p.o.a. n.u. Sint Nicolaas en Dik Trom Stad en Omgeving nieti ê-cuf-ett.. Ernstige ramp bij scheepswerven ,,DeMaskers'speelden voorBloemwijk buurtvereniging sticht speeltuin Oost en West AGENDA litai iPini be&d! Imitatie antieke DOEKEN District Alkmaar Ned. Biljartbond Padvinders vierden het eerste lustrum Dirk Duivelgroep van de Alkmaarse „Mollebonen" openden het seizoen der Groninger Vereniging In de toekomst nog meer uitwisseling De Buitenkanters vierden feest MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 Goede opvoering van ,,een bewogen weekend" „Bloemwijk" is een van de weinige buurtverenigingen, welke vijf jaar na de bevrijding nog steeds een grote activiteit ontplooit en die krachtens de groei van het ledental de toekomst met opgewektheid tegemoet kan zien. Zaterdag waren de Bloemwijkers naar 't Gulden Vlies getogen om de jaarlijkse toneelavond bij te wonen, welke verzorgd werd door de toneelvereniging „De Maskers". De zaal was nagenoeg geheel gevuld en de buurtbewoners hebben met stijgende belang stelling kennis genomen van de opvoering van het toneelspel. „Een bewogen week-end", dat door „De Maskers" op verdienstelijke wijze voor het voetlicht werd gebracht. Ed. J. M. Terlingen en Kees Spierings hebben een sympathiek stuk geschre ven, waarin weliswaar niet op een dialoog meer of minder gekeken wordt, doch dat desalniettemin gele genheid biedt tot enige goede creaties. Het behandelt de moeilijkheden in het gezin van de leraar in de biologie Peter Verkammen, die het grootste deel van de dag tussen de selderie- planten doorbrengt. Peter Verkammen en zijn oppervlakkige, vergeetachtige vrouw bezitten in Irma een dochter uit duizenden. Terwijl haar, tenge volge van een oogziekte welke tot blindheid leidt, zelf vrijwel ieder ge luk onthouden wordt, treedt zij op als de beschermengel van het gezin. Haar zusterlijke zorgen spreidt zij uit over haar broer Frans, een student, die schulden maakt en ten leste de gast van de familie besteelt en het jongere zusje Elly, die haar verloving ver breekt en een minder prettige ont moeting van node heeft om te ont dekken, dat lichtzinnigheid tot onaan gename ervaringen voert. Irma weet al deze problemen op te lossen, zodat aan het slot van het derde bedrijf niets een gelukkige toekomst van het gezin in de weg staat. Jammer was het, dat de beide auteurs hinderlijk veel de zin „Ik moet eens ernstig met je praten., ga eens even zitten" ge bruikten. Wellicht zou hierin bjj een reprise verandering gebracht kunnen worden. Het zou het stuk ten goede komen. Het leeuwenaandeel van 't suc ces werd ditmaal weggedragen door Aag de Wruyf, Jaap Schoen en Klaas Sluys. Mevrouw De Kruyff gaf een gevoelige en vaak ontroerende typering van Irma en bewees andermaal een der steunpilaren van „De Maskers" te zijn. Jaap Schoen ontfermde zich over de rol van Frans Verkammen, de stu dent. Hij speelde overtuigend en kau op een uitstekende creatie terug zien. Klaas Sluys was de verloofde van Elly. Een gave rol met vlot spel, dat met een uitstekende dialoog tussen Irma en hem besloten werd. Mevrouw Schouten en Dick Meelis hadden met de vertolking van het echtpaar Ver kammen geen moeite. Zij wisten beide figuren correct te typeren. Jenny Schouten als de dochter Elly had na een wat geforceerd begin haar beste momenten in het derde bedrijf. Theo Mulders, een collega van Verkammen werd vertolkt door Ed. Bilars. Een stug begin werd allengs verbeterd, zodat het geheel Aanvaardbaar was. De heer Bilars bedenke evenwel, dat hij zich wat meer beweegt. Nu was zijn optreden hier n daar wat stroef. Mevr. Schoen was een kittig dienst meisje, Jo Wierdsma een vriendin van Elly en Guus Schouten de kleermaker v. d. Leemput. Aan de creditzijde moet genoteerd worden, dat met uitzonde ring van mevr. Schoen en de heren Meelis, Schoen en Sluys de overigen op de laatste rijen vaak zeer moeilijk te verstaan waren. Wij misten hele passages. Regisseur v. d. Bogaarde, die aan het slot zeer terecht