Alkmaar krijgt 107 nieuwe woningen AGENDA Goed geslaagde zwemwedstrijden in de „Overdekte FRANKENBERG Er zal geen automarkt komen Lange! urig debat over straatnamen Medewerking aan woningbouw Nieuwe straainamen Demonstratie figuurzwemmen een succes „Leve 't Bedrijfsvoetbal" Kinderspelen Dinkey Toys Schuco speelgoed Voorbarig feesf De L.G.C. wil pi minimu Een geanimee 1 bedroegen in de maanden Augustus, September en October de volgende cij fers- Augustus 1950 en 49. resp. groente en poters f 239.260, f 33.439 en f 660.017, nihil' September 1950 en '49: groente en poters f 269.374, f 76.525 en f 443.050, f 5000- October 1950 en '49 groente en poter"'f 227.827 f 402.455, en f 360.388. f 213 229 Totaal Augustus 1950 f 272.399 In 1949 f 660.017; Sept. 1950 f 345.899, 1949 f 448.050; October 1950 f 630.282, 1949 f 573.618. A Weekoverzicht van de Langedijker groente veilingen VRIJDAG 10 NOVEMBER 1050 De Raad heeft gister een langdurige vergadering gehouden, waarbij diverse: gemeentebelangen ter sprake werden gebracht. Verheugend was het dat aan een tweetal bouwverenigingen financiële steun kon worden verleend, waardoor het woningtal van Alkmaar weer met 107 stuks verhoogd zal worden en ook voorl gerepatrieerden voorzieningen kunnen worden getroffen. Na een geanimeerd] debat bleek de meerderheid van de Raad zich tegen het instellen van een auto markt te keren. Over nieuwe straatnamen zijn langdurige besprekingen gevoerd, maar in hoofdzaak zijn de door B. en W. voorgestelde namen door de Raad ge-, accepteerd. het college een woord van lof voor de voortvarende wijze waarop deze kwes tie is behandeld. De vorige maal wa ren er moeilijkheden welke spr. nu ook vreest. Als er 48 huizen moeten worden gebouwd voor gerepatrieer den, waarom wordt daarover dan al leen in het plan van „Goed Wonen" en b.v. niet in dat van „Rochdale" ge sproken? Spr. zou zich kunnen begrij pen dat de woningen voor gerepatri eerden onder de verenigingen ver deeld worden. De grondprijs kon spr. niet bevredigen daar hij te hoog is. De heer Couwenhoven (Arb.) zeide dat men met alle woningbouw verenigingen een bespreking over de woningen der gerepatrieerden had. Alle vier verenigingen waren bereid voor een deel van de woningen der gerepatrieerden te zorgen. Bij de grondprijs is rekening gehouden met diverse uitvoeringswerken. Rochdale bouwt in de hoogte om de grondprijs zo laag mogelijk te houden. De voorzitter sloot zich bij deze mededelingen aan. In de eerste helft van dit jaar hebben wij bespre kingen met rijksinstanties gevoerd over de woningen der gedemobiliseer- den. Men meende eerst dat de huren te hoog werden. Spr. heeft in Den Haag overleg gepleegd en verklaarde zich daarbij bereid niet alleen voor gedemobiliseerden maar ook voor ge repatrieerden te zorgen. Er waren 96 woningen voor gedemobiliseerden waaraan niet te tornen viel maar men kreeg voor 40 of 50 woningen bouw volume voor gerepatrieerden. Het was wenselijk een en ander vlug af te werken. In 1949 kwamen de woning bouwplannen niet tot uitvoering. Bij een bespreking verklaarden de wo ningbouwverenigingen zich alle be reid mede te werken aan de bouw in de zogenaamde goedkope sector. Het bleek, dat men bij de aanvraag van 48 woningen van „Goed Wonen" ook re kening kon houden met de gerepatri eerden, mits alle verenigingen zouden medewerken. Het bouwvolume voor de 48 woningen voor gerepatrieerden werd door alle verenigingen ter ge meenschappelijke uitvoering geaccep teerd. De stad zorgt dus eigenlijk voor deze woningen al kunnen de gerepa trieerden ook in reeds bestaande wo ningen terecht. Het onderling overleg heeft dus een gunstig resultaat gehad. Het bouwrijp maken van de gronden in de Overdie werd zeer kostbaar. Men mocht de grondprijs van 1650 niet overschrij den en daarmede wordt rekening gehou den. In dit voorstel is een herbereke ning toegepast waarbij niet uitsluitend met éénsgezinswoningen rekening wordt gehouden. Met het bouwrijp maken en andere kosten moet in de huurprijs re kening gehouden worden. Bij meerge zinswoningen wordt de huurprijs lager. De heer Venneker wees er