West-Duitsland bereid contingent voor de defensie te leveren Nederlanders in Indonesië worden bedreigd met moord en brandstichting VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Raad van Europa stemt voor vorming van Europees leger Stichting voor de Landbouw tegen verlaging van de melkprijs Koningin en Prins weer thuis Zaterdag 25 Nov. 1950 147e Jaargang No. 277 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Maar bezettingsstatuut moet worden vervangen door veiligheidsovereenkomst Het mag niet teveel geld kosten Chinese delegatie in de Politieke Commissie Socialisten waren verdeeld „De boeren moeten de lasten dragen" Er wordt gesproken over vertrouwenscrisis Prins Bernhard zal de „Doorman" bezoeken Weerbericht Een meteoor gezien? TIBET NOG NIET OP DE V.N.-AGENDA Onvergetelijke dagen De Prins achter het stuur Vakorganisaties vragen de regering-Sukarno om bescherming van lijf en goed Brutale chantage KoJit B<eAle& De Franse communisten beschuldigen Moch Rechter behoudt zich zijn uitspraak voor Guerrilla-strijders in Celebes in de APRI De Unieconferentie 28 November ten einde? Amerikaans voorstel voor een Japans vredesverdrag Vier landen zullen over Formosa beslissen Diplomatieke relaties Spanje—Engeland BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 EEDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSC TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familiebericliten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. WEST-DUITSLAND is bereid een bijdrage tot een internationale defensie van Europa te leveren in de vorm van een troepencontingent. Aldus wordt ver klaard in een memorandum aan de geailieerde autoriteiten. Het memorandum, dat door Konrad Adenauer persoonlijk is ontworpen zegt, dat Duitsland tot deze bijdrage bereid is, als een Internationaal Westeuropees leger opgericht nordt. Deze verklaring maakt het duidelijk, dat Adenauer afwijzend staat tegen over remilitarisatie van West-Duitsland door een eigen nationale militaire macht. De verdediging van Duitsland naar buiten wordt in hoofdzaak een aan gelegenheid van de bezettingstroepen genoemd en opnieuw wordt „in de drin gendste vorm" aangedrongen op versterking van de geallieerde troepen. Dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft, volgens andere be richten, tegenover buitenlandse jour nalisten verklaard, dat hij de geal lieerden heeft verzocht het bezettings- gtatuut te vervangen door een veilig heidsovereenkomst. Tevens heeft Adenauer gevraagd de vorming van »en neutrale commissie, die een ondav- loek moet instellen naar Duitslands vermogen om zijn bijdrage tot de de fensie te bekostigen zonder gelden te ontrekken aan noodzakelijke sociale voorzieningen. Indien de geallieerden hierin zouden toestemmen, aldus Adenauer, zou hij het Duitse volk kunnen meedelen, dat het thans vrij was en het zou dan De- reid gevonden worden zijn vrijheid te verdedigen en tot de defensie van West-Europa bij te dragen. PAASIKIVI WORDT TACHTIG JAAR Juho Paasikivi, die in Februari van dit jaar tot president van Finland werd herkozen, viert Maandag zijn tachtigste verjaardag. De politieke commissie van de Ver. Naties heeft met 30 tegen 8 stemmen en 22 onthoudingen besloten, dat de Chi nese communistische delegatie deel zal nemen aan het debat over de Chinese klacht betreffende „de Amerikaanse aggressie tegen China". China is van mening, dat de aanwe zigheid van de Amerikaanse zevende vloot in de wateren rondom Formosa een daad van aggressie is tegen For mosa en dientengevolge tegenover China. De Raad van Europa heeft, voordat hij uiteenging, gisteren een gewijzigde motie over de Europese verdediging aanvaard. Met drie en tachtig tegen zeven stemmen (Duitse socialisten) en zeven onthoudingen (Labour) onderstreepte de vergadering de noodzaak van een Europees leger met deelneming van de Duitsers. De argumenten van de Duitse socialisten waren dezelfde, die zij reeds in de commissievergaderingen naar voren hadden gebracht. Zij ontmoetten een heftig verzet bij de andere groepen in de vergadering. Schuman had tevoren een brede uit eenzetting gegeven van de Franse plan nen voor de vorming van een Europees leger. Het opstellen van Duitse troepen in het kader van zulk een leger zou volgens hem de enige mogelijkheid zijn. Het verschaffen van een eigen bewape ning aan West-Duitsland zou in strijd zijn met de overeenkomsten. Het zou bovendien onprettige reacties in het Oosten teweegbrengen. Het dagelijks bestuur van de Stich ting voor de Landbouw is ernstig be zorgd over de regeringspolitiek ten aan zien van de landbouw. Het dagelijks bestuur heeft daarom de minister-presi dent verzocht een onderhoud te willen bevorderen van het hoofdbestuur der Stichting voor de Landbouw met de Raad voor economische aangelegenhe den uit de 'Ministerraad, bestaande uit de minister-president, de ministers van Landbouw, van Economische Zaken, van Financiën eit van Sociale Zaken. In de jongste verlaging van de melk prijs ziet het dagelijks bestuur het symptoom van een groot verschil van inzicht tussen de regering en de geor ganiseerde landbouw met betrekking tot de landbouwpolitiek. Overtuigende argumenten voor de verlaging van de melkprijs heeft de minister niet gege ven en daarom kan het dagelijks be stuur zich niet onttrekken aan de in druk dat de prijzen der landbouwpro ducten gemaakt worden tot sluitpost van de financiële en economische poli tiek der regering, met name van de loon- en prijspolitiek. Het vertrouwen, dat de boer tot nu toe in de overheid had, heeft een ernstige schok gekregen. Men kan zelfs spreken van een vertrouwenscrisis. Psychologisch heeft de overheid een grote fout gemaakt. De Stichting voor de Landbouw hoopt de Overheid te kunnen overtuigen van de ernstige ge volgen welke haar politiek zal hebben voor de landbouw en voor de bedrijfs- rust op het platteland. Prins Bernhard zal in zijn functie van inspecteur-generaal der Kon. Marine op 28 en 29 November een bezoek bren gen aan Hr. Ms. .Karei Doorman", wel ke bodem thans tezamen met Hr. Ms. „De Bitter" en Hr. Ms. onderzeeboten „Zwaardvis" en „Tijgerhaai" onder commando van kapitein ter zee C. W Slot oefeningen houdt in de Middel landse Zee, waaraan ook eenheden der Britse Marine deelnemen. De prins zal op verzoek van de Kon. Marine de vliegtuigmaker electromon- teur eerste klasse A. J. de Mots, die we gens