Landbouwbegroting in de Kamer ADELAAR ZEEP Grote aanval in Korea begonnen Aan het graf van Prins Willem Raad van Europa verwerpt de vorming van een federatie Critiek op verlaging van melkprijs Benelux te stroef DE DERDE DAG van het bezoek werd geopend met een bezoek aan het graf van Koning Stadhouder Willem III in de oude Westminster Abbey. Koningin Ju liana, gekleed in een donkergroene japon en een donkere bontmantel en de Prins, in marineuniform, werden op hun autotocht naar de kerk vergezeld door de Nederlandse ambassadeur, Jhr. Michiels van Verduynen en aan de ingang van de abdij verwelkomd door de deken van Westminster Dr. A. C. Don. Het kleine gezelschap begaf zich vervolgens naar het altaar in de kleine kapel waar de tombe van Willem III staat. Een officier van de Nederlandse Marine en een officier van de luchtmacht droegen een grote lauwerkrans met witte zijden linten aan, welke door het Koninklijk Paar terzijde van het altaar werd gelegd. Alvo rens de abdy te verlaten, bezocht Koningin Juliana nog de kapel van Henry VII, waar haar de beeltenissen van Koning Willem en zijn echtgenote, die hier worden bewaard, getoond werden. Koningin Mary ontving de gasten Moskou onthult ontwerp- vredesverdrag voor Japan Australië blijft Nederland steunen SOWJETS MENGEN ZICH IN OOSTENRIJKSE ZAKEN VOOR EEN FRISSE, HELDERE WAS Vet en overvloedig schuimend I Engelse jongen stal vliegtuigen Maar boven Orleans was de benzine op McArthur wil „eind aan oorlog maken Engeland stelt Peking y gerust NIEUWE PREMIER IN ZUID-KOREA SCHIP BIJ SUEZ IN DE LUCHT GEVLOGEN functionele weg Duitsland maakt betalings balans in orde - VRWDAG U NOVEMBER 1950 (Van onze parlementaire redacteur) UET aantal landbouwdeskundigen in de Tweede Kamer is in verhouding tot an- dere experts bijzonder groot. Geen wonder dus, dat er zich Donderdagmiddag, toen de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor 1951 aan de orde kwam, al dadelijk elf hadden laten inschrijven. Uitvoerig zijn zij op het beleid van minister S. L. Mansholt ingegaan. Rustig heeft dezé de stroom van op en aanmerkingen, van vragen en verlangens over zich heen laten gaan. De heer Mansholt heeft zelf in de Wieringermeer een groot bedrijf, dat hij tegenwoordig wel niet meer zelf drijft, maar waar hij in zijn vacantie nog graag eens op de tractor klimt. Hy stamt uit de boerenstand en weet dus uit eigen ervaring, wat daar leeft. Voor de tuinbouw, die vaak te lij den heeft van het doordraaien van groenten en van de buitenlandse con currentie, beval hij een teeltplan 'aan. Trouwens ook onze visserij onder vindt gevoelig de buitenlandse concur rentie. Het zou hem niet onwelkom zijn, als de jonge visconservenindustrie werd gesteund. Bij aankopen van arti kelen in het buitenland de heer Den Hartog had het oog op kabeljauwfilet uit IJsland dient de handel inge schakeld te worden. De heer Droesen (KVP) gaf te ken nen, dat zijn fractie over het algemeen accoord kan gaan met het beleid. Voor het grootste aantal boerén is de vast gestelde melkprijs echter onvoldoende. Voorts zijn de voedernormen voor de gemengde bedrijven te krap. De heer Van der Zaal (AR) betoogde, dat met de vernieuwing van de vissersvloot spoedbetracht moet worden. De toe komst van de visserij ziet er somber uit. Naar zijn mening vreest IJmuiden ten onrechte van een haven te Kat- wyk concurrentie. Ook de heer Van der Weyden (KVP) richtte zich tegen het besluit van de regering om de melkprijs te verlagen 7IJN deskundigheid is bekend en wordt door de Kamerleden gewaar deerd. Zij hebben daarom niet ge schroomd uitvoerig over zijn ministe rieel beleid te spreken. Over de verla ging van de basisprijs van de melk tot 171/, cent heeft hij heel wat te verdu ren" gekregen. De Chr.