a. nu. LAATSTE NIEUWS Jubileumuitvoering werd in Heiloo een groot sucues Zangonderwijs in andere banen Marktberichten ste lustrum iroep jitenkanters den feest St. Pancras Langendij'k Burgerlijke Stand Noord-Scharwoude Heer-Hugowaard Oterleeks Raad werkt mee aan de oprichting van een kleuterschool Beemster Schoorl De ex K.N.I.L. -militairen hebben vele moeilijk heden Koedijk Javase Bank heden gesloten Autobotsing bij Harder wijk eist vijf doden Oude Ni'edorp Zij zagen hem opwippen MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 stukjes en liedjes uit, aken, stelden het pro- enz. Ieder vervulde de e bij hem paste. Er beoefenaars, zangers, pjassen, imitators, enz. n, waartoe hij op zijn was en dit alles te- groots geheel. Het was e van wat teamwork verd een avond, die de i kon doorstaan. Het men van medespelen- et op zijn plaats zijn, hun best hebben ge- wel een uitzondering voor de conferencier, deze avond buitenge- deed. Zijn conference ïimiek wist meermalen ielach te ontlokken en veroverde hij de hele algemeen deden de der voor de verken- ostukjes werden door zeer gewaardeerd. Het ent ook als een bijzon- dit programma ver- De padvindersband optreden van de pad- omenteel bestaande uit 2 bazuinen en 3 pij- :i van dit jaar werd de door de Dirk Duivel- eze groep het prettiger erkenners, die daarvoor i, zouden kunnen mee- rstel van de Dirk Dui- nd genaamd „De N. P. aar", dus voor alle Ook hierin proeft wen eest, iets moois niet behouden, doch te de- eren. Uit het optreden ivond is gebleken, dat gerepeteerd heeft, want jp deze avond waren, :orte bestaanstijd, reeds ohillende jongens wach- :ot de band te worden r dit is eerst mogelijk oldoende instrumenten Een inmiddels opge- ïmissie, bestaande uit iper, Dr. J. Lourens, Ir. Schuddeboom, en Dr. J. bereidt reeds plannen LOgelijk te maken, ge hebt als echte Alk- ïaam deze avond hoog er twijfel zullen uit Uw livels" voortkomen, die hun mannetje weten te 1T een goede vulpen. Koopt deze bij een vertrouwd adres. JLPENHUIS YGLOP Alkmaarders veel van uden bleek Zaterdag- is op de feestavond van iging „De Buitenkant", tal Alkmaarders was en van Heemskerk" ge feest met „De Buiten- e vieren. „De Buiten en van de weinige ac- inigingen, die onze stad vijf jaar, die na de oor zijn verdwenen de ;en, die vlak na de ca- kleinste buurtjes en ddestoelen uit de grond n. niging „De Buitenkant" iderlinge vriendschaps- ar leden enigszins te ken door een aardige arin zij ten volle is ge- openingswoord door de vereniging, de heer voerden - enige buiten- imatische schets in een vliegtuig viel...." op. goed werk in dit ge- tukje leverden mevr. ie heer J. Wezep (Jr.), in de rollen van moe- terk contrasterend met ge toneelstukje was de olgen van een telefoon- lit stukje komen de ergissingen en situaties ilge van een telefoon oor de talrijke aanwe- er in een lachsalvo uit at eclant,ït<-n succes, dat rs met dit stukje oogst- de Ruiter in de rol van groot aandeel, ell'ge cabaret, geheel it buurtbewoners, droeg ;en van deze avond bij. speelden r_z?e de drie :enk»nters en twee rtjes in de trant van dexe populaire figuur staken. Een woord van L. J Meyer, die de al- op zich had cn aan de bvuyv»r, die voor de siding zorgde, illi,* bal onder leidi't n» Pr others" werd deze 1 bïsloten. Zaterdagavond hield de gymnastiekvereniging D.O.V.E.S. haar eerste grote jubileum-uitvoering in De Rustende Jager, ter gelegenheid van het 25-jarig be staan dezer vereniging. Deze avond mag zeer geslaagd worden genoemd en heeft weer eens opnieuw duidelijk aangetoond dat D.O.V.E.S. over een groot aantal uitstekende turners (sters) beschikt. Uitstekende turnprestaties Na de opening door de voorzitter der jubilerende vereniging, de heer J. L. Groot, waarin deze een kort overzicht gaf over de afgelopen 25 jaren, werd het programma geopend met een mas sale opmars van turnsters en turners, waarna wij in gedachten werden terug gevoerd naar het