Frankrijk draait in kringetje rond Voor de schoonheid van ons land Hei Izaam werk van de dierenarts Nog voor zijn komst veroverd* Jacques Fath Amsterdam Bewapening verslindt milliarden Nieuwe loons- en prijsverhoging van 6 pet zicht in WESTBERLIJNSE POLITIE WORDT BEWAPEND Gevaar van infectie Maatregelen tegen de Staten van Suriname De eerste versterkingen in Berlijn aangekomen SPOORWEGONGELUK BIJ HAMBURG Moeder Hertogh zaq Bertha terug Veertig jaar Bond Heemschut VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 Hogere prijzen hogere lonen hogere prijzen hogere lonen hogere prijzen (Van onze correspondent te Parijs) WAT men ook mag zeggen en wat men ook mag doen, het leven in Frankrijk wordt iedere maand duurder. Wij wonen nu vier jaar in Frankrijk en we hebben de prijzen, vrijwel zonder pauze, steeds maar zien stijgen. De metro, die vijf franc kostte toen we hier kwamen, vraagt nu veertien francs voor hetzelfde ritje onder de wereldstad en zo kan men zeggen, dat alles sinds 1946 ongeveer driemaal zo duur is geworden. De lonen hebben die wedstrijd natuurlijk niet kunnen bijhouden en het gevolg is, dat de Fransman te weinig verdient. Hier uit zijn nagenoeg alle huidige moeilijkheden af te leiden; die te hoge prijzen en die te lage lonen vormen het alles in de schaduw stellende probleem van het naoorlogse Frankrijk. Het weinige vertrouwen dat de gemiddelde Fransman in zijn regering heeft, de arbeidsonrust, het communisme, de veel te hoge sociale lasten, die de bedrijven moeten betalen, dat alles vloeit voort uit het verstoorde evenwicht tussen prijzen en lonen. len, duurder gas, duurdere electriciteit, gaat u maar door. En de lonen? Als alles omhoog gaat, kunnen de lo nen niet achter blijven. Men voor ziet nu reeds een loonsverhoging van 6 pet. in de genationaliseerde bedrij ven (Renault, mijnen, gas, electriciteit, de hele tabakshandel, enz.) En zo blijft men in een kringetje rond draaien, aangezien de ene verhoging de andere steeds tot gevolg heeft. Gelukkig staat daar tegenover, dat de oogst dit jaar in Frankrijk zo on- r\E grote vraag is nu natuurlijk: ziet het er naar uit, dat het evenwicht spoedig hersteld kan worden? Men neamt algemeen aan, dat hier helaas met een duidelijk NEEN op geant woord moet worden. Alle kranten wijzen er op, dat de prijzen in de eerstkomende maanden met nog zes of zeven procent zullen worden ver hoogd. Hoe komt dat? Zoals alle landen heeft ook Frank rijk besloten een groter gedeelte van zijn nationale inkomen voor zijn be wapening uit te geven. Dat kost han den vol geld en iedereen vraagt zich nu nog af, waar die nieuwe milliarden vandaan moeten komen. In ieder ge val staat vast, dat meer kanonnen minder of duurdere boter moet bete kenen. Maar Frankrijk beschouwt zich als de belangrijkste Europese mogend heid van het Atlantisch Pact en moet dus voor een behoorlijk leger zorgen. De Franse minister van de landsver dediging, de specialist Jules Moch, heeft zo juist bekend gemaakt, dat Frankrijk op bepaalde gebieden de beste wapens ter wereld maakt. Als voorbeeld werden genoemd een bij zonder lichte tank met een uiterst zware bewapening, een Bazooka, die lichter en zuiverder is dan de Ameri kaanse, een tank van 50 ton met een kanon van 12 cm en verder een ge- heimzinig kanon, waarover verder niets bekend gemaakt werd. Maar voor de fabricatie van dit oorlogstuig is geld nodig en waarschijnlijk meer geld dan een land als Frankrijk kan op brengen. Het tekort op de begroting voor 1951 bedraagt ongeveer 700 mil liard francs, oftewel 70:000 francs per gezin. Daarom zullen de belastingen verhoogd moeten worden en men zal leningen moeten uitschrijven. De Franse spoorwegen, die niet goed koper zijn dan in Nederland, hebben dit jaar een tekort van meer dan een milliard guldens. Het gevolg zal