Lieftinck stelt de kabinetskwestie een reeks ïnslands Franse Nationale Vergadering keurt plan-Pleven goed In schaduw van vaandel der V.N. V. N.- troepen gaan toch naar Mandsjoerijse grens Acheson juicht Plevens plan toe iiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiHHiiiiiniiiiiiiiiiiimttMtffig Door iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 251 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verlaging van de inkomsienbelasiing voor regering onaanvaardbaar miLucas (KVP) bracht TitO krijgt voedsel beroering in de Kamer 4 A <ai L- a Dr. Lucas, de belasting- en financiële Uil AmeriKd expert van de KVP, had een amende Communisten hielpen de gedeserteerden over de grens Nedsrlandse autobus in Italië verongelukt Hedenochtend begon debat over langere dienstplicht DE DEENSE REGERING IS AFGETREDEN OnihulHngen van de „Times'' Dr.H.M. Hirschfeld zeer ernstig ziek Kaht B&óJteJü Korea-detachement vertrokken Een „spaarradio' voor kinderen Beklaagden wordt een verdediger onthouden Prijzen van schoeisel en huisraad stegen Labourmeerderheid is tot acht gedaald SLAAN FRANSEN TERUG? Canada rusi Nederlandse divisie uii voorlopig niet land ienwedstrijd vond plaats 0n ber j.l. tegen de Denen te n, wat dus met de eerstvol. 15 April a.s. een tijdsverschil in maanden beduidt, in wellt5 ite we zes officiële uitwed. ook BelgieNederland 0j .1. telt dan mee) speelden. Hoge Belgische prijza, g wordt zeer binnenkort, op ber, de wedstrijd België te Antwerpen gespeeld >r onze Brabanders en Zeen, lijk veel meer een thuiswei een ontmoeting in het Olyjj! dion1 te Amsterdam. Vooral r voor het eerst na de oor. i Nederland vele duizends •ten zijn verstrekt door b van de K.N.V.B., omd; ie de vierhonderd gulden vat tendeviezenboekje niet helt. ijn vacantie heeft opgesou. i Belgische francs mag aar. >m daarmee de tijdig bij ös n Den Haag bestelde entrée. kunnen afhalen aan een .ntwerpen, waar ze dan met- f. Adriani Engels nes betaald dienen te wor. de prijzen van die kaar- aan onze landgenoten ge nvallen, want de Belgen vra- een interlandwedstrijd ijs- en 20 francs voor staanplaat- 175, 150, 100 en 90 francs zitplaats, zodat men, waar op ruim 754 cent genoteerd •veer zeven gulden kwijt is edkoopste niet-overdekte zit. ;n bij deze tot vijftien gul- nde prijzen is de K.N.V.E ieger altijd zo duur vonder. E oedkoop te noemen, mede e prijsbeheersing in Neder- iter een bekend feit, dat het an sportwedstrijden in ons n veel goedkoper is dan in Frankrijk. Terwijl bij ons vedstrijden voor de eerste letitie niet meer dan een hoogstens f 1.50 voor de -uneplaats kosten, moet men sche competitie het dubbele drag betalen en in Frank- let driedubbele, want daar Franse profclubs afgespro- e allergoedkoopste staan- 0 moet kosten, terwijl de j| tsen oplopen tot vijf er I En dat voor een doodgeus- I tiewedstrijd! Weliswaar gs- I llende Franse voetbalclubs I en uit, rechtgevend op een i] eplaats, maar die kosten 80 I 1 en het schikt heus niet I reeds in Augustus dat be- geheel te voldoen. in tegenstelling met deze opvatting dat sport luxe de Engelse profclubs, die I percentage van hun toe- I iergen op de shillingplaat- en dus nog geen zestig cent een staanplaats op een dei' ads". Maar in Engeland is ook volkssport! het stadion nog wel vol? Iers van het Nederlands et in Antwerpen komen, at midden April moeten r ze de oranjeploeg weer en zien. Het is natuurlijk ze veel gemist hebben: aan zische toer ih Juni in elk i in Bazel misten ze welis- >als. doch het voetbal was 's, omdat Zwitserland mo de zwakste Europese voet- hoort. ..N.V.B. is een en ander zowel voor de nieuwe issie als voor de financiën die op de inkomsten uit vedstrijden gebaseerd zijn is lopen dat er hele