jaar 1925 en via de oprichtingsvergadering een oefenings avond meemaakten, die ons liet zien dat er in die dagen anders „gesport" werd dan in de tegenwoordige tijd. Dit kwam wel het beste tot uiting bij de oefening op één der nieuwste vindin gen, de evenwichtsbalk, uitgevoerd door mevw KoomenLamar, Tine Har- tog, Rie van Geene en Gré Hopman. Welk een lichaamsbeheersing sprak uit deze zeer moeilijke oefeningen en het mag zeker tot een verdienste van de leidster der dames, mej. Rie van Gee ne. gerekend worden dat ze bijzonder geslaagd kunnen worden genoemd. Ook de verdere prestaties van de dames ble ken op hoog peil te staan. Hoge- en lage-brugoefeningen (dames en meis jes) toonden wat serieuze training ver mag en lieten tevens zien dat DOVES over een aantal zeer goede turnsters beschikt. Ook de knots- en bal-oefe ningen, zowel van de dames als de da- mes-senioren, waren prima. De prach tige balletten, uitgevoerd in schitteren de toiletten onder een fantastische be lichting en begeleid door de melodieu ze muziek van een orkestje o.l.v. Tony Willemsen maakten deze avond tot een onvergetelijke. Wij denken hier b.v. aan de Japanse lantarendans, het sneeuw- ballet en vooral aan het slotnummer, het Weense ballet, nadat Tiny en Klaas Koomen ons via een uitstekend gezon gen Weens liedje ons reeds in gedach ten naar de stad van wals en romantiek hadden gevoerd. Ook de heren waren sterk vertegenwoordigd en bij de ver schillende oefeninigen, zowel aan het rek als op de brug bleek wel dat ook onder hen uitstekende krachten schui len. De jongens toonden in de vrije oefeningen en bij het paardspringen hun kunnen. Tussen de verschillei.de nummers door liet Freddy Groot de aanwezigen genieten van Westfriese voordrachten. Ook haar aardige lied jes vielen bijzonder in de smaak. Ook Annie Huisman liet zien, dat ze naast een goede athlete ook nog over andere kwaliteiten beschikt en haar liedjes, o.a. „Ik wil zo graag een uurtje bij U zijn", „Waarom" e.a. werden door het publiek zeer op prijs gesteld. Klaas Koomen bracht de handen op elkaar in het Franse liedje „La Mér". We kun nen niet anders zeggen dan dat deze Damclub Heiloo De gespeelde partijen zijn in: Groep I BeukersGeuzebroek 02 SprenkelingTuinman 02 J. de GeusS. de Geus 11 Groep II SpaansHofman afgebr. De JongVan Lieshout 20 SlijkermanSchurer 20 OudHelder 02 Groep III P. d. WerffGroeneboom afgebr. Kraakmanv. Dijk 02 SluismanKraakman 20 SnelCremer 02 De stand is thans: Groep 1: Tuinman, 9 punten uit 5 par tijen; De Graaf 9 uit 6; Dekker 7 uit 5; Verver 5 uit 5; Geuzebroek 4 uit 4; Sprenkeling 2 uit 4; J de Geus 6 uit 6; Adrichem 2 uit 2; S. de Geus 2 uit 6; Beukers 4 uit 7 partijen. In deze groep heeft Tuinman thans de leiding en is nog ongeslagen. Groep II: Slijkerman 10 punten uit 7 partijen; Schurer 9 uit 7; Hofman 6 uit 6; Spaans 5 uit 4; v. Lieshout 5 uit 5; Kroon 4 uit 4; Oud 4 uit 5; Helder 4 uit 6; De Jong 5 uit 6; Winterink 0 uit 2 partijen. In deze groep is J. Spaans de enigste ongeslagene, doch telt enkele remisies. Groep III: Groenenboom 8 punten uit 5 partijen; Van der Werff 7 uit 4; Van Dijk 7 uit 5; Huisman 7 uit 6; Snel 4 uit 6; Vreeker 2 uit 2; Smit 2 uit 4; bangendijk 1 uit 1; Kraakman 0 uit 3 Smeets 0 uit 3 partijen. In deze groep zijn de bovenste twee Bog ongeslagen. Raadsvergadering Vrijdag komt de gemeenteraad bijeen tot het afwerken van een belangrijke agenda. Deze vermeldt o.a. vaststelling van de begroting van het grondbedrijf en van het fonds armengoederen 1951. Te vens heeft de aanbieding plaats van de rekening der gemeente en die van het grondbedrijf en van het fonds armengoe deren over het dienstjaar 1949. Vervol gens zijn er verzoeken van de besturen van de R.K. Jongensschool en van de Vereniging van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, tot het verlenen van medewerking bij de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen, alsmede van