Arm land met weinig perspectief Belastingdruk is loodzwaar Gerrit Kouwenaar: ,,19-Nu Het kind moet een naam hebben Opbouw onder moeilijke toestanden Liefde voor misdeelde jeugd niet verflauwd alle Niet namen zijn geoorloofd LETTERKUNDIGE VERSCHIJNINGEN (EEN JONG BOEK) VRIJDAG 10 NOVEMBER 1930 WEERZIEN MET OOSTENRIJK (Van onze speciale verslaggever). OOSTENRIJK is een arm land. Dat verzekerden ons niet alleen de bewo ners, de gewone man, die met hard werken een karig loon verdient en de autoriteiten, die jammerklachten aanhieven over de ontelbare moeilijkheden was.'De verwachtingen öp Vele .UZI.I... «ran finan/liolo navd riln niramirnnrtnn rw- te leuren met doosjes sigaretten en andere artikelen. In de dure restaurants dansen de paren tot diep in de nacht. Anderen kwelt de zorg, hoe zij de eind jes aan elkaar moeten knopen. Neen, Wenen is niet meer wat het van politieke, maar vooral van financiële aard, die overwonnen moeten wor den om het land, dat zwaar van de oorlog geleden heeft, weer op te bouwen. Wij werden op de autotocht, die wij met enige collega's naar het rijk met natuurschoon gezegende Oostenrijk maakten op een pijnlijke manier met deze armoede geconfronteerd. Het doel van de reis was een aantal inrich tingen te bezoeken, waar lichamelijk en geestelijk gebrekkige kinderen wor den verzorgd, teneinde ons op de hoogte te stellen van wat op dit gebied na de oorlog bereikt is. prijzen omgerekend in Nederlands geld overeen met die in ons land. Maarde Oostenrijkers verdienen ongeveer de helft van wat een Neder lander in een gelijksoortige betrekking aan salaris ontvangt. TN één van die inrichtingen, de „Kin- dersonnenheilstatte Gmundner Berg" in Altmünster aan de lieflijk in het Solzkammergut gelegen Traunsee, trac- teerde men ons op boterhammen, die smakelijk gegarneerd waren met worst met de eeuwige knoflook met kaas, stukjes tomaat en stukjes augurk. De zusters hadden haar best gedaan om de Nederlandse gasten rijkelijk te ont halen'. Toen een onzer een mes vroeg, bracht men hem er een, doch met vele excuses, dat het niet mogelijk was alle leden van het kleine gezelschapje van messen te voorzien, om de eenvoudige reden, dat men ze niet had De directrice beklaagde zich: in het sanatorium, waar verscheidene kinde ren verpleegd worden, die lijden aan long- of gewrichtstuberculose, be schikte men over slechts twee koorts thermometers! Grote armoede. De armoede in Oostenrijk blijkt ook uit de voor Nederlandse begrippen trage gang van de wederopbouw. Het moet echter ter ere van de Oostenrij kers gezegd worden: zij hebben er in het algemeen hun goed humeur bij be waard. Uiterlijk althans, want telkens schemerde in de gesprekken, die wij er gevoerd hebben door, dat men de druk van de bezetting als een loden last voelt, dat men de nabijheid van net ijzeren gordijn als een voortdurende be dreiging ervaart en dat de toekomst als een vrij uitzichtloos perspectief gezien wordt. „Waar leven wij naar toe?' vragen de Oostenrijkers zich af. Zal ons misschien het lot beschoren zijn, waar onder het naburige Tsjechoslowakije gebukt gaat? Zal een nieuwe oorlog het zo moeizaam voor de wederopbouw verrichte werk weer vernietigen? Wan neer zullen wij de zo vurig begeerde vrijheid verwerven? De geestelijke druk en de lage levens standaard lieten van het vrolijke, voor oorlogse Wenen, het Wien van „Wein, Weib und Gesang" niet veel meer over. In de drukke Kartnerstrasse, de hoofdstraat, waar des avonds ontelbare kleurige lichtreclames aanflitsen, die de stad het aanzien geven van een ware metropole en de indruk vestigen van een welvarend land, rijen zich de win kels aaneen. Dure winkels, waar alleen de welgestelden hun inkopen kunnen doen. De prijzen zijn er hoog. De arme Weners zoeken elders de zaken, waar zij de noodzakelijke levensbehoeften