Gustaaf V van Zweden overleden Chinezen vallen Tibet binnen Ambon moet worden gered VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een dode en een gewonde bij treinongeval bij Bergen (B.) Huidige strijdmacht is te zwak Nieuwe landingen in N.O.-Korea MaanSag 50 Oct. 'T95Ö We Jaargang No. 254 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De oudste regerende Vorst ter wereld Nieuwe Koning Gustaaf VI vandaag ingehuldigd Wysjinsky zal informaties verstrekken Graaf v. Schwerin ontslagen Erfgenamen van de Zweedse troon Vijf gezinnen dakloos door brand in barakken Minister Mansholt sprak met Pfimlin „Volkstroepen" reeds 160 Km. gevorderd? JCoAt BMleJk Eisenhower is bereid elke taak te aanvaarden Zware verliezen aan beide zijden BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAAfiSCHI CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Koning Gustaaf V van Zweden is gistermorgen na een kort ziekbed vredig ontslapen. Hij bereikte de hoge leeftijd van twee en negentig jaar en was daar door de oudste regerende vorst ter wereld. Zijn opvolger is de 68-jarige kroon prins Gustaaf Adolf, die als Gustaaf VI de troon zal bestijgen. Tegen hedenmid dag is een kabinetszitting bijeengeroepen, tijdens welke hij als koning van Zweden zal worden erkend. Koning Gustaaf V overleed Zondagmorgen te 8.42 op het koninklijk slot Drottingholm nabij Stockholm. De koning had Vrijdag na afloop van een kabinetszitting een inzinking, waarbij hij het bewustzijn verloor. Aanvankelijk leek zijn toestand iets beter te zullen worden; Zaterdag was hij volkomen helder en hij schertste zelfs met de artsen, die hem behan delden. Echter werd tegen het eind van de dag zijn toestand voortdurend minder. Gedurende de nacht verminder den zijn krachten zienderogen. Steeds meer verloor de vorst het be wustzijn en in de morgenstond ontsliep hij vredig, zonder enig teken van doodsstrijd. Kroonprins Gustaaf Adolf werd per telefoon op de hoogte gesteld van het overlijden van zijn vader. Enkele mi nuten later arriveerde hij op Drottning- holm. Spoedig daarop kwamen ook de prinsen Wilhelm en Bertil naar het koninklijk Paleis. De kroonprins had de overleden vorst Zaterdag nog twee maal bezocht, de laatste maal tegen middernacht. Het nieuws van het overlijden des konings verspreidde zich snel over de gehele wereld. Van alle zijden stroom den de betuigingen van deelneming naar Stockholm. Minister Stikker bracht Zondagmiddag uit naam van de Nederlandse regering een condolean- tiebezoek aan de Zweedse gezant in Den Haag. Koningin Juliana en Prins Bernhard zonden rouwtelegrammen aan de Zweedse kroonprins. Tal van andere regeringen gaven van hun me deleven en deelneming blijk. De nieuwe Zweedse koning is thans 88 jaar. Hii is de eerste vorst, die op Bij overeenstemming inzake ontwapening De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, André Wisjinsky, heeft de politieke commissie der V.N. beloofd, dat, indien de grote mogend heden overeenstemming bereiken over ontwapening met een derde, de Sow- jet-Unie „volledige geverifieerde gege vens" over haar eigen strijdkrachten zal verstrekken en alle gelegenheid zal geven, deze na te gaan. zulk een gevorderde leeftijd de troon bestijgt. Echter is hij reeds herhaalde malen als regent opgetreden. In zijn vrije tijd is hij een vurig oudheidkun dige. Koningin Louise, geboren* Mount- batten, is de tweede gemalin van de Zweedse vorst. Dit huwelijk werd in 1923 gesloten. Het bleef kinderloos. Echter huwde de toenmalige Zweed se kroonprins in 1905 met prinses Mar garet van Groot-Britannie en Ierland, dochter van de hertog van Connaught. Uit dit huwelijk werden vijf kinderen geboren. Prinses Margaret overleed in 1920. De teraardebestelling van Koning Gustaaf zal vóór 12 November plaats hebben. Grens zijner bevoegdheid overschreden De adviseur van Adenauer voor vei ligheidsaangelegenheden, Gerhard graaf von Schwerin, is door de Westduitse bondskanselier ontslagen, omdat hij de grenzen van zijn bevoegdheden heeft overschreden. Hij zou e.en aantal in discreties hebben begaan, waarvan er enkele ook tot de pers zijn doorge drongen. Zo is van hem het bericht af