Zegetocht van Koninklijk Paar door Londen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Het banket in Buckingham Paiace Amerikaanse troepen bereiken de Mandsjoerijse grens Wöensdag 22 Nov. 1950 147e Jaargang No. 274 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Koningin zag er betoverend uit Eenvoud en charme veroverden Britten Schijvenaar in het voor lopig Nederlands elftal Fraude van aannemer op Schiphol Kamerlid hielpeen deserteur vluchten Een keur van gasten Mevr. Hertogh getuigde ruim drie uur Vietminh troepen vallen aan bij Saigon Mobiele politiemacht in West-Duitsland BUREAU: ADMINISTRATIE Voord^m 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Zelden zag Britse hoofdstad zoveel geestdriftige mensen (Telefonisch van onze correspondent te Londen) INTOCHT van Koningin Juliana en Prins Bernhard in Londen is een ware zegetocht geworden. Uren voor de aankomst van de koninklijke trein aan het Victoria Station was Londen al in feeststemming. De gehele mor gen was de grijze hoofdstad in een waas van motregen gehuld geweest, maar desondanks schaarden honderdduizenden door weer en wind geharde Londena- ren zich als sardines opeengepakt langs de met oranje en rood-wit-en-blauw versierde koninklijke route. Koning George boog, kuste de hand van Koningin Juliana en leidde haar naar Koningin Elizabeth. Beide konin ginnen omhelsden en kusten elkaar en ook Prinses Elizabeth, Prinses Marga ret, de Hertogin van Gloucester en de Gravin van Athlone ontvingen een kus van onze Koningin. Er was geen spoor van vermoeidheid te zien op het gelaat van Koningin Ju liana ondanks de reis door de door de storm opgezwiepte golven van de Noordzee. Naar de Nederlandse mari neattaché. de heer A. P. Bik ons ver telde, was onze koningin in het geheel niei zeeziek geweest. Betoverende vorstin. J|ARE MAJESTEIT was gekleed in een turquoise japon van zware dof fe zijde, een driekwart grijs Nerz bont jasje en een kleine turquoisekleurige hoed met twee grote zeer elegante pa radijsveren. Om haar hals een enkel snoer van grote parels en in de oren een paar schitterende lange oorbellen met smaragden. Wij zagen hoe Prinses Elizabeth in onverholen bewondering naar Prinses Margaret boog en enige woorden met haar wisselde. De Konin gin zag er betoverend uit. Zonder enig voorbehoud was zij de meest elegante figuur op het perron, (zie verder pag. 3) "pEGEN kwart voor drie Eng. tijd, het moment, waarop de Britse konink lijke familie op het vorstelijk versier de tweede perron van Victoria Station verscheen, stond het publiek al in twaalf meter dikke rijen. Het perron, dat geheel met een enorm rood tapijt bedekt was en aan weerszijden geflan keerd door twee met rode kleden om spannen tribunes, leverde een indruk wekkend schouwspel. Vanaf twee uur was er al een gala van uniformen, waaronder het groot tenue van de chefs van de Britse zee-, land- en lucht machten, de Lord Mayor van Londen in zijn met zwarte struisveren gedekte tvicorne en zijn zwart fluwelen geheel mei goud geborduurde gewaad' en ambtsketen, minister-president Cle ment Attlee, de minister van Buiten landse Zaken Ernest Bevin, de minis ter van Binnenlandse^ Zaken Chuter Ede en andere hoge autoriteiten. Om tien voor drie tien minuten voordat de koninklijke trein uit Dover zou bin nenkomen klonk van buiten het station het Britse volkslied en enige ogenblikken later verscheen de Engel se koninklijke familie door de met oranje chrysanten en aronskelken ver sierde ingang van het perron. De Ko ning, in het