Vijf en twintig jaar in het misdeelde kind dienst van elevisietoestel YPMA P AGENDA D Scola Publica vertoonde „Monsieur Vincent" WAT DE THEATERS BRENGEN Predikbeurten DE HEER H. DE WINTER GAAT JUBILEREN Buitengewoon onderwijs vereist een grote toewijding Werk dat liefde en geduld vraagt De huisvrouwen zijn ontstemd over wijkindeling door melkhandelaren Klachtencommissie bestaat, maar komt niet bijeen Wij ijziging betreffende de scheepvaart Een leven gewijd aan armen en ongelukkigen HET. NOVEMBER 1950 IN DE ETALAGE EN INLICHTINGEN BIJ LANGESTRAAT ALKMAAR HARMONIE THEATER: De dijk is dicht VICTORIA THEATER: De tijger van Eschnapur CINEMA AMERICAIN: De straat zonder naam Derde jazz-avondj beste uit serie Jam-session bracht climaJ Voor de 40ste maa!.... BOEKEN PAYGLOP vrije concurre Een anachronist sigaretje in de re N.V, ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 Een van onze bekende stadgenoten, de heer H. de Winter, hoofd van de schooi voor Buitengewoon Onderwijs in het Victoriepark, zal op 1 December de dag herdenken, dat hü hier vijf en twintig jaren in die functie werkzaam is geweest. Wij hebben hem dezer dagen opgezocht in zijn klasselokaal en terwijl „meester" vertelde nog eens plaats genomen in een schoolbank, wat oude herinneringen wekte aan onbezorgde kinderjaren elders, maar waarbij wij toch ook geconsta teerd hebben, dat de schoolmeubels tegenwoordig heel wat gemakkelijker zijn dan vroeger. Be heer De Winter is onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs in Am sterdam geweest en heeft daar van 1912 tot 1920 les gegeven in welk jaar hij voor de keuze gesteld werd als leerkracht naar het blindeninstituut in de hoofdstad te gaan dan wel onder wijzer te worden bij de school voor buitengewoon lager onderwijs in Hil versum. Daaruit blijkt al, dat de zorg voor het misdeelde kind hem toen reeds aantrekkelijk leek en om in die rich ting iets te kunnen bereiken bezocht hij vacantiecursussen in de paedago- giek, die uitgingen van het Nederlands onderwijzersgenootschap en in hetWil- helmina-gasthuis werden gegeven en een voorbereiding waren om een school voor afwijkende kinderen te kunnen stichten. Hij voltooide later zijn paeda- gogische studie onder professor Kohnstamm en behaalde daar de acte M. O. Paedagogiek. Toen hij naar Hilversum ging had hii die actie nog niet maar hij kreeg gelegenheid zijn studies te voltooien toen hii in 1925 in Almaar als hoofd van de B. L. O.-school in het Victorie park werd benoemd. Tevens volgde hij de cursus van de heer K. Veldkamp te Amsterdam voor spreekonderwiis waar door hij op dit gebied ook bevoegdheid verwierf door het bezit van de daar aan verbonden middelbare acte. De Alkmaarse school. Toen de heer De Winter als onder wijzer Hilversum verliet en in Alk maar kwam, werd hij hoofd van de in 1921 opgerichte school in het Victorie park. een oud gebouw, dat reeds van 1967 dateert, vroeger in gebruik was bii het iikwezen en later nog tijdelijk dienst als Ambachtsschool heeft ge daan. Zijn voorganger de heer Fr. Vis ser. die naar Utrecht is gegaan had hier drie leerkrachten en er waren on geveer 50 kinderen, welk aantal thans tot 102 uitgegoeid is en dus meer dan verdubbeld is. Thans zijn er zeven leer krachten en omdat de school veel te klein is heeft men diverse afdelingen oo zolder moeten plaatsen, maar er wordt op het ogenblik hard gebouwd en met Pasen zullen waarschijnlijk de toegezegde vier nieuwe leslokalen ge reed zijn. In feite is dit een plaatselijke school al wordt zij uiteraard ook door een belangrijk aantal kinderen uit buiten gemeenten bezocht. Van de vier nieu we lokalen zal er één als huishoudklas voor de grotere meisjes worden inge richt. De leerkrachten drie