aanschaffen. In het algemeen komen de Schijnwelvaart in de Kartnerstrasse en de andere grote winkelstraten in Wenen, waar de zaken goed gevuld zijn; maar dicht daarbij lopen jongemannen, onder wie talrijke oorlogsslachtoffers, plaatsen en de Franse, de Engelse, de Amerikaanse en de Russische soldaten herinneren er de bevolking nog te veel aan. dat een oorlog met een tragische nasleep over het land is gegaan. Toch versaagt men niet. Men weet, j dat men de handen uit de mouwen moet steken, dat de eigen houding voor een belangrijk deel de toekomst van Oostenrijk zal bepalen. Verheugend was het althans te zien, dat met be perkte middelen, maar met veel piëteit gearbeid wordt aan de verzorging van de misdeelde jeugd. Verscheidene staal tjes hebben wij daarvan gezien. In een volgend artikel willen wij daarvan het een en ander vertellen. SCHEVENINCEN ZOUT GEEN HARING MEER IN De Scheveningse reders hebben vol gens de Tel. besloten, met ingang van 18 November geen haring meer in te zouten. De vangsten, die thans nog in de haven van Scheveningen worden aangevoerd, zullen nog worden ge zouten, maar schepen, die mochten willen uitvaren, krijgen geen zout meer mee. De geweldige vangsten en de geringe uitvoer zijn oorzaak van deze ingrijpende beperking. De rege ring heeft zich met deze maatregel accoord verklaard. Rijvers niet voor December near St. Etienne In verband met zijn voorgenomen vertrek naar Frankrijk heeft de NAC- er Kees Rijvers een verzoek tot ontslag ingediend bij de PTT waar hij als te kenaar werkzaam is. Daar een opzeg gingstermijn in acht moet worden ge nomen, zal het wel December worden, voordat Rijvers zich definitief in St. Etienne zal kunnen vestigen. In overeenstemming met de Bene- luxpartners heeft ook de Belgische re gering de wens te kennen gegeven de staat van oorlog met Duitsland te wil len beëindigen. FISCALE NOTITIES Hoge progressie bleef ook in het nieuwe tarief Tegenover verlichting hier Maar niet te gek, want het moet er het leven mee door Bovenstaande uittreksel geeft in de eerste plaats enig inzicht in de reeds bestaande en ook nu weer gehand haafde zware progressie in het tarief, j gen twee vaders, met ieder een zoon „Gefeliciteerd", zei achter het loketje de ambtenaar van de bur gerlijke stand, „hoe moet het kind heten?" „Bing!" zong vóór het loketje de trotse vader, „mijn eerste zoon moet Bing heten". „Zou u dat wel doen?" aarzelde de ambtenaar, „feitelijk is het geen naam". „O nee?" liep pa warm „en Bing Crosby dan?" „Die heet vast geen Bing. Alleen als u kunt bewijzen dat deze naam een bestaande is, zal ik hem zo inboeken". Nog geen twee dagen later was de pa er weer, terneergeslagen. „Bing heet Harry", mompelde hij. Toen spitste hij zijn oren. Want aan het lo ket naast hem stond een Chinees: „Mijn zoon Bing heten", glunderde het mannetje blij. „Dat is toch geen gangbare naam?" opperde de ambtenaar met een schuin se blik naar zijn collega. „Jawel", zei de Chinees, „Bing in uw taal: Heider". De Chinese ambas sade bevestigde het bestaan van de naam Bing en tien minuten later gin- Daarnaast toont het aan, dat de ont worpen verlaging voor de lagere inko- Bing, naar hun respectieve huizen. Dit kleine loketdrama vertelde ons Belgie heeft compromis plan voor Duitse herbewapening Het is mogelijk, dat Belgie een „com- promis-plan" zal indienen betreffende de Duitse herbewapening. Dit voorstel zou op de komende bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken uit de landen van het Noordatlantisch ver drag namens de Benelux-groep inge diend kunnen worden. Ook oud-SS-ers naar huis De uit de Sowjetunie teruggekeerde Nederlandse leden van de voormalige S.S. kunnen zelf beslissen of zij naar Nederland willen terugkeren. De Ne derlandse commissie, die in het kamp Friedland de gevangenen onderzoekt, heeft geen der vroegere S S.