in net verdiende applaus deelde, zal zijn pu pillen tot fortissimo moeten inspireren. De energieke voorzitter van „Bloem- wijk", de heer J. Jonker, die in zijn openingswoord zijn vreugde had uit- Van het Victoria Hotel in Amster dam. wapperden Zaterdag twee vlaggen in de vochtige herfstwind: de trotse Franse tricolore en de jonge vlag van Pakistan: een Witte ster en een maan sikkel op een groen veld. Les extremes se touchent. Hier logeerden de fameuze Parijse couturier Jacques Fath met zijn charmante mannequins en de bliksemsnelle onvermoeibare hockey- tovenaars uit het Verre Oosten. Twee werelden die elkander ontmoetten. Sinds Kipling zijn beroemde dicht regels schreef: „East is East and West is West and never the twain shall meet" is er veel veranderd. Deze don kere leninge mannen uit dat jonge land zonder volkslied zijn vrij westers ge oriënteerd en hebben bovendien de harten van alle sportminnende Euro peanen veroverd met hun fantastische prestaties op het groene tapijt. Ook de beeldschone mannequins gehuld in de volmaakte creaties van de meester Fath veroverden talloze noordelijke harten en raakten hierbij weer andere tere snaren. Tovenaars met de hockey- stik, een tovenaar met lappen kostbare stof en tovenaressen met charme en onnavolgbare elegance. In de hal van het hotel contrasteren de rustige, soe pele en onverstoorbare oosterlingen en de haastige, bewegelijke en gratieus gebarende Parisiennes. 's Avonds wor den op 't trottoir tapijten uitgerold om de hoge bezoeksters en bezoekers te ontvangen en ontplooit zich een weel de van bont, satijn en kant voor de bewonderende toeschouwers. Hier be gint het leven pas. Maar de mannen uit Pakistan liggen om acht uur in diepe rust. Zij speelden Zondag in Brussel en wonnen met 40. gesproken over de grote opkomst en de leden had opgewekt propaganda voor de vereniging te maken opdat alle buurtbewoners van Van der Woudestraat tot en met Rozenstraat en Westerweg tot Spoorlijn op de leden lijst genoteerd zouden kunnen worden, sprak aan het slot een hartelijk woord van dank tot „De Maskers", in welk dankwoord het publiek met een gul applaus bijviel. Een gezellig bal o.l.v.. de heer W. Ligthart besloot de geslaagde avhnd, die op 10 Januari gevolgd zal worden door een rookwedstrijd in „Kinheim" op 18 Jan. door een kinderfeestavond in het „Wapen van Heemskerk", op 24 Jan. door de jaarvergadering en op 30 Jan. voor de dames door een excursie naar het bedrijf van de heer Eckmann. Belangrijk was de mededeling van voorzitter Jonker, dat de plannen tot het stichten van een speeltuin in een zeer vergevorderd stadium verkeren, zodat de „Bloemwijk" in het komende voorjaar een speeltuin rijk zal zjjn. Vrolijke fietsers Een wielrijder, die 'Zaterdag lustig langs Alkmaars straten laveerde, is ter ontnuchtering in het politiebureau op gesloten, als zijnde overtreder van art. 22 van de motor- en rijwielwet. Hij bracht de veiligheid van het verkeer en van zichzelf lelijk in gevaar. Op zijn nuchtere maag werd hem een pro ces-verbaal toegediend. Een 44-jarige wielrijder uit Egmond aan de Hoef viel Zaterdagavond om half tien plotseling van zijn voertuig en werd op advies van een arts naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis overgebracht, waar men de verwondingen, die hij aan neus en mond had bekomen, verzorg de. Na de behandeling werd hij per ziekenauto nara zijn woning gebracht. Ook hij „geurde" naar alcohol. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 u.: De bruid was een man (alle leeftijden). Harmonie Theater, 8 uur: De dijk is dicht (14 jaar). Cinema Amcricain, 8 uur: De straat zonder naam (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De tijger van Eschna- pur (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Lezing over „Bij de glaskunstenaars van Leerdam". Café Centraal, 8 uur; Ledenvergadering Burger IJsclub. