Bodemkundig Laboratorium te Kampen verricht nuttig werk Het nieuwe boek Corruptie onder officieren van Indonesische leger? VRUCHTBAAR LAND UIT ZILT WATER Nieuwe inpolderingen in voorbereiding Onderwaterkartering als basis voor verder werk Keng Po spreekt ernstige beschuldigingen uit Oosterse gewoonten KAMERPLANTEN Winierbloeiende Begonia's Soldaten varen thuis Coriisone: geneesmiddel tegen de gevaarlijke gewrichtsrheumatiek Twee Amerikanen en een Zwitser leverden prachtig werk VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever). Dromerig ligt daar aan Vloeddyk ln Kampen het oude Spinhuis, eens het militaire hospitaal voor besmettelijke ziekten, thans, na een flinke uitbrei ding, de zetel van een belangrijk onderdeel van de Directie. Wieringermeer (Noordoostpolderwerken), het Bodemkundig Laboratorium. Dit staat onder leiding van dr. ir. A. J. Zuur en houdt zich bezig met het onderzoek van de in te polderen en ingepolderde gronden in de vroegere Zuiderzee op de aan wezigheid van slib, veen, zand en kalk. Op deze wijze krijgt men een inzicht in de bruikbaarheid van de nieuwe gronden voor landbouw en veeteelt en kan men zelfs nog voor de inpoldering al enigermate uitmaken, welke buiten de dijken moeten blijven en welke moeten worden drooggemaakt. niet te verwaarlozen voordelen. Zij hebben het land in één stuk achter hun nieuwe huis en bedrijf. Dan is het land prima ontwaterd en heeft het ten hoogs% 2%% sloten instede van de 525%, welke er op het oude land zijn. Maar het allerbelangrijkste is wel, dat de kalibemesting op de zwaarder*- gronden lager, het algemene vrucht baarheidsniveau heel wat gunstiger is. De pachters hebben zich bij de be bouwing aan enige voorschriften te houden, maar zijn overigens vrij in de exploitatiewjjze. Waarom is dat grondonderzoek nu zo belangrijk? Wij spraken er over met een der medewerkers van het la boratorium, ir. H. Smits. Deze ver telde ons, dat het restant van het IJselmeer tenminste 100.000 ha. moet beslaan. Dit houdt verband met de zoetwatervoorziening van Friesland, Noord-Holland en ten dele ook van Overijsel. De taak voor degenen, die de polders maken is nu, zo veel mo gelijk zand buiten de dijken te houden en de klei daarbinnen. Om dit te we ten, is een volledige onderwaterkarte ring nodig, ten einde de dijk op de juiste plaats te laten leggen. Dit ver eist een voorbereiding van wel tien jaar. Van het gehele IJselmeer be staat reeds een bodemkaart, welke be trekkelijk gedétailleerd 'werd voor de thans zo actuele Oosterpolder. De no dige kennis verwierf men door het nemen van grondmonsters. Tweede taak van het laboratorium is het nu, wanneer de gronden droog gevallen zijn, de kartering meer in détail te doen geschieden dan onder water mogelijk is. Er wordt een pro fiel gestoken door met een schop een gat te graven. Het net wordt nu in stede van 500 meter onder water nau wer gemaakt tot 250 meter. De aldus verkregen monsters worden weer in het laboratorium onderzocht. Derde taak is om de grondmonsters te onderzoeken van alle proefvelden Vele soorten kunstmeststoffen worden geprobeerd. Geen kalkmeststoffen, omdat de grond reeds voldoende kalk- rijk is. Vierde taak is het gras- en gewas onderzoek der proefvelden. De rege ring heeft in de Noord-Oostpolder de gronden in cultuur zolang er bijzonde re risico's aan verbonden zijn. Die tij delijke staatsexploitatie wordt na ont ginning, huizen- en wegenbouw ver vangen door verpachting der kavels Pachters worden geselecteerd. In deze herfst wordt weer land aan pachters uitgegeven en wel 300 boer derijen van 12 H.A., 24 H.A., 36 H A. en enkele zelfs van 48 H.A. Daarvoor zijn 3000 reflectanten, die zorgvuldig door de directie van de Wieringermeer geselecteerd worden. De verpachting gaat niet bij opbod, maar bij keuze. Gekeken wordt naai de opleiding, de boerenafkomst, dé samenstelling van het gezin, het be schikbare kapitaal of het bezit aan de machines en dan, na grondig onder zoek, staat de directie voor de even moeilijke als ondankbare taak haar