vak- adions leeg blijven, vooral niet zo erg attractief aan- isdagavondwedstrijd Ne- rwegen op 6 Juni a.s. We vergrote belangstelling in iakhuys en in de na-oor- Wilkes weer terugge- matige publieke belang- ve hadden bij een vorige tegen de Noren in 1929 •landHongarije in 1939. ongaren een half jaar te lle van het wereldkampi- en Italië bereikt hadden, >en in Rotterdam slechts ;ederde bezet Feyenoord- Minder radioluisteraars. ingstelling voor de radio- gint zo sterk te vermin- K.N.V.B. voor het eerst ibreid inhaalprogramma en vierde klassers durfde de dag van Zwitserland— larmee eindelijk inbreuk op de (zonderlinge) tra een prachtige voetbaldag s die vijftiende October alle voetbalvelden in iddags ongebruikt liggen, uis naar de radio zit te lats van zelf aan sport alende animo voor deze kan er de K.N.V.B. mo gen om op 10 December ïbreider inhaalprogram- classen samen te stellen, eel van. Frankrijk—Ne- trekken. Donderdag 26 Oct. 1950 BUREAU: ADMINISTRATIE Voordani 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCE COUBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. (Van onze parlementaire redacteur) UET tot dusver „taaie" en technisch ingewikkelde debat in de Tweede Kamer over de vijf belastingontwerpen van minister Lieftinck heeft Woensdagmid dag een interessante wending genomen, doordat de bewindsman de kabinets kwestie stelde. Nu wordt de soep nooit zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Er mag dan wel gedreigd zijn met aftreden van alle ministers als een amende ment: van dr. A. M. Lucas van de KVP zou worden aangenomen, doch de RK fractieleider, prof. mr. C. P. M. Romme, sprak verzoenende woorden en gaf in overweging eerst nog eens overleg te plegen tussen regering en Kamer, teneinde een oplossing te vinden, die beide Kabinet en Kamer uit de moeilijk heden redt. Waarschijnlijk zal de zaak dus met een sisser aflopen, doch dat neemt niet weg, dat men op een gegeven ogenblik scherp tegenover elkaar Itond ment ingediend op het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting een verlaging, die be doeld is als compensatie voor de ko mende huurverhoging dat enige ver lichting van druk wilde brengen voor de middelgrote inkomens, die van f 6000 tot 30.000 per jaar. Hij wenste daar mede vooral aan de gezinnen met veel kinderen tegemoet te komen. Prof. mr. P. Lieftinck maakte echter duidelijk, dat van dit amendement in de eerste plaats de ongehuwden en de gezinnen zonder kinderen zouden profiteren, bo vendien schatte hij, dat het de Staat ongeveer vijftig millioen gulden zou kosten. Nu is minister Lieftinck ook de i)ean Acheson, de Amerikaanse mi- Bister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de Amerikaanse export import bank toestemming heeft ge kregen twee millioen dollar van een lening van 15 millioen aan Joegoslavië beschikbaar te stellen voor het kopen van voedsel. Joegoslavië is begonnen hurplusgoeclpren van het Amerikaanse ministerie van Landbouw te kopen en de verscheping wordt reeds voorbe reid. Er zullen spoedig meer stappen ondernomen worden om de door droog te precair geworden voedselsituatie van Joegoslavië te verlichten. t De arrestaties in Vaals (Betreffende de arrestatie van enige bmmunisten te Vaals en omgeving kelt de officier van justitie bij de rrondissements rechtbank te Maas zicht mede, dat het hier twee geval len betreft waarin aan een gedeser teerde militair (in geen van beide ge vallen communist) hulp werd ver leend om naar Belgie uit te wijken. Het eerste geval speelde zich af in 1947, het tweede in 1950. Bij het eerste geval zijn drie der ge- arresteerde communisten, bij het twee de vijf hunner betrokken. Dat zich heerdere gevallen hebben voorgedaan is tot nu toe niet gebleken. Er