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Nederlandse Come- die: „Leer om Leer". Waakt en Bidt, 4.30 en 8 uur: Film „De kinderen van de grote Fjeld". Dit welkom geschenk ver richt wonderen in elk interieur. PRIJZEN: 90 x yo cm 11.75 115 x 115 cm 16.75 140 x 140 cm 21.75 145 x 175 cm 24.75 ST. NICOLAAS SERVICE! ZONDER KOSTEN worden de doeken bij elkeen vakkundig gedrapeerd en opgehangen. LANGE STÜAAt ALKMAAR Prettige voorstelling in ,,'t Gulden Vlies" Vol verwachting klopten de hartjes van vele kinderen die Zaterdagmid dag in het Gulden Vlies kwamen om een Sint Nicolaasmiddag bij te wonen. Het kindertoneel van Chris Hofland bracht daar de avonturen van Dik Trom en alleen al de naam van de held uit Joh. Kievits beroemd gewor den jongensboeken wekte grote ver wachtingen. Voor hen, die genoten hebben van de aardige tafereeltjes uit Kievits boeken, die zijn werk deden uitsteken boven de Pietje Bell-lectuur, is datgene wat er voor het toneel werd uitgekozen en bijgevoegd, wel enigszins teleurstellend. Het moet ech ter gezegd worden, dat de kwajon gensstreken door het jeugdige publiek met groot plezier werden gevolgd en het jeugdtoneel hen daarmede een on vergetelijke middag bezorgde. Het optreden was beschaafd en ver antwoord en aan costumes en décor was de nodige zorg besteed. Dit zijn zeker waardevolle factoren die wij bij het naoorlogse jeugdtoneel wel eens gemist hebben. Men ging helaas maar al te vaak uit van de gedachte dat het voor kinderen gauw goed genoeg is een gedachte die men ook bij de jeugdliteratuur dikwijls kan consta teren. De pauze in het spel, bracht de ver rassing waar vele kleinen al reikhal zend naar hadden uitgekeken. Sint Nicolaas en zijn knecht brachten per soonlijk een bezoek aan het Gulden Vlies en drukten daar vele, spontaan uitgestoken handjes. Een critiek incident dreigde toen een ongeveer achtjarige jongeman Sint Nicolaas mededeelde dat hij „lekker toch al lang dood" was, hetgeen door de zaal met schrik en ontsteltenis werd aangehoord. De „heilige man" maakte echter korte metten met dit enfant terrible en liet hem, met enige ernstige dreigementen haastig achter de groene toneelgordijnen verdwijnen, van waarachter wij hem niet meer zagen terugkeren. Een zestal „zoete kinderen" mocht daarna het toneel betreden om een liedje voor Sint Nicolaas te zingen. Zij kweten zich stuk voor stuk met De standen van de groepen I en II in klasse D zijn thans als volgt: Klasse D, Groep I: Alcmaria Victrix 4 1293 741 1.744 28 Lindenhoek 4 1301 658 1.977 23 Driesprong 3 778 480 1.620 23 Excelsior 4 1234 645 1.913 22 Witte Huis 4 1077 664 1.621 19 Drie Ruiten 3 994 456 2.179 16 Waag 4 1195 768 1.556 16 Oude Poorter 4 964 696 1.384 3 Klasse D, Groep II: Excelsior 4 1137 760 1.496 35 Drie Ruiten 4 1073 829 1.294 30 Gekr. Valk 4 1068 785 1.360 24 Optimisten 4 1125 723 1.556 20 Lindenhoek 4 975 785 1.242 16 Witte Huis 4 939 813 1.154 16 Oude Poorter 4 1136 763 1.488 12 Waag 4 757 907 0.834 7 (Boven de kolommen komt resp het vol- gende te staan: gesp., en matchpupten) punten, beurten, gem. ijver van hun opdracht, de één vrij moedig rondziend en tegen Sint's knie geleund, de ander met gebogen hoofd en een kleur van verlegenheid. Piet beloonde hen echter allen met een aardig boek. Terugziend op deze middag, mogen wij ten slotte nog in aanmerking ne men dat het brengen van jeugdtoneel waarbij de aandacht moet worden beziggehouden van een groep kinde ren die sterk in leeftijd variëren een zware opgave is. Wij kunnen daar om voor de prestatie van Chris Hof- lands gezelschap alle respect hebben. Uit het zakenleven In het Handelsregister werden de volgende nieuwe wijzigingen opgenomen: C. v. d. Veer (E.), Heiloo, Kerklaan 6. Fabricage van wol len bovenkleding. L. A. P. de Groot (E.), Alkmaar, Oudegracht 237. Grossier in tabak, sigaren, sigaretten en aanverwante artikelen. J. A. Raspe (E.), Alkmaar, Spieghelstraat 2. Brood- en banketbakkersbedrijf. Bloemen- huis „Flora", Langedijk, Noord-Scharwoude, Dorpsstraat 21. Bloemenverkopersbedrijf Eig.: J Wiersma. P. M. Dokter (E.), Bergen, Russenweg 