mannelijke en vier vrouwelijke bezoeken voor zover dit nog nodig is thans de in Amsterdam gegeven cursussen welke uitgaan van de Stichting Buitengewoon Lager Onderwijs en uitsluitend betrek king hebben op de opvoeding en het onderwijs van afwijkende kinderen. Zorgenkinderen In den beginne gaan alle kinderen naar de gewone school, maar de onder wijzers waarschuwen na het eerste leerjaar wanneer zij leerlingen hebben, die blijk geven het onderwijs daar niet te kunnen volgen. Dan wordt er met de ouders gepraat en een medisch- paedagogisch onderzoek ingesteld door de schoolarts en de heer De Winter, waarna in de meeste gevallen de ouders geadviseerd worden hun kinde ren naar de B.L.O. -school te sturen. In de meeste gevallen zijn deze daar toe bereid. Een enkele keer gebeurt het nog wel, dat zij daartoe niet zijn over te halen en dan is het kind, dat op school niet meekan, daardoor een on gelukkig leven krijgt en na de leer- piichtjaren niet verder dan de tweede of derde klas is gekomen, daarvan na- turiijk de dupe. De ouders blijven vrij in hun beslissing, maar de B.L.O.- school wordt hun in de lesuren getoond en als zij zien met hoeveel zorg hier individueel onderwijs wordt gegeven komt het zeer zelden voor, dat zij hun kinderen niet aan de hieraan verbon den leerkrachten toevertrouwen. Het gedrag verbetert Het is opmerkelijk hoezeer het ge drag van de kinderen verbetert nadat zij deze school bezoeken en welk een verblijdende terugslag dit ook heeft op hun gedrag in het gezin waar zij bovendien nog met allerlei werkjes worden beziggehouden zodat zij geen last meer veroorzaken. Ze komen op ongeveer 7-jarige leeftijd en blijven dan tot hun 14e of 15e jaar op school. Soms komen er ook wel oudere kinde ren, maar er worden hier afdelingen gevormd waarbij meer op gelijke ont wikkeling dan op gelijke leeftijd gelet wordt waarbij uitersten natuurlijk worden vermeden, zodat het leeftijds verschil niet te groot wordt. Geregeld hebben hier „verhogingen" plaats, waardoor de leerlust en het zelfver trouwen worden gestimuleerd. Omdat het onderwijs individueel is vindt men het niet erg dat kinderen van een ver schillende ontwikkelingsgraad in één lokaal tezamen gebracht worden: De samenwerking met de ouders is over het algemeen uitstekend. Er is een oudercomissie en de leerkrachten gaan herhaaldelijk op huisbezoek en onderhouden zo het contact met de ouders. Ook met schoolzwemmen voor de kinderen van de B.L.O.-school is een begin gemaakt. Eenmaal in de veer tien dagen gaat alles in het zwembad, wat vroeger door de ouders maar thans door de gemeente wordt bekostigd. De laatste jaren wordt er een week lang met de grotere kinderen gekam peerd in „De witte Pael", een voor malig D.U.W.-kamp in Heerenveen en dat de kinderen dat buitengewoon prettig vinden behoeft hier niet verze kerd te worden. Zij sparen er voor en de rest wordt door particulieren bij eengebracht. De Nazorg. De meeste kinderen die van school komen gaan de maatschappij in. Om ze niet plotseling geheel aan zichzelf over te laten is in 1926 de Nazorgvereniging opgericht. Aanvankelijk was het doel daarvan alleen het uitzenden van zwak ke kinderen naar het koloniehuis Zon- neoord in Ede, waarheen jaarlijks na medisch onderzoek 6 tot 9 van de zwakste kinderen worden gezonden. De volgende bemoeienis van nazorg was de avondverzorging voor de oud leerlingen, die van 1928 tot 1936 ge werkt heeft, in welk jaar Alkmaar noodlijdend werd en er niet meer aan kon betalen. Gelukkig is in 1945 het avondonderwijs hersteld en duurf nog steeds voort. Drie maal per week wor den in het winterhalfjaar in de school 's avonds lessen gegeven, ook in han denarbeid en in sport voor welke laat ste oefeningen