Stad en Omgeving Financieel resultaat „Van de Wadden tot het IJ" Het 25ste uur AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN DE VATICAANSE STERRENWACHT HET yuLPEMHUss v UIT DE ALKMAARSE RAAD Alcmaria en wedstrijden Pan met vet vloog in brand Bekendmaking Wandeltochten van de motorclub HARMONIE THEATER: VICTORIA THEATER: De gevaarlijke leeftijd CINEMA AMERICAIN: Vulcano Dat is óók rJ] reinigen! I Noord-Scharwou Propaganda-avond vrc groep van de P.v.d Zirid-Scharwoud Oudkarspel ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 Letter ijk alles werkte tegen In een voorlopig rapport van de fede ratie van V.V.V.'s in Noord-Holland bo ven het Noordzeekanaal, worden de oor zaken genoemd, als gevolg waarvan de tentoonstelling „Van de wadden tot het IJ" met een nadelig saldo zijn poorten sloot. Als eerste was daar de onmogelijk heid om de kosten van de opzet belang rijk te drukken, ondanks alle moeite, die daaraan is besteed. Men kwam merkwaardiger wijze uit op een bedrag van 196.000 gulden, slechts vier mille lager dan het aanvankelijk begrote be drag. Niettegenstaande het feit, dat alles is ondernomen om de zijde der uitgaven passend op de balans te maken, werd het totale manco, dat ten laste van de gemeente Alkmaar komt op 27.000 gul den getaxeerd. Een bedrag van bijna tienduizend gulden is echter bij de uit gaven als vermakelijkheidsbelasting ten voordele van de gemeente verdiscon teerd. Bij de inkomsten is de opbrengst van de loterij verwerkt, als gevolg van een door de gemeente Alkmaar gestelde voorwaarde. In vergelijking met an dere tentoonstellingen in dit seizoen, mag vergelijkenderwijs het resultaat, een verlies van 13 niet slecht ge noemd worden. Andere tentoonstellin gen sloten met een verlies van 30 pro cent of meer op basis van haar begro tingen. Korea, Leopold en het weer. Tussen de opzet en de uitvoering van de plannen voor de tentoonstelling lag een periode van bijna een jaar. In die tijd zijn spanningen opgetreden, die geen sterveling had kunnen voorzien. De oorlogsdreiging, vlak na het uitbre ken van het Koreaanse conflict, deed ieder zijn uitgaven drastisch beperken. De Belgische konings-kwestie weer hield vele Belgen er van buitenlandse reizen te maken. Ook vele Fransen, die anders Nederland zouden hebben be zocht, voelden er weinig voor een reis door het rumoerige Belgie te maken, rje derde en voornaamste tegenwerking was het weerIn de 10 badplaat sen, die in een halve cirkel rondom Alkmaar liggen, berekende men, dat in dit seizoen het aantal daggasten in to- Noodlottige ramp voorkomen Op de Berger Hof is gisteravond een brand voorkomen, die noodlottige ge volgen had kunnen hebben. Bij de fa milie H. in de Madeliefstraat lagen twee kinderen van 3 en 5 jaar reeds te slapen, terwijl de ouders bij kennissen In de buurt op bezoek waren. Om kwart vóór negen kwam mevrouw H. nog even terug om te zien of de kin deren al sliepen en om de electrische plaat uit te schakelen, waarop een pan met vet. stond. Zij draaide echter bij vergissing de schakelaar naar de ver keerde kant en verliet daarop weer de woning om naar haar kennissen terug te keren. Een half uur daarop ontdek te de heer P Termaat, een wachtmees ter van de riikspolitie die in het aan grenzende huis woonde, een sterke brandlucht. Hij ging op onderzoek en ontdekte dat er bii zijn buren brand was uitgebroken. Hii sloeg hierop aan de voorkant van het huis een ruit in en bracht allereerst de twee kinderen in veiligheid, die in zijn eigen huis een warm onderdak vonden. Daarop wierp hii de pan met vet naar buiten, waar van de inhoud geheel verkoold was en schakelde de electrische plaat uit. De opzichter van de Bergerhof had inmid dels de brandweer gewaarschuwd, die in recordtiid aanwezig was. Optreden was echter niet meer nodig. Door het brandende vet had zich veel rook ont wikkeld