Stad en Omgeving AAT SOECKER Oprichtingsvergadering van de Jongeren-Organisatie V.V.D. AGENDA Het Christelijk geloof en de zelfzucht Stichting Geestelijke Volksgezondheid Persoonlijke vrijheid mag niet worden aangetast Gouden huwelijksfeest Max van Praag in het Gulden Vlies THOM HOOGERVORST gratis likeur of oude jenever. GEVULDE KOEKJES ROOMBORSTPLAAT MARSEPEIN HEILOO Warmenhuizen Egmond-bmnen De heer Hoytink bepleitte verhoogde subsidie Elftallen voor Zondag Schoorl Dodelijk verkeersongeluk te wijten aan defect autostuur? DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 De ,heer Edzes opende gisteravond de oprichtingsvergadering van de jonge ren organisatie Vrijheid en Democratie met een kort welkomstwoord, waarin hij zeide, dat zoveel mogelijk geestver wanten bij elkaar gekomen waren, maar dat toch het grootste gedeelte dei- aanwezigen uit veteranen bestond. De heer Voorthuysen sprak daarna over de algemene grondbeginselen, waarop de vereniging zal zijn gebaseerd. „Ik heb het voornamelijk gezocht in het prin cipiële", aldus spreker, „de begeerte naar Vrijheid". Het begrip vrijheid is niet onder te brengen in een of meer stelregels. Men kan twee soorten vrij heid onderscheiden, die ten nauwste met elkaar samenhangen, de geestelijke en de economische vrijheid. Wij ken nen hieronder de vrijheid van me ningsuiting in alle vormen, de vrijheid van arbeidskeuze en de vrijheid om eigen bezit zelf te besteden. Dat de arbeidsklasse het zoekt in de socialisti sche partij, is begrijpelijk. Het gaat haar om verhoging van de levensstan daard en niet zo zeer om het principe. Ondanks de vrijheid, die wij voorstaan kunnen we ons toch niet verzetten te gen bepaalde beperkingen, zoals me ningsuiting door smaad of, door het in strijd handelen met de goede zeden en, evenmin tegen de beperking van ar beidstijd. Montgomery definieerde de vrijheid als een gift voor alle tijden, maar slechts voor hen, die er voor strijden. Hiermede besloot de heer Voorthuysen zijn rede. De heer J. G. Th. Linssen, landelijk voorzitter, weidde vervolgens uit over doel en streven van de organisatie. De iongeren-organisatie van Vrijheid en Democratie is een onafhankelijk orgaan van de partij, zowel organisatorisch als financieel. De principes van de vereni ging stroken echter wel met die van de partij. De maximum leeftijd voor de organisatie is dertig jaar en het mini mum zestien jaar. Er bestaat een be ginselverklaring van de vereniging in zeer compacte vorm. Hierin wordt ech ter verandering gebracht. De grondves ten zijn vrijheid, verantwoordelijkheid, verdraagzaamheid en sociale gerechtig heid. Dat de vrijheid niet onbeperkt mag zijn is begrijpelijk, want dit zou vervallen in bandeloosheid. De sociale gerechtigheid moet zó zijn, dat de per soonlijke vrijheid niet wordt aangetast. Wij doen niet aan practische politiek, maar 't is wel mogelijk resoluties sa men te stellen of wensen naar voren te brengen en die aan de partijen voor te leggen. Men hoopt de leden een veelzij dige kennis bij te brengen op het gebied van alle partijen. Er bestaat een lande lijk kader, dat verschillende malen per jaar bijeenkomt. Deze zomer is er voor het eerst een kamp gehouden. Er ver schijnt maandelijks een verenigingsblad „De driemaster" genaamd. Op 19 No vember zal op een algemene vergade ring een nieuw hoofdbestuur worden gekozen. Na deze uiteenzetting van de heer Linssen installeerde hij namens het hoofdbestuur de vereniging. De heer Holsmuller feliciteerde vervolgens uit naam van de Alkmaarse raadsfractie, evenals de heer L. D. Oosterveld, voor zitter van het district. De heer Edzes hoopte, dat het in de vereniging gestel de vertrouwen niet beschaamd zou wor den. