Sir Stafford Cripps afgetreden Pjongjan werd heden bezet Generaal Juin naar Tonkin VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN tig Nederlandse steden doelwit van grote luchtaanvallen Vijfti Geen onenigheid over Formosa yr§dag 20 Oct. [1950 147e Jaargang No. 246 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engelands ijzeren kanselier uitgeput Gaitskell neemtfinanciën van hem over Sowjets dulden geen leger in W.-Duitsland Rode-Kruisliga aanvaardt Vredesmotie Het Koninklijk bezoek aan Engeland Mei radar op de visvangst De Noordelijke iegensiand was gering De laatste slag? Somber reiaas van Pleven KoAi fë&óieJi Nog geen accoord inzake Duitse herbewapening Amerika biedt Rusland zijn excuses aan Drastische maatregel De gemeenten krijgen Voortaan bouwvolume voor drie jaar BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financiën, heeft gisteravond zün ontslag als minister en als lid van het parlement ingediend. Hü is tot deze stap gekomen op advies van zijn Engelse en Zwitserse artsen, die hem tenminste een jaar rust hebben aangeraden. Hü heeft n.I. ondanks en zeer voorzichtige levens- wü'ze een zeer slechte gezondheid. Als gevolg van overmatig zware arbeid is hij geheel uitgeput. Zijn rustkuur in Zwitserland heeft hierin geen voldoende ver betering gebracht. Hij zal worden opgevolgd door Gaitskell, die zün departe ment reeds als waarnemend minister heeft beheerd, toen Cripps met ziekte verlof was. In een brief aan Attlee heeft Cripps zijn spijt over de noodzakelijkheid van zijn beslissing uitgesproken. Hij ver klaarde met nadruk, dat hij de Labour- partij en de regering zal blijven steu nen. Attlee verklaarde te hopen, dat Sir Stafford na een jaar weer geheel hersteld zal zijn, en dat dan de rege ring opnieuw een beroep op hem kan doen om het land te dienen. De pre mier noemde Cripps' aftreden een ver lies voor de regering. Cripps werd algemeen de ijzeren kanselier" genoemd. Gedurende de drie jaar van zijn economische dictatuur heeft hij het Engelse volk hogere be lastingen opgelegd, dan ooit enige minister in vredestijd heeft gedaan. Hij had de moed, om uitermate impo pulaire maatregelen voor te stellen en door te drijven. Sigaretten, bier en andere zaken, die het leven veraange namen, stegen ontzaglijk in prijs. Hoge omzetbelasting op vrij wel alles, wat te koop was, rem.de doeltreffend de koop lust van het Britse publiek. Te links Reeds vele jaren heeft deze man, die als advocaat drie ton per jaar verdien de en als minister slechts- vijftig mille, deel uitgemaakt van de Labourpartij. Zijn lidmaatschap werd in 1939 onder broken, toen de' partijleiding hem, we gens al te linkse sympathieën, in de ban deed. Hij voerde verschillende be langrijke regeringsmissies uit, was van 1940 tot 1942 ambassadeur te Moskou, en probeerde een verzoening met India tot stand te brengen. In 194b werd hij weer tot de partij toegelaten. wMÊÊS Clpi SIR STAFFORD CRIPPS :uitgeput...i. Burgerlijke verdediging in oorlogstijd Vorming van een Alg. Rijks (sreserve De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen inzake de burgerlijke verdediging in oorlogstijd. Hierin zegt de minister, dat een nauw overleg met de militaire autoriteiten het mogelük gemaakt heeft een denkbeeld te vor men van het karakter der vijandelüke aanvallen, waarop Nederland bedacht moet zün. Aan de hand daarvan is een lüst opgemaakt van de maximum ton nage aan bommen, waarmede de be langrijkste gemeenten per aanval heb ben rekennig te houden en van de mo- gelüke frequentie dezer aanvallen. Met een beperkt gebruik van de atoombom op de allerbelangrijkste doelen wordt rekening gehouden. De gegevens staan uiteraard niet met volledige zekerheid vast, doch zij bie den wel richtlijnen, die de grondslag vormen voor de organisatie van het ogenblik. Belangrijk is het, aldus de minister, dat het moreel van de bevol king voor, tijdens en na een aanval hooggehouden wordt. In dit verband wordt thans overleg gepleegd met vooraanstaande psychologen, publicis ten, reclame-experts, bestuurlijke auto riteiten en vertegenwoordigers van grote