Tani des Tijdts Ideale confectieschoen voor de gemiddelde voet Blaruan: plein van straatrovers ïn de klok idi -SOAP Hei kan ook anders Deux-pieces: altijd goed gekleed Nieuwe vinding na kwari eeuw siudie Maak eens een spencer Treinsiewardesjes AVONDJE-UITIN SURABAJA De man van hei zwarie kaarije Juffrouw, hou je tasje vast!" DE kracht van zo'n overval ligt in het aantal. De zwervers opereren altijd in groepen en krijgen vaak ter plaatse nog onenigheid over de verdeling van de buit. Wanneer men de situatie tracht meester te blijven en kordaat tegen stribbelt, wordt er drastischer opgetre den, waarbij zonderling genoeg de om standers meestal partij trekken voor de rovers. Het is aan te raden lijdzaam toe te zien, hoe uw eigendommen in het duister verdwijnen. DE politie doet wat ze kan. Maar Su rabaja bezit te veel van deze wan ordelijke punten. Bij elk station, bij elke bioscoop, bij elke grote sportge beurtenis. Een voortdurend posten door de politie zou een niet te verantwoor den uitbreiding van het korps eisen. Zuid-Afrika roept om vaklieden ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 VASTE GROND titel van een bekend :k komt iemand on gedachte wanneer hij dezer dagen door een aan zijn lezers werd verzocht om in en- linnen samen te vat- tingen met mensen, ken, levenssituaties, beslissende invloed >en gehad. „Wanneer luidt een der for- Ie bedoeling der re. ïllicht aarzelen dezi te beantwoorden, ook dingen anoniem wor. en al is het niet de een soort van open- Toch blijft het moei- elijke opdracht, die kern van onze per. n min of meer onper. voldoen, zó, dat an- kunnen hebben. Hoe ie persoonlijkheid is, de schroom zijn om aag volkomen open- iorden: „Want een niet uit", dicht Ber- i „Koningsgraf". En og helemaal niet no- hevige geheimen te maar er zijn nu een- uitsluitend bestaan m zijn God, en dat i de beslissende din- zelf zou ons hier de nen. en lang niet voor wendingen in het le- vijsbaar moment. De ien ondergaan wij is ongemerkt en lang- 'af is het dan wel eens iggen: Toen die mens a, of: Toen ik daar n ik die schrijver las, J oor sommige naturen laar duidelijk tot één of moment zijn be- net nog maar zeer de anderen ook belang- vernemen. die bewuste redactie voor het feit dat zij gezicht tot aangezicht eigenlijk ons diepste nd. Te vaak en te on- e volkomen aan die vergeten de bodem 1 zon die ons bestraal- nns groeien deed Het geen overbodige luxe de vraag „Wanneer eens aan zichzelf zo mogelijk voor God r. kunnen zijn, dat wij g kwamen dat wij sen veel en veel meer dan we ooit hebben ons gedrongen voelen of andere vorm eens Niet door te zeggen: veel aan u te danken, maar door hen mis- wijze in ons leven /an te laten delen, :ij er „niet tevergeefs" dat zij op hun beurt herkennen zoals wij zoveel blijdschap in lok luidt laat die s dankbaar gedenken in zijn bestaan zo al lebben. Soms zijn het soms doordringende f zeldzame keer is het de grond onder onze i en ons ganse wezen gt. Dat is een geluid neer vergeet, zich dat iet moeilijk, want een ijft luiden tot hij één jodsklok en wie zal ieier ons niet zal blij- het een Opstandings- enblik luisteren naar ille bellen en belletjes ten luiden, en er geen n, want zijn zij boven- en waarvan het heet: t is God die z' u be- 1 luxe I S PARIS OP CERAM Ie minister van Ier republiek Zui op het eiland bevinden. De zuivfl" am en Ambon duf® IT zult mij niet willen geloven, en toch is het een bewezen feit: de wereld is vandaag de dag propvol mensen vrienden. Het bewijs voornoemd levert uw brievenbus. Neemt u maar eens de moeite