Het marktvraagstuk opnieuw in het brandpunt der belangstelling Copieeriirichting WASMACHINES.. P.O.JL m.v. AGENDA De gang is uit de kaashands Descartes werkte in onze streek Ruim 40 stadgenoten onderscheidei Predikbeu Moet de markt verplaatst worden? Zover mag het niet komen INSTITUUT GLOBE Alcmaria zoeken n JubileumZustei ZATERDAG 38 OCTOBER 1950 Onze tekenaar heeft hier het mooiste deel van het water tussen Zijdam en IN oord-Hollands Kanaal in beeld gebracht, waarvan volgens een minderheid van de Commissie van Onderzoek betreffende kaas- en veemarkten de dem ping noodzakelijk zou kunnen zijn om het Waagplein tevens marktplein te vergroten en de aanvoerwegen te verbeteren. Deze minderheid zou wanneer de dempingskosten te hoog zouden zijn het gedeelte water willen dempen van de Dijk af tot even voorbij de Schapenbrug (tegenover de Alk- maarsche Courant), waardoor deze brug en de Dijkbrug zouden komen te vervallen. In het te dempen gedeelte zou men een duiker met een behoor lijk doorstromingsprofiel moeten aanbrengen. Hier zou dan een brede ver keersweg worden aangelegd. Deze oplossing werd beschouwd als een compromis tussen de meerderheid en de minderheid der commissie. De meerderheid zou zich daarbij evenwel niet automatisch willen aansluiten als haar eigen voorstel onmogelijk zou bliijken en zich in dat geval nader willen beraden. Dat eigen voorstel is de afbraak van de kaaspakhuizen aan de Houttil no. 1 en 3, waarvoor de toestemming van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen noodzakelijk is, omdat de gevel aan de Peperstraat vermeld is in de voorlopige lijsten der Nederlandse monumenten van ge schiedenis en kunst. Toch meent de meerderheid toe stemming voor deze sloping te zullen krijgen in verband met het grote be lang dat verbonden is aan een ruime re toegang naar het Waagplein en uit overweging, dat aldus het stadsschoon minder afbreuk wordt gedaan dan door de demping van het water of een gedeelte daarvan. De pakhuizen zouden door aankoop of onteigening eigendom der gemeente moeten worden en op de vrijkomende grond moet een brede verkeersweg worden aangelegd waarbij de Dijk brug door een bredere brug moet wor den vervanger). Verplaatsing van de markt Een derde oplossing waarvoor dezer dagen nog actie gevoerd werd in de vereniging „Oud Alkmaar" is verplaatsing van de markt naar een terrein buiten de bebouwde kom der gemeente. Wanneer men het water van de Voordam niet wil dempen en ook de beide pakhuizen wil sparen, zou een oplossing gevonden kunnen worden in de verplaatsing van de markt. Dan zou men de kool en dé geit spa. ren, dan zou aan Alkmaars oud-steden- schoon het minste nadeel worden toe gebracht maar het gevaar is niet denk beeldig dat men dan de kip van de gouden eieren zou slachten. De commissie voelt er niets voor Ook de commissie heeft dit natuur lijk onder het oog gezien en zij is daarvan een fel tegenstandster. Zij wijst er op, dat in het verleden wel gebleken is, dat, ondanks alle door de verplaatsing van een markt verkregen voordelen deze verplaatsing niettemin In het nadeel van de markt verkeerde. De marktbezoekers bleken liever hun zaken op de oude markt met al haar gebreken af te handelen dan op de voor het maken van bestekken en alle soorten cyclostylewerk op wit en gekleurd papier. Payglop 7, Verdronkenoord 30 Alkmaar ogenschijnlijk zo veel betere nieuwe markt en met deze psychologische fac toren dient rekening te worden ge houden. Toen men in 1936 een onderzoeknaar de mogelijkheid van verplaatsing van de veemarkt naar een terrein buiten de kom der gemeente