werknemersorganisaties hoe straks de voorlichting van de bevolking over de burgerlijke verdediging moet zün. De plannen over de taak van de brandweer. politie. geneeskundige dienst, ziekenhuiswezen, opruimdienst. sociale dienst en hersteldienst worden uitgewerkt en zullen binnenkort aar de regering worden voorgelegd. Behalve aan de selfsupporting der ge meenten is gedacht aan een algemene rijksreserve, bestaande uit mobiele co lonnes van brandweer, geneeskundige dienst en een combinatie van opruim- Weerbericht Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Zwaar bewolkt met later bijna overal opklaringen. Aan vankelijk in het Zuiden van het land hier en daar nevel of mist. Overwegend droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Noord. Iets lagere temperatu ren. Zaterdag: Zon op 7.14. onder 17.34 Maan op 16.20, onder 1.57. dienst, hersteldienst en sociale dienst. Het aantal dezer mobiele colonnes en de plaats van legering zal zodanig zijn, dat wanneer gelijktijdig verschillende steden getroffen worden steeds de ver eiste aanvulling van de gemeentelijke organisatie kan worden geboden. De mobiele colonnes zullen in vredestijd niet als vaste formaties blijvend aan wezig zijn. (Zie vervolg pag. 5) De Sowjetunie heeft de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk een n-ota doen toekomen, waarin zij aan kondigt, dat zij maatregelen, die herle ving van het Duitse geregelde leger in de Westelijke zones beogen, „niet zal dulden", en ontkent, dat de Volkspoli- tie in Oost-Duitsland een militaire for matie is. De Sowjetunie uit de tegen- beschuldiging, dat de politiek in de westelijke zones „in wezen" neerkomt op militaire eenheden. Gaitskell, zijn opvolger, was tot gis teren minister van economische zaken en plaatsvervanger van Cripps. Hij is een aanhanger van diens opvattingen en werd door deze als opvolger ge wenst. Verwacht wordt dat de politiek van Sir Stafford zonder ingrijpende wijzigingen zal worden voortgezet. Het is waarschijnlijk om die reden, dat hij is benoemd. De nieuwe minister van financiën, die 44 jaar oud is en in Oxford econo mie studeerde, heeft reeds enige malen aan belangrijke internationale confe renties deelgenomen. Hij heeft de af gelopen tien dagen Amerika en Canada bezocht en geconfereerd met financiële autoriteiten. In Amerika heeft hij over eenstemming weten te bereiken over de mate, waarin de Amerikaanse rege ring financiële hulp zal verlenen voor de herbewapening van Engeland. Gaits kell zal in de vervulling van zijn taak worden bijgestaan door een financiële en een economische secretaris. Een nieuwe minister van economische za ken zal niet worden benoemd. Geen verlichting Bij zijn vertrek uit New-York naar Londen heeft Gaitskell op de vraag, of zijn benoeming enige verlichting van de versobering met zich mee zou brengen, geantwoord: ..Het aftreden van Sir Stafford Cripps brengt geen wijziging in de Engelse politiek mot zich mee, doch gedurende het afgo lopen jaar is er een voortdurende verlichting geweest van hetgeen wé versobering noemen. Wij zijn echter voor het vraagstuk gesteld 'van gro tere defensie-uitgaven en dit moet onze hoop op een Verhoging van de levensstandaard beteugelen". Naar aanleiding van een andere vraag zei Gaitskell: „Wij overwegen geen her waardering van het Pond". -De raad van gouverneurs van de In ternationale Liga van Rode-Kruis organisaties heeft met vrijwel algemene stemmen een door de Russische orga nisatie ingediende en door de Ameri kaanse gesteunde motie aangenomen, waarin op alle aangesloten organisa ties en hun leden een beroep wordt gedaan om voor de vrede te werken. Aan de regeringen wordt verzocht, te verhinderen, dat gebruik wordt ge maakt van blinde wapenen, atoom energie en dergelijk oorlogstuig als niet overeenkomstig de eer en het interna tionale vertrouwen. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen bij hun offi cieel bezoek aan Engeland in begin No vember gebruik maken van Hr. Ms. Jacob van Heemskerck. Het visserij-onderzoekingsvaartuig Anthonie van Leeuwenhoek heeft in de afgelopen zomer proeven genomen met een z.g. vis-detector.