-ers ge dwongen te repatriëren. Naar het zich laat aanzien, zullen allen naar Neder- and gaan. Niemand der teruggekeer- k oen heeft het kamp heimelijk verlaten. Thorex gaat naar Rusland Een Sowjetrussisch vliegtuig zal bin nenkort in Frankrijk landen om de se. cretaris-generaal van de Franse com munistische partij, Maurice Thorez naar Moskou te brengen voor medische behandeling. Thorez, die nog steeds ziek is tengevolge van een bloeduit storting in de hersenen, zal vergezeld worden door zyn vrouw en de commu- nisUsche volksvertegenwoordiger Jean- nette Vermeersch. „Ben mens is toch nooit te oud om lere», juf". staat verzwaring elders J^EEDS MAANDEN is bij de Staten- Generaal in behandeling een wets ontwerp, strekkende tot verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbe lasting. De belangstelling voor dit ont werp van wet is uitermate groot, zo wel binnen als buiten de Kamer. Spe ciaal was dit het geval in de week, gedurende welke er een grote tegen stelling bestond tussen de minister van financiën en het Kamerlid Lucas. Velen vragen zich misschien wel enigszins hoopvol af: zal de minis ter, en met hem het gehele kabinet aftreden? Het is niet gebeurd; er is van beide zijden water in de wijn ge daan. Maar ook zonder deze extra span ning is de belangstelling voor het wets ontwerp zeer groot. En dat niet zonder reden. Immers -wij, belastingbetalers, achten de belastingdruk zo langzamer hand meer dan loodzwaar. Wij hunke ren naar enige verlichting, vooral om dat wij de dubbeltjes tegenwoordig zo verbazend goed kunnen gebruiken en onze huishouding een niet te dempen put is geworden. Wij kunnen het ons niet meer voorstellen hoe men in vroe ger tijden de zedelijke moed had om over de tiende penning te klagen. De fiscale maatregelen van Alva waren werkelijk heilig, vergeleken bij die van prof. Lieftinck. Is de tegenwoordige belastingdruk inderdaad zo zwaar? Ik heb deze vraag nog door niemand ontkennend horen beantwoorden, zelfs niet door het echt paar, dat maar liefst een millioen gul den rijk was en dit vermogen rustig, en zijns inziens veilig had belegd in Staatsobligaties, die trouw telkenjare 3V2% rente opbrachten of wel f 35.000.-. Van deze 35 mille moet jaarlijks aan inkomstenbelasting worden betaald 15.413,terwijl wegens vermogens belasting aan de ontvanger moet wor den afgedragen f 4.925.Na betaling minister alle critici de mond, behalve die van het aan 't woord zijnde kamer lid, omdat alle leden van de Kamer (behalve de fractiegenoten) vóór de hoge militaire uitgaven hebben ge stemd. Van geheel andere zijde werd bij herhaling en met aandrang betoogd, dat de rijksuitgaven verminderd dien den te worden omdat zij in verhouding tot het volksinkomen te hoog zijn. Bij een goed beleid aldus deze spreker gaat een zorgzaam huisvader toch niet meer uitgeven dan men werke lijk bezit, maar men zorgt in de eerste plaats, dat niet de uitgaven zó wor den opgedreven, dat uiteindelijk het gehele gezin zich moet gaan bekrim pen op een wijze, die niet meer moreel geoorloofd is. Het aanvankelijk door de minister ontworpen nieuwe tarief voor de in komstenbelasting werd reeds enige malen gewijzigd. Het is interessant eni ge vergelijkingen te maken tussen het laatste ontwerp en de thans nog gel dende tarieven. mens en voor de gezinnen met kinde- de chef van de afdeling „Aangifte Ge ren het belangrijkste is. Vanuit de Ka-'iboorte" van een gemeentelijk bureau mer werd speciale aandrang or de ml- voor de burgerlijke stand, nister uitgeoefend om tegenover dei „Wij, ambtenaren van deze afdeling, zgn. middengroepen meerdere tege- i waar ook in het land, zijn geen dicta- moetkoming te betrachten. En niet zonder succes. Alhoewel in het amen dement Lucas een grotere verminde ring was geprojecteerd, is de minister thans toch bereid verder te gaan dan uit het hierboven afgedrukte uittrek sel blijkt. In het nieuwste regeringsvoorstel wordt de maximale vermindering be reikt bij een inkomen van 15.000. Voor gehuwden zonder kinderen be draagt dit maximum ƒ600.voor gehuwden met kinderen ligt het ma ximum iets hoger. Voor ongehuwden bedraagt de thans ontworpen vermin dering niet meer dan 350.welk maximum wordt bereikt bij een inko men van ƒ14.500. Dus toch een tempering van de be lastingdruk? Ja, maar op andere wijze worden nieuwe offers gevraagd. J. G. FLINK. Inkomen 2,100,— 3.300.