en een groot aantal mensen had zich voor het huis verzameld. De brand bleek zich beperkt te hebben tot de inhoud van pan, zodat de schade gering was. De heer Termaat. die zijn hand verwondde bij het inslaan van de ruit heeft door zijn kordate optreden ongetwijfeld een tragische ramp voor komen. De commissaris van politie te Alk maar maakt bekend, dat met ingang Van Maandag 13 November a.s. dage lijks gelegenheid bestaat aan het po litiebureau (kamer 14, eerste étage) tot het bevragen van verloren voorwer pen. Dit kan geschieden van 1718 uur, uitgezonderd op Zaterdag en Zon en feestdagen. taal ruim 500.000 minder is geweest dan in vorige jaren. Het nadeel van deze omstandigheid wordt wel duidelijk, als men weet, dat het merendeel van deze touristen Alk maar als doorstroomstation nodig heeft. De vijf Vrijdagen in de tentoonstellings periode zijn nagenoeg verregend. Was er een enkele maal een behoorlijke be langstelling op de kaasmarkt, de regen dreiging weerhield het publiek ervan de tocht naar het tentoonstellingsterrein te maken. 60.000 vreemdelingen. Ondanks dit alles is het totaal aantal betalende bezoekers boven de 80.000 uitgekomen. Dit mag, alles in aanmer king genomen, heel gunstig worden ge noemd. Als provinciale tentoonstelling stond „Van de wadden tot het IJ" dan ook op een hoog plan. Niet minder dan 56 waarderende beschouwingen werden in de Nederlandse pers aan de tentoon stelling gewijd. Voor Alkmaar zelf was de onderneming van grote betekenis. Behalve het feit, dat er voor een bedrag van rond een ton aan orders is ge plaatst, heeft d^ expositie zeker 60.000 vreemdelingen aangetrokken. Boeiende lezing voor de Volksuniversiteit De Roemeen Virgil Georghiu heeft een boek geschreven, dat ontstellende toestanden belicht in het vaderland van de schrijver. Menige lezer zal het bij de laatste bladzijde met een huivering dichtslaan. Dat boek heet „Het 25e uur". Het bestuur van de Volksuniversiteit, afdeling Alkmaar had de gelukkige ge dachte om mr. S. Pragano, een land genoot van de auteur, uit te nodigen een lezing te houden over dit werk. Het was daarom zo'n gelukkige gedach te daar Gheorghiu voor Westerse be grippen ondenkbare toestailden be schrijft, waarover dus slechts een Roe meen met kennis van zaken kan oor delen. Zonder nu te beweren dat de toestanden welke werden beschreven op historische feiten steunen, gaf mr. Pragano, in voortreffelijk Nederlands, als zijn mening te kennen dat, zo zij niet historisch waren, in ieder geval in Roemenie hadden kunnen bestaan. Voor ons Nederlanders is het ondenkbaar, dat vijf en vijftig procent van de Roe menen volkomen analphabeet zijn, dat een Roemeense boer meent geen rech ten te hebben en nooit iets tegen de staat zal ondernemen en dat een gehele natie de mentaliteit heeft van „pas je aan en wees tevreden als je de dag van vandaag overleeft". Dat is het begin van het boek. maar niet het thema, dat de schrijver is gaan variëren. Met tal van feiten heeft de schrijver zijn stel ling pogen te bewijzen dat de persoon lijkheid van de mens minder waarde heeft dan de categorie waarin die mens toevallig is ingedeeld, dat de mens dus slechts een nummer is. Zonder meer kondigt de schrijver 't einde van onze maatschappij aan omdat het gehele maatschappelijk apparaat de mens re geert en omdat bovendien de mens een slaaf is van de machine. „Niemand heeft iets tegen iemand, het apparaat heeft het tegen iedereen". De hoofd figuur, welke in grote lijnen het leven van de auteur zou moeten weergeven, pleegt aan het einde van de roman zelf moord. De schrijver beweert dat het de enige oplossing is voor een denkend en voelend mens met eergevoel. „Het is een pessimistische conclusie" aldus mr. Pragano. „Verheugend is echter dat Gheorghiu, de hoofdfiguur dus uit „Het 25e uur", nog springlevend is en in bla kende welstand ergens in Frankrijk vertoeft. Bovendien heeft de auteur aangekondigd dat hij bezig is met een nieuw manuscript dat als titel heeft „De laatste kans". „Hoewel Gheorghiu ons dus interessant materiaal heeft gege ven voor lezingen en gesprekken en ons een zeer pessimistische voorspelling heeft gedaan, ziet hij zelf waarschijnlijk dus nog een kans om uit de impasse te geraken" zo besloot mr. Pragano zijn boeiende lezing. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG. Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Vul- cano (18 jaar), 2.30 uur Jeugdprogram ma; Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De dijk is dicht (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De gevaarlijke leeftijd (18 jaar). Hoek GeestKanisstraat, 25 uur: Tentoonstelling „Doorwerken". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang Ci nema Americain 4.30, 7 en 9.30 uur, om 2 uur jeugdprogramma. Aanvang Har monie- en Victoria Theater: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Hoek GeestKanisstraat, 10—5 uur: 'Tentoonstelling „Doorwerken". MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Vulcano (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De dijk is dicht (14 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: De gevaarlijke leeftijd (18 jaar). Hotel Victory, 8 uur: Lezing over Albert Schweitzer en Kaj Munk. Een prachtige sortering exclusieve DAMESMANTELS SWAGGERS REGENMANTELS in Egypt, katoen en wollen gabardine Evenals voorgaande jaren organiseert de Motorclub Alkmaar en Omstreken ook deze winter voor leden, donateurs en do natrices alsmede voor genodigden, be trouwbaarheids-wandeltochten. Deze winter zullen vier wandelingen worden gemaakt en de wandelaars en wandelaarster die hierin de beste presta tie levert ontvang een Kampioensbeker. De eerste van deze wandelingen zal wor den gehouden op Woensdag 15 November start 20.00 uur vanuit het clubhuis Wan ner Nieuwesloot te Alkmaar. De route voor deze wandeltocht, evenals die voor de volgende, heeft een lengte van onge veer 5 km welke met een bepaald gemid delde, hetwelk aan de start bekend wordt gemaakt, moet worden gelopen. Dat de te wandelen route, die geheel ls gelegen in de binnenstad van Alkmaar, niet zo gemakkelijk is spreekt voor zich, wanneer men alleen maar denkt aan de vele straatjes en steegjes die onze stad rijk is en waarvan er natuurlijk vele in de route zijn opgenomen. Tevens leert men zijn woonplaats op deze wijze prach tig kennen, omdat op vele plaatsen wordt gewandeld waar men anders wei- licht nimmer een voet zou zetten. Behalve dit is zulk een wandeling U een gezonde sport en een aangename afwisse ling en daarbij een prachtige training m het secuur kaartlezen. Om tot een span nende wedstrijd te komen staan er in .de te volgen route controleurs die allen pr« cies op tijd gepasseerd moeten worden, daar iedere minuut te vroeg of te laa* een strafpunt oplevert. Bij het missen van een controle of van de verkeerde kan; binnenkomen ontvangt men 50 strafpim ten. Wie ten slotte de minste straf punten heeft wordt winnaar (res) en krijgt be halve een avondprijs ook prestatiepumen die tellen voor genoemde Kampioensbe ker. „De dijk is dicht" DAMCLUB W.D.O. Op de gisteren gehouden clubavond werden de onderlinge competitiewed strijd voortgezet en wel met de volgen de resultaten: Eerste afdeling: H. Kruider—H. J. Toepoel 11; J. SchipperC. Dammer 02; J. KaalD. J. Heyes 02; W. Pie- derietR. Zaadnoordijk afgebr. Tweede afd.: W. v. d. MolenJ. v. Beekum 02; C. BooyJb. Hartog 1- 1; M. J. LangrasJ. Homma 11; J. Homma-s-J. Oostenbroek 11; C. Fok D, Kiewitt Jr. 02; ï/f. J. Langras—P. Noom 20; J. DikD. Davelaar 20; J. SpijkerJ. Deichmann 02; A, BosmanC. Booy 20. Een interessante en leerzame avond Gisteravond hield Br. Fulbertus M. van de St. Willibrordusstichting te Heiloo in Valks Lunchroom