6. Glazenwassers- en schoonmaak bedrijf. P. J. Schuyt (E.), Langedijk, Nrd- Scharwoude, Dorpsstraat 107. Reparatie-bedrijf van metalen huishoudelijke artikelen. Tussen Camperduin en Kaap Cris Nez Onder deze titel hield de heer J. Ivangh uit Bergen een lezing voor de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Natuur Historische Vereniging. Het lag voor de hand dat het hoofdzakelijk over vogels zou gaan. Inderdaad werd de leden over verschillende vogels het een en ander verteld aan de hand van door de heer Ivangh zelf vervaardigde tekeningen en schetsen, die met een episcoop werden geprojecteerd. Uit de aard der zaak waren het de vogels uit de naaste omgeving waaraan het mees te aandacht werd geschonken: kluut, bergeend, wielewaal, randuil, geelgors, wulp, kemphanen en nog vele ande ren passeerden de revue, terwijl de spreker het geluid ook van enkele vo gels nabootste. Spreker behandelde uitvoerig de ge woonten van de verschillende vogels. Tevens werd de aandacht gevestigd op de „Grote Ijsbeer", het natuurmonu ment in de staatsduinen van Schoorl, dat min of meer aan zijn lot wordt overgelaten. Toch is het natuurmonu ment gedoemd te verdwijnen omdat de winden de kuilen weer vernietigen. Hierna besprak de heer Ivangh een nieuwe gast in onze duinen, de eek hoorn. Deze is in 1934 in de duinen in gevoerd door een tweetal uit Hattum. Nu zijn ze al doorgedrongen tot de Zuidgrens van Bergen. Of ze Egmond al hebben bereikt, is niet met zeker heid bekend. Na de pauze werd het publiek in ge dachten langs de kust meegevoerd naar het Zuiden. Het was al zeer laat, toen de leden van de vereniging naar huis terugkeerden, dankbaar voor deze boeiende en leerzame avond. „Hoort, zegt het voort" Geslaagde feestavond Zeer velen hoorden het en zeer velen zullen het voortzeggen. Er zal gesproken worden over die Bonte Dirk Duivel-avond, die Zaterdag in de Aula van het Gymnasium werd gegeven, ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van de N.P.V.-groep Dirk Duivel, en die in alle opzichten geslaagd mag heten. Alle ouders van de Dirk Duivels, genodigden, padvindsters en padvin ders vulden de zaal tot in alle hoeken. Aanwezigen was onder andere de be schermheer van de afd. Alkmaar der N.P.V., Mr. Dr. Wytema. de Districts commissaris van de N.P.V. De heer P. H. L. Nieuwenhuysen, vertegen woordigers van het Ned. Padvindsters- gilde en van de Kath. Verkenners. Er heerste reeds direct bij de aanvang een ongedwongen padvinderssfeer. Geen openingswoord van een eerbiedwaardig hopman of een voorzitter, doch op padvindersmanier. door een jongen van even een meter lengte; een doodge woon padvindertje met een grote hoed en een lachende snuit, die op keurige wijze zijn padvindersfamilie in de zaal, een welkom toeriep. Daarna kwam er een programma van bont allerlei, dat wel een gehele kolom zou vergen om het volledig te beschrijven. Bij het or ganiseren van deze avond heeft de lei ding zich zo goed als afzijdig gehou den. De jongens zelf organiseerden deze Loffelijk werk van het Rode Kruis De Zaterdagmiddag-drukte in de stad, deed talloze Alkmaarders de plotselinge bedrijvigheid van politie, brandweer en honderden in battle-dress geklede Rode Kruissoldaten van het district Kennemer- land niet opmerken. Auto's voorzien van de Rode Kruis-vlag ijlden door de stad, op weg naar de scheepswerven „De Hondsbos" en Nicolaas Witsen en Vis, waar door onbekende oorzaak een ramp van zeer''ernstige omvang had plaats ge vonden. Rode Kruis, politie en brandweer waren spoedig op het terrein van de ramp aanwezig. Door ernstige beschadi ging aan de vlotbrug en aan de bruggen op de terreinen van beide werven, was het niet mogelijk onmiddellijk tot de hulp verlening over te gaan. Men heeft de ge kwetsten per vlet van de Eilandswal naar de Voormeer moeten vervoeren, tot een pionier-colonne van het Rode Kruis in allerijl een noodbrug had geslagen. Een nood-hospitaal, door verpleegsters in de BLO-school in het Victoriepark ingericht, ontving