Stad en Omgeving AGENDA ZEER Prims Veertig-jarig bestaan van de A.N.M.B. feestelijk herdacht Gedemobiliseerde militairen weer aan de slag Bijna anderhalve eeuw geleden werd de eerste spaarbank opgericht i Kees Stel voor de metaalarbeiders Werkloosheidscijfers dalende De Nutsspaarbank op de wereldspaardag Oudorp Diverse verkeers- ongeluken op één dag Egmond-binnen Vergadering LTB Egmond a.d. Hoef Egmond aan Zee Bridge-drive HEILOO Amerikaanse IJ si Een goe< badstof blokdoe extra zv keurend» theedoe1 theedoei ontbijtu tafellak Prima zi wollen e leidse de Markibericl MAANDAG 30 OCTOBER J 950 Wie heeft er de laatste maanden in Noord-Holland meer naam gemaakt als humorist dan Kees Stet van Ierswoud? Zijn optreden voor de radio was een groot succes, evenals zijn vele opvoe ringen in Alkmaar en met het oog hierop had de afdeling Alkmaar van de Algemene Nederlandse Metaalbe werkers Bond, die haar 40-jarig be staan vierde, het Kleinkunst-ensemble Kees Stet met medewerking van het groot Musette Orkest o.l.v. Annie de Moor uitgenodigd om haar leden een goed verzorgd programma te kunnen voorzetten op de feestavond, die ter ere van dit jubileum werd gehouden. De heer C. van Wingerden, bonds voorzitter, sprak voor de aanvang van het programma een kort woord tot de jubilerende afdeling, waarin hij namens de Bond zijn hartelijke gelukwensen aanbood. Vervolgens memoreerde hij een congres van de Duitse Metaalbe werkers Bond in Hamburg, waar hij de Nederlandse Bond vertegenwoordig de. Hamburg is ontzettend verwoest, aldus spreker en nu was het typeren de op dit congres, dat de voorzitter van de Duitse Bond in zijn rede voor namelijk op de medezeggenschap van de arbeider in de staat wees. „Het her stel der huizen en loonsverhoging is wel belangrijk", aldus deze spreker, ,maar vooreerst moeten wij medezeg genschap in het staatsbeleid, hebben, moeten wij aanzitten aan de tafel, waar de beslissingen vallen, opdat wij op die manier onze belangen kunnen be hartigen". „Dit wilde ik ook onze Bond voorhouden", aldus de heer van Win gerden. Hierna reikte hij namens de A.N.M.B. aan vijf leden der afdeling, te weten de heren M. de Zwart; J. Du- pont; C. Kramer; D. van Houten en F. Capelle een onderscheiding uit in ver band met hun 25-jarig jubileum. Ooi- bood hij de voorzitter der afdeling, de heer J. Schaddenhorst, voor zijn 35- jarig huwelijksfeest een plant aan en sprak de hoop uit. dat de afdeling nog vele jaren met zo'n voorzitter begun stigd zou zijn. Het feestprogramma werd geopend door Annie de Moor met haar Mu sette Orkest, die onder grote waar dering enkele composities ten gehore bracht. Ook de zang van Riek Dekker had te oordelen naar het applaus de Donateursuihroering „Roliea" Zaterdagavond gaf de toneelgroep „Roliea" voor een goed gevulde zaal van het Wapen van Heemskerk een dona teursuitvoering. Opgevoerd werd het toneelstuk „Jongens van de Koopvaar dij" van Rosita Peters, dat zich af speelt in het café van tante Nel, een kroegje ergens aan de waterkant. Het zou ons te ver voeren alle rollen apart te bespreken. We kunnen vol staan met te zeggen dat er in een flink tempo gespeeld werd en dat alle mede werkers hun uiterste best hebben ge daan de donateurs van Roliea een prettige avond te bezorgen. Zij zijn hier in zeker geslaagd. Na het toneelspel werd een verloting gehouden. De helft van de baten werd afgestaan voor de T.B.C.