Schandaal om Thomas F. Dewey Lieftinck „Hebamme'' werd aanleiding tot zigeunerdrama te Sittard Nederlands elftal in een ree^ wedstrijden buitenslands Atlantische stafchefs zijn het eens Gevoelige klap voor de Republikeinen Kocht hij partijgenoot „uit de weg?' Circusmensen nemen uitdaging aan Diepere motieven bleven onbekend N.E.C. paste nieuwe trainingsmethode toe Minister Lieftinck over zijn belastingontwerpen Duikboot Tijgerhaai naar de West We zien de Oranjeploeg voorlopig niet voetballen in eigen land De belangstelling neemt af - mm Verlaging van M J. Adriani Engels voor regern Tito krijgt voet uit Amerika Opslagplaats van de „Standard" in Arnhem Communisten hielpe gedeserteerden O' de grens Ied«rlandse autobi Italië verongeluk Weerbericht WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 J-JEETT THOMAS E, DEWEY, de gouverneur van de staat New-York, zich schuldig ge maakt aan politieke omkoperij? Drie weken vóór Amerika ter stembus trekt is deze vraag gerezen. Zjj wordt in beschuldigende of vergoe lijkende zin beantwoord naar gelang men met Dewey's tegenstanders of partijgenoten spreekt. Maar het kan niet ontkend worden, dat zijn po litieke manoeuvres grote schade hebben berok kend aan de Republikeinse partij, wier titulair hoofd Dewey tevens is. Voorts zijn en door de inwendige wrijvingen in de party aan de dag getreden, die men achter het ogenschijnlijk ge sloten front verborgen waande. En ten slotte heeft deze affaire veel van de aan Dewey's naam verbonden luister als integer politicus wegge vaagd. Dit is de toedracht van het gebeurde: Tot voor kort had het vastgestaan, dat Thomas Dewey, de tweemaal verslagen candidaat voor het presidentschap der V.S., zich voor goed uit de politiek zou terugtrekken. Toen zijn partij derhalve aanvankelijk informeel naar een opvolger zocht, die de functie van gouverneur van de staat New-York zou kunnen vervullen, besloot men „in hemelsnaam" om de 74-jarige Joe Hanley te pousseren, die thans de sinecure van Luitenant-Gouverneur van de staat New- York vervult. Zijn candidatuur moest weliswaar door het Republikeinse partijcongres worden bevestigd, doch bij ontstentenis van andere can- didaten scheen dat een louter formele zaak. Bij het uitbreken van het Koreaanse conflict veranderde Amerika's politieke constellatie aan zienlijk. „Wanneer burgers worden opgeroepen om in de strijdkrachten te dienen," fluisterden Dewey's politieke vrienden de gouverneur in 't oor, „dan moet men ook een bekwaam en er varen politicus kunnen oproepen om zijn plicht te doen". Dit bracht Dewey er toe zijn oorspron kelijke beslissing te herzien. In intieme kring circuleerde hij zijn bereidheid om zich opnieuw candidaat te stellen. Doch dit was uitsluitend mo gelijk, indien de officiële candidaat van de partij zich vrijwillig ten gunste van Dewey zou terug trekken en dat wel met een glimlrch IOE HANLEY had echter, zoals ge- bruikelijk, een begin gemaakt met zijn politieke campagne. Zelf was hij een berooid man. De partijkas kon of 'wilde hem niet steunen. Ten slotte had hij een lening van 19.000 aanvaard van een exponent der uiterste rechtse vleugel der Republikeinse partij, Frank Gannett, die reeds jaren lang fel had geageerd tegen, wat hij had genoemd. „Dewey's liberale politiek". Een gou verneur in het zadel te helpen van wie een aanzienlijk conservatiever beleid kon worden verwacht dan dat van De wey was geweest, zou voor Gannett voldoende tegenprestatie zjjn voor het kapitaal, dat hij in de verkiezing had gestort. Hanley had Gannett's lening reeds ontvangen en ten dele besteed, toen Dewey zijn Luit.