komstig, dat de Westduitse regering een dienstplichtwet in studie heeft, volgens welke voldoende manschappen voor tien divisies zouden kunnen worden opgeroepen. Von Schwerin was tijdens de oorlog bevelhebber van een pantser-divisie. Drama te Jutphaas Man verwondt buurvrouw en pleegt zelfmoord Zaterdagmorgen heeft te Jutphaas de 47-jarige T. in overspannen toestand een revolverschot gelost op de 49-ja- rige mevrouw Z. Deze werd ernstig aan de borst gewond. De man richtte vervolgens het wapen op zichzelf en pleegde zelfmoord. Mevrouw Z. een buttrvrouw van de dader, is naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zondagmiddag is door onbekende oorzaak 'brand uitgebroken in een aan tal barakken achter de openbare lage re school te Puttershoek, bewoond door een vijftal gezinnen. De brandweer kon niet verhinderen, dat het gehele complex tot de grond ^toe afbrandde, een begin van brand in de school kon tijdig worden bezworen. De inboedels konden slechts ten de le worden gered. De gezinnen zijn bij familie ondergebracht. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft* te Parijs met zijn Franse collega van landbouw, de heer Pfimlin. oriënterende besprekingen gevoerd over de West-Europese samen werking in de landbouw. De bespre kingen hebben geleid tot een grote mate van overeenstemming over de algemene uitgangspunten inzake de integratie van de landbouw in West- Europa. Lhasa roept de bemiddeling van India in De inval van communistische Chinese troepen in Oostelijk Tibet is thans be gonnen. Zaterdag werd reeds door de ambassadeur van India ie Peking, Sardar Panikkar, bevestigd, dat het bevel tot de opmars was gegeven. De regering van Tibet riep toen voorts de hulp van India tegen de dreigende aanval in. Enkele uren later werd echter bekend, dat de Chinezen reeds een dag of drie geleden met hun opmars waren begonnen. Omtrent de sterkte hunner troepen waren echter geen gegevens voorhanden. De Tibetaanse regering vreest, dat de in vallers in drie of vier weken Lhasa zullen hebben bereikt. Volgens een handelaar, die uit Lha sa te Kalimpong is aangekomen, zijn Tibetaanse „volkstroepen" onder com mando van Chinese officieren en vgr- gezeld van Chinese communistische ad viseurs. reeds 160 km op Tibetaans gebied doorgedrongen. De troepen volgden de weg van Naktsjoeka naar Lhasa. Ook zouden er troepen zijn op gerukt naar Riwotsje aan de rivier de Detsjoe. waarbij zij het Zuidwestelijke fort van Tsando passeerden en inslo ten. De handelaar verwachtte, dat de „volkstroepen" weinig tegenstand zou den ondervinden, aangezien zij opruk ken in naam van de Pantsjan Lama, die over het algemeen in hoge achting staat. De Tibetaanse regering' heeft India verzocht, de zaak bij, de Veiligheids raad aanhangig te willen maken. Dit verzoek is in overweging genomen. Verwacht wordt echter, dat India niets zal doen, voordat het antwoord heeft ontvangen op de nota dienaan gaande. die Vrijdag in Peking is over handigd. Hierin heeft de Indiase re gering haar verwondering en haar spijt uitgesproken over het Chinese voorne men. om Tibet te bezetten. Engeland en India hebben overleg gepleegd Locomotief van sneltrein naar Parijs ontspoord KONING GUSTAAF VI KONINGIN LOUISE Marshall opent Atlantische conferentie Tekort moet in snel tempo worden opgeheven De Amerikaanse minister van defen sie, generaal Marshall, heeft bij de opening van de conferentie van minis ters van defensie van de landen van het Atlatische Pact gezegd, dat de po tentiële macht van de Verenigde Na- „Door de Eeuwen Trouw' getuigt: Beroep op Koningin en iring Reger „Gij zijt hier gekomen, om te getui gen, dat al het mogelijke moet worden gedaan om Ambon te redden uit de poel van Javaanse terreur", aldus om schreef de voorzitter der stichting „Door de eeuwen trouw", de heer H. Coenradi, Zaterdagmiddag het doel van de door deze stichting in de Apol- lohal belegde vergadering. Eeze getuigenis vond zijn vertolking in het woord van een negental spre kers, onder wie generaal Winkelman, luitenant-admiraal Helfrich en de heer v™,T,mster van de «Publiek Zuid-Molukken. Het werd ten slotte nog eens kort en scherp samengevat in een