gebruik wordt gemaakt van het gymnastieklokaal van de Roch- daleschool. Dat alles geschiedt door de gewone leerkrachten en er wordt ge meentesubsidie voor gegeven. Nazorg-arbeidsinrichting. In 1931 werd de Nazorg-arbeidsinrich ting opgericht en ze werd op 1 October van dit jaar uitgebreid met een weef kamer voor meisjes, waarvoor men een alleszins geschikte lerares heeft gevon den. Wij hebben onlangs over deze in richting uitvoerig geschreven en be hoeven daarop niet meer terug te ko men. Dank zij de klandizie van vele ge meentelijke diensten, fabrieken en par ticulieren en niet het minst door de huis-aan-huis-verkoop met de bekende wagen kan men zich hier gelukkig fi nancieel redden en wordt menige on volwaardige kracht, die in de maat schappij onder zou gaan, aan passend werk geholpen. Zoals bekend, wordt hier voorname lijk borstelwerk maar ook matten ge maakt onder leiding van werkmeester H. J. Vis, die van het begin af aan deze inrichting werkzaam is geweest en daar buitengewoon op zijn plaats blijkt. Behoefte aan een Nazorg-ambtenaar Grote behoefte bestaat er in Alkmaar aan een Nazorg-ambtenaar, een man, die voortdurend contact houdt met de in de maatschappij werkzame kinderen, ook al zijn ze niet meer in Alkmaar. Het blijven ten slotte vaak onevenwich tige naturen, die spoedig over te halen zijn tot allerlei misdrijfjes en een spe ciale ambtenaar, die geregeld contact met hen houdt zou heel wat leed kun nen voorkomen. Deze zou natuurlijk ook contact met de ouders moeten on derhouden en over alle dossiers van de school moeten beschikken. Hij zou dus eigenlijk een overheidsfunctie moeten hebben. Het ligt op de weg van de Stichting voor Gewestelijke Volksge zondheid een dergelijke ambtenaar aan te stellen zodra de overheid daar zeg genschap krijgt. Het veelomvattende werk Het is begrijpelijk, dat het werken met dit soort leerlingen veel meer ar beid vraagt dan het gewone schoolwerk. Niet alleen zijn er avondlessen, maar verscheidene kinderen moeten van de bus gehaald worden en daar 's avonds weer heengebracht worden en omdat sommige bussen eerst na vijf uur rijden is er altijd een lange werktijd. Daar door, door het bijzondere werk en de bijkomende acten is er een rijksmarge op de salarissen en men hoopt dat de gemeente het voorbeeld van zo vele andere zal volgen en daarvoor ook een offer zal willen brengen. Het indivi duele onderwijs vraagt altijd meer in spanning dan het klassikale. De jubilaris zelf Als de heer De Winter over zijn school en zijn werk praat is hij voor lopig nog niet uitgeredeneerd en wij hebben hem er dan ook aan moeten herinneren, dat wij niet alleen voor de school maar ook voor zijn jubileum wa ren gekomen. Over zichzelf heeft dit schoolhoofd weinig te vertellen. Wij melden al dat hij op diverse scholen werkzaam is ge weest en verscheidene acten gehaald heeft. De jubilaris is thans 58 jaar, hij schreef twee bekende boeken over han denarbeid .en „bezondigde", zoals hij het zelf noemt, zich aan het schrijven van drie boeken voor de jeugd. Op 1 December zal in hotel Victory een officiële receptie worden gehouden, 's Morgens feesten de kinderen bij „Tom" op het Waagplein en er wordt een extra ouderavond georganiseerd. De jubilaris is nog steeds bestuurslid van het B.L.O. Hij deelde ons mede steeds met veel genoegen aan de school in het Victoriepark te hebben gewerkt en altijd de beste verstandhouding met de gemeente te hebben gehad. Dat is alles wat deze bescheiden fi guur van zichzelf te vertellen had, maar wij maken er hier gaarne melding van en wij zijn ervan overtuigd, dat op 1 December zeer velen van de gelegen heid gebruik zullen maken deze sym pathieke, altijd actieve leerkracht, die hier zulk moeilijk werk op voortreffe lijke wjjze verricht heeft naar verdien ste te huldigen. (Ontleend aan onze Advertentie-mbrielc) ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De bruid was een man (alle leeftijden). Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De dijk is dicht (14 jaar). Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: De straat zonder naam (18 jaar). Victoria Theater, 7 en 9 30 uur: De tijger van Eschnapur (14 jaar). Gulden Vlies, 2 uur: St. Nicolaas- feest. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Toneel- en cabaretavond dooi de buurtvereniging „De Buitenkant". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Wapen van Heemskerk, vanaf 7 uur: Violenshow, attractie- en dansorkest Bela Borislav. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur. Rex theater om 2.30 uur matinee. Gulden Vlies, 8 uur: Lezing over „Bij de glaskunstenaars van Leerdam". ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 19 November is de apotheek van Wanna op het Ritsevoort no. 5 voor het publiek opengesteld. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst gehouden. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag zijn beschikbaar de huisartsen K. H. Kolk, Geestersingel 41 (telef. 2017) en C. J. Poortvliet, Egmonderstraat 16, (telef. 4282). De scheepvaart door het Noordhol lands Kanaal door de vlotbrug te Koe dijk zal wegens de uitvoering van her stellingswerken van 24 tot en met 30 November 1950 of zoveel langer als noodzakelijk of korter als mogelijk zal blijken, dagelijks tussen 9.30 uur en 12 uur en tussen 13.30 en 16 uur belemme ring kunnen ondervinden. Handtekeningen om te komen tot keuze uit drie melkslijters Bij vele Alkmaarse huisvrouwen heerst grote ontstemming over de in 1948 door de melkhandelaren inge stelde wijkindeling. Deze verontwaar diging dateert niet van vandaag of gisteren, doch vond reeds in eerste aanleg een goede voedingsbodem in het feit, dat de Alkmaarse melkslijters zich niet aan hun afspraak hielden. Toen in 1948 werd besloten tot een sanering en om economische redenen de stad verdeeld werd in wijken, waarin iedere huisvrouw een melkboer kreeg toegewezen, kon men zich met een open oog voor de economische belangen van de melkhandel slechts schoorvoetend bij dit besluit neerleg gen, indien de door het Bedrijfschap voor Zuivel voorgestelde richtlijn van keuze uit twee melkhandelaren ge volgd werd. De belofte, dat aldus zou geschieden, is ijdel gebleken. De melk slijters maakten een indeling en hier aan had men zich goed- of kwaad- schikt te onderwerpen. Dat hiermede de vrijheid van de keuze van leveran cier een goed recht van iedere klant om hals gebracht werd, bleek van minder belang geacht te worden. Reeds eerder hebben wij in ons blad op deze principiële misstap gewezen. De melk handel, heeft de blik slechts gericht op de eigen commerciële belangen, heeft deze critiek naast zich neerge legd en is zijn „melk"-weg gegaan. On der de druk van talrijke bezwaren werd ten leste een klachtencommissie ingesteld, tot wie men zich bij klach ten over de bediening, kwaliteit e.d. kon wenden. Deze commissie heeft het tot heden niet druk gehad. Zij bestaat, doch komt niet bijeen. Niettegenstaan de de herhaalde verzoeken om ver schillende klachen in behandeling te In het kader van het winterpro gramma van de Schola Publica werd gisteravond in het Gulden Vlies voor een zeer volle zaal de prachtige Franse film „Monsieur Vincent" vertoond. De ze is op de Biennale te Venetië be kroond met de grote internationale prijs voor de vertolking van de beste REX THEATER De bruid was een man Er kunnen in het leger vreemde din gen gebeuren als men vrouwelijke mili tairen heeft. Dan kan het voorkomen, da* een