alles, wat aan drukwerk uw huis binnenstroomt, aandachtig door te lezen. Na een week bent u tot tranen geroerd over zoveel oprechte bezorgd heid betreffende uw welzijn. Nummer één wil u verlossen van uw bronchitis, nummer twee smeekt u niet langer te tobben over uw haaruitval, nummer drie heeft allang bemerkt, dat u hunkert naar een ideaal corset zon der baleinen, nummer vier leeft geheel met u mee wat betreft uw nimmer kloppend huishoudboekje.Het is al medeleven en onbaatzuchtigheid wat de klok slaat, en als u geld genoeg had om al die onfeilbare middelen tegelijk in te slaan had u een bestaan als on bewolkte lentedag. Maar jammer, doodjammer, dat al het goede der aarde altijd onherroepe lijk gekoppeld zit aan de beduimelde briefjes die u toch al zo ongelofelijk snel door de vingers vliegen. Wat niet wegneemt dat de lectuur van al die menslievende paperassen gratis blijft en u vaak nog aan het denken kan bren gen. Zo viste ik onlangs een papiertje tus sen de correspondentie vandaan dat mij nadrukkelijk op het hart bond aan mijn gezondheid te denken. En zonder het foldertje om te keren om de slot zin te lezen die zonder twijfel iets zou onthullen omtrent een flacon a idem zoveel, bij groter formaat belang rijk goedkoper moest ik de bezorg de auteur van het geschrift toegeven dat er wel iets inzat: in zijn bewerin gen dan altijd. Want laten wij eerlijk zijn: wij mo derne mensen, de vrouwen niet het minst, gaan toch wel heel achteloos met ons rijkste bezit: de gezondheid om. Is er ooit wel van alle kanten, door moeders, vaders, consultatiebureau's, schoolartsen, schoolzusters, schooltand- artsen, gymnastiekmeesters: kortom door een machtig leger van deskundigen zo veel voor de gezondheid geploeterd als tegenwoordig? Wij moeders denken om honderd en één dingen nog vóór zoon of dochter geboren is. Wij leggen het wicht te trappelen in de zon, wij lepelden vruchtensap en levertraan in, wij ver manen van de morgen tot de avond: Zit rechtop! Loop niet zo krom! Poets je tanden! Was je handen! Je moét je bord leegeten. Je moét op tijd naar bed. Je moét elke dag een appel. Och arme. Kijk eens naar datzelfde broost als ze veertig jaar zijn. Ronde schouders, smalle borst, uilebrillen, valse tanden, steunzolen: verhoogde bloeddruk, galstenenhartkloppingen, verstoppingen, hoofdpijn, slapeloosheid een mooi resultaat van al dat ge ploeter van schoolartsen en zo voort (zie boven). Ach ja, zeggen we dan, wat wilt u? Het moderne leven sloopt een mens. Ik heb het zo druk, er is bijna geen tijd om rustig te eten, het wordt 's avonds altijd laat en 's mor gens moet ik er weer vroeg bij zijn. En dan eeuwig dat getob en die zorgen. Is het niet over de' kapotte zolen van Jantje dan is het over het rapport van Pietje, over het aanslagbiljet of de huurverhoging, over Korea of over Formosa of over die hele krankzinnige Zeer waarschijnlijk is Jacques Fath éij deze nieuwste compositie ge ïnspireerd door de mode uit ver- nlogen tijden. Dit costuum van zwart fluweel heeft een nauwslui tende rok en een scheef-aflopende bies, die de rok naar beneden toe afsluit. Het nauwsluitende lange jasje is van onderen en aan de mouwen met bont afgezet en ook hoge rechtopstaande kraag is Ul !e'Je!