-Historische heer J. de Ruiter opperde zeer ernstige bezwaren tegen deze verlaging en ver langde een duidelijke uiteenzetting over de gronden, die de regering er toe bewogen hebben. In het algemeen moeten de prijzen van de landbouw producten zo zijn, dat het bedrijf lo nend is, vond hij zeer terecht. Dr. ir. A. Vondeling (P. v. d. A.l, eveneens de melkprijs behandelend, achtte I71/2cent zuiver kostprijs-tech nisch bezien verantwoord, maar psy chologisch beschouwd onjuist. De heer F. den Hartog van de V.V.D.. die de verlaagde melkprijs in het geheel niet verdedigbaar vond, kondigde zelfs aan met een motie te komen, als de minister geen afdoende en aanvaardbare verklaring van zijn besluit gaf. Bijzondere aandacht genoot de Bene lux. Als er één punt is, waarop de sa menwerking met Belgie zeer moeilijk tot stand komt, dan is het de land bouw. De heer J. de Ruiter CCH), vreesde grote moeilijkheden. Naar zijn verwachting zullen we de eindstreep niet spoedig bereiken. Dat was ook de opvatting van dr. ir. A. Vondeling (P. v. d. A.), die aan de Benelux een wel zeer uitvoerige beschouwing wijdde. De heer De Ruiter verzocht de be windsman het onderwijs op de lagere landbouwscholen te verbeteren. Hij waarschuwde tegen het ondoordacht oprichten van zulke scholen. De heer C. v. d. Heuvel (AR) sloot zich hierbij aan. Overigens opperde deze anti-revolu- tionnaire expert bezwaren tegen het ingrijpen door de regering in de directe bedrijfsvoering van de landbouwers. Een wijs beleid noemde hij het daar tegenover, dat de minister met de ves tigingseisen voorzichtigheid betracht. Positie van de tuinbouw £)E POSITIE van de tuinbouw oor deelde hij veel minder gunstig dan de bewindsman haar voorstelt. Vooral de koude-grond-tuinders ondervinden met de afzet van hun producten vaak moeilijkheden. Hij wenste voorts, dat de heer Mansholt terdege zal kennis nemen van het gevaar van de verzil- ting van de grond in het westen van het land. Daarover sprak ook de heer F. den Hartog (WD) en wel toen hij van de aanleg van een haven in Katwijk niet alleen het verloren gaan van cultuur grond duchtte, maar ook verzilting. Hij wenste zo veel mogelijk aan de boeren zelf overgelaten te zien en laakte het ingrijpen door de regering in de teelt van veevoeder. Te dien aanzien oordeelde hij levering van twee derden van de opbrengst beter dan een bepaald gewicht aan veevoe der per ha. zoals volgens het stelsel van de minister. Moeilijk kon hij ver werken, dat wat de aardappelprijs aangaat, de consumenten en de hande laren beveiligd zijn en dat de teler de lasten moet hagen. en werd daarin in de avondvergade ring bijgestaan door de heer Bierwen- ga (AR), die overigens waardering had voor de deskundigheid en werk kracht van de minister. Onbevredi gend vond spr. het, dat de bewinds man bij geen der prijsvaststellingen voor gersi, tarwe en melk met het be drijfsleven tot overeenstemming is kunnen komen. De heer Van der Zan den (KVP) bepleitte voorrang voor jonge boeren voor vestiging in de nieuw ingepolderde gebieden en ver betering van de pensioenregeling voor land- en tuinbouwondei'wijzers. De heer Borst (CPN) betoogde, dat er grote gevaren ontstaan voor de land en tuinbouw als de regering zich blijft oriënteren op het westen. De regering Wende zich, volgens spr, tot Oost- Europa. Zijn partijgenoot, de heer Haken verklaarde zich tegen pogin gen tot verlenging van de arbeidstijd en vond het onrechtvaardig, dat de uurlonen van de landarbeiders de laag ste zijn. De heer Emmens (P.v.d.A.) bevestigde dat er in bepaalde secto ren wel moeilijkheden zijn. maar men zou volgens hem verstandig doen het niet voor te stellen alsof de Neder landse tuinbouw nu aan de rand van de afgrond staat. De kleine bollen- kwekers zouden z.i. wellicht te helpen zijn met glas- en bloemisterij-artike len. De laatste spreker was de heer Van Dis (S.G.), die de minister advi seerde bij de bestrijding van t.b.c. on der rundvee het Belgische systeem te volgen, waarbij de boeren niet gedwon gen worden. Tevens maakte spr. be zwaar tegen het feit, dat de slagers ge dwongen worden slechts vee te slach ten. dat verzekerd is. Te ruim half twaalf werd de verga dering verdaagd. Hedenmiddag komt de minister aan het woord. Bezoek aan Lagerhuis, receptie op de Nederlandse ambassade en lunch bij Bevin yAN Westminster Abbey reden Ko ningin en Prins naar het parle mentsgebouw om het gerestaureerde Lagerhuis te bezichtigen. De voorzitter Prinsesjes zagen Vader en Moeder op televisiescherm Prinses Beatrix en prinses Irene zijn Donderdagmiddag tijdens een speciale televisie-uitzending