-Gouverneur bij zich ontbood en hem in kennis stelde van zijn veranderde denkbeelden. Om de pil te vergulden beloofde Dewey aan Han ley: le. er voor te zullen zorgen, dat Hanley als Republikeins candidaat voor Senator zou worden gesteld; 2e. Hanley bij zijn verkiezing tot Senator boven het daarvoor geijkte stupendium een pensioen van de staat New-York te zullen betalen; 3e. Hanley een hoog-betaalde sinecure in de staat New-York te zullen aanbieden, in dien hij de strijd om de Senaatszetel mocht verliezen. Joe Hanley had geen andere keuze dan „bonne mine a mauvais jeu" te maken. Tegen Dewey's gezag en per soonlijke populariteit viel immers niet op te tornen. Hanley was overtuigd dat het partijcongres liever Dewey dan Hanley als candidaat voor 't gou verneursschap zou zien. Met de ver eiste glimlach en het brede gebaar aanvaarde hij dus het aanbod, ont bood de pers en verklaardezich terug te trekken. Maar toen de persmensen waren verdwenen, schreef Joe een diep-gedeprimeerde brief aan Frank Gannett. Hij verklaarde hierin, zich moreel gebonden te voelen de 19.000 terug te betalen en beloofde dit tot op de laatste cent binnen drie maanden te zullen doen. Als bewijs voor zijn vermogen dit te kunnen doen, noem de hij in detail, de voorstellen, die Dewey hem had gedaan. Consternatie. Frank Gannett was „geladen"; hij realiseerde echter zijn machteloosheid om zich in het partijcongres tegen Dewey te verzetten. Uit wraak greep hij Hanley's brief aan, om Dewey in discrediet te brengen. Afgezien van alle morele aspecten van de zaak bestaat er immers een wet, waarbij het aanbieden van poli tieke gunsten voor politieke tegen prestaties, strafbaar is gesteld. Gan nett liet Hanley's brief fotograferen en verspreidde de copieën onder zijn eigen politieke vrienden. De versprei-, ding ging echter zo ver, dat de de mocratische partij een van de exem- THOMAS E. DEWEY MET VROUW EN ZOONS plaren in handen kreeg, publiceerde en trachtte er een maximum aan po litieke munt uit te slaan. Dat is dan wel gelukt tot zicht bare ontzetting van Dewey, zijn Re publikeinse vrienden en vijanden, Frank Gannett incluis. Hij heeft De wey in een kwalijk daglicht gesteld, maar tegelijkertijd zijn partij een wan- dienst bewezen en met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid tevens zijn eigen politieke ruiten in gegooid. Er dreigt nu een onderzoek naar de vraag, of Dewey al dan niet in strijd met de wet, of met de morele code, is opgetreden, toen hij zijn koehandel sloot met het ergste slachtoffer van de gehele affaire, Joe Hanley, wiens prestige vrijwel te grabbel is gegooid. Maar Amerikaanse politici, door kneed in Amerika's nationale politie ke pokerspel, halen de neus op voor alle deelnemers aan dit drama. „Een goed politicus legt nooit iets zwart op wit vast in een brief", zeggen zij. „Hij gebruikt de telefoon". Tijdens het congres der Vereni gingen voor Dierenbescherming te Scheveningen in Augustus j.l. heejt één der congressisten, de heer Edmund T. Mac Michael, voorzitter van de Britse bond tot bescherming van gedresseerde dieren, beweerd, dat hij zich be reid had verklaard een wedden schap om 500 Pond Sterling aan te gaan met een ieder, die zich daarvoor interesseert, dat het niet mogelijk is dieren kunstjes te leren zonder dierenmishandeling. Hij voegde er aan toe, dat nog niemand zich bereid had ver klaard deze weddenschap met hem aan te gaan. De Nederlandse Club .van Circus vrienden heeft thans het genoegen mede te delen, dat de volgende heren gaarne bereid zijn, ieder voor zich, de toegeworpen hand schoen op te nemen: Karei Strass burger, W. Wilke (circus Strass burger), Klant (Eerste Neder landse dressuurschool)Emile Karely (circus Van Bever), Van de Wall Perne en H. J. Lijsen. De Nederlandse Club van Circus