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Voorzitter K. Edzes; secretaris W. Schoehuys; pen- niingmeesteresse S. Praetoriue, en P. Berkhouwer, bestuurslid. We weten niet of de twintigste Oc tober in het jaar 1900 begunstigd werd door mooi weer, maar voor de heer en mevrouw Vierstra-de Jong, die in de middaguren stevig gearmd het stad huis te Sneek verlieten was het in ieder geval een goede dag, de eerste dag van hun huwelijk, die ze Vrijdag 20 October 1950 temidden van hun kinderen hopen te herdenken. Op het Herman Rinket's Variété hier blijkbaar beter bekend als het Cabaret- Max van Praag gaf gisteravond een geslaagde uitvoering in het Gulden Vlies. De zaal en het balcon waren ge heel bezet met een dankbaar publiek, waarvan blijkbaar een groot gedeelte uit Alkmaars omgeving afkomstig was De grote attractie van dit cabaret schuilt in de populaire melodieën, welke op diverse instrumenten werden gespeeld en vooral in de met gloed gezongen liedjes, die de toehoorders zo pakten, dat de gehele zaal ze spon taan meezong. Het moet telkens weer een voldoening voor Max van Praag zijn als hij hoort en ziet, dat zijn radio liedjes in zo brede kring bekend zijn en dat ze met enthousiasme worden gezongen. Van Praag beschikt over een zware en duidelijke stem, die tot in de verste hoeken van de zaal gemakkelijk wordt beluisterd en hij wordt op uitnemende wijze begeleid door de bescheiden Tonny Bakkenes, die zich niet alleen •en goed pianist maar ook een groot meester op de accordeon heeft getoond. De muzikale clown Lou Marti kon ons minder bekoren. Zijn nummer is in de wereld van het cabaret van te oude datum en ook zijn pogingen zich ten koste van het publiek te vermaken be horen in een beschaafd ensemble met thuis. De sneltekenaar mr. Swips was bijzonder op dreef en kreeg dan ook een van dankbaarheid getuigend ap plaus. Clem Clements zien wij liever als conférencier dan als goochelaar, waarmede we geenszins beweren, dat hij niet over een bewonderenswaar dige vingervlugheid beschikt. Hij brengt op dit gebied evenwel niets dan wat door zijn vakgenoten reeds jaren lang den volke vertoond werd. Een woord van lof voor Olga Lowina, die in haar Tiroolse dracht niet alleen een attractieve jonge vrouw is maar bo vendien over een krachtig en zeer zui ver geluid beschikt. Het jodelen, dat haar zo natuurlijk af gaat, is moeilij ker dan men viak denkt. Geen won der, dat zij meermalen tot een t gift werd gedwongen. Als geheel was het een gezellige avond, waarop niet alleen bewezen is. dat ons volk kan zingen, maar ook dat het dit gaarne doet als de gelegenheid daartoe wordt geboden. Kweerenpad no. 20 zullen dan oude herinneringen worden opgehaald, bij al die feestvreugde zal men denken aan de moeilijke crisisjaren toen er voor timmerman Vierstra in Sneek niet veel meer te verdienen viel en hij mede met het oog op de gezondheid van zijn kinderen besloot naar „Hol land" te verhuizen. Hij kreeg een werkkring op het vliegveld Bergen en vestigde zich in Alkmaar. Niet tot zijn spijt overigens, want zowel de 72- jarige bruidegom als de 71-jarige bruid verklaarden eenparig, dat Alk maar hen lief is geworden. Het huwe lijk werd gezegend met zeven kinde ren, van wie er nog zes in leven zijn. Een zoon kwam in 1940 om het leven toen hij, door de duisternis misleid, met zijn auto bij St. Maartensvlotbrug in het water reed. Een zwarte bladzij de in het levensboek van dit gelukki ge echtpaar. Het gouden huwelijksfeest van de heer en mevrouw Vierstra wordt mor gen niet alleen gevierd door de kin deren, maar ook door de 24 klein kinderen en het ene achterkleinkind. Zij zullen vader en moeder en opa en oma