Koninklijk Paar op weg naar Dove Dr. Drees opent de Unieconferentie De V.S.siellen voorwaarden Assemblée aanvaardt Lie's plan Proces-Bertha Hertogh begonnen Dinsdag 21 Nov. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l47« J*"»»* N0273 Zilver maanlicht bescheen het vertrek van Hr. Ms .„Jacob van Heemskerck" Engelse loods ontving Koninkl. onderscheiding Voor conferentie van de Grote Vier Prins eind Maart naar Zuid-Amerika Vijf arbeiders om het leven gekomen De verhouding tussen Nederland en Indonesië is op zware proef gesteld PSan Schuman in kannen en kruiken Accoord over de Duitse herbewapening is nabij Landbouwtegen regeling van aardappelprijzen BUREAU: ADMINISTRATIE Voorckiu 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 et. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. POUWELS, EFOON 2234. \-pxr. MAANDAGAVOND om tien minuten voor negen scheepten Koningin Juliana en Prins Bernhard zich te Rotterdam in aan boord van de luchtverdedigings kruiser Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", die, geëscorteerd door de torpedoboot- jagers Hr. Ms. „Marnix" en Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", het Koninklijk Paar voor hun officieel bezoek aan Engeland naar Dover brengt. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken. Om half tien lichtte de „Jacob van Heemskerck" "de ankers en langzaam voer het schip in de richting van de Nieuwe Waterweg. De toeloop van de mensen was inmiddels nog groter ge worden. De torpedobootjagers Hr. Ms. „Marnix" en Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" lagen aan de ingang van de Parkhaven en toen de „Jacob van Heemskerck" de rivier opging in de richting van Hoek van Holland, kwamen zij het schip ach terna. De reis van Koningin Juliana en Prins Bernhard was begonnen. Loods onderscheiden 's J^jJIDDAGS had aan boord van de „Jacob van Heemskerck" een korte DEEDS voor half acht hadden velen een plaatsje gezocht langs de Park haven. De kou kon hen niet deren. Ach ter de hekken kortten zij de tijd met een praatje over de „Jacob van Heems kerck". Onder de zonnetent op het achterdek van het schip was men, onder bet geluid van een gillende sirene, die een proeve van bekwaamheid scheen af te leggen, nog bezig met enkele toebe reidselen voor de komst van het Ko ninklijk Paar. Af en toe glimlachte een zacht maantje door en achter de wolken, doch de wind op de kade was aller minst zacht. QMSTREEKS kwart over acht kwamen reeds verschillende leden van het gevolg aan de Parkhaven aan, even latei- gevolgd door mr. P. J. Oud, burge meester van Rotterdam. Om tien mi nuien voor negen arriveerden Koningin Juliana en Prins Bernhard. De Koningin droeg een turquoise robe, een toque van dezelfde kleur met een veer en een korte bontmantel. De Prins was in ad- mi aalsuniform. De eerste officier van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", ka pitein-luitenant ter zee H. Isbrucker ontving het Koninklijk Paar op de kade. Bij het aan boord gaan werden geen bij zondere eerbewijzen gebracht. Vier lui tenants ter zee der tweede klasse fun geerden als valreepgasten. De comman dant van de oorlogsbodem, kapitein ter zee C. J. W. van Waning stelde de offi cieren aan H.M. de Koningin voor. Overste Isbrucker stelde.de officieren aan de Prins voor. Vervolgens begaven de koninklijke gasten zich naar de voor hen in gereedheid gebrachte hutten, waar de leden van het gevolg hun op wachting maakten. Het Koninklijk Paar wordt o.a. vergezeld door mr. D. U. plechtigheid plaats. Vice-admiraal N. A Rost van Tonningen, chef van het Mili taire Huis van de Koningin, reikte aar de „cinque ports senior pilot" D. Man guy, de Engelse loods, die het schip de haven van Dover zal binnenloodsen, de versierselen verbonden aan de Officiers- orde van Oranje Nassau uit. Het Koninklijk Paar heeft hedenmor gen het ontbijt aan boord