zijn. dat de tarieven van het treinverkeer verhoogd moeten worden. Duurdere spoorwegen betekenen: duurdere ko- gekend overvloedig is geweest, dat de prijzen van heel wat voedingsartikelen wel moeten dalen. Er is zoveel wijn, dat men gewoon niet weet wat men er mee moet doen. Het gevolg is, dat men nu al voor 50 cent een liter behoor lijke wijn heeft. De aardappeloogst is zo groot, dat de boeren steen en been klagen, omdat het werk niet meer be loond wordt. De veestapel is 25 pet. groter dan voor de oorlog, ofschoon er toch minder vlees gegeten wordt. De biefstuk kost zes gulden per kilo, wat voor een arbeider, die 250 tot 300 gulden per maand verdient, te hoog is. Voor de boter en de kaas doet men zo nu en dan een beroep op ons land. Komt de boter boven een bepaalde prijs, dan koopt Frankrijk gauw de nodige tonnen boter in Nederland, die dan onmiddellijk de prijzen hier gaan drukken. Op het gebied van de groenten is er ook een overvloed, die de stedeling meer op prijs stelt dan de boer. Wanneer men ondanks deze gulle hulp van moeder Natuur dan toch van officiële zijde bekend meent te moe ten maken, dat de prijzen voor de komende zomer met ongeveer 6 pet zullen stijgen, dan krijgt men hierdoor een klein idee, wat het woord „be wapening" voor een volk betekent. De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben de stadsautoritei- ten toegestaan, de politie in de Wes telijke sectoren te bewapenen en te oefenen. De bewapening zal bestaan uit karabijnen, lichte automatische wapenen en lichte machinegeweren die merendeels slechts worden ver strekt in geval van nood. Het Westberlijnse stadsbestuur zal maatregelen nemen, om rechters te beschermen tegen communistische be dreigingen. De communisten pogen net als de nazi's vóór 1933, de rechters te intimideren door demonstraties in en buiten de rechtszaal en door tele fonische en schriftelijke dreigemen ten. Het Berlijnse Slot gaat verdwijnen Het bekende Slot te Berlijn, dat door bommen gedeeltelijk werd verwoest, wordt op last van de autoritei ten in de Oostelijke sector gesloopt. Een der vleugels is reeds geheel verdwenen. Enkele stukken beeldhouwwerk, die het gebouw sierden en in onbeschadigde toe stand verkeren, zullen in musea worden ondergebracht. Zieke dieren zieke mensen W" zün er zrt aan gewend om, wanneer er van „gezondheidszorg", „hy giëne" enz. sprake is, daarbij direct aan de werkzaamheid van de arts te denken hetzij dat hij huisarts, gemeente-arts, of specialist is dat wij er licht toe zouden komen de ontzettend belangrijke rol te onderschatten, die de dierenarts voor de gezondheid van de mens vervult. Naarmate de geneeskundige onderzoekingsmethoden, en speciaal de bacteriologie, zich ver der ontwikkeld hebben, komt men steeds meer tot het inzicht, dat vele ziek ten waaraan het mensdom lijdt, afkomstig zijn van onze huisdieren. Zo iets is vooral mogelijk wanneer die ziekten in grote getale bjj dieren voorkomen en wanneer de gelegenheid en mogelijkheid van infectie maar groot genoeg is. Daarom zijn dan ook bepaalde beroepen en personen, die veel met be paalde diersoorten in contact komen, er in hogere mate aan blootgesteld. £)E INFECTIE kan plaats vinden door direct contact, door de voeding, zel den via de luchtwegen. Bij sommige infectie-ziekten van mensen, welke van dieren afkomstig zijn, ontstaat een geheel ander ziektebeeld, wanneer n.l. de parasiet bij de mens zich in een ander stadium van ontwikkeling be vindt dan bij het dier. Ook is het mogelijk dat het dier zelf geen ziekteverschijnselen ver toont, maar wel in staat is de mens met de smetstoffen, die het bij zich draagt te infecteren. Het aantal van deze ziekten is zeer groot. Sommige zijn niet van zó grote betekenis omdat ze betrekkelijk zelden voorkomen. Andere zijn algemeen bekend zoals het