Franse kapitein, die met een bij zondere missie in Duitsland is, verliefd wordt op een Amerikaanse luitenant, die hem als tolk toegevoegd is. De vrouwe lijke luitenant is Ann Sheridan en het kost haar heel wat moeite kapitein Ro- chard Carry Grant zijn liefde te la ten bekennen. Daar zijn een zeer roman tische nacht in een Duits hotelletje en een avontuurlijke motortocht voor nodig, een tocht, die voor de toeschouwers heel wat gezelliger is dan voor het tweetal, dat tal van wonderlijke avonuren doormaakt voor hun motor met zijspan eindelijk in een hooiberg vastloopt waar het grote woord gesproken en de eerste kus gewisseld wordt. Als de vrouwelijke luitenant huis waarts trekt na eerst, heel degelijk, driemaal op één dag met dezelfde man te zijn getrouwd blijkt uit de militaire voorschriften, dat de echtgenoot niet mee mag omdat hij geen .oorlogsbruid" is. In het leger vindt men ten slotte een arti kel waardoor hij door de mazen van het net komt, maar de marine accepteert hem niet als „bruidje" en er. zat tegen het mo ment dat de boot zou afvaren niets an ders op dan zich te vermommen. Met haar van een paardestaart als kapsel en in ver pleegstersrokken wordt hij als vrouw aan boord gesmokkeld. Na een zeer precair moment waarin de .zuster" bij een kraam vrouw wordt geroepen komt het bedrog uit, maar intussen vaart de boot en is alle gevaar voor achterblijven geweken. Een prettige film met tal van humoristi sche momenten. Het voorprogrmma brengt actueel nieuws en een vrolijke tekenfilm. In Theater Harmonie wordt deze week de film „De dijk is dicht" geprolongeerd Dit is de beste Nederlandse speelfilm welke tot dusver is vervaardigd en de pro longatie bewijst wel, dat er grote be langstelling voor bestaat. De tijger is weer los.... Jaren geleden het was nog voor dat het oorlogs beest uitbrak vertrok een Duitse film- expeditie naar Brits-Indie om daar één der grootste en kostbaarste films te ma ken, welke de Duitse filmindustrie ooit vervaardigd had. Met welwillende mede werking van de Maharadja van Udaipur konden de Duitse cineasten vrij beschik ken over de pracht en praal van ztfn pa leis, olifanten-kudde, paarden en wat verder dienstbaar kon zijn aan een pas send décor voor de rolprent „Das Indische Grabmal". In deze schilderachtige omge ving werd zoveel stof gevonde: dat men een film in twee delen produceerde, die resp. onder de titels „De tijger van Esch napur" en „De Indische Graftempel" in ons land in omloop werden gebracht. Eer tijds vonden beide films een enthousiast publiek, dat was mede te danken aan Frits van Dongen, die als de Maharadja van Eschnapur de hoofdrol vervulde Naast hem stond de beeldschone, helaas overleden danseres La Jana als de Maharani, wier liefde voor de avon turier de Indische vorst t0t laaiende ja- louzie brengt. Verder o.a. Theo Lingen. de komische assistent van de architect die dank zij de genegenheid welke de Maharadja voor zijn vrouw koestert, wordt uitgenodigd om in Brits-India te bouwen. Misschien heeft het filmwerk, dat inder tijd zo'n groot opzien baarde, iets van zijn imponerende grootheid verloren. Tussen de opnamen in Brits Indie en de her vertoning in Alkmaar liggen per slot een wereldoorlog en op filmgebied verschil lende nieuwere millioenen-producties. Dit alles neemt echter niet weg, dat „Das Indische Grabmal" veel heeft, dat be koort en nog immer in staat is een grote schare gedurende twee weken in spanning te houden. Zoals men weet, wordt er in Amerika nog steeds in de grote steden een felle en zeer harnekkige strijd gevoerd tussen de overheid en de zo uiterst gevaarlijke gangsterbenden. De schitterend georgani seerde politie- en recherchedienst stelt alles in het werk om de benden