op, dat het niet prettig is voor leden van wo ningbouwverenigingen, die reeds lang op een huis wachten, als zij voor de hen gebouwde woningen naar anderen zien gaan. Donderdagmiddag vergaderde de Alkmaarse raad onder voorzitterschap van de burgemeester. Na vaststelling der notulen werd kennis genomen van de ingekomen stukken. Ingekomen stukken Daartoe behoorde o.a. een brief van B. en W. waarbij een ontwerpbesluit werd aangeboden betreffende de uit kering van 5 pet. van de bezoldiging aan het gemeentepersoneel over het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1950 ter recificatie van een in de laatste raadsvergadering geno men besluit. De heer Kirpenstein (Arb.) verzocht het tweede lid van art. 3 aan te vullen, teneinde een betere uit kering voor de jongeren te kunnen krijgen. Spr. had een anonyme brief gekregen met de vraag waarom het verplegend personeel uitgesloten is. Wethouder C o e r t s (Arb.) zeide, dat het college de bedoelde groep met een voorschot tegemoet wil komen, al zou den belanghebbenden dan ook later het voor hen bestemde bedrag wel krij gen. Voor de leerling-verpleegsters en het personeel der politie wordt een aparte regeling getroffen. Woensdag zal spr. hierover met het Departement spreken. Aan de bezwaren der jonge ren wordt tegemoet gekomen. Het besluit werd daarna conform vastgesteld. Een verzoek van de Noordhollandse vereniging het Witte Kruis om subsi die uit de gemeentekas voor 1951 zal bij de begroting voor 1951 behandeld worden. Diverse berichten waren in gekomen inzake het aannemen van door de raad gedane benoemingen. Ingekomen was nog een brief van de heer B. Veltman, v/aarbij hij met ingang van 1 Januari ontslag verzocht als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Besloten werd dit ontslag eervol te verlenen. Het verzoek van de Stichting Alge meen Nederlands Comité „Onze Mari ne" om toekenning van een bijdrage uit de gemeentekas, zal bij de begro ting worden behandeld. Ten slotte was nog ingekomen een schrijven van de minister van Econo mische Zaken waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de door de raad aan genomen verordening op de winkel sluiting (openstelling van bepaalde soorten winkels in de avonduren en op Zondag). Het schrijven werd in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Eveneens werd naar de begro tingsbehandeling verwezen een ver zoek van de Vereniging Proefschool- tuin West-Friesland te Hoorn, om toekenning van een subsidie uit de gemeentekas. Onderv/ijsbelangen Op voorstel van B. en W. handhaaf de de raad de benoeming van de heer C. D. van Dam als tijdelijk leraar in aardrijkskunde aan het Murmellius Gymnasium. Besloten werd aan de Vereniging ,.St. Joseph" voor de R.K. jongens scholen gelden uit de kas der gemeen te toe te staan voor de stichting van een R.K. jongensschool voor gewoon lager onderwijs. De heer E r i k s (Arb.) wees er op, dat dit een standenschool is, die men de klompenschool noemt. Dat is een interne aangelegenheid der bijzondere schoolbesturen. Maar als men een school voor kleine luyden heeft, willen anderen daar hun kinderen niet bren gen en krijgt men een spreiding die tot overbevolkte en niet-bevolkte scholen kan leiden. Spr. verzocht de wethouder van onderwijs deze kwestie nauwkeurig te willen volgen. De heer Venneker (KVP) zeide dat er sinds jaar en dag een streven is de R.K.-scholen bij de parochies te doen aansluiten. In deze parochie zijn toevallig veel kleine luyden. Naar een bepaald milieu wordt op de scholen nooit gestreefd. Wethouder Bakker (Arb.) betoog de. dat een en ander niet op de weg van het gemeentebestuur ligt. Aan het bestuur van de R.K. meis jesscholen zullen gelden worden ver strekt voor de aanschaffing van een kofferharmonium ten behoeve van het zangonderwijs aan de Mariaschool als- made van verduisteringsgordijnen voor die school ten behoeve van het film- onderwijs. Gewijzigd werd het ambtenaren reglement voor Gymnasiaal- en Han delsonderwijs in de gemeente, zoals wij dat reeds hebben aangegeven. B. en W. stelden voor medewerking te verlenen aan de R.K Woningbouw