Waarom ging Thorez naar Moskou? J/eiiig f Verkeer Tuinder vermoordde zijn vrouw Voorstel tot reorganisatie der Britse kolenmijnen WEK DE GAL IN UW LEVER OP Veel gissingen; niemand weei 'f rechte Populaire figuur der C.P.F. PHILIPS AUTORADIO Levenslang geëist voor gruwelijk misdrijf Pluimveemarkten zijn weer toegestaan „Crifiekl Dan ontslag!' Goede dag voor Kabinet-Drees Romme wil autonomie voor Ambon Meer levensvreugde door meer gezondheid SANATOGEN V.N.-troepen vechten in ijzige koude Vorderingen in alle De Westduitsche politie wordt gecoördineerd sectoren van het front De President der Zuid- Molukken door R.M.S.- troepen vermoord? Acht gewonden bij botsing van auto's LAATSTE NIEUWS Mevrouw Hertogh zag haar dochter weer Bertha wilde niets van haar moeder weten Meer productie met minder arbeidskrachten Burchf van de Britse democratie Drieling te Amersfoort De laatste dag WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 (Van onze correspondent te Parijs) ||EEL Frankrijk blijft zich afvragen, wat de werkelijke oorzaak is van het plotselinge vertrek van Maurice Thorez, secretaris-generaal van de Franse communistische partij, naar Moskou. Zoals men weet, is Thorez lange tijd ernstig ziek geweest. Maar ondanks het feit, dat de „Humanité" de laatste tijd dagelijks publiceerde, dat Thorez hard aan de beterende hand was, is er aan het begin van deze week plotseling een Sowjetrussisch vliegtuig (het privé-toestel van Molotov) op het vliegveld van Bourget aangekomen, om de Franse communisten leider mee naar Rusland te nemen, waar hij verder behandeld zal worden. Thorez ook politieke doeleinden heeft. De Franse Populaire (het orgaan van de Franse socialisten, dat misschien anti-communistischer is dan wie ook) vraagt zich zelfs vanmorgen af, of Thorez ooit terug zal komen, daarbij aantekenend, dat er wel meer niet- Russische communistenleiders in Rus land zijn gestorven. De Figaro (het grootste ochtendblad in Parijs) veronderstelt, dat het ver trek van de heer Thorez misschien verband houdt met de verdere ont wikkeling van de politike situatie in de wereld. Staan er belangrijke din gen te gebeuren en vreest men, dat ^ANGEZIEN de toestand van Thorez bevredigend leek en de doktoren in Frankrijk zeker niet minder des kundig zijn dan in de Sowjetunie, zijn er veel Franse kranten, die betwijfe len, of Thorez inderdaad voor zijn ge zondheid naar het Oosten is vervoerd. Thorez is stellig de meest populaire figuur van de Franse communistische partij, die kan rekenen op 25 tot 30 van het Franse kiezerscorps. Hij is 50 jaar en bekleedt reeds sinds 1930 de hogefunctie van secretaris-generaal van zijn partij. Hij begon zijn loop baan als mijnwerker, maar werd al spoedig de stijgende ster van de CPF, zodat hij op dertigjarige leeftijd reeds aan het hoofd van zijn partij kwam. Hij is een uitstekend spreker, ofschoon iedereen weet, dat hij niet de intelli gentste figuur is van de dagelijkse lei ding der communistische partij. Jacqu es Duclos, oud-banketbakker, thans leider van de communistische groep In de Franse Kamer, is geestelijk stel lig de meerdere. Maar Thorez is het parade-paard. Tijdens de oorlog vertrok Thorez in 1940 naar Moskou. Zijn tegenstan ders verwijten hem, dat hij toen ge deserteerd is. Rusland vond echter, dat zijn leven in gevaar was en liet sol daat Thorez zijn uniform uit en zijn burgerpakje aantrekken, waarna hij via Duitsland clandestien naar Rus land ging. In 1944 was er een speciale wet van generaal De Gaulle nodig om Thorez