uniform van admiraal van de Royal Navy, gevolgd door Koningin Elizabeth in een mauve mantel en met mauve veren getooide hoed, een parel grijze japon, drie snoeren parels om de hals en een flonkerend diamanten ornament op haar rever. Onmiddellijk achter haar liepen Prinses Elizabeth en Prinses Margaret in toiletten, die zelfs de verwende Londenaren kreten van bewondering ontlokten. Prinses Elizabeth in een rood fluwelen mantel met zwarte hoed en rode ve ren vormde een schitterend contrast met de in een pauwblauwe fluwelen mantel geklede Prinses Margaret. Het was een schouwspel van onge kende kleurenpracht, badend in het Heht van honderden schijnwerpers, en van alle kanten bespied door televisie- en filmcamera's, die op volle toeren draaiden. Het hoogtepunt. J|ET HOOGTEPUNT kwam echter vijf minuten later. In de verte hoorden wij het geraas van de konink lijke trein. De spanning op de pers tribune steeg tot het uiterste. Om klok- •tag drie uur, alsof onze nog nooit vol prezen Koninklijke Marine met geen storm te kampen had gehad, stoomde de met Nederlandse vlaggen versier de trein het Victoria Station binnen. Het grote ogenblik was aangebroken. De portieren zwaaiden open. De Brit se Koning schreed drie passen naar voren en met ingehouden adem zag de uitgelezen schare op het perron Konin gin Juliana kwiek en elegant met een stralende glimlach op het gelaat uit de trein stappen, onmiddellijk gevolgd door Prins Bernhard. Het was een on vergetelijk ogenblik. Het voorlopig Nederlands voetbal elftal, dat Woensdag 29 November in het Feijenoord-stadion tegen het team van Helsingborg speelt, is als volgt sa mengesteld: Kraak (Stormvogels); De Jong (Ado) en Schijvenaar (Edo); van Schijndel (SVV)Terlouw (Sparta), Biesbrouck (RCH); de Graaf (Limburgia), v. d. Tuyn (HDVS), van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (Ado). Reserves: Saris (BW), Stoffelcn (Ajax), Möring (Enschede), Snoek (Eindhoven) en Boonkamp (Blauw wit). Door de recherche van de Rijkspolitie op de luchthaven Schiphol zijn aange houden een hoofduitvoerder benevens een directeur van twee aannemers maatschappijen, wegens fraude bij het aanleggen van start- en rolbanen op die luchthaven. De verdachten zijn voor de Officier van Justitie te Haar lem geleid. De omvang van de fraude is nog niet vastgesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Eis: zes maanden In de zaak van de desertie van de dienstplichtig soldaat A. Roos heeft de Maastrichtse rechtbank gistermiddag eerst in behandeling genomen de aan klacht tegen de 46-jarige mijnwerker Bitter, die de deserterende R. naar het Tweede Kamerlid J. H. Hermans in Vaals had verwezen voor verdere hulp om naar Belgie uit te wijken. Het O.M. achtte het feit van bevordering van de sertie bewezen. De eis was een maand met aftrek der preventieve hechtenis. Het communistische Kamerlid Her mans, die erkend had geweten te heb ben. dat Roos deserteur was, stond daarna terecht. Hij verklaarde slechts uit medelijden te hebben willen hel pen. Geëist werd 6 maanden met aftrek van voorarrest. Mr. Benno Stokvis en mr. C. L. Enthoven hielden uitvoerige pleidooien. Tenslotte had zich de 48-jarige maga zijnmeester Bertrand, eveneens uit Vaals, te verantwoorden wegens bevor dering van militaire desertie, omdat hij R. de nacht van 29 op 30 Augustus in zijn huis had laten doorbrengen. B. er kende dat hij wist dat de jongen een deserteur was. Eis: een maand. Hij mocht zich niet verroeren... J-JET WAS gisteren een zware dag voor velen in Londen. Het