vereniging „Goed Wonen" voor de bouw van 48 woningen. Ten behoeve van grondaankoop zal verstrekt wor den een bedrag van ten hoogste f 61.462 voor de aankoop van grond en van f 341 135 ten behoeve van de bouw. De raad ging hiermede accoord. De woningen komen op het terrein van de polder Overdie en Achtermeer aan de ^nieghelstraat en de Coorn- hertkade De heer Venneker (K.VJ bracht De heer Couwenhoven (Arb.) zeide, dat alle woningbouwverenigin gen ook „Goed Wonen" volkomen met de regeling accoord gingen. Spr. begreep daarom niet waarvoor deze opmerkingen in de Raad noodzakelijk waren. De frontbreedte van een etage woning is drie maal zo groot als die van een eensgezinswoning. Daarin zit ook" het verschil in grondprijs. De voorzitter betoogde, dat men er op moet vertrouwen, dat men van het gemeentebestuur geen maatregelen ten opzichte van de woningbouwver enigingen kan verwachten welke voor de ene vereniging slechter zouden zijn dan voor de andere. Voorgesteld werd aan de Arbeiders bouwvereniging „Rochdale" een grond- voorschot te verlenen van ten hoogste 89.708 .voor de grond en van 563.804 voor de bouw van 59 woningen. De woningen komen op twee terreinen in de polder Overdie en Achtermeer aan de Coornhertkade en de Huygensstraat. De Raad beslpot daartoe. TOEKENNING VAN EEN LIJFRENTE B. en W. hadden voorgesteld aan me- vrcuw G. van der Oord alhier een lijf rente van 280 per jaar toe te kennen tegen afstand van haar recht van ge bruik en bewoning van het aan de gemeente in eigendom toebehorende pand aan de Kennemerstraatweg 89, welk pand dan aan de meest biedende zal verkocht worden onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Nadat de heer Berkhouwer er op had aangedrongen het pand onder hands te verkopen, ging de Raad met het voorstel accoord. ONTEIGENING Goedgekeurd werd het reeds door ons gepubliceerde plan tot onteigening ten name der gemeente van een perceel bouwland met huis en schuur aan de Bergerweg toebehorende aan de ge broeders Brasser. Deze grond is nodig in verband met de uitvoering van het uitbreidingsplan „West". De Raad werd geheimhouding opge legd ten aanzien van de ter inzage ge legde stukken. Daar de heer Van der Borden zich eerst nog in de waardebepaling van het te onteigenen terrein wilde verdiepen, werd er drie kwartier met gesloten deuren vergaderd Hierna keurde de Raad het plan goed. Aangenomen werd het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan „West" betrekking hebbende op een ten Westen van de Helderse weg gelegen gedeelte, welk ontwerp voor ieder ter inzage heeft gelegen en waartegen geen bezwaren zijn ingebracht. Door B. en W. werd voorgesteld op het industrieterrein „Noord" de vol gende straatnamen vast te stellen: Zij perstraat, Pettemerstraat, Koedijker straat. Kwakelkade (de naam Kwakel- pad zou dan komen te vervallen), De Jagerstraat, Noorderstraat, Huiswaar derplein. De Simonsstraat en Ooster- weezenstraat. Voor het terrein Berger- weg—Houtvaart werden de volgende straatnamen voorgesteld: Van Oosten kade, Cornelis Buysstraat en Maertens- hof. In het terrein Willem de Zwijger laanRochdalekwartier de straatna men: Watermanstraat, Groote Beer straat en Zuiderkruisstraat. De straatnaam Nieuwpoortsdwars- straat komt te vervallen. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Vulcano (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De dijk is dicht (14 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: De gevaarlijke leeftijd (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Kees Stet van Ierswoud. Landbouwhuis, 8 uur: Het 25ste uur (Volksuniversiteit) Café Koekenbier, 8 uur: Bijeenkomst Ned Handelsreizigers-vereniging. Hoek GeestKanisstraat, 25 uur: Tentoonstelling „Doorwerken". ZATERDAG. Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Vul cano (18 jaar), 2.30 uur Jeugdprogram ma; Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De dijk is dicht (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De gevaarlijke leeftijd (18 jaar). Hoek GeestKanisstraat, 25 uur: Tentoonstelling „Doorwerken". De heer Woldendorp (KVP) ont wikkelde bezwaren tegen het deel van bet voorstel, betrekking hebbende op het noemen van straten naar troepen transportschepen. Het leek hem toe, dat deze latere generaties niets meer zou den zeggen en dat men beter de namen van enkele eilanden in de Indonesische archipel zou kunnen nemen, dan wel die van enkele belangrijke Nederlandse economen, zoals Treub en Verrijn Stuart. De heer Kirpensteyn (Arb.) vond de voorgestelde naam Kwakel kade allerminst fraai. Deze weg kon z.i. beter Industriekade worden gedoopt. Spr. vreesde voor verbasteringen. Dit gaf de heer Berkhouwer (VVD) de opmerking in de mond, dat men hier dreigde te vervallen tot Ka kelkwaad. Overigens achtte hij de voorgestelde namen als Pettermerstraat wel wat prozaisch; deze deed hem te veel aan een pet (hoofddeksel) denken. Een „Schönheitsfehler" achtte hij het woordje „de" in De Simsonstraat; dit zou gevoegelijk kunnen wegvallen, aan gezien het hier ging om een oude molen en niet om een persoon van Franse adel. Ook achtte spr. het benoemen van de straten aan de Willem de Zwijger laan naar schepen niet gelukkig. Voor de betrokken gedemobiliseerden zou den hieraan minder aangename herin neringen verbonden kunnen zijn. Na men van Indonesische eilanden zou spr. ook niet willen aanbevelen, temeer, omdat hier al geen films meer mogen worden vertoond, waarin H.M. de Ko ningin voorkomt. Spr. meende te weten, dat overwogen was, de naamgeving voorlopig uit te stellen en de woningen eenvoudig in de nummering van de Willem de Zwijgerlaan op te nemen, hetgeen hem beter voorkwam. De voor gestelde namen achtte spr. in elk geval minder gelukkig; tegenover Grote Beer zou hij dan b.v. Lieftink willen stellen. (Gelach). Echter prefereerde hij een drietal namen als Louise de Coligny- straat, Job. W. Frisostraat en Dillen burgstraat, in welke geest hij een voorstel indiende, mede ondertekend door de heren Hoytink, Van der Bor den en Torenvliet. De heer Holsmuller (VVD) wil de het aantal straatnamen in de stad zo klein mogelijk houden en vond het daarom beter, de blokken in de zijstra ten van de Willem de Zwijgeflaan in de nummering van deze laan op te nemen. Deze zou anders wel eens een weg zon der huizen kunnen worden. De heer Couwenhoven (Arb.) }t Bedrijfsvoetbalverenigingen Ie water Vele wedstrijden zijn reeds in de Alkmaarse Overdekte georganiseerd, dochl nimmer zagen wij zoveel deelnemers en belangstellenden bijeen als gisteravond tijdens de zwemwedstrijden van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbalverenigingen. Met) verbazing hebben wij ons afgevraagd hoe de organisatoren kans hebben gezien de zeshonderd toeschouwers een plaats te bieden en het programma, waarop niet minder dan ruim tweehonderd zwemnummers voorkwamen, in een zo korte tijd af te werken. Dat de organisatie zo keurig was verzorgd is grotendeels te dan ken aan het vele werk van secretaris C. Neef, die bij ontstentenis van de heep Hartland de avond met een korte, vlotte toespraak opende. De leiding van dei avond was bij de directeur van de Overdekte, de heer Van der Grient, in goede handen. Het hoogtepunt van deze zwemavond was zonder twijfel de demonstra tie figuurzwemmen. welke door leerlingen van Middelbare scholen onder leiding van mej. M. Cornelissen werd uitgevoerd. om interesse te kweken voor deze mooie tak van sport. Men is daar vol komen in geslaagd en dan is het ook niet belangrijk dat Jantje of Pietje 'n wat betere stijl heeft en een paar on derdelen van seconden sneller door het water klieft. Een primeur. Een primeur voor Alkmaar was de demonstratie met de zwemvliezen. De snelheden welke met deze hulpmidde len worden ontwikkeld zijn fantastisch en wij kunnen het initatief van de Alkmaarse Reddingbrigade toejuichen dat zij zich een aantal van deze zwem vliezen heeft aangeschaft. Zoals bekend hebben verscheidene leden van de Brigade zich beschikbaar gesteld om in de zomermaanden een strandwacht te verzorgen. Als men nu weet dat de snelheden met behulp van zwemvlie zen verdubbeld worden is het duide lijk dat deze Amerikaanse uitvinding bij reddingen in zee onschatbare diensten kunnen bewijzen. De belangrijkste uitslagen zijn: 25 m. schoolslag dames t.m. 25 jr.: 1. G. de Waard, Lastino Boys, 19.2; 2. N. de Waard, id„ 19.6; 3. T. Verspaan- donk, Ringers, 20.6. 