toe te staan in Frankrijk terug te ko men. Hij was toen verschillende ma len vice-president van Frankrijk tot in 1946 de communisten voor goed uit de regering gingen. Allerlei geruchten Sindsdien zijn er voortdurend ge ruchten opgedoken, dat Thorez enigs zins in ongenade geraakt zou zijn. Ver schillende malen bleek hij een duide lijke voorstander van een Frans natio- naal-communisme, dat, tot de breuk van Tito met Moskou, veel op een soort Titoïsme leek. Bijna de gehele Franse pers vraagt zich nu af, of dit spectaculaire vertrek van de zieke De Philips autoradio waarschuwt U tijdig voor gladheid en ijzel. Voor mist of verkeersstremmingen. Eentonige trajecten worden minder vermoeiend, lange wegen worden korter en alle ritten plezieriger, wanneer U een Philips radio tot Uw vaste metgezel maakt. het leven, of in ieder geval de vrij heid van Thorez dan in gevaar ge bracht kunnen worden? Of moet de politieke overtuiging van de Fransman ter plaatse wat meer in overeenstem ming gebracht worden met die van Moskou? Nog meer raadsels De zaak is nog gecompliceerder ge worden, toen bekend werd, dat ook de heer Auguste Lecoeur, officieel de vierde leider van de CPF (na Thorez, Duclos en Marty) naar Moskou zal vertrekken. Auguste Lecoeur, 39 jaar oud en eveneens voorkomend uit de mijnen, wordt echter vaak beschouwd als de eventuele opvolger van Thorez. Duclos is te klein voor paradepaard en Marty is te oud. Moet Lecoeur nu naar Moskou, om over de eventuele opvolging te spreken? Dit zijn de vra gen, die alle Franse kranten (met uit zondering van de Humanité zich stel len en waarop voorlopig niemand nog antwoord kan geven. Want het is, on danks alles, ook best mogelijk, dat Thorez na een langdurige ziekte in een ander klimaat wat gaat aan sterken Levenslange gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Kemper, gistermiddag tegen de 26-jarige tuinder B. uit Der, Haag wegens moord op zijn 25-jarige echtgenote. De man had zich op 8 Juli van dit jaar van zijn vrouw ontdaan, door haar in de gang van een daartoe gehuurd huisje te wurgen en haar lijk vervolgens onder de vloer te begraven. Vervolgens zette hij haar fiets, waar over enkele kledingstukken waren ge hangen, bij een vaart neer en wekte aldus de schijn dat zij zelfmoord had gepleegd. De man maakte bij zijn verhoor voor de rechtbank een volkomen rustige in druk. Hij erkende het hem ten laste gelegde feit. Uit het verhoor van de. getuigen bleek, dat de man een volko men rustige indruk had gemaakt, toen de politie hem voor de eerste maal een verhoor afnam. Hij had de indruk ge wekt, dat de vrouw zelfmoord had ge pleegd en niets wees er op, dat hij wist, wat er in werkelijkheid met haar was gebeurd. Toen men het lijk had gevon den, werd hij gearresteerd. Toen was hij volkomen kapot geweest. Een psychiater achtte de man volko men toerekeningsvatbaar. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat de verhouding Vogelpest is nu bedwongen Het gunstige verloop van de pseudo- vogelpest in ons land is voor minister Mansholt aanleiding geweest, om de bestaande verbodsbepalingen ter be strijding van de ziekte te verzachten. Zo zullen in een groot deel van het land weer markten en verkopingen mogen worden gehouden. Hiervan uit gezonderd blijven een strook van 5 Va km langs de Belgische grens en de pro vincies Zuid-Holland en Overijsel, waar de ziekte nog voorkomt. Keurin gen en tentoonstellingen mogen echter voorlopig in het gehele land nog niet worden gehouden. De verbodsbepalin gen inzake