/de bont. Het jasje wordt gesloten met grote knopen, die met stof overtrokken zijn. wereld van ons tegelijk. Ik moet toch maar eens iets gaan innemen. Is dat allemaal wel waar? Ik bedoel: die kapotte zolen en dat aanslagbiljet en de atoombom zijn niet weg te rede neren. maar behoeven wij van ons lichaam daarom een caricatuur te ma ken? Is het werkelijk nodig om met al die lasten en kwalen om te zeulen en vóór onze tijd oud te zijn? Wij schuiven alles maar heel gemakkelijk op „de ze nuwen", maar is het niet zo dat wij zelf voor driekwart aan al die narig heid schuld zijn? Zijn wij, met hèel ons prachtig medisch apparaat, niet angst wekkend ver van het gezonde natuur lijke leven afgedwaald? Och heden, zegt u verontrust. Nu krijgen we weer zo'n leefregel van rauwkost-op-sandalen, wie kan daar nu aan beginnen, om van volhouden maar te zwijgen? Behoeft ook niet. Wij leven nu eenmaal in deze onze tijd en kun nen niet op eigen houtje voor Bata- viertje gaan spelen, gesteld dat wij daarvoor de ruimte hadden. Maar wij kunnen onze leefwijze toch misschien wel 'n tikkeltje verstandiger aanleggen. Om te beginnen zouden wij onze longen en ons bloed zuiverder kunnen houden door elke dag een fikse ku:er te maken in onbedorven lucht. Het is merkwaardig hoe ontzaglijk veel vrou wen men 's middags in de winkelstra ten aantreft, en hoe weinig men er te genkomt in de parken of op de buiten wegen. Wij zouden verder misschien wat ma tiger kunnen eten, wat meer appelen en tarwebrood, wat minder zoetigheid en vettigheid. Onze tanden, onze maag en onze lijn zouden ons er dankbaar voor zijn: heel wat verhoogde bloeddrukken, zijn met gebakjes begonnen. En wij zouden stellig wel wat vroe ger kunnen gaan slapen. Het klinkt ab surd, dat weet ik wel, als iemand u zou voorstellen om het werk neer te leggen om half tien, een stevig straatje om te gaan en om tien uur onder de wol te kruipen. Vele druk bezette huismoe ders zouden moord en brand roepen bij het idee alleen. Maar is het heus zo onmogelijk? Om tien uur naar bed, om zes uur op betekent acht uur slaap, en vooral die twee uren vóór twaalven tellen dubbel. Om zes uur op om tien uur klaar, is dat heus zo onmoge lijk als het lijkt? En is kousen stoppen en naaien bij morgenlicht niet eens zo weldadig voor uw ogen als dat geprie gel onder de lamp? En wat die onrustige wereld betreft: ach, houd die toch een beetje buiten de deur, wat ik u bidden mag. Hebt u wel eens geprobeerd een week lang te leven zonder de nieuwsberichten? Het gaat werkelijk, probeert u het maar eens. Zet liever af en toe een goed con cert aan, daar varen uw zenuwen en gezondheid wel bij, en u slaapt er eens zo rustig op. SASKIA Met zo'n gedistingeerd- deux-pièces costuumpje bent u voor verschillende gelegenheden chic en correct gekleed U kunt er zowel een zijden als een fij ne wollen stof voor gebruiken. Het vraagt ca. 3.10 m. van 130 cm. breed. De 3/4 mouw is aan het schouder pasje geknipt. De originele zakken be staan uit twee partjes van dezelfde vorm en geheel van dubbele stof, die los over elkaar vallen. Bij een wat zwaardere wollen stof kunt u ze ook wel op elkaar stikken en er desge wenst een knoopgarnering op aan brengen, zoals de tekening links bene den aangeeft. U neemt de stof dan niet dubbel. Van de rechte 4-baansrok zijn de pa tronen van voor- en achterbaan in el kaar getekend. U stikt de figuurnaad jes in de vier banen en sluit de mid den- en zijnaden, waarbij u links eer ca. 20 cm lange treksluiting onderstikt De bovenkant naait u even ingehouden op een tailleband. In het voorpand maakt u de coupenaadjes, die in het midden 2% cm breed zijn, en stikt do zak op. Dan legt u in de bovenkant drie plooitjes, elk 1% cm stofverbruik en 1 y„ cm van elkaar. In het rugpand zijn de figuurnaden in het midden 1 cm breed. Zijnaden dicht stikken. 