- Dit apparaat, in Duitsland ontwikkeld, laat zich het best aanduiden als een onder-water- radar". Het werkt n.ï. met eenzelfde soort electronenbuis als de radar. Er v;orden impulsen naar de bodem van de zee uitgezonden en de echo's hier van en van de scholen vis. die worder. afgetast, worden op het beeldvlak van de buis zichtbaar gemaakt. Men kan er niet alleen een enkele vis mee waar nemen, maar ook verontreinigingen van het water, plankton, modder e.d Echter moet nog worden uitgemaakt, of het ook mogelijk zal zijn verschil lende soorten vis te onderscheiden. Wanneer het apparaat wordt opgesteld voor de roerganger, kan deze .er het oog op houden en de schipper waar- schuwen, wanner hij veel vis ziet. Zo is na enige praktijk te beoordelen, wanneer moet worden gehaald. De Zuidkorcaanse stafchef, generaal-majoor Tsjoeng Il-Kwann heeft heden- morgen om 11 uur plaatselüke tüd officieel bekend gemaakt, dat de Noord- koreaanse hoofdstad Pjongjang bezet is. Volgens een woordvoerder van het eerste Amerikaanse korps zijn in totaal 6223 krijgsgevangenen gemaakt, van wie 5000 de Amerikaanse 24ste divisie in handen vielen, toen de Noordkoreanen de Taedong trachtten over te steken. De "Noordkoreanen hebben niet zo veel weerstand geboden als men had verwacht. De verenigde strijdkrachten vonden rij na rij van de zandzak- kenbarrières in de straten verlaten. Toen de Amerikanen de stad naderden riepen zij de hulp van straaljagers met raketten in om de tegenstand te bre ken. Daarna reden tanks en. vracht auto's in een colonne van anderhalve kilometer lengte de stad binnen. Tien tallen vrachtwagens, die uit Pjong jang naar Soentsjon vluchtten werden door jagers beschoten. Besprekingen over toestand in Noord-Indo-China r~- -,3 - - S" Generaal Alphonse Juin, een der meest vooraanstaande Franse strate gen, is met een gezelschap Franse autoriteiten van Saigon naar Hanoi gereisd, teneinde zich op de hoogte te stellen van de toestand in het Noorden van Indo-China, dat thans onmiddel lijk door de opstandelingen van de communistische Vietminli wordt be dreigd. Dadelijk na aankomst zijn be sprekingen begonnen met Noordviet- namesc militaire en politieke advi seurs. Pleven, de Franse premier, heeft in het kader van een parlementsdebat over Indo-China een verklaring af gelegd, waarin hij heeft uiteengezet, TRUMAN en MAC ARTHUR V.N. moeten probleem van verdediging oplossen President Truman heeft verklaard, dat er tussen hemzelf en generaal Mac Arthur geen onenigheid bestaat ten aanzien van Formosa. Hij zei, dat deze kwestie vüf weken geleden werd opgelost, toen de generaal instructie kreeg een door hem opgestelde verklaring over deze kwestie in te trekken. Hierin werd gezegd, dat de V.S. moesten voorkomen, dat het eiland in vijandelüke handen valt. Truman gaf te verstaan, dat de Verenigde Naties deze kwestie moeten oplossen. Toen hem werd gevraagd, of de V.S. Formosa zouden ver dedigen, indien het werd aangevallen terwijl de V.N. nog niet hadden beslist, antwoordde de president, dat er geen reden was geweest, deze kwestie te be spreken. Hierover zou een beslissing vallen, wanneer zij zieli opdrong. j\jew-York is thans een garage met zelfbediening rijk. De klanten, die eigenhandig hun auto willen repare ren kunnen er een werkplaats en de nodige gereedschappen per uur of per dag huren en tegen de normale markt prijs reserve-onderdelen kopen. Voor bijzonder moeilijke karweitjes staan zes geroutineerde monteurs (tegen uurloon) ter beschikking. Automobi listen kunnen op deze manier 25 tot 50% op de reparatiekosten besparen. Omdat padvinders ook in staat moeten zijn zichzelf te redden, heeft het Britse Padvindersverbond vast gesteld, dat verkenners voortaan slechts in noodgevallen om een „lift" mogen vragen. De twee boefjes, die uit een tuchthuis in Illinois wisten te ontsnappen, zullen (naar hun verblijf aldaar te oordelen) wel geen padvin ders geweest zijn, maar wisten zich even goed te redden. Toen zij in het kader van een sterrenkunde-cursus verlof kregen op de binnenplaats een