P.O.A. n.v. AGENDA Stadgenoot onderscheiden wegens dapperheid Cojiieerinrichtiiig De nieuwe Friese Brug over het Noordhollands Kanaal Het negerprobleem in de Ver. Staten van Noord-Amerika DE KAASHANDEL BLIJFT TRAAG Alcmaria naa Kapiiein H. J. Broersma ontving Bronzen Leeuw Nuttig werk van .Volkshuisvesting" Een oud probleem wordt opgelost De negers trekken naar het Noorden De Mollebonen kregen een nieuwe vlag Exportheffing vervallen, maar Duitsland remt de import Een topprijs bereikt TERAARDEBESTELLING MEJ. M. E. J. VAN RIJN Alkmaar TWEEDE JAZZ-J ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 De Johan van de Kornputkazerne te Steenwijk telt onder het officierskader onze stadgenoot kapitein H. J. Boersma. Gistermiddag is deze vereerd met de bronzen leeuw, een onderscheidingsteken voor betoonde bijzondere moed en dapperheid. De plechtigheid werd geleid door de commandant van het Regiment Johan Willem Friso, de kolonel Lindeboom uit Assen. In de officiersmess van de kazerne stonden alle officieren in service-dress aangetreden, toen de kolonel en Steen wij ks kazerne- en garnizoenscomman dant, de majoor L. Paling, met hun adjudanten de mess betraden. In deze intieme kring werd het ko ninklijk besluit voorgelezen, waarbii kapitein H. J. Boersma uit Alkmaar, thans dienende bij het Regiment Johan Willem Friso als compagniescomman dant, wegens betoonde moed en dap perheid werd onderscheiden met de bronzen leeuw. Een vo:rbeeld De kolonel hield een toespraak waarin hij de thans gedecoreerde ten voorbeeld stelde aan alle andere of ficieren. Hij hoopte dat de collega's van de heer Boersma zij het dan liever niet in oorlog zich eveneens zo zouden onderscheiden door plichts betrachting, moed en trouw. De kapitein, die wij nog even inter viewden, is in Steenwijk geen onbe kende. In 1946 kwam 2de luitenant H. J. Boersma naar Steenwijk om daai jonge soldaten op te leiden en met hen in E.M.-verband naar Indonesië te vertrekken. Vóór de oorlog had de Alkmaarder het tot cadet-vaandrig gebracht. Na de bevrijding voltooide hi.i zijn studie aan de K.M.A. door het volgen van een extra cursus. In November 1949 kwam de heer Boersma terug uit Indonesië, waarna hij als kapitein-compagnies-comman dant in de Steenwijkse kazerne dienst ging doen. Als beroepsofficier behoort hi; bij het vaste kader en hij zal zich ongetwijfeld mettertijd in Steenwijk gaan vestigen. Bescheiden „Ik wil helemaal niet hebben, dat u er enige drukte over maakt, want het was niet meer dan mijn plicht, wat ik gedaan heb. Dat zou iedere militair ook in de gegeven omstandigheden hebben gepresteerd. Daarbij komt nog dat ook anderen, enige soldaten o.a., zich evenzeer hebben onderscheiden. Die zijn ook voorgedragen voor een decoratie, maar verder weet ik daar niets van. Per ongeluk is nu de aan dacht op deze schermutseling geval len, maar hoevelen hebben niet veel meer gepresteerd, wat nooit beloohd zal worden, omdat het niet bekend ge worden is", aldus de bescheiden ka pitein, die natuurlijk wel waardeert, dat H.M. hem met deze onderschei ding heeft vereerd. Wat die schermut seling inhield wordt uit het koninklijk besluit duidelijk. Op 13 Januari 1949 werd door de onzen een patrouilleactie gehouden in het gebied rond de kampong Selad- jambe op West-Java. Bij deze actie heeft kapitein H. J. Boersma zich on derscheiden door het betonen van bij zondere moedige en beleidsvolle daden in de strijd tegenover de vijand. Tegen over overmachtige terroristische ben den. Nadat van de vooruitgeschoven ver kenners de brenschutter en helper bij een poging tot het overschrijden van voor hei maken van bestekken en alle soorien cyclosiylewerk op wii en gekleurd papier. Payglop 7, Verdronkenoord 30 Alkmaar (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG. Cinema Americain, 2.30, 7 en 9.30 uur: De moaiste tijd van je leven (elke leeftijd); Victoria Theater, 7 en 9.30 u.: Tulsa (14 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Gung Ho! (18 jaar). Wapen van Heemskerk: Donateurs uitvoering van A.T.V. „Ontwaakt". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Noordhollands Toneel met „Maria Goretti". Stedelijk Museum, 2 tot 5 uur: Schil derijententoonstelling. MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: De mooiste tijd van je leven (alle leeftijden)Har monie Theater, 8 uur: Gung Ho! (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Tulsa (14 jaar). Sted. Museum, 1012, 25 en 79 •lur: Schilderijententoonstelling. ZONDAGSSLUITING APOTI&KEN. Zondag 22 October zal de apotheek van mevrouw de /weduwe C. M. B. Wanna, Mient 11 voor het publiek ge opend zijn. In deze apotheek wordt ge durende de volgende week de nacht dienst waargenomen. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag zullen beschikbaar zijn de huisartsen H. C. A. Koppejan. Oude gracht 186 (telef. 2382) en dr. J. F Nijman, Oudegracht 283 (telef. 2384). een riviertje, gelegen voor deze kam pong, waren gesneuveld, terwijl de herhaalde pogingen van de rest van de patrouille om de voorwaartse bewe ging te herstellen waren mislukt, bij welke pogingen opnieuw vier zwaar en twee lichtgewonden vielen, des ondanks, ten einde het initiatief we derom in eigen handen te kunnen krijgen, met drie man, waarvan reeds dadelijk één man tengevolge van een zenuwschok uitviel, persoonlijk naar voren ging en onder zwaar vijandelijk vuur ten dele over open terrein de overlevenden van de vooruitgeschoven verkenners bereikte, waarop hij de daarbij aanwezige bren van een daar toe door hem veroverde tas met mu nitie voorzag. Vervolgens door schreed hij ondanks het nog steeds aanhoudende zware vijandelijke vuur, het riviertje en noopte een vijande lijke zware mitrailleur tot teruggaan. Tenslotte, mede door het inzetten van een mortier, slaagde hij er in, nadat de kampong was bestormd, de vijand geheel te verdrijven". Aldus de langademige opsomming, die echter een duidelijk beeld geeft van de prestaties van onze gedeco reerde stadgenoot. Uit het militaire stamboeknummer hebben wij kunnen opmaken, dat de heer Boersma op 20 Augustus 1920 werd geboren en thans dus 30 jaar oud is De versierselen van de orde zullen nog worden uitgereikt. Vergadering in „Karenhuis" Gistermiddag werd in het Karenhuis de jaarlijkse algemene vergadering van de leden-aandeelhouders van de ver eniging voor Volkshuisvesting „Alk maar" gehouden. Bij ontstentenis van de voorzitter, de heer F. H. Ringers, werd de korte vergadering geleid door mr. M. G. L. van Schouwenburg. Besloten werd de machtiging aan het Kestuur tot aankoop van 55 c.a. grond aan de De Ruijterstraat en het daarop te bouwen loodsje, te verlen gen. De bouwsom zal worden geput uit een reserve. Als bestuurslid werd de heer F. H. Ringers en als commissaris de heer De Vos tot Nederveen Cappel herbenoemd. Bij de rondvraag sprak de heer Zee man zijn waardering uit voor het werk dat wordt verricht van de vereniging Volkshuisvesting. Vooral de minder goed gesitueerden wordt de helpende hand geboden. Spreker zou gaarne zien dat men in het Karenhuis centrale ver warming zou aanleggen. Dit is een eis des tijds. De heer Schoorl merkte naar aanleiding hiervan op. dat wekelijks 150 op het Karenhuis moet worden toegelegd. Het aanleggen van een centrale verwarming zou ongetwijfeld tot verhoging van de huurprijs moeten leiden. De heer Zeeman betoogde dat dit een taak voor de gemeenschap is. De voorzitter, de heer Schouwen burg, zeide Bereid te zijn het plan van de heer Zeeman nader in het bestuur ter sprake te brengen. Reeds een kwartier na de aanvang kon tot slui ting van de bijeenkomst worden over gegaan. 