voor de Alkmaarse leden van de Nederlandse Vereniging voor weer- en sterrenkun de een interessante lezing over hej ierwerp: ;,De Vaticaanse sterren wacht". Op boeiende wijze vertelde hij over het levenswerk van de Oosten rijkse pater Hage, de vorige directeur van de sterrenwacht. Pater Hage, die aanvankelijk in Washington werkte, werd in 1906 benoemd tot directeur van de grote sterrenwacht van Vati caanstad. Hij heeft hier enorm veel werk verzet en vervaardigde een on telbaar aantal kaartjes van het heelal. Bovendien schreef hij verschillende boeken, voornamelijk over de veran derlijke sterren en tevens een over kosmische wolken. Toen hij in 1939 overleed, werd hij opgevolgd door de Nederlandse pater Stein, die eerst als zijn assistent werkzaam .geweest was. Pater Stein vervulde de moeilijke taak een nieuwe verbeterde sterren wacht te bouwen, daar de oorspron kelijke door stadsuitbreiding etc. on geschikt was geworden. Hij slaagde hier uitstekend in en verplaatste de sterrenwacht van de oude muur om Vaticaanstad naar een prachtig ge legen plaats 22 km. ten Zuiden van Rome. Met behulp van een aantal lichtbeelden toonde Br. Fubertus zijn toehoorders de beide sterrenwachten met hun koepels, kijkers en hun uit gebreide toebehoren. Ook toonde hij de enorm vergrote foto's, die met be hulp van het moderne materiaal van het heelal gemaakt kunnen worden. Na de pauze vertelde hij voornamelijk over de technische zijde van de astro nomische onderzoekingen. Enthousiast sprak hij over dat mooie instrument, de spectroscoop, die het licht in zijn ware en ongecamoufleerde vorm toont. Met de spectroscoop worden in de Romeinse sterrenwacht zeer veel onderzoekingen gedaan. Na afloop van zijn onderhoudende lezing konden de aanwezigen zelf een kijkje nemen door een spectroscoop teneinde het spectrum van een bloedproef te be studeren. Ongetwijfeld een interessante en leerzame avond. DE BESTE SERVICE! DE GROOTSTE KEUS! fa. MARIE QUPEJANS Boek- en Kantoorboekhandel SCHOUTENSTRAAT 13. Tel. 3864 HET HUIS VOOR SIHT HICOLÖÜS TAXI-ONDERNEMERS SLAAN DE HANDEN INEEN. Donderdagavond kwamen taxi-on dernemers uit geheel Westfriesland in café Raven te Schagen bijeen. Het re sultaat van deze vergadering was, de oprichting van een vereniging onder de naam: „Personenvervoer Westfries land". Een 40-tal ondernemers trad als lid toe. Het doel der vereniging is, de behar tiging van de belangen der onderne mers. Het eerste programmapunt is te komen tot een redelijke verdeling van het ziekenvervoer per taxi, mede in het belang van patiënten en zieken fonds. Na enige succesvolle prolongaties in Tuschinski te Amsterdam en een harte lijke ontvangst in andere grote steden kan thans Alkmaar kennismaken met het nieuwste product van de Neder landse filmindustrie. „De dijk is dicht" naar een knap scenario van A. Kool haas, die tevens de regie voerde, is een verheugende uitblinker tussen het wel zeer middelmatige werk, dat Neder landse filmers voor en na de oorlog op het gebied van speelfilms leverden. Zij opent hoopvolle perspectieven voor de toekomst en bewijst, dat men ook in ons land evenals in Denemarken bij ernstige en verantwoorde arbeid tot goede prestaties kan komen. De velen, die zich gisteren niet door de regen lieten afschrikken om de Alkmaarse première bij te wonen, zullen met ons getuigen dat dit Nederlandse product niet vol maakt, maar toch een streep aan de balk is. De verfilming van de onder gang en de wederopbouw van Walche ren, gezien als een symbool van le vensaanvaarding, betokkelt gevoelige snaren in egn Nederlands hart. De strijd, het leed, dat Walcherens inunda tie bracht onder al degenen, die levens van dierbaren betreurden, vindt in deze film een vertolking in de persoon van Bert Verbloeme, die zelf in de Biesbos neergeschoten ten prooi aan het wassende water, voelt, dat zijn vrouw