-bestrijding. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van de ABC-band. D.D.D.Zijpe 18—2 Voor cte eerste klasse competitie speelde DDD I Zondag tegen Zijpe II met het volgende resultaat: M. Oud—P. J. Waiboer 1—1; J. Schuit—P. Hoedjes 2—0; L. Ravenstyn—A. Slij- kerman Jr. 2—0; N. Oud—A. Slijkerman Sr. 2—0; H. de Jong—W. Jimmink 2—0; H. Krui- der—P. Koopman I—1; M. Hemels—G. Rade maker 2—0; G. Woonijk—A. Lauwe 2—0; M. J. Langras Jr.—P. de Wit 2—0; L. Verver— C.Kooy 2—0. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van Vrijdagavond zijn: C. Bijwaard—N. Vis ser 1—1; T. Kom—J. Jorna 1—1; J. Schuit— D Stam 1—1; N. Oud—P. Booy 2—0; J. Mek ken—G. Bakkum 2—0; M. J. Langras Sr.— C. Baldep 0—2; D. Bruggeman—M. A. Langras 0—2; L. Verver—H. de Jong 0—2; Th. Hof man—D. Veerdeman 0—2; A. Veen—P. de Wijn 0-2. algemene waardering van de talrijke aanwezigen. De hoofdschotel van het programma werd echter gevormd door de humorist Kees Stet, die in de ver schillende sketches een groot succes oogstte. Hij trad onder andere o p in „Kees Stet heeft een kaartclub", „Kees Stet heeft 't spit in de rug" en „Kees Stet in de rederijkerskamer „Nieuw Leven", met welke stukjes hij een da verend applaus ontlokte. Tussen de be drijven door trad hij nog verschillende malen op, om „ok nog wat te zeggen" waarbij hij zich een uitstekend confe rencier toonde, kortom het was weer „Kees Stet op zijn best" en de aan wezigen hebben genoten van zijn sap- oig West-Friese taaltje, dat hij de ge hele avond liet horen. „Les muset- tards" sloten het programma met en kele aardige musette-klanken. Na de verloting werd deze goed geslaagde feest-avond met een gezellig bal on der leiding van ,The Musical Players" besloten. Feest- van Christus Koning Katholiek Alkmaar maakte zich Zon dag op om getuigenis af te leggen van zijn liefde vöor Christus Koning. De missen gedurende de Zondagochtend stonden in alle kerken in het teken van dit feest. Van alle kansels gewaagden de predikanten van vreugde, dat een dergelijke manifestatie in ons land mo gelijk is: „Dit is de grote waarde van dit feest, dat Katholiek Alkmaar vrij en geestdriftig mag getuigen van zijn wil tot erkenning van zijn Koning, van Christus Koning". Een lange optocht, samengesteld uit bijna alle Katholieke verenigingen van Alkmaar vertrok om c.a. 3 uur van het Canadaplein en begaf zich naar de St. Joseph-kerk aan de Kennemersingel. Voor het beeld van Christus brachten honderden een zanghulde. Bazar in de Doopsgezinde kerk Men verzocht ons te willen verwij zen naar de aankondiging van de bazar in de Doopsgezinde kerk, Ko ningsweg 10 alhier. Deze wordt a.s. Woensdagmiddag 2 uur geopend en duurt tot Donderdagavond 11 uur. De zusterkringen van die gemeente hebben zich beijverd vele nuttige handwerken te vervaardigen, die voor billijke prijs worden aangeboden. Ver der zijn er tal van kunstvoorwerpen te verkrijgen. Ook deze bazar heeft natuurlijk zijn grabbelmand. zijn poppen (twee in Volendams costuuml), wier namen moeten worden geraden, en er zijn talloze surprises, die bij een bazar V®" horen. De toegang is vrij. Ieder, die meent er iets van zijn gading te kunnen vin den, is welkom. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 28 October 1850 vinden wij de volgende mededeling: In den loop dezer week kwamen twee buizen te Enkhuizen aan, de Willem Beukelszoon, stuurman Harder van de Reederij van Van Bleiswijk en De Koningh, met 27 lasten Haring en de Jacob, stuur man Moenesz, van de Reederij De Herstelling, met circa 25 lasten. Gunstig is de aanbrengst dezer schepen en algemeen verheugt men zich dat, wanneer ook de nog visschende schepen met ma tige vangsten te huis varen, deze voor Enkhuizen bijzonder nuttige tak van nijverheid kan blijven bestaan. Als eene bijzonderheid mag worden aangemerkt, dat beide schepen met volle vrachten, 8 voet diep gaande, over de bank zijn gekomen. Mogt er nog eens weder in de Haringstad zoo veel handelsgeest komen, dat men krachtdadige maatregelen nam om bij de voor uitgaande werktuigkunde, daar van gebruik te maken ter wegne ming dezer alle handel belemme rende bank. Volksuniversiteit In een cursus van drie avonden, te beginnen op Maandag 6 November, zal Dr. A. van Biemen, directeur van de Arbeiders Gemeenschap „De Wood- brookers" te Bentveld, voor de V.U. spreken over „Geestelijke leiders van onze tijd". In het V.U.-programma lezen wij over deze cursus o.m. het volgende: .Geestelijke leiders zijn mensen, die on bekend bij de grote massa in beschei denheid door hun woord en geschrift pogen leiding te geven aan een in ont reddering verkerende tijd. Puttend uit de hoogste waarden der mensheid, daaruit levend en zo deze levende waarden doorgevend aan eigen tijd, ge ven zij leiding, door hun medemensen op te roepen tot bezinning op de nood en de weg daaruit". Burgerlijke Stand Geboren: Anna M., d. van P. J. Haring' en H. G. M. Plas. Antonius, z. van J. Th. Dominicus en G de Haas. Andreas J. J., z. van J. M. Admiraal en C. J. van de Kamer. Elisabeth, d. van W. Zaal en A. H. Zaal. Overleden Pieter Butter, 87 jaar, we duwnaar van G Kroon. SPELDJESDAG WITTE- EN WIT GELE KRUIS De speldjesdag, die Zaterdag door het Witte- en Wit-Gele Kruis is gehouden, heeft een bedrag van f 426,39 opge bracht. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De dui vel in de vrouw (18 jr); Victoria Thea ter, 8 jur: Uit het dagboek van een verpleegster (18 jr); Cinema Amcri- cain, 8 uur: Borgia schaakmat (18 jr). Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Landbouwhuis, 8 uur: Cursusavond Volksuniversiteit. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Stedelijk Museum, 1012, 25 en 79 uur: Schilderijententoonstelling. Een vrolijke avond met' Hen rietje Davids en Kees Pruis Een vrij goed bezette zaal heeft zich gisteravond in Het Gulden Vlies ge amuseerd met een vlot programma, gebracht door Henriëtte Davids, Kees Pruis en de accordeonnist Nic. Godart. In de tournee van deze artisten wordt Alkmaar nooit overgeslagen. En al was dat wat zij brachten niet helemaal nieuw, toch kwam er langzamerhand een vrolijke stemming. Nic. Godart toonde zich een geroutineerd accor deonnist. die met enige opgewekte potpouriën van bekende nummers de toeschouwers als het ware dwong töt meezingen. Fantasio, de muzikale clown, bracht weinig nieuws Henriët te Davinds was nog vol vitaliteit in haar bekende repertoire, waarbij Nic. Godart een muzikaal begeleider bleek. Kees Pruis had hoofdzakelijk het ge deelte na de pauze voor zijn rekening genomen. Hij deed zich weer kennen als een goed artist in het van hem be kende genre: een liedje en een praat je. Met beide heeft hij de aanwezigen