4^' s-CNs*- Bovenstaande tekening geeft een beeld van de nieuwe Friesebrug, 'die gebouwd zal worden onder directie van ir. J. D. A. M. ten Brink, Hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat. De nieuwe brug wordt veertien meter breed (de huidige is vijf meter). F.r komt een rijdek vim een zeven meter en aan beide zijden komen rij wielpaden vftn twee meter en voet paden van 1.50 meter. De doorvaart- hoogte zal 3.85 m. bedragen, zodat de meeste motorschepen ongehinderd onder de brug door zullen kunnen varen. Dit heeft het zeer belangrijke voordeel, dat de brug niet voor ieder schip geopend behoeft te worden. Het openen en sluiten van de basculebrug geschiedt electrisch. Het rechter ge deelte, dat een doorvaartbreedte van negen meter heeft, wordt vast. Het vijftien en een halve meter brede lin ker gedeelte kan voor het doorlaten van schepen opzwaaien. Aan de beide landzijden komen grote opritten. H OE zeer de situatie ter plaatse door de bouw van de nieuwe Friesebrug zal veranderen, blijkt uit nevenstaan de plattegrond. De nieuwe brug zal tachtig meter meer in de richting van de Vlotbrug komen te liggen. Er zal veertien honderd meter van het Vic toriepark worden afgenomen, op welke ruimte een verkeerspoint wordt aan gelegd, waarbij drie vluchtheuvels voor een goede verkeersleiding zullen zorgen. Aan de stadszijde is een ruime weg geprojecteerd. Vanaf de Kanaaldijk in de richting van de Frieseweg, achter het thans bestaande koffiehuis om, wordt over een lengte van tachtig meter een nieuw wegstuk aangelegd. De breedte daarvan bedraagt dertien meter, zijnde een zes meter breede rijweg en aan beide zijden een fietspad van twee meter en een trottoir van 1.50 m. Doordat de brug op een hoog peil komt te liggen, wordt ook de Kanaal dijk in de richting van de Nieuwe Schermerweg over een lengte van 100 meter verhoogd. De bewoners van de aan de Kanaaldijk gelegen woningen tussen de Burg. Bosstraat en de thans af te breken percelen, zullen voor een deel uit de gelijkvloers gelegen vertrekken tegen de keermuur moeten zien. Hierneven de bestaande brug tijdens een van de vele verkeers opstoppingen. Om haar verdwijnen zal niemand een traan laten. JAARVERGADERING P. V. D. A. Woensdag wordt de jaarvergadering van de Partij van de Arbeid afdeling Alkmaar belegd. Op de agenda staan o.m. verslagen van secretaris en pen ningmeester, bestuursverkiezing (hét gehele bestuur, met uitzondering van de heer Wolf, stelt zich herkiesbaar), en bespreking politieke situatie. De vergadering wordt gehouden in het A. B. B.-gebouw. Gisteravond sprak prof. dr._A. N. J. den Hollander voor een volle zaal in het Gulden Vlies over het Negerprobleem in de Verenigde Staten van Noord- Amerika. Deze lezing was georganiseerd door Schola Publica, welbekend in Alkmaar en omgeving wegens de vele interessante en leerzame avonden, die zij in de drie achter ons liggende cursus-jaren organiseerde. Dr. H. J. M. Hofstee opende als voorzitter de avond met een korte inleiding, waarna hij het woord gaf aan de spreker, prof. dr. Den Hollander. Amerika telt dertien tot veertien mil- lioen negers of „coloured people", zoals de Amerikanen de kleurlingen noemen. Dit betekent ongeveer tien procent van de bevolking der Verenigde Staten", al dus begon spreker zijn lezing. De ne gers zijn in Amerika gekomen, doordat er een grote behoefte aan arbeids krachten bestond en de eigenlijke in boorlingen van Amerika de Indianen, hiervoor volkomen ongeschikt bleken. De neger staat theoretisch gelijk aan de blanke, maar alle wetten kennen de sociale scheiding