instelde, kwam men tot de overtuiging, dat een even tuele verplaatsing meer nadelen dan voordelen met zich zou brengen. Een geschikt terrein waarheen men de veemarkt zou kunnen verplaatsen is binnen de gemeente niet aan te wij zen. Het is niet voldoende een terrein als veemarkt in te richten, er moet ook de gehele entourage van een markt bij komen, waaronder café's en derge lijke. Deze zouden slechts één dag per week voldoende bezoekers krijgen en dus niet zonder verlies geëxploiteerd kunnen worden. Bovendien zou de parkeerruimte een grote som vragen voor verharding van een vrij grote oppervlakte welke uit gave vrijwel renteloos zal zijn. Het standpunt van „Oud Alkmaar" Op de vergadering van „Oud Alk maar werd besloten een verzoek tot het gemeentebestuur te richten om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verplaatsing van de veemarkt naar een terrein buiten de kom der gemeente dat later wellicht zoals in Den Bosch bij uitbreiding van de stad door een nieuw stadsdeel wordt omsloten. Ook in andere ge meenten waar de markt verplaatst was, had men gunstige resultaten ge kregen. Als* marktterrein voor een (overdekte) veemarkt werd dat tegen over de Jan van Scorelkade genoemd, hoewel dat geen eigendom der ge meente is. Later werd besloten in het verzoek aan de gemeente geen be paald terrein aan te wijzen. De heer Keysper heeft er toen reeds op gewezen, dat in Alkmaar een bloei ende markt voor biggen en schapen is verdwenen toen ze verplaatst werd. Handelaren moeten in de binnenstad komen. In deze bijeenkomst heeft de heer Scheffel er op gewezen, dat men bij verplaatsing rekening moet hou den met de economische gevolgen. Niet alleen de café's van het Waag plein zullen een ernstige tegenslag on dervinden, doch de gehele winkelstand in bepaalde stadswijken zal bij ver plaatsing van de markt te lijden heb ben, waarna de burgemeester er nog op wees, dat men Den Bosch en Alk maar niet kan vergelijken. Den Bosch heeft een massamarkt en Alkmaar een kwaliteits-slachtveemarkt met een be perkte aanvoer. Verplaatsing van de markt niet wenselijk. Het wil ook ons voorkomen dat ver plaatsing van de markt niet wenselijk is. Allereerst omdat daarvoor in de gemeente zelf geen gunstig gelegen terrein beschikbaar is en al zou men het in handen kunnen krijgen het inrichten daarvan door de nood zakelijke verharding een zeer groot bedrag zou eisen. Natuurlijk zou men daar café's kun nen bouwen maar zij zouden niet ren deren en spoedig weer gesloten wor den. Aanvoerders en kopers zijn nu eenmaal vertrouwd geraakt met de café's op het Waagplein die zij van ouds kennen en waar zij zich in alle opzichten thuis voelen. De middenstand in de binnenstad zou er zeer zeker onder lijden als de markt buiten de bebouwde kom kwam te liggen, omdat de tijd die de buiten- Het prachtige water aan de Voor- dam met zijn karakteristieke oud- Hollandse bruggetjes zou na dem ping een deel van een vergroot Waagplein 'worden, dat veel van zijn karakteristieke schoonheid zou hebben verloren mensen aan hun inkopen kunnen be steden ongetwijfeld kleiner zou wor den en men niet meer zo gemakkelijk als thans het geval is, van alles wat in etalages gepresenteerd wordt, zou kunnen kennis nemen. Een belangrijke factor misschien wel de belangrijkste is dat een stad zonder marktbeeld min of meer een dode stad wordt. Toen de burgemeester het houden van een jaarlijkse Lappen- markt bepleitte heeft hq er zeer te recht op gewezen, dat een markt kleur en fleur geeft en in alle opzichten het stadsbeeld verlevelidigt. Alkmaars pittoreske markten moe