onscha delijk te maken. Maar deze laatsten voe ren de strijd niet alleen fel* en verbeten, maar staan meestal onder een niets ont ziende leider, die op zijn handlangers een funeste invloed uitoefent. Zo ook in „De straat zonder naam". Op geraffineerde wijze gaat de leider te werk, maar hij vindt een uiterst bekwame recherche en hoogst bekwame en dappere politieman nen tegenover zich en vooral Mark Ste vens toont zich een bokser en moedig en slim tegenstander, die na spannende sce nes, gesteund door de recherche, Richard Widmach, het bendehoofd, weet te doden. Dat de spanning voortdurend aanwezig is spreekt vanzelf. Het hoofdnummer wordt ingeleid door een goed journaal, een mooie natuuropna me van Siam en een vlotte tekenfilm. Geslaagd Voor de examens stenografie en ma- chineschrijven, die op 31 October te Alkmaar werden afgenomen zijn de volgende dames en heren geslaagd: B. v. Gorcum, P. Groen. R. Hoet, M Juckers, S. Klaver, A. Winnips, J. Klop, J. Pool, G. v. d. Zande, T. Bernards, T Borst, P. Dekker, F. Egbergen, J. Kruy- er, C. Schotten. manlijke hoofdrol (Aimé Clarion als Monsieur Vincent) en behandelt het grootse leven van de patroon der wel dadigheid, St. Vincentius. Een groot aantal leden van de Academie Fran- saise speelt in de rolprent mede. De film begint reeds zeer suggestief met de entreé van de jonge pater Vincent a Paolo in het dorp, waar de straten verlaten zijn omdat de inwoners zich in hun huizen gebarricadeerd hebben tegen de rondwarende pest. Dat ge schiedde in 1617. Vanuit de hoge ven sters worden hem stenen nageworpen door de zich „vervloekt" achtenden. Alleen in het huis van monsieur Bey- nier wordt gefeest, daar wii men zo lang mogelijk intens van het leven ge nieten. Geheel alleen bindt de pater de strijd aan tegen de ziekte, geheel al leen staat hij aanvankelijk bij zijn haast onmogelijke taak, het helpen van zijn naasten. De mensen krijgen even wel steeds meer vertrouwen in hem en tenslotte verlenen velen hem hun steun. Als hij door zijn prachtig werk opvalt wordt hij door zijn hoogge plaatste beschermers in een belr »_*- rijke functie geplaatst: Aalmoezenier van de galeien. Hij kan echter de mar teling van de galeislaven niet verdra gen en schaart zich in zijn wanhoop naast hen achter de riemen. Wij zien hem dan terug in een van de armste wijken van Parijs, waar hij diep onder de indruk komt van de ellende der ar men. Hij begrijpt, dat alvorens voor hun zieleheil te zorgen hij hun eerst een menswaardig bestaan moet geven. Hier wijdt hij zijn verdere leven aan. Het gelukt hem met ongelofelijk veel moeite en tegenslag tenslotte in de St, Lazare een grootse organisatie op te- zetten voor hulpverlening aan armen en zieken. Het is een gigantisch werk dat hij op zich heeft genomen daar steeds meer ongelukkigen tot hem ko men. Als hij op hoge leeftijd na een leven van arbeid en offers het aardse leven verlaat, zegt hij: „De armen zijn onze meesters. Hoe onrechtvaardiger en ruwer zij optreden, des te meer lief de moeten wij ze schenken". ALKMAAR. Luth. kerk (Oudegr.), 10.15 uur ds. Haan. Baptisten-gem. (Nieuwe Doele), 10 uur ds. Van Wier, 8 uur Jeugdsamenkomst in de Wilhel- minaschool. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oudegracht, geen dienst. Ned. herv. gemeenten: OUDORP, 9.30 uur, ds. Bloemhoffvan Heiloo. GROET, 10 uur ds. de Jong, 11.30 uur Zondagsschool. BERGEN. Ruïnekerk, 10 uur, ds. Dronkërs. Rehoboth, 10.30 uur, ds. Bekius. N. NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. Doopsgez. gem„ 10 uur, da. Franken- Liefrinck. Conferenties in „Waakt en Bidt" In het gebouw „Waakt en Bidt, Laat 217 zullen van Woensdag 22 tot en met Vrijdag 24 November een 5-tal bijzon dere bijeenkomsten worden gehouden. Deze gaan uit van de Ned. Christ. Ge- meensehapsbond. Het onderwerp van deze conferentie is „De komende Ko ning". Sprekers zullen zijn ds. A. W F. Waardenburg van Gorinchem en ds. P .J .Mietes van Amsterdam. Zij zul len een actueel woord brengen. Woensdag en Donderdag zijn er ook middagsamenkomsten. nemen, weigerde men de commissie yergadering bijeen te roepen. Dat de^l handelwijze de ontstemming in de hanjf: werkte, laat zich volkomen begrnr». Het ogenblik, dat de sfeer voor ondet.j] handelingen en een compromis tot ht; verleden behoren, is nabij. Overige,y staat Alkmaar in dit geval niet alleeii| Nog deze week werd uit Aerdenhout.f Bentveld een soortgelijk geluid ver.| nomen. Onder auspiciën van de afdelijJ Alkmaar van de Nederlandse Ver er. I ging 'van Huisvrouwen worden tharj handtekeningen verzameld op een ljj^l waarmede men zijn verontwaardigt! over de huidige gang van zaken ken I baar gemaakt. Reeds zijn honderdel handtekeningen geplaatst. Het uiteiJ delijke doel van deze actie is te kne l tot een sectorverdeling. waarin ieder! huisvrouw de keuze zal hebben uit drij melkhandelaren. GISTERAVOND heeft de Alkmaar»! Jazz-Society haar laatste openbar! avond gehouden in de bovenzaal var| café Tom. Met ingang van 1 DecembtJ neemt het eerste verenigingsjaar ctt| aanvang en van die tijd af kunnen leen leden en introducé's de avondtij bijwonen. Dat het de jonge vereniginJ niet aan belangstelling ontbreekt is| vooral gisteravond wel gebleken. Na zijn openingswoord hield de voor-I zitter, de heer Siem Dekker in het kor:! doch op een zeer duidelijke en interes-I santé wijze een lezing over „Jazz" ij het algemeen. Aan de hand van eer. grote collectie gramofoonplaten vertel de spreker, hoe de oude negermuziek zich in de loop der jaren had ontwik keld. Voorts, hoe deze muziek de blanken werd overgenomen en hol na 1939 een periode was aangebroken! waarin de oorspronkelijke negermuziek! weer de aandacht begon te trekken! Spreker besloot zijn leerzame lezingl met de vraag: „Heeft dit alles culturele] waarde?", waarop hij antwoordde, dat] de Jazz-muziek een facet van de cul-| tuur uitmaakt. In de pauze werd een gramofoonplaat gedraaid en degene, die alle bijzonderheden van deze plaat kon vertellen, kreeg deze cadeau. De geluk kige winnaar was de heer W. Groen. Na de pauze trad het huisorkest van de Alkmaarse Jazz-Society op. Daarna werd de „muziek" gegeven aan het gastorkest „The Canalstreet Jazz Band" uit Amsterdam. Deze Dixieland-band oogstte bij haar eerste optreden m Alkmaar een groot succes, vooral de pianiste, mej. Noek Dijkstra, met tat imitaties van de bekende negerpianiste Nelly Lutcher (Pia Beek!). Vóór de Jam-Session, die alle bezoekers in ver rukking bracht, werd de heer Ger Visser het ere-lidmataschap van de Alkmaarse Jazz-Society aangeboden. Daarna trad tot slot van deze geslaagde avond nogmaals „The Canalstreet Jazz Band" op. De Nederlandse Onderwijzers Ver eniging, afdeling Alkmaar, heeft van St. Nicolaas de vreugdevolle tijding ontvangen, dat hij ook dit jaar Alk maar met zijn bezoek zal vereren. Na tuurlijk komen zijn trouwe Piet en schimmel mee. Zo zal het op Maandag 4 December weer een drukte van be lang zijn op de Bierkade, waar de Sint per stoomboot circa half twee arriveert. De leerlingen der twee laagste klassen van alle openbare lagere scholen zul len de kindervriend afhalen, waarna men zich, begeleid door het muziek corps Excelsior, naar het Wapen van I Heemskerk zal begeven. Daar wordt de kinderen weer een vreugdevolle i middag bereid. Een even mooi feest wacht de leerlingen der openbare kleu terscholen op dezelfde dag in „Het Gulden Vlies". De leerlingen der mid delklassen komen op Woensdag 6 De