in- en doorvoer van het bui tenland uit blijven echter gehandhaafd. Van de zijde van het ministerie wordt er bij de kippenhouders ten sterkste op aangedrongen, bij de verzorging van de kippen een pijnlijke hygiëne in acht te blijven nemen, opdat zich een her haling van de epidemie van de afgelo pen zomer niet weer voordoet. tussen de echtelieden zeer slecht was geweest. B. had een verhouding met een andere vrouw aangeknoopt en wil de met deze in het gehuurde huisje gaan wonen. De officier achtte de moord bewezen en eiste levenslange gevangenisstraf. De verdediger drong aan op een nieuw psychiatrisch onder zoek. Otto Sling, de eerste secretaris van de communistische partij te Brno (Tsj-Slowakije), is door de partij aan de veiligheidspolitie overgeleverd. De andere leden van het afdelingsbestuur zijn afgezet en door anderen vervan gen. Deze maatregelen zijn vermoede lijk het gevolg van het feit, dat voor aanstaande communisten te Brno kor telings critiek hebben geoefend op het persbeleid van de regering. Zij waren van mening, dat het achterhouden van nieuws en bijzonderheden over rampen en ongelukken in het land „de reactie in de kaart speelde" De Rov- nost, de plaatselijke partijkrant, verge leek deze wijze van doen met die van de Duitse weermacht tijdens de bezet ting. (Vervolg van pagina 1), TWEEDERDE zijner rede besteedde mr. Romme aan de souvereiniteits- overdracht in Indonesië en aan wat wel zeer simpel in de gedrukte stukken het Korea-incident genoemd werd. Met grote nadruk verzekerde hij het kabi net, dat de gehele KVP-fractie zich met het beleid der regering ook ten aanzien van het drama van Ambon kon ver enigen. Hij achtte evenwel de- taak der regering stellig niet ten einde. West-Duitsland mag geen wapens vervaardigen Volgens een besluit van de hoge com missie zal de Westduitse politie slechts wapenen van buitenlandse makelij mo gen dragen. West-Duitsland mag in geen geval wapenen produceren. Acht jaar gevangenisstraf is voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen een los-werkman uit Nijmegen, die had getracht zijn vrouw te vergiftigen. Prof. mr. C. P. M. ROMME terug naar 1948 Want er moet komen, aldus prof. Romme, een wezenlijke autonomie van Ambon, binnen het kader der Republik Indonesia en wanneer de laatste wei gert via de UNCI een volksstemming over Ambon. Maar van militaire inter ventie ten aanzien van Ambon als door sommige Anti-Revolutionnairen en ook anderen bepleit, wilde hij evenmin als mr. Oud iets weten. De communistische heer Gortzak heeft, nadat zijn fractievoorzitter De Groot in de middagvergadering nog een motie van afkeuring inzake de steun aan het VN-voorstel tot hervatting der diplomatieke betrekkingen met Spanje had ingediend, de fiolen zijner toorn over de regering uitgestort. Hij vond, dat de troepen en oorlogsschepen van ons land uit Korea moesten worden te ruggetrokken, om te voorkomen, dat we met China in oorlog zouden geraken. Ook wees hij op de waarde van de door Rusland voorgestelde viermogend- hedcnconferentie en op de noodzaak, om uit het Atlantisch Pact te treden. ÜÉ&ta De laatste spreker was ds. Zandt (S GP). Hij had niet in het n.inst bewon dering voor de Nederland se politiek in- .ake Indonesië - in dit ver band sprak hij van een vol slagen bank roet pleitte voorts voor Zondagsheiliging en een vloekverbod. Ten slotte klaagde hij over het be noemen van rooms-katholieke burge meesters in protestantse gemeenten. Vanmiddag zal dr. Drees antwoorden. en mepr gezondheid door