schoolmeubelen. Tenslotte is er een ver zoek van de R.K. Stichting voor Gezins zorg en de afdeling gezinszorg van het witte Kruis om toekenning van een sub sidie voor het jaar 1950. Hij mocht het paard naar het lend brengen Zaterdag kreeg de tienjarige Piet Leusink uit de Rechte Hondsbossche- an van de veehouder M. toestemming Zijn paard naar het land te brengen. r" bleek voor de jongen zeer onpret- ige gevolgen te hebben, want hij werd ïf hï u het damhek gevonden met een chte hersenschudding, een gescheurde en verschillende gebroken tanden. avond uitstekend geslaagd mag heten en de leiding mej, Rie van Geene en de heer Cor Spaans kan. over de prestaties zeer tevreden zijn. Wij kun nen een bezoek op de tweede avond, die Zaterdagavond 25 Nov. wordt ge houden, ten zeerste aanbevelen. St. Nicolaas opent de actie van „Ons Aller Belang" Zaterdagmiddag om 2 uur arriveerde de Sint op het Kerkplein, opgewacht door het fanfarecorps „Irene". Verge zeld van 2 Pietermannen trok hij door het dorp. De kinderen werden ruim schoots op moppen getracteerd. De ver schillende etalages waren keurig ver zorgd. Er is voor ieder in ons dorp een aardige surprise te verkrijgen. Ook de Middenstandsverenigïng laat zich niet onbetuigd en stelt formulieren beschikbaar, waarop het juiste aantal leden moet worden ingevuld. Voor de goede inzenders zijn verschillende prij zen beschikbaar gesteld, w.o. een rij wiel met hulpmotor. GROETEN NAAR MILITAIREN Het persoonlijk uitspreken van groe ten van verwanten aan Nederlandse militairen in Nieuw Guinea en op Java zal voortaan niet meer geschieden te Hilversum doch in de radiostudio Was- senaarseweg 40 te 's-Gravenhage. Deze nieuwe regeling gaat in voor de aan vragen die na 20 November worden in gediend. Geboren; Greta, d. van P. Hollenberg en A. Eijlander. Laurentius W», z. van C. A. Schrijver en A. Ooijevaar. Margriet J., d. van J. Timmerman en W. Wagenaar. Louise, d. van J. Molenaar en H. Koens. Johannes, z. van Th. P. Bijvoer en P. Duijn. Oudertrouwd: Jochem Smit (won. te N.-Niedorp) en Ali M. Ameling. Willem J. Groen (won. te O.-Niedorp) en Elisabeth de Lange. Getrouwdi Hendrik H. Hazenberg (won. te Wiering'ermeer) en Maartje Glas. Bazar Christ. Kleuterschool De bazar, welke Vrijdag en Zaterdag in hotel „Concordia" werd gehouden en waarvan de baten tot stijving van de kas der christe lijke kleuterschool zullen strekken, is een groot succes geworden. Vooral Vrijdagmiddag en Zaterdagavond liep het buitengewoon druk. Niet minder dan 1500 bezoekers(sters) gaven van him belangstelling blijk, zodat de verkoop boven verwachtingg was. Te 11.30 uur werd de bazar Zaterdagavond door burgemeester Schelhaas met een kort woord gesloten. De opbrengst zal nader worden bekend ge maakt. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een bruin lederen heren handschoen, donkerbruine gebreide herenhand schoen, een kaars, een jongensjas, kop van rijwiellamp en zwart glacé dameshandschoenen. Verloren; een bruine damesportemon- naie inh. f 5,—, een pakje inh. 2 heren-onder- broeken, 1 paar bruine schoenen en een werk- overhemd; een zilveren herenhorloge, een gladde gouden ring (inscriptie Henny 25—12 -45). Inlichtigen: bureau 3er Rijkspolitie. GESLAAGD De heer A. Oonk alhier, slaagde voor het diploma LandbouwwerkXigkundige met lof der jury. Het examen \yerd in 'i-Hertogenb osch gehouden. Gevaarlijke parkeerplaats ter sprake De raad der gemeente Oterleek kwam Vrijdag in voltallige vergadering bij een. De voorzitter deelde mede, dat van de Wed. WitteveenTerpstra een verzoek was ingekomen tot het doen plaatsen van een lantaarnpaal aan de Handelskade. Er moet een 7 meter paal worden geplaatst, daar het een lichtpunt aan een provinciale weg be treft. De oude paal aan het einde van het dorp dient ook vervangen te wor den door een hoge paal. De vrijkomen de zou kunnen worden geplaatst aan de Oterlekerweg te Stompetoren. De raad kon zich hiermede