Vier voorwaarden van de Chinese communisten in Koreaans geschil? Dr. Drees wil geen benoeming van een Chr, Hist, minister VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Assemblée der V.N. verwerpt de „vredesoproep van Stockholm" Mej. Klompé tot rapporteur in Raad van Europa benoemd de Tegenvoorstellen voor gesprek van Grote Vier Zaterdag 18 Nov. 1950 147e Jaargang No. 271 Amerika moei Tsjiang Kai Sjek niet langer erkennen Tragisch ongeval te Julianadorp Een eeuw Rijkstelegraaf en Ned. postzegel Een buffer-zone onder Noordelijk bestuur BEVIN NAAR DUITSLAND Honderd kilometer Mandsjoerije van Jimmy Brown als bokser Geruchten om Vermeer zijn geruchten Geen algemene compen satie voor huurverhoging Tweede walvis-expeditie is in studie KoAt UeMdk DE GOEDKOPE SIGAREN EENVOUDIGER VERPAKT Amerika steunt Nederland niet VEERPONT OMGESLAGEN IN KROATIË. Kardinaal Mindszenty verloor zijn geheugen en spraak Poolse ambtenaren vluch ten naar het Westen Twee-en-twintig Labourieden vragen BUREAU: ADMINISTRATIE Voordum 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. VAN een zijde, welke in nauwe verbinding staat met de Sowjetrussische dele gatie bij de Verenigde Naties, werd vernomen dat de Chinese communistische autoriteiten bereid zouden zijn zich op de vier volgende voorwaarden niet meer met de gang van zaken in Korea in te laten: 1. Het stichten van een „buffer zone ten Zuiden van de Koreaans-Mandsjoerijse grens, onder bestuur van de huidige Noordkoreaanse autoriteiten. 2. Het terugtrekken van de zevende Ame rikaanse vloot uit de wateren rondom Formosa. 3. Een herroeping door de Amerikaanse regering van haar erkenning van het bewind van Tsjiang Kai-Sjek op Formosa en 4. Een concrete verklaring van de Amerikaanse regering, dat zij geen bijstand meer zal geven aan het bewind van Tsjiang Kai-Sjek. Het was niet mogelijk na te gaan of deze voorwaarden van de regering te Peking zelf, of in feite van het Kremlin afkomstig zouden zijn. Vierjarig jongetje gedood Gistermiddag om één uur is in de .Friese Buurt" te Julianadorp de vier jarige Jan Jacob Kouwenberg van een bespannen wagen gevallen en onder één der wielen terecht gekomen. Het kind werd op slag gedood. Zijn vader, de overwegwachter van de spoorwegovergang aan de Korte Vliet, had met de paard-en-wagen een vracht bieten weggebracht. De jongen zat naast hem op de bok, toen de heer K. via Rijksweg en Doggersvaart te rugkeerde. Bij het nemen van de bocht naar de Korte Vliet, juist toen de wa gen linksaf de brug op reed, is het kind van de wagen gevallen, met het bovengenoemde tragische gevolg. Het lijkje is naar het gemeenteziekenhuis te Den Helder overgebracht. (Van onze Haagse redacteur). In 1952 zal de P. T. T. de honderd jarige herdenking vieren van de Ne derlandse postzegel en van de Rijks telegraaf. Ter gelegenheid daarvan wordt in Utrecht een postzegeltentoon stelling gehouden en in Den Haag een telegraaftentoonstelling. Uit dezelfde bron komt nog het be richt dat „van betrouwbare zijde" werd vernomen dat de Amerikaanse regering bereid zou zijn de Chinese communis tische regering het stichten van een bufferzone ten zuiden van de Jaloe, ter diepte van ongeveer vijftig kilome ter die door een commissie der Ver. Naties zou moeten worden bestuurd, voor te stellen. Leden van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties, verklaarden dat weliswaar te Washington is gesproken over het vraagstuk van een neutrale zone ten zuiden van de Jaloe, doch dat er geen aanwijzingen bestaan dat be sloten zou zijn de regering te Peking een vastomlijnd aanbod te doen. Zij voegden hieraan toe dat het twijfel achtig is of de Amerikaanse delegatie enig rechtstreeks contact zal hebben met de vertegenwoordigers der Chine se comunistische regering, daar deze er waarschijnlijk de voorkeur aan zul len geven te onderhandelen door be middeling van een staat, die hetbe- wind te Peking heeft erkend, zoais Engeland of India. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal van 9 tot 11 December een bezoek aan West-Duits land brengen. Hij zal de heenreis via Hoek van Holland maken. De route van de terugreis is nog niet vastge steld. De verbonden troepen zijn de Mand- sjoerjjse grens tot op 100 kilometer af stand hemelsbreedte genaderd zonder veel tegenstand te ondervinden. Op het noordoostelijk front hebben Amerikaan se mariniers de benedenhoek van het Tsjosin-bekken bereikt. Speciale in structeurs zijn begonnen met het geven van cursussen over leven en vechten op het veld in de winter. Te Tokio is meegedeeld, dat het aan tal Zuidkoreaanse burgers, dat in de loop der vijandelijkheden is gedood of terechtgesteld, 111.732 bedraagt. 106.604 werden gewond en 57.777 worden ver mist. De verliezen van het leger wor den 100.000 man geschat, w.o. 40 a 50.000 doden. In totaal werden in Zuid- Korea 55.909 personen gearresteerd op beschuldiging van communistische ac tiviteit of collaboratie. 12.377, verdacht van kleine overtredingen, zijn aan ci viele rechtbanken overgeleverd, 1.267 zullen wegens ernstige overtredingen voor militaire rechtbanken komen en 612 zullen als oorlogsmisdadigers door V.N.-autoriteiten worden berecht. 26.300 gevangenen, die zich hebben overgege ven, zijn gezuiverd en vrijgelaten. J^JET INGANG van vandaag be ginnen wij met de publica tie van een derde strip. Naast „Pim, Pam en Pom" en „Rikki en de Chef', die zich reeds in een ongekende populariteit mo gen verheugen, zult u in dit nummer kennis maken met Jim my Brown, een sportieve aap, die zich in zijn eerste serie avonturen als bokser voorstelt. Wij twijfelen er niet aan of onze lezers zullen de belevenissen van Jimmy met evenveel genoegen volgen als zij dat onze andere beeldverhalen doen. DE REDACTIE. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft Vrijdag met grote meer derheid een Sowjetrussische resolutie verworpen, welke was ingediend onder de naam „het wegnemen van de bedreiging van een nieuwe oorlog" en die een weergave was van het „beroep om de vrede na te streven", dat werd uitgevaar digd door het onder auspiciën der communisten te Stockholm gehouden vredes congres. Beslissing inzake groot aantal voorstellen De algemene vergadering verwierp een Sowjetrussisch voorstel, dat voor zag in het verbod van de atoombom en waarin was bepaald dat het eerste land, dat van atomische wapens ge bruik zou maken, als een „natie van oorlogsmisdadigers" zou worden be schouwd. Met zeer grote meerderheid van stemmen werd een Russisch voor stel verworpen, strekkend tot het slui ten van een verdrag tussen de vijf grote mogendheden, „om de vrede te versterken" en tot het verminderen in 1951 van de bewapeningen van alle landen met een derde. De assemblée keurde met 49 stemmen voor, geen te gen en zeven onthoudingen een reso lutie goed, waarin oorlogspropaganda wordt veroordeeld. Ook werd een Joe- goslavisch voorstel met 49 tegen vijf (het Russische blok) en een onthou ding (India) aangenomen, waarin is bepaald dat elk in oorlog verkerend land zich bereid moet verklaren het vuren binnen 24 uur te staken, indien de tegenpartij zich hiertoe eveneens verbindt. Ten slotte werd met slechts de stem men van het Sowjet-blok tegen, een Strijd tussen federalisten en functionalisten Mej. Marga Klompé, de Nederlandse afgevaardigde naar de Raad van Eu ropa, is gisteren benoemd tot rappor teur van de commissie voor algemene zaken van de Consultatieve Vergade ring. Zij is de eerste vrouw, die in zulk een functie door de Assemblée is benoemd. Hierin volgt zij de Franse afgevaardigde Guy Mollet op, die gis termorgen ontslag nam wegens een verschil van inzicht met enkele zijner Franse collega's, onder wie Bidault, de voorzitter der commissie. Mollet is n.l. tegenstander van een federatie, waar van Engeland zou zijn uitgesloten. Mollet bood zijn ontslag aam onmid dellijk nadat de commissie voor de eerste bijeenkomst van de Assemblée in besloten zitting bijeen was geweest. Hij verschilt met Bidault, Reynaud en hun aanhang van mening over het tempo, waarin de Raad van Europa naar een Europese federatie moet stre ven. Bidault en Reynaud willen n.l., dat de Raad met uitvoerende bevoegd heden zal worden bekleed. Daarbij wenst Reynaud geen rekening te hou den met de bezwaren, die Engeland