Sanalogen, he* heerlijke versterkingsmiddel, waarmee VI oververmoeidheid en zenuwklacbten in korten tijd overwint. Het Zenuwsterkende Voedsel Dinsdag rukten de verbonden troe pen in Noord-West-Korea onder ijzige koude voorzichtig op teneinde de kracht van de steeds toenemende com munistische weerstand te peilen. Man schappen van de Amerikaanse eerste cavalerie-divisie zouden Jongbjon en Wonni zijn binnengetrokken. In het Zuidelijke punt van het Tsjonin-bek- ken namen mariniers Hagaroeroe in na enkele kilometers zonder tegen stand te ondervinden te zijn opgerukt. Infanteristen van de Amerikaanse ze vende divisie ondervond matige tot zware tegenstand, toen zij door de met een dunne ijslaag bedekte Oengi waad den. Ook de brigade van het Britse Ge menebest, die in het gebied van Paktsjon aan de Westkust opereert, maakte vorderingen. De Zuidkoreanen boekten enige kilometers terreinwinst op de weg van Koenoeri naar Toktsjon. Door de lucht werd Dinsdag ruim dui zend ton ammunitie en voorraden naar de frontlinie vervoerd. Er werd in de eerste plaats winterkleding gebracht, die vooral bestemd is voor de troepen der Verenigde Naties, die in de ber gen in het Oosten, boven Hamhoeng strijden. Door de Amerikaanse legerleiding is medegedeeld dat in Januari a.s. 40.000 dienstplichtigen onder de wapenen wor den geroepen. Hierdoor zullen in Ja nuari 1951, sinds het uitbreken van de oorlog in Korea, 250.000 man bij het Amerikaans leger onder de wapenen zijn geroepen. Ds. P. ZANDT protest Naar verluidt zijn de president van de Republik Moluku Selatan, Manu- hutu, en de leider van de strijdkrach ten der R. M. S. Pattimena, door hun eigen soldaten gedood, voordat Mo lukse troepen het eiland Ambon ver lieten. Bevestiging van dit bericht kon niet verkregen worden. Volgens onbevestigde berichten zijn groepen soldaten van de R. M. S. met prauwen naar Oost-Ceram vertrokken Te Djakarta is medegedeeld, dat de zender-Ambon onbeschadigd in han den van de Indonesische strijdkrach ten is gevallen. De leider van de gevechten op Am- bon, kolonel Kawilarang, is te Dja karta aangekomen. Hij heeft bespre kingen gevoerd met premier Natsiren chef-staf Simatupang. Seretse Khama doet afstand van zijn rechten Seretse Khama heeft bevestigd, dat hij een overeenkomst heeft gesloten met zijn oom, de oud-regent Tsjekedi. waarin hij afstand doet van zijn rech ten en die van zijn kinderen op het stamhoofdschap van de Bamangwa- to's. Gisteravond zijn op de Rijksweg tus sen Meppel en Steenwijk ter hoogte van het dorp Nijeveen een personenauto en een bestelwagen op elkaar gereden Acht personen zijn bij dit ongeval meer of minder zwaar gewond. De personen auto werd bestuurd door een aannemei uit Steenwijk, die met zes arbeiders naar zijn woonplaats reed. De wagen moest voor een groentenkar uitwijken en kon toen de bestelauto, die in de richting Zwolle reed, niet meer ont gaan. De personenwagen was na de bot sing van voren zo goed als geheel ver nield. De aannemer en vier van zijn arbeiders werden zwaar gewond, twee werklieden en de bestuurder van de bestelwagen kregen lichte kwetsuren. Te Manilla is een overeenkomst gesloten, krachtens welke Amerika aan de Philippijnen economische hulp ten bedrage van 250 millioen dollar zal ver strekken. (Ongecorrigeerd) Na een scheiding van acht jaar zag mevr. A. Hertogh heden haar dertien jarige dochter Bertha terug, nadat Ber tha tot twee maal toe had geweigerd haar moeder te spreken en daarbij ge zegd had, dat haar moeder „haar zoveel ellende had bezorgd". Mevrouw