gebruikt. De „Jacob van Heemskerck" wordt 12,15 uur Engelse tijd b'nnen de pieren van Dover verwacht en zal te 12,45 uur aan de kade meren, waar de Hertog van Gloucester aan boord zal komen om Koningin en Prins als eerste in Enge land te begroeten. Drieduizend bloemen INMIDDELS heeft een Nederlands vliegtuig Maandag drieduizend ro zen, seringen en anjers uit Aalsmeer naar Londen gebracht, voor opfleuring van het banket, dat Koningin Juliana Woensdag in Claridges Hotel aan het Engelse Koningspaar zal aanbieden. Onder de zestig genodigden voor het banket zijn de Britse minister-president Clement Attlee en de leider van de op positie Winston Churchill. Het menu blijft tot Woensdagavond „staatsgeheim". Volgens de correspondent van het Londense blad „Daily Mirror" te New York zouden de Verenigde Staten langs diplomatieke weg en door bemiddeling var. de V.N. geantwoord hebben op de Sowjetnota strekkende tot de bjjeen- roeping van een conferentie der Grote Vier over Duitsland. Volgens het blad zouden de Verenigde Staten de volgen de voorwaarden hebben gesteld: 1) Een zodanige conferentie moet be legd worden om een accoord te sluiten om de vrede in de wereld te herstel len en niet om over het lot van Duits land te beslissen; 2) De besprekingen zouden ook moe ten gaan over Korea, Formosa, Oos tenrijk en Japan; 3) De Verenigde Staten zullen aan „geen enkele nieuwe propagandaconfe- De algemene vergadering der V. N. heeft het 20-jarenplan van Trygve Lie voor het verkrijgen van vrede via de V. N. aanvaard, nadat de secretaris-generaal de van Russische zijde geuite besehuidiging, dat het was ingegeven door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, had tegengesproken. Het plan van Lie wil o.m. speciale bijeenkomsten van de Veiligheidsraad, die door de ministers van Buitenlandse Zaken der grote mogendheden worden bijgewoond, nieuwe pogingen om een internationale politiemacht op te rich ten en de impasse der V.N. ten aanzien van de controle op de atoomenergie te beëindigen en meer steun voor het hulpprogram voor in technisch opzicht onvoldoende ontwikkelde gebieden. Voorts werd met algemene stemmen j besloten een beroep te doen op de eco- nonusche en sociale raad om verslag uit te brengen over de noodzakelijke maat regelen voor landhervorming in econo- misch minder ontwikkelde landen. Ook! bes'oot men met algemene stemmen een! onderzoek in te stellen naar de belas-, tingpolitiek van minder ontwikkelde landen ten einde „de last van pachters on kleine en middelgrote boeren" te verlichten. rentie ten bate van Rusland" deelnemen en dit land moet bewijzen leveren voor zijn oprechtheid. „Indien Stalin deze voorstellen van de hand wijst", zo zegt de correspondent, „zal president Truman het congres ver zoeken een program voor herbewape ning goed te keuren, dat uitgebreider is dan het thans bostaande". Louemzacmue joto weru kort na het ongeval genomen: Links de omgevallen vrachtwagen, met daar achter de tweede vrachtauto; ge heel rechts de verwoeste personen wagen. Officieel wordt medegedeeld, dat Z.K.H. Prins Bernhard op verzoek van de regeriiig omstreeks eind Maart een bezoek zal brengen aan Argentinië, Chili en Uruguay. Het ligt in de bedoe ling van de prins de reis per vliegtuig te maken. Omtrent de duur en het pro gramma van de reis zullen te zijner tijd nadere bijzonderheden worden be kend gemaakt. Fatale botsing te Harderwijk De zesde inzittende werd zwaar gewond De 53-jarige H. J. van Bekkum uit Amersfoort, zijn gehuwde zoon de 30- jarige A. W. van Bekkum uit Amers foort, de 24-jarige A. J. yan Bekkum uit Hoogland, de 16-jarige N. G. van Velzen uit Hoogland en de 45-jarige R. Overhorst uit Amersfoort, allen werkzaam in het bouwbedrijf, zijn om het leven gekomen, toen gistermorgen om 7.15 uur een Chevrolet-personen- auto op de verkeersweg te Harderwijk in botsing kwam met twee