de slachtoffers van de ramp, die op de onheilsplek slechts een voorlopig verband hadden ontvangen, ter verdere verzorging. Alle wegen in de omtrek wa ren door Rode Kruis-personeel afgezet. Hulpgeroep en noodgeschrei Om ongeveer vier uur, Zaterdagmiddag, werd de ramp bij de Rode Kruis-kazerne aan de Scheteldoekshaven gemeld. On- middelijk werden de betreffende instan ties van het Rode Kruis opgebeld en kon den de eerste hulptroepen, onder leiding van de colonne-commandant, dr. Dege- naar, uitrukken. Ook de colonnes Bergen, Heiloo, Castricum, Limmen, Beverwijk, IJmuiden, Haarlem en Zandvoort, even eens in gezelschap of onder leiding van artsen, werden gealarmeerd en waren spoedig ter plaatse. Nadat de eerste hulp verlening was georganiseerd werd een be gin gemaakt met het overbrengen van de gekwetsten van de onheilsplek naar de Voormeer, vanwaar verder vervoer naar het noodhospitaal kon geschieden. Het gekerm van de „gewonden" was duidelijk te horen. Het terrein van de ramp Met de eerste groep trokken wij naar de overwal. Het terrein bood een vreemde aanblik. Overal lagen slachtoffers in de vreemdste houdingen terneer. Op hun borst bevonden zich nette kaarten, waar op met een schrijfmachine hun „letsel" was aangegeven. Direct begaven de ver pleegsters en ziekendragers zich aan het werk. Met zachte hand legden zij nood verbanden aan, onder grote hilariteit van de slachtoffers zelve. De gekwetsten wa ren allen van zeer jeugdige leeftijd en hadden zich, tot het moment dat de vlet voor het bieden van bijstand arriveerde, kostelijk op de werven vermaakt. Een kort gesprek, dat wij met iemand, die vol gens zijn kaart schijndood was, voerden, wees uit, dat verscheidene hunner reeds huiswaarts waren gekeerd, aangezien er op de werf niets meer te bekijken viel en het bovendien koud was. Verre van hen dit spoedig herstei te misgunnen, menen we wel te mogen opmerken, dat men zelfs als gewonde zijn gezicht niet moet ver liezen, ondanks de kou. Bruiloftsstemming! Veel bewondering hadden wé voor het werk van de Rode Kruis-mensen. Met vaardige hand werden noodverbanden ge legd, terwijl de pioniers een brug over een smal haventje sloegen en een vlot begonnen te bouwen. Het vreedzame ka rakter van de „ramp" wordt wel duide lijk, als men verneemt, dat de „gewon den" hierbij een handje meehielpen. De verzorging, die de „slachtoffers" in het noodhospitaal ten deel viel, was èf. Het hospitaal, dat in zeer korte tijd, geheel compleet met bedden, matrassen, behan- deltafels e.d. gereed was, gonsde van ac tiviteit. Snel en vakkundig werden de voorlopige verbanden door permanente vervangen, alles in een stemming, die meer aan een bruiloft dan aan een ramp deed denken. Na verbonden te zijn werd gecontroleerd of alles goed zat, waarna de „patiënten" zich naar het Rode Kruis- kazerne mochten begeven voor het in ont vangst nemen van een warme hap. Zo eindigde voor de jeugdige medespelenden in het drama deze Zaterdag. De Rode Kruis-mensen bleven echter nog lang in de weer, voornamelijk met het opruimen van het materiaal. Hoewel het aanschouwen van een der gelijk gezelschap burgers in uniform de indruk wekt dat men hier met een op volger van de „burgerwacht" te heeft, wees de oefening uit, dat de Rode Krttip.rr^'«r,r,y|eg or>zichf hu1" mannetje staan. We twijfelen er niet aan dat het Rode Kruis, district Kennemer- land, zal in geval van nood de handen uit de mouwen weten te steken. De vaar digheid en het enthousiasme zijn er. Gastvoorsielling van „Meester" in Casino De Helderse Grönnegers zullen er geen spijt van hebben gehad, dat het altijd actieve bestuur van de Groninger vereniging „Stad en Ommeland" de toneelgroep van de zustervereniging uit Alkmaar had uitgenodigd in Casino een gastvoorsteliing te komen geven. De dames en heren van „De Molle bonen" hebben de hooggespannen verwachtingen geenszins teleurgesteld. Zij kwamen met een stuk, dat de moeite van het opvoeren alleszins waard was en de wijze waarop de tonelisten