en de Scandinavische landen hiertegen hebben. Desnoods moet men dan maar zonder deze landen verder gaan, meent hij. Mollet heeft deze opvatting on langs bestreden. Hi] meent, dat een federatie zonder Engeland in de prac- tijk zou bestaan uit Frankrijk, Italië en Duitsland, waarbij Duitsland het voornaamste lid zou zijn. Mej. Klompé heeft een grote erva ring in commissiewerk en politieke discussies en daarvan in de Raad van Europa reeds groot nut gehad. Zij zal dit ook k nnen hebben bij de discussies, die deze week zullen wor den gevoerd over de vraag, in welke richting de ontwikkeling van de Raad verder zal gaan. Een stroming wil een uitbouw in de richting van supra-nationale autoritei ten, die bepaalde beperkte gebieden bestrijken en op d' duur door de Raad als politiële autoriteit kunnen worden overkoepeld. Hiervan is mej. Klompé de exponent. De andere rich ting wil kost wat kost zo spoedig mo gelijk geraken tot een politieke federa tie. Verwacht wordt, dat zich tussen deze beide groepen een scherpe strijd zal ontwikkelen, waarvan hét aftreden van Mollet de eerste aanduiding is. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Aanvankelijk zwaar be wolkt met enige regen en meest krachtige wind tussen Zuid- en Zuid-Oost. Later wisselend be wolkt met nu en dan buien, ma tige tot krachtige en in de kust provincies af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Van nacht op de meeste plaatsen iets minder koud, overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan van- (Van onze parlement aire redacteur) De voorzitter van de fractie van de KVP in de Tweede Kamer, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft Vrijdagmiddag min of meer de kous op de kop gekregen van de minister-president dr. W. Drees, die prof. Romme's denkbeeld om in het kabinet een notoire Christelijk-historische partijman te benoemen, radicaal af wees. Wel is een van de ministers bereid om zijn plaats aan een Christelijk- historisch partijlid af te staan, maar dr. Drees achtte dat niet wenselijk. Het oog had hij hierbij op de minister van Verkeer en Waterstaat mr. D. G. W. Spitzen. De minister-president heeft voorts nogmaals de „legende" bestreden, dat Indonesië niet „verloren" gegaan zou zijn (deze uitdrukking had de heer Ch J I. Welter van de KNP gebruikt) als indertijd minister Sassen zijn zin ge kregen had. Tegen het denkbeeld van de heer Weiter om een parlementaire enquête te houden over de gang van zaken met Indonesië opperde hij bezwaren. Tegenover het plan-Pléven en de Europese samenwerking heeft Neder- De premier vreesde geen moeilijkhe den en wees er ter versterking van zijn betoog op, dat de fractieleider van de CHU, de heer H. M. Tilanus, geen be zwaar heeft gemaakt tegen de nieuwe bewindsman van Oorlog en Marine mr. H. L. s' Jacob. Uitdrukkelijk heeft de minister-presi dent vervolgens ontkend, dat het in de bedoeling zou liggen het Tweede Ka merlid van de PvdA, de heer Evert Vermeer, te benoemen tot Staatssecre taris voor de burgerlijke verdediging. Op de wens van de heren H. J. Hof- stra (PvdA) en dr. A. M. Lucas (KVP) om een tegemoetkoming voor hen, die de aanstaande huurverhoging niet kun nen betalen, antwoordde dr. Drees „Dat kan niet!". Wel streeft de regering er naar de moeilijkheden zo gering moge lijk te maken, maar een algemene voorziening is niet mogelijk. land steeds een constructieve houding aangenomen, aldus dr. Drees. In de Raad van Europa wil Engeland wel samenwerken, doch het wenst de As semblee niet ie erkennen als een supra nationaal Ji-gaan met beslissende be voegdheid. Met Engeland is samenwer king mogelijk, doch te dien aanzien wenst de regering de ontwikkeling af te wachten. Minister Lieftinck repliceert. Minister prof. mr. P. Lieftinck, hier na replicerend, hield tegen dr. J. Schou ten vol, dat hij zich, wat het afstoten van overheidstaken betreft, tracht te onderscheiden van zijn ambtsvoorgan gers. Het lijkt soms eenvoudig zo'n taak op te geven, doch men moet ook de na delen, die daaraan verbonden zijn, on der de ogen durven zien. Dat de regering ernaar streeft de Rijksinkomsten op te voeren, bleek