ten onaangetast blqven, het historische Waagplein, dat door de eeuwen heen het bonte beeld van de openluchthan- del, van de duizenden bezoekers, van het loven en bieden heeft gegeven, mag niet tot een dood plein worden, dat alleen uit een oogpunt van oud stedenschoon van betekenis zou zijn. Het moet het hart van deze mooie oude stad blijven „de plaats waar men zich niet alleen verlustigt in de ar chitectonische schoonheid van het ver leden maar waar men ook constateert dat er hier leven en vertier is, dat Alkmaar als handelscentrum een stad van betekenis is en dat ook wil blijven. Het noodgedwongen slopen van de pakhuizen zal wederom een stukje oud stadsschoon doen verdwijnen, maar het is voor Alkmaars toekomst de minst verwerpelijke oplossing van dit moeilijke verkeersprobleem. Het uit architectonisch oogpunt mooiste oude pakhuis op de hoek van de Peperstraat in de Houttil dat, met het daarnaast gelegene, zou moeten verdwijnen om de grote veewagens een behoorlijke toe gangsweg naar het marktterrein te verzekeren. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De duivel in de vrouw (IS jr.) Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Uit het dagboek van een verpleegster (18 jr.) Cinema Americain, 2.30 uur: Jeugdfilm „De avonturen van Jopie Slim"; 7 en 9.30 uur: Borgia schaakmat (18 jr.) Stedelijk Museum, 1012, 25 en 7 9 uur: Schilderijententoonstelling. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 2 uur: Jeugdfilm „De avonturen van Jopie Slim". Stedelijk Museum, 25 uur: Schilde rijententoonstelling. Gulden Vlies, 8 uur: Heintje Davids en Kees Pruis in „Lachen aan de lopen de band". MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De dui vel in de vrouw (18 jr); Victoria Thea ter, 8 uur: Uit het dagboek van een verpleegster (18 jr); Cinema Ameri cain, 8 uur: Borgia schaakmat (18 jr). Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 29 October zal de apotheek van de heer G. Kruisinga in de Koor straat 47 voor het publiek geopend zi.in. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. HUISARTSEN. Zondag zullen beschikbaar zijn de huisartsen R. F. Westerkamp. Emma- straat 93 (tel. 4357) en E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 8 (tel. 3136). De minister laat geen hogere prijs toe dan f 2.15 Op aanvragen voor export naar Frankrijk werd slechts 40 pet toegewezen Met een hoogste prijs van f 2.02 bedroeg de achteruitgang aan de kaas markt slechts enkele centen. De lust om te kopen was echter buitengewoon gering en dit was, gezien het feit, dat de prijs elders in Nederland overal met "ongeveer een dubbeltje per kg te rugliep. geen wonder. De kaasmarkt boekte met dit resultaat een fraai suc ces en de fabrieken, die, niettegen staande het feit, dat op de aanvoer thans geen vergoeding meer wordt gegeven, toch met hun kaas aan de markt kwamen, hebben alle aanleiding om tevreden te zijn. Intussen heeft de minister laten weten, dat hij geen hogere kaasprijs wenst dan f 2.15 voor volvette Goud STRAKS EMIGREREN? NU ENGELS LEREN! De volgende week begint een nieuwe cursus Engels, speciaal voor a.s. emigranten bij Verdronkenoord 59 Alkmaar In de loop van dit jaar heeft men op verschillende wijze ook in ons land, het feit herdacht, dat Descartes, één van de grootste denkers van alle tijden, de. „Grote verkonder van de mondige mensheid", op 11 Februari 1650 te Stockholm overleed. Er is in de Universiteits-bibliotheek te Amsterdam een tentoonstelling gehouden van alle documenten welke betrekking hadden op D.'s leven en werk. Een serie lezingen in het Maison Descartes