resolutie, waarin de vergadering haar scherpe afkeuring uitsprak over het feit, dat de KPM steun verleent aan de aanval van de Republiek Indo- nesia tegen Ambon en de eis werd ge steld, dat aan deze steun een eind zou komen. Voorts zijn er telegrammen gezonden aan de Koningin en aan de Raad van Ministers. In het eerste werd om hulp gesmeekt voor het edele volk van Ambon, dat thans door een gruwelijke en mensonterende blokkade met de hongerdood w*-d* bedreigd in het tweede werd het verzoek gedaan, al het mogelijke te doen, teneinde de Vei ligheidsraad tot ingrijpen te brengen, de V.N. te bewegen, de zaak van Am- bon onmiddellijk te behandelen en zelf de verantwoordelijkheid voor de Am- bonnese militairen op Java te aan vaarden, door hen naar een veiliger plaats te laten brengen. Er waren naar schatting 3500 perso nen bijeengekomen. ties niet groot genoeg was geweest om de aanvallers in Korea af te schrikken. De bestaande strijdmacht van de At lantische Staten zou wel eens onvol doende kunnen blijken te zijn om een aanvaller té weerhouden en is abso luut onvoldoende om een aanvaller te weerstaan zonder gevaarlijke verlie zen. Dit tekort moet zo spoedig moge lijk worden opgeheven. De tijd is thans gekomen om een plan te maken, dat aan alle volkeren duidelijk maakt, dat wij een strijdmacht opbouwen, die elke aanval met succes kan keren. De parlementen moeten ervan wor den overtuigd, dat de millioenen, die aan bewapening zijn besteed en nog moeten worden besteed, noodzakelijk zijn. Polen heeft het in Juli getekende verdrag met Duitsland, waarin de Oder-Neisse-linie als grens tussen bei de landen is vastgesteld, Zaterdag ge ratificeerd. Zaterdagmiddag even over half zes is de sneltrein van Amsterdam naar Parijs, die om half één uit de hoofd stad was vertrokken, nabij Bergen in Belgie ontspoord. De locomotief liep uit de rails, de tender werd vernield en enige rijtuigen liepen schade op. De stoker verongelukte, demachinist is met een gebroken been opgenomen. De reizigers zijn er met de schrik afgeko men en liepen slechts blauwe plekken op. Het ongeluk gebeurde even voordat de trein een wisselmoest passeren. Omtrent de oorzaak werd gisteravond bericht, dat een wielband was losgesla gen. Het parket te Bergen stelde da delijk, nadat het bericht van 't onge val bekend was geworden, een onder zoek in. Waarschijnlijk heeft de trein Vergiftiging na feest ma al Na een feestmaal, gegeven ter ge legenheid van de terugkeer van een missionnaris bij een familie te Meers- sen, zijn acht personen onwel gewor den, zeer waarschijnlijk ten gevolge van het gebruik van ondeugdelijke vis. De dochter van de familie C. was er aanvankelijk zeer ernstig aan toe. Zij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De anderen waren min of meer ernstig ziek maar bij hen wa ren de nadelige gevolgen spoedig ver dwenen. Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wol kenvelden. Matige langs de wad- denkust af en toe vrij krachtige Zuid-Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen met vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Dinsdag: Zon op 7.32, onder 17,15 Maan op 20.10, onder 13.37. „glauwe Vogels vliegen uit", zo heet de film, die resultaten toont, die het Padvindersgilde met de Blauwe Vogels (lichamelijk misdeelde padvind- sters van 823 jaar) heeft bereikt. De in kleuren opgenomen film, die iaat zien, dat het mogelijk is met deze meis jes een echt kamp te houden waar Daarom zullendelesse~ op de grond ieder naar vermogen meedoet aan OliiniililNIIlllllllllllllllilltllllllllflIiliiiHlilllltHIliimHHHIWtHIIIIIUtMIIIIIIIIIHiniHUIHlil vliegers van de R.A.F, moeten natuur lijk ook met radar vertrouwd zijn. nu vervangen worden door een „rea listisch" radar-college in een met de nieuwste instrumenten op dit gebied uitgeruste Valeria T 3, die als vliegend klaslokaal dienst zal doen. speurtochten, corvee en kampspelen, werd dezer dagen voor het eerst in Amsterdam vertoont. Over vogels gesproken: Onze landgenoot dr. C. W. de Kiewiet zal dr. A. Valentine (door Truman tot hoofd van de economische stabilisatie benoemd) opvolgen als pre- 2ullcn ze trouwens hard nodig