uit de rich ting Zwolle komende vrachtauto's. De zesde inzittende van de personenauto, de 56-jarige J. Burgers uit Hoogland werd zwaar gewond. Gistermiddag is de tweede conferentie van ministers der Nederlands Indone sische Unie plechtig door minister-president Drees geopend. Aanwezig waren de voltallige delegaties van Nederland en Indonesië, de Indonesische vertegen woordigers te Parijs, Brussel, Stockholm en de plaatsvervangend Hoge Commis saris in Nederland. Voorts enige leden van het corps diplomatique, vele leden van de ministerraad en leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. De bijeenkomst werd geopend met de rede van Dr. Drees, waarna de voorzitter van de Indonesische delegatie, mr. Moh. Roem, sprak. Na afloop van d<®redevoeringen werd minister Van Maarseveen op voorstel van de Indonesische delegatie benoemd tot voorzitter van de conferentie, terwijl Mr. Roem tot vice-voorzitter werd benoemd. Hierna werd de vergadering ge sloten. Vandaag zal de eerste werkvergadering worden gehouden, waarin de agenda definitief zal worden vastgesteld. Be onderhandelingen over het plan- Srbuman hebben thans op alle belang- ri,L;e Punten tot overeenstemming ge leid. Het ontwerp-verdrag, waarin de taak en bevoegdheden van het supra-natio- n?le gezagslichaam zullen worden vast gelegd, zal vermoedelijk binnen tien dagen door de hoofden der delegaties worden gesloten. Naar verwachting zullen de ministers van Buitenlandse Ziaken van Frankrijk, West-Duitsland, Itahe, Belgie, Nederland en Luxem burg de volgende maand te Parijs bij eenkomen om het verdrag definitief goed te keuren, alvorens het kan wor den getekend De ministers zullen voorts bespreken, wie moeten worden aangesteld tot leden van het supra-na- tionale hoge gezagslichaam. Zij zullen zich bij hun keuze laten leiden door de capaciteit en niet door de nationaliteit der candidaten. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: "Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien en on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het ngens krachtige tot matige wind land aanvankelijk nog harde ove- tussen Zuid en West e -ioofdtafel van links naai rechtsSjajruddin Prawiranegara, Sumitro Djojohadikusomo; ir. Dju- mr. A. R. Pringgodigdo; mr. Mohammed Roem; dr. W. Drees; mr. J H. van Maarseveen; dr. P. J. A. Idenburg; prof. P. Lieftinck; prof dr. J. R. M. van den Brink; L. Götzen; mr. N. S. Blom en mr Th. H. Bot. Tapans oudste spoorwegstation, dat te Kyoto stond is door een felle brand geheel verwoest. Q En nu we het toch over oude gebouwen hebben vertellen we u meteen even, dat Sowjetrussische oudheidkundigen in de buurt van Char- kof de resten ontdekt hebben van een Scytische stad uit 600 vóór-Christus. KOAI BeAJeJL IWIÜIMIIIIIIili) na of de inhoud van de kas de moeite wel zou lonen. Zagen de cijfers er veel belovend uit, dan scheurde hij de brandkast altijd open met inbrekêrs- vqerktuigen uit het criminologisch insti tuut van de politie. „Omdat dit de beste waren en bovendien ongebruikt lagen". Doetinchem werd de laatste tijd ook van de vijf en tachtig artsen die in En- gelands reuzen-Zandvoort, Blackpool, w Westberlijnse arbeiders die bezig waren bun praktijk uitoefenen zijn de admini- door een serie, zij het minder vakkun een kanaal uit te baggeren, deden on- stratieve rompslomp ook beu. weshalve dig opgezette, raadselachtige inbraken danks hun gebrek aan kunde op het zij besloten gezamenlijk uit de staatsge- verontrust. Doordat bij de trekking van terrein van de oudheid een nog oudere zondheidsdienst te treden. een loterij op een gestolen lot een koe vondst. Ze ontdekten n.l. al baggerende beest viel, kreeg de politie de daders, enige praehistorische beenderen, waar- een dertienjarige schooljongen en diens onder de kaak van een mammoeth en J)e Oostenrijkse „gentleman-mbreker achtjarige vriendje, die