vrienden vertrouwt, dat de uit dager zich nu ten spoedigste met de voorzitter, H. J. Lijsen, in ver binding zal stellen teneinde de condities voor de weddenschap te bepalen. (Vervolg van pagina 1) In de late avond van 11 Mei van dit jaar waren te Sittard in het café Smeets twee zigeunerfamilies, die van Marks en Georg, na een scheiding van ruim dertien jaar, bij elkaar gekomen voor een verzoening. Nadat verschillende café's bezocht waren, arriveerde het gezelschap in het café Smeets, waar de discussies aanvankelijk over de kwaliteiten van Duits en Hollands bier liepen, totdat dit onschuldige terrein van conversatie verlaten werd en een van het gezelschap blijkbaar verwijten ging richten tot zijn vroegere tegenstanders. Bij de behandeling van deze zaak, waarbij de 31-jarige „Bubi" G. en de 64-jarige St. A. Rosenberg, bijgenaamd de „oude Marks", terecht stonden resp. wegens poging tot doodslag en dub bele doodslag, heeft een van de getui gen verklaard, dat een smalende uit Iating „hebamme" aanleiding werd voor heftige onenigheden, aanvankelijk met woorden en vuisten, later met messen en revolvers. Deze uitdrukking „hebamme" betekent vroedvrouw, en slaat op het feit, dat in een der fami lies een kind in een woonwagen gebo ren zou zijn, iets dat in deze zigeuner kringen als ontoelaatbaar wordt geoor deeld in verband met de noodzakelijke afweer van boze geesten. Uit de verschillende getuigenverkla ringen kwam wel vast te staan, dat verdachte Wilhelm Georg tussen bei de kwam bij een woordentwist van zijn broer Louis met de stiefzoon van de oude Marks Frans M. in een oog wenk had toen Wilhelm G. zijn mes getrokken en daarmede Frans M. een gevaarlijke snede in de buik toege bracht. Intussen was een algemene vechtpartij als een lawine over de ne gen mannen der beide partijen uitge broken. De gebroeders Basili, die even tevo ren buiten een revolver waren gaan halen, kwamen in een revolverduel met de oude M. Deze schoot, volgens de getuigenverklaringen eerst Peter Bastili neer en daarna, hoewel hijzelf al door enkele schoten ernstig was ge troffen, ook nog Anton Basili. Beide broers werden op precies dezelfde wijze in de buik getroffen, waardoor een inwendige slagaderverbloeding een snelle dood bacht. Vader M. was intussen ook nog met een mes in het rechteroog gestoken en lag eveneens zwaar gewond op de grond. Toen de politie kwam, gewaarschuwd door de verschrikte caféhouder, lag de ene Basili te sterven, was de andere Basili al dood en vond men de oude M. en Frans M. in zorgwekkende toe stand. Een hele reeks getuigen is in deze zaak gehoord, maar het eigenlijke die pere motief voor de botsing en de tegenstrijdige verklariftgen van beide juiste gang van zaken konden uit de partijen moeilijk vastgesteld worden. Het O. M. achtte intussen de tenlas teleggingen bewezen en eiste de straf fen die wij elders meldden. Met het oog op de komende inter landwedstrijd tegen Belgie, op 12 No vember te Antwerpen, kwam de nieuw-samengestelde Nederlands elf talclub Dinsdagavond op het verlichte VUC-veld voor de eerste maal bijeen. Het was tevens de laatste training voor de wedstrijd tegen de Belgen. De avond werd -Benut door het spe len van een oefenpartij van tweemaal een half uur, welke ontmoeting werd geleid door scheidsrechter Karei van der Meer. Bij deze oefening werd een nieuwe proef genomen: de bonds- oeïenmeester Van der Leek gaf vanaf de tribune via een luidspreker zijn aanwijzingen aan de spelers, een proef, die naar wij menen, uitstekend slaag de, al verklaarde Van der Leek na af loop, dat hij liever tussen de jongens in liep, omdat hij dan meer contact had met zijn pupillen. Er ontbraken enkele spelers wegens werkzaamhe