keuze uit de gegadigden te doen. De pachtprijs bedraagt 160.a 170.per H.A. Dat is hoog verge leken bij die van het oude land, maar de nieuwe pachters genieten enkele Bacteriologisch en Botanisch onderzoek. Daar zijn bij het laboratorium nog twee afzonderlijke afdelingen, de bacteriologische en de botanische. Hei microbiologische onderzoek heeft tot hoofdtaak de bereiding der entstof voor de groei van klavers en vlinderbloe migen. Deze entstof heeft slechts een beperkte houdbaarheid en moet daar door vrij vlug na de bereiding gebruik; worden. Er is nu een procédé ontwikkeld be staande uit het opnemen van entstof in een veenmengsel, waardoor dê houdbaarheid sterk is opgevoerd. De bacterieën worden met het zaad ver mengd en dan uitgezaaid. Het plantkundig onderzoek, waar voor op de binnenplaats ook kassen aanwezig zijn, waar de resultaten der entingen kunnen nagegaan worden, heeft hoofdzakelijk ten doel de on- kruidbestrijding langs biologische en chemische weg te bekijken. Tevens worden parasieten, insecten met che mische middelen bestreden. In het al gemeen wordt hier bijzondere aan dacht gewijd aan flora, fauna en in de polder voorkomende vogels. Grootse inpolderingsplannen ln voorbereiding. Maar ook buiten de Noord-Oostpol der heeft het Bodemkundig Labora torium in Kampen een hoogst belang rijke taak. Zo heeft het een rol van betekenis gespeeld bij de ontzilting der Zuidhollandse en Zeeuwse polders na de inundaties gedurende de oorlog, waarvoor in Goes van 1945'48 een dépendance gevestigd was. Uit de re sultaten van het wetenschappelijk bo demkundig onderzoek kon worden na gegaan, wanneer er ingezaaid kan worden. Dan is voor de naaste toekomst in voorbereiding de inpoldering van de Braakman bij Terneuzen en van gor zen (dit zijn uiterwaarden) in de mond der afgedamde Brielse Maas (een complex van 300 H.A.) Als het IJselmeer eenmaal droog is, wordt de vraag overwogen, of men ook verder zal gaan met de inpol dering der Waddenzee. Aan bod komt eerst een stuk ten Noorden van Wie- ringen, het Balgzand en de Waard- gronden. De onderwaterkartering daarvan en van een gebied ten Zui den van Vlieland en Texel alsmede van de tussen Friesland en Groningen liggende Lauwerszee in nauwe samen werking met de Dienst van de Rijks waterstaat verkeert in vergevorderde staat van voorbereiding. Zo wordt daar in het gebouwencom plex aan de Vloeddijk in Kampen, aan de rand van het nieuwe land onttrok ken aan de zilte baren staag voorbe reid de vergroting van het bodem areaal van Nederland, gedachtig aan de woorden op het monument op de Afsluitdijk: Een volk, dat leeft, werkt aan zijn toekomst. De weg naar Australië. - Uity informatie". Arnhem. Dit boekje, dat een handleiding wi! zijn voor emigranten naar Australië, bevat niet de namen van de samen stellers. Dit is op zichzelf een veeg teken. Voorts deelt de uitgever mede, dat de vm,ger °P een„ wonde *n - C9mon Inirir* n- *in-ïnw/vo aroor Tisn/, het de sporen draagt van de haast, waarmede het geschreven is. Dit is maar al te waar. Als men wa' gegevens van officiële instanties samen voegt in een brochure, dan kan men dat een waardevolle bron van inlich tingen noemen, doch het is het niet. De schrijvers geven blijk niet op de hoogte te zijn van het emigratie- vraagstuk. noch van de gang van za ken. De ontleende gegevens behoeven op zichzelf nog niet onjuist te zijn, ter wijl toch een minder deskundige sa menvoeging het gebruik ervan beden kelijk maakt. We kunnen dit gelegenheidsboekje, dat enkel de emigratie als een mecha nisch geval beschouwt, dan ook nie! aanbevelen. Jan Mens: „Er wacht een haven"; uitg. Kosmos, Amsterdam. Een nieuw boek van Jan Mens, die ons zulke prachtige werken schonk in zijn trilogie over Griet Manshande, be gint men te lezen met hooggespannen verwachtingen. Terecht, want ook dit maal schenkt de auteur een gaaf, le vensecht verhaal. Het speelt in het hart van Amsterdam (op de „eilanden"), zo omstreeks 1910 en het houdt zich voor al bezig met de strijd van de opkomen de arbeidersbeweging