Engelse protocol is streng en de traditie ge doogt niet de geringste afwijking. Zij die naar Londen kwamen met de on bezorgde sfeer van het Parijse bezoek nog vers in de herinnering, moesten wel tegen de straffe zelftucht der Brit ten zondigen. Een Nederlandse journa list klampte, na overal nul op het re Ouest te hebben gekregen, in uiterste nood een der hooggemutste wachten voor Buckingham Palace aan met de vraag, waar hij de perschef van het Britse koninklijk huis kon vinden Enigszins hulpeloos keek de met zijn kolbak bijna twee meter lange guard de vragensteller aan met een haU smekende blik in de ogen om toch maar te willen doorlopen. Maar de 30urnalist hield aan. Hij was niet van 2ins, zich nogmaals te laten afwim pelen. Toen, met nauwelijks zichtbaar bewegende lippen, zei de reus: „Vraag het een der politiemannen bij de hoofd ingangEn zijn advies nog precise rend: „Kijk maar langs mijn rechter oog. dan zie je ze staanen de ver wondering van de Nederlander ziende over het feit, dat er bij dit antwoord geen knikje van het hoofd noch een handbeweging bleek af te kunnenzei hij verontschuldigend: „Sorry, ik mag me niet verroeren KoninginAlleen hei besef van onze dienende taak jegens ieder, kan de wereld redden 7$S kristallen kronen verlichtten de hoge witte en vergulde balzaal van het Buckingham Palace waar Dinsdagavond 176 gasten zich rond de u-vormig gebogen tafels schaarden aan een staatsbanket, dat Koning George, Koningin Juliana en Prins Bernhard aanbood. Gobelins, die het verhaal van Jason en het Gulden Vlies afu'eelden, sierden de wanden. Goudgele rozen, orchideeën en chrysanten dekten de tafel. Aan de rechterzijde van de Engelse Koning zaten Koningin Juliana, de Hertog van Gloucester, Prinses Margaret, de Lord-Kanse- lier Lord Jowitt, de Hertogin van Gloucester, minister-president Attlee en Prin ses Alice. Koningin Elizabeth zat aan de linkerzijde van de Koning. Naast haar zaten Prins Bernhard, Prinses Elizabeth, mr. D. U. Stikker, de Princess Royal, de Aartsbisschop van York, Lady Patricia Ramsay en minister Morrison. In to taal zaten vijftien leden van het Britse kabinet, Winston Churchill, Anthony Eden, alsmede talrijke ambassadeurs aan het banket aan. en groepering van naties der wereld, zoals een onderdeel van een levend or ganisme betaamt. Maar in de dringen de noodzaak van tegenwoordig kunnen wij in Europa, in een zeer reeële en le vende verwantschap, samenwerken en onze gemeenschappelijk^ problemen op lossen. Hoe groot die zijn, is betrekke lijk, zoals allés. Het is het beste ze te zien tegen de zwarte achtergrond van een vijandelijke bezetting of van de ontploffing van de nieuwste of toekom stige atoombom. De oude christelijke gedachte, dat iedere enkeling een die nende taak heeft ten opzichte van zijn medemensen en zo ieder ten opzichte van ieder teneinde de maatschappij zo te maken, dat men het kan uithouden erin te leven, zou logisch moeten wor den uitgebreid tot de naties. Ik ben mij er van bewust, dat de wereldgemeen schap nog zeer ver van deze zienswijze verwijderd is. Maar toch, laat ons haar in gedachte houden, want alleen dit kan de wereld redden. Koningin Juliana bracht tot besluit van haar koninklijke rede een toast uit op de Koning en Ko ningin van Engeland en het Britse volk J/ONINGIN JULIANA was gekleed in een zeegroene japon, waarover zij de Royal Victorian Chain", een zeer zeldzame onderscheiding, droeg. Konin gin Elizabeth droeg de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De Koning en