— 4.800,— 7.200, 9.000,— 12.000,— 15.000,— ongehuwd oud nieuw 261.— 603,50 1.124,— 2.113,— 2.954,— 4.507,— 6.208,— 221,— 542,— 1.040,— 2.003,— 2.826,— 4.349,— 6.020,— gehuwd z. oud 144,60 385,— 761,— 1.491,— 2.122— 3.300— 4.610— kind. nieuw 86— 292— 634— 1.321— 1.926— 3.069— 4.349— gehuwd 2 kind. oud nieuw 47— 202,50 490,50 1.142— 1.720— 2.817— 4.069— 33— 109— 366— 936— 1.485— 2.546— 3.770— gehuwd 4 kind. oud nieuw 3,05 78,20 259,50 818— 1.339— 2.356— 3.543— 150— 594— 1.071— 2.049— 3.207— tors, maar werken volgens de Napo leontische wet, de wet van 1 April 1803. Deze wet staat toe voornamen te kiezen die voorkwamen op de hei lige kalenders en in de Griekse mytho logie. Wanneer wij namen weigeren, doen wij dat heus niet uit bemoeizucht, maar doodeenvoudig, omdat wij de voorschriften moeten toepassen. Van het formulier van aangifte blijft één exemplaar in ons archief en een twee de gaat naar de officier van justitie. Als wij een volslagen fantasienaam of een absurde naam zouden accepteren, zou de officier ons ter verantwoording roepen. De ouders moeten onze taak ook niet zien ais inmenging in hun zaken, maar wij willen in elk geval de kinderen beschermen tegen excessen. Want wij zouden de knaap op 18-jarige leeftijd wel eens wilen ontmoeten, die de naam „Carrie" draagt, zoals dezer dagen een vader zijn zoon wilde noe men. „Carrie van Bruggen bestaat toch ook?" vroeg hij ons, natuurlijk kwaad Maar die Carrie is in de eerste plaats een meisje en ze heet bij de burger lijke stand bovendien anders. Hoe vaak horen wij niet van jongens en meisjes, die zich generen voor de hun vroeger door hun ouders gegeven naam?" Sommige ouders willen zich wel eens niet bij de beslissing van een ambte- tr Gerrit Kouwenaar: „1 9N U". Uitgeverij De Bezige Bij, Am sterdam. gr is de mens sinds de laatste ander halve eeuw voorgehouden, dat hij goed was, geneigd tot het goede en daarop werden ideologieën gegrond. De kunst heeft er kracht en levens vreugde uit geput en het hare bijge- van de directe belastingen resteert dit draSen tot bereiking ener zekere mate _:n:van sociale rechtvaardigheid. Naar millionairs-echtpaar voor verteringen jaarlijks dus f 14.662,En hoeveel zou van dit bedrag telkens weer in de schatkist vloeien wegens omzetbelas ting, suikeraccijns, tabaksaccijns, ge- distilleerdaccijns, bieraccijns, enz. en hoeveel zou nog opgebracht moeten worden wegens personele belasting en wegens sociale lasten voor eventueel personeel? Ik kan het slechts benade ren, maar geloof me het is een aanzienlijke som. „Niet te zwaar". Al is de druk dan zwaar, zijn daar om de belastingen te hoog? Neen! al dus de minister. Het zal de lezers bekend zijn. dat een wetsontwerp, alvorens in openbare behandeling te komen, eerst door een commissie uit de Tweede Kamer wordt onderzocht. De opmerkingen en be schouwingen van deze commissie wor den vastgelegd in het zgn. voorlopig verslag. Hierop antwoordt de minister schriftelijk en wel door middel van de memorie van antwoord. Zo ge schiedde ook met het wetsontwerp, strekkende tot verlaging van inkomsten belasting en loonbelasting. Na het wisselen van voorlopig ver slag en memorie van antwoord, heeft de desbetreffende commissie het nodig geoordeeld omtrent een aantal punten n°g nader overleg