legde de getuigenis af van de we tenschappelijke betekenis van deze Franse filosoof, maar wiens relatie tot ons land toch wel van zeer bijzondere aard is geweest: meer dan twintig jaar heeft hij met enkele korte onderbrekingen in ons land gewoond. Toen hq hier kwam. was hij een onbekende jongeman, bij zqn vertrek uit dit land, waar hij al zijn werken noemen we alleen zijn Discours de la Méthode (1637) had geschre ven en uitgegeven, was hij één van de beroemdste mannen van zqn tijd. mijn ziek geworden andere spreker heeft willen vervangen en voor deze sectie een lezing wil houden over „Descartes et ses amitiés Hollandaises" op Maandag a.s. in Victory Hotel, des avonds acht uur. Het bestuur hoopt dat deze lezing, welke zich niet uit sluitend richt tot filisofisch geschool de toehoorders, vele belangstellenden mag vinden. Lezing over grote Franse denker Descartes, die o.a. bevriend was met Guez de Balzac en Constantijn Huy- gens heeft nauwe relaties onderhou den met onze streek. In Leiden had hij twee trouwe vrienden, dé medicus Cornelis van Hogelande en Anthoni Studler van Zurck, een uit Antwerpen afkomstig koopman, die in 1641 de heerlijkheid Bergen kocht in wiens nieuwe woning Descartes een geziene gast was, vooral toen hij in Egmond aan den Hoef en later in Egmond- Binnen kwam wonen. Over zijn ver blijf daar nog een enkel woord. Vijf jaren heeft Descartes daar gewoond, overdag bezig met proefnemingen in zijn tuin en 's avonds schrijvend tot diep in de nacht. Een bezoeker die hem naar zijn boeken vraagt, brengt hq in zijn stal, waar hij bezig is een geslacht kalf te ontleden en zegt: zie daar mijn bibliotheek. Een schoenma ker uit Nieuwe Niedorp, Dirck Rem- brantsz, die veel belang stelt in de wiskunde, heeft moeite tot hem door te dringen, maar als dat eenmaal ge lukt is, wordt hij eengeregelde bezoe ker en neemt hij les bij Descartes (Later zal deze schoenmaker beroemd worden en een school van wis- en zee- vaartkundigen vormen) Als een her bergier in zijn buurt in drift zijn stief vader heeft gedood, pleit Descartes bij Huygens voor de schuldige en hij weet zo goed diens motieven tot de daad te ontleden, dat, door deze brief alleen al, Descartes, volgens prof. Rumke, gerekend moet worden tot de grond vesters van de psychiatrie. Zowel van Nederlandse als van Franse zijde wijdt men zich aan de studie van de invloed door Descartes op onze cultuur uitge oefend. Wij noemen hier dr. C, L. Thijssen-Schoute, de bekwame archi- varesse uit Enkhuizen en de Fransman Paul Dibon. Het bestuur van de afdeling Alk maar van NederlandFrankrijk is deze Franse geleerde buitengewoon erkentelijk, dat hij een op korte ter- se, een prijs,» die vrij nauv/Kj overeen komt met het niveau thans is bereikt. Gaan de now! naar boven, dan kan opnieuw eeiu fing van f 0.10 per kg bij export,, den verwacht en aan de hand ervaringen, die we de laatste hebben opgedaan, is te verwachten de kaasprijs niet boven dit ministJ maximum zal uitgaan. We hebben! nog altijd een topprijs. Overigens is de kaas, die wordt reid in het seizoen, dat we thans i> zamerhand hebben bereikt, over! algemeen niet geschikt om te w0r bewaard. Voor eventuele speeu! komt ze dus nauwelijks in aan; king, Daarnaast wordt geklaagd over nig vraag, zowel uit binnen- als tenland. Wat Duitsland betreft, de hanjj overeenkomst met dit land loopt 0 November af. Er schijnen nog moeilijkheden te bestaan om de noj deviezen, nodig voor de invoer kaas, bijeen te krijgen en de verwj lingen omtrent de export naar Dij land in de naaste toekomst waren; hoog gespannen. Daarnaast