maansverduist-ring te bekijken, klom men ze in het donker over de muur en gingen er als de wind vandoor. CJ Dat kan aardig snel zijn. zoals men onlangs in Florida weer eens kon vast stellen: Een wervelstorm, die het Zui den van dit schiereiland tot speelter rein had verkozen, richtte in enkele minuten een schade van vijf millioen dollar aan. O Nu we toch aan het wer velen zijn. De Haagse kunstmaand zal dit jaar met een feest „Muren ap de draaischijf" besloten worden. Na de première van Oscar Wilde's „De ernsi van Ernst" door de Haagse Comedie, is er voor oezoelters en acteurs „bal na" op het draaiende draaitoneel van de Koninklijke Schouwburg. Ver draaid aardig, ais de muze er tenmin ste niet al te draaierig van wordt. L, En dat werd Theodoor nu weer, toen hij vernam, dat iedereen, die in Bu dapest een draai aan de telefoon geeft van de telefoonjuffrouw voortaan ..Eljen Sztalin, kivei chajt beszelni?,, (Leve Stalin, welk nummer wenst u) te horen zal krijgen. Ben ik nu ook bij die kraak getHeest of niet? £)at doet hem tè zeer denken aan „Heil Hitier" om van ganser harte te ge loven in de goede bedoelingen vaji de delegatie van 65 leden (w.o. de schrij ver. Ilja Ehrenburg, de (stuwdam)- componist Sjostakowitsj, de metropo- list Nikolai, de filmregisseur Poedof- kin en de schaatsenrijdster Maria Isa- kof), die op het Vredescongres te Moskou als afvaardiging naar de „Wereldvredesconferentie". die van 14 tot 19 November in Sheffield ge houden zal worden, gekozen werd. Ll De regeringen van de communistische satelietstaten zijn trouwens ook niet meer zo vol vertrouwen. Bij het uit breken van de oorlog op Korea depo neerden ze n.I. grote sommen gelds op banken in Zürich met de opdracht een gedeelte naar Tanger over te boeken. Wijlen generaal Smuts had ook zo z'n eigen monetaire opvattingen. In een thans gepubliceerde brief aan een econoom te Johannesburg schreef hij „Die dollar' is die vooraanstaande geldeenheid, mar sy waarde is niet bij die ander inpas nie. 'n Gaping het ontstaan, die die wereldekonomie al hoe meer ontwrig. Daar sal 'n ramp kom, wat Amerika asmede die res van die wereld sal raak. Hoe gouer die gevaar in die oog gesien wordt, des te beter vir die herstel" O En William Ward uit Chicago, die het herstel van z'n verloving eens onder vier ogen met zijn ex-vriendin wilde bespreken, stak daarom haar huis in brand. Lange rijen inwoners van Langson verlaten met enkele schamele be zittingen hun lüoningen, op weg naar veiliger oorden daar een hevige veldslag tussen Indo-Chinese troepen en de communisten dreigt wat zich momehteel in Tonkin af speelt. Uit zijn betoog blijkt, dat de troepen van de Vietminh momenteel in kampen juist over de Noordelijke grens van Tonkin in China gelegen, worden opgeleid en bewapend en dan naar het gevechtsterrein terugkeren. Met name nabij de, Franse grenspost Caobang is het verkeer zeer intensief,, daar de opstandelingen hier een nieuwe weg hebben aangelegd. Gezien de samenwerking tussen communisti sche Chinezen en opstandelingen heeft Frankrijk de geallieerden om hulp ge vraagd bij de levering van wapenen. Reeds beginnen de wapenen te ko men. Ook zendtFrankrijk veel troe pen en wapenen naar Indo-China. De toestand is thans niet «meer zo, aldus Pleven verder, dat een groep rebellen Frankrijk bestrijdt. De Fransenbestrijden thans de voor hoede van een beweging, die geheel Azie wil onderwerpen. Frankrijk heeft thans een strijdmacht van 126.000 Vietnamese hulpstrijdkrachten tot zijn beschikking. Het is thans niet meer de bedoe ling. kunstmatige grensstellingen te bezetten. Men wil de vijand dwingen, zijn aanvoerlijnen uit te strekken om hem aldus in moeilijkheden te bren gen. Bij de strijd te Caobang, waarbij een Franse strijdmacht in een hinder laag liep, verloor Frankrijk 75 officie ren, 292 onderofficieren en 2839 man schappen. De Franse nationale vergadering verwierp communistische voorstellen tot het openen van vredesonderhan delingen met de opstandelingen van de Vietminh in Indo-China. Een Gaul listische motie., die Frankrijks ..nood. sprongpolitiek" in Vietnam veroor