miltvuur, de hondsdol heid, het mond- en klauwzeer en de trichinose. Verder noem ik de door bacteriën veroorzaakte infecties, zo als de rundertuberculose en de vlees vergiftiging (paratyphus), de ziekte van Bang, de tuberaemie, (infectie ziekte van knaagdieren), de door proto- zoën veroorzaakte zoals de psittacosis (papegaaienziekte); de door parasieten veroorzaakte zoals de schruft, de lint wormen; de blaaswormen (echinococcus) en ten slotte talrijke schimmelaandoe ningen, zoals de ringworm. De vleesvergiftiging wordt veroor zaakt door verschillende bacteriën waar van de paratyphusbacil er één is, en ont staat door het eten van het vlees van zieke dieren die er mee besmet waren en waarbij noodslachting is geschied. Dergelijke ziekten kunnen dus ver meden worden, wanneer men nooit rauw vlees eet en bovenal door een strenge vleescontróle zoals, die tegen woordig in onze abattoirs wordt uitge oefend. Ook is een besmetting met lint wormen mogelijk door het eten van rauw rundvlees en varkensvlees, dat met de z.g. „finnen", het voorstadium van de lintworm, is besmet. De verplichte vleeskeuring heeft ook deze ziekte bij mensen gedurende de laatste jaren aan zienlijk doen afnemen. Tuberculose komt haast bij alle huis dieren, zoals runderen, varkens, honden en katten voor. Kinderen kunnen b.v. door de niet gepasteuriseerde melk van zieke koeien besmet worden, waardoor tuberculose van de lymphklieren in de hals, de oksels, de buik optreedt. Bij volwassen personen treedt in geval van besmetting in de regel huidtuberculose op. Op het Veterinaire Congres in 1949 heeft de dierenarts Dr. J. Winsser er nog eens nadrukkelijk op gewezen, hoe groot het gevaar is om door onze klei ne huisdieren besmet te worden. Zowel katten als honden kunnen aan tubercu lose ljjdende zijn de katten meer aan rundertuberculose waarschijnlijk door het drinken van rauwe melk de honden meer aan de menselijke vorm van tuberculose. En wanneer er dan een open" lésie van de long, de inge wanden of de huid beslaat kunnen ze ontelbare bacillen rondzaaien. Wanneer men zich realiseert hoe nauw het con tact met deze dieren is hoe vele mensen en kinderen zicb laten likken en ze in hun bed laten slapen dan zult ge begrijpen hoe groot het gevaar is. Leptospiren (die de ziekte van Weil, een vorm van geelzucht veroorzaken) komen zeer dikwijls bij honden voor. Des te ernstiger is dit feit omdat deze dieren, wanneer ze geïnfecteerd zijn, niet zelf ziektesymptomen vertonen, maar gezonde dragers van deze ziekte kiemen blijven. De leptospiren nestelen zich vooral in de nieren en worden met de urine uitgescheiden. In het eerste stadium van de ziekte lijkt deze wel wat op poliomyelitis (kinderverlamming) zodat vergissingen in de diagnose mo gelijk zijn. Ook paratyplius-bacillen zijn dikwijls aangetoondbij honden en katten die aan een ingewandenaandoe ning lijdende waren. Hoewel de zeer gevaarlijke papegaaien ziekte, dank zij strenge quarantaine maatregelen niet meer in Nederland voorkomt, heeft men bij duiven een vi rus aangetroffen, dat er zeer veel over eenkomst mee vertoont en gevallen van besmetting bij duivenhouders zijn voor gekomen. Ik ben er zeker van dat er talloze be zitters van honden hier in Nederland zijn, die het vraagstuk van de hondsdol heid (rabies) nooit onder de ogen heb ben behoeven te zien. Dat dit zo is heb ben wij uitsluitend aan onze goed geor ganiseerde veterinaire dienst te dan ken. Maar ieder die b.v. langere tijd in Indonesië woonde, weet, welke grote ge varen er aan verbonden zijn. Ik zelf heb er zoveel ellende van gezien, dat ik, in de tijd dat ik nog jonge kinderen had, nooit heb geduld dat er één hond mijn erf op kwam. Uit dit alles moge U blij ken hoe buitengewoon belangrijk de rol van de dierenarts voor de gezond heid van de mens is. Door