betrekt ook Engeland het ogenblik weinig. Dit houdt licht verband met de aankoop van( grote partij door dit land in Ameij Het ongeveer 2800 ton grote coi gent voor Frankrijk zal in de mende dagen nu wel worden ufo voerd. Door de verschillende teurs werden de nodige aanvragen- uitvoerconsent ingediend, die het toegestane kwantum zozeer schreden, dat aan alle aanv: slechts 40 pet. werd toegewezen. Overigens hadden verschillende porteurs in zoverre een voordeel^ dat bericht werd ontvangen, dat f 0.10 heffing bij export naar Duitsli die onlangs zo plotseling werd ge: ven en die een eind maakte aan voortdurende prijsverhogingen vat, kaas, door de minister zal worden' rugbetaald. Intussen is de gang er uit, de vol raden bij de handel worden groot noemd en er is sprake van een pei misme. zwijntjesjager gegrepen! Op 13 Augustus is in Alkmaar rijwiel gestolen, dat, na verkoop, Blokker in beslag werd genomen, politie in Haarlem waar hij ook i zwijntjesjager was opgetreden —ha de dader aangehouden. jjOn^e i-pMicditejit'' KUIPERIJ BAKKER. DIJK 6. ALKMAAR. TEL. K 2200-4268 Plechtigheid in de raadszaal In een vrijwel geheel gevulde Raad zaal reikte burgemeester mr. dr. H. J. Wytema, gisteren aan vier-en-der- tig ingezetenen het Ereteken voor Orde en Vrede en aan negen burgers het Oorlogsherinneringskruis uit. Bij de plechtigheid waren behalve de wethouders, secretaris en gemeente raadsleden ook de familieleden van de gedecoreerden aanwezig. De burgemeester zeide verheugd te zijn andermaal de tolk van de rege ring te mogen zijn en een groot aan tal militairen en oud-militairen het eremetaal te mogen uitreiken. Voor het ereteken komen zij in aanmerking, die aan de evenaar hun plicht deden onder de moeilijkste om standigheden. Door zich uitsluitend te concentreren op hun plicht hebben velen zich een adeldom weten te ver werven, die broodnodig is voor een maatschappij, waar vaak vergeten wordt dat plicht op zichzelf het meest waardevolle is voor een gezonde samenleving. Het geeft ons de plicht u erkentelijk te zijn, aldus spreker Hierna riep de burgemeester de na men af van hen, die in aanmerking kwamen voor het Ereteken voor Ori en Vrede en het Oorlogsherinnerinp kruis, waarna hij allen het onderscli dingsteken overhandigde. De volgende Alkmaarders ontvirgfjj het Ereteken: B. A. Athmer, J. C. van Baars: G. P. H. Bakkum, J. M. Bantjes, M. van Beek, P. J. Bosman, A. van den Broeck, W. Gilles, L. T. r: 9 Ginkel, A. T. Groothuizen, R. P. kl sen, A. Jongejans, A. J. Koopraa: C. M. Lambrechts, J. Lina, H. G. Mann, E. A. Marijn, J. v. d. Meulj J. A. Molenkamp, T. Pater, H. Peeters, S. Peperkamp, J. L. Rijteil G. G. Schipper, W. J. SchoonhoviJ G. Schot, A. Smallenbroek, A. Smorenberg, J. B. Smorenberg, Spiekerman, A. J. Verkuijl, J. D. H.: Vet, J. M. Wentink, K. Witziers. Het Oorlogsherinneringskruis wi uitgereikt aan: J. van Mil, L. Mof' W. Narold, J. J. Ooyevaar, M. N. Oud, A. Pieterse, A. van der Pol, Purmer. Afscheid inspecteur Ferinj Zoals wij reeds geruime tijd gelei meldden, is met ingang van 1 Novemtj 1950 de heer J. J. Feringa, inspei van het lager onderwijs in de inspej Den Helder, in gelijke functie benof in de inspectie Hilversum. Op Maandag 30 October 1950, des f: middags 3 uur, zal in het Raadlr te Den Helder op officiële wijze scheid van de heer Feringa worden nomen, waarvoor onder meer uitgef digd zijn de vertegenwoordigers i\ de besturen der tot de inspectie W Helder behorende gemeenten en vt de schoolbesturen, alsmede de hoorn der openbare en bijzondere scholfj voor lager onderwijs. Receptie bij