Her togh volhardde echter in haar wens, haar dochter weer te zien en ging naar een armoedig huis aan de Rangoonroad waar Bertha met haar echtgenoot en pleegmoeder, Aminah, woont. Aminah vroeg haar, waarom zij voor het meisje bleef vechten. „Je hebt haar aan mij gegeven", zo sprak zij. Me vrouw Hertogh ontkende dit. Toen Bertha, gekleed in een rose maleis ke- baja en een blauwe sarong, binnen kwam, berispte mevrouw Hertogh haar kind, omdat het haar niet wilde spre ken. Bertha antwoordde hierop: „Waar om bent u hier gekomen. Ik heb ge noeg verdriet". Daarna volgde een felle discussie in het Maleis. Bertha zei: „Ik ben Mohammedaanse en ik zal nooit mijn man verlaten. Ik kan niet van u houden, omdat u mij, toen ik een kind was, hebt weggegeven". Mevrouw Her togh kuste Bertha en verliet haar met tranen in de ogen. „Natuurlijk wil ik haar nog terug hebben. Zij is van mij en ik kan niet naar haar vader in Ne derland teruggaan zonder haar", aldus mevrouw Hertogh. De Britse Nationale Kolenraad heeft een ontwikkelingsplan bekend ge maakt, dat 635 millioen pond sterling zal kosten. Het is de bedoeling, elke belangrijke mijn in het land te reorga niseren; van de 950 mijnen in het land zullen er slechts 250 buiten deze her ziening vallen. Omstreeks 1965 denkt men met 80.000 mijnwerkers minder per jaar bijna veertig millioen ton ko len meer te kunnen produceren, waar bij de productiekosten met 7 sh per ton zouden kunnen dalen. Men denkt in 1965 205 tot 215 mil lioen ton kolen voor binnenlands ge bruik en 25 tot 35 millioen ton voor export nodig te hebben. Ruim 250 be staande mijnen zullen zodanig worden gereorganiseerd, dat zij zeventig pro cent van deze behoefte kunnen dekken Vijf Parijse communisten in arrest gesteld De Parijse politie heeft vijf leden van communistische organisaties aangehou den, nadat in een woning in een voor stad wapenen en explosieven waren ge vonden. ENGELAND VERDUBBELT PRODUCTIE AAN TANKS De Britse minister voor de lucht macht, John Strachey, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat Engeland de productie van de vijftig ton wegende „Centurion" tank meer an verdubbeld heeft. Hij wilde de grootte van de hui dige productie niet mededelen. Tien procent zal worden geleverd dooi enige nieuwe mijnen en vijftig „drilt mines" en de rest uit 250 bestaande mijnen, die op de oude voet zullen voortwerken. Dat, betekent, dat enige honderden van de thans bestaande mij nen zullen worden gesloten. Men denkt de verwachte verminde ring van arbeidskrachten te bereiken door de normale afvloeiing. MENZIES DEMENTEERT BERICHT De Australische minister-president Menzies heeft ontkend dat de Verenig de Staten voornemens zijn op Neder lands Nieuw-Guinea uitgebreide mili taire bases in te richten. Menzies zeide dit in verband met een bericht in de „Sydney Sunday Sun", waarin zulks werd beweerd. TREINONGELUK NABIJ NAPELS Zestig Italiaanse arbeiders zijn ge wond bij een treinongeluk op het sta tion van Santantimo, een paar kilome ter van Napels. Een exprestrein van de lijn NapelsRome reed van achteren op een andere stilstaande trein. Engeland heeft Joegoslavië een le ning van drie millioen pond sterling toegestaan voor de aankoop van levens middelen en verbruiksgoederen. Stdtig rijst de slanke St.