Prins Bernhard "waren in rok. Het menu was: Consomme Royale, Filet de sole Bern hard, Perdreau poeles Soestdijk (patrijs en casserole met kastanjes) geserveerd met Haricots verts au beurre. Pommes rissolées en Salade de Celeris, Souffle glace Juliana en Friandises, Rede van Koning George Aan het banket heeft Koning George een rede uitgesproken, waarin hij erop wees, dat Koningin Juliana en haar familie allesbehalve vreemden voor Engeland zijn en haar als een per soonlijke vriend verwelkomde. Na de banden gememoreerd te hebben, die En geland en Nederland in 't verleden en ook tijdens de jongste oorlog bonden, zeide de vorst, dat WU door deze be trekkingen geleerd hebben, dat wij de zelfde idealen hebben. Wij hebben de zelfde bereidheid getoond offers te brengen ter verdediging van de zaak der vrijheid en rechtvaardigheid. Welke vormen de nauwere samenwerking van de Westerse wereld ook mag aannemen, het is reeds aanvaard onder de vrije naties, dat wij hetzelfde waardevol erf deel bezitten en dat onze belangen lig gen in eenheid en samenwerking meer dan in rivaliteit en verdeeldheid. „In de vaste overtuiging, dat de nauwe vriendschap van onze twee landen een symbool is van de toenemende eenheid der vrije wereld hef ik mijn glas om te drinken op uw gezondheid en die van uw gemaal en op de welvaart en het geluk van het Nederlandse volk", aldus besloot Koning Georg'e. In haar antwoord-rede heeft Konin gin Juliana Koning George dank ge bracht voor het hartelijke welkom. „Ons bezoek aan Engeland is voor mijn man en mij het opnieuw beleven van onze hoop en ons home uit de oorlogs tijd". Na dank gebracht te hebben voor wat Groot-Brittannie voor ons volk deed, zeide H.M.: „Wanneer ik Groot- Brittannie begroet als moeder van vele naties, die ver over de werelddelen verspreid liggen, dan begroet ik het even zeer als een essentieel lid van de Europese gemeenschap. Wij kunnen Europa niet toestaan een afzonderlijke autarkische eenheid te worden. Het moet open staan voor de andere naties HM. Koningin Juliana en Koning George VI in het Koninklijke rijtuig gezeten bij het verlaten van het Victoria Station. Storm en overstromingen In Californië en Nevada hebben zwa re overstroming plaats. Acht personen zijn om het leven gekomen. Eno (Neva da) stond twee meter onder water. De twee voornaamste verkeerswegen naar Californië over de Sierra Mountains zijn door grondverschuivingen op ver schillende plaatsen geblokkeerd. Men raamt de schade in Californië op 12 millioen dollar. Over de Visaya-eilanden (Philippij- nen) is een wervelstorm getrokken, die aanzienlijke schade heeft aangericht, Langs de Zweedse kust ondervindt de scheepvaart vertraging door de stor men. Bleek, moe en de wanhoop nabij 0RIE EN EEN HALF UUR heeft Mevrouw Hertogh Dinsdag met een bleek gezicht in de getuigenbank van het Gerechtshof te Singapore gestaan, toen zij door de raadsheer ondervraagd werd over haar dertienjarige dochter Bertha. Verscheidene malen zeide de rechter haar te gaan zitten, doch zij bleef staan. Zij ging alleen zitten toen de advocaat van Bertha de moeder vroeg te bewijzen, dat zij kon schrijven. Mevrouw Hertogh had n.l. verklaard, dat zü van een Japans interneringskamp op Java uit een brief had geschreven om te pogen haar dochter van de baboe Aminah terug te krijgen. Mevrouw Hertogh antwoordde, dat zü te zenuwachtig' was om te schrijven, maar toen de rechter haar beval te gaan zitten, schreef Mevrouw Hertogh op een blad papier de woorden „dear mother". kind terug te halen, maar