cember aan de beurt,. De leerlingen der hoogste klassen zullen zich op 11 en 12 December in Het Wapen van Heems kerk" verenigen. De Sint Nicolaascommissie hoopt, dat dit veertigste feest de voorafgaande nog zal overtreffen. Ze doet daarom een beroep op de Alkmaarse burgerij om zich bij de op Zaterdag 25 Novem ber te houden collecte van haar beste zijde te laten zien. Daar voor deze collecte nog een aan tal collectanten nodig is, verzoekt de commissie hun, die zich voor dit mooie doel beschikbaar willen Btellen, zich ten spoedigste op te geven bij een van de volgende adressen: K. Oudes, Gees tersingel 37, D. Borst, Fr. Halsstr. 32, Romans Jongens- en Meisjesboeken Reisbeschrijving Sport en Spel Gezinsboeken Woordenboeken Atlassen Puzzle-boeken Technische boeken over Radio, Spoorwegen, Televisie, Motoren. Er is dunkt ons niemand d zaak van lagere prijzen on zeer de meningen over ande ook uiteenlopen over di men eenstemmigheid cons mensen van alle politieke en uit alle geledingen der s: Misschien is niet iedereen noodzaak geheel duidelijk, geen economen van profes wanneer men over het algt rustig met de gemiddelde problemen van de dag door wordt in negen van de tic ai spoedig begrepen, dat vei de prijzen tot verhoging vai kracht van onze gulden 1 verhoging van de lonen d voert op de duur naar infia Dat is een stelling, die i bevrijding wordt geponeerd, de praktijk is bewezen doo ringen in Frankrijk en Hoi maar een paar voorbeelden Nu heeft men in dit opzit les in de hand. De lonen ka heersen, de prijzen alleen men volkomen in eigen be grondstoffen en machinerieër en dus onafhankelijk is va tenland. In deze gelukkige heid verkeert geen enkel la dus eigenlijk wel overal van internationale factoren 1 stelling van zijn prijzen. Toch niet helemaal. Pfof. bergen, de directeur van ht Planbureau, de leider dus v: nomische „brain-trust" van ring, heeft dezer dagen te A eens weer gepleit voor ver de prijzen door rationalisat productie. Als tweede mie verdere aantasting van het wees hij aan de vervaard volksgoederen op grote schat In dit opzicht vindt prof. de detailhandelaren in textit deartikelen achter zich. Hi „De Textielhandel" bevatte gen een artikel, dat weliswaa tal wijd openstaande deure doch ook enkele behartigini opmerkingen bevat. Uiteraart ingegeven door overweginger het groepsbelang er een is. ook niet ontkend. Integend mand dan de handel is meer van de noodzaak van goed bruiksartikelen, die aan de lc kracht geven. De voorradei "akken moeten rouleren. Er gezonde doorstroming zijn. li heid van die roulering ligt voor de welvaart van de 1) wordt in dit artikel gezegd. Op grond van deze ovei eist het blad van de regering pagne tegen de duurte, een die „niet zozeer de luxe goec vat als wel het eerst-noo volksartikel". „Er moeten lakens en and boudgoederen, goedkope 1 stoffen voor kinderjurken, die Nederland onvoldoende te kr Sokkenwol desnoods met regi sidie en verder herenkleding behoorlijke kwaliteit tegen pi lager liggen dan de tegenw Uiteraard verheelt de schr niet, dat er op het ogenblik gi lijkheden moeten worden ov< als gevolg van de gespann nationale toestand. Tal van draaien thans op topsnelheii de zeer grote orders, waarir hun maag zitten. Onder de in de industriecentra heerst delijk welvaart, maar deze is vend. Bovendien zijn er nog dan de industrie-arbeiders, wi Wat er ook de laatste eeuwt anderd moge zijn, zeker nii weer. Dit ondervonden twet gere Engelse Garde-soldate gestoken in 18de eeuwse men medewerken in eer scènes (het aflossen der wat een nieuwe film. Tijden: hevige regenbui, die het verhinderde, roken zij, ond schutting van een 80ste parttpluiè hun cijjaretjt

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2