jubileum-Ter Burg Zoals wij onlangs meldden heeft 1 N.V. Boekhandel v.h. K.t er Burg op October haar 25-j'arig bestaan herdacF-l De gedenkdag is toen in stilte voort| gegaan, maar er zijn plannen voorl reid om dit zilveren jubileum t( nog een feestelijk cachet te geven. Donderdag 2 November zal des midd'- van 4 tot 5.30 uur in Hotel Victory receptie worden gehouden. Een jubileum De heer J. Hink, Tuinstraat 6. all# hoopt Dinsdag 31 October de dag herdenken dat hij voor 40 jaar dienst trad bij de firma Herm. Cost en Zoon. Hij is thans als voorffl3"' rotatiedrukker werkzaam bij de Ve' Noordhollandse Dagbladen. Ditzel en De Het Alcmaria elftal Alkmaar de strqd tej Utrechtse ploeg welk wedstrqd heeft verlo den, is weer eens g< midvoorplaats wordt met een voetbalkni vangen door Ditzel, verandering dus. Dat ter, na twee uitsteken één matige, uit het dwUnen vinden wij lossing. Badenhuqzen plaats in van Helder- opereert als stoppersp heeft weer een plaats vonden, nu als linksha sen dat wij deze omze te als een verzwakkii Alcmaria eindelijk winstpunten aan de wedstrijden werden voegen. Ook Alkmaarse Boy gewijzigd elftal in het overbodige luxe, maa: moeten blijken of de verbetering betekent een weliswaar trage verdeler, werd gepass zal nu moeten trachte der wat meer variat: aan de voorwaartsen te verlenen. Bob Ac spil opgesteld en als maar niet de fout ma linkshalf meer dan ee te lang bij zich te ho los lopen. Piet Blok, buut als midvoor niet ste elftal van de Boys is als linkshalf opgest gelukkig dat deze om: wedstrqd tegen het wordt geprobeerd, zo mogelijk is dat onze de volle winst naar keren. Alkmaarse In de Overdiepolder bezoek aan Randers zoekers hadden in h tot nog toe het mees) loren namelijk nog wedstrijd en het is hier een stokje voor feit dat Westfriezen terrein kon verslaan deerd worden dat RK worden geacht met uit het Noordhollandse te keren. Alkmaar te Schoorl waar een wordt verwacht. Leider contr; Het is welhaast sprei worden dat de leiders sluiters verhezen. Dat Stormvogels echt strijd tegen Vriendens kelen nemen wij voor: HVC heeft meer kans OSV tot een van de klasseerde elftallen kend. Van WA wordt Op 1 November zal kende wijkverpleegster Kruis een heel bijzonde is dan n.l. 25 jaar haar taak als wijkver voormalige gezinsver Wegens het bereiken gerechtigde leeftijd afscheid nemen. Zuster H. Bontenbal 1890 te Bleiswijk in Z geboren, werd in Juli pleegster in het oude kenhuis te 's-Gravenh 1919 wist zij haar dipli kenverpleging te beha: dra over naar het Sta Utrecht, alwaar zij in gediplomeerd. Twee na als maandzuster ging zij voor opleidin pijtweg-Ziekenhuis" te zij in Mei 1924 werd Juni 1924 kwam zij in voormalige vereniging pleging te Alkmaar, waar diploma wijkverpleegster bezoekster verwierf, werd zij voor vast aa zuster bij de Ver. v ging te Alkmaar. (1 J ten bij het Witte Kri En nu zal de 60-ja: ber afscheid nemen, ontelbaar velen zijn die baarheid zullen gedenk troost, die zij in moeui van Zuster Bontenbal gen. Zij heeft zich dooi opofferend werk een in veler harten. En duidelijk blijken. Zij liefdevolle vervulling ale opzichten verdiend Harmonie zal Woensdagmi klein zijn. VOOR ZONDAG ALKMAAR. Doopsgez: uur, ds. Knipscheer van Kruisleger, Hekelstraat ligingsdienst, 3 uur 8 uur Openbare same uur Jaarfeest o.l.v. cor ning en andere officie DIRKSHORN. Ned. dag 6.45 uur, Hervorm N.NIEDORP, 10 uu Doopsgezind, kerk, 10 Liefrink. OUDE NIEDORP, 7 OUDKARSPEL, 10 SCHOORL, 10 uur, WARMENHUIZEN. Hervormingsdienst. ZUID-SCHARWOUDE heer Korndörffer. I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2