25 m.' schoolslag heren t.m. 25 jr.: 1. H. Kramer, Stoel, 18; 2. S. Hoff- staeten, SOVA, 18.4; 3. J, Admiraal. Hooge Huys, 19. 25 m. schoolslag heren 26 t.m. 36 jr.: Figuurzwemmen is een imposant ge zicht vooral als de ingewikkelde figu ren correct en vlot uitgevoerd worden. Vooral 't laatste nummer oogstte veel succes. Een geïmproviseerd voetbal veld werd midden in een ingewikkelde figuur aangebracht. Toen het vierjarig dochtertje van badmeester Van Es uit de mysterieuze voetbal omhoog rees en een dundoek ontvouwde waarop de woorden „Leve het bedrijfsvoetbal" waren aangebracht, brak een orkaan van applaus los, dat enkele minuten over het heldere water van de Over dekte resoneerde. In niet mindere ma te leverde de Alkmaarse Reddingbri gade een belangrijk aandeel in het wel slagen van deze avond. De gezellige en geestige pantomimes waarin de heren Stafecki en Afink een voornaam aan deel hadden, vonden bij het publiek een spontane bijval. Gezonde rivaliteit. Over de zwemwedstrijden zelf kun nen wij kort zijn. De tijden waren niet van dien aard dat er reden is om hier lang bij stil te staan. Per slot van re kening kan en mag men dat ook bij dit soort wedstrijden niet verwachten. De bedoeling is ook slechts dat de ambte naar, de kantoorbediende, de hoofd-en de handarbeider eens met de zwem- sport in aanraking worden gebracht en 1. H. Stammes, SOVA, 17.9; 2. H. Coerman, Ringers, 18.4; 3. Th. Schot, BBC, 19.8; 25 m. schoolslag heren boven 35 jr.: 1. C. Pronk, Lichtbedrijven, 20.8; 2. T. v. 't Veen, id., 21.4; 3. E. Schinkel, SOVA, 22.3. 25 m. vrije slag dames t.m. 25 jr.: 1. G. de Waard, Lastinaboys, 15.5; 2. N. de Waard, id., 17.5; 3. H. Drost, Ringers, 18.2. 25 m. vrge slag heren t.m. 25 jaar: 1. J. Schreuder, Ringers, 13.9; 2. F. Baas, Lichtbedrijven, 14.6; 3. H. te Buck, POA, 15.3. 25 m. vrtje slag heren 26 t.m. 35 jr.. 1. H. Coerman, Ringers, 13.8; 2. J. Henneman, Hoge Huys, 14.6; 3. H. Jansen, Ringers, 16.4. 25 m. vrije slag heren boven 35 jr.: 1. C. Pronk, Lichtbedrijven, 17; 2. G. Vroling, Povay, 18; 3. E. Schinkel, SOVA, 19.3. Hinderniszwemmen dames: 1. G. de Waard, Lastinaboys, 41.7; 2. N. de Waard, id., 43.4; 3. T. Verspaandonk, Ringers, 50. Hinderniszwemmen heren: 1. H. te Buck, POA, 26; 2. N. Kaptein, Rin gers, 26.6; 3. C. Vasbinder, Telefonia, 28. Hinderniszwemmen heren 36 jaar en ouder: 1. H. Jansen, Ringers, 25.4; 2. T. v. d. Veen, Lichtbedrijven, 31.7; 3. Th. Schot, BBC, 32.3. 4 x 25 m. estafette dames: 1. Tele fonia 1.29.1; 2. Hoge Huys 1.30.2; 3. Perzifo 1.39.4. 4 x 25 m. estafette heren: 1. Ringers 1.0.6; 2. Telefonia 1.7.1; 3. Hoge Huys 1.7.3. ZWEMVLIEZEN DUIKBRILLEN ONDERWATERMASKERS SNORKELS Als gedemonstreerd in de Alk maarse Overdekte op Donderdag avond 9 November. Verkrijgbaar bij: The Sport Shop, Nieuwendijk 152, tel. 43091, Amsterdam-C. en Sport Shop, van Baerlestraat 90, tel. 93951, Amsterdam-Z. en bij alle cantine-houders in de zwembaden. L. DE PEE Sl. Pancras J. MAREES-OUDES, Manufacturenhandel Payglop 11, Alkmaj, gaf in overweging, om voor de namen van de schepen de aanduiding „SS" of „MS" te plaatsen, teneinde verwar ring met sterrenbeelden te voorkomen. De heer Hoytink (AR) achtte wel het voorstel van de heer Berkhouwer beter dan de suggestie, die deze bij de bhandeling in de vorige zitting had ge daan, maar toch was hij er tegen, deze kleine straten naar leden van het Oranjehuis te noemen. De voorzitter, de sprekers beant woordende, verheugde zich er over, dat er over de eerste twee groepen na men in ht voorstel weinig was gezegd. Bezwaren werden ingebracht tegen „Pettemerstraat" en „Kwakelkade". Deze namen zijn echter historisch en als zodanig van waarde. Wel was spr. bereid, de naam „kade" te laten ver vallen en „pad" te behouden. „Indus- triekade" was spr. te prozaisch. De Pet temerstraat is genoemd naar de Pette- mervaart. Er zijn hier een aantal na men van vaarten en polders vastgelegd. De De