iretti" Limburg levert ca. anderhall maal zoveel kolen als in 1946 Vrijspraak voor K.L.M.-piloot bevat herpe :len Opleiding Westduitse politie is thans begonnen m I LKMAAR 1 'S TONEEL IA /AN PRAAG J. KLAUWERS IS STRIJKSTERS TIKSTERS NEDERLAND INDUSTRIALISEERT Chemische fabrieken der Sfaaismijnen namen een hoge vlucht Tachtig nieuwe indus trieën in vijf jaar „Straatsburg" in de Tweede Kamer Moiie had aller sieun Radio of geen radio, dat was de kwestie KERKELIJK NIEUWS Weerzien na zeven jaren WAREN BONDSDACLEDEN CORRUPT? Waarom Bram Charité in Parijs moest opgeven Regering te Bonn overweegt kosten herbewapening Critiek op Adenauer Om vangrijke opdracht voor een drijfriemfabriek De rat is weer best Tweehonderd millioen dollar voor Franse defensie OP HET MATJE Worstconflict De nieuwe regels voor het verkeer WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 :g!»\ zeep- s een beval lidde- omen i tbh. uur n van ot 3 uur. ODEL-ZANGERES TJR in 't GULDEN 'OP-PROGRAMMA AFDELING direct 95 uur. ALKMAAR (Van onze speciale verslaggever) PIE Koninklijke Nederlandse Papierfabriek N.V. te Maastricht is honderd laren oud en niet minder dan drie en vijftig jaren is Clara Koch er jaren oud en reeds in dienst. Zij heeft zes directeuren zien komen en gaan en onder negen tien administrateurs gewerkt. En zij heeft haar werkzaam aandeel gehad in de vervaardiging van vele honderdduizenden kilogrammen papier per jaar: bgbelpapier, luchtpost-, carbon-, schrijf-, druk- en illustratiepapier, bank- post, cyclostylepapier en registerpapier. Haar werk is bescheiden, maar zjj heeft een staat van dienst, Clara Koch! Maar meneer, zegt zij, nog nooit is er zoveel veranderd als tegen woordig. Ik kan het nou niet meer bijhouden Clara Koch, oudgediende van de Kon. Ned. Papierfabriek, op haar twaalfde jaar in de fabriek gekomen en thans zeer dicht bij een welverdiend pensioen, bewijst met deze woorden, dat de slagzin „Nederland industriali seert!" niet alleen maar slagzin is. „Nederland industrialiseert metterdaad!" Vestig buitenlandse en Nederlandse journalisten, die op uitnodiging van het Ministerie van Economische Zaken een tocht maakten, dertig door Zuid- en dertig door Noord-Nederland, hebben zich daarvan door eigen aanschouwing kunnen overtuigen. Toevallig was de Kon. Ned. Papier fabriek het eerste bedrijf, dat zij be zochten in het Zuiden. In 1946 werkten er 370 personen, thans zijn het er I reeds meer dan 600. Een in 1945 opge- v steld uitbreidings- en moderniserings- 3 programma is in volle uitvoering. Het omvat een reeks nieuwe gebouwen en ....een enorme hypermoderne papier- machine, die maar eventjes 950.000 dol- lar kost en in haar eentje de productie meer dan verdubbelen zal. Op dit ogen blik vervaardigt de K.N.P. 14.000 ton papier per jaar, dat is 5 procent van de totale Nederlandse productie, maar als over een half jaar de nieuwe machine is gearriveerd, zal de jaarproductie I stijgen tot 30.000 ton per jaar! I Modernisering van het productie apparaat is een der middelen tot indus- trialisatie. De K.N.P. past dit met suc ces toe. Wederopbouw van in de oorlog [m verwoeste bedrijven is een ander en ook daarvan vindt men in Maastricht een sprekend voorbeeld. Alfred Regout en Co's vloertegelfabriek werd op 14 Augustus 1944 met de grond gelijk ge maakt. Zonder de hulp van de Herstel- bank zou van wederopbouw geen sprake zijn geweest. Met deze hulp werd bereikt, dat verleden jaar de fa- briek weer in werking kon worden ge- I steld. Dat betekent, dat ieder jaar 120.000 vierkante meters vloertegel meer voor de wederopbouw beschik- baar komen. Vlak naast de tegelfabriek ligt een zinkwitfabriek, die op dezelfde dag van 1944 verwoest werd. Haar aBTUïnes bieden een trieste aanblik Ieder jaar 3000 nieuwe arbeidskrachten. 