zich onder regie van mevr. Maats van hun taak kweten, was lofwaardig. De avond slaagde dermate, dat de Groninger Vereniging met grote voldoening op deze seizoen-opening kan terugzien. Met William Stern is Eelsema van mening, dat aanleg en milieu beide hun invloed doen gelden. Om dat te bewij zen, laat hij in „Meester" verschillende figuren optreden. Nu is Eelsema geen zeer groot toneelschrijver, die in korte en rake scènes bezielde en overtuigende typeringen weet te geven. Hij moet in „Meester" heel veel laten praten, om zijn karakters voldoende gestalte te kunnen geven. Dat maakt de opgave voor de spelers niet gemakkelijker. Het accent valt meer op de dialoog in de laatste scène zelfs op de monoloog van „Mees ter" dan op de handeling. Nu zijn „De Mollebonen" er in geslaagd, on danks deze moeilijkheid het stuk op te voeren op een wijze, die de belangstel ling van de toeschouwers voortdurend gaande hield. Dat is in de eerste plaats te danken aan de rustige en fijngevoe lige manier van acteren van de heer Maats, die een volkomen verantwoorde Meester creëerde. De vrouw van Mees ter (mevr. Elzinga) was in het eerste bedrijf wat zwak, maar later kreeg haar deelnemen aan de handeling meer in nerlijke kracht. Zeer verdienstelijk spel leverden de heer Wagenborg als Jaap, De auteur W. J. Eelsema heeft zijn stuk „Meester" geschreven, met de be doeling het repertoire van specifiek Groningse stukken eens uit te breiden, en daarbij een ander onderwerp bij da kop te nemen dan gewoonlijk in dit genre wordt behandeld. Eelsema voert een nobele onderwijzersfiguur ten to nele, en maakt hem tot het middelpunt van een kleine gemeenschap. Sterk uit- éénlopende karaktertypen doen in deze gemeenschap vele spanningen ontstaan, welke de auteur gelegenheid bieden enkele algemeen-menselijke problemen aan te snijden. Egoïsme en idealisme worden in hun consequenties met veel begrip getekend. Voorts blijkt dat de schrijver (zelf een onderwijzer?) zich, met Locke en Schopenhauer heeft afge vraagd, in hoeverre de aanleg van be tekenis is, en in hoeverre de omstan digheden en de opvoeding een karakter kunnen veranderen. Locke predikte de opvoedingsalmacht, Schopenhauer meende dat de aanleg alles bepaalde. de pleegzoon van Meester, en mevrouw Ferwerda als Joantje, de fel-levende dienstbode. Beiden zetten een type op de planken, dat de door de schrijver voorgeschreven reacties aanvaardbaar maakte. De heer Rademaker was voor de rol van de keiharde steenfabrikant Geertsema de aangewezen figuur; ook in de uitbeelding deed hij veel goed werk. Maaike Geertsema (mevr. v. d. Ploeg) ging wat haar overgave betreft gelijk op met mevr. Elzinga. In dit spel van deze dames kwam iets opvallender dan bij de andere spelers soms het „hardop ze„gen" van de rol naar voren. Vrouw de Vries, de kletskous, (mevr Gaastra) werd aardig getypeerd. Vrouw Jansen (mevrouw Terpstra) en Geert Kramer (de heer Olthof) ten slotte wa ren als bijrollen wel in goede handen. De bewogenheid van het stuk zou nog meer tot uiting zijn gekomen, wanneer men het tempo nog even had opge voerd. Zeker zou dat in menige scène de dynamiek ten goede zijn gekomen. Dat laatste neemt niet weg, dat „De Mollebonen" de Helderse Groningers op bijzonder verdienstelijke wijze een avond van gezonde ontspanning hebben geboden. Zij kunnen er zeker van zijn, dat „Stad en Ommeland" even behoor lijk voor de dag willen komen, wanneer zij t.z.t. voor een gastvoorsteliing naar de Kaasstad gaan! Het is n.l. de bedoeling, zo verklaar de de voorzitter van „Stad en Omme land", de heer J. Lenstra, in zijn ope ningswoord, dat de Groninger vereni gingen in Noordelijk Noord-Holland meer dan vroeger hun programma's gaan uitwisselen. Wanneer dat tot ge volg heeft, dat de band tussen de Gro ningers in onze provincie even hecht wordt als hij nu reeds is binnen de kring van de Helderse Groningers, zal een belangrijk succes zijn behaald! avond, kozen de stukjes en liedjes uit, verdeelden de taken, stelden