is geen feden om te denken aan spionnage, |etzij onderling, hetzij samen met gitse geestverwanten. Een viertal dsr gearresteerden heeft reeds beken tenissen afgelegd. kwaadste niet. Maar.het moet hem niets kosten. Hij verlangde daarom van de heer Lucas, dat hij tevens zou aangeven, waar de 50.000.000, die zijn amendement vergt, vandaan gehaald moeten worden. Onaanvaardbaar! De heer Lucas had genoemd: verho ging van de omzetbelasting op dien sten. Doch de opbrengst daaruit achtte de bewindsman ver onvoldoende. Het is een verlichtings-amendement, zei prof. Lieftinck. En als zodanig is het voor de regering onaanvaardbaar, te meer daar nog pas in de Troonrede gezegd is, dat verdere verlaging van belastingdruk niet te verwachten is. „Wat bedoelt u met onaanvaard baar?" wilden enkele afgevaardigden de heren C. v. d. Heuvel (AR), F. H. v. d. Wetering (CH) en prof. mr. C. P. M. Romme (KVP) weten. „Zult u het onderhavige wetsontwerp intrek ken-, als de Kamer het amendement- Lucas aanvaardt? Zult u de verlaging van de schoolgelden terugnemen? Of betekent het onaanvaardbaar aftreden van de minister van Financiën of van het gehele Kabinet?" Prof. Lieftinck liet er geen twijfel aan: voor intrekking van het wetsont werp tot verlaging van de inkomsten en de loonbelasting voelde hij niets, omdat hij dan een gewijzigd ontwerp zou moeten indienen en de gehele, in gewikkelde procedure opnieuw zou moeten beginnen. Men zou dan niet vóór 1 Januari a.s. klaar komen en dat maakt dan weer de huurverhoging onmogelijk. Dus: onaanvaardbaar be tekent aftreden van de regering. Van alle ministers, aangezien het hier re- geringspolitiek geldt! (Zie elders in dit blad). Voorwaarden voor herbewapening van Duitsland De Franse nationale vergadering heeft hedenmorgen in de vroegte haar goed keuring gehecht aan het plan van de regering, om de herbewapening van Duits land te beperken tot zijn deelneming aan een Europees leger, onder toezicht van een Europese minister van defensie. Volgens een met 348 tegen 224 stemmen aangenomen motie keurt de Assemblée de regeringsverklaring goed, met name de vastbeslotenheid van de regering, om in geen geval de vorming van een nieuw Duits leger of van een generale staf toe te staan. verlenging van de dienstplicht in Frankrijk, noodzakelijk geworden, om dat de regering te dezen aanzien een uitspraak wenste voor de vergadering der ministers van Defensie van het Atlantische Pact. \chiiien meisjes aan gevaar ontsnapt k Een touringcar uit Den Bosch, die met achttien meisjes van de doof- Hrtommeninrichting te St. Michiels- ■gestel, vier zusters en twee geestelij ken van een pelgrimstocht naar Rome terugkeerde, is bij Rapallo, nabij Ge nua, verongelukt. Twee meisjes wer den licht gewond, de anderen kwamen met de schrik vrij. Allen zijn tijdelijk in het ziekenhuis van Rapallo onder gebracht. Uit Den Bosch is een twee de bus vertrokken, waarmee het ge- gelschap z'n reis zal voortzetten. De wagen is bij het nemen van een hel ling geslipt en -tegen een muur te rechtgekomen. Tevoren had Pleven verzekerd, dat Frankrijk niet zou instemmen met de herbewapening van Duitsland, tenzij de andere landen van het Atlantische Pact de principes van het Franse plan zouden aanvaarden. Daarbij moest aan drie voorwaarden worden voldaan: aanvaarding van het plan-Schuman, benoeming van een Europese minister van Defensie en samenstelling van de Europese Assemblée, waaraan hij ver antwoording verschuldigd zou zijn. De voorgestelde motie van goedkeu ring werd in twee gedeelten in stem ming gebracht. De goedkeuring van de vastbeslotenheid der regering om geen vorming van een Duits leger of een Duitse generale staf toe te staan ge schiedde met 402 tegen 168 stemmen De