het bewuste lot een schouderblad plus enkele wervels dle na jarenlang speuren door de aan een derde hadden verkocht, te pak- van een neushoorn, waarvan de onder- recherche eindelijk in Graz te grazen ken. q Ook de smokkelaars aan de Bel- dom door wel ter zake kundigen op werd genomen, verklaarde daarentegen gisch-Duitse grens is het lot de laatste 50.000 jaar wordt geschat. In Zuid- kij zijn arrestatie, dat hij bij voorkeur tijd niet bijster goed gezind: In de Afrika hebben ze het daarentegen met met staatswerktuigen kraken zette. Al- tweede helft van October werden daar de tegenwoordige dieren te kwaad: In vorens een^ safe^open te breken ging 942 smokkelaars gearresteerd en vier Oranje Vrijstaat en de Kaapprovincie deze „heer" altijd eerst in de boeken ton koffie, dertigduizend sigaretten en is de grootste zwerm sprinkhanen neer gestreken, die de laatste 25 jaar werd waargenomen. Onze Nederlandse bouwnijverheid wordt ook door een kwaadaardig insect bedreigd en wel door de z.g „duizendpoters", een poë tische benaming door de Raad van Ar beid gebezigd voor kleine aannemers, die niet kunnen voldoen aan hun ver plichtingen tot premiebetaling, daar na oplevering van het werk dikwijls de gehele „aannemingssom" is opgebruikt. Veelal missen deze lieden bovendien elke administratieve scholing, zodat er voor de overheidsinstanties geen uitzoe ken meer aan is. Twee en tachtig Eindsprint van het plan-Schuman negen auto's in beslag genomen. Hoe' wel de heer Schiffelaar uit Sittard, dus ook uit de grensstreek, afkomstig is, wist hij op vreedzamer wijze beslag te leggen. Op een grimeerconcours in het gebouw „De Brakke Grond" te Amster dam gehouden, legde hij beslag op de titel „Landskampioen grimeren 1950". Wie grime zegt, zegt clown, en om dat we vandaag de reis op een station begonnen, eindigen we ook op een station. De bekende clown Gabriel Ge- retti, die werkloos was geworden, heeft zich in Parijs van het leven beroofd door zich van het perron voor een weg rijdende trein te werpen. De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, memoreerde na een woord van welkom tot de Indonesische delegatie, de totstandkoming van de Unie. Deze :s een vorm van samen gaan, welke beide landen ter R.T.C. hebben geprojecteerd en daarna heb ben aanvaard. Daarbij staan grote belangen op het spel. Ten eerste zijn beide landen het er over eens, dat een ernstige overeen komst tussen hen beter is dan dwang en geweld. Ten tweede hebben wij ge kozen voor een verhouding, waarin voortaan alle meningsverschillen zou den worden opgelost langs de weg van arbitrage of overleg. Ten derde is er kend, dat de nieuwe verhouding alleen zou kunnen bestaan door erkenning van het wezenlijk waardevolle, dat in het verleden is gegroeid. Maar ook is afstand gedaan van alles, wat in de weg zou kunnen staan aan de idealen van volkeren, die streven naar een vrij volksbestaan. Deze beginselen zijn in onze wereld van groot belang. Daarom aanvaardt Nederland de gesloten accoorden. Dat velen in ons land gaarne een andere basis voor deze verhouding hadden ge zien ,is voor de Nederlandse regering geen reden om aan te sturen op afwij king van de aangegane overeenkom sten. (Zie verder elders in dit blad). De Chevrolet, waarin een stucadoor en vijf metselaars op weg naar bouw werken in Nunspeet en Hulshorst ge zeten waren, kwam op de Rondweg te Harderwijk in botsing met het linkar- voorwiel van een D. A. F.