verenigen. Een circulaire over het verlenen van bijdragen in de kosten van het exploi tatietekort van het Centraal Zieken huis te Alkmaar kon de algemene goedkeuring wegdragen, daar deze wijze van het betalen algemeen de meest billijke werd geacht. De heer Spaan feliciteerde de bur gemeester met diens herbenoeming, waarbij de overige raadsleden zich aansloten. Besloten werd aan de heer Bock- weg te verhuren heï voormalige brandspuithuis aan de Dorpsstraat en de oude spuit welke hierin nog staat in bruikleen aan de gemeente Alk maar af te staan bij wijze van curio siteit. Komt er een kleuterschool? Van een voorlopig comité tot oprich ting van een kleuterschool te Oter leek en een te Stompetoren was een verzoek ingekomen om aan dit comité af te staan de schuur behorende bij het raadhuis. Getracht zal worden deze schuur door particulier initiatief ge schikt te maken voor een kleuter school. Te Stompetoren zal een ge bouwtje dienen te komen. Na een toelichting van de burge meester werd besloten deze schuur voor het beoogde doel af te staan. Aan het personeel der gemeente zal een voorschot worden verleend ten bedrage van 5 pet. van hunne wedden over het derde en vierde kwartaal 1950 alsmede van een voorschot van 5 pet. over het tijdvak 1 September t.m. 31 December 1950. Besloten werd een subsidie van f 40 te verlenen ten behoeve van de gehou den landbouwtentoonstelling te Alk maar. De Vereniging Pro Juventute zal voor 1951 wederom een subsidie van f 10 ontvangen, terwijl de gemeente zich garantstelt voor een bedrag van f 1.per dag voor kinderen uit de gemeente die door het Centraal Ge nootschap in overleg met een school arts naar een vacantiekolonie worden uitgezonden. Ter bespreking van de weddever- hoging toe te kennen aan de school- schoonmaker S. Zijlstra ging de raad in comité. Na heropening werd beslo ten de wedde vast te stellen op een bedrag van f 650 onder bepaling even wel, dat de vergoeding betaald door S.S.V. aan de gemeente ten goede zal komen en niet meer rechtstreeks door die vereniging aan Zijlstra zal worden voldaan. De Sportvereniging S.S.V. zal in 1951 wederom een subsidie van f200 ontvangen. Van de A.N.W.B. was een verzoek ingekomen tot het verlenen van een financiële medewerking bij het plaat sen van een richtingaanwijzer te Stompetoren. De gemeente Zuid- en Noordschermer zal voor de helft in deze kosten bijdragen. Daartoe werd besloten. De Vereniging Nederlands Hervorm de Gezinsverzorging uitgaande van de Diaconie Noordsehermer zal een bij drage ontvangen aan de hand van het aantal verzorgingsdagen bij gezinnen in deze gemeente. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond om subsidie. De voorzitter deelde mede, dat door de gemeente aan de bestaande ver enigingen bereids een subsidie is ver leend. Afwijzend werd beschikt op een subsidie-aanvrage van de Stichting het Noordhollands Landschap. De stichting voor Geestelijke Volks gezondheid zal een subsidie ontvan gen naar rato van 5 cent per inwoner. Rondvraag. In de rondvraag brengt de heer Schuuring de gevaarlijke parkeer plaats aan de Noordervaart voor het café van de heer Zwart naar voren. De voorzitter zeide, dat deze hoek een doorn in het oog van de Provinciale Waterstaat i6. De wijze van parkeren op deze plaats zal eens met de Provin cie worden besproken en tevens de mogelijkheden onder het oog gezien om op deze plaats of in de onmiddel lijke nabijheid hiervan een parkeer plaats te behouden. De heer Spaan vroeg hoe het onder houd met de plaatselijke bietenbou wers in verband met het verlenen van een bijdrage van de steiger is ver lopen. De voorzitter zeide, dat de be langhebbenden hiervoor weinig voel den. Dit ontlokte de heer Spaan de op merking, dat het blijkbaar veel uit maakt in welk deel van de Schermeer men woonachtig is, omdat in andere delen voor de steigers aangelegd door de Schermeer door belanghebbenden wel een bijdrage is verleend. De heer