te plegen met de minister van financiën. Van dit nadere overleg js een versjag gepubliceerd, blijkens welk verslag de minister zich op het standpunt stelde, dat men al leen van te hoge belastingen mag spre ken, indien de rijksuitgaven te hoog zyn. Bij het beantwoorden van de vraag of de belastingen te hoog zijn dient men dus uit te gaan van de uit deze belastingen te bestrijden uitga ven. En deze uitgaven kunnen aldus de minister niet omlaag worden ge bracht, gezien de enorme bedrage!?, be nodigd voor de dienst van de staats schuld, voor de vergoeding van oor logsschade, voor de defensie en voor het onderwijs. Natuurlijk zijn er bij de onlangs ge houden openbare behandeling van het wetsontwerp meerdere kamerleden ge weest, lie deze ministeriële uitspraak in bun beschouwingen hebben betrokken Eén van hen vond het een prachtige uitspraak, want hiermede snoerde de gelang die vervuld werd, bleek ze al lerminst te leiden tot de toestand van innerlijke en uiterlijke vrede die er van verwacht werd en door de cata strophe van de tweede wereldoorlog verscherpt, rees het besef, dat de mens van nature in het geheel niet goed is. £)e tegenwoordige mens is bang voor zichzelf en begint te ontdekken wat de Bijbel en de klassieken hem overigens steeds voorhielden, dat, hij geneigd is tot alle kwaad en dat hij, als Goethes Zauberlehrling, de krachten, die hij oproept, niet baas kan blijven. Zodoen de werd hij slaaf van de door hem geschapen techniek en siddert hij van angst voor de uitwerking van het grootste „wonder" dat hij volbracht: de vrijmaking der atoom-energie. Voorzover de literatuur er op ge richt is, en dat is haar roeping even als die van de kunst in het algemeen de mens aan zichzelf te ontdekken, moet zij in de gegeven omstandigheden wel donker getint zijn. De moderne lite rator is een ontdekkingsreiziger in het spelonkenrijke landschap van de men selijke ziel, dat hij in kaart wil bren gen. Op Shakespeare en Dostojewski die het ook waren, heeft hij de ver worvenheden der psycho-analyse voor. Ofmisschien toch tegen. Sha kespeare en Dostojewski schiepen uit de volheid van hun genie, „intuïtief", zoals dat heet, geweldige kunstwerken De moderne literator romantiseert een psycho-analytisch rapport, en soms, zoals in het geval van Gerrit Kouwe naar, giet hij er een existentialistisch sausje overheen, wanneer een der hoofdpersonen gaat peinzen over het feit dat het leven uit een reeks onher roepelijke beslissingen bestaat. Men krijgt al lezende toch het gevoel, dat het allemaal wel knap zal zijn, maai toch niet houdbaar is. Er is te veel mode bij. Qerard Kouwenaar werd in 1923 ge boren en heeft dus niet veel fraais meegemaakt. De crisis en de tweede wereldoorlog. Hij kan geen persoon lijke herinneringen hebben aan een verleden dat nog aan zichzelf geloof de en meende dat er best wat van de wereld te maken was. Als kind van zijn tijd heeft hij de invloed van de film sterk ondergaan. En toen hij eer. roman schreef, werd dat in zekere zin een film (geen scenario, dat is heel wat anders). De techniek van „19NU" is knap, direct, „nieuw zakelijk" in de laatste perfectie. Een reeks beelden, verleden en heden, herinnering en actualiteit telkens weer tegenover elkaar. Dezelfde omgeving, maar plots met andere mensen er in. Dezelfde omstandigheden, maar met een ver schillend effect op die mensen. Een duidelijk streven om geen woord te veel te schrijven; de beelden zijn als het ware tussen de regels gehangen. Er zijn twee hoofdpersonen, de Jood se emigrant Joseph Railowsky en dë Duitse dichter Karl Stephan. Het eerste deel is aan Railowsky, het twee de aan Stephan gewijd. Dat is te zeg gen, beider,, levens zijn zo met elkaar verweven, dat men de gebeurtenissen en de beide mannen dan door het oog van de een, dan door dat van de ander ziet. Railowsky