vele goede wensen toezwaaien. SCHILDERS MAKEN RECLAME MET STERRIT DOOR NEDERLAND. De Nederlandse huisschilders gaan Zaterdag een grootscheepse reclame campagne houden. Dat doen ze door middel van 'n sterrit, waarin enkele hon derden auto's zullen meerijden, die allen voorzien zijn van grote reclame borden. En daarop staat het eigenlijke doel- van deze actie: „Schilderwerk, zomers buiten- 's winters binnen". De schilders hopen, dat het Nederlandse publiek deze raad ter harte zal nemen zodat zij een betere werkverdeling krijgen over het gehele jaar met als belangrijk gevolg, geen werkloosheid in de wintermaanden. Honderd en tien controleposten zijn er in Nederland uitgezet. In Alkmaar is de controle in Het Wapen van Haar lem aan de Nieuwesloot. Uit de Kaas stad nemen drie schilders aan deze rit deel, uit Langedijk zijn zeven inschrij vingen binnengekomen. Te Utrecht is de finish van deze monsterrit. Mutaties De heer A. Houtkoper, werkzaam bij de Gem. Gasfabriek te Alkmaar, is per 1 Nov. a.s. na 31 dienstjaren eervol ontslag verleend. De heer P. C. Smiers, monteur le klasse PTT te Alkmaar, is benoemd tot chef-monteur. Mej. M. A. Bart, employé 2e klasse PTT te Alkmaar, is op eigen verzoek eer vol ontslag verleend. Bij beschikking van de minister van Financiën is benoemd tot schrijver, de adspirant-schrijver P. Haanraads te Alk maar (inspectie), gerekend per 1 Januari 1948. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG. Victoria Theater, 8 uur: Een avon tuur in Napels (14 jaar). Harmonie Theater, 8 uur: Salomé (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Dertien stoelen (elke leeftijd). Ev. Luth. kerk, Oudegracht, 7.30 uur: Wijdingssamenkomst „Harmonia". VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: De mooiste tijd van je leven (alle leeftijden); Har monie Theater, 8 uur: Gung Ho! (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Tulsa (14 jaar). Boete voor valse verklaring geëist De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof eiste Woens dag tegen E. den O. uit Alkmaar, die in hoger beroep terecht stond, 40. boete of twintig dagen hechtenis. Ver dachte had in 1948 een onjuiste ver klaring afgegeven in verband met een hem overkomen ongeval. Om een uit kering te verkrijgen had Den O. over een ongeluk, dat in zijn vrije tijd was gebeurd, opgegeven, dat dit had plaats gevonden, toen hij zich per fiets op weg bevond van zijn werk naar huis. Hierdoor zou hij in de ongevallenver zekering zijn gevallen. Ter zitting bleek, dat verdachte na het ongeval een tijd in het ziekenhuis had gelegen en dat zijn patroon hem had doorbetaald. Toen de patroon dit geld ging opvorderen bij de daartoe ingestelde instantie en er een onder zoek werd ingesteld, bleek dat ver dachte onder andere dan door hem opgegeven omstandigheden een onge val had gehad. De jeugdige verdachte, die overigens gunstig bekend staat en uit een groot gezin afkomstig is, gaf toe verkeerd te hebben gehandeld. De procureur-generaal noemde het vergrijp van verdachte ,,'n lelijk ding". Hij kwam tot de bovenvermelde eis. Door de Alkmaarse politierechter was verdachte in eerste aanleg tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Uitspraak over veertien dagen. Twee jongens te water Wielrijders worden aangemaand voor zichtig te zijn bij het rijden over de Kanaalkade. In verband mét de werk zaamheden aldaar is -men gedwongen over dat weggedeelte te rijden, waar de rails liggen.. Een voorval, dat ge lukkig nog goed afliep mag tot voor beeld strekken. Gistermiddag om streeks 2.15 uur reden twee jongens van respectievelijk 7 en 12 jaar over voornoemd weggedeelte. Een der beide jongens wilde de ander inhalen, waar