hartelijk doen lachen en er waren di verse nieuwe nummers die het goed deden, al slaagde het één wel eens wat beter dan het andere. Maar vro lijkheid was er en in goede stemming gingen de bezoekers huiswaarts. AANRIJDINGEN OP DE KANAAL DIJK Zaterdagmorgen kwam op de Kanaal dijk een achteruitrijdende personenauto in botsing met een andere daar gepar keerd staande wagen. Beide auto's wer den beschadigd. Ook Zondagmiddag vond op de Kanaaldijk een aanrijding plaats, toen een auto, die achteruit reed teneinde een van de Friese Brug komende wagen voorrang te verlenen, in botsing kwam met een achter hem v/achtende auto, waardoor een der wa gens schade opljep. Het is al een paar maanden geleden, dat officieel de 100.000-ste uit Indone sië repatriërende militair aan de kade te Amsterdam werd verwelkomd. Se dertdien zjjn zeker weer een tiendui zend militairen uit de tropen terugge keerd. Al deze mannen moeten aan de slag en ze kómen ook inderdaad vrij wel allemaal aan de slag. Men zou zeg gen: hoe meer er naar Nederland ko men, hoe moeilijker het wordt. Merkwaardig genoeg is liet tegen deel het geval. De cijfers betreffende de werkloosheid gnder de gedemobili seerde militairen vertonen de laatste maanden een dalende lijn. Op 1 Augustus j.l. waren het er 3837, op 15 Aug. 3787, op 1 Sept. 3528, op 15 Sept. 3053 en op 30 Sept. 2637. Nemen wij aan, dat op 30 September 110.000 militairen waren gedemobili seerd, dan betekent dit dus, dat nog geen 1Vz% van hen zonder werk liep. Bekijken we nu deze 2637 als werk loos ingeschreven militairen wat nauw keuriger, dan blijkt, dat 768 korter dan één maand bij het arbeidsbureau ston den genoteerd. Men mag aannemen, dat deze categorie na even de kat uit de boom te hebben gekeken, weldra door het bedrijfsleven zal zijn opge nomen. Het zijn er maar 123, die langer dan 6 maanden ingeschreven staan, en wier 'invoeging in de burgermaatschappij dus inderdaad zorgen baart. Maar op een aantal van 110.000 speelt dit toch eigen lijk geen röl, al is hét natuurlijk voor de betrokkenen zeer te betreuren. De Alkmaarse' cijfers. Ook de cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar vertonen 'n gunstig aspect. De daling is hier nog sterker dan het landelijk gemiddelde, n.l. van 106 op 1 Augustus tot 59 op 30 September. En van deze 59 werkloze gedemobiliseerden staan er 28, dus bij na de helft korter dan twee maanden ingeschreven. Slechts drie lopen al lan ger dan 6 maanden zonder werk. Laat ons hopen, dat ook zij weldra weer een nuttige functie in de maatschappij zullen kunnen innemen. In de Kolfbaan van Centraal te Gro ningen sloeg de heer J. Palestijn 60 punten (5 twaalven) in 1 partij. Men verzoekt ons dat te vermelden omdat het een grote bijzonderheid is. Er zijn eerste klas kolvers die dit nog nooit bereikt hebben. Palestijn is een kolver van de 3e klasse. Al met al kan gezegd worden, dat het bedrijfsleven er in geslaagd is de vloedgolf van terugkerende militairen op te vangen en aan het werk te zet ten. Dat houdt een compliment in zo wel voor het bedrijfsleven zelf, als voor de gedemobiliseerde militairen, die getoond hebben zich op betrekke lijk korte termijn weer te kunnen in stellen, na een ondanks alles zeer af wisselende en spannende tropentijd, np het meer alledaagse leven achte draaibank of op de kantoorkruk. de Het gezelschap, dat Zaterdagmiddag