te Eindhoven ge tuigen geweest van de overweldigende wijze, waarop Koningin Juliana en Prins Bernhard in Londen door de Britse bevolking zijn ontvangen. De beide prinsesjes, die slechts enkele uren en strikt incognito in Eindhoven ver toefden, zagen de op filmband opgeno men reportages, van het koninklijk oe- zoek die de BBC reeds had uitgezon den. Het programma, dat ongeveer een uur duurde kan men als zeer geslaagd beschouwen. Rusland heeft vandaag de bepalin gen bekend gemaakt van een vredes verdrag voor Japan, zoals deze de vorige maand door de Verenigde Sta ten zijn voorgesteld. Ze waren vervat in een nota, welke door John Foster Dulles, de adviseur voor buitenlandse zaken van Truman, aan Jacob Malik, de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad is overhandigd. Krachtens de voorgestelde bepalingen zou Japan moeten worden toegelaten tot de Verenigde Naties. Het zou de onafhankelijkheid van Korea erkennen, en de beslissingen van de Grote Vier, aangaande de status van Formosa, de Pescadores, Zuid-Sachalin en de Koe- rilen aanvaarden. Indien de Grote Vier hieromtrent niet binnen één jaar tot een beslissing zouden kunnen komen, zou de Algemene Vergadering van de V.N. over de toekomst ervan moeten besluiten. Japan zou voorts van alle bijzondere rechten en aanspraken in China moeten afzien en accoord moeten gaan met een trustschap van de V.N. over de Rioe-Kioe-eilanden en de Boningroep. van het Lagerhuis, kolonel Clifton Brown, was ter begroeting aanwezig, evenals de Hertog en Hertogin van Gloucester. De broer en schoonzuster van de Engelse Koning voegden zich bij het gezelschap, dat door de minister van Openbare Werken, Stokes, in het lege gebouw werd rondgeleid. Bij - het verlaten van het parlement trachtten groepen mensen, die het winterweer getrotseerd hadden, een glimp op te vangen van de Koninklijke bezoekers. Toen zij hen ontwaarden, hieven de Londenaren een hartelijk gejuich aan, waarvoor Koningin en Prins minzaam dankten. Een kort bezoek aan Koningin Mary in Marlborough House werd gevolgd door een receptie op de Nederlandse ambassade. Meer dan honderd personen werden hier aan de Koningin en de Prins voorgesteld. Het waren vertegen woordigers van de BritsNederlandse vereniging', directies van Nederlandse firma's, afgevaardigden van Neder landse kerkgenootschappen, Neder landse verenigingen en drie r.k. geeste lijkerf Lunch bij Bevin. JTEN LUNCH in de ambtswoning van de Britse minister van buitenlandse zaken. Ernest Bevin, in de Carlton Garden besloot de ochtend. Aan de lunch zaten dertig gasten aan. w.o. de Koning en Koningin van Engeland, premier Attlee, de leden van het ka binet, Winston Churchill. Anthony Eden, Clement Davies, leider van de liberale partij, minister Stikker, de Ne derlandse ambassadeur, jhr. Michiels van Verduynen, de Lord Kanselier, Lord Jowitt en Sir .Philip Nichols, de Britse ambassadeur in Den Haag. Voor de tweede maal verzamelde zich een grote menigte voor de Neder landse ambassade om andermaal Konin gin Juliana welkom toe te roepen, toen zij hier arriveerde om dertig vertegen woordigers van jeugdorganisaties te ontmoeten. Deze receptie op haar reeds zo zwaar bezette programma werd ge houden op haar eigen verzoek. De kwestie Nieuw Guinea Verklaring van minister Spender De Australische minister van Buiten landse Zaken, P. Spender heeft ver klaard. dat er ten aanzien van Austra- lie's houding in de kwestie-Nieuw- Guinea geen twijfel behoeft te worden gekoesterd. „Wij hebben al het moge lijke gedaan om de wereld duidelijk te maken, dat naar onze mening de R.I. op Nederlands Nieuw-Guinea geen en kele aanspraak kan doen gelden. Tij dens mijn verblijf in Den Haag heb ik het Australische standpunt zeer duide lijk kenbaar gemaakt, ook aan de re gering der R.I. via de toenmalige In donesische hoge commissaris in Den Haag, rhr. Moh. Roem. Men kan er zich van verzekerd houden, dat de Australi sche regering alles doet wat in haar vermogen is ter bescherming van de vitale Australische belangen in deze gebieden", aldus de heer Spender. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou heeft aan het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaker. een nota overhandigd, waarin de Ver. Staten de Sowjetunie waarschuwen „voor de ernstige gevolgen als men geen acht blijft slaan op de interna tionale overeenkomsten inzake Oos tenrijk". De nota beschuldigt de Sow jetunie van interventie in het, binnen landse bestuur van Oostenrijk in de Sowjet-bezettingszone. per dubbelsiuk de ideale huishoudzeep De politie van Orleans heeft Donderdag een negentienjarige Engelse jongeman, Brynley Fussel, gearresteerd. Fussel, leerling van een speciale school in Enge land voor moeilijke jongens, had een vliegtuig gestolen, waarmede hij naar Port Said wilde vliegen. Wegens gebrek aan benzine moest hij een gedwongen landing uitvoeren aan de rand van een bos buiten Orleans. Fussel, die zijn gehele kennis van vliegen opdeed uit leerboekén en er geen praetische ervaring in had, maakte een bijna volmaakte landing. Slechts een schroef was licht verbogen. Hij viel echter door de mand, Na zijn landing liep Fussel naar een naburige garage. Hij gaf zich uit voor Amerikaan, verklaarde dat hij op weg was naar Marseille en dat hij volko men zonder geld zat. Hij poogde ge reedschappen van het vliegtuig aan de garage-knecht te verkopen. Deze gaf hem te eten en een slaapplaats. Toen hij in de krant las, dat de Britse poli tie achter een negentienjarige jongen aanzat, die er vermoedelijk met een vliegtuig van door was, vermoedde hij wie zij gast was en waarschuwde, de politie. toen men een dozijn foto's van meisjes op hem vond, op een waarvan zijn naam was geschreven. Fussel zal voor een Franse rechtbank terecht moeten staan, op beschuldi ging Frankrijk op onregelmatige wijze to zijn binnengekomen. Daarna zal hij naar Engeland worden teruggezonden. Dit is de derde maal, dat Fussel, die beschreven wordt als een „jongeman, die gek is op vliegen en avonturen", van het stelen van een vliegtuig wordt beschuldigd. Hij is acht maal van ge wone scholen en drie maal van een speciaal instituut voor moeilijke jongens weggelopen. In een der drie laatste gevallen maakte hij van een roeiboot 'gebruik om de school, die Ook tegenover de politie hield Fus- zich op het eiland Wight bevindt, te sel eerst vol dat hij Amerikaan was. ontvluchten. W.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Woensdagavond ter ere van de Britse Koning en Koningin een gala-diner in Claridge's Begeven. H.M. de Koninginvergezeld door de Ambassadeur van Nederland 10ot-Brittannie,aJhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, betreedt „Claridge's". Achter H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard. Prins reed 160 km. mei een Jaquar Prins Bernhard heeft Donder dag op het vliegveld Hendon meer dan een half uur in een Jaguar sportauto met een snel heid van 160 km over een natte, gladde landingsbaan gereden. De Jaguar kan 190 km. per uur ha len. De prins reed de auto zeer snel ondanks de natte oppervlakte van de baan", zo zeide een func tionaris. „Hij is een buitengevtoon goede automobilist". Als passa gier had Prins Bernhard zijn vriend de heer Payn bij zich in de Vlagen. Hedenmorgen om acht uur plaatselijke tijd is in Noordwest-Korea eenalgemene aanval begonnen, die de bedoeling heeft, „een eind aan de oorlog te maken". Als deze aanval succes heeft, zal de strijd teneinde zijn en de vrede in Korea worden hersteld. De strijdkrachten van de V N zullen dan kunnen worden teruggetrok ken en het Koreaanse volk zal de souvereiniteit kunnen aanvaarden. De aanval tegen het nieuwe communistische leger nadert het beslissende stadium. De troepen der Verenigde Naties voeren een tangbeweging uit. De Oostelijke arm heeft reeds gestadig terrein gewonnen. Thans beweegt de Westelijke arm zich voorwaarts om de insluiting te voltooien", aldus verluidt in een communiqué van generaal Mac Arthur. Deze heeft zelf de leiding van de nieuwe aanval. Tegelijk met deze aanval kwam het begin van het diplomatieke offensief: een mededeling van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, aan Peking, dat de troepen der V.N. in Korea tegen China niet kwaads in de zin hebben. In eerdere berichten van het front in Korea is medegedeeld, dat de Chi nezen terugtrekken op alle plaatsen, waar