voor meer recht en sociale zekerheid Toch is dit niet een tendenz zomaar: veeleer een ge- se lenis van kleine mensen, wier lot en leven, wier geluk en zorg vooral bepaald worden door milieu en socia le omstandigheden. Een zeer mooi, *te"k geschreven boek. (Van onze correspondent te Djakarta). Er is hier in de hoofdstad nogal wat opschudding veroorzaakt door een even sensationele als vrijmoedige publicatie in het vooraanstaande Chinese dagblad „Keng Po". Dit blad schreef in een hoofdartikel, dat de Indonesi sche regering over voldoende bewijzen beschikt om meer dan twintig hoge officieren van de legerleiding te ontslaan wegens corruptieve handelingen en incompetentie, doch dat de regering aarzelt zulks te doen uit vrees voor een groot schandaal, dat de toch al labiele situatie maar zou verslechteren. De regering heeft, bij monde van het departement van voorlichting, hierop ge antwoord, dat haar de bedoelde bewijzen niet ter beschikking staan, doch dat zij niet zal terugschrikken voor maatregelen, indien inderdaad corruptieve handelingen zouden hebben plaats gehad op welk terrein van haar werk zaamheid ook. gen. Smokkelarij, ontduiding van de viezen- en andere bepalingen, ge paard gaande met grotere of kleinere „vergoedingen" zijn aan de orde van de dag. En er gaat geen Pasar Malam (een soort kermis, waar de goktentjes de voornaamste attracties vormen" voorbij of er worden tekorten en mal versaties ontdekt. Lang niet alle onregelmatigheden in dit land kunnen uiteraard samengevat worden in het funeste woord corruptie en veel van deze onregelmatigheden kunnen, zo al niet goed gepraat dan toch verklaard worden uit het feit, dat het in een politiek, sociaal en eco nomisch nog zo fel gistend en woe lend land als het jonge Indonesië nu eenmaal nog lang niet op alle punten op rolletjes kan lopen. Maar 't kwaad is er. Het sluimert nog. Hier en daai steekt het reeds fel en dodelijk de kop op. Daarom is het goed, dat de Keng Po de regering op haar plicht gewezen heeft. Moge de regering haar plicht verstaan en een streng en ob jectief onderzoek instellen. Want wan neer de regering nu aarzelt en wjjkt is er straks geen redden meer aan Geen kwaad woekert in het Oosten zo snel en wortelt zo diep als corruptie. De Keng Po tekent bij haar be schuldiging aan, dat de redactie lang heeft geaarzeld de dingen bij de naam te noemen, doch dat zij deze aarze ling opzij heeft gezet op grond van premier Natsir's recente uitspraak Bij de bestrijding van alle soorten wanorde moet men durven!" Dat de regering van ingrijpen ernstige ge volgen vreest, kan het blad begrijpen, doch delen kan het die vrees niet want: „Het kritieke moment van he den is beslissend voor het peil, waarop het leger en de nationale regering van Indonesië in de toekomst zullen staan Juist in een kritieke situatie als die van heden mag de regering niet lan ger aarzelen om radicaal tot zuive ring over te gaan." Zowel de publicatie zelf als het 1 daarop gevolgde commentaar leggen samenleving van de jonge staat Indo nesie. Want het gerucht over corrup tie zo al niet de corruptie zelve, tier' hier welig. De verhalen over officie ren, die op vreemde wijze viet hoge aankoopsommen en met legervoorra- den en -materieel omspringen zijn legio. Evenals de verhalen over merk waardige financieringsmethoden bij di verse regeringsinstanties en diensten Grote sommen verdwijnen spoorloos ot min of meer openlijk in de zakken vai hoge ambtenaren. Bij ontdekking volgt veelal geen aangifte bij de politie, aan gezien men hier op typisch Oosterse wijze, waar in allerlei hogere of lagere officiële functies de familiebanden nauw dooreen geweven zijn, deze za ken liever onderling „regelt". Vooral ook bij de belastingen zijn tal van ho gere of lagere ambtenaren niet be stand tegen de geraffineerde verlel dingsmethoden van rijke handelaren, die op het stuk van belastingaanslagen en met behulp van zonderlinge boek houdingen de grens tussen steekpen ningen en vriendschapsgeschenken bft zonder vernuftig weten te verdoeze