1) sluit mouw- en schoudernaden, waar bij u de rugschouders iets inhoudt Het bijschuinertje aan de schoudernaad ls van boven 5 cm breed. De manchet waarvan de punten over elkaar slaan wordt aan de door een coupenaadje in genomen onderkant gestikt. Dan naait u de pasjes op voor- en rugpand en zet de mouw in, als aangegeven, even in gehouden. Het middenachternaadje van de kraag wordt gesloten en de kraag aan de achterhals bevestigd. Het beleg knipt U zó, dat er m.a. geen naad valt. Desnoods kunt u wel in de taille een naadje nemen. U zet het be leg tegen de voorkanten en de kraag. Het jasje sluit met een 2 a 3 cm bre de ceintuur. Als u daarvan houdt, brengt u op de zakken, vóór u ze voert, applicatie of borduursel aan. No dig is dit echter niet; zeker niet, als de stof op zichzelf heel mooi is. (Van onze speciale verslaggever.) J)E tien millioen Nederlanders dragen nu ja, de babies uitgezonderd twintig millioen schoenen. Nemen we aan, dat elke landgenoot gemiddeld twee of drie paar bezit, dan zijn er zo ongeveer veertig of zestig millioen schoenen in gebruik. Misschien zullen het er wel meer zijn. Ieder trekt liefst de schoen aan, die hem past. Maar men moei ze eens zien lopen, de heren en vooral de dames, die vooi het eerst een paar nieuwe schoenen aan hebben. Met pijnlijke voeten vaak met druk hier en druk daar en met een afschuwelijk gevoel van brande righeid. „Dat komt doordat verreweg de meeste schoenen geen goede pasvorm hebben", zo heeft de heer C. J. Mus tert, die zeventien jaar als hoofdleraar verbonden is geweest aan de Rijks vakschool voor de schoenenindustrie in Waalwijk en nu mede-directeur is van de Aero-schoenfabriek in Dongen, ons uitgelegd. Toen deze expert in 1927 zijn functie van leraar aanvaard de, liep hij reeds met het idee rond om de pasvorm van de schoen geheel de natuurlijke vorm en de natuurlijke functie van de voet. Jarenlang heeft hij aan dit probleem gedokterd, hij heeft onderzocht, gestudeerd en ge ëxperimenteerd, want het wonderlijke was, dat tot dusverre wel enkele stan daardmodellen bekend waren, doch deze waren verre van perfect en kwa men bij lange na niet tegemoet aan de behoeften, die de voet stelt. Thans eerst is hij erin geslaagd een gemid delde pasvorm te construeren en daar aan de bovenbouw van de schoen zo danig aan te passen dat van een wer kelijk nieuwe vinding gesproken kan worden. Met het oog op de twintig millioen schoenen, die dagelijks over de straten gaan, een belangrijke uitvinding! Een wijde schoen, die dus gemakkelijk zit behoeft niet altijd een goede pasvorm te hebben, verzekerde de heer Mustert ons. Het tegendeel is vaak waar. Want het vlak, waarop de voei rust, was tot nu toe zo geconstrueerd, dat daarin de natuurlijke rondingen van de voet ont braken, dat het steunvlak van de voet J^EUK staat zo'n sportieve spencer op rok en blouse of bij een lange broek. En wat kan hij een eenvoudig jurkje tot iets heel anders maken! Hier is er ribfluweel voor gebruikt, maar u kunt er allerlei stoffen voor nemen. U heeft ervoor nodig 1.30 m. van 70 breed. Van het overslaande rechterpand is hier het patroon gegeven. Het linker heeft de middenvoorlijn als voorkant. De zak op de heup is alleen rechts. U zet aan de zaksplitjes een voeringzakje en werkt de opening met een 2 cm breed patje van dubbele stof af. Tegen de voorkanten naait u een 4 cm. breed belegje. Het rugpand en bet schootje worden door een gewone naad met el kaar verbonden, waarna u de zij- en schoudernaden sluit. Rugschouders iets inhouden. De randen worden met schuine repen stof of voering aan de binnenkant