door hij met zijn wiel tussen de rails en de weg raakte en kwam te vallen. Hij viel tegen de andere knaap en beiden tuimelden zij te water. De twaalfjarige jongen kon zwemmen en werd door omstanders op het droge ge hesen, terwijl een zestienjarige zoon van een kermis-exploitant, J. vd Weerdt het zevenjarige knaapje naai de kant bracht, waar beiden door de toeschouwers tegen de hoge walkant op het droge werden getrokken. Effecten niet tijdig ingeleverd Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, stond gisteren C. L. uit Heiloo terecht, die als gevolmachtigd vertegenwoordiger van zijn broer in Maart 1950 geweigerd had enige Amerikaanse effecten over te dragen aan de Nederlandse Bank. Deze waarden werden gevorderd omdat de staat in het bezit wil komen van de dollarwaarde. De zaak diende reeds op 20 September, doch werd toen aange houden om L. in de gelegenheid te stellen alsnog de effecten aan de Ne derlandse Bank aan te bieden, hetgeen inmiddels gebeurd is. Gisteren werd de behandeling voortgezet. De Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, zag in de op te leggen straf ook een waarschuwing voor eventuele andere overtreders. De eis was f 500 subs. 3 maanden. Verdachte verweerde zich d'oor te zeggen dat het hier een uitzonderlijk geval betrof. De effecten v/aren de eigendom van iemand voor wie het de enige bron van inkomsten was. Mr. Markus betoogde dat alle ingeze tenen verplicht zijn de overheid uit de huidige financiële moeilijkheden te helpen als hun dat wordt bevolen. De Economische Politierechter veroordeel de L. daarna tot f 400 subs. 3 maanden. Burgerlijke Stand Gehuwd: Petrus J. Kok en Pietertje D. Dikkeboom. Adrianus Schipper en Maria Klaaren. Klaas Schreuder en Elisabeth Nol. Overleden: Lamberta Vrijhoeven, 56 jaar, wed. van J. A. van Riel. de goede gever. Nog 3 dagen VAN RITSEVOORT 32 - TEL. 2801 CHOCOLATERIE-PATISSERIE Eindstand districts motor-kampioenschappen Na het bekend worden van de kam pioenen J. Middelkoop van West- dijk bij de zware klasse en A. de Vries Noordscharwoude bij de lichte klasse, is nu de totaaluitslag bekend geworden. 2 (zware klasse) S. Spie renburg, Alkmaar 51 p.; 3 A. Plevier, Oterleek 47 p.; 4 M. Dekker, Nieuwe Niedorp 45 p.; 5 D. Bockweg. Oter leek 43 p.; 6 G.«Laagland-Winder, Alk maar 31 p.; 7 C. Butter, Alkmaar 30 p.; 8 J. Stammes, Nieuwe Niedorp 25 9 A. Leegwater, Alkmaar 24 p.; 10 G. Dupont, Alkmaar 19 p.; 11 J. Blokker 17 p.; 12 H. Smit 16 p.; 13 J. Caro 14 p., alle drie van Nieuwe Niedorp; 14 M. Barsingerhorn, Koedijk 13 p.; 15 C. Bood, Bergen 12 p. In de lichte klasse was het resul taat: 2 J. Jansen, Oudkarspel 42 p.; 3 L. Bood, Wieringen 41 p.; 4 C. P. Mooyen, Texel 37 p.; 5 G. Wayboer, Wieringen 34 p.; 6 C. v. d. Werf, Texel 32 p.; 7 A. Tijsen, Oterleek 22 p.; 8 S. Wit, N. Niedorp 19 p.; 9 J. Bossen N. Niedorp 17 p.; 10 W. Feller, Noord- Scharwoud#' 13 p. Verplaatsing Sociale Raad De bureaux van de Sociale Raad en van de Commissie inzake Onderhouds plicht zijn vanaf heden gevestigd op de oudegracht no 182 (na 1 December no. 196) in het voox-malig kantoor van de Kamer van Koophandel. Het tele foonnummer blijft 3894 (K 2200). JAZZ SOCIETY IN HET WAPEN VAN HEEMSKERK De lezing over „Blues" door de jazz kenner Cees Stam en het optreden van het „Zaans Rhythm Quintet" on der leiding van Tine Hoorn, afgewis seld door muziek van het eigen or kest van de Alkmaarse Jazz Society vindt morgenavond plaats in de bo venzaal van het Wapen van Heems kerk en niet in café Tom op het Waag- plein, zoals eerder bericht werd. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek aan L. Kleiboer eervol ontslag ver leend als lid van het College van Regenten over de Gevangenissen te Alkmaar. Foresfers-nieuws Foresters I krijgt Zondag de lastige te genstander Beemster I op visite. De op stelling van Foresters I is: doel: Eljon; achter: Bruin en Meyer; midden: Korver, Kossen en Snip; voor: v. d. Brink, Zwaan, Van Steeg, Schermerts en Godijn. Fores ters II gaat naar CSV III en speelt in de volgende opstelling: doel: Mulder; achter: Blokker en Rusch; midden: B. Greeuw, Abbas en A. Mes; voor J. Wijker, Kolk, J. v. Baar, J. Bruin en Klaver. De dameshandbal heeft het Zondag al bijzonder zwaar omdat zij bij Ymond I op bezoek gaat. De opstelling van het le elftal is: doel: J. HoetStrijbis; achter: N. de GraafGroot en Boschman; midden: A. AffourtitHartog, A. Oud en R. v. d. Molen; voor: C. van Kuijk, A. v. d. Land, W. Vorst, T. Stuveling en C. Stuveling. Het tweede elftal van de .dameshandbal gaat naar Rood-Zwart II en speelt daar in de hieronder volgende opstelling: doel: A. v. d. Stadt; achter: M. Boschman en H. de Geus; midden: G. Piket, A. Schu ring en N. Slabbekoorn; voor: J. Wijker van Houten, N. de Graaf, T. Muller, G. de Kruyff en A. Boschman. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna W. M., d. van J. G. Olsthoom en A. Zwanenburg. Overleden Teunis Platvoet, 79 jaar, gehuwd met H. G. Dekker. Het leven en werken van Albert Schweitzer Ds. Korndorffer uit Zuid-Scharwoude heeft in de zaal Slikker een lezing gehou den over het leven van Albert Schweitser. Toen hij geen geld had om zich voor het predikambt te bekwamen ging hij zich in Parijs op kosten van een royale oom in het orgelspel bekwamen, waarna hij door het geven van concerten zijn studie geld bij elkaar kreeg. Toen hjj 24 jaar was, was hij reeds doctor in de theologie en had steeds een aandachtig gehoor. Eens kreeg hij een folder, waarop een zieke neger was afgebeeld. Hij liet zich daarna als medisch student inschrijven en was vijf jaar later doctor in de medicijnen. Met zijn jonge vrouw trok hij naar Lam- barene en bestreed daar hoofdzakelijk de kindersterfte. Veel leed en ellende heeft hij daar weggenomen. Albert Schweitzer, die thans 75 jaar is, heeft diepe eerbied voor alles wat leeft en is één der grootste idealisten. De boeiende voordracht werd met grote aandacht aangehoord. „VERGUNNINGEN INGEVOLGE DE DRANKWET Bij Koninklijk Besluit is het maximum-aantal vergunningen ingevolge de Drankwet voor Eg- mond-Binnen per 1 Januari 1951 vastgesteld op zes en voor Schoorl op negen. De Amsterdamse hoogleraar aan de Vrije Universiteit prof. dr. G. C. Berkouwer, hield gisteravond in het Wapen van Heemskerk voor een goed gevulde zaal een voordracht over het onderwerp „Geloof en zelfzucht". Prof. Berkouwer deed zich kennen als een begaafd spreker, die dit veelomstreden vraagstuk met grote openhartigheid be handelde. De heer Berkouwer betoogde in het begin van zijn voordracht dat geloof 'en zelfzucht een punt is waarbij ieder christelijk mens op de een of andere wijze betrokken is. Reeds tal van jaren heeft men op velerlei wijze trachten aan te tonen, dat het geloof in feite een gecamoufleerde, lelijke neiging tot zelfzucht is. Men gebruikt het om iets te krijgen: de zaligheid. Feuerbach noemde het de projectie van de men selijke geest en Freud werkte deze Dinsdagochtend had op het stadhuis te Alkmaar een vergadering plaats, welke was belegd door het bestuur van de Stichting Geestelijke Volksgezond heid. Uitgenodigd waren leden van ge meentebesturen uit Alkmaar en omge ving en het doel er van was om aan de directeur, de heer G. H. Hoytink. gele genheid te geven de noodzakelijkheid aan te tonen van de door de Stichting aangevraagde subsidieverhoging. Over het afgelopen jaar bedroeg deze