uit de cijfers, die hij noemde omtrent de middelen. Deze bedroegen over 1950: 3520 millioen gulden. In 1951 zullen zij (exclusief de wetswijzigingen) 4057 mil lioen bedragen, dus 537 millioen meer, een bewijs, dat in hoge mate rekening is gehouden met het natuurlijke accres. (Zie vervolg pag. Directie en commissarissen van de Ne derlandse Maatschappij voor de Wal visvaart hebben op het ogenblik het denkbeeld, om in de toekomst een tweede walvisexpeditie naar de Zuid pool uit te rusten in ernstige studie. Daardoor zou echter een tweede „Wil lem Barendsz" en een aantal vang- Tor gelegenheid van zijn vijfentwin tigste verjaardag en als waardering voor zijn paedagogisehe arbeid heeft de Russische geleerde Eugène Vikto- rowitsch Tarle de orde van Lenin, de hoogste Sowjet-onderscheiding ontvan- (iiiiiiyyiiiiiiiiiiiiiiitiiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii misch misdadiger" gebombardeerd. doeleinden beperkt zal moeten worden. En nu we het toch over licht heb ben: In Milwaukee werd een jongeman gearresteerd, die zich op het meisje dat hem een blauwtje 'had laten lopen had trachten te wreken door elke avond een rood lampje bij haar in 't portiek te plaatsen. De Italiaanse senator Scalfaro liet het niet bij zulke „sub gen. Nog meer opvoeding: Voor de Volgens een verklaring zorgden vroe- komende twaalf jaar heeft de Unesco ger de paarden voor des mussen dage- 20 millioen dollar uitgetrokken voor lijkse boterham, doch zoekt het de bestrijding van het analfabetisme in diertje thans zijn voedsel op de graan- tiele" aanduidingen, doch verweet me de gehele wereld Aan de millioenen akkers. En in Tsjecho-Slowakije vrouw Edith Toussan die in zonnebad van de twintig jaar geleden gestorven hebben de functionarissen van de mijn- costuum in een Romeins restaurant was weduwe van de Amerikaanse snuif werkersbond het gedaan: Het kolen- tekort aldaar wordt geweten aan hun „schaamteloos nalatigheid en pessimisme. magnaat Garett is ook behoorlijk ge trokken. Toen deze dame, hoewel zij allesbehalve analfabeet was testament loos stierf, maakten liefst 26.000 perso nen aanspraak op de erfenis van 17 millioen. Na jarenlang onderzoek heeft de rechtbank in Philadelphia nu een zeventigjarige bankier uit Greenville het stroomverbruik voor en een dame uit Chicago als erfgenamen aangewezen. De fiscus komt het best aan z'n trek: driekwart van het fortuin gaat naar de staat. Van afromen ge sproken: In Engeland wordt momenteel van een speciaalsoort in Nederland vervaardigde afgeroomde melk een soort wbl gemaakt die slechts een derde kost van de prijs van schapen wol. In Hongarije zou dit gebruik van voedsel voor andere doeleinden niet goedgekeurd worden: Achttien boeren werden gearresteerd „omdat zij hun graanleveringsplicht niet nakwa men en hun graan lieten bederven of aan de varkens gaven". Om het graantekort in Oost-Duitsland te ver klaren ic daar de huisman tot „eoono- gaan zitten, dat zij zich door gedrag tot een kolen dit pu blieke vrouw gedegradeerd had". Een socialistische afgevaardigde diende daarop een motie tot afkeuring van ook des Senators, openlijke manifestatie West Duitsland, waar de schaars zijn is niet naar zondebokken van preutsheid" in en de vader en gaan zoeken, doch heeft bepaald, dat echtgenoot van Edith daagden Scalfaro verlichtings- Ifc zei tegen Jimmy Brown: „Brutale aapwat doe je m mijn krant". uit tot een duel. De senator verklaarde echter als Rooms-Katholiek niet op deze uitdaging in te kunnen gaan. In de U.S.A. zou deze kuisheids-apostel wel helemaal van de kook geraakt zijn want daar werden o.m. generaal Eisen hower, filmster Flynn, bokser Ezzard Charles en dirigent Stokowski uitver koren tot de „mensen met de mooiste pyama's. Tenslotte nog een pyama- berieht: De Zwitserse bond voor toeris tenverkeer maakt bekend, dat elke buitenlander die tussen 23 December a.s. en 28 Februari d.a.v. veertien da gen in één Zwitsers hotel overnacht, recht heeft op de contante uitbetaling van 50 Zwitserse francs. Zodat U daar dan letterlijk slapende rijk kunt wor den. schepen nodig zijn, hetgeen een aan zienlijk kapitaal vergt. Daardoor