Schelling deelde mede, dat de vaardiepte te gering is. Het is niet mogelijk een schuit op voldoende diepte te Iaden. Enkele bouwers heb ben thans overleg gepleegd om voor hun rekening de steigers weer te laten uitdiepen. Dit wordt algemeen op prijs gesteld. De heer Zwaan waar schuwde er evenwel voor deze diepte niet te groot t? doen worden in ver band met de mogelijkheid van de steiger. Hierna volgde een bespreking over de toestand van de sloot lopende tus sen de fabriekswoningen aan de Noor dervaart en in eigendom toebehorende aan de Neerlandia. De voorzitter zei de, dat deze sloot reeds een punt van bespreking in B. en W. vormde. Alge meen was men van oordeel, dat de toestand onhoudbaar en zeer onhygië nisch is. Een en ander zal worden on derzocht. De heer Akkerman bracht tot slot onder de aandacht, dat het met de sloof, lopende achter een aantal woningen in Oterleek, eveneens droevig gesteld is. Hierna sluiting. VRACHTAUTO VERLOOR WIEL Een zware, met strobalen beladen vrachtauto van de firma Hart verloor in de nacht van Vrijdag op Zaterdag tijdens een rit over de Afsluitdijk een achterwiel. De auto kantelde en kwam zijdelings op de berm van de dijk te liggen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor; er moest een kraanwa gen aan te pas komen om het gevaarte weer op het goede pad te brengen. NIEUWS UIT BERGEN Een nieuwe methode Besommingen Ijmuiden De besommingen van Zaterdag waren: stoomtrawler f 16.700; IJm 25 10.600; ha- ringloggers Kw 2 3480; Soh. 84 4000; kustvissers Kw 92 670; Kw 13 607; WR 67 2900; HD 135 f 2810. De openbare lagere school hield in het schoolgebouw een druk bezochte ouderavond, waarbij ook burgemeester dr. Huygens van zijn belangstelling blijk gaf. Nadat de ouders het werk dor kinderen hadden bewonderd en ver schillende mededelingen waren gedaan, als het door de oudercommissie be schikbaar stellen van een aanzienlijk bedrag voor de schoolbibliotheek en het inrichten van een afzonderlijke klas voor de vele uit Indonesië gerepatri eerde kinderen, volgde de hoofdschotel voor deze avond: een lezing door de heer Nijdam, hoofd der school, over „Het nieuwe zangonderwijs." Het zangonderwijs, aldus begon spre ker zijn causerie, is zo oud als de school zelf. In de middeleeuwen nam op de kloosterscholen het leren van geestelijke liederen een voorname plaats in. Toen de school haar kerkelijk karakter verloor, kwam dit onderwijs meer en meer in de verdrukking. Ge lukkig is er thans een kentering en begint men de waarde van goed zang onderwijs in te zien. Gelukkig, want het is met de muzikale smaak van het grote publiek slecht gesteld en er is een ontstellend gebrek aan liederen, welke door volwassenen gemeenschap pelijk kunnen worden gezongen. De school, aldus vervolgde spreker, dient zich terdege af te vragen, of de tot nu toe door haar bewandelde weg wel de juiste was. Het oude zangonderwijs was te eenzijdig, alleen op het zingen ingesteld en te weinig op algemene muzikale vorming. Op de gebruikeliike schoolliedjes oefende spreker veel cri- tiek: de melodie was dikwijls onkinder lijk. de woorden nu eens te lief en te zoet en dan weqr bombast. Het te vroeg tweestemmig zingen noemde spreker niet zonder gevaar: bij de beperkte om vang van de kinderstem is er kans deze te forceren. Het bijna algemeen ge bruikte ciiferschrift kon in de ogen van de heer Nijdam geen genade vinden. Twee methoden Als reactie op de gesignaleerde fou ten zijn de laatste jaren nieuwe rich tingen naar voren gekomen. Spreker noemde de Ward-methode voor de ka tholieke scholen en de methode Geh- rels voor de protestantse. De laatste methode stelt zich ten doel alle in net kind aanwezige muzikale talenten tot Er wordt een sociaal bureau opgericht Ex-Knil-militairen kwamen Zaterdag avond in hotel „De Roode Leeuw" bij een ter bespreking van de vele vraag stukken, die voor hen nog op een op lossing wachten. De onderofficieren-vereniging „Ons aller belang", die tal van jaren in Indie streed voor de belangen van de militai ren, heeft nu haar zetel verplaatst naar Nederland en hield dezer dagen haar eerste algemene vergadering in het Kurhaus te Den Haag. De op die vergadering gesproken woorden, „men moet hier niet denken, dat wij verplaatste personen, immigran ten of collaborateurs zijn, maar beden ken, dat wij goede Nederlanders zijn' getuigen niet van grote tevredenheid over de gang van zaken. „De overheid heeft veel gedaan", erkende de spreker van deze avond, de sergeant-majoor Vermeulen, met dankbaarheid, maar we zijn er nog lang niet". Hemeltergend noemde spreker de voorgenomen inpas sing van de KNIL in de KL. De woor- van een der hoogste autoriteiten ,er zullen" onder de Knil wel enkelen zijn, die we kunnen gebruiken", voor spellen al niet veel goeds. Nadien is gebleken, dat vele Knil- militairen zich hebben voor te berei den op degradatie: de anciënniteitsre- geling zal velen duperen. „Men heeft het gevoel", aldus spreker, „dat men „Ons aller belang" niet zo graag ziet Zo vindt men het ongehoord, dat de onderofficiersvereniiging persconferen ties belegt". „Ons aller belang" acht het noodzakelijk, dat -zij tot het ge organiseerd overleg wordt toegelaten. Over het ondersteuningsfonds van f 10199,50. waarvan de helft in Indie moest blijven, is het laatste woord nog niet gezegd. Het pijnlijkste probleem noemde spreker het sociale vraagstuk. Veie mensen zijn ^ondergebracht in hotels. Schijnbaar een trek uit de loterij, meen de s.-m. Vermeulen, maarvaak zijn bet onverwarmde kamers enz. enz. Vooral over de ambtenarij was hij slecht te spreken. En dan het woning vraagstuk! Ook daarin heeft men een zwaar hoofd. Verschillende vragen over ziektever zekering, terugbetaling van voorschot ten, verwarming enz. kwamen nog i.er tafel. Moeilijkheden bleken er vele te zijn. Om zo veel mogelijk te kunnen helpen bij eventuele moeilijkheden, werd besloten een sociaal bureau op te richten. Toneelavond in De Rustende Jager Partij van de Arbeid, Vara en NVV te Schoorl organiseerden een toneelavond in „De Rustende Jager". De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de A.T.V. „Ontwaakt" uit Alkmaar het toneel betrad om het toneelspel van A. M. de Jong, getiteld „De Martelgang van Kromme Lindert" op te voeren. Zij gaf hiervan een boeiende vertolking en het publiek uitte zijn grote waardering met een hartelijk applaus. Jammer, dat de vertolkster van één der hoofdrollen door ziekte moest uitvallen. Haar plaatsvervangster sloeg ar zioh eohter kranig doorheen. ontwikkeling te brengen. Spreker de monstreerde dit door de aanwezigen van enige Sinterklaasliedjes de maat en het rhythme te laten klappen. Uit de z.g. klokkencanon werden de noten van verschillende duur gehaald, waar mee weer allerlei rhythmische combi naties werden gemaakt. De kinderen krijgen zo de verschil lende rhythmen in het gevoel, waarbij door een geleidelijke opklimming en door toepassing van het z.g. keerom- principe wordt gezorgd, dat ze lang zamerhand in het ingewikkelde mu ziekschrift thuis raken. Een belangrijk hulpmiddel is het ..handzingen". Het bootje slaat om Wat het liederenrepertoire betreft, spreker zou het „bootje dat zo zacht- kens glijdt daar op het spiegelend meer" zonder weemoed zien omslaan en verdwijnen naar de diepte der ver getelheid. In plaats daarvan komen mooie oude volksliederen. De heer Nijdam besloot zijn buiten gewoon boeiende en leerzame causerie met te wijzen op de noodzakelijkheid van de vernieuwing, niet alleen van het zangonderwijs, maar van de hele op voeding opdat er in het orkest van onze samenleving een betere harmonie tot stand moge komen. Echtpaar Vasbinder bridge-kampioen Het echtpaar Vasbinder uit Bergen heeft Zaterdagavond het bridgekam- pioenschap 1950 van Schagen ver overd. Deze drive, waaraan niet min der dan acht en tachtig paren uit de gehele kop van Noord-Holland en