sub sidie namelijk f 0 10 per inwoner, ter wijl thans wordt gevraagd f 0.20 per inwoner. De heer Hoytink hield een inleiding, waarin hij schetste, hoe het aantal geestelijk onvolwaardige patiënten snel is opgelopen. Thans bedraagt dit onge veer 2300 en iedere week komen er bij De taak is voor de beschikbare sociale werksters te groot geworden, verder moet 't aantal medisch-opvoedkundige bureaux worden uitgebreid, terwijl met de psycho-technische dienst eigen lijk pas is begonnen. De Stichting "oorziet in een sociale taak van de eerste orde en hoe goed deze wordt uitgevoerd blijkt uit een rede van de minister van Sociale Za ken, die door spr. werd aangehaald en waarin de minister bij de behandeling van zijn toekomstplannen als het ware de taak copiëerde, die de Noordhol landse commissie zich heeft gesteld. In Friesland, Zuid-Holland en Zeeland houdt men zich bij de daar bestaande plannen vrijwel geheel vast aan het Noordhollandse voorbeeld en de direc teur-geneesheren van verschillende Noordhollandse provinciale ziekenhui zen maken melding in hun jaarversla gen van de goede samenwerking met de Stichting Geestelijke Volksgezondheid. Er is hier sprake, aldus spr., van een roeping tegenover het volk en spr. wekte alle aanwezigen op mee te wer ken in de strijd tegen deze volksvijand Aan de hand van verschillende ge stelde vragen deelde de heer Hoytink mede, dat naar zijn oordeel iedere ge meente ook die, welke een rijks bijdrage ontvangen een verhoogd subsidie op hun begroting zullen plaat sen. Hij meende, dat noch het rijk noch de provincie daartegen bezwaren zullen maken. Daarbij behoren de ge meenten zich te laten leiden door soli dariteitsgevoel, een redenering als: „Wij hebben maar twee patiënten en we moeten f 1000 betalen" achtte hij mis plaatst. Een volgend jaar kunnen het meer patiënten zijn. Spr. wilde gaarne meerdere bekend heid geven aan het werk van de stich ting, maar voelde er weinig voor de subsidiërende gemeenten in het jaar verslag op te nemen. De kosten voor psycho-technisch onderzoek achtte hij met f 15 niet te hoog gesteld, voor col lectieve onderzoeken op aanvraag van scholen zal misschien een goedkoper tarief worden overwogen. De geestelijke zorg beperkt zich niet tot een leeftijd. Er zijn personen van 75 jaar in de zorg. Men hoopt echter de jeugd op te vangen in een afzonderlijke organisatie Nazorg B.L.O. De enige vraag, waarop de heer Hoy tink niet meende te moeten antwoor den, ging uit naar de oorzaak van het kwaad. Het aantal geestelijk onvol- waardigen neemt door de bestrijding van de zuigelingensterfte sneller toe dan voorheen. Deze geestelijk onvol- waardigen gaan vaak onder elkaar hu wen en brengen niet zelden grote ge zinnen voort van wederom geestelijk onvolwaardigen. Resultaat: de geeste lijk onvolwaardigheid neemt opnieuw sneller toe. De heer Hoytink was van oordeel, dat ingrijpen hier niet tot de competentie van de Stichting behoorde. Hij gaf ook niet aan welk standpunt de Stichting in dit opzicht aanneemt. De voorzitter sloot hierop de bijeen komst met het uitspreken van de hoop dat de aanwezige leden van gemeente besturen naar huis zouden keren met de gedachte, dat verhoging van de sub sidie dringend noodzakelijk Is.' theorie uit. Het ongeloof heeft hier dankbaar gebruik van gemaakt. Spre ker kwalificeerde dit als een scherpe aanval, die alle christenen raakt. Het boek Job. Prof. Berkouwer besprak hierna uit voerig het boek Job. Hierin wordt be schreven hoe na een aanklacht van Satan Job alles ontnomen werd. Slechts zijn leven werd hem gelaten. Hij werd In absolute nood de nacht ingevoerd. Na een lange strijd bleek echter dat Job niet in goddeloosheid