op dat ogenblik de verdrinkings dood op Walcheren sterft. Maar meer nog dan de ondergang is de droogma king van Walcheren, de veerkracht en de energie van de bevolking, die Bert Verbloeme ervan overtuigt, dat het le ven nog zin heeft, in de handen van Koolhaas, Kees Brusse, Jan Teulings en de anderen geworden tot een aanvaard bare en ontroerende bewijsvoering van het trotse „Luctor et Emergo". Reeds eerder is in ons blad uitvoerig en zeer waarderend over deze rolprent geschre ven, zodat wij ditmaal kort kunnen zijn. Het is te hopen, dat „De dijk is dicht" in Alkmaar een zeer warm ont haal zal vinden. Men zal er geen spijt van hebben. Van het voorprogramma noemen wij „Mensen van hiernaast", een uitstekend filmpje over de nood zakelijkheid van Europese samenwer king, dat meer waard is dan ellenlange artikelen. Inderdaad dit is een speelfilm van bijzondere kwaliteit. In stijgende be wondering en met de grootste aandacht hebben de bezoekers in het Victoria- Theater gisteravond de eerste verto ning gevogd. Onder leiding van regisseur Gregory Ratoff hebben een aantal artisten, waar onder vier prominenten, samengewerkt tot een boeiend geheel. De bekende actrice Myrna Loy vervult in deze film de rol van Cathy Brooke, tweede vrouw van een bekend advocaat en zeer ge hecht aan haar stiefdochter Monica. De belangrijke carrière van Brooke maakt hem blind voor het feit, dat zijn vrouw veel omgaat met Michael, een jong advocaat, die door Brooke in de firma is opgenomen. Zijn arbeid leidt tot overspanning en tot een oogziekte, waarna een rustkuur op Capri volgt. Daar ontstaan na de komst van Michael grote moeilijkheden als Cathy de ge negenheid bemerkt, die ontstaat tus sen Michael en Cathy's aantrekkelijke pleegdochter. Na de terugkeer in Lon den wordt de situatie precair voor beide partijen, maar na tal van span nende scènes voeren deze tot een mooi slot. Myrna Loy speelde als Cathy een van de beste rollen uit haar loopbaan Het was van deze Amerikaanse de eerste rol bij een Engelse Maatschappij Zij kreeg brillant tegenspel. Een ver rassing was zeker het spel van de jeugdige Peggy Cummins, die door haar vertolking van de rol van de dochter Monica, veler aandacht op zich vestigde. Roger Livesey en Richard Greene wisten zich geheel op hetzelfde plan te plaatsen als advocaat Brooke en als Michael. Zeer zeker mag gezegd worden: Een boeiende spelfilm met een uitgelezen rolbezetting. De bekende regisseur William Dietjl ric heeft het klein uit rotsen en stolde lava bestaand eiland Vulcai bo met «j I zijn karakteristieke vissersbevolki voor het maken van een realist, filmwerk uitgekozen. Tussen zon I en stenen leven hier in de rotswoning de zwoegende mannen en vrouwen u I ter visvangst gaan of door het vén'f melen van puimsteen in hun onderhout voorzien. De schoonheid der vrouw', vergaat hier snel, maar de jonge me' jes vinden er de mannen die zij Weoj en in dit primitieve wereldje zijn ha afgunst en liefdeloosheid geen onbeW de karaktereigenschappen. Dat oude vindt de door een handelaar in blat- slavinnen van het eiland gelokte j bedrogen Magdalena, die, weerW aan de honger overgeleverd, een zedeloze levenswandel uit naar haar geboortedorp wordt verbat nen. Alle vrouwen van het eiland fa ren haar de rug toe, maar zij blijft haar zusje Maria, die op een gevaar!» sujet verliefd is, een lot als het ha- te besparen. Dat gelukt haar ten k» van een moord en van haar eigen I. ven, want vóór Maria het ware tegemoet gaat speelt zich op dit een drama af, dat door het pracht!,, spel van de Italiaanse filmster jC Magnani tot een ontroerend sc' wordt. De hoofdrolvertolkster in y realistische film is ditmaal geen ka pe vrouw, maar een actrice die b.v de scène waarin zij door de vroui, van het eiland uit de kerk wordt tg dreven buitengewoon emotievol geeft. De Amerikaanse filmster Gerj dine Brooks past zich als Maria uife kend bij dit spel aan en er zijn mes. dere goede krachten, waarvan wij kg slechts de diepzeeduiker Rossano Bra" zi willen noemen. Het eiland met ii vuurspuwende krater en zijn primitisi bevolking dat op jacht gaat op zwasti vissen en dolfijnen, bood het passends décor, dat men zich voor een fjï, als deze kan wensen. maar beier (en chemisch)! S> FABRIEK: VOORMEER 8 (K 2200). S TEL. 4554 VOORMEER 3. ALKMAAR. TEL. 3568 vWINKEL: SCH0UTENSTR. 