gehele motie van goedkeuring werd met 348 tegen 224 stemmen aangeno men. Enkele moties van verdere strek king werden verworpen. De Nationale Vergadering ging uit een tot hedenochtend elf uur. Toen begon een belangrijk debat over de De Deense minderheidsregering- Hedtoft heeft vannacht in de Tweede Kamer van het parlement een neder laag geleden, toen er werd gestemd ;Over de vraag, of de rantsoenering San boter al dan niet moest wórden gehandhaafd. De oppositie wilde haar Afschaffen, Hedtoft niet. Na eenspoed- bijeenkomst van het bestuur der socia listische partij heeft Hedtoft medege deeld, dat hij zijn ontslag aan de ko- jting zou aanbieden. DE UITTOCHT UIT INDONESIË De „Johan van Oldenbarneveldt" is -.Uit Makassar vertrokken mét 840 pas- ■agiers; de meesten van hen zijn af komstig uit Makassar. Behalve Sura- l'baja zullen Semarang, Djakarta en Medan worden aangedaan, waarna het (schip met 1800 repatriërenden de reis j naar Nederland zal aanvaarden. Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige Oostelijke wind Vannacht op de meeste plaat sen temperatuur om het vries punt. morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Vijf auto's en een tram in botsing Gistermiddag zijn op de Ceintuur baan te Amsterdam nabij de Amstel- dijk een tram en vijf auto's met elkaar in botsing gekomen. Er was aanzien lijke materiële schade, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het feit, dat de brug over de Amstel open was, had tot gevolg, dut zich op de Ceintuurbaan een file auto's had gevormd. De vijfde auto in deze rij, een bestelwagen, duurde het wach ten te lang, wilde de file verlaten en de Amsteldijk oprijden. Bij deze po ging reed de wagen tegen een juist uit de richting Van Woustraat naderende tram. Deze botste daarna tegen de voor hem' staande auto en die op zijn beurt tegen de auto daarvoor. Deze laatste schoot eveneens door en ook de auto aan de kop van de file kreeg een slag. Zij kwam er echter goed af. De bestel auto en de drie auto's, die voor haar stonden, moesten met kraanwagens worden weggesleept. Gruweldaden der Zuidkoreaanse politie Het zeer gezaghebbende Engelse blad de „Times" heeft een in het oog lopende plaats ingeruimd voor een lange beschrijving van de „gruweldaden, waaraan de politie van Syngman Rhee zich te buiten gaat sedert de verovering van Seoel door de strijdkrachten der V.N.". De reportage heeft een diepe indruk gemaakt op het Britse publiek. Volgens de Times-journalist zou het enige verschil tussen de autoriteiten van Zuid-Korea en die van Noord-Korea zijn „dat de mannen en vrouwen, die er van beschuldigd zijn communisten te zijn of te hebben samengewerkt met de volksregering, vermoord of gevangen gezet worden in de schaduw van het vaandel der V.N." De correspondent bevestigd, dat de middelen, die gebruikt worden om in Zuid-Korea de plaatselijke versie van de democratie te verdedigen, zo gru welijk zijn als de uit naam van het cpmmunisme bedreven gruwelen. Hij schrijft verder: „De politiepost, van Boepjoeng, pen dorp op enkele kilo- Amerikaanse Mariniers landen bij Wonsan De strijdkrachten der V.N. in Korea hebben van het Algemeen Hoofdkwartier te Tokio bevel gekregen, met gebruikmaking van alle noodzakelijke strijd krachten op te rukken naar de Mandsjoerijse grens. Daarmee is een vroegere instructie, krachtens welke de Amerikanen en de Britten halt zouden houden op dertig kilometer afstand van deze grens, herroepen. De oud-Hoge-Commissaris in Indo nesië, dr. H. M. Hirschfeld, thans re geringscommissaris voor het Europese Herstelprogramma, is Maandagavond in Parijs zeer ernstig ziek geworden. De heer Hirschfeld had Zondag langdurig geconfereerd met minister s' Jacob en was Maandagmorgen vroeg naar de Franse hoofdstad vertrokken. Hij voerde daar besprekingen in ver band met de Marshall-hulp. Maandag avond heeft dr. Hirschfeld een hart aanval gekregen van zeer ernstige aard. Zijn familie is naar Parijs ver trokken. Ged. Staten van Noord-Holland hebben voorgesteld, het subsidie voor het Nederlandse Kankerinstituut te An,sterdam ook voor 1951 te verhogen vai f 3500 tot f 10.000. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering het initiatief van de Franse regering om in een voorstel een weg aan te geven voor de organisatie der gewapende strijdkrachten in West-Europa toejuicht. Voorstel van Praag van de hand gewezen Volgens Acheson verkeert men blijk baar in enige onzekerheid of het nieuwe Franse voorstel het plan- Schuman vervangt, doch naar zijn mening is het duidelijk, dat dat niet het geval is. „Het plan-Schuman is be langrijker dan ooit en de Amerikaanse regering blijft hopen op alle mogelijke succes bij de uitwerking van dit plan", aldus Acheson. Het na de bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der Oosteuropese landen te Praag uitge geven communiqué wees Acheson van de hand. Hij noemde het „louter een terugkeer tot oude en onbruikbare voorstellen over het Duitse vraagstuk" „Wij willen daden", aldus Acheson, „Wij willen ontbinding van het drei gende Oosteuropese leger, opheffing van de willekeurige beperkingen van de binnenlandse handel en vrije demo cratische verkiezingen in geheel Duits land". ZWITSERLAND IN BETALINGSUNIE De Zwitserse nationale raad heeft Woensdag met 135 tegen 5 stemmen en 35 onthoudingen de Zwitserse deelne ming aan de Europese Betalingsunie goedgekeurd. yfoltooid verleden tijd: Bij Tongeren in Belgie hebben werklieden, lie sloperswerkzaamheden verrichten, de resten van een Romeins graf blootge legd. Onvoltooid verleden tijd: Oe meer dan vijftig jaar oude film. die destijds op een Haagse vliering werd gevonden en afbeeldingen bevat van is aan het bezuinigen: Voor de het liplömrtie^"b^k "van" president <!rie standaard-motoren gebruikt wor- Kruger aan Europa in 1899, is aan de archivaris van de Unie van Zuid- Afrika ter hand gesteld. De film zal op nieuw worden gefotografeerd en van (7cht een gevalletje voor Miss Rose Mary Braithwaite, een van de hoge re reclasserings-ambtenaren van het Kindex-gerechtshof in Oost-Londen, die dezer dagen in Nederland arriveerde teneinde enkele lezingen voor reclas- serings-instellingen in Engeland te houden en met deskundigen van po litie- en kindergerechtshoven van ge- den, waardoor het aantal reserve-on derdelen van 3000 op 300 kon worden clachten te wisselen. Q Aan Carlo Tones teruggebracht. O De beide jongedames, 'n E1 Paso waren alle goede reclasse- die nabij het plaatsje Weston autopech «ngszorgen verspild. Vlak nadat hij uit Engelse en Zuidafrikaanse tekst kregen' hadden helemaal geen reserve- 't gevang was ontslagen werd hij ge- onderdelen bij zich. Weshalve ze twee snapt toen hij trachtteweer naar worden voorzien. Onvolkomen tegen woordige tijd: David Lilienthal ex- voorzitter van de commissie voor atoom energie heeft tijdens een lezing voor een Amerikaanse universiteit verklaard, dat paniek uit den boze was, doch dat een ieder die nu een vredig en rustig leven wil leiden in een verkeerde tijd geboren is. Toch hoopt Theodoor maar, dat al krijgt minister Marshall dan een speciale adviseur voor geleide projectielen, dit Marshall-plan voor immer toekomende tijd zal blijven. O De burgers van Spokane zullen in ieder geval tijdig gewaarschuwd worden als deze (on getwijfeld ook hun) hoop niet bewaar heid zal worden. En het kost ze maar vijftien cent, want de politie-commis- saris heeft voor die prijs een tweetonig fluitje gekocht, dat via de v n