verviel, doch lofzangen bleef zingen. Het egoïsme ze gevierde niet. „Het christelijk geloof is radicaal iets anders dan zelfzucht en u kunt dat bewijzen door uw bestaan in dienst van God en de mens te stellen. Dat is de enige weerlegging van het moderne denken" aldus prof. Berkou wer. Spreker betoogde hierna dat een ieder afzonderlijk toch het gevaar loopt in de godsdienst egoïstisch te lijken en te zijn. De zonde is, dat men God en de mensen uitschakelt en alleen zich zelf ziet. Men loopt het gevaar van het gebed een verlanglijstje te maken, waarvan niet God, doch de mens zelf het doel is. Spreker wees hierna op de constructie van het „Onze Vader" dat begint met drie maal lofzegging van God. Dat moet een waarschuwing zijn voor egoïstische bidders.ProfBerkou wer besprak nog in het kort de beteke nis van de naastenliefde en besloot zijn voordracht met te betogen dat het al leen in gemeenschap met God mogelijk is de demonische kracht van de zelf zucht te overwinnen. Alcmaria: Afink; Maasen en Hel derman; Wit, Mulder en Baden- huizen; Dinkelberg, Eversteyn, Untied, De Buijzer en Schmidt. Alkmaarse Boys: Kramer; Metse laar en Krul; Bart, De Ley en Admiraal; T. Indri, J. Indri, Pa ter, De Grand en Knip. Randers: Vethaak; Klepper en Van der Plas; Th. Bakker, Sol en H. Bakker; J. Stroet, P. Tei- geler, Th. Schot, J. Teigeler en Goseling. RKAFC: Kwant; C. Stam en Kleybroek; Bierman, N. Tijm en Van Saase; P. Tijm, J. Tijm, C. Tijm, De Nijs en Heinis. Alkmaar: Van Twuyver, Nor den en Zwart; Gerritsen, Schoon hoven en Roos; Bruin, Bakker, Van Baden, Snel en Groot. Op 13 Augustus van dit jaar heeft zich eea emstig ongeval voorgedaan op de weg tussen Schoorl en SchoOrldam. Een vrachtwagen, be. stuurd door Theodorus B. uit Medemblik, heeft I f op de Laanweg een oude man aangereden ten. gevolge waarvan het slachtoffer, nadat he| naar een ziekenhuis in Alkmaar was vervoerd, aan de verwondingen is overleden. Gistermorg'en stond de bestuurder van d» vrachtwagen in Alkmaar terecht. Verdacht® voerde geen enkel excuus aan. Hij zeide, dat hij de voor hem rijdende wielrijder wel had op. gemerkt, dat hij meende voldoende ruimte ta hebben gegeven en dat hij niet kon verklaren hoe de aanrijding gebeurd was. Uit verschil, lende getuigenverklaringen bleek, dat de be. stuurder hoegenaamd niet was uitgeweken. Een politie-deskundig'e gaf als zijn mening te ken- nen, dat de oorzaak te vinden was in de stuur, inrichting van de wagen. Bij het onderzoek van de wagen was namelijk komen vast te staan, dat de stuurinrichting te veel speling had. Daar de verdediger van verdachte niet aanwezig kon zijn, besloot de rechtbank de zitting te ver dagen tot 31 October. De verdediger zal dan gelegenheid hebben het requisitoir van de offi. cier aan te horen en zijn pleidooi te houden, SCHOORL's GEMENGD KOOR ZING® TE HAARLEM Schoorl's Gemengd Koor valt de eer ti beurt, Maandagavond medewerking tt verlenen aan een concert ter ere van de componist Bonset, plaats vindende in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Men maakt de reis naar de Spaarnestad per autobus. Noord-Scharwoude „Tuinbouwbelang" bijeen In de Maandag alhier in hotel „Concor. dia" onder voorzitterschap van de heer K. van Nienes gehouden vergadering van „Tuinbouwbelang" werd besloten om in samenwerking met de vereniging „Di Eendracht" de heer Van -ierwijnen uit te nodigen een voordracht te houden over aardappelmoeheid en de bestrijding van plantenziekten. Tevens zal mede door de LTB ir Cleveringa geïnviteerd wor den om een lezing te houden. De poterbewaarplaats, die reeds gedeel telijk hersteld is, Krijgt minder bakken om het licht vrijer toegang te kunnen ge- ven. Eén der