len. Een andere dienst, waar de amb tenaren aan grote verleidingen wor den blootgesteld, is de immigratie er is vrijwel geen kantoor, waar het personeel zo rijk voorzien is van dure Ronson-aanstekers, Parkers of fraaie polshorloges als op het kantoor van de Immigratiedienst, waar ook in In donesie. Doch ook op ander terrein in de handel bijvoorbeeld, kan niet al tijd alles het volle daglicht verdra- Auto in botsing met kanon Een personenauto, bestuurd door de heer Dickman, eige laar van het hotel „De Mallejan" te Vierhouten, is Don derdagavond in de buurt van Elspeet tegen een stilstaand kanon aangereden. De loop van het kanon drong dwars door de auto. Mevrouw Dickman werd zwaar gewond. Haar echtgenoot en een andere passagier, een dame uit Nun- speet, werden minder ernstig gewond. Militairen waren bezig geweest het ka non te koppelen Zij verklaarden, waar- schuwingsseinen aan de autobestuur der te hebben gegeven. WAARDEZENDINGEN NAAR DUITSLAND Het is, in het verkeer met West Duitsland en West Berlijn verboden in brieven en doosjes met aangegeven waarde in omloop zijnde munten, van welk land ook (gouden en zilveren munten inbegrepen), edele metalen in staven, chéques, wissels, effecten en andere betalingsmiddelen, zomede waardepapieren of andere schuld of eigendomsbewijzen te sluiten. Indien dergelijke stukken zonder de vereiste toestemming aldaar worden ontvangen met de bedoeling deze in te voeren, zullen zij verbeurd worden verklaard. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Montfoort: W. L. Mul der te Maartensdijk. Aangenomen naar Woldendorp (toezegging)J. Colijn, res. legerpredikant, woonachtig te Appin- gedam; naar Breda (vacature J. C. H. Jurg): J. J. Stoutjesdijk te Zevenhuizen (Z.H.) Gereformeerde Kerken. Beroepen te Woubrugge: G. Bouma, candidaat te 's Gravenhage. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.). Aangenomen naar Twijzel: C. Trimp, candidaat te Amstelveen, die be dankte voor: Aduard, Arum, Barendrecht. Garelsweer, Haren, Hoek, Wernerwoude, Niezijl-Kommerdijk', Noord-Bergum, Nije- ga-Opeinde-Suameer, Oud-Loosdrecht, Uithuizen en Winschoten. Christ Gereformeerde Kerken. Beroepen te Noordeloos: M. S. Roos, candidaat te Naarden. Familiegesprekken met Oost en West Van 18 t/m 23, van 26 t/m 30 Decem ber 1950 en van 2 t/m 6 Januari 1951 zijn Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken (familiegesprekken) met een maximale duur van 3 minuten toegelaten over de rechtstreekse radiotelefoonverbindingen met Indonesië, Suriname en, de Neder landse Antillen tegen het verlaagde ta rief van f 10.50 voor de eerste en f 12.75 voor de tweede Indonesische zone en tegen het verlaagde tarief van f 12.60 voor Paramaribo, Willemstad/Curacao en Oranjestad/Aruba. De roomskatholieke bisschoppen van Amerika hebben hun ontzetting uitgesproken over de apothie van de christelijke naties en de futiliteit van hun protesten tegen de vervolging van katholieken in Oost-Europa. Nu er weer volop winterbloeiende be gonia's te koop zijn, verdient het aanbeveling, eens iets over de behande ling van deze tere kamerplant te schrijven. Menige huisvrouw wordt er toe ver leid zich zo'n rijkbloeiende grootbloe- mige begonia aan te schaffen en ik kan mij dat ook levendig voorstellen. Maaru moet er rekening mee hou den, dat de houdbaarheid van die grootbloemige soorten nogal te wensen over laat. U behoeft heus niet vreemd op te kijken, als na enkele dagen alle bloemen en knoppen op de grond lig gen. En dan is uw plant spoedig ver huisd naar de vuilnisbak. Is er dan niets tegen te doen? Zeker. Wanneer u de plant maar goed be handelt en op de juiste wijze verzorgt, kunt u wekenlang plezier van haar hebben. Het is niet de bedoeling de bloemenkoopman op de markt of langs de deur te benadelen, doch een winter bloeiende begonia is nu eenmaal geen plant die men daér koopt. Juist omdat ze niet tegen grote temperatuursver schillen kan, dient ze bij een bloem- winkelier, in een solide zaak, gekocht te worden. Dat is punt één, waaraan u