een systema tische bestrijding van de bovengenoemde ziekten bij dieren is het gevaar van be smetting van mensen reeds aanzienlijk verminderd. Sommige ziekten, zoals b.v. de snotziekte bij paarden, zijn in som mige landen reeds bijna geheel uitge roeid. Maar voortdurend blijft het ge vaar dreigen en moet door strenge con tröle, door quarantaine maatregelen aan de grens, bij invoer van dieren en producten, en boven alles door voor lichting van het publiek er tegen ge waakt worden. Dr. P. H. VAN DER HOOG. Normale arbeid onmogelijk wegens polHieke geschillen In de Staten van Suriname zijn in de laatste dagen zodanige moeilijkhe den gerezen door het optreden van de fractie van de Nationale Partij Suri name, dat het onmogelijk is, verder normaal te vergaderen. De landsrege ring heeft nu besloten, een beroep op de Nederlandse wetgever te doen. De ze kan ingevolge een artikel van de Landsregering van Suriname enig or gaan, dat niet kan werken, door een ander vervangen. Hiertoe is overge gaan. omdat nog voor het eind van het jaar enkele noodzakelijke besluiten dienen te worden genomen en ont binding der Staten te veel vertraging zou veroorzaken. Donderdag zijn de eerste Britse en Amerikaanse troepenversterkingen In gevolge het te New York genomen be sluit om West-Berlijn „tot elke prijs" te houden, te Berlijn .aangekomen. Met een speciale trein kwam een detachement Britse tanktroepen met tien „Cornet"-tanks van 34 ton aan. Een andere speciale trein bracht de staf van het hoofdkwartier en een groep kwartiermakers van het zesde Amerikaanse infanterieregiment. Tussen Hamburg en Bremerhaven is een personentrein op weg van Cux- haven naar Hamburg op een stilstaan de goederentrein gereden. De treinen liepen slechts lichte schade op, doch er kwam een persoon om het leven. Tien personen werden licht gewond. Een onderzoek naar de oorzaak is in gesteld Amerikaanse militairen door Russen vastgehouden In Oost-Duitsland zijn op 7 November twee Amerikaanse onderofficieren aan gehouden, toen zij de zone binnengin gen bij het uitoefenen van hun functie als leden van een AmerikaansRussi-' sche verbindingsgroep. Voor hun reis was van tevoren toestemming van de Russische autoriteiten verkregen. Voor de aanhouding is geen reden opgege ven. BIJ VIER-EN -TWINTIG KOEIEN BRAND OMGEKOMEN. Vier-en-twintig koeien kwamen m de vlammen om toen een felle brand woedde in de kapitale boerderij „Horrelbos", gelegen tussen Bedum en Onderdendam in Groningen. Mevrouw Hertogh heeft een bezoek gebracht aan haar dochtertje Bertha, dat met haar echtgenoot Abidin, een Mohammedaans onderwijzer, en haar verzorgster Aminah in Singapore woont. Over enige dagen begint het proces, waarin de hoogste rechter in de Britse Kroonkolonie zal moeten uitmaken of Bertha al dan niet te jong was om te trouwen en of zij met mevrouw Hertogh naar Nederland zal moeten terugkeren. Van links naar rechts: Mevrouw Hertogh, Bertha en haar verzorgster Aminah. Voor zesfig millioen francs aan japonnen Zestienhonderd thé's en vierhonderd diners /JODEKONING JACQUES FATH uit Parijs zal Zaterdag en Zondag show geven in het Victortahotel te Amsterdam. Vrijdagmiddag arriveert deze 36-jarige ongekroonde monarch in zijn modern ingerichte appartementen op -Ie derde étage van dit gerenommeerde hotelbedrijf aan het Damrak. Het wacht hem met alle égards, die men hier gewaardeerde gasten toemeet. Jacques Fath komt niet alleen. Behalve door zijn echtgenote eenmaal zelf mannequin wordt hij vergezeld door acht mannequins, vier kleedsters, drie secretarissen, een pubiiciteitschef, kortom een gevolg van ongeveer twintig personen. Men heeft een aardige collectie bagage bij zich. Er zullen honderd japonnen getoond worden. Ze werden verzekerd tegen een bedrag van 60 mil lioen Francs. Het moge ons een inzicht geven