tussen blank en bruin. In de steden bestaan aparte neger- wijken, de negers reizen in speciale wagons, zitten gescheiden in de bios coop en zelfs in de kerk. De blanke Amerikanen geloven in de democratie, aldus prof. Den Hollander, en dit is de grote fout, die zij maken tussen de theorie en de praktijk, want deze wijst wel anders uit. De practijk is op vele punten volkomen in strijd met hun streven naar gelijke rechten voor alle mensen Spreker verhaalde enige voor vallen van de rassen-discriminatie, welke hij zelf had meegemaakt en waaruit duidelijk de verschillen tussen blank en bruin bleken. De werkelijke rassenhaat vindt men niet bij de be schaafde Amerikaan, doch slechts bij de minder goed gesitueerden. Trek naar het Noorden De negers kunnen eenvoudig geen respect hebben voor de blanken, die hetzelfde werk doen als zij, terwijl men bij de blanke een ondefinieerbaar meerderwaardigheidsgevoel vindt. Wel iswaar hebben de negers meer misvor mingen dan de blanken, lijden zij aan meerdere ziekten en ligt hun intelli gentiequotiënt lager, waardoor de ne ger voor de Amerikaan „inferieur" is. Lang niet alle negers zijn zwart maar wanneer zij slechts negerbloed in de aderen hebben worden zij als negers behandeld. In het Zuiden is het rassen onderscheid veel sterker dan in het Noorden, waardoor een trek naar het Noorden is ontstaan, die nog steeds voortduurt. In het Noorden heeft „the coloured people" meer vrijheid. Het wordt minder wreed door de politie behandeld en, wat van zeer veel be lang is, het heeft 't kiesrecht gekre gen. De negers hebben door de politiek als veel bereikt, wat in het Zuiden practisch uitgesloten is. Tot slot zeide prof. Den Hollander, dat de negers geen neiging naar het communisme vertonen en gaf hij de hoopvolle mededeling, dat Amerika liberaler wordt en de toestand voor de negers verbetert. Voorspellin gen zijn moeilijk, maar dat het neger probleem Amerika de eerste tijd nog wel bezig zal houden staat voor mij vast, aldus spreker. Na de pauze ver duidelijkte prof. Den Hollander door middel van lichtbeelden zijn gesproken woord, waarna dr. Hofstee met een kort dankwoord aan spreker deze leerzame avond sloot. Bij de opening van de eerste avond, welke in dit seizoen in Victory was georganiseerd door de Groningse ver eniging De Mollebonen, heeft de voor zitter, de heer P. Bos, een korte offi ciële plechtigheid verricht door hel namens het bestuur aan de vereniging aanbieden van een nieuwe vlag. Deze vlag is gemaakt naar een ontwerp, zo als dat in het afgelopen voorjaar door Ged. Staten van Groningen voor de vlag dier provincie is vastgesteld: aan de bovenkant in de hoeken rode en blauwe vlakken, aan de onderkant dito blauw en rood, in het midden een groen kruis, alles op een wit veld. Met enige trots constateerde spreker, dat de Mollebonen de eerste Groning se vereniging in den lande is, die deze nieuwe vlag heeft. Eén der leden, de heer J. Maats uit Heiloo, sprak namens allen een woord van dank en waardering tot het be stuur voor het aan de vereniging dus aan de gezamenlijke leden aan geboden geschenk, waarvan hij hoop te, dat het hen bijeen zal houden, zo als immers de symbolische taak van de vlag is. Spontaan werd hierop uit volle borst het Groningse volkslied gezongen. Het verdere deel van de avond werd op zeer prettige wijze gevuld door dr. Fijnvandraat uit Bloemendaal (een oud-Veendammer), die uit zijn belang rijk oeuvre een keur van Groninger voordrachten en schetsjes ten beste gaf, waarmee hij grote vrolijkheid in de zaal verwekte. Het woord van dank, aan het slot door de voorzitter ge sproken, werd overtuigend onder streept. De aanwezigen de avond was goed bezocht bleven hierna nog geruime tijd gezellig bijeen. TERUG