contact met de troepen van de V.N. waarschijnlijk is. De luchtmacht heeft in de afgelopen drie weken de aanvoerwegen van de vijand met suc ces bestookt, zodat de aanvoer van versterkingen en materiaal uiterst moeilijk is geworden. De Noordelijken hebben hierbij zware verliezen aan vliegtuigen geleden. De Engelse verzekering van China is vervat in een nota. die Hutchinson, de Britse vertegenwoordiger te Pe king, gisteren op het Chinese ministe rie van buitenlandse zaken heeft over handigd. Gezegd werd, dat de actie van de V.N. in Korea op geen enkele wijze de veiligheid of de belangen van China bedreigt. Intussen voeren de Westerse mo gendheden nog steeds besprekingen over de beste wijze van oplossing van het Koreaanse probleem Het schijnt de bedoeling van de aan Peking ge geven verzekering te zijn, dat op hoog niveau contact met de Chinese rege ring tot stand wordt gebracht met het oog op de besprekingen in Lake Suc cess met de communistische delegatie. Het Zuidkoreaanse parlementr heeft een-nieuwe premier gekozen, nadat het in de afgelopen maanden tot vier maal toe een door president Syngman Rhee voorgedragen candidaat had geweigerd. Rhee had ditmaal John Tsjang, ambas sadeur in Washington en vertegen woordiger van Korea bij de V.N., aan bevolen. Zeven maanden lang trad de minister van landsverdediging, Sjin Seoeng Mo, als waarnemende premier op. Men meent, dat Tsjang zou kunnen bemiddelen tussen Rhee, die de be voegdheden van de uitvoerende macht wil uitbreiden, en het parlement. Het 1700 ton metende Britse schip „Eastern Med" is Dinsdagavond in de haven van Suez in de lucht gevlogen en brandend gezonken, nadat het een lading benzine voor het Britse leger i ingenomen. Drie man worden vermist en 21 personen werden ge wond. Eenwording is thans voor jaren van de baan Meerderheid kiest Vandaag komt de Raad van Europa voor het laatst in dit jaar bijeen. Nog maals staat een debat over het defensie probleem op de agenda. Schuman, de Franse minister van buitenlandse za ken, zal de Raad inlichten over de Franse inzichten in deze, hoewel hij hierbij niet kan rekennen op de volle dige instemming van de andere minis ters. Hij doet dit echter uitsluitend uit eigen naam, zodat er weinig moeilijk heden van te duchten zijn. De Raad is in een sfeer van teleurstelling op het nieuwe agendapunt overgestapt, nadat in de beide voorgaande dagen de ba lans is opgemaakt. Daarbij is gebleken, dat de federale stroming maar vrij zwak is en dat voorlopig de functionele het verre wint. Bij de debatten over de toekomst van de Europese samenwerking is n.l. nog sterker dan in Augustus het accent ge legd op het inzicht, dat zuiver federale wegén op het ogenblik niet kunnen worden ingeslagen, zonder dat men een breuk in de Raad riskeert. Slechts en kelen hebben nog een zwak federalis tisch geluiu laten horen. Daartegenover hebben vele leden, die nu de functio nele weg kiezen, duidelijk gemaakt, dat zij dit doen met een gevoel van sterke teleurstelling. Deze teleurstelling is mede veroor zaakt dooi- het feit, dat Engeland aan een Europesefederatie niet wil meedoen, en tal van afgevaardigden voor een federatie zonder Engeland weer niet voelden. Men heeft nu vrij algemeen instem ming betuigd met het plan van de Britse afgevaardigde Mackay, dat met behoud van de nationale souvereiniteit toch federalistische vormen wil inschakelen. Het is dan ook aangenomen. Voorts heeft de Raad besloten, om opheffing te vragen van de bepaling, dat militaire kwesties niet tot de bevoegdheden be horen. Ook is gevraagd om opheffing van het vetorecht in het comité van ministers voor bepaalde gevallen. Maar een voorstel tot vorming van de Ver. Staten van Europa ia met grote meer derheid verworpen en daarmee is deze kwestie waarschijnlijk voor jaren van de baan. Het Wcstduitse kabinet heeft een me morandum goedgekeurd, waarin gezegd wordt dat de nodige stappen gedaan zullen worden om het evenwicht in de betalingsbalans van West-Duitsland zo spoedig mogelijk te herstellen. Het me morandum zal binnenkort aan de secretaris-generaal van de O.E.E.S. te Parijs worden overhandigd,

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9