1 *1 imburg industrialiseert! Men staat in 39 het land van het bronsgroen eiken- ifciout, waar reeds thans 45 procent van de beroepsbevolking in de nijverheid i!werkzaam is tegen 37 procent in ge heel Nederland, voor de harde, harde dB noodzaak. Tussen de 3000 en de 3500 Hnieuwe werkkrachten melden zich K dank zij het grote geboorteoverschot ieder jaar aan op de arbeidsmarkt, land en tuinbouw kunnen hen niet opvangen, (Vervolg van pagina 1) Tijdens het debat schemerde enige teleurstelling door over de höuding van Engeland en de Scandinavische landen tegenover de Raad van Europa vooral bij de heren Bruins Slot (A.R.), Serrarens (KVP) en Korthals (VVD), welke laatste bovendien de samenstel ling van een Europees leger aanbeval, staande onder een Europese minister van defensie, die weer onder een Euro pese democratische controle gesteld zal behoren te worden. Trouwens de ge dachte aan een gemeenschappelijk le ger voor de defensie van Europa was ook bij andere leden levendig. Nadat enkele leden sommige aahbe- velingen hadden toegelicht, noemde de heer H. Gprtzak van de CPN, de Raad van Europa een illusie die krampach tig in stand gehouden wordt. Hij moest er dan ook niets van hebben. De com- «munisten waren deze middag de lenigen, die een afwijkende mening ver kondigden. De behandeling zou hedenmiddag fWorden voortgezet. Verlaging der omzetbelasting op sigaren. De Kamer heeft nog een lange avond- I Vergadering gewijd aan de behandeling van een voorstel der regering om de K sigaren tijdelijk vrij te stellen van om zetbelasting en deze belasting voor sigaretten vrij drastisch te verhogen. f Dat er nog vrij uitgebreid over is ge- I sproken, was het gevolg van het feit, dat lang niet alle leden zich konden verenigen, met de gedachte, dat op deze wijze hulp moest worden verleend aan een noodlijdende tak van industrie. Minister Lieftinck heeft getracht, alle sprekers tevreden te stellen. Hij kwam tijdens zijn antwoord nog met een paar wijzigingen voor de dag, die het geheel wat aanvaardbaarder maak ten. Het wetje werd dan ook z. h. stem ming aanvaard. hoezeer ook zij voor Limburg van be tekenis zijn. Emigratie kan nimmer een massale oplossing betekenen. Al leen industrialisatie kan uitkomst bren gen. Limburg ziet zijn kans. Het beschikt over grondstoffen, het beschikt over mensen, het heeft uitstekende verkeers verbindingen, de nijverheidsscholen groeien van jaar tot jaar in aantal, er zijn twee MTS-en en men hoopt op een Technische Hogeschool. En het weet, Limburg, dat het internationaal schit terend gelegen is tussen de Duitse en Belgische industriegebieden, een ligging die bij het voortschrijden van de West- europese samenwerking van steeds gro tere betekenis zal worden! Ruim tachtig nieuwe bedrijven zijn sedert 1945 in Limburg gevestigd. Hon derden vinden er reeds hun brood. Wat echter zou Limburg zijn zon der zijn mijnen? De mijnen. Tn de mijnen is sedert de bevrijding op enorme schaal uitgebreid en ge moderniseerd. Men was daarbij vooral bedacht op een doelmatiger winning der steenkool, maar het grootste aan deel in de modernisering en uitbrei ding hadden toch wel de chemische be drijven der