afgewerkt. Natuurlijk kunt u de spencer ook met een sluiting mid denvoor maken. Dan knipt u aan de middenvoorlijn een 2 cm. brede over slag en 4 cm voor het beleg aan. Bei de voorpanden worden dan eender. /9&. it. B.W. J^E SPOORWEGEN gaan het goede voorbeeld van de K.L.M. volgen. Waarschijnlijk in Mei van het volgend jaar zullen op en kele grote trajecten, waar nieuw spoorwegmaterieel wordt inge zet, trein-stewardesjes meerijden. Deze benaming is niet geheel juist, want het zullen dames zijn, die de passagiers alleen maar reis-informaties zullen verstrek ken. Ze zullen een vast plaatsje krijgen in de trein. Te hunner gerieve wordt in het nieuwe ma terieel een klein kantoortje ge bouwd. Ze zullen de reizigers kunnen inlichten over aansluitin gen op spoor, bus of tram tij dens de reis, en overigens ook alle inlichtingen kunnen geven, die zij thans reeds verstrekken in de in grote stations gevestigde inlichtingenkantoren van de N S. bij het staan en bij het lopen niet pre cies paste in of op de binnenzool. Kwestie van millimeters DE heer Mustert heeft dat alles in jarenlange studie nauwkeurig on derzocht, allerlei leesten laten maken in overeenstemming te brengen met en weer laten verbeteren het was meestal en kwestie van millimeters of van onderdelen daarvan totdat hij een vorm had bereikt, die geheel voor de gemiddelde voet geschikt is. Naar dit model kunnen nu schoenen ge maakt worden en dan is het, omdat men aan het principe vasthoudt, on verschillig of men een brede of een puntige schoen aantrekt, want onmid dellijk krijgt men het gevoel wij hebben het geprobeerd of men in zijn oude, heerlijk uitgelopen schoe nen stapt. De moeilijkheid was, nadat men eenmaal de proto-pasvorm gevonden had, de schoenen ook te fabriceren, die precies voldoen aan de berekenin gen van de heer Mustert. Doch dit is ook al gelukt, zij het dat machines moesten worden veranderd of vervan gen en dat thans nog te veel hand werk nodig is. Op den duui zal men de nieuwe pasvorm voor de confectie- schoenen geheel fabriekmatig in het product kunnen verwerken. Voorlopig is de vinding beperkt tot herenschoenen, doch het is de bedoe ling, dat men ook jongensschoenen gaat maken en op den duur misschien ook dames- en meisjesschoenen, doch dat zal nog heel wat studie vereisen In elk geval zal de vinding van de heer Mustert. die van een octrooi of patent niet wil weten, omdat hij slechts de volksgezondheid wenst te dienen, voorkomen, dat allerlei voeteuvels de mensheid blijven plagen. r\ie in 't lant der styve Britten lydt aen voosheyt van ghebit, can om niets prothesen kryghen; waer de Staet dan achter sit. Ieder loopt derhalv' in Englant niet met 't schaemel fietsenreck, Maer met schoone, witte tanden, die door Labour syn verstreckt. Een der luyden, die soodoende ghladghebeckt ter bruyloft quam, dien gheviel, dat de prothese lighplaets op den gront en nam. 't Was kaduuck, ghe suit beseffen: welck een reeden om in rouw, heete tranen te gaen weenen, daer hy aenstonds spreecken sou. Mumm'lend keeck hy in den ronde, 't tantvleesch wierd beduymd, betast. Sulcks en mercfete dan, ten slotte, 'n andere heer, óóek bruyloftsghast. Deese graeyde in syn sacken, braght dan een ghebit aen 't light, ghaf dat aen de tandelooze, die 't probeerde, seer verlight! Eilaeie, 't en was wat ruyme, maer den buurman wist weer raed, Haelde uyt een' and'ren buydel nógh soo'n handigh apparaet! Siet, dat sat als was 't ghegooten, en bequaam, in kwiecke draf, stack den man, met nieuwe tanden, 'n meesterlycke toespraek af. Toen het uyt