Simsonstraat is genoemd naar een molen, die De Simson heette. Spr. had aanvankelijk Simsonstraat willen voorstellen, maar mon maakte hem er op attent, dat dit niet juist was. Een andere molen heette immers De Jager. Ten aanzien van de zijstraten van de Willem de Zwijgerlaan de heer Berkhouwer had hier het oog op een kanttekening van spr.s hand op een der stukken merkte spr. op, dat het hem onjuist voorkwam, hier grote Oranje figuren te vernoemen. Aan de andere kant van deze laan komt immers een grote wijk, die geheel naar Oranjes zal worden genoemd. Ookwas spr. tegen het scheppen van een Indische wijk, zo als die in tal van steden te vinden is. Wel zou hij er voor voelen, in de toe komst een wijk te benoemen met na men van Westindische eilanden die hiervoor veel te weinig zijn gebruikt. Spr. bestreed echter de suggestie, om de Willem de Zwijgerlaan in deze zij straten te laten doornummeren. Deze vijf blokken woningen vormen archi tectonisch een geheel. Een ervan draagt de gedenkplaat. De straat waarin dit is gelegen, zal de doorgetrokken Karl Marxstraat worden. Elders vindt men de N. G. Piersonstraat. Deze worden al doorgenummerd. Hier tussen liggen de andere blokken. Moet hier nu de Wil lem de Zwijgerlaan doornummeren? Dan verbreekt men de eenheid. De nummering geschiedt naar de plaats van de voordeur in het huis. Dat stelsel is Kier ingevoerd. Wijkt men daarvan af, dan wordt het systeem kapot ge maakt. Gezien de betrekkelijk geringe betekenis uit een oogpunt van stede- bouwkunde van deze straatjes is ge zocht naar namen, die niet al te zeer geladen'waren. Spr. heeft ten slotte de namen van deze schepen voorgesteld. De gedenkplaat zal de herinnering er aan levendig houden. Later zal dan wel een wijk gevormd kunnen worden, waar de straten de namen van sterren beelden dragen. Spr. verklaarde zich tegen de gedachte, hier grote economen of grote politici te vernoemen, Aan gene zijde van het water komt een wijk met namen van 19e eeuwse politici laatstgenoemden zouden daarbij kunnen worden genoemd. De heer E r i k s (Arb.) verklaarde het voorstel van de heer Holsmuller, om de woningen in de zijstraten in de nummering van de Willem de Zwijger laan op te nemen, te steunen. Het dwar relt me, zo zei spr., bij al die kleine straatjes met persoonsnamen, die we hier al hebben. De heer Kirpensteyn achtte „Kwakelkade" uit historisch oogpunt niet zo gek de naam „Kwakelpad" zou met name voor de industriëlen, die zich hier vestigen, minder „goed" kun nen klinken. Spr. voelde ervoor, aan de bezwaren van de bewoners tegemoet te komen. Indien men Industriekade te prozaisch vindt, zou men van „Delila- kade" kunnen spreken, hetgeen in de buurt van De Simson nog niet zo dwaas is. Spr. diende een amendement in, om bij het voorstel van B. en W. de naam Kwakelkade te vervangen door Indus triekade ook al op grond van de overweging, dat het plan voor dit stads deel „Industrieplan" wordt genoemd, De voorzitter deelde hierop me de, dat B. en W. hun voorstel in die zin wijzigden, dat zij de naam Kwakelkade eruit lichten, zodat de oude naam ge handhaafd zou blijven. De heer Woldendorp stelde voor de zijstraten van de Willem de Zwijgerlaan de namen Treubstraat, Diepenhorststraat en Verrijn Stuart- straat voor. De heer Coniwenhoven hand haafde zijn bezwaar tegen de naam Kwakelpad en wees er op, dat Zaandam net enkele jaren geleden alle „paden" in „straten" heeft verdoopt. De heer Hoytink was tegen het voorstel van de heer Kirpensteyn. Hij voelde er niets voor, een naam met historische bêtekenis te laten vervallen. Hierin leeft immers de naam van een oude molen voort. Spr. verklaarde in te stemmen met hetgeen de voorzitter ten aanzien van de zijstraatjes van de Wil lem de Zwijgerlaan te berde had ge bracht. Ook zijn deze straten te klein om te worden genoemd naar beroemde geleerden. Toch zou hij liever de namen van andere troepenschepen gebruikt zien, zoals de Willem Ruys of de Pasteur. De heer Holsmuller verklaarde niet overtuigd te zijn van de juistheid der bezwaren, aangevoerd tegen het laten doorlopen van de nummering V.L de Willem