Beverwijk deelnamen, werd dit jaar voor het eerst door de Bridgeclub „Schagen" georganiseerd. .De heer en mevr. Vasbinder scoorden in hun groep 42l/z p. en kwamen daardoor in 't bezit van een fraaie wisselbeker „De Gou den Engel", genoemd naar het hotel waarin de drive voortaan jaarlijks zal worden gehouden. Een zeer eervolle derde plaats was voor de heer en mevr. Engel uit Alk maar, die in hun groep met 41 punten eveneens een eerste prijs verwierven Wordt de Eeuwige Laan verbeterd? Vele Tweede Kamerleden hebben on gerust in het voorlopig verslag van de begroting 1951 van het ministerie van O., K. en W. gevraagd of het juist is, dat het voornemen bestaat de Eeuwige Laan bij Bergen en de weg naar en via Schoorl te verbreden, ten behoeve van het autobusverkeer." Beide wegen behoren tot de fraaiste van ons land en het zou zeer jammer zijn, als in een verbreding waardoor veel uitzon derlijk natuurschoon verloren zou gaan een oplossing zou worden ge zocht. De Kamerleden hebben de mi nister gevraagd een andere oplossing te zoeken. Aanrijding Zaterdagavond vond op de Dorpsstraat een ongeval plaats. De motorrijder K. P., komende uit de richting Alkmaar, reed een fietsend meisje aan, mét het noodlottige gevolg, dat beiden kwamen te vallen. De motorrijder kwam er af met een flinke deuk in zijn valhelm; het meisje was er echter erger aan toe. Met enkele beenwonden en een hersenschudding werd ze door de goede zorgen van de Rode Kruis-cplonne naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Causerie over beroepskeuze De afdeling Koedijk van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, hield de eerste bijeenkomst van het seizoen. Nadat burgemeester Schellinger als voorzitter het openingswoord had gesproken, hield de heer De Jong van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Alkmaar een causerie over het onderwerp „Beroepskeuze en voor lichting". Na een blik in net verleden, toen het beroep van vader op zoon over ging, loofde spreker de tegenwoordige toestand. Toch moet er nog veel verbeterd worden wil men de toestand ideaal kun nen noemen. De keuze van school voor het kind is zeer belangrijk. Eveneens de keuze uit de bijna 4.000 oeroepen in Ne derland. Spreker wees er op, dat de over heid sedert 1948 aan elke arbeidsbeurs be roepskeuze-adviseurs heeft aangesteld. He* belang van een onderhoud met deze des kundige is moeilijk ïe onderschatten, daar er immers de toekomst van het kind van afhangt. De eerzucht van vele ouders, om hun kind liever met het witte boordje dan met een overall te zien werken, is dikwijls verderfelijk. Tegen zijn aard in kan een kind soms gedwongen worden tot een ULO- of HBS-opleiding. Is deze voor bij en heeft het kind „meer stem" in het gezin, dan blijkt het vaak een andere richting te willen kiezen. Soms is het dan te laat om ernstig aan een vak-scholing te beginnen. Na de pauze werd de film „Tussen spel en leven" die veel van het gesprokene duidelijk toelichtte, vertoond. Glimlachje Onverwachte ontmoeting. (Ongecorrigeerd) De razzia's te Djakarta Aantal Nederlanders in arrest Aangezien de heer Spies, directeur van de Javase Bank, bq de razzia's in Djakarta is gearresteerd, heeft de direc tie van deze bank het wenselijk gevon den, het hoofdkantoor gesloten te hou den. De president bad tevoren vruchte loos tegen de aanhouding van de heer Spies geprotesteerd en gedreigd met sluiting op heden. Behalve de heer Spies zijn ook andere Nederlandse burgers gearresteerd. Zij bevinden zich in de gevangenis op Ba» kit Duri nabij Djati Negara (Mr. Cor» nelis). De Indonesische politie heeft voorts een huiszoeking verricht ten huize van drs. Speekenbrink, de econo mische adviseur van het hoge commis sariaat, die zich momenteel in Neder land bevindt. Een poging, om ook een huiszoeking in te stellen bij de Belgi sche gezant, stuitte af op de protesten van de gezant, die wees op zijn diplo matieke onschendbaarheid. Het