was rijke fabrikanten zoon, stichter van een tijdschrift, waar in de proletariërszoon Stephan verzen publiceerde. Beiden waren verliefd op hetzelfde meisje, dat eerst de een, dan de ander haar gunsten schenkt Railowsky wil r an zijn vriendin doden maar het is Stephan, die het doet. Bei den zoeken alleen zichzelf, en zijn zich daarvan bewust, maar Railowsky is meer egocentrisch, Stephan daarenbo ven meedogenloos egoïst, en volkomen amoreel. Zo iemand is voorbestemd om nazi te worden. En na de moord zijn het zijn nazi-vrinden die verklaren dat eigenlijk de jood Railowsky de moordenaar is, noewel deze in feite er part noch deel aan had. Men kent deze nazi-drogredenen, maar het gekke is, dat Railowsky be seft dat déze in de diepste door de nazi's natuurlijk niet begrepen zin toch juist is. Als het Railowsky in Duitsland te heet wordt, emigreert hij, blijkbaar naar Nederland, immers: „wiskundig land met verticale ethieK en horizontale moraal" (voorbeeld van een bondige definitie). En na de oor log wijkt de nazi Stephan uit naar een Zuid-Amerikaanse republiek. Rai lowsky voelt alle ellende uit het ver leden weer opdoemen als hij hoort dat Stephan nog leeft. Deze intussen blijft zichzelf getrouw; wanneer er in de republiek waar hij toevlucht zocht, een revolutie uitbreekt, verraadt hij beide partijen aan elkaar, maar dan einde lijk pakt de walging voor zijn leven hem toch: eindelijk besluit hij, na een naar neerleggen en gaan naar de bur gemeester. Maar de burgemeester kan hier niets aan doen, want slechts de officier is de man, bij wie men eventu eel in hoger beroep zou kunnen gaan. Nog afgezien van het feit, dat de kinderen later het middelpunt van be spotting worden temidden van hun mede-scholieren, is de ambtenaar bij het laten passeren van een absurde naam volgens artikel 17 van het bur gerlijk wetboek zelfs strafbaar; de he ren kijken dus wel uit. Als aangetoond kan worden, dat een onbekende naam (en dat zijn er niet zoveel meer) in derdaad bestaat, b.v. door overlegging van een encyclopedie, maakt de amb tenaar heus geen bezwaren. Scheepsnamen voor kinderen „Merkwaardige namen worden vaak opgegeven door kapiteins van schepen, die gerechtigd zijn aan boord als amb tenaar van de burgerlijke stand op te treden. Hoewel zij evengoed zijn ge bonden aan de wettelijke bepalingen ten aanzien van het goedkeuren van een door de ouders verlangde naam, nemen de kapiteins het vaak niet zo nauw en bij de overheveling naar de burgerlijke stand aan de wal komen dan namen voor als: Peter Volendam van der Grijp en Heutzlouis Barends. De ouders vonden klaarblijkelijk dat de naam van het schip, waarop het kind werd geboren, in de naam moest worden verwerkt, zoals in voorge noemde gevallen de „Volendam" en de „Van Heutz". „De gemakkelijkste vaders zijn die, die hun 10e tot 17e kind komen aan geven? Die hebben dan vaak 's nachts niet geslapen, komen hier ongeschoren binnen, vragen wanneer ze aan de beurt zijn, gaan op de bank in de hoek zitten en slapen direct in. Bij deze ca tegorie komt het voor, dat de vaders zeggen: „Ik weet niet hoe deze nu weer moet heten, zoek zelf maar een naam uit". Dat mag natuurlijk niet en dan kan het gebeuren dat zij zeggen: „Noem 'em dan maar Jan". „Die hebt u al", moeten we dan wel eens ant woorden". Er is in 1866 een staatscommissie be noemd, die in laatste instantie over extreme namen zou beslissen. Deze commissie schijnt nimmer te zijn op geheven, doch evenmin werden de overleden leden vervangen, zodat zij een natuurlijke dood is gestorven. Meer dan drie namen Er bestaat een hardnekkig gerucht, als zou men ten hoogste drie voorna men gratis mogen opgeven, voor méér voornamen zou een heffing verschul digd zijn. Dit is inderdaad een ge rucht; men kan desgewenst twintig voornamen opgeven. Gemakkelijker wordt dat