was, sey hy danckbaer: „Dat het toeval soo gheviel! Seyt ghy, naer ick op magh maecken, wellicht tantarts van uw stiel?" „Neen sinjeur", sprack dan den ander, „dit en raedet ghy niet goet; Ick ben, sedert veele jaeren, lyckbegraver van beroep.... THOMASSIU8. (Van onze correspondent te Surabaja) QP BLARUAN branden de lichtjes van de vele Chinese eethuisjes en toko's, maar ook de walmende olie pitjes van de kleine passar-stalletjes. De vele flikkerende vlammetjes langs de trottoirband van het plein geven Blaruan de typische aanblik van een Oosterse avondmarkt. Geheimzinnig en romantisch. In het flauwe licht zien we katjang, vruchten, sarongs, kramerijen en eet waren. Buiten de lichtkringen de schimmen van vele gestalten, die hier schijnbaar doelloos rondhangen. Als vuurvliegjes dwarrelen door dit beeld de petroleumlichtjes van de betjak's Het plein Blaruan bezit 's avonds een geheimzinnige dreiging. Alle be wegingen zijn schichtig, alle drukte schjjnt geforceerd en het licht is er noodzakelijk om de schemer te accen tueren. Alleen de felle neonreclame van het Capitol-theater, weerkaatst in de gladde carrosserieën van de gepar keerde auto's, geeft enig houvast. Bij dit bioscoopgebouw hoort de tukang tjöpet, de zakkenroller. De drukste in het donker rond het plein is zijn ar beidsterrein. „Juffrouw hou je tasje vast!" riNZE BETJAK rijdt in het overvloe dige licht van het bioscoopgebouw. We halen opgelucht adem. Het is ons gelukt zonder kleerscheuren de hal van de bioscoop te bereiken. Wij willen niet beweren, dat iedere bioscoopbe zoeker door een soort branding moet worstelen om het theater te bereiken, maar dat hij. wanneer hij het plein oversteekt de adem inhoudt, is niet overdreven. In de hal zijn we betrekkelijk veilig We moeten nog wel het polshorloge onder de manchet van ons overhemd verbergen, de vulpen voorlopig in onze broekzak houden, en de dames moeten hun handtasje met beide handen stevig vasthouden, maar in de hal geeft de zee van licht een zeker gevoel van vei ligheid. Vulpennen en polshorloges.,.. TOEN we zojuist langs de oliepitjes en de vele markt-kraampjes reden, dreigde bij iedere donkere plek een be roving. In zo'n geval schiet een onguur individu voor fiets, betjak, zelfs auto en in een ommezien is men omringd door een tiental kwajongens, die met een gemene grijns op hun donker ge laat aan de duidelijkheid van hun be doelingen niets te twijfelen overlaten. Polshorloges, vulpennen, sieraden, hand tasjes en portemonnaie zijn in een ogenblik van eigenaar verwisseld. Wan neer men de eerste schrik te boven is, zijn de onverlaten reeds opgeslokt door het donker. Politie machteloos. QNDER de gevel van het bioscoop- gebouw, in het licht van de film reclame, gebruikt de tukang tjópet 'n andere taktiek. Hier gaat de beroving geraffineerder. Hier rolt men duidelijk en schaamteloos handtasje, portemon naie of horloge. Het handtasje wordt eenvoudig uit de handen gerukt, het polshorloge zonder meer van de pols getrokken. Mocht men aanstalten ma ker de dief achterna te gaan dan wordt men wederom in een ommezien om stuwd door een opdringerige groep jeugdige handlangers. Zo wordt men in bedwang gehouden en de boeven zien er niet tegenop zonodig het laatste tro- pencostuum naar de eeuwige jachtvel den te helpen. Zij lachen, dreigen en vermaken zich met de machteloosheid I zaak door immigratie moeten worden van het slachtoffer. gevonden. Bioscoop-cassa op straat! r\E jonge rovers bezitten een neven beroep, waartoe ze overgaan, wan neer zij voldoende bedrijfskapitaal bij