komt het bestuur voor zulke enorme proble men te staan, dat het niet eenvoudig is, te zeggen of en wanneer deze plan nen uitvoerbaar zullen zijn. Deze zaak zal dan ook rustig worden bestudeerd. Aldus het antwoord, dat een aandeel houder gisteren op de jaarvergadering van gezegde maatschappij kreeg, toen hij de wenselijkheid van zulk een uit breiding betoogde en daaraan de vraag verbond, of er geen Marshall-gelden voor zouden kunnen worden verkregen. In een te Utrecht gehouden verga dering van sigarenfabrikanten is be sloten, een aantal versoberingen in te voeren op het gebied van de verpak king en de modellen in de lagere prijsklassen. Hierdoor en door de ver laging van de omzetbelasting ver wacht men een grotere rendabiliteit en een bevordering van de werkgele genheid. resolutie goedgekeurd, waarin op alle leden een beroep wordt gedaan in te stemmen met controle op de atoom energie, volgens een Amerikaans plan. Kwestie Nieuw-Guinea Seintout veroorzaakte een onjuistheid Als gevolg van een storing in de overbrenging per telex 'van het daar op betrekking hebbende bericht is er een fout geslopen in de weergave van het Amerikaanse standpunt aangaande de Indonesische aanspraken op Nieuw- Guinea. Hieromtrent werd in het gis teren gepubliceerde bericht gezegd, dat Amerika Nederland steun had toe gezegd in zijn verzet tegen de Indone sische eisen. Echter blijkt volgens een nadere mededeling van Reuter bedoeld te zijn: Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydneys blad, dat Amerika Nederland steun heeft toege zegd in zijn verzet tegen meergemelde eisen. Vier-en-negentig personen verdronken Vier-en-negentig personen hebben de dood gevonden, doordat bij storm weer een pont over de Sau bij Orasje in Kroatië omsloeg. De veerman had geweigerd te varen, waarop de secre taris van het plaatselijke volkscomité, die zijn vrouw naar het ziekenhuis wilde brengen, hem beval de riveir over te steken. Hij ondervond steun van een honderdtal boeren die met hun paarden en wagens stonden te wachten. Door de sterke wind en de zware lading brak de paal, waaraan de kabel van de pont was bevestigd, af, het vaartuig dreef weg en sloeg om. Bijna alle opvarenden verdron ken. In een rapport, gepubliceerd door het staatssecretariaat van het Vaticaan, wordt medegeder d dat de door de com munisten tot levenslange gevangenis straf veroordeelde Hongaarse primaat kardinaal Jozef Mindszenty zijn spraak en zijn g eugen geheel heeft verloren. De kardinaal zou zich thans in een kliniek te Boedapest bevinden, waar hij is onderzocht door drie Russische specialisten, zulks in opdracht van maarschalk Stalin. In het rapport van het vaticaan wordt ten slotte de mening uitgesproken dat de Hongaarse regering naar 'n manier zoekt om de Hongaarse kerkvorst de een of andere mate van „vrijheid onder controle" te geven, ten einde te voorkomen, dat hij) door in de gevangenis te overlijden, een martelaar van de z.k. kerk wordt. Twee en twintig ambtenaren van de Poolse handels- en diplomatieke mis sies in Oost-Berlijn zijn in de afgelo pen weken naar West-Berlijn gevlucht, zo is van Amerikaanse zijde medege deeld. Het merendeel hunner bevindt zich reeds in West-Duitsland en ande re Westeuropese landen. Zij zullen hier politiek asyl vragen. Van Poolse zijde is beweerd, dat een aantal leden van de diplomatieke mis sie naar Polen is teruggekeerd. Twee en twintig leden van de La- bourfractie in het Britse Lagerhuis hebben de regering verzocht, het ini tiatief te nemen tot het doen van te genvoorstellen als basis voor een vier- mogendhedenconferentie, welke door de Sowjetunie werd voorgesteld. Zij wensen voorts, dat de regering via de VN zal aandringen op afbakening van een demarcatielijn in Korea, welke door de verbonden troepen niet zou mogen worden overschreden. Op deze wijze willen zij. zo spoedig mogelijk een eind aan de strijd maken. Conservatieve avondbladen kwalifi ceren deze ontwikkeling een opstand tegen Bevin en een ultimatum aan de regering. Deze labourgroep ontkent echter de juistheid van -deze opvat tingen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1