den of verwondingen. Zo zat bijvoor beeld Stoffelen „in burger" met een enkelblessure op de tribune. Drie amendementen ingediend (Vervolg van pagina 1) Ten aanzien van de omzetbelasting stipuleerde prof. Lieftinck nog eens, dat boter en spijsolie gedeeltelijk en het herstellen van schoenen geheel van omzetbelasting vrijgesteld zijn. De vrijstelling van boeken zal hij nog overwegen. Aan de wens om koekjes en biscuit geheel of gedeeltelijk bui ter. de lijst van belaste bakkerij-pro ducten te plaatsen, zou hij proberen tegemoet te komen. Minder toegevelijk was hij ten aan zien van het verlangen om bij alge mene maatregel van bestuur artikelen van een bepaalde prijsklasse van om zetbelasting vrij te stellen. Uitvoerig heeft de Kamer na 's mi nisters tede gerepliceerd De heer Hofstra diende bij die ge legenheid een amendement in, om geen belasting te heffen wanneer het bedrag f 25 of lager zou zijn. Voorts diende de socialistische afgevaardigde een amendement in tot verhoging van de belastingen voor inkomens van f 15.120 en hoger. De heer Lucas (KVP) lichtte een amendement toe, waardoor aan de middengroepen (f 6000 tot f 30.000) werd tegemoetgekomen. De minister, die voor het eerste amendement-Hofstra nog wel enige waardering kon opbrengen, vroeg hiervan een verbeterde versie, tenein de de nadelen, die hij vreesde voor de arbeidsproductiviteit, weg te nemen. Hij drong aan op intrekking van het tweede amendement. Wat betreft het amendement-Lucas: spreker voorzag hiervan een verlichting in die geval len, waar ze het minst nodig was. Spr. zei een betere regeling ter tegemoet koming aan de grote gezinnen toe. Vanmiddag zou het debat worden voorgezet. In de tweede helft van Januari 1951 vertrekt Hr. Ms. onderzeeboot Tijger- haai, onder bevel van de luitenant ter zee der tweede klasse J. van Nieu- wenhuizen, voor een oefenreis naar de West. In de tweede helft van April 1951 wordt het schip in Nederland terugverwacht. Twee assistenten van prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, de bekende hoofd directeur van het K. N. M. I. te De Bilt, de heren ir. G. J. Bruins en dr. R. Dorrestein, zullen deze reis meemaken en zwaartekrachtmetingen verrichten. Prof. Vening Meinesz maakt de reis mede tot Lissabon. Het IS in de voetbalcompetitie ge bruikelijk, dat een elftal op de ene Zondag een thuiswedstrijd speelt, op de volgende Zondag een uitwedstrijd, daarna weer een thuiswedstrijd enz, enz. in regelmatige afwisseling waaraan alleen terreinafkeuringen en inhaalda- gen wat kunnen veranderen. De clubs zouden heel onvriendelijk over de com petitieleider denken, als deze voor hen vier uitwedstrijden achter elkaar zou vaststellen! Maar voor het Nederlands elftal ligt de zaak anders, dat speelt in dit najaar uit sluitend wedstrijden op vreemde bodem, deels door een samen loop van omstandigheden, deels door dat de K.N.V.B. zelf zijn wedstrijdpro gramma zo heeft samengesteld. Het zou voor een sportieve hersen- gymnastiekavond interessant zijn om twee vragen te stellen: hoeveel uitwed strijden speelt het Nederlands elftal dit jaar achtereen en hoeveel maanden liggen er tussen de laatstgespeelde en de eerstvolgende thuiswedstrijd? Voor al het antwoord op de laatste vraag zou de hersengymnasten verbazen, want zelfs de trouwste supporters van het Nederlands elftal in Amsterdam en Rotterdam zullen niet precies weten, dat ze in.... elf maanden tijds de oranjeploeg niet kunnen zien spelen! Op 17 Mei j.l. speelden we tegen En geland B en pas op 15 iApril a.s. volgt NederlandBelgie in ons land, na dat we intussen liefst vijf uitwedstrijden achter elkaar verwerkt zullen hebben: 8 Juni j.l. te Stokholm, 11 Juni j.l. te Helsinki, 