hebben sident van de universiteit van Roches- die kennis, want het Zweedse leger ter. q En de Unesco, die reeds voor demonstreerde dezer dagen een volko- een millioen dollar boeken naar door men automatische versie van het „Bo- oorlogshandelingen achterop geraakte fors" 40 mm geschut, waarvan de vuur- universiteiten in 29 landen heeft ge zonden, heeft besloten dit hulpprogram ma nog een jaar te verlengen. De V.N. hebben trouwens nog meer óp het Programma staan. Trygve Lie heeft oen plan ingediend, dat voorziet in de bouw van twee 50-wattzenders in Noord-Afrika en een 200-wattzender bij New York Met de bouw van deze V.N.- radiostations zou twee millioen dollar gemoeid zijn. Stelt u voor: Wysjinsky als Peter Pech. Van radio naar ra dar: Op aandringen van het Noorse Poolinstituut zal bij Isofjorden 's we relds meest Noordelijke radarstation Al hebben pantsergeneraals dan gebouwd worden. Het station zal ijs- een dikke huid. Von Schiverin zal apporten verstrekken en schepen hun er toch wel schwer de.... Juiste positie opgeven. De leerling- hebben. snelheid tot 240 granaten per minuut is opgevoerd. Het kanon wordt door lange afstands-contróle bediend en kan (ook al weer met radar) met grote nauw keurigheid tegen aanvallende vliegtui gen gebruikt worden, p Ook op vrede lievend gebied staat dé techniek ge lukkig niet stil. Voor lieden, die bij het schilderen, ondanks het slechte voor beeld van Adolf en Ouborg, liefst zo weinig mogelijk kliederen, heeft een Britse fabrikant een borstel vervaar digd met een bol handvat dat met elke gewenste verf of andere vloeibare stof gevuld kan worden. Door een knopje in het handvat in te drukken loopt de vloeistof langs de borstelharen naar buiten, p Nog meer vuile handen: De plannen om het toneelstuk van Jean Paul Sartre „Les mains sales" (Vuile handen) te verfilmen zullen nu einde lijk door de regisseur Fernand Rivers verwezenlijkt worden, p Otto Otten- bacher, een germaanse generaal, die er van beschuldigd werd in Juli 1944 in Frankrijk een reeks oorlogsmisdaden te hebben bedreven, kan daarentegen op onbezoedelde handen bogen. Na een onderzoek van vijf jaar werd hij door het militaire gerechtshof te Parijs vrij gesproken. p De graveur, die dezer dagen door de Parijse politie naar het bero getransporteerd werd, zal er wel niet zo goed afkomen. Hij bekende n.l. een aantal valse munters, die onechte dollarbiljetten, Belgische francs en Markbiljetten vervaardigd hadden, ty pografisch materiaal te hebben bezorgd. metzeer grote snelheid gereden. Hij had-Brussel met 23, minuten vertraging verlaten. Toen de locomotief uit de.rails liep, liéeft de tender .als stootkussen ge diend tussen deze en de rijtuigen. Hij werd dan ook geheel in eikander ge drukt. Door de plotselinge vertraging kwam de trein snel tot stilstand. De locomotief was toen een halve slag omgedraaid en lag met de neus in de richting van Bergen. De passagiers van de verongelukte trein zijn Zaterdagavond met een an dere trein naar Parijs doorgegaan. Zij hadden uiteraard een aanzienlijke ver traging. Het lijk van de stoker is Za terdagavond laat onder de locomotief vandaan gehaald. over de toestand. Begin November zal een Tibetaanse delegatie naar Peking trachten te reizen. In 1912 is een verdrag gesloten, waarin Engeland de souvereiniteit van China over Tibet erkende, met dien verstande, dat dit land zelfbestuur zou krijgen. Volgens te Singapore ontvangen be richten uit Peking organiseert de com munistische regering van China thans een volksleger van 5.5 millioen man. Dwight Eisenhower heeft president Truman de verzekering gegeven, dat hij elke militaire post die hem zal worden aangeboden zal aanvaarden. De generaal weigerde mede te delen, of hem de functie van opperbevelheb ber van de strijdkrachten van de Noordatlantischë mogendheden, welke voor West-Europa worden georganiseerd was aangeboden. De stroom van Radio-Berlfjn werd afgesneden West-Berlijn zal de levering van electrische stroom voor Radio-Berlijn, welke onder Sowjetrussische controle werkt, op één November staken. Radio Berlijn ontvangt een groot deel van zijn stroom uit West-Berlijn, doch ver wacht van de