vernemen, hoopt zuster! Bontenbal, wijkverpleegster bij het Witte Kruis hier ter stede, op 1 No vember a s. de dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden haar taak als wijk verpleegster bij de voormalige gezins verpleging begon. Tevens betekent dit het einde van haar werkzaamheden bij het Witte Kruis, daar zij de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt. Woensdag 1 November zal daarom in de kleine zaal van de schouwburg „De Harmonie" een receptie plaats j vinden des middags van 3.30 tot 5 uur- I Expositie wordt toegelicht De zeer bijzondere tentoonstelling van wer ken van de „Meester van Alkmaar", al of niet identiek met Cornelis Buys en van zijn streek- en tijdgenoten Jan van Scorel, Jacob Cornelis van Oostsanen en Maarten van Heemskerck, die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan j van het Stedelijk Museum van 21 October tot 4 November aldaar wordt gehouden, wint nog j meer aan waarde door de komst van mej. H. van Guldener naar Alkmaar. Zij is verbonden aan het Rijksmuseum te Amsterdam en zal op Woensdag 25 October 's middags om drie uur voor genodigden en 's avonds voor de vereni ging „Oud Alkmaar" in het Stadhuis een in leiding houden over het leven en werken van de schilders, wier kunstproducten gedurende deze veertien dagen in het Stedelijk Museum worden geëxposeerd. Door de welwillende medewerking van de grote musea in den lande is het gelukt een zeldzame collectie samen te stellen. LIER SLOEG TERUG. Hedenmorgen omstreeks kwart vóór twaalf verschoof de heer F. Jansen bij het optakelen van een omgehakte boom in het Victoriepark de veilig heidspal van de lier. Het wiel, dat hier door hard terug sloeg, raakte zijn rechterarm, waardoor de man vrij ern stig gewond werd. Castricumse marl Over stormachtig en verbogen di Markiezen zijn pret ff ge iche gebruiksvoorwerpen w« om scherpe en (nrtrinfrerige len bulten te sluiten. D»e dienen dar. echter «oedI W daar anders de mogelijkh»" dat zij niet aan hun doel 1 den. Dit laatste was »P 8 dit jaar het geval geww* markies van perceel 22 te straat te Aikmaai'. Op dje dl namelijk, dat kwam tijdens van de Meekfoodige Kamer Staan, een stormachtige wto nu had de markies van «tin rukt. Daar zou vermoede meer over gesproken zijD aJ kies niet, alvorens ceu nood de Langestraat te maken, e rende dame in zijn val had Deze dame was gistermidc rechtszaal te .Alkmaar als ge wezig, waar zij alleen maar tellen dat zij op die bewust wusteloos was geraakt en door van die gehele affaire kon herinneren. Dat was vc handeling van de zaak over belangrijk. Het stond name dat de markies niet volde vastgezeten en op een hoog gen moment ongevraagd naa was gekomen, zodat de o; markiezen-aanbrenger Caspa Castricum had gedagvaard, ten laste gelegd, dat hij hoo loos, onvoorzichtig, lichtvaar aohtzaam had gehandeld dc krammen of haken de bewt kies te bevestigen. De markies had met duimi reten. Die duimen lagen a stukken op de groene tafel^ Edelachtbaren en over di( werd in den brede gesproke dan niet van dood ijzer v maakt, of het mogelijk was duim kon verbuigen als de het markies rukte en of het meen gebruikelijk was dat met duimen werden beves laatste bleek wel het geval, de twee eerste mogelijkhede de geleerden het niet eens. De officier had namelijk t' gen deskundigen opgeroepen verschillende punten met de tuigen-deskundigen van de Mei Kees Korver ei ivangh op posi Als October in het land 'fs', deel van onze gevederde vrie reeds verlaten op weg naai oorden. Vroeger meenden d den, dat die vogels gedurend in de grond kropen. De Grit geer Aristoteles en de Romeii ver Plinius schreven in vo: dat' zwaluwen, ooievaars, leeuweriken enz. de winter d ten in de modder evenals he slangen en schildpadden. U weet nu, dat die zog trekvogels op bepaalde tijden bepaalde wegen naar hun wir tieren vliegen en er zich meestal tot grote groepen v Ofschoon tengevolge van het tijd van vertrek wel enigszii selt, zijn die veranderingen groot als men naar de weei heid zou vermoeden. Een ze tuurlijke aandrift schijnt de i vertrek te nopên. Zelfs trekvi in kooien worden gehouden, 1 ofschoon temperatuur en voi heel naar hun behoeften zijn, kenen van onrust te vertonei trekken is nog veel duisters, regelde waarnemingen hoopt hierin meer licht te breng. Bergense natuurminnaars Jai en Kees Korver betrokken Zondagmorgen de Post Cai tussen 7 en 8 uur in de mo de trek van vinken en sprei observeren. In één uur tijds er naar schatting 4640 S) over hun post, waarbij één pl.m, 1000 en verder 522 vin Excursie naar de Groti ORGELMUZIEK VAN SIMON C. Het bestuur van het Instituut beidersontwikkeling is, daartoe i t legenheid gesteld door de Kc der Ned. Herv. Gemeente te All gelukkig geweest een excursie t seren naar de Grote Kerk te Al! Dit zal gebeuren op a.s. Zat» dag 21 October. De heer M. v. uitstekend op de hoogte met de denis van dit grootse en historisc gebouw, zal voor deskundige t zorgen. De heer Simon C. Jar der beste Nederlandse organi: beide orgels laten horen. Het be wel een bijzonder kunstzinnige r worden. Leden van het Instituul dere belangstellenden die per rij gaan, verzamelen zich om half het Raadhuis. Zij die per dienstbi NACO willen gaan, verzamelen z lijk kwart vóór drie bij het Po< De kosten van een en ander zijn ring, zodat practisch ieder van d ke gelegenheid om de Grote Kei zichtigen, plus een orgelprograr te horen, gebruik kan maken. Donderdagavond wordt in de Jager te Heiloo door het Insti ontwikkelingsavond georganiseei zal de heer C. Hoogvorst sprei .,De aarde als planeet". OP DE VOORDRACHT De lieer N. C. Dekker alhier sta voordracht voor onderwijzer aan de school te Westzaan,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2