-truck met oplegger, die uit de tegen overgestelde richting naderde. Door deze aanrijding raakte de bestuurder van de personen auto de macht over het stuur kwijt en kwam teveel rechts op de weg terecht. Toen de chauffeur het stuur omgooide kwam de wagen op het linker wegdeel en reed met volle vaart op de vracht wagen met aanhangwagen van de „Drenthina Blik en Emballagefabriek" te Hoogeveen, die achter de D. A. F - truck reed. De cabine van de vracht auto werd geheel vernield. De twee inzittenden, de chauffeur F. Knegt en L. Blomberg beiden uit Hoogeveen, kregen een kniewond en een lichte shock. Door de botsing kantelde de vrachtwagen. Een juist passerende wiel rijder werd van de weg geslingerd, maar kreeg geen verwondingen. Twee inzittenden van de personenauto kwa men onder de vrachtwagen. De Che vrolet zelf vloog in de heg. De motor werd eruit geslingerd en kwam vijftig meter verder in de greppel terecht. Vier personen waren op slag dood. De vijfde, de heer A. J. van Bekkum werd met de heer J. Burger naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overge bracht. waar eerstgenoemde kort na aankomst overleed. De heer Burgers liep een linkerbekkenfractuur, een len denfractuur, een beenbreuk en hoofd wonden op. Truman op receptie in brandend huis President Truman bezocht een re ceptie van de „Womens National De mocratie Club". Terwijl de gasten aan hem werden voorgesteld, renden brand weerlieden het huis uit en wierpen brandende stukken van de betimme ring op straat. Het huis bleek aan de achterkant in brand te staan, zonder dat men dit aan de voorzijde had ge merkt. Frankrijk en Amerika zijn niet meer ver af van een overeenstemming over de herbewapening van Duitsland, al dus is op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De deskundigen van het militaire comité van de Atlantische Raad zou den het er over eens zijn, dat de Duit se militaire eenheid, die in het Euro pese leger zou worden opgenomen, de omvang zou moeten hebben van een „gevechtsgroep" en niet van een „di visie", zoals oorspronkelijk in het Amerikaanse voorstel werd geopperd". Een divisie telt 10.000 of 12.000 man, de gevechtsgroep 6.000 man, onder wie ongeveer 4.000 man infanterie met tanks, verkenningsvliegtuigen, artille rie en luchtafweergeschut. De hoofdafdeling Akkerbouw van da Stichting voor de Landbouw heeft vol gens het Handelsblad ernstig bezwaar gemaakt tegen het stellen van vastfe handelsmarges voor consumptie-aard appelen. Deze maatregel beteken vol gens de Stichting het stellen van maximumprijzen voor de teler. Moeder en dochter spreken elkaar tegen De behandeling van de zaak-Bertha Hertogh is gister voor het hoge ge rechtshof te Singapore geopend. Mr. E. D. Shearn, de advocaat van de ouders van het meisje zeide: „Het is niet de vraag of het kind door haar ouders aan Aminah is gegeven, de kwestie is, dat een kinderloze Maleise vrouw het kind van haar ouders heeft weggenomen". Mr .Shearn zeide, dat de vraag of het natuurlijk was voor een moeder om haar kind weg te geven, hier niets ter zake doet, daar Aminah niet de wette lijke rechten van de moeder kan ver krijgen. Mevrouw Hertogh heeft in een sclRftelijke verklaring ontkend, dat zij Bertha aan Aminah zou hebben afge staan. Slechts had zij haar drie dagen laten meegaan. Toen het meisje niet te rugkeerde, wilde zij het gaan halen, doch werd door de Japanners gearres teerd en geïnterneerd. Zij had het kind van jongs af iedere Zondag mee naar de R.K. kerk genomen. Bertha ontkent dit laatste op haar beurt. Zij heeft, volgens haar schrifte lijke verklaring haar moeder gedu rende de bezetting verschillende malen gezien en toen de raad gekregen, maar Mohammedaans te worden. Indien dit waar was zou mevrouw Hertogh niet geïnterneerd zijn geweest. Mr. Shearn heeft te kennen gegeven, dat dit verhaal het meisje in de mond is gelegd en als onwaar moet wor den beschouwd Haar huwelijk was een list om iedere wettelijke poging, om haar terug te krijgen, te verijdelen. Hij betoogde, dat Bertha geen Mo hammedaanse is en nooit in over eenstemming met de Christelijke of de Mohammedaanse wetten is ge trouwd. Bertha was ter zitting aanwezig, doch poogde niet, het proces te volgen. Zij verstaat vrijwel geen Engels. I J

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1