24, ALKMAAR, S TEL. 4554, DEPOT; l H. M. i. BROEDER, BERGEN STATIONSSTRAAT 9, TELEFOON 2414 (K 2208) 'MDS-ZACHT WAS WAT# |)E ALKMAARSE WASSERIJ WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat Het spreekwoord „Spreken is zilver maar zwijgen is goud" is in strijd met de opvatting, dat er in onze Raad gul den woorden worden gesproken, ten- zg men daarbij aan de zilveren gul dens wil denken. Het is opmerkelijk, dat de laatste raadsvergadering zich kan nierken door spraakwaterval, waarbij het ene woord het andere ont ketent met het resultaat, dat er uren wordt geredeneerd en gedebatteerd over voorstellen, welke ten slotte on veranderd werden aangenomen. Dat getuigt enerzijds van een nauw keurig wikken en wegen van alle vraagstukken, welke de belangen on zer burgerij raken, maar daarnaast ook van het verlangen tot het naar voren brengen van een eigen ziens wijze, waarbij het opmerkelijk is, dat diverse fracties soms hopeloos uiteen vallen. De dames en heren van de Alk maarse Raad zijn geen beginnelingen meer op het slappe koord van onze stedelijke politiek. Zij hebben elkaar en eikaars levensbeschouwingen reeds in menige raadsvergadering en daarna in nog gezelliger bijeenkom sten in een minder historische locali- teit dan de raadszaal leren kennen. Van de hokjes en schotjes waarin zij in politiek opzicht verdeeld moeten zijn, zijn de deurtjes al lang verbro ken. Er is in onze Raad gelukkig over het algemeen geen scherpe af scheiding meer tussen fracties van verschillende kleur en gezindheid en juist dat maakt een raadsvergadering tot een gezellige bijeenkomst waarbij men alles in het vriendschappelijke elkaar eens een beetje dwars kan zitten en zich gezamenlijk kan ver kneuteren over een edelachtbare, die zich zo vastgepraat heeft, dat het de schijn krijgt, dat hij een geheel ander hokje behoort dan waaruit hij is voort gekomen. De Alkmaarse Raad is als 't ware één grote familie geworden en dat mag met nadruk gezegd een gezel lige familie. En onbetamelijk woord wordt hier mede door de waak zaamheid van de voorzitter zelden vernomen, men vergadert in vrede en vriendschap en steeds meer vallen de schotjes van de hokjes weg en ziet men wonderlijke politieke combinaties waarbij men zich vaak verwonderd af vraagt: „hoe hebben deze mensen el kaar gevonden?" Eensdeels wijst dit er op, dat er in onze Raad- over het algemeen geen principiële vraagstukken werden be handeld waarbij men vanzelfsprekend diametraal tegenover elkaar zou staan, maar anderzijds demonstreert het een zekere gemoedelijkheid waarmede de burgerij in haar geheel misschien nog het meeste gebaat is. Want al schuift men hier over het algemeen eigen principes niet te veel op de voorgrond, daarnaast is het ver heugend een zekere waakzaamheid te constateren als er voorstellen worden besproken, die het belang van een deel onzer burgerij kunnen schaden. Dan zijn er altijd wel raadsleden, die zich onmiddellijk als de kampioen der ver- getenen opwerpen en het merkwaar digste voorbeeld was nog kort geleden het voorstel tot demping van een deel van het afgesneden kanaalvak toen er geen woord over de financiële conse quenties is gesproken en de Raad in al zijn geledingen zich alleen voor het lot der verdreven woonschuitbewoners bleek te interesseren. De agenda van Donderdag zag er niet uit. dat men zich lang over deze voorstellen zou moeten