-Stephen's toren van het Parlementsgebouw in Londen omhoog. Over de gehele wereld kent men de klok „Big Ben", wier geluid tijdens de oorlog de strijd voor de vrijheifl en de taaie onverzette lijkheid tegen de aggressie symboliseerde. Sinds 1858 strooit „Big Ben" haar klanken elk kwartier over het hart van Londen uit. Een gezicht op het Westminster Palace (het Parlementsgebouw) met Big Ben". De hoge commissie heeft commissa rissen in de verschillende deelstaten opdracht gegeven, aan de premiers dier landen indiening van wetsontwerpen aangaande de politie toe te staan. Wel iswaar zal krachtens die wetten de politie der gemeenten gehandhaafd worden, maar de landsregeringen zullen het recht hebben, binnen de deelstaten versterkingen van de ene plaats naar de andere te zenden. Alle politieman nen zullen revolvers mogen dragen, die uitsluitend van buitenlands fabrikaat mogen zijn. De Westduitse regering zal een oud- generaal van het Duitse leger, Anton Grasser, die ook politie-officier is ge weest, benoemen tot federale commis saris van politie. Hij zal werken in het ministerie van binnenlandse zaken en vooral organisatorische verantwoorde lijkheid dragen. In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort is een drieling geboren, drie jongens. Hun moeder, mevr. van der Leij, maakt het, evenals haar kin deren, goed. D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver* teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doea stromen. Eist CartiVs Leverpilletje». Toestand op Balkan befer De politieke commissie van de V.N. heeft een door Amerika, Engeland, Frankrijk, Australië en Pakistan in gediende resolutie goedgekeurd vol gens welke de toestand aan de grens tussen Griekenland en zijn noordelijke buren „zekere verbeteringen" toont doch Bulgarije en Albanië nog steeds een bedreiging voor Griekenland be tekenen. Voorts werd het mandaat van de Balkan-commissie verlengd. Joego slavië voegde zich bij het Sowjet-blok door tegen te stemmen. Leerlingenstelsel typografie bestaat 25 jaar Gisteren is in Esplanade in een bij eenkomst van de Vereniging tot Bevor dering van de Vakopleiding in het Ty pografisch Bedrijf het 25-jarig bestaan van de leerlingenopleiding gevierd. Bij die gelegenheid is medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari 1951 een psy chotechnisch onderzoek voor de leer lingen verplicht zal worden. De Philippijnen ontzeggen journalist het verblijf De Nederlandse journalist Hazelhoff, die korte tijd te Manilla in arrest is geweest op verdenking, dat hij mr. Soumokil van Ambon wilde ontvoeren, heeft van de Philippijnse immigratie dienst het verzoek gekregen, Manilla te verlaten. Zijn visum is niet vernieuwd. Hij is va.idaag naar San Francisco ver trokken. De zinken en nikkelen stuivers, Die gaan thans voor goed van de baan, Alsmede de zilveren kwartjes, Het is met hun waarde gedaan. Dus, potters en spaarders en gaarders, Ga haastig nog even op zoek, Misschien ligt er één nog verborgen In d' één of de andere hoek. Voel nog maar eens goed in uw vest, Pa, (Als ma u niet voor is geweest) Ge kunt het wellicht nog juist redden Eèr zij deez' ontboezeming leest. En hoe is 't met waarde dames? Hebt gij d'oude kous al gekeerd? En schapen en bokken gescheiden? Ge weet, wie het kleine niet eert Hoe staat het met zoonlief zijn varken, Is daar wel bijtijds om gedacht? Nóg kunt ge hei beest inspecteren. Maar 't moet dan meteen ook geslacht! En gij, klaverjasenthousiasten, Kijkt ook nog eens goed in de pot. Opdat niet een stuiver of kwartje Eerdaags met uw zuinigheid spot Dus lezers, wij raden u allen Met nadruk nog eventjes aan, Doorzoekt alle kasten en laden, Want morgen dan is het gedaan!! JABSON

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6