dient te denken. Een begonia kan niet geplaatst wor den in een onverwarmde kamer of in een kamer die vanuit een aangrenzend vertrek verwarmd wordt; dat is veel te koud voor haar. Zij is een van de weinige kamerplanten die een normale woonkamertemperatuur op prijs stel len. U dient er voor te zorgen dat dag en nachttemperatuur zo weinig moge lijk uiteenlopen. Voor centraal ver warmde kamers zou ze een geschikte kamerplant zijn. doch daar heeft ze de droge warmte weer tegen. Veel water laten verdampen is in die vertrekken dus een eerste voorwaarde. Licht moet de plant volop hebben en, als het mo gelijk is. zet haar dan voor een venster op het Zuiden. U zult eens zien hoe dankbaar ze is voor dat nu zo schaarse zonnetje. Ook ten opzichte van het gieten zult u de nodige voorzichtigheid moeten betrachten. Begonia's hebben een hart grondige hekel aan koud leidingwater. U. kunt gerust leidingwater gebruiken, doch doe er dan een scheut warm wa ter doorheen, zodat het in ieder geval de temperatuur van de kamer heeft aangenomen. Begonia's moeten ook zo weinig mogelijk verzet worden; elke dag verplaatsen werkt de knopval in de hand. Vraag naar de kleinbloemige Ege's Favorite, die behoudt het langst haar weelderige bloemenpracht. De bevoegdheid, de titel van verpleegsters overpleger te voeren, komt slechts toe aan hen, wie het door de wet beschermde Staatsinsigne is uit gereikt. Op dit feit wordt bij het 5-jarig bestaan van de Federatie van Nederlandse Verenigingen, omvattende 7 verpleegstersbonden, die de be langen van de verpleging en verplegenden behartigen, extra de aandacht gevestigd, daar nog velen in ons land ten onrechte in de mening ver deren, dat ieder, die het uniform van verplegende draagt, dit inderdaad is. Op bijgaajide foto komen de afbeeldingen van het Staatsinsigne voor. Bovenste rij: v.l.n.r. het A-diploma, algemene ziekenverpleging (zgn. „Witte Kruis"); A+B diploma „Witte- en Zwarte Kruis; B-diploma, ver pleging zenuw- en geesteszieken (zgn. „Zwarte Kruis"). De verpleegster met het „Witte Kruis" (eventueel met Zwarte Kruis) kan zich verder be kwamen voor de aantekening: Kraamverpleging, zgn. „Ooievaartje" (af beelding links onder); Kinderverpleging (afb. midden onder) en Wijkver pleging (afb. rechts onder). De zuster met het insigne met de aantekening Wijkverpleging, moet in het bezit zijn van de aantekening Kraamverpleging. Sinds Zondag werd op de vlieg basis Twenthe de soldaat P. van G. uit Valkenswaard vermist. Woensdagavond vond men het lijk in een beekje. De jongeman is vermoedelijk 's nachts naast een bruggetje over de beek gere den en verdronken. DORSETSHIRE (rep.) 15 Nov. van Djakarta naar Rotterdam ver trokken. EMPIRE BRENT (rep.) Djakarta- Rotterdam 15 Nov. 200 mijl Z.Z.O. Port Sudan. JOH. v. OLDENBARNEVELT (rep.) Djakarta-Amsterdam arriveerde 15 Nov. te Port Said. JJET BERICHT over de toekenning van de Nobelprijs voor physiologie en ge neeskunde aan de Amerikaanse ge leerden Edward C. Kendall en Philip C. Hench en aan de Zwitserse chemicus Prof. Dr. Tadeus Reiehstein, die met zijn drieën de prijs van 150.000 Zweedse kro nen zullen moeten delen, heeft opnieuw de aandacht der gehele wereld gevestigd op de betekenis van het hormoon „cor tisone". Cortisone heeft grote bekendheid ver worven als geneesmiddel tegen ge wrichtsrheumatiek. De ellende die de gewrichtsrheuma tiek veroorzaakt is ontstellend groot en men stond er tot nu toe vrijwel machte loos tegenover. Een werkelijk afdoend geneesmiddel was nog steeds niet gevon den En deze zeer pijnlijke ziekte komt vrij veel voor, zodat hier zeer grote so ciale belangen mee gemoeid zijn. In Amerika lijden b.v. een millioen mensen aan deze ziente en jaarlijks sterven er 40.000 van deze patiënten. Dr. P. Mun tendam, staatssecretaris voor de volks gezondheid, heeft er dezer dagen bij de opening van een rheumakliniek in Nij- mege nog op gewezen dat rheuma de ziekte is die de grootste sociale lasten veroorzaakt. Maar door het werk van Kendall, Reiehstein en Hench is er voor de ge