Staatsmijnen. Deze nemen de laatste jaren een dusdanige vlucht, dat wij er in een afzonderlijk artikel later op terug komen. Voor heden vol staan wij met enkele cijfers. De cokesproductie neemt hand over hand toe. Er wordt per dag niet min der dan 6000 ton geproduceerd en de export van een deel dezer productie le verde in de eerste helft van 1950 niet minder dan 23 millioen gulden op. De gasafzet is al lang niet meer uit sluitend voor Limburg, maar evenzeer voor Noord-Brabant van betekenis. Na de bevrijding werd een nieuw buizen net van 300 km in gebruik genomen, waardoor de totale lengte tot 550 km steeg. Werd in 1928 door de Staatsmij nen 2,5 millioen m3 gej geproduceerd, in 1939 79 millioen m3, in 1949 was de productie gestegen tot 220 millioen m3! Honderd zestig gemeenten en 60 zware industrieën profiteren van deze gas productie, die een vijfde van de totale Nederlandse productie bedraagt. Een even sterke toeneming vertoont de stikstofproductie, die voor de bemes ting en de chemische industrie van de allergrootste betekenis is. Vijftien maal zoveel stikstof als in 1930 en ander- halfmaal zoveel als in 1940 produceren de. Staatsmijnen thans. De kolenproductie steeg van 8.313.827 ton in 1946 tot 11.704.363 ton in 1949, 't aantal arbeiders van 34.133 tot 45.957. Als men daarbij nog bedenkt, dat de individuele productie der mijnwerkers eveneens belangrijk toenam, kan men niet anders dan tot de conclusie komen, dat Limburg in het Nederlandse indus trialisatieproces zijn plaats met ere inneemt. Er is vooruitgang over de gehele linie. Dat een piloot van onze Nationale Luchtvaartmaatschappij, die vrijwel overal ter wereld bekend is, in het lan delijke Assendelft tegen de lamp, of juister gezegd: tegen een Rijkspolitie, zou aanlopen omdat hij een overtre ding zou hebben begaan, zou de con clusie kunnen doen wettigen, dat men toch werkelijk niet zo ver van huis behoeft te gaan om iets bijzonders mee te maken. De in Bergen wonende ge zagvoerder van de KLM A. van Ulsen was in Assendelft door de Rijkspolitie aangehouden en kreeg een proces-ver baal omdat hij een radiotoestel in zijn auto zou hebben zonder in het bezit te zijn van de vereiste luistervergun- ning. Verdachte, die zich gisteren voor de Zaandamse Kantonrechter moest ver antwoorden, ontkende de tenlasteleg ging, want volgens hem was er in de wagen geen radiotoestel aanwezig ge weest, alleen maar een antenne. Kantonrechter: „U hebt toch maar direct tegen de verbalisant gezegd dat hij niet bevoegd was". Verdachte: „Inderdaad. Meneer vroeg naar mijn luistervergunning en toen heb ik gezegd: U is niet bevoegd. Al leen ambtenaren, aangewezen door de directeur-generaal van de PTT hebben deze bijzondere opsporingsbevoegdheid. Ik ben al eens eerder voor eenzelfde feit voor de Kantonrechter in Haarlem geweest en daar direct vrijgesproken. Bovendien heeft de verbalisant aan mij niet gevraagd of ik een radiotoestel in mijn wagen had, want dan had ik ook dit ontkend aangezien het toestel voor reparatie door mij was afgegeven". Kantonrechter: „U heeft de man er eigenlijk laten intippelen. We zullen de zaak nu moeten aanhouden om de ver balisant te horen". Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Groot AmmersW Vroegindewey te Blijswijk. Aange nomen naar Vreeland: H. Hutink, can- didaat te Amsterdam, die bedankte voor Bovensmilde. Bedankt voor Bode graven, vac. H. Roelofsen: J. W. v. d. Linden te Kamerik. Gereformeerde Kerken. Tweetal te Utrecht, vac. M. de Goe de: T. H. van Andel te Vlaardingen en D. Veenhuizen te Nieuwer Amstel. Be roepen te Oenkerk: J. J. Hoytema te Monster; te Sexbierum: C. Bos te Mur- merwoude. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Barendrecht: C. Trimp candidaat te Amstelveen. Christ. Gereformeerde Kerk. Beroepen te Middelburg: P. de Smit te Zeist. Tweetal te's Gravenzan- de: J. L. van Ravenswaay te Zaamslag en M. S. Roos, candidaat te Naarden. Aan genomen naar Assen: C. J. Ph. Sobe ring, res. legerpredikant te Apeldoorn, die bedankte voor Kampen. Bedankt voor Zierikzee, tweede predikantsplaats: J. Prins te Amsterdam-AVest. Evangelisch Lutherse Kerk. Beroepen te Wildervank-Veendam: L. G. C. Grabandt, prop. te Amsterdam. Remonstr. Broederschap. Aangenomen naar Haarlem, vac. dr. W. R. m. Noordhof f: J. J. van Hille, laatstelijk predikant bij de prot. kerk ln Indonesië. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Leerdam t F. J. Diele- man te Borselen. Eén der aanwezige Rijkspolitieman nen stond direct op en vertelde de heren van het gerecht dat hij de verbalisant was, zodat de zaak direct verder be handeld kon worden. De verbalisant, getuige Jan van Z., verklaarde dat het radiotoestel wel in de auto was, maar hij had het niet horen spelen. „Toen verdachte vertelde dat ik geen bevoegd heid had, heb ik nog opgemerkt dat we er al honderden hebben bekeurd Op deze laatste opmerking ging de Kantonrechter niet in. Verdachte: „Het gaf misschien wel de indruk dat er een toestel in mijn wagen zat, maar ik kan bewijzen dat het bij de reparateur was. Bovendien heeft de verbalisant mij niet gevraagd het toestel te laten spelen". De ambtenaar van het O.M., mr. Pit- lo, vroeg in deze zaak vrijspraak. Even dacht de KLM-gezagvoerder na. „Ik zou geen vrijspraak maar ontslag van rechtsvervolging willen hebben", zei hij. De heren in toga keken elkaar eens glimlachend aan. waarna de Kanton rechter, mr. Van Houten, meedeelde dat hij het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd achtte en daarom ver dachte toch maar vrij sprak. Het moet voor twee Nederlandse broers een aangenaam moment zijn geweest, toen zij elkaar dezer dagen in de haven van Brisbane voor het eerst na zeven jaar ont moetten. Het zijn de twee heren Verstege geweest, wie dit merk waardige voorrecht ten deel viel. De ene woont in Den Haag en is scheepsarts op de Kortenaer, die op het ogenblik een bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland brengt. De andere is tijdens de oorlog uit Duitse krijgsgevangen schap ontsnapt en begaf zich in 1947 naar Australië, waar hij met een meisje uit Brisbane in het huwelijk trad. Nog steeds is het onderzoek gaande naar de vraag, of een aantal Westduitse parlementsleden is omgekocht, toen er moest worden gekozen tussen Bonn en Frankfort als hoofdstad van de Bondsrepubliek. Augstein, de hoofdre dacteur van het blad Der Spiegel, dat de zaak aan het rollen heeft gebracht, deelde aan de commissie uit de Bonds dag mede, dat de Beierse afgevaardig de Donhauser een brief had, waarin de namen van verscheidene politici, o.m. die van de vice-premier Bluecher, in verband worden gebracht met deze af faire. Donhauser heeft deze brief aan de commissie overgelegd. Bram Charité heeft, naar men zich herinnert het vorig jaar tijdens de wereldkampioenschappen in het ge wichtheffen te Scheveningen de strijd moeten staken wegens een spierbles sure aan de rechter bovenarm. Tijdens de training voor de wereldkampioen