in welk milieu we ons bevinden, nog duidelijker taal spreekt, dat eigen} juwelen worden meegebracht, eigen schoeisel, eigen bont en eigen hoedjes, passend bij de extreme toiletten, waar in de slanke mannequins straks door de zalen van het Hotel zullen schrijden. De douane begint er maar niet eens aan de koffers aan de grens te openen. Alles is verzegeld, en na Zondag zullen zij in het hotel komen controleren, of de collectie in haar geheel weer het land uitgaat. Het is namelijk niet de bedoeling de te tonen toiletten te verkopen. Er behoefde dus door Fath alleen maar een cautie gestort te worden. Geen invoerrechten. Ook de schoonheid van het oude Friese stadje Sloten werd dank zij „Heemschut" bewaard. Hoewel Heemschut, waar de schoon heid van stad en land op het spel staan, op de bres verschijnt, toch sluit zij geenszins het oog voor de noodzaak van industrialisatie. Maar wel verkon digt het steeds zijn devies: „Spaart en behoudt de schoonheid van ons land en (Van onze correspondent te Amsterdam) rjVER enkele weken zal de bond Heemschut, die in haar betrekkelijk kort be staan een formidabele staat van dienst tegenover land en volk heeft verwor ven, veertig jaren oud zijn. Het was in 1911, dat de bond Heemschut (woonoord- bouwt nieUwe fabrieken zó, dat ook in bescherming) werd opgericht. De aanleiding was de afbraak van een fraai landelijke omgeving de schoonheid middeleeuws huisje in Monnikendam, dat plaats moest maken voor een modern n-et verloren gaat". Ons land is in de bouwsel. Reeds in de 19e eeuw groeide de ongerustheid onder de minnaars van ,00p der jaren „Heemschut-minded" natuur- en stedenschoon wegens de afbraken en het schoonheidsbederf op grote gewor(jcn getuige het feit, dat het de- schaal. Zo zou het Muiderslot voor afbraak verkocht zijn geworden, als Koning partemcnt van 0.K W. de Bond met Willem I niet persoonlijk had ingegrepen. Reeds toen poogden mensen als 250.000 per jaar subsidieert. Ook bijna Alberdink Thym, Potgieter, Busken Huet en vele anderen het volk wakker te aUe provinciale besturen verlenen een schudden uit zijn onverschilligheid tegenover de plannen, die in de 19e eeuw subsidie zoveel schoons aan de moloch „Verkeer" hebben opgeofferd. nOK nu moet men in Heemschut's 1JEEMSCHUT, thans 200 verenigingen voor behoud van Nederlands schoon- 0°K En men heeft niet alleen voor het hoofdkwartier voortdurend op zijn behoud gestreden, doch ook in verval qui vive zijn. Actueel is bijvoorbeeld de heid överkoepelend, heeft in die veertig geraakte, onvervangbare monumenten grote verkeersweg, die dwars door jaren veel bereikt.Daar zijn allereerst gerestaureerd. Verder was er de voort- Amersfoort is ontworpen. De stads- de resultaten op het gebied van de durende strijd voor het behoud van het gracht, de Beek, wil men voor dez. bestrijding van ontsierende reclames, natuurschoon in Nederland, voor dat in doorbraak dempen, hetgeen een ern stige aantasting van de historische ont- Tal van gemeente-verordeningen ver- 1918 de Boswet tot stand kwam. bieden dit reeds, maar helaas laten die- Vervolgens van voorkomen vanonge- wikkeling is. Amersfoort bezit name- zelfde gemeenten vaak ontduidingen wenste dempingen, zoals in 1921 van de ijjj. iets dat in de wereld uniek is: een toe bij reclameborden en lichtmasten, tuinen te Leeuwarden en van grachtjes dubbele «rnehtenrin? rnnd de stad Lintbebouwing, waartegen door de in Ijlst en Sneek. HeemschutweXrich wed. tot de bekende heemschutter wijlen Dr. Henri Kroon om het reeds genomen raadsbe- Polak, fel in woord en geschrift werd „Open oog voor industrialisatie q]uit daf de Gedeputterde staten van gestreden, vindt men thans vrijwel al- Drie commissies vormen de voelho- Utrecht hebben goedgekeurd, vernie- gemeen uit den boze. Ook internatio- rens van bet jn Amsterdam