een bezoek bracht aan de Algemene Begraafplaats, had daar niet, zoals dat meestal gebruikelijk is, een droeve taak te vervullen. Dezer dagen is namelijk de Aula op de begraafplaats gereed gekomen en verschillende leden van het gemeentebestuur, alsmede burgemeester mr. dr. H, J. Wytemg, hebben onder leiding van de directeur van Openbare Werken, de heer ir. Knol, dit keurig uitgevoerde gebouw bezichtigd. Bovenstaande foto geeft wel een duidelijk beeld van de archi tectuur, welke door de heer Kirkenier, adjunct-directeur van Openbare Werken, gevolgd werd. Dit gebouw voorziet in een dringende behoefte, welke reeds sinds jaren bestond. Reeds eerder waren voor deze aula plan nen ontworpen, doch in verband met de hoge prijzen en het bouwvolume kon eerst enige tijd geleden tot de bouw worden besloten. Is hêt exterieur al stijlvol, het interieur is dat in nog grotere mate. De heer Kirkenier heeft bij zijn ontwerp gestreefd naar een stemmige sfeer, welke niettemin geen naargeestige indruk mocht maken. Hij is hierin volkomen geslaagd. Ook de tuinaanleg voor de Aula is door het Gemeentepersoneel keurig ver zorgd en op uitstekende wijze bij het geheel aangepast. De burgemeester en de enkele aanwezige raadsleden konden dan ook niet anders dan hun voldoening over deze nieuwe aanwinst uitspreken. Dit jaar is het 140 jaar geleden, dat de eerste spaarbank in West-Europa werd opgericht. Het was de Britse geestelijke Reverend Henry Duncan, die bewogen door de armelijke toe standen, die er in zijn dagen heersten, in 1810 in het Schotse dorpje Ruthwell de eerste spaarbank oprichtte. In de ranglijst der landen, die dit voorbeeld navolgden, neemt Nederland een eer volle plaats in. In 1817 werden de eer ste 2 spaarbanken gesticht, n.L in Haar lem en Workum. Moeilijke jaren maak ten de spaarbanken door in de jaren 18301839. Nadien nam het aantal spaarbanken weer gestadig toe. De Nutsspaarbank reeds bijna 50 jaar ge vestigd aan de Nieuwesloot, werd op gericht in 1847. Zij telt ruim 27.000 spaarders (waarvan 6600 buiten Alk maar woonachtig), die ruim elf millioen gulden aan haar hebben toevertrouwd. Ook thans na een bestaan van meer dan een eeuw, is de Spaarbank nog steeds gekenmerkt door haar sociaal karakter, waaraan elk streven naar winst ontbreekt. En thans opnieuw staat deze oude en vertrouwde Alkmaarse instelling in het teken van de Wereldspaardag op 31 October. Het kantoor, feestelijk aange kleed, is op die dag zonder onderbre king geopend van negen uur tot half zes. Een omvangrijke modernisering van wachtkamer en loketten, welke juist gereed is gekomen, maakt het mogelijk het publiek snel te helpen Lang wachten zal thans veelal voor komen kunnen worden. Als attentie voor de spaarders biedt de Spaarbank voorzover de voorraad strekt, op de Spaardag een fraaie kalender voor 1951 aan. Voor de jonge wereldburgers, die op Dinsdag 31 October in de ge meente Alkmaar en in de aan Alkmaar grenzende dorpen, zomede in Castri- cum, het levenslicht zullen aanschou wen, stelt de Spaarbank, evenals in vorige jaren een spaarbankboekje met een eerste inleg van f 5.beschikbaar. In 1949 bedroeg het aantal posten van inleg op de Spaardag 503, terwijl op de spaarbankboekjes werd ingeschre ven f 31825,De huidige tijdsomstan digheden zijn voor het sparen uiter aard niet gunstig: maar zo ooit, dan zeker nu, is er