werd onder» weg door de Japanners gearresteerd. Pas thans, acht jaar later, heeft zij haar dochter terug gezien. Acht dagen nadat zij door de Japanners uit de hech tenis was ontslagen, heeft zij weder om getracht het kind terug te krijgen, maar ook deze poging faalde. Mevrouw Hertogh, die voor haar internering een moeilijke tijd doormaakte, verwierp de suggestie, dat zij blij was iemand te vinden, die een van haar kinderen mee nam. De rechter zeide haai-, dat hij voor alles moest overwegen, wat voor het kind het beste was en vroeg, wat Me vrouw Hertogh en haar man van plan waren met Bertha te doen, indien deze naar Nederland ging. Mevrouw Her togh zeide, dat zij naar school zou worden gezonden, wanneer ze wat Ne derlands geleerd had. Na een woordenwisseling met betrek king tot de moeilijkheid om Bertha in Nederland op te voeden, vertelde Me vrouw Hertogh het Hof, dat zij behalve Bertha zes kinderen had, van wie de oudste zestien en de jongste drie jaar is. Het verhoor werd verdaagd tot he den. Bertha's moeder moest schrijfkunst bewijzen JJITVOERIG vertelde Mevrouw Hertogh het Hof, dat zij in 1942 haar dochter Bertha voor drie dagen bij de baboe had gelaten, omdat Aminah zeide dat zij zich eenzaam voelde. Dit geschiedde enkele dagen voordat Mevrouw Hertogh het leven schonk aan haar zesde Kind. Acht dagen daarna poogde zij haar Strijdkrachten van de Vietminh-be- weging hebben een aanval ondernomen op 25 km van Saigon, de hoofdstad van Vietnam. De aanval werd afgeslagen. Afdelingen van de Amerikaanse zevende divisie zijn Dinsdag de plaats Hjesandjin aan de Mandsjoerijse grens binnen getrokken, zo heeft generaal- majoor Edward Almond, bevelhebber van het Amerikaanse tiende korps bekend gemaakt. Door deze actie hadden zij „alle belangrijke vijandelijke strijdmachten" ten Oosten van de 127ste lengtecirkel geïsoleerd. Grensplaats Hjesandjin binnengetrokken Aan het andere eind van het front, in het noord-westen, staan' de verbon den troepen ongeveer 60 km van de Mandsjoerijse grens. Rechts van het eerste korps rukte het tweede Zuid- koreaanse korps tot 10 km op. De linie van de V.N. loopt in de westelijke sec tor thans globaal ten oosten en westen van Jongbjon. Generaal Almond zeide in een ver klaring bij het binnentrekken van de Amerikanen in Hjesandjin, dat in de maand na de landing van het tiende korps te Wonsan 23.000 vierkante mijl Noordkoreaans gebied „van de com munistische verdrukking was bevrijd" Qm manlief met de Zondag eens extra te verrassen besloot mevrouw Dolan uit New York eigenhandig een cake te bakken Het werd echter' meer een ver assing, want terwijl het baksel een lek ker bruin korstje kreeg werden zes lenten te schuilen. KoAt ReAteJh hebsters. De jury koos na lang delibe reren o.m. Elisabeth Taylor (het gezicht en de gratie van een engel), Ginger Rogers (een moedige kin), Esther Wil liams (feilloos gevormde kaken en dito Voor de speciaal dijbenen) en Ava Gardner (verleidelijk lionderd-doljarbiljetten die haar echt- voor hen ingestelde spoedopleiding tot geronde boezem en idem heupen). genoot zolang in de oven had opgebor- onderwijzer meldden zich reeds meer Over rondingen gesproken: Een vijfen gen onvrijwillig gecremeerd. Dat be- dar, driehonderd cursisten. Van de ge- dertigjarige Italiaanse zeeman is met vroren crediet overigens ook niet alles demobiliseerde leden van het Vrouwen twee vrienden op een elf-tons kotter uit is ondervond de heer Montgomery uit Hulpkorps gaf zich slechts één candi- Triest vertrokken voor een