staking der stroomleve- ring geen ernstige gevolgen. Gouden standaard in Poien In Polen is vandaag de gouden munt- standaard ingevoerd. De nieuwe door goud gedekte zloty zal dezelfde waarde hebben als de Russische roebel, n.l. 0.222168 gram zuiver goud. Lonen en prijzen zullen herzien wor den op basis van 100 oude zlötys tegen 3 nieuwe. Voor de koeTSomwisseling zal echter gelden: een nieuwe zloty voor 100 oude. Staking bij Antwerpse tram Het trampersoneel van de Antwerp se trammaatschappij heeft het werk neergelegd. Het tramverkeer in de stad lag Zondag stil. Het technisch personeel heeft een staking tegen van daag aangezegd doch het tramverkeer zal door deze staking niet onderbroken worden. Zuidelijke troepen leveren harde strijd bij Onjong Aan de Noordoostkust van Korea zijn Zondag twee landingsoperaties uit gevoerd. Beide hadden ten doel troepen aan land te zetten, die van daar naar de Mandsjoerijse grens zullen oprukken. De Amerikaanse zevende divisie, in totaal 27.000 man sterk, zetten nabij Iwon, op 280 km ten Noorden van Wonsan, voet aan wal. Zij waren in vijftig schepen aangevoerd. Een Zuidkoreaans cavalerie regiment viel de haven van Songdjoen binnen, zestig kilometer ten Noorden van Iwon. Intussen wordt er hevig gestreden door die troepen, die de streek in de omgeving van de Jaloe hebben bereikt. Zij stuiten hier op zware Noordelijke tegenstand. De Zuidkoreaanse zesde divisie be zette op haar mars naar de Jaloe de stad Tsjosan. Amerikaanse vliegtuigen hebben hier Zondag levensmiddelen en benzine uitgeworpen. Deze manoeuvre werd noodzakelijk, omdat Noordelijke troepen de achterwaartse verbindingen van deze divisie door de bezetting van On jong, 96 km meer naar het Zuiden, hadden afgesneden. Onjong wisselde enige malen van bezetter in de afge lopen vier dagen. De Noordelijken hebben zelfs de commandopost van een Zuidkoreaans regiment onder de voet kunnen lopen en artilleriestellingen bezet. Aan beide kanten zijn zware verliezen geleden. De Noordelijke tegenstand wordt thans systematischer. De Noordkorea- nen steunen hierbij op een in de ber gen gebouwd bolwerk, dat dient ter beveiliging van de stuwdam in de Ja loe en van de huidige Noordelijke hoofdstad Sinoeidjoe aan de Noordko- reaanse grens. De brigade van het Britse gemene best'is thans gevorderd tot vlak bij Als de vos de passie preekt. De leider van het Oostduitse vak verbond,, Warnke, heeft een beroep op de Westduitse arbeiders gedaan om zich los te maken van hun leiders en met communistische arbeiders in co- mité's van actie samen te werken voor de Duitse eenheid. Dit is het derde be roep van deze aard, dat sinds de con ferentie van Praag op de Westduitse arbeiders wordt gedaan. Tsjongdoe, ongeveer 88 km. van de Mandsjoerijse grens. De activiteit van Noordkoreaanse guerillabenden is thans ten Zuiden van de 38ste breedtegraad zo groot, dat 'n Amerikaans en een speciaal georgani seerd Zuidelijk legercorps zijn inge schakeld voor hun bestrijding. De ver bonden troepen zijn daartoe verdeeld in kleine eenheden, ter sterkte van ten hoogste een bataljon, die zeer hard toeslaan. Amerikaanse veiligheidswet hindert de V.N. De economische en sociale raad der V. N. heeft op voorstel van Frankrijk, Polen en Mexico besloten zijn juridi sche afdeling te vragen naar haar me ning over de nieuwe Amerikaanse be palingen betreffende het toelaten van vreemdelingen en hun invloed op de toelating van vertegenwoordigers op de bijeenkomsten der V. N. Amerika had een visum geweigerd aan een communist, die de zitting van de Raad zou bijwonen. Meisje door trein gegrepen Zaterdagavond is op de onbewaakte overweg tussen Heeze en Sterksel een meisje van 21 jaar, die per rijwiel ge noemde overweg wilde oversteken, ge grepen door een D-trein. Het meisje was op weg naar een danspartijtje. MINISTER TEULINGS NAAR ROME Mr. F. G. C. J. M. Teulings, minister van binnenlandse zaken is Zaterdag middag per vliegtuig in Rome aange komen voor een bezoek van enige da gen. De minister wordt in het midden van de week in Nederland terugver wacht, Hij is Zondag door de Paus in audiëntie ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1