alle aanleiding om aan te sporen tot het „geregeld sparen van kleine bedragen voor de grote uit gaven". Het is vanzelfsprekend, dat ook het in 1948 gestichte bijkantoor te Castri- cum van de Alkmaarse Nutsspaarbank. gevestigd in het voormalige distributie kantoor aan de Dorpsstraat, gaarne zijn spaarders, en in het bijzonder ook hen die met sparen willen beginnen, op de 31ste October (Dinsdag a.s.) zal ont vangen. Het bijkantoor zal alsdan ge opend zijn van 26 uur. Zaterdagmorgen omstreeks 8.30 uur passeerde een Naco-bus bestuurd door de chauffeur S. uit Alkmaar, komende uit de richting Heerhugowaard bij de brug aan de Huigendijk, een vracht auto, die een defecte auto op sleep touw had. De autobus en de voorste auto passeerden elkaar, doch de auto op sleeptouw kwam in aanraking met de bus en schaafde over de gehele lengte langs de linkerkant van de au tobus, waardoor deze tamelijk bescha digd werd. Bovendien werd het ach- terspatbord vernield. De gesleepte auto werd bestuurd door de heer G. uit Langedijk.' De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op de Provinciale weg tussen de boerderij van Laan en de Huigendijk is omstreeks 15 uur een personenauto, bestuurd door de heer V. uit Rotter dam, vermoedelijk geslipt en dwars over de weg in de sloot gereden. Be halve ingedeukte spatborden, had de kostbare wagen belangrijke schade door water - en modder waarmede de auto gevuld werd. De inzittenden kon den de wagen verlaten en persoonlij ke ongelukken hadden niet plaats. Door de firma Met is de auto op het droge gebracht en weggesleept. Op dit weggedeelte gebeurde om streeks 17.30 uur een zelfde soort on geval. Op dat tijdstip reed een En gelsman met zijn Engelse auto waarin twee militairen als lifters meereden, over dit traject uit de richting Hui gendijk. Vermoedelijk door de glad heid van de weg slipte de auto en raakte del bestuurder blijkbaar de macht over het stuur kwijt, althans de auto reed over de weg door het gras en kwam in de sloot terecht. De inzittenden konden de wagen verla ten en persoonlijke ongelukken had' den niet plaats. De auto, die voor het grootste gedeelte) met water gevuld was, heeft vermoedelijk belangrijke schade opgelopen. Ook deze auto is door de firma Met op het droge ge bracht en weggesleept. Wat de oor zaak van deze ongevallen betreft ge looft men, dat het wegdek van dit traject te glad is en bij regen zoals Zaterdag veel aanleiding geeft tot slip pen. Anders is het onverklaarbaar, dat ervaren bestuurders op deze wijze met hun wagens in de sloot terecht ko men. Ook met paarden is dit traject moeilijk te berijden door het gladde wegdek. De Land- en Tuinbouwbond heeft te Egmond-Binnen een vergadering ge houden. In een openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom de technische adviseur van de bond, Dom Gerritsen OSB van de St. Adel- bertusAbdij. Voorts herdacht spreker de overleden secretaris, de heer J. Lief- ting. Hij prees hem om zijn voortdu rende nauwgezetheid en dankte hem voor het vele goede, dat hij steeds voor de vereniging heeft gedaan. Het werd betreurd, dat zich voor de kadercursus zo weinig deelnemers hadden opgege ven. Gehoopt werd, dat de cursisten zich alsnog voor 1 November zouden opgeven. Betreffende emigratie werd medegedeeld, dat belanghebbenden in lichtingen dienaangaande kunnen krij gen op elke derde Vrijdag