elkaar hebben gestolen. Het opkopen van bioscoop- of treinkaartjes. Een bordje uitverkocht op een station of bij een bioscoop is geen bezwaar om toch de voorgestelde reis te maken of de film te bekijken. Dit „Uitverkocht" betekent alleen, dat de plaatsbewijzen voor alle rangen of klassen door de jonge zwarthandelaren zijn opgekocht. Dat is meestal ongeveer een kwartier na het openen van de loketten. Wie daarna komt, wordt bestormd door een groep brutale boefjes, die met een luidkeels „kartjes, kartjes, mijnheer", hun koopwaar aan de man trachten te brengen. Het loon naar werken be staat bij hen uit ongeveer 50 pet van de kostprijs. De markt begint natuur lijk te schommelen, wanneer tegen de tijd, dat de trein vertrekt of de bios coop begint, de voorraad onverkochte kaartjes nog angstwekkend groot is. Dan is 't soms mogelijk van een goed koop treinreisje of filmpje te genieten. Vooropgesteld, dat u zonder kleerscheu ren uit de gillende en schreeuwende groep tukang tjöpet bent gekomen. Het is ons overkomen dat we op een regenachtige avond met ongeveer twin tig man in een „uitverkocht" huis za ten. Toen hebben we stiekum gelachen en vermoedelijk de bioscoopeigenaar met ons. De jeugdige boefjes waren met de kaartjes blijven zitten Drastische maatregelen AF en toe wordt het te gek. Dan wordt de politie gebeld, die ook prompt komt. Als de Heilige Herman dad echter vertrokken is, zingt alles weer hetzelfde liedje. Een stationsem placement stond op en bepaald mo ment vol zwervers. Zo zelfs, dat nie mand er zich behoorlijk bewegen kon. De politie kwam en bracht een brand weerwagen mee. Karren, manden, stal letjes, mensen en dieren werden een voudig weggespoten. Eindelijk rust. De volgende dag was er echter weer een brandweerwagen nodig, maar toen kwam die niet. Dit bijzondere gilde der tukang tjó pet kent ook zijn „resoluties". De sta tionschefs of bioscoopeigenaren, die te doortastend optreden, ontvangen dreig brieven van de volgende inhoud: „Laat ons onze gang gaan of we be stormen het station (biosccoop). Wij zullen wraak nemen" Dreigbrieven, die luguber ondertekend zijn met een doodskop. We gaan dus nog steeds zonder vul pen, zonder horloge en met krap aan- geld naar de bioscoop. Beter is hele maal niet te gaan, daj, loopt men de minste risico..., maar tja, dan blijft er niet veel aan amusement over in dit land. Er is een groot tekort aan geschool de vaklieden in de Unie van Zuid- Afrika. Hierdoor wordt de gehele ont wikkeling van de fabrieksnijverheid bedreigd aldus wordt officieel medege deeld. In de bouwvakken is een ernstig tekort aan ale soorten vaklieden, be halve schilders. In de metaalindustrie zouden onmiddellijk 1150 geschoolde en 500 halfgeschoolde arbeiders gebruikt hunnen worden. Duizenden andere ar beiders zouden onmiddellijk werk in Zuid-Afrika vinden. Versnelde oplei ding van leerlingen kan slechts gedeel telijk in dit tekort voorzien. De rege ring overweegt daarom de immigratie van geschoolde vaklieden sterk te be vorderen, desnoods met staatshulp. Firma's van overzee, die hun eigen ge schooide vaklieden meebrengen, wan neer zij fabrieken in de Unie stichten hebben reeds voorkeurbehandeling ont vangen. verklaarde de minister van arbeid, B. J. Sohoeman. Anderen kun nen daar ook op rekenen. Dr. A, L. Geyer, de hoge-commissa- ris van de Unie van Zuid Afrika «n Londen heeft verklaard, dat Zuid-Afri ka in de toekomst 25000 geschoolde vaklieden nodig heeft, waarvan op kor te termijn 4000. Deze zullen in hoofd-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9