NAAR DE „HEIMAT'. Een 39-jarige Duitse vrouw werd gisteren in de stad aangetroffen zon der dat zij in het bezit was van de benodigde papieren. Vandaag wordt zij op transport gezet naar haar „Hei mat". BENOEMD. De heer P. Zomerdijk, onderwijzer bij het R. K. Buitengewoon Lager On derwijs te Rotterdam is met ingang van 1 Januari in gelijke functie be noemd te Alkmaar. De prijs liep Vrijdag te Alkmaar aan de kaasmarkt met 2 cent per kg. op en de verkoop was zeer trekkend. Het feit, dat de minister de export heffing van een dubbeltje per kg. heeft laten vervallen, bleek niet bij machte het vertrouwen te herstellen, vooral niet omdat uitdrukkelijk is ge zegd, dat bij een opnieuw oplopen van de prjjs de kans bestaat, dat de hef fing weer wordt ingesteld. Alles bijeen genomen komt dit er op neer, dat we op het ogenblik voor de kaas iets als een topprijs hebben. Op een stijging met de daaraan verbonden winsten valt niet te rekenen, wel op een daling met de daaruit voortsprui tende verliezen. Dit betekent een uit schakelen van iedere speculatie en het gevolg is, dat zowel door de afnemers in het binnenland als door die in het buitenland, alleen datgene wordt ge kocht, wat nodig is om aan de dage lijkse vraag te kunnen voldoen. Even tueel opgelegde voorraden worden daar bij eerst weggewerkt. Het gevolg van een en ander is, dat de productie ver moedelijk niet geheel wordt wegge werkt, hoewel deze is gedaald tot onge veer de helft van die uit de dagen van het grootste gemaak. De uitvoerperspectieven zijn in de loop van de week aanzienlijk verbe terd, doch zelfs dit kon de prijs niet doen oplopen. Zo is weer een begin gemaakt met de uitvoer naar Duitsland, die een ogen blik heeft stil gestaan. Voorlopig gaat deze hernieuwde export echter slechts trekkend. Dit is niet alleen de nawer king van de exportheffing, het is te vens het gevolg van het feit, dat de Duitse regering aan de Duitse impor teurs zekere verplichtingen heeft op gelegd, die vermoedelijk ten doel heb ben de import in Duitsland te remmen ten einde daardoor deviezen te spa ren. Iedere Duitse koper moet thans, voor zijn bestelling het land binnen kan komen, een bedrag bij de bank heb ben gedeponeerd ter grootte van de helft van het factuurbedrag. De kapi- taalschaarste in Duitsland in aanmer-_ king genomen betekent dit voor mej nigeen een handicap van belang en 1 is duidelijk, dat dit de handel in hc mate bemoeilijkt. Daarnaast is bekend gemaakt, t met ingang van 1 November een 1» gin kan worden gemaakt met de ver zending van kaas naar Frankrijk. He! totale contingent, dat door Frankrij wordt toegelaten bedraagt ongevee.' 2.800 ton. Verleden jaar hebben 4 Nederlandse instanties meer laten w zenden dan veroorloofd was, wat enige moeilijkheden met zich meebraC In verband daarmee zijn thans maa:» gelen genomen om een soortgelijk^ gang van zakép te vermijden. Zodra r, contingent vol is, worden geen consetj ten meer afgegeven. Ten einde te komen, dat door de exporteurs W consenten worden aangevraagd dan orders is ontvangen, is bepaald, dat het aanvragen van een consent eenHfl drag per kg van f 0.10 moet worden pb stort, dat verbeurd is, wanneer d(| binnen vier dagen na ontvangst van b consent de kaas is geëxporteerd. Zo blijft de kaashandel vol voetail gels en klemmen, die eigenlijk steeii worden gelegd door de eigen regerir-i of door de een of andere buitenlandse Gistermiddag vond op de Algemen'! Begraafplaats alhier de teraardebesteif ling plaats van mej. M. E. J. van W'1 Zij was in Alkmaar een bekende fi'l guur, doordat zij jarenlang temidde») I van het sociale werk heeft gestae'! Namens de familieleden dankte mr. If H. Lieftinck, neef van de overledene ntj talrijke belangstellenden voor