15 October j.l. te Bazel, 12 November a.s. te Antwerpen en 10 De cember a.s. te Parijs. Wie heel precies te werk wil gaan en alleen de offici ële wedstrijden van Nederland telt, komt zelfs tot een nog groter tijdsver schil, want de strijd tegen Engeland B was slechts officieus, de laatste offi- Met een duik, waar zelfs een Kraak jaloers op zou zijn, stopte Cöwan, de Schotse doelverdediger van Morton, een goed gericht schot. Maar de bal ontsnapte zijn armen en moest met behulp van een an der deel van zijn lichaam worden gestopt. Deze wedstrijd de tweede van het internationale kampioenschap werd door Schotland met 31 van Wales ge wonnen. ciële landenwedstrijd vond plaats c. 11 December j.l. tegen de Denen Amsterdam, wat dus met de eerstvc; gende van 15 April a.s. een tijds verst- 1 van vijftien maanden beduidt, in wel;-; tussenruimte we zes officiële uitwei strijden (ook BelgieNederland 16 April j.l. telt dan mee) speelden. Hoge Belgische prfo, Gelukkig wordt zeer binnenkort, 12 November, de wedstrijd België Nederland te Antwerpen gespeeld dat is voor onze Brabanders en Zes, wen eigenlijk veel meer een thuisw, strijd dan een ontmoeting in het 01], pisch stadion te Amsterdam. Vooi nu dit jaar voor het eerst na de log aan Nederland vele duizend entréekaarten zijn verstrekt door b middeling van de K.N.V.B., onii iedereen, die de vierhonderd gulden zijn toeristendeviezenboekje niet hel] maal in zijn vacantie heeft opgesoi peerd, zich Belgische francs mag aai] schaffen om daarmee de tijdig bij K.N.V.B. in Den Haag bestelde entrés] kaarten te kunnen afhalen aan es- adres te Antwerpen, waar ze dan mei BUREAU: ADMINISTRATIE Voordan) 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN i Door iMIIIHUM (Van onz IIET tot dusver „taaie" en tech over de vijf belastingontwerj dag een interessante wending kwestie stelde. Nu wordt de soe Er mag dan wel gedreigd zijn n ment van dr. A. M. Lucas van fractieleider, prof. mr. C. P. M. overweging eerst nog eens overli een oplossing te vinden, die bt heden redt. Waarschijnlijk zal neemt niet weg, dat men op stond. huimin llJean Acheson, de Amerikaan nister van Buitenlandse Zaken verklaard, dat de Amerikaanse import bank toestemming hee kregen twee millioen dollar v lening van 15 millioen aan Joef beschikbaar te stellen voor het van voedsel. Joegoslavië is be surplusgoederen van het Amer: ministerie van Landbouw te ko de verscheping wordt reeds reid. Er zullen spoedig meer ondernomen worden om de door te precair geworden voedsel van Joegoslavië te verlichten. De arrestaties in Vaal: De stafschefs van de landen van het Noordatlantisch verdrag hebben Dins dag overeenstemming bereikt omtrent belangrijke kwesties in verband met de vorming van een Noordatlantisch leger. De voornaamste vraagstukken waren de vorming van een geïntegreerde ver dedigingsstrijdmacht voor het Euro pese gebied en de vestiging van een hoofdkwartier. Men was het volledig eens over de noodzaak om de vorming van geintegreerde strijdmachten te be spoedigen. De stafchefs schenen opti mistischer te zijn over de omvang van de te leveren strijdmachten, aldus een woordvoerder. Donderdag komt men opnieuw bij een. Naar verwacht wordt, zal Zater dag Duitslands herbewapening aan de orde komen. een in francs betaald dienen te wotj den. Alleende prijzen van die ten zullen aan onze landgenoten gi[ ducht tegenvallen, want de Belgen vti! gen voor een interlandwedstrijd |ji koud 40, 30 en 20 francs voor staanplaa: sen en 200, 175, 150, 100 en 90 fran- voor een zitplaats, zodat men, wan de francs op ruim 7% cent genoten; staat, ongeveer zeven gulden kwijt voor de goedkoopste niet-overdekte zij plaats. Vergeleken bij deze tot