schappen te Parijs, welke het afgelopen weekeinde werden gehouden, heeft hij weinig of geen hinder van deze bles sure ondervonden. Doch toen hij te Pa rijs met zijn eerste oefening, het druk ken, begon, keerde de pijn terug, zodat hij op 120 kg kwam en bij het trekken niet verder dan 112)^ kg, aangezien zijn pogingen voor 120 kg mislukten. De pijn bleef aanhouden, waarna hij de strijd staakte en voor het stoten niet meer aantrad. Een medisch onder zoek zal moeten uitwijzen of de bles sure in de oude vorm is teruggekeerd. Charité is van oordeel, dat er niets aan te doen is, maar dat het euvel zal moeten slijten. In ieder geval heeft hij enkele uitnodigingen uit het buiten land geaccepteerd. Over enkele maan den zal hij te Londen op het podium aantreden tegen de derde prijswinnaar van Parijs, de Engelsman Barnett en kort daarna gaat hij naar Stockholm voor een wedstrijd tegen de Zweed Anderson. Ook een match tegen Her- baut en Debuf, de Franse gewichtheff- fers, staat nog op het programma van de Hagenaar, die zich door de pech van Parijs niet uit het veld laat slaan en binnenkort zijn training zal her vatten. In Noordrijnland-Westfalen is een begin gemaakt met de opleiding van de eerste eenheden der nieuwe mo biele Westduitse politiemacht, die in totaal dertigduizend man sterk zal worden. Zevenduizend man hiervan zullen steeds gereed worden gehou den om in te grijpen, wanneer de communisten wanordelijkheden moch ten uitlokken. De mannen gaan een verbintenis voor zeven jaar aan. De elf Westduitse staten hebben er mee ingestemd, dat in de toekomst alle Westduitse politiemannen hun oplei ding bij de mobiele eenheden zullen ontvangen. Intussen houdt de Westduitse rege ring zich bezig met de financiële en economische gevolgendie zullen voortvloeien uit de inschakeling van West-Duitsland in de Europese verde diging. Men voorziet n.l. grote moei lijkheden. De opstelling van Duitse divisies zou het noodzakelijk maken, de belastingschroef tot het uiterste aan te draaien. De overschakeling van de productie op de bewapening zou voorts naar de overtuiging der re gering een eind maken aan de libe rale economie. Zodoende zouden de resultaten, die met de vrijmaking van het Europese handelsverkeer worden bereikt, in het geding komen. Overigens blijft men zich in Bonn met deze kwesties bezighouden. Ds. Niemoeller en oud-minister Heinemann blijven Adenauer bestoken met de beschuldiging, dat hij op eigen initia tief reeds bepaalde bindende toezeg- gingen aan de Westerse geallieerden heeft gedaan. Adenauer heeft de ver antwoordelijkheid geheel en al op de geallieerden gelegd. Hijzelf wil slechts verantwoordelijk zijn voor de oprich ting van het veiligheidsbureau mo gelijk het begin van een nieuw mi nisterie van defensie en voor de aanstelling van oud-generaal Von Schwering tot zijn adviseur voor mi litaire zaken. De indruk bestaat, dat Niemoellers felle verzet door maar weinig politici wordt gedeeld. Wel heeft men be zwaar tegen Adenauers veel te per soonlijke politiek, maar men wil hier over geen parlementsdebat, voor en aleer duidelijk is, wat de geallieerden van West-Duitsland verwachten. Professor Albrecht Hase; een bioloog in de Amerikaanse sector van Berlijn, heeft in een verhan deling over de strijd tegen onge dierte een lans gebroken voor het eten van rattenvlees, omdat dit een groot proteïne-gehalte heeft. Volgens de professor, die verklaart dat hij en zijn gezin zelf reeds enige tijd lang ratten op het