deelde en de regering verzocht, ande re landen om hulp te verzoeken, werd met 490 tegen 59 stemmen verworpen Tenslotte nam de vergadering mei 353 tegen 215 stemmen een motie der meerderheidsp'artiken aan. waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de bekwaamheid van de regering, alle noodzakelijke stappen te nemen om de Franse troepen in Indo-China te helpen Waarnemers geloven, dat de strijd om Pjongjang de laatste belangrijke veldslag is geweest, alhoewel het mo gelijk is, dat de Noordelijken bij de Mandsjoerijse grens zullen trachten stand te houden om daar een verdedi- gingsgebied te vormen. De Noord- koreaanse regering zou reeds naar dat gebied zijn uitgeweken. Dc verliezen Op 13 October bedroegen de totale Amerikaanse verliezen in Korea 26.083 manschappen, n.I. 4036 doden, 17.711 gewonden en 4336 vermisten. Het land leger verloor 22.838 man, de mariniers 2880, de marine 196 en de luchtmacht 169. De verliezen van de "Noordkorea nen aan doden, gewonden en krügs- gevangenen wordt op 265.000 geschat. Tijdens de te Washington gevoerde Frans-Amerikaanse besprekingen is geen principieel accoord inzake de her bewapening van Duitsland tot stand ge komen. Amerika schijnt echter bereid te zijn, een vijftal voorwaarden te aan vaarden, indien Frankrijk instemt met het principe van de bewapening van een aantal Westduitse eenheden voor de Westelijke verdediging. Krachtens deze voorwaarden zouden de Westelijke strijdkrachten steeds veel groter in aantal moeten zijn dan de Duitse. De Westelijken zouden dé benoeming van bepaalde Duitse officieren kunnen te gengaan. De opleiding en encadrering van Duitse eenheden zou door de Wes telijken moeten, geschieden, waarbij het Engels commandotaal zou zijn. Er zou een Europese legerstaf moeten worden opgericht, die de noodzaak van een Duitse staf uitsluit. Grensincident in verre Oosten Twee Amerikaanse straaljagers heb ben kortelings een aanval gedaan op Russische vliegtuigen, die op een vlieg veld bij Wladiwostok waren gestation- neerd. De Verenigde Staten hebben thans in een brief aan de secretaris generaal der Verenigde Naties hun ver ontschuldigingen aangeboden voor deze aanval. Zij hebben zich bereid ver klaard, de schade te vergoeden. Voorts is medegedeeld, dat de commandant van de groep waartoe de straaljagers behoorden, van zijn commando is ont heven; cegen de betrokken piloten zul len disciplinaire maatregelen worden genomen. Koningin Juliana heeft gisteravond in de Grote Kerk te Naarden de uit voering van De Messias, van Handel, bijgewoond. Zeven maal in drie Weken tijds werd er ingebroken in het huis van een zakenman in een kleine plaats in de omgeving van Parijs. Dit verdroot de benadeelde ten zeerste en dus besloot hij dras tische maatregelen te nemen. Toen hij weer eens weg moest en dus het terrein vrij was voor het optreden van dieven, zette hij een fles wijn in de huiskamer neer. Een vriendelijke attentie va or de ongenode gasten7 Slechts ten dele: de vloeistof was n.I. vergif tigd. Er werd ingebroken en de dieven dronken van de wijn. Een paar dagen geleden stierf in het plaatselijke ziekenhuis een Noord-Afrikaan. Men vermoedt, dat hij een dergenen is ge weest, die de fles hebben ge ledigd. De politie onderzoekt nu. of hij medeplichtigen heeft ge had, die ook vergiftigd zijn. In zijn antwoord op een interpella tie, die Woensdagavond in de gemeen teraad van Delft werd gehouden over de woningbouw in de gemeente heeft wethouder Lausberg o.a. medegedeeld, dat door.de overheid een nieuwe poli tiek zal worden gevolgd tot het verde len van de bouw-contlngenten. Het zon n.I. in dc bedoeling liggen aan de ge meenten inepns de contingenten voor de komende drie jaren toe te wijzen. Volgens het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting staat het drie-jarenplan voor de verdeling van de bouwcontingenten nog geenszins vast. Er bestaan meerdere plannen voor een nieuwe verdelingspolitiek doch een beslissing is nog niet geno men. In Finland duurt dc staking in de metaalindustrie nog voort

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1