sterker- installatie van de politie een gehuil geeft waar de beste luchtalarm sirene niet aan kan tippen. Q Ook het Britee agenten verzochten de wagen naar een garage te duwen. Toen de (galante) dienders na volbrachte taak echter naar rijbewijzen informeerden, de wagen gestolen te zijn. (Sing)Syngman Rhee dacht zeker dat Verenigde Naties met een z m piaots van con t geschreven werd. binnen te klimmen. Omdat hij naar zijn vrienden terug wilde! Een kapitein van het voormalige Estlandse leger, bleek momenteel opgenomen in een zieken huis in Helsinki omdat hij lijdende is aan maag-tuberculose, wilde ook niet terug. De Finse regering besloot echter hem aan de Russen, die hem als „oor logsmisdadiger" opeisten uit te leveren. Z'n vrienden smokkelden hem het zie kenhuis uit en nu Finse rechercheurs hem weer gevonden hebben heeft de Estlandse Nationale Raad in Zweden mevrouw Roosevelt om interventie via de V.N. verzocht. Q Nog meer protest: De Hopi-Indianen hebben president Truman verzocht alle Hopis, die in het Amerikaanse leger, de marine of de luchtmacht dienen naar huis te sturen, omdat de stam nooit een verdrag van wederzijdse bijstand met de V.S. geslo ten heeft. Ze hebben blijkbaar genoeg aan hun eigen stamlboekFnummer. Verwacht werd dat de Zuidkoreanen hedenmiddag de Mandsjoerijse grens zouden bereiken. Volgens hedennacht ontvangen berichten bevonden de Zui delijken zich op 29 kilometer van deze grens, nabij Kodjang. Er werd blijkbaar geen tegenstand meer geboden. De Brigade van het Britse gemene best bereikte gisteren Paktsjong, 95 ki lometer ten Zuiden van de Mandsjoe rijse grens, na de Tsjongtsjon bij Siand- joe te zijn overgestoken. De Britse en de Australische troepen zijn westwaarts afgebogen langs de weg, die langs de kust naar de tijdelijke hoofdstad Si- noeidjoe loopt, tegenover de Mandsjoe rijse haven Aostoeng aan Se Yaloe ge legen. Amerikaanse mariniers, de voorhoede van een legermacht van vijftigduizend man, zijn gisteren te Wonsan, aan de Oostkust, geland. Er vielen geen inci denten voor. De operatie was ver traagd, omdat eerst een mijnenveld voor de haven moest worden geveegd. Wonsan was reeds door de verbonden troepen veroverd. Deze rukten vervol gens in snel tempo naar het Noorden op De stad ligt 250 kilometer van de Mandsjoerijse grens. Hedenmorgen om tien uur is het Korea-detachement te Rotterdam op de Zuiderkruis scheep gegaan. Om twaalf uur is het schip vertrokken. O.m. deed Prins Bernhard de vrijwilligers uitge leide. Muziek voor 'n cent Een inwoner van Leidschendam, de heer J. C. Robertson, heeft een nieuwe kinderspaarpot geconstrueerd in de vorm van een miniatuur radiotoestelie- tje van ongeveer zes bij vijf centimeter, dat in werking gesteld kan worden door een cent in een bovenin aange brachte gleuf te werpen. Het is voorzien van een kristalontvangertje; twee losse spoeltjes worden aan de buitenkant van het toestelletje aangebracht. Met een koptelefoontje kan naar enige stations geluisterd worden. Het toestelletje is gemaakt van plastic, heeft de vorm van een gewoon radiotoestel en kan in ver schillende kleuren worden uitgevoerd. In dezelfde vorm en grootte werd ook een „spaarluidsprekertje" geconstru eerd, dat op het radiodistributienet kan worden aangesloten en, behalve in een particuliere woning, ook in ziekenhui zen e.d. gebruikt kan worden. In en kele Haagse en Voorburgse ziekenhui zen werd er al mee gedemonstreerd. De constructeur hoopt dat ziekenhuisbezoe kers er een bijdrage voor kanker- of tbc-bestrijding in zullen doen. meters van Seoel, waar de vlag der V. N. en de Zuidkoreaanse vlag wap peren, is hiervan een schrikwekkend voorbeeld. In deze post bevinden zich zes cellen, elk van 1.50 meter bij 5 me ter, waarin 