van de maand in Paviljoen Kinheim te Alkmaar. De contributie werd met f 1.per bedrijf verhoogd. Als afgevaardigde voor de kringvergadering werd aangewezen de heer P. Zonneveld. Voor de motorcur sus bestond grote belangstelling ne gen cursisten hebben zich hiervoor opgegeven. Het cursusgeld bedraagt vijf gulden. Betreffende de voorgestelde verho ging van de melkprijs meende de heer G. Valkering, dat deze bezwaren zou opleveren met betrekking tot de con currentie met het buitenland. Hierna hield Dom Gerritseneen lezing over 't onderwerp: „Wat doet de L.T.B. voor ons?" Na gesproken te hebben over ge- zinsbeiang en politieke belangen ging spreker uitvoerig in op het onderwerp maatschappelijke belangen. Bij de rondvraag stelde de heer G. Valkering voor over te gaan tot op richting van coöperatieve mechanisa tie, zoals die reeds in andere plaatsen bestaat. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde onze plaatsge noot, de heer M. J. Portegies aan de Technische Hogeschool te Delft voor het candidaats-examen Werktuigkundig in genieur. De uitslag van de Bridge-drive „De Egmonden" is als volgt: A-klasse: 1. Hopman—Burger 481/,- 2. Huiberts—Baltus 47; 3. Gebr. v. j'. Molen 46; 4. NieuwenhuizenCremer 431/2." 5. KareisKlaij 43; 6. Kareis- Koper 421/,; 7. HopmanRuiter 33; 8. Rozing—de" Raadt 3214. B-klasse: 1. De Goede—Dekker 55; 2. HeddesVan Pel 46; 3. Apeldoorn— Liefting 431/,; 4. HopmanVerver 43- 5. Jonker—Groen 41; 6. Scholten— Leyen 391/; 7. Prins—Dekker 351/; 8. Gebr. Dekker 32l/2. C-klasse: 1. Burger—Dekker 33; 2. Fam. Honing 27; 3. mej. Nieuwenhui zenBosman 241/4. Admiraal- Modder 231/2,; 5. HoudijkerBas 231/ 6. Tervoort—Groot 20l/„; 7. Tervoort— Walla 16. „Damclub Heiloo" De uitslagen van Donderdagavond luiden als volgt: Er waren geen verras singen. De heer A. Dekker staat in de afgebroken partij in gunstige stand en zal waarschijnlijk wel een punt inlopen op De Graaf die remise speelde. De uitslagen waren: Groep I; C. de Graaf—J. de Geus 1—1; A. Dekker—P. Beukers afgebr.; J. Geuzebroek—S. de Geus 1—1; H. Ver ver—J. Sprenkeling afgebr. Groep II: C. de Jong—J. Spaans 1—1; B. Hofman—Jb. Helder 1—1; A. Winte rtak—Slijkerman 0—2; S. Schurer—A. Kroon 20. Groep III: v. d. Werf—D. Smt 2—0. JEAN ROBERT BEDANKT ALS REGISSEUR VAN 'T MASKER Naar wij vernemen zal Jean Robert met ingang van 10 Nov. a.s. bedanken als regisseur van de gemengde toneel vereniging 't Masker. RECTIFICATIE In ons bericht onder het hoofd „Een bijzonder huwelijk", opgenomen in ons blad van Donderdag, sioop een fout. Het blijkt ons, dat de bruid, afkomstig was uit de Boekelermeer en niet in uniform was gekleed. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) SOCIALISME en PRINCIPE De oprichting van een Jongeren- Organisatie verdient belangstelling en waardering, ook als het de op richting van een organisatie geldt waar men het politiek niet mee eens is. Als jongeren ta verenigingsver band belangstelling tonen voor poli tieke vraagstukken en zich daarover bezinnen, dan kunnen we dit slechts toejuichen. Daarom lazen we met grote inte resse het verslag in Uw krant (19 October) van de oprichtingsvergade ring van de Jongeren-Organisatie VVD. De landelijke voorzitter, de heer J. G. Th. Linssens, deelde onder meer mede dat men hoopt de leden een veelzijdige kennis bij te brengen op het gebied van alle