niet, noch voor de ouders, noch voor het kind later. Veronder stel dat het eens een bekeuring zou krijgen en „even" alle voornamen moet opgeven. Geweigerd worden wel meisjesnamen aan jongens, met uit zondering van de katholieke heiligen namen; alleen kunnen deze nimmer de eerste naam zijn. Wat ook weer moeilijkheden kan opleveren, want toen enige tijd geleden in een katho lieke kerk Bob Maria Theresia ten doop moest worden gehouden, weiger de de priester deze naamsvolgorde te accepteren. Toen ontstonden er twee verschillende officiële inschrijvingen: één in de burgerlijke stand en één in het doopregister. revolutionnair het leven te hebben ge red (zijn eerste onzelfzuchtige daad) de dingen dan maar te laten komen zoals ze willen en wanneer hij van zijn hotelbalcon naar de straatgevechten kijkt wetende dat dit levensgevaar lijk is) doodt hem een verdwaalde kogel. Even te voren heeft Railowsky ergens in een Zuid-Limburgs hotel een mislukte zelfmoordpoging gedaan. Bij het ontwaken uit zijn verdoving be seft hij, aan de ban van zijn zelfzucht ontkomen te zijn. En men brengt hem een brief, waarin hem de dood van Stephan wordt gemeld. J^oor deze merkwaardige happy ending krijgt men toch het gevoel dat het boek tekort schiet. Zelfs met de metafysische verklaring, dat Ste phan de „schaduwmens" van Railows ky was komt men niet uit bij deze wat weeïge „bekering". Want R. verandert van het begin tot het slot eigenlijk maar heel weinig. Stephan mag door zijn gedrag hem de gruwelijke conse quenties van de zelf-zucht voor ogen hebben gesteld, doch hij blijft dan toch al die jaren, in- en na de oorlog,-door vegeteren, zoals hij het. vóór hij Ste phan ontmoette, deed. Eerst als rijk fabrikantenzoontje, later als betrekke lijk arm handelsreiziger in textiel. De vrouwen blijven voor hem tijdpasse ring, terwijl ze voor Stephan, die in de vorige wereldoorlog als deserteur Zuidafrikaanse medici naar Nederland Zaterdag 2 December wordt een ge zelschap van vijftig Zuidafrikaanse medici, studenten, huisartsen en spe cialisten in twee gecharterde toestel len op Schiphol verwacht. Het doel dezer medici is zich op de hoogte te stellen van de stand der geneeskunde in Nederland. Daartoe zullen verschil lende hoogleraren colleges met de monstraties geven en zal o a. een be zoek worden gebracht aan de Organon fabrieken, de Röntgenologische afde ling der Philipsfabrieken, het Antho- nie van Leeuwenhoekhuis enz. De reis staat onder leiding van dr. E C. van Hoepen, een neuroloog, die van 19381947 in Nederland studeer de en de heer N. K. Ca'th, een Neder lander, die met een studiebeurs der Zuidafrikaanse regering in Pretoria geneeskunde studeert. KRUGERHUIS TE PRETORIA De historische tentoonstelling te Pre toria tijdens de inwijding van het Voortrekkermonument in 1949 heeft een batig saldo opgeleverd. Dit zal thans worden aangewend om het huis van president Kruger te Pretoria dat als museum is ingericht op te knappen. Het Kruger-Museum zal zo veel mogelijk in de oorspronkelijke staat gebracht worden. achter het Franse front onder zeer eigenaardige omstandigheden de liefde leerde kennen, toch ook nog iets meer waren. De ontdekkingsreis van Gerrit Kou. wenaar heeft nog niet zo heel veel op geleverd. Hij heeft nog niet twee men sen zo „ten voeten uit" kunnen teke nen dat we in hen geloven, al geloven we in bepaalde kanten van hen en ontstellen we ons daarover. Aan Kou wenaars analyse ontbreekt nog veel: er zijn gewrongenheden, onwaarschijnlij ke situaties, kennelijk alleen op effect bejag, uit een zucht om te epateren, geschreven passages in het boek. Doch het is dan ook het boek van een jon ge schrijver. Het heeft alle kenmerken van de jeugd, zelfs van een jeugd die de puberteit nog niet te boven is. W1TSEN ELIAS

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 11