270 mannen en vrouwen en 7 babys zijn opgesloten. Zij zaten ge hurkt op de grond en zij konden zich niet bewegen of uitstrekken. Het verhoor bestond hieruit, dat de gevangenen met geweerkolven of bam boestokken geslagen en splinters onder de nagels gestoken werden. Op een ochtend werd een geweerkolf gebro ken op de rug van een gevangene. Twee vrouwen waarvan een een kind aan de borst had, werden ook ver hoord. De moeder bekende een maand voordien lid te zijn geworden van de communistische partij. Twee mannen, die loochenden, vielen in zwijm onder de slagen. Een politie-agent verklaarde dat de ondervraging werd hervat zodra de be. klaagden opnieuw tot bewustzijn wa ren gekomen. Zij zijn misschien com munist geweest maar zij werden aan gebracht zonder enige afdoende getui genis en het was natuurlijk onmoge lijk zo maar uit te maken of zij com munist waren geweest of het slachtof fer waren geworden van onachtzaam heid of weerwraak. ,De meeste niet-Koreaanse leden van de strijdkrachten der V. N. zijn op de hoogte van deze toestand" aldus de verslaggevers van de „Times". Zuidkoreaanse „rechtspraak" Sinds Zaterdag worden door Zuid koreaanse militaire gerechtshoven pro cessen gevoerd wegens collaboratie. Van de 200 Zuidkoreanen, die berecht werden, werden ,r slechts zes vrijge sproken, 62 kregen de doodstraf en van de anderen kregen de meesten vonnis sen variërend van vijf jaar tot levens lang. Volgens waarnemers worden de ge tuigen gehoord in afwezigheid van de beklaagde en kunnen de gearresteer den voor de rechtszitting geen verdedi ger raadplegen. Het Tweede Kamerlid J. G. Suurhoff (P. v. d. A.) heeft de minister van Economische Zaken in schriftelijke vragen gewezen op de uit de prijsin dexcijfers van het gezinsverbruik per 15 September 1950 blijkende sterke stijging van de posten voor schoeisel, woninginrichting en huisraad. Hij heeft de minister gevraagd welke maatrege len eventueel genomen, respectievelijk in overweging zijn om er voor zorg ta dragen, dat deze prijzen niet hoger zullen zijn dan in verband met de in ternationale prijsstijging strikt onver mijdelijk is. Woensdag is er in Scotstoun, een dis trict van Glasgow, een tussentijdse ver kiezing voor het Lagerhuis gehouden. De conservatieve candidaat won deze strijd, waardoor de meerderheid van Labour is gedaald van negen op acht. Woensdag is de Franse artillerie be gonnen met de beschieting van een concentratie der Vietminh-opstande- lingen ten oosten van Laokay. Laokay is thans de meest vooruitgeschoven post van het Franse verdedigingsstel sel in Noord-Indo-China. Waarnemers te Saigon zijn van mening dat dit mo gelijk het eerste stadium vormt van een slag om het fort van Laokay, dat aan de grens tussen Indo-China en de Chinese provincie Joennan is gelegen. De ontruiming van Muong Chong heeft niet onder druk van de Vietminh plaats gevonden, doch geschiedde om de verdedigingswerken van Loakay te versterken. De Canadese regering heeft in bet kader van wederzijdse bijstand tussen de leden van het Atlantisch Pact aan de Nederlandse regering materiaal aangeboden voor de uitrusting en be wapening van één divisie. De Nederlandse regering heeft dit aanbod gaarne aanvaard en ziet hierin niet alleen een tastbaar bewijs van de geest van onderlinge samenwerking bij de leden van het Atlantische Pact, maar vooral ook een onderstreping van de uitnemende betrekkingen tus sen Canada en Nederland. Het Canadese kabinet hepft de on middellijke verscheping van het aan geboden materiaal naar Nederland goedgekeurd. Er zullen o.m. veldgeschut, anti- tankgeschut, luchtdoelgeschut, lichte automatische wapens en munitie naar Nederland verscheept worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1