beraden, maar zij heeft desondanks weer tot een langdurige bespreking geleid. Wij hebben de overtuiging, dat zij heel wat korter zou hebben geduurd als men niet krachtiger voor de be langen van „Goed Wonen" had gepleit dan het bestuur dezer vereniging zelf blijkbaar noodzakelijk achtte. In eik geval is het verblijdend, dat Alkmaar weer een honderdtal nieuwe woningen zal krijgen, al zal daarbij dan ook niet alleen met de woningnood van eigen stadgenoten worden rekening gehou den. Het was te verwachten, dat het vast stellen van nieuwe straatnamen tot een uitvoerig debat zou leiden. Zoveel hoofden zoveel zinnen en ieder heeft wel een stokpaardje waarbij het Oran jehuis en politieke figuren altijd een grote rol spelen. Juist die grote verscheidenheid van opvattingen en het daaruit voort vloeiende verschil van inzicht is waarschijnlijk oorzaak geweest, dat B. en W. hun voorstel veilig door de bran ding der besprekingen zagen gaan. Min of meer een verrassing was dit maal het afwijzen met 15 tegen 10 stemmen van het instellen van een automarkt. Nadat de stemmen over dit voorstel de motie-Berkhoüwer in twee raadsvergaderingen hadden ge staakt, had niemand dit resultaat kun nen verwachten en zeker niet de gees telijke vader van deze markt, die alles in het werk gesteld heeft om de han del in tweede- of derdehands auto's hier gevestigd te krijgen. Wij behoeven onze mening over de ze markt niet meer uitvoerig te me moreren. Wij zullen er altijd gaarne aan meewerken Alkmaar als centrum van handel en industrie de markten te geven, die zijn bloei kunnen bevorde ren. Maar dan zal er ook van een ge zond handeisleven sprake moeten ziin en niet van een markt die nog afge zien van de morele bezwaren vele kopers een strop zal bezorgen waar door zij met wrevel aan hun komst naar Alkmaar zullen terugdenken. Misschien kan voor het nu verwor pene een vervanging worden geven- den in een reeds vroeger besproken autoveiling waarbij men alleen met gecontroleerde wagens ter markt komt Wij zullen daaraan te allen tijde Toneelgroep „Nederland Comedie" brengt „Leei om Leer" Op 21 Nov. a.s. zal de Toneelgré Nederlandse Comedie William Shaii 1 peare's bekende „Leer om Leer vï het voetlicht brengen. Het „Blij der Gerechtigheid" in 15 taferelen door Gerard den Brabander in Neit lands verzen overgebracht. De rea décors en costumes zijn van JohanÉ Meester. „Leer om Leer" is een typist) uiting van Shakespeare's diepzim blijmoedigheid en een duidelijk woord aan de na-oorlogse schrijve.) die wanhopen aan de redelijkheid va ons bestaan en Gods rechtvaardigt:- De directie van „Het Gulden Vlifjf heeft met dit stuk een goede keusf daan. Verkoopdag Handwerken Luth. Kerk Zoals in dit blad reeds werd aatj kondigd, houdt de Lutherse Damesfc: op Dinsdag 14 Nov. in de consist:: kamer der kerk aan de Baangracht: verkoopdag van de door haar ven digde handwerken. De verkoop bt des middags om 3 uur. Van 2 tot bestaat gelegenheid de gemaakte 'M werken te bezichtigen. Voorzover dig wordt de verkoop des avonds 7 tot 9 uur voortgezet. De entréi1 vrij. Een gedeelte van de handweiü is reeds thans te bezichtigen in deP lage van de Firma Waiboer aan 1 Houttil .Ongetwijfeld zullen velen gelegenheid aangrijpen om de verko? middag te gaan bezoeken. De optffl komt ten goede aan het gemeentel der Luthersche Gemeente, alhier. „De klucht van twee meesters" Onder regie van Cees Laseur „De Haagsche Comedie" op 28 Nov® ber in „Het Gulden Vlies" „De van twee meesters", een blijspel drie bedrijven van Carlo Goldoni, t?-j voeren. Het stuk is een speelse die zich afwikkelt in het romanti1 Venetie. HANDWAGEN AANGEREDEN. Gistermorgen had in Fnidsen ®'l aanrijding plaats tussen'een paard wagen en een handwagen. De hl wagen kwam hierbij te kantelen verbrijzelde een winkelruit. De de is onderling geregeld. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN' Zondag 12 November zijn beschj'i baar de huisartsen Jb. Maats. Stol straat 1, (tel. 2387) en C. J. Poortf»' Egmonderstraat 16 (tel. 4282). Samenstelling vat Het is slechts een zeer kit programma dat Zondag verwe en liet is bovendir»-i nog s schijn lijk dat verscheidene v geen doorgang zullen vi: meeste velden zijn namelijk c van het regenwater dat de 1 gen overvloedig uit de he naar beneden kwam stromen, «al Aeolus nog wat steun as Voetbal verschaffen en met fi vlagen de ergste nattigheid i Zowel Alcmaria als Alkma 1 spelen een uitwedstrijd, I meeste Alkmaarse voetball dus Zondagmiddag in de [zitten en hun radio's af zuil [men op Hilversum II om Leeuwen te horen vertellen 1 Nederlands elftal al dan niet delijke cijfers in „de Hel vai zal ondergaan. De supporter! [withemden en de geblokter j niettemin de radio-uitzendir en toch hun favorieten zie i De wedstrijd Hercules- IL'angt namelijk om 12 uur Bukmaarse Boys treedt om Ide Zaan tegen ZVV in het v< Hercules heeft een verliest ton onze stadgenoten. De U ren begonnen de competitie «litermate slecht, vier ach fWende nederlagen, maar d ïesultaten van Hercules zijn Jtukwekkend. Een 3—0 ov- op AFC, een gelijkspel tegel gia en een 2—1 overwinning ■Hieruit mag dus worden Bdeerd, dat Alcmaria op b y tegenstand zal stuiten en ni ié slag of stoot de (hoogst Warmenhuize Mooie Nutsavc Voor het Nutsdepartement KLM-film vertoond. Hiervoor tengewoon veel belangstel. :heer Leenders gaf een duide lenzetting over het bedrijf LM. De gedachten bij vele het reizen per vliegtuig veel I uitkomt als het reizen per b ■ekkelijk is dit niet zo, om veel vlugger op de plaats vai ;ing bent. In 1947 vertrokken per K 349000 passagiers ongeveer 10 giers per dag voor vluchten werelddelen. In de zomer van 1947 vertr 66 minuten een verkeersvlieg een vlucht over de Atalantiscl Na de pauze werd vertoond ingeluidsfilm „Boven de C Stranden". Dit is een en al pracht schitterende natuurop Na afloop dankte voorzitter ren van de KLM voor het g. In hotel „Concordia" kv, Vrouwengroep van de afd. I van de P. v.- d. A. onder lei mevr. de BeursJansen bije vrouw de Beurs wees in h: Ïningswoord op het belang van clubs. Enige excursies staan het programma. Gedeclameer door de dames Peeters, Rus en Met het onderwerp „Vrijhei derschap en gerechtigheid" mevr. de Bruin—Albotter de s het socialisme en het opkomei P. v. d. A. voor de belangen bevolkingsgroepen. Muzikale medewerking we leend door mej. N. Kramer, Wit, viool en J. Oudendijk, sa Onder leiding van mevr. -J Kramer werd het toneelstuk): en Wit" opgevoerd, waarin de te van een verenigd Europa ^drukking werd gebracht. Gemeente-contacfav In de zaal achter de gere werd bij wijze Van proef giste de eerste maal een z.g. g. contact-avond gehouden. Ds. K leidde het onderwerp „Het hui in. Zijn causerie over deze tak van zielszorg werd met beluisterd. De grenzen en leei van kwamen in de discussie tei Bij de rondvraag kwamen m- liturgische kwesties naar vorer Door een zangkoortje werd werking verleend. DOKTERSDIENST Gedurende dit weekend zal tersdienst voor Langedijk e. Pancras worden waargenomen K 2267—482?Stree te SUlt Panc Begrafenis slachtoffe van de brand De teraardebestelling van d b) de noodlottige brand omg S®, aa. hedenmiddag on uur plaats vinden. gaarne onze medewerking verlenen. Imen. ZONDAGSDIENST APOTHEKER Zondag 12 November zal de aP_0"^ van de heer Hartong van Ark. straat 1 voor het publiek zijn - gesteld. In deze apotheek wordt de v gende week de nachtdienst waarS opafl HOGERRKROEP INGETRO] beroep Zij het vonnis van d. Xens dief t ?reChter' -4 gens diefstal van enige rollen van6 Vd teatT°Tend0ek ten nadele V' te Umuiden tot drie n had Vr«TrdeeW' ingetrókken, ad Vrijdag voor het Amstc erechtshof moeten terechtstaar

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2