menu hebben, doet de smaak van rattenvlees niet on der voor die van wild of ge vogelte. De V.S. hebben besloten Frankrijk 200 millioen dollar te geven als bijdrage in de kosten van het uitgebreide her bewapeningsprogramma. Het bedrag wordt op voorlopige basis verstrekt in het kader van de reeds door het Ame rikaanse congres toegewezen gelden voor het boekjaar 1951 op grond van de wet op de wederzijdse hulp bij de ver dediging. Frankrijk zal nu de uitrusting van vijf divisies kunnen voltooien en uitrusting kunnen verschaffen voor vier nieuwe divisies in Europa. jyjIJNHEER de edelachtbare, zei de glazenwasser, ik sting te siddere op me benen en die man stong me uit te lachen en toen heb ik 'm, midden in me zenuwe zogezegd, een paar woorden toegevoegd waarop die vrouw in de diskusje ingreep om het zomar 's uit te drukken met een duiksprong as 'n tijger, as ik me zo mag permit teren het af te schilderen. Nou stong ik hier en die vrouw stong daar, maar die man stong bij de schutting en de fietsenmaker van de hoek kwam net a.ndraven toen ik an me zelfverdedi ging toewas, zodat de plisie dat ver keerd heb opgenoteerd as zijnde uit de derde hand van een oudzijder, op z'n Amerikaans uitgedrukt as oud-varens gast zijnde Stopt u 's even, zei de rechter, want het schemerde hem een weinig voor de ogen. We hadden de getuigen onder ede een slagveld horen schilderen, waarop de lange glazenpoetser de aggressie- plegende partij was geweest. Op 'n Zaterdagnacht en na het sluitingsuur der alcoholhoudende huisjes. Er was verschil van inzicht gerezen nopens de afrekening. De glazenreiniger had knakworst gegeten en de veehouder, met wie hij een pot biljart had ge speeld, had het, misverstandsgewijze, betaald, zijnde 45 centen Nederlands geld. De caféhouder had een fout ge maakt en u vond dat een gerede aan leiding om elkaar af te rossen, filoso feerde de Kadi. Vindt u dat allebei niet dom? Dat zit nog, want het zit dnders, met permissie. De veehouder, stoer van statuur maar aan de stotterige kant wat zijn spraak betreft, blies luchtbel letjes van opwinding. Kijk 's hier, as die meneer fatsoen in z'n lijf had, zou- die zelf hebben afgetikt, da's wiedes. Maar ik moster om vragen en toen kreeg'ie kapsones en ik zeg zo: het lijkt wel of je de sikkretaris van Lieftinck ben. Hij zei vuile gapgozer, da's heel wat anders, ketste de glazenwasser. F.n dat was vriendelijk. Tegenover Lieftinck. De Vrouw-in-'t-Spel (een sombere Mata Hari met haar op de wangen) gaf gulweg toe, dat er nogal wat ge dronken was, maar die glazenwasser had haar beledigd, leggende verband, tussen haar aanwezigheid en het ont.. bloeien van een tweede jeugd bij de veeverzorger. Ik laat me niet in me eer as vrouw "verschandaliseren, van- zelfs niet, sprak de dame en de rechter deed er het zwijgen toe. Maar op de tribune zaten de vaste klanten opmer kelijk te worstelen met een droge kuch. De puisterige fietsenmaker, die mid denin het drama als toeschouwer was opgedoken, leed aan een opmerkelijk gebrek aan geheugen. Had die lange éérst geslagen? Was die vrouw nou oo de vuist geweest? Had die veefokker een robbertje gebokst? Hij wist het niet meer, het was zo donker geweest, ze hadden zo hard geschreeuwd. Hi) was erg geschrokken. D'r kon 'wel moord en doodslag van gekommen zijn, 't is zonde Voor de politie waren uw verkla ringen heel wat positiever zei de rech ter. Hoe kan dat? Omdat ik hier onder ede sta, zei de rijwielkenner. En daar bleeft 'ie bij wat