h® aanwezigheid. Ds. F. Kuiper zeide, het de wens van mej. Van Rijn was dat geen toespraken aan haar werden gehouden, doch slechts e"! enkel godsdienstig wbord zou wol gesproken, waaraan hij memoreer»', dat de overledene in ieder medempf een broeder of zuster zag, die lief had. Na een kort gebed werd P zamenlijk het laatste vers van psa'r 84 gezongen, waarmede deze kor» plechtigheid ten einde was. Met een gewijzigde meer. Fa li. «en en V en Dinkelberg en de stootkracht van de aa is het jammer, dat zij gen niet zulien verdc wedstrijd tweemaal dr; voetbaleapaciteiten rail verwachten en 1 flt gezoelit. Watergraafsn Amsterdammers hebbel en HKC, en de nederla; De opstelling van All nog stegds ongewijzigd, spelen morgen voor de eigen terrein en daar dl recht is zullen zij ook de volle winst laten ve maarse Boys is namelijk rein nog niet verslage resultaten waren: een winning op DTS en eer gen DEM. Vast staat ei van alles zal proberen o: heren lastig te maken. Wormerveer is de compe nederlagen begonnen do ten daarna waren niet len tegen CSV en Kinhe op de vuurpijl de 40 GVO welke vorige wei haald. Randers na Randers, dat na vijf v trotse doelgemiddelde v: gaat naar Purmerend. ei zeer tegenvallen als de naar Alkmaar kwamen, een zware uitwedstrijd orge voor de boeg. Op werden de gastheren nog gen, terwijl de resultaten terwegbewoners dit jaar tuigend zijn dan in de titie. Niettemin menen stadgenoten met winst k keren. Stormvogels krijgt bez Stormvogels moet in 2 de positie tegen OSV ver wel de Oostzaners de laa strijden geen enkele m hebben, Kraak en zijn m twijfel de beste papieren, tegen de verwachting in gelukken zal HVC de 1 overnemen, daar de ploe, foort de uitwedstrijd teg' een goed einde zal breng overdonderend begin zijn van WA met de week gt Amsterdammers zich nog inzinking hebben hersteld winnen. De Spartaan za schaar wel een tevergeef maken en van UW wori dat Schoten op eigen te verslagen. Kans op winst v< De mogelijkheid bestaal les de reeks nederlagen, elkaar, morgen gaat Muziek op hoo De belangstelling voor openbare propagamda-bije de Alkmaarse Jazz-Societ; zulke vormen aan, dat de van het Wapen van Heem: avond in gebruik geno worden. Vdhzelfsprekend trok de „Blues" en het optreden orkesten nu geen tot in hoeken gevulde zaal, hetge nadele kwam van het gel sfeer, welke voor dit gen nodig is, werd nu ten ene mist, waaronder vooral spel van het geheel op rus „Zaans Rhythm Quintet" De lezing over „Blues" Stam had echter in kleiner ook geen succes teweeg ge was een vrij vlakke van j zen beschouwing over de ziek" uit vroegere jaren, door een te lange toelichtir mofoonplaten. Het muzikale gedeelte va stond wederom op hoog pi treden van het huisorkest v maarse Jazz-Society (met van de vergeten Hen! nois op de trompet) .en Rhythm Quintet getuigden durige studie. De tot beslui jam-session met medewet Jaap van Trotsenburg (cl Klaas de Boer (trompet) v Rhythm Club" uit Heemstei de muzikale show volmaakt leder het zijn De politie heeft deze wee ciale controle gehouden op naleving van de ÏJkwet. Bij trole kregen niet minder d; keiiers een proces-verbaal i met het feit dat zij afgekeu en gewichten gebruikten, r den in beslag genomen. Des liers zullen in het vervolg delijk materiaal hun warei meten en afwegen zodat een zijne zal krijgen. WIE KOCHT EEN WIT KO Op de alhier gehouden I tentoonstelling op het I werd een klein, wit konij: Pooltje, roodoog, verkocht. I wordt verzocht zich in Verl stellen met het volgende ad: J- de Barbanson, p.a. Dorps: Noordscharwoude. EEN ATTRACTIE IN 1 GULBEN VLIES. Hedenavond, Zondagmidda; ;°t 6 Zondagavond zal in Vlies Rob van der Bas obtre n»t liedjes bij de guitaar.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2