de Zwijgerlaan. Ook Karl Marxstraat en de PiersonsKi zouden hier Piet behoeven door tej pen. Immers is er, zo betoogde een verschil in architectuur, dat ai duidelijke scheiding veroorzaakt. V;1 daar dat spr. een voorstel indiende, J de nummering van de Willem Zwijgerlaan te laten doorlopen. De heer Van D ij k (KVP) vreeJ dat namen als Willem Ruys en Pastij zouden herinneren aan de grote fjj ren, die deze hadden gedragen, en M lerminst aan de troepenschepen v'| die naam. De heer Berkhouwe r zeide H de eerste plaats het voorstel van 9 heren Holsmuller en Eriks inzake ti j nummering van de zijstraten van 4] Willem de Zwijgerlaan te willen stt|M nen. Mocht dit worden verworpen, dj zou hij in elk geval de naam „Gril Beer" vervangen willen zien door naam .Pasteur". Tenslotte behoeft ze buitenlandse grootheid niet op lijn te staan met onze eigen geleerdi meende spreker. Ook de heer Van der Bordij zeide het voorstel-Holsmuller te len steunen, zulks om redenen »J practische aard. De heer Torenvlied zeide stem aan alle voorstellen te zullen ven. De voorzitter bracht hie: de verschillende voorstellen in ster ming. Tevoren deelde hij mede, dit] en W. de naam „Kwakelkade" terui men en „Kwakelpad" wensten te den. Het voorstel-Kirpensteyn c.s. (Ini striekade i.p.v. Kwakelkade) werd worpen met 19 tegen 6 stemmen. voorstel-Couwenhoven (handhavl Kwakelkade) sneuvelde met 17 8 stemmen. De naam blijft dus K| kejpad. Het voorstel-Holsmuller c.s. (ziji ten opnemen in nummering Willen:] Zwijgerlaan) werd verworpen met! tegen 14 stemmen. Het voorstel-Woldendorp, om straten te noemen naar grote eci men, werd verworpen met 9 tegen stemmen. Het amendement van de heer Bot houwer, om in elk geval de nsj Grote Beer te vervangen door naam Pasteur, kreeg slechts de men van de VVD-leden. Het voorstel van B. en W. werd n volgens z. h. st. aanvaard, met 44 verstande, dat een tussentijdse \m ging, om voor de namen de aandi ding MS of SS te plaatsen werd i getrokken. (Zie verder pag. f Langestraat 28 Teleioon 23!) IJ WIERPEN een schuwe blik ons horloge en op de kaleni: toen wij kortelings de' Spaanse MIJ met zijn donkere gezellen in een sie-karos door oude straten gettd zagen worden. Het was inderdaad maand November en dat bovendin' haar beginstadium. Het ontgoocU ons eigenlijk meer dan dat het verbaasde. Wij konden wel vermot wat er aan de hand was. De gei' grijsaard was niet om het zaclj weer een maand te vroeg gek o noch geloofden wij dat hij dooi bevriend staatshoofd uit zijn lani bannen was. Neen, wij beseften dat de file" pische heilige meer en meer een si»' offer begon te worden van de coffl#! ciële en mercantile levenshoti"' die onze maatschappij schijnt te J1 heersen. Steeds vroeger worden t in zijn contracten vastgesteld. Hef ons niet verwonderen, indien wij H over enkele jaren langs het zow"l: strand van Bergen of Bakkum 2'n rijden onder het uitdelen van jo'f]' en strooibiljetten, al of niet get in een frivool badcostuum. Inonze verre jeugd was de Sint ten hoogste vier a vijf dag. j dit lage land om dan in gestrekte Wl weer naar het land „wo die ZiW;f blühen" terug te keren. Maar die j] waren dan ook één roes van P^'V noten, feest en vreugde, althans de blanke gewetens. Maar nat ij Sinterklaasliedjes in het begin h November klinken als een onthei!»1 en gijzelf, Sint, gij ziet er niet oud uit dat is reeds vele jaren z® maar vooral ook vermoeid en mol loos: ge schijnt niet meer de oude. vergen teveel van u. En wat droe'^ is: ge ontneemt ons utb laatste tiek. Wij vrezen zelfs, dat weldra uzelf vele andere onwaarachtige, valse tabbaards en baarden geS'°, goedheiliglieden winkels, warenhuit en partijtjes zullen bevolken. Daarom Sint: kom voortaan meer vóór 1 December!! valt er te elfder ure nog iets den De voorzitter, burgemeester Schel haas richtte zich in zijn openingswoord speciaal tot de heer C. Wagenaar, die vanaf 1916 adviserend bestuurslid van de LG.C. was en als zodanig zeer waardevol werk voor de Langedijker tuinbouw heeft gedaan. Door ziekte van de heer Wagenaar was er niet eer der gelegenheid geweest om de dank en erkentelijkheid