nezing van rheuma zoveel goede ver wachting en gegronde hoop gewekt dat de Nobelstichting termen aanwezig acht te om dit pionierswerk te bekronen met de Nobelprijs. Knap werk. Het cortisone komt voor ln het men selijk lichaam als één van de 28 hor monen van de bijnierschors. Het is een knap staaltje van chemisch grootmees terschap geweest van de hoogleraren Reiehstein en Kendall onafhankelijk van elkaar dit product geïsoleerd te hebben uit het gecompliceerde mengsel van hormonen van de bijnierschors. En na het isoleren is men er ook in geslaagd de stof te identificeren, d.w.z. vast te stellen w lke structuur deze verbin ding heeft. Het is een gelukkige gedachte ge weest van de Amerikaanse rhjumato- loog Dr. Hench om na te gaan of het product van Kendall ook geneeskrach tig zou kunnen werken ten opzichte van gewrichtsrheuma. Hij had n.l. waar genomen dat zwangerschap, honger, geelzucht en chirurgische operaties de pijn van rheumapatiënten konden ver lichten en de gewrichtszwelling konden doen afnemen. En hij vermoedde dat die verlichting veroorzaakt wordt door een stimulering van de bijnierschors. Hij achtte het waarschijnlijk dat het doer Kendall geïsoleerde bijnierschors- hormoon cortisone óók een dergelijke oefenen en dus misschien ook het rheu- malijden zou kunnen verlichten. Het resultaat van zijn onderzoek was zeer verrassend. Niet alleen verdwenen de pijnen, maar de gewrichten kregen hun functies terug en de patiënt, die misschien in jaren niet had kunnen lo pen, herstelde prachtig. Het bleek echter noodzakelijk te zijn de toediening van cortisone regelma tig te herhalen, net als de insulinde- injecties bij suikerpatiënten. Nieuwe activiteit. Hiermee was een nieuw veld van on derzoek ontsloten en zowel aan het chemische als aan het medische front ontstond grote activiteit om de berei ding èn toepassing van cortisone in de gewenste richting te ontwikkelen. De eerste vraag was: hoe komen we aan cortisone? Welnu, het bleek dat de gal van koeien een stof bevat waaruit langs zeer moei lijke en dure weg cortisone bereid kan worden. Deze bereiding omvatte aan vankelijk 37 trappen en voerde tot een opbrengst van 0.05%, d.w.z. uit 100 kg van deze grondstof was 50 gram cor tisone te maken. In verband met deze bereiding heeft een Amerikaanse che mische fabriek met enkele grote abat toirs een contract afgesloten voor de levering van 200.000 rundergallen per jaar. Inmiddels is het gelukt de bereiding van cortisone te vereenvoudigen. De prijs van cortisone bedroeg in Augus tus 1949 200 dollar per gram. In Sep tember 1950 was de prijs al gedaald tot 50 dollar per gram. In Amerika zijn al 6500 ziekenhuizen voorzien van corti sone. De kosten van de gemiddelde do sering bedragen 2.50 tot 5.— dollar per dag. Er is intensief gezocht naar andere bronnen voor grondstoffen waaruit cor tisone bereid kan worden. En nu heeft men in de zaden van een Afrikaanse klimplant een stof gevonden, sarmen- togenine, waaruit langs 20 trappen cor tisone bereid kan worden. Toen dit ge vonden was is meteen een Amerikaan se expeditie naar Afrika gezonden om pa te gaan of deze plant ook in cultuur gebracht kan worden en dan ook in andere klimaten dan het Afrikaanse, waar ze inheems is. Nu heeft men bij dit onderzoek in Afrika 35 strophantus-soorten, waartoe deze klimplant (strophantus sarmento- sus) behoort, aangetroffen. Men ver wacht bij zoveel materiaal van onder zoek nog wel enige jaren nodig te hebben voordat de botanische experts tot een verantwoord advies kunnen komen over de cultuur van de plant die de grootste hoeveelheid sarmentogenine kan leveren. Zo heeft het werk van Kendall, Reieh stein en Hench belangrijke perspectie ven geopend voor de bestrijding van een ernstige ziekte en het heeft voor de wetenschap nieuwe terreinen ont sloten, die in de toekomst nog van grote betekenis kunnen zijn niet alleen voor de rheumabestrijding maar mogelijk ook voor andere therapeutische toepassin gen. Dr. A. E. SCHOUTEN.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9