de rechter ook sprak. Zijn vrouw zat trouwens op de tribune met 'r hoofd te schuddenik geloof dat zij de scène thuis terdege geregisseerd had, maar wie zal dat bewijzen? De man was kennelijk diep in angst. Enfin, de rechter kon er niet uitko men en hij volgde de officier, die een plattegrond van het slagveld voor zich had, in diens conclusie tot vrijspraak. En denk er aan, dat ik u niet opnieuw hier zien wil, want dan zal het anders lopen Ze zeilen mij niet meer met deze man samen zien, dankubeleefd, zei de glazenwasser. Destebeter als 't wederzijds is, sprak de rechter. Volgende zaak. KAREL. (Vervolg van pag. 1) De nieuwe Goodrich-drijfriemenfabriek te Akron (Ohio) begon de werk zaamheden goed met het uitvoeren van de opdracht tot het vervaardigen van een drijfriem uit één stuk met een breedte van ruim een meter en een gewicht van 20.250 kg. De riem moet worden gebruikt voor het trans porteren van erts uit schepen naar de S>al bij de dokwerken te Baltimore. Het nieuwe reglement ^biedt het „toeteren". Er mag alleen van een autohoorn worden gebruik gemaakt, wanneer dreigend gevaar voor een an dere weggebruiker niet op andere wiize is af te wenden. Buiten de be bouwde kom mag alleen worden getoe- tere', wanneer men een ander wil in halen. Over de uitrusting van de voertuigen is bepaald, dat de trams van r i c fa- tin.saanw ij zers zullen moeten zijn voorzien. Vijf soorten rijbewijzen. Het aantal soorten rijbewijzen zal voortaan uit vijf stuks bestaan, tegen drie tot dusverre. Rijbewijs A zal gel den voor motorrijtuigen met of zonder zijspan en voor driewielers lichter dan 400 kg. Rijbewijs B-E voor personen auto's, die ten hoogste acht personen (buiten de bestuurder) kunnen ver voeren en voor vrachtauto's tot 3500 kg. Rijbewijs C-E voor vrachtauto's zwaarder dan 3500 kg: rijbewijs D-E voor autobussen en rijbewijs F voor invalidenwagentjes. De machinist van een stoomwals en de bestuurder van een landbouwtractor hebben geen rij bewijs nodig. De rijbewijzen blijven vijf jaar geldig. In eerste instantie zal voortaan geen medische keuring meer zijn vereist, wanneer men een rijbewijs wil heb ben. De aanvrager krijgt een vragen lijst in te vullen. Mochten de medici aan de hand van de ingevulde vragen lijst het nodig achten de betrokkene medisch te onderzoeken, dan zal dat geschieden. Nieuwe kentekens Het nieuwe reglement bevat voorts de bepaling dat er kentekenbewijzen voor motorrijtuigen worden ingesteld. Dit bewijs is een soort persoonsbewijs; het is ingesteld om de „levensloop" van een auto te volgen van het ogenblik af dat zij bij de handelaar is aangeko- komen, totdat zij via een of meer eige naren bij een sloper terecht komt. Het kenteken zal bestaan uit een groep van twee letters en een nummer, bestaande uit twee groepen van twee cijfers, b.v. MW-99-99. Het wordt aangebracht op 'n blauw bord. De letters en cijfers zul len wit zijn. Voor militaire voertuigen zullen zwarte letters en cijfers op 'n geel bord gelden, zoals de laatste tijd ook al gebruikelijk was. In de nieuwe regeling wordt de ge meenten de verplichting opgelegd aan de toegangswegen blauwe borden met de naam van stad of dorp aan te bren gen. Zij bevatten aan de voorzijde de naam der gemeente en aan de achter zijde het aantal kilometers dat de weg gebruiker van de volgende gemeente verwijderd is. In de Rotterdamse haven ls een jongetje van 2% jaar te water geraakt en verdronken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5