leden van de commissie, welke de wenselijkheid van een coöpera tieve zuurkoolfabriek onderzocht had, hield daarvoor een pleidooi, waarop een uitgebreide discussie volgde. Men achtte de financiële bezwaren wel van grote be tekenis. Naai aanleiding van opmerkingen van de heer Gutter sloofde het bestuur te trachten verbetering te brengen in de begrenzing der percelen betreffende de aardappelmoeheid. Over de 5% loonsver- hoging in de tuinbouw konden nog geen mededelingen worden gedaan. Heer-Hugowaard Bouwen zonder vergunning De landbouwer Cornells B. uit Heer- hugowaard had in het begin van dit jaar aan de timmerman Simon O. op dracht gegeven tot het bouwen van een aardappelhut. De vereiste vergumh- gen ontbraken echter, want de raas het departement van Wederopbouw opgestuurde tekeningen waren s keurd. Desondanks was men met he(! bouwen doorgegaan en dit was de reden, waarom opdrachtgever en uit voerder gisteren voor de politierech ter moesten verschijnen. B. werd veroordeeld tot f 150 of 31 dagen, O. tot f50 of 20 dagen. De eis was resp. f 200 en 100. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 18 Oct. 1950. (Alkm. Ex- portveiling)Prei 9—16, Spinazie 35- 55, Postelein 50—55, Witlof 37-73, Spruiten 26—56. Andijvie 5—8, Gele kool 57. Rode kool 5.3015.30, Groere kool 57, Bieten 57, alles per 100 1 Sla (glas) 214.50, Bloemkool I 20—30, II 1020 en III 2 en Komkommers 7- 17 per 100 stuks; Worteltjes 824 cent per bos of kg; Uien 38 cent Stoofpe ren 714, Handperen 1635, Appels 12 J35 en Druiven 4280 cent per Selderie 57 en Peterselie 24 cent per bos. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 19 Oct. 11.000 kg uien 3,90—7,90, gVovt 3,50—5, drielingen 590—820 en nep 2—10,90] 4000 kg blauwe Eigenheimers 7,80—8,40; 2000 kg bieten 4—7,30; 6000 kg andijvie 5-5,60] 1500 kg slabonen 30—48; 17.000 kg groe» kool 5-7,10; 10.000 kg gele kool 3,50-5,80 40.000 kg rode kool 4,50-12,40; 130.000 H witte kool 4—4.20; 40.000 Succes kool -4,60. NOORDER MARKTBOND, 18 Oct. I960 8000 kg aardappelen, eigenheimers 9,2(1 blauwe eigenheimers 88,50, Bevelander* 8,708,80, grove Bevelanders 9; 9600 kf uien 6,207,10, grove 5,106, drielingen 8,20—8,30, nep 9—9,80; 5000 kg andijvie 5- 6,20; 1000 kg bieten A 6,40; 3200 kg sl8' bonen 1543; 2500 kg groene kool 6,60- 7,30; 350 kg gele kool 5,50; 14.000 kg rod« kool 4,5011,50; 210.000 kg witte kool l Succes witte kool 44,70. WARMENHUIZEN, 19 Oct. - 6000 li aardappelen: Eigenheimers 7.40—8,70 Schotse muizen 7.40; 8200 kg rode kool 0' -8,80; 1200 kg gele kool 4.80-5; 21.000 H witte kool 4—4,50; 1200 kg slabonen 36—4ll 800 kg andijvie 6,60; 600 kg uien 5,90, 5, drielingen 8,20 en nep 8,50—9,30. GRAANBEURS MIDDENMEER MIDDENMEER 18 Oct. Tartfi 20 50—22.50; gerst 25.50—29.25; haver f 27; rogge 2326.75; duivenbonen 3 35; capucijners 5069; groene erwten 39.25; schokkers 3538; bruine bonc' 50—63.50 koolzaad 55—60.25; karwij' zaad 92110; blauwmaanzaad 115132: vlas, dit jaar gerepeld goede kwalite1' tot 31 cent per kg, ongerepeld, bescha' digd, tot 20 cent; voorverkoop nieuw' oogst, ongerepeld 18 cent, franco boord! verhuur per ha 1000. Aardappelen: poters maat 2835, bit' nenland 2026; export 2027; maa 35-45 1822 en 1823, boven 45 12—1'! consumptieaardappelen binnenland 7' 8.50; export 89; handel in geperst v hooi 8090, rood klaver 7585; Iucern< 90105, haverstro 2227; gerst 25—" tarwe 3035, rogge 2226, groene er«' ten 4550, andere erwten 20—30. f nen 10. Voerbieten laag gehalte 1416; hod gehalte 1721; voersuikerbieten 23' 25; suikerbieten 2830; bietenblad f' 7; suikerbietenkoppen 2830. Stro voerbieten duurder. Hooi prijshouden»

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2