vijftien den oplopende prijzen is de K.N.V. die we vroeger altijd zo duur vondi bijna spotgoedkoop te noemen, mei dank zij de prijsbeheersing in Nedeij land. Het is echter een bekend feit, dat he bijwonen van sportwedstrijden in om land veel en veel goedkoper is dan ii Belgie en Frankrijk. Terwijl bij ons de voetbalwedstrijden voor de eerste klasse-competitie niet meer dan eet gulden of hoogstens f 1.50 voor dt duurste tribuneplaats kosten, moet menp in de Belgische competitie het dubbele van dat bedrag betalen en in Frank-M rijk zelfs het driedubbele, want daa hebben de Franse profclubs afgespro-j ken, dat de allergoedkoopste staanj plaats f 1.10 moet kosten, terwijl d,J tribuneplaatsen oplopen tot vijf ti zes gulden. En dat voor een doodgev ne competitiewedstrijd! Weliswaar ven verschillende Franse voetbalelite! seizoenkaarten uit, rechtgevend op ee vaste tribuneplaats, maar die kosten a 90 gulden en het schikt heus nis iedereen om reeds in Augustus dat bi drag in zijn geheel te voldoen. Volkomen in tegenstelling met deze (verkeerde!) opvatting dat sport luxe is, handelen de Engelse profclubs, die een enorm percentage van hun toe schouwers bergen op de shillingplaat sen, waar men dus nog geen zestig cent betaalt voor een staanplaats op een der enorme „stands". Maar in Engeland is voetbal dan ook volkssport! Komt het stadion nog wel vol? De vereerders van het Nederlands elftal, die niet in Antwerpen komen, zullen dus tot midden April moeten wachten voor ze de oranjeploeg weer in actie zullen zien. Het is natuurlijk de vraag, of ze veel gemist hebben: de Scandinavische toer ih Juni in elk H ken van een pelgrimstocht naar geval niet en in Bazel misten ze welis- Hjterugkeerde, is bij Rapallo, nat waar vele goals, doch het voetbal was E nua, verongelukt. Twee meisjes maar matigjes, omdat Zwitserland mo- Edelen licht gewond, de anderen k- mentee] tot de zwakste Europese voet- met de schrik vrij. Allen zijn ti Betreffende de arrestatie van iunisten te Vaals en on: deelt de officier van justitie 1 rondissements rechtbank te licht mede, dat het hier twee len betreft waarin aan een g Veerde militair (in geen van be Tallen communist) hulp weri leend om naar Belgie uit te Het eerste geval speelde zich 1947, het tweede in 1950. Bij het eerste geval zijn drie i Testeerde communisten, bij he Ie vijf hunner betrokken. Da! teerdere gevallen hebben voor is tot nu toe niet gebleken. Er i Ijreclen om te denken aan spit jetzij onderling, hetzij samei ■itse geestverwanten. Een l«r gearresteerden heeft reeds lissen afgelegd. Achttien meisjes aan gt ontsnapt Een touringcar uit Den Bosel met achttien meisjes van de stommeninrichting te St. Mi Yigestel, vier zusters en twee ge ke Op een 7.000 vierkante meter groot terrein in Arnhem Wordt een in stallatie gebouwd voor de Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. De totale tank-capaciteit van de nieuwe installatie zal vier mil lioen liter zijn. Een benzinetank voor twee millioen liter, een petro- leumtank voor één millioen liter, een ISO.000 liter voor tractoren, 500.000 liter gasolie en een reserve voor diverse producten van 200.000 liter. De tanks worden niet ge klonken maar gelast. Voor het transport zal men gebruik maken van de zogenaamde „Loading- rack", een methode, Welke in de Verenigde Staten gebruikelijk is. Thans kan een auto worden „gela den" met een snelheid van 250 •liter per minuut; met de nieuwe installatie gaat het vlugger n.l. 1200 liter per minuut. Op de foto ziet U twee van de nieuwe tanks. AL JOLSON OVERLEDEN Dinsdagavond is te San Francisco de zanger Al Jolson overleden. Al Jolson was de favoriet van twee generaties. Van 19191930 neuriede iedereen zijn „Sunny Boy" „Swannee", Mammy" en andere liedjes. In 1950 werden zij weer gezongen toen Jolson bij de film terugkwam Hij trad daar bij op in de film „The Jazz Singer'. De gramofoonplaten van Jolson be hoorden tot de meest verkochte. Jolson, die 64 jaar oud was, werd 26 Mei 1886 in St. Petersburg geboren. Hij was de zoon van een Russische Jood Op jeugdige leeftijd emigreerde hij met zijn ouders naar Amerika. Zijn ware naam was Asa Yoelson. Als kind liep hij vier keer van huis weg. Hij kreeg vele aanbiedingen om in stomme films te spelen, doch sloeg deze alle af. Eindelijk ging hij ermee accoord om in de eerste sprekende film „The Jazz Singer" op te treden. Deze rol prent werd gevolgd door „The Singing Fool", waarin hij zijn bekend gewor den lied „Sonny Boy" zong. Jolson deed veel aan liefdadigheid. Hij was vier keer getrouwd en drie van zijn huwelijken werden ontbonden. ballanden behoort. Voor de K.N.V.B. is een en ander! zeer pijnlijk, zowel voor de nieuwe' Keuze Commissie als voor de financiën- van de bond, die op de inkomsten uit; de interlandwedstrijden gebaseerd zijn en nu de kans lopen dat er hele vak ken in de stadions leeg blijven, vooral bij de thans niet zo erg attractief aan doende Woensdagavondwedstrijd Ne-' derland—Noorwegen op 6 Juni a.s. Wel zijn na de overgrote belangstelling isï de periode—Bakhuys en in de na-oor-1 logse periodeWilkes weer terugga-L vallen tot de matige publieke belang stelling, die we hadden bij een vorigiK thuiswedstrijd tegen de Noren in 1928 R en bij Nederland—Hongarije in 1939. f Hoewel de Hongaren een half jaar te voren de finale van het wereldkampi- oenschap tegen Italië bereikt hadder- j trokken ze toen in Rotterdam slechts een voor tweederde bezet Feyenoord- stadion. Minder radioluisteraars. Ook de belangstelling voor de radio- j reportages begint zo sterk te vermin- deren, dat de K.N.V.B. voor het eerst een vrij uitgebreid inhaalprogramma voor de derde en vierde klassers durfde vaststellen op de dag van Zwitserland- Nederland, waarmee eindelijk inbreuk gemaakt werd op de (zonderlinge) tra- I tie, dat op een prachtige voetbaldag en dat was die vijftiende October toevallig ook alle voetbalvelden in I ons land 's middags ongebruikt liggen omdat men thuis naar de radio zit te 1 luisteren inplaats van zelf aan sport ;i te doen. De dalende animo voor deze radioreportages kan er de K.N.V.B. mo gelijk toe brengen om op 10 December een nog uitgebreider inhaalprogram ma voor alle klassen samen te stellen, zonder zich veel van. Frankrijk—Ne derland aan te trekken. in het ziekenhuis van Rapallo gebracht. Uit Den Bosch is een de bus vertrokken, waarmee h zeischap z'n reis zal voortzette wagen is bij het nemen van ee ling geslipt en -tegen een mut rechtgekomen. DE DEENSE REGERIN< AFGETREDEN De Deense minderheidsref Hedtoft heeft vannacht in de 1 Kamer van het parlement een ilaag geleden, toen er werd g< over de vraag, of de rantsoe jfaian boter al dan niet moest v gehandhaafd. De oppositie wildi afschaffen, Hedtoft niet. Na een bijeenkomst van het bestuur dei listische partij heeft Hedtoft m deeld, dat hij zijn ontslag aan i Tiing zou aanbieden. de uittocht uit indone De „Johan van Oldenbarneveli hit Makassar vertrokken mét 84 Tsagiers; de meesten van hen zi. 'komstig uit Makassar. Behalve ;baja zullen Semarang, Djakar Jedan worden aangedaan, waar j schip met 1800 repatriërenden c naar Nederland zal aanvaarden. Verwachting, geldig tot Vrij avond: Droog weer met en overdrijvende wolkenvel Overwegend matige Ooste? wind. Vannacht op de meeste pl sen temperatuur om het v: punt, morgen overdag onge' dezelfde temperatuur als daag.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6