reis rond Ohio, die door inbrekers van duizend date op! <1® wereld van meer dan 100.000 km. Ze in z'n ijskast verstopte dollars beroofd - hopen daarbij het record van de Frans- werd. Nog een ijskouwe: Een door yoor de (duizelingwekkend hoge) eer man, die dezelfde afstand in 603 dagen rechercheurs achtervolgde gangster in door de kunstenaarsfederatie van de aflegde te breken. De professoren Tulsa stal een politieauto en maakte USA tot de tien mooiste vrouwen van van de universiteit van Bristol zoeken een dusdanig gebruik van de daarin de Verenigde Staten gerekend te wor- het meer in de hoogte: Die hebben aanwezige radioinstallatie dat de poli- den waren natuurlijk wel veel lief- een ballon ontworpen die twee maal zo groot is ais de koepel van de St. Paul- kathedraal in Londen. Om op 35 km. hoogte in de stratosfeer kosmische stra len te onderzoeken. In Frankrijk staat het er daarentegen niet zo goed voor met de wetenschap. Atoom-professor Thibaud verklaarde na een bezoek aan Scandinavië dat Frankrijk, wil het op atoomgebied mee blijven tellen, meer francs, meer uitrusting en meer perso neel naar zijn laboratorium in Lyon zal moeten sturen. Q Geef Theodoor dan maar liever die twee Russische art sen, die een middel gevonden hebben om mensen dierenbloed in te spuiten, waardoor ernstige zieken, die niet meer gevoed kunnen worden, maandenlang in het leven gehouden kunnen worden. tie het spoor volkomen bijster raakte. Nee, dan had de Egyptische Herman dad meer geluk: die maakte de laatste tien dagen meer dan twee ton hasjis en andere verdovende middelen, in to taal voor vijf millioen gulden, buit. D En omdat we nu toch in het land van de Pharao's zitten berichten we u in een moeite door, dat het gerechtshof in Alexandrie besloten heeft dat de drie jffijj kinderen van een Griekse millionair- katoenmagnaat niet, zoals deze in zijn testament bepaalde, door een lid van de communistische partij in Boekarest, doch door hun oom in Alexandrie op gevoed zullen worden. Onder de Ne derlandse gedemobiliseerde militairen blijken ook heel wat paedagogische ta- Ter sterkte van 35.000 man In West-Duitsland zal onder leiding van de gewezen generaal van de Duitse infanterie, Anton Grasser en met toe stemming van de geallieerden, een mo. biele politiemacht ter sterkte van maxi maal 35.000 man gevormd worden. Zü za) worden uitgerust met revolvers, ge weren en lichte machinegeweren, af komstig uit buitgemaakte voorraden van de voormalige „Wehrmacht". De elf Westduitse staten zullen geza menlijk de kosten betalen. In eerste instantie zullen tienduizend manschap pen worden ingelijfd, die een opleiding van twee jaar zullen krijgen. Het hoofdkwartier te Bonn zal per radio met de verschillende onderdelen in ver binding staan. Zigeuners in hoger beroep De 64-jarige Rosenberg, bijgenaamd de Oude Marks, die door de Maastricht se rechtbank wegens doodslag van P. Basili bij het zigeunerdrama op 11 Mei 1949 te Sittard, tot zeven jaar was ver oordeeld, is van dit vonnis in hoger be roep gegaan bij het Bosse hof. Ook Wilhelm Georg, bijgenaamd Bubi, die wegens zware mishandeling van Fr. Marks (Lolo) veroordeeld was tot twee jaar, heeft verzet tegen dit vonnis aan getekend. Als de Nederlandse oude voetbal garde zich maar meer roert! Weerbericht Verwachting, geldig tot Don- deravond: Half tot zwaar be wolkt met enige regen. Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon op 8.13, on der 16.40. Maan op 15.36, onder 7.13.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1