zetelende Mgd te krijgen. naai trok de actie van Heemschut de Bondsbestuur. De eerste commissie: „De Monnikendam ziet zijn fraaie stads- aandacht. In 1931 verstrekte de bond op weg ;n bet landschap" beoogt voorna- silhouet bedreigd door een uitbreiding verzoek van de Deense regering een meijjk de aanleg van aesthetisch ver- van de stad naar het Westen Bij Zwcl- model-reclame-verordening. antwoorde land- en waterwegen. De le gaat men de TJseloever verminken tweede „Stad en dorp", werkt mede aan door er een electrische centrale op LIET BEHOUD van oude gebouwen het behoud van dorpspleinen en brin- te bouwen. niet uit kleinzielig conservatisme, ken, de zorg voor goede dorps-bebou- Zo is de strijd van Heemschut nog maar alleen wanneer een schoonheids- wingen, het opruimen van ontsieringen geenszins overbodig geworden, en het element verloren dreigt te gaan, is een en het verbeteren van de beplantingen. Nederlandse volk mag de Bond danken van de punten op Heemschut's werk- Als derde is er de commissie „Heem- voor het zo velerlei en moeizame werk, programma. schut en de jeugd". dat hij heeft verricht. \^JAT wel te koop zal worden aange boden dat zijn de bijzondere par fums, die karakteristiek ziin voor en aan het Modehuis Fath: Canastra, Irigris en Green Water. Men moet er niet te kwistig mee omspringen, want een vin gerhoed vol van dit bijzondere reuk water kost zo'n twaalf-en-een-halve gulden. Er zijn flacons, waar honderd vijfentwintig gulden voor wordt neer geteld. Er zullen misschien onnozele zielen zijn, die zich afvragen, of voor dit ge beuren voldoende belangstelling be staat. Laten we er onszelf .toerekenen. In volmaakte onschuld hebben we in lichtingen gevraagd aan de heer Fred. A. Roozen, de directeur-eigenaar van het Victoriahotel. De heer Roozen, 45 jaar, groot, slank, wijs en ruim ervaren in het hotel- en restaurantbedrijf all over the world, zegt: „We kunnen lang niet aan de vraag naar plaatsen vol doen. Zaterdagmiddag is er show tij dens de thee, 's avonds bij het diner, waarbij we ook drie gezanten tot onze gasten mogen rekenen, en Zondag tij dens de thee. Twee kantoordames heb ben zich uitsluitend bezig gehouden met de registratie der gasten. Het is een organisatie geweest, die weken voorbe reiding eisie. Ei zullen 1600 the's ver werkt worden en 400 diners. Gedurende de show zullen de ken ners niet serveren. Dit om alle risico te vermijden. Vergeet U niet, een derge lijke show is in Nederland nog nooit gegeven. „Victoria" heeft op dit punt een reputatie. Verleden jaar kwam het Parijse Huis Molineux hier al. Ook Carven en Lanvin hielden hier show, en Offerman demonstreerde de Weense Haute Couture. Mijn vrouw is Pari- sienne en kent dit vak. Wij konden ons hotel dus afstemmen op de bijzondere eisen, die bij een show gesteld worden. Speciale verlichting, interieuraankle ding enz. Onze zalen lenen er zich uit stekend voor. Het vaste personeel van het Victoria hotel telt liefst 160 a 180 man. Er zijn dertig kellners onder normale omstan digheden. Ter gelegenheid ,van Fath's bezoek wordt het aantal gerokte diena ren uitgebreid tot honderd. Zaterdag middag tussen thee en diner in drie uur tijds moeten enkele zalen een totale verandering ondergaan. Zelfs de heer Roozen, die iets dergelijks in zijn bedrijf al enige malen meemaakte en leidde, noemt deze transformatie nog enerverend. Het is een complete wed strijd van het gemobiliseerde personeel tegen de klok. Niet omdat het de men sen opgelegd is, maar uit pure sportivi teit. Het is net een toneel tussen de be drijven door, wanneer er een décorwis seling moet £aats vinden in de minste tijd. Met dat verschil, dat hier niets mechanisch gaat. maar alles met de hand. En er mogen natuurlijk geen brokken gemaakt worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5