het pro gramma samen enz. Ieder vervulde da rol die het beste bij hem paste. Er waren muziekbeoefenaars, zangers, voordragers, grapjassen, imitators, enz. Ieder gaf te zien, waartoe hij op zijn terrein in staat was en dit alles te- zamen gaf een groots geheel. Het was een demonstratie van wat teamwork vermag en het werd een avond, die de toets der critiek kon doorstaan. Het noemen van namen van medespelen, den zou hier niet op zijn plaats zijn, daar allen zeer hun best hebben ge daan. Echter is wel een uitzondering gerechtvaardigd, voor de conferencier, Hans Dam, die deze avond buitenge woon goed werk deed. Zijn conference was vlot, zijn mimiek wist meermalen een daverend gelach te ontlokken en met zijn yells veroverde hij de hei» zaal. Over het algemeen deden de welpen niet onder voor de verken ners. De welpenstukjes werden door de aanwezigen zeer gewaardeerd. Het Yakardraaien dient ook als een bijzon der numnjer in dit programma ver meld te worden. De padvindersband Tot slot het optreden van de pad vindersband, momenteel bestaande uit 6 dieptrommen, 2 bazuinen en 3 pij pers. In Februari van dit jaar werd de band opgericht, door de Dirk Duivel groep. Omdat deze groep het prettiger vond, dat alle verkenners, die daarvoor interesse hebben, zouden kunnen mee doen, is op voorstel van de Dirk Dui velgroep de band genaamd „De N. P. V.-band Alkmaar", dus voor alle \T.P.V.-groepen. Ook hierin proeft men de padvindersgeest, iets moois niet voor zich alleen behouden, doch te de len met de anderen. Uit het optreden op deze bonte-avond is gebleken, dat de band hard gerepeteerd heeft, want de prestaties op deze avond waren, gezien de nog korte bestaanstijd, reeds zeer goed. Verschillende jongens wach ten reeds om tot de band te worden toegelaten, maar dit is eerst mogelijk als men over voldoende instrumenten kan beschikken. Een inmiddels opge richte bandcommissie, bestaande uit de heren G. Kaper, Dr. J. Lourens, Ir. O. Lunshof, J. Schuddeboom, en Dr. J. W. Wagenaar, bereidt reeds plannen voor om dit mogelijk te maken. Dirk Duivels, ge hebt als echte Alk maarders, uw naam deze avond hoog gehouden. Zonder twijfel zullen uit Uw groep „Dirk Duivels" voortkomen, die in de toekomst hun mannetje weten te staan. ER GAAT een goede vulpen. Koopt deze bij een vertrouwd adres. HET VULPENHUIS PAYGLOP Dat rasechte Alkmaarders veel van een feestje houden bleek Zaterdag avond weer eens op de feestavond van de buurtvereniging „De Buitenkant". Een groot aantal Alkmaarders was naar „Het wapen van Heemskerk" ge komen om het feest met „De Buiten- kanters" mee te vieren. „De Buiten kant" is nog een van de weinige ac tieve buurtverenigingen, die onze stad rijk is. In die vijf jaar, die na de oor log verstreken zijn verdwenen de buurtverenigingen, die vlak na de ca pitulatie in de kleinste buurtjes en straatjes als paddestoelen uit de grond waren geschoten. De buurtvereniging „De Buitenkant" I meende de onderlinge vriendschaps- I banden van haar leden enigszins te moeten versterken door een aardige feestavond, waarin zij ten volle is ge slaagd. Na een kort openingswoord door de voorzitter der vereniging, de heer Wortelenboer, voerden- enige buiten kanters de dramatische schets in een bedrijf „Een vliegtuig viel...." op. Buitengewoon goed werk in dit ge slaagde toneelstukje leverden mevr. Lievendag en de heer J. Wezep (Jr.), respectievelijk in de rollen van moe der en zoon. Sterk contrasterend met dit vrjj droevige toneelstukje was dl schets, „De gevolgen van een telefoon gesprek". In dit stukje komen de meest dwaze vergissingen en situatie! voor, ten gevolge van een telefoon gesprek, waardoor de talrijke aanwe zigen menig keer in een lachsalvo uit barstten. Tot het eclantaten succes, dat dt buitenkanterp met dit stukje oogst en, had mej. H. de Ruiter in de rol van dienstbode een groot aandeel. Ook het gezellige cabaret, geheel samengesteld uit buurtbewoners, droeg tot bet welalage?: van deze evend bij. In dit cabaret speelden