van de tuinbouw uit te -„reken. De voorzitter stelde voor om nu de heer Wagenaar uit het bestuur is Betreden, hem te benoemen tot erelid, hetgeen door de vergadering met ap- I nlaus werd aangenomen. I De heer Wagenaar dankte met en kele goedgekozen woorden voor dit _hliik van waardering voor zijn werk. I Hii stelde zich voor, om als er belang- Ëjke dingen zijn. die de tuinbouw en de handel betreffen nog dikwijls hier- lover te komen praten. De omzetten van de veiling Voorstellen Prov. Veillngbond. j De heer Butter (Koedijk) meende te mogen vaststellen, dat de toestand in de iiuinboiiw momenteel slecht is, zi] het aan de Langedijk in niet zo'n ernstige mate. Gaat het de komende winter echter niet met de bewaarkool dan zal het ook hier vast lopen. Hij was over- tuigd van de zegenrijke werking van het fondsen-systeem, bij algemene af- .'Tetmoeilijkheden echter zal het stelsel onvoldoende blijken. Hij wilde daarom woorstcllen om de minimumprijzen op te trekken tot ongeveer de LEI-prijs en de vergoedingsprijs op 80 pet te stel len. Verder wilde hij dan om telen voor het fonds te voorkomen een areaalbe- jpeersing voor de z.g. onverantwoorde teelten. De heffingen zullen hoger moe ten worden. De regering zal hieraan wel wat kunnen bijdragen, het is toch een algemeen belang dat de tuinbouw in zijn huidige omvang blijft bestaan. De heer Slot (Broek op Langedijk) zei te weten, dat de hoofdafdeling Tuin bouw, van de Stichting voor de Land bouw, momenteel bezig is aan een plan om Uit de moeilijkheden te geraken. HÜ had dit af willen wachten; hij keurde het echter af, dat minimumprijzen moe ten worden verlaagd als een fonds in moeilijkheden komt. Dan moet de over heid de helpende hand reiken. De lieer de Vries (St. Pancras) heeft vernomen, dat men weer credieten voor de tuinders gaat geven, hij was hier tegen. De credieten van de dertiger jaren zijn nog niet eens afgelosf Hij staat achter het voorstel Butter en wijst nog speciaal op de grote betekenis van de tuinbouw in tijden van grote voed selschaarste. Nadat nog verscheiden an deren het woord hierover voerden, con cludeerde de voorzitter, dat de verga dering wenst dat deze hier genoemde zaken worden besproken in de vergade ring van de provinciale commissie. Al vorens echter zelf met gedetailleerde plannen te komen zou hij de mening van het provinciaal bestuur hierover willen horen. De vergadering gaat er dan mee ac coord, dat de L.G.C. zal voorstellen dat de minimumprijzen en het stelsel van heffingen en fondsen in het raam der huidige afzetmoeilijkheden goed zullen worden overdacht. De voorzitter wees dan nog op het voorstel, dat de Noordermarktbond zal indienen hetgeen ongeveer op hetzelfde Heer komt als wat de L.G.C. wil. Bij de ingekomen stukken kwam ter sprake een verzoek om een bijdrage Voor hagel en stormschade in de gem Duiven in De Lijmers. Het voorstel van het D.B. om 500.— beschikbaar te stellen werd met applaus aangenomen. Van het Centraal Bureau kwam een Verzoek binnen om te letten op de slMht„ailrtel a koolsoorten was beduidend slechter dan de vorige week. Vooral de Hdkooe! WSSade 'aatSte dagen heel wat goedkoper, zonder dat hiervoor een oor- kooi di aan te wazen. De mooie kleine Üffé. vorige week nog 12 cent den en' <rW d® 10„cent niet meer hou- kooi werd evV°°l9 /2 '0t 10 cent' Grote afgedrukt en bippf0Ven df minimumprijs «v. partijen kondei op he® kanMe^?' T" Verkocht. kantje af worden rooiitezraitpav^jedeg~™'»™^ .Groene kool ging voorda was 440. geinigWbelaVigftelitar gelukWg6* -was ®r «uivoeren niet groot! eelUkklg z«n de «vangroten"*, Z™ Waren weinig handhaven E>-r^S S'echta kocht voor Engeland Ret naie° Wat ge" middel uien 51/, toft» wordt voor tot 7 cent DHeltne Gr0Ve houdend en noteerden 6" "eP waren prWs" tot 14 cent no eerden resp- 8 tot 9 en 12 vrlir z? krart^nterW°rtelen is wel wat Bieten ware?Cent «Plengen, en weer iets howr s. goed gevraagd liepen boven de m, Pjas, kleine bieten gevraagd en kon ér£"di;ivie was £0«f tie uitkmnev, boven het dubbel- 12 oe«t h°0gste markt w.a nJm

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2