partgen. Van deze goede voornemens is op de eerste vergadering niet veel ge bleken. Althans niet als we lezen wat de heer Voorthuysen zei over de Partij van de Arbeid: „Dat de arbeidersklasse het zoekt in de socialistische partij is begrijpe lijk. Het gaat haar om de verhoging van de levensstandaard en niet zo zeer om het principe". Deze woorden werden gesproken na een uiteenzetting over het „prin cipiële" van de WD, de geestelijke en economische vrijheid. In duidelijke taal gezegd: „Het socialistische principe is geen princi pe, maar alleen een streven naar materiële voordelen". Dit is een oud en onwaarachtig sprookje. Als dit nu een voorbeeld moet betekenen van de veelzijdige po litieke voorlichting, dan heb ik niet veel vertrouwen in de politieke opvoedngin de Jongeren-organisatie WD. Als het de jongeren werkelijk ernst is met de bestudering van andere partijen (dus ook de Partij van de Arbeid) dan dienen ze serieuzer te werk te gaan. In dit verband beveel ik ze de bestudering van het begin selprogramma van de P. v. d. A. van harte aan. Dan zullen ze tot de ont dekking komen dat het socialistisch streven meer is dan alleen maar be halen van materiële voordelen. De socialistische partij heeft er recht op naar haar waarde beoordeeld te wor den. G. W. DE JONG, voorzitter Partij van de Arbeid, Afde ling Alkmaar. Honden aan de lijn Iemand die een hond heeft en er ook van houdt, zal m.i. vanzelf wel merken, dat het dier op drukke verkeerswegen aan de lijn gehouden moet worden ter beveiliging van mens en dier. Een hond moet wel heel „scherp" zijn afgericht wil hij de natuur ten spijt aan de stem van zijn baas absoluut gehoorzaam zijn! Maar waar is de ontspanning, de vreug de van het „uit" zijn voor het dier, als het moet meelopen vlak naast de baas of de vrouw om niet te spreken van het naast de fiets draven). Wie een hond houdt moet het er voor over heb ben nu en dan met het dier langs bui tenpaden of in bosch en plantsoen te wandelen. Dierenvriendin. (Wij geloven, dat wij de discussie over dit onderwerp nu wei kunnen (tuiten)' De Heere verblij zeer met de voor geboorte van een die wfl IKT.JF' ALED noemden. J. FRANS E. FRANS— WAG1 Alkmaar, 28 Oct. 1 Kooimeer. VOLÏCSUNIVER CURSUS GEESTELIJKE LE VAN ONZE TI door Dr, A. VAN BI directeur van de A Gemeenschap „De brookers" te Bentve 3 Maandagav. 6, 13 Nov. 1950, telkens i. h. Landbouwhuis, plein 13. Ie av., MASARIJK ropese mens en df e ratte; 2e av„ DENIS DE R MONT: De mens s tnurdrager; 3e av. MARTIN B Massamens en g« stlge persoonliJkhe Cursuskaarten (t av.) 1.50 v.a. heden Fa. ZWAAN Zn. Duizenden zagen reeds de niei fantastische in Theater Can Deze week gaan heen per tourtagci DINSDAG 31 OCTOI voorts op 1/11, 2/11 5/11. Reiskosten met in van entree, reeds 3.70. Kaarten verkrijgbaar Reisbureau „DE MAGNE Alkmaar, Voordam 5 Telefoon 4839. Oudkarspel, Sig.-Mag Joop Jansen. I rood en blauw prachtige ruit in frisse ruiten en gelust reclame-aanbie< flinke maat, ii frisse modern slechts grote maat, katoendamast, maakt gebloemde dess tanten gebloemd in dh kleuren Deze deken ext Verkoop zo 1 Alkmaar, Ste ALKMAAR, 30 Oct. 1950. den gehouden veemarkt wai en prijzen als volgt: 7 Paa: f 780; 127 Vette koeien f 40( Nuchtere kalveren (slacht) 80 Vette schapen f 80—f 14 kens per kg f 1,85—f 1,92.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2