mee de dria zingende buitenkante» en twee Westfriese boertjes in de trant van I Kees Stet, die deze populaire figuur naar de kroon staken. Een woord van lof aan de heer L. J Meyer, die de sl- gehele leiding op zich had cn aan de heer G. van Twuyvsr, die voor de muzikale begeleiding zorgde. Met eer. gezelli,* hal onder leidis»' van de ..Rhythm* Pr others" werd deze geelaegde avond besloten. Zaterdagavond hield de jubileum-uitvoering in De staan dezer vereniging. D heeft weer eens opnieuw aantal uitstekende turners Uitstekende turnp Na de opening door de jubilerende vereniging, de Groot, waarin deze een k gaf over de afgelopen 25 het programma geopend n sale opmars van turnsters waarna wij in gedachten u gevoerd naar het jaar 192 oprichtingsvergadering ee avond meemaakten, die t dat er in die dagen andt werd dan in de tegenwoor kwam wel het beste tot oefening op één der nieu gen, de evenwichtsbalk. door mevr., KoomenLama tog, Rie van Geene en C Welk een lichaamsbeheersi deze zeer moeilijke oefeni mag zeker tot een verdie leidster der dames, mej. R ne, gerekend worden dat geslaagd kunnen worden gi de verdere prestaties van d ken op hoog peil te staa lage-brugoefeningen (dam' jes) toonden wat serieuze mag en lieten tevens zien over een aantal zeer goe beschikt. Ook de knots- ningen, zowel van de dam< mes-senioren, waren primi tige balletten, uitgevoerd i de toiletten onder een fan lichting en begeleid door ze muziek van een orkestj Willemsen maakten deze a onvergetelijke. Wij denken de Japanse lantarendans, ballet en vooral aan het het Weense ballet, nadat Ti Koomen ons via een uitste gen Weens liedje ons reed; ten naar de stad van wals e hadden gevoerd. Ook de 1 sterk vertegenwoordigd en schillende oefeninigen, zo\ rek als op de brug bleek onder hen uitstekende kra len. De jongens toonden oefeningen en bij het p: hun kunnen. Tussen de nummers door liet Fredd aanwezigen genieten van voordrachten. Ook haar a jes vielen bijzonder in de Annie Huisman liet zien, een goede athlete ook nog kwaliteiten beschikt en I o.a. „Ik wil zo graag een zijn", „Waarom" e.a. werdi publiek zeer op prijs ge Koomen bracht de handei in het Franse liedje „La M< nen niet anders zeggen d; Damclub Hei De gespeelde partijen zijn Groep I BeukersGeuzebroek Sprenkeling—Tuinman J. de GeusS. de Geus Groep II SpaansHofman De JongVan Lieshout SlijkermanSchurer OudHelder Groep III P. d. WerffGroeneboom Kraakmanv. Dijk Sluisman—Kraakman SnelCremer De stand is thans: Groep I: Tuinman, 9 punt tijen; De Graaf 9 uit 6; Del Verver 5 uit 5; Geuzebra Sprenkeling 2 jit 4; J de Adrichem 2 uit 2; S. de G Beukers 4 uit 7 partijen. In deze groep heeft Tui de leiding en is nog onges Groep II: Slijkerman 10 partijen; Schurer 9 uit 7; E 6; Spaans 5 uit 4; v. Liesh Kroon 4 uit 4; Oud 4 ui 4 uit 8; De Jong 5 uit 6; uit 2 partijen. In deze groep is J. Spaar ongeslagene, doch telt enk; Groep III: Groenenboom uit 5 partijen; Van der Wi Van Dijk 7 uit 5; Huisman 4 uit 6; Vreeker 2 uit 2; S Langendijk 1 uit 1; Kraak: Smeets 0 uit 3 partijen. In deze groep zijn de bo hog ongeslagen. Raadsvergader Vrijdag komt de gemeent tot het afwerken van een agenda. Deze vermeldt o.a. van de begroting van het gre van het fonds armengoederc vens heeft de aanbieding pl rekening der gemeente en i grondbedrijf en van het fond deren over het dienstjaar 1 gens zijn er verzoeken van van de R,K. Jongensschool Vereniging van Christelijk Schoolonderwijs, tot het vi medewerking bij de aanscl leer- en hulpmiddelen, a] schoolmeubelen. Tenslotte is zoek van de R.K. Stichting i zorg en de afdeling gezinsz< Witte Kruis om toekenning v sidle voor het jaar 1950. Hij mocht het paa het lend breng Zaterdag kreeg de tien Leusink uit de Rechte Hc laan van de veehouder M. t zijn paard naar het land Dit bleek voor de jongen 2 'ge gevolgen te hebben, wa 5? bJ-' het damhek gevonc lichte hersenschudding, een hp en verschillende gebrok

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2