militaire commando in Djakarta heeft in een communiqué zijn maat regelen gemotiveerd met een verwijzing naar de stijgende criminaliteit en de handel in niet geregistreerde wapenen. De aangehouden personen zullen bin nenkort worden verhoord. Op de Rondweg bij Harderwijk is hedenmorgen een auto uit de richting Nijkerk, waarin een stucadoor en vijf metselaars uit HOoglandermeer zaten, met grote snelheid tegen twee uit de richting Zwolle komende vrachtauto's opgereden. De cabine van de tweede vrachtauto werd geheel vernield. De luxe wagen maakte na deze botsingen nog een paar buitelingen en bleef ten slotte aan de kant van de weg liggen. Van de zes inzittenden waren vier op slag dood. Twee zijn zwaar gewond naar de ziekeninrichting Salem te Er- melo overgebracht, waar een hunner kort na de aankomst is overleden. De autobus-ondernemer G. S. uit Oude Niedorp placht op de zachte kus sens van een zijner wagens weieens een uiltje te knappen. Toen hij na een vermoeiende paar uren in Westzaan, waar een muziekconcours was, in Morpheus' armen gleed, bleek de jeugd van Westzaan hier zeer bij geïnteres seerd. Niet zozeer bij de sluimerende S., maar voornamelijk bij de autobus, die ze met de vuisten begonnen fe be stoken. De ondernemer, daardoor ruw gewekt, sprong uit zijn voertuig en kreeg een vierjarig jongetje, dat zich snel wilde verwijderen, te pakken, en gaf het kind een schop onder z'n je- weetwelletje. Dat hadden drie getui gen gezien en toch verklaarde S. voor de Zaanse kantonrechter alleen maar een klap te hebben uitgedeeld. Zelfs toen twee getuigen beschreven, hoe ze het geringe kereltje hadden zien op wippen, ontkende de verdachte nog. De officier van Justitie begreep niet, dat iemand zich aan kinderen kan er geren en eiste een boete van dertig gulden, subsidiair 18 dagen. De politie rechter deed er vijf gulden af. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 20 Nov. 2000 kg uien 5,40—7,50. grove 7,20 en nep 12,10; 1000 kg* peen 4,60—5; 4000 kg andijvie 11,90—12.50; 13.000 kg groene kool 5,90—7,40; 4500 kg gele kool 4,50-5,70; 7000 kg rode kool 5-7,90; 35.000 kg witte kool 4 en idem Succes 4—4,20. Door gedraaid: 20.000 kg witte kool, 1400 kg gtele kool en 800 kg rode kool. NOORDERMARKTBOND, 20 Nov. - 600 kg aardappelen: Eigenheimers 9,50; 2400 kg uien 6,50 en grove 7,40; 6000 kg andijvie 7,80—11,30; 200 stuks bloemkool: BI 20 en BII 8; 7000 kg gele kool 3,50-4,60; 85.000 kg witte kool 4 en idem Succes 4. WARMENHUIZEN, 18 Nov. - 29.100 kg rode kool 7—7,80; 4500 kg gele kool 8,50— 5,60; 32.900 kg witte kool 4-4,30; 2300 kg uien 6,80—7,20; 1800 kg bieten 9.50. ZWAAG, 18 Nov. 1950. „Bangert en Omstreken". Uien 5,108,50; bieten 4 8,10; prei i517; Chin, kool 6—10,90; groe ne kool 5,908,60; gele bew. kool 4,508; rode kool 412,10; boerekool 710; spruit- kool 3445; snijbonen 7779; witlof 30 49; tomaten 1247; breekpeen 47,80; an dijvie 514; bloemkool 845; knolselderij A 11, B 6; witte druiven 5880; Alicante 48112; Cox's Orange Pippin 23—66; Gron. Kroon 14—27; Jacques Lebel 8—17; Jona than 2027; Schellinkhouter 2841; Glorie van Holland 2336; Notaris-appel 1621; Ellington Pippin 17—33; Max Godlin 14— 29; Dekkers Glorie 17—29; Beurré Alex tucas 3362; Beurré Clairgeau (2463; eurré Diel 45—60; Bonne Louise d'or 33 —70; Comiesse de Paris 28—59; Conferen ce 36—80; Doyenne du Cornice 89—119; Le- gipont 30—65; Soldat Laboureur 45—59; Gieser Wildeman 18—36; Westl. Louw 19 -26; William Duchess 45—62; Gratiool 20 —28; Sint Germain 15—29; St. Remi 25— 27; Sign. Tichlisch 20—35; Zwijndr. Wijn peer 18—57; Emile d'Heyst 25—63. AVENHORN, 18 Nov. 1950. „Avenhorn en Omstreken". 28.500 kg witte kool, Succes 44,10; 9800 kg rode kool 48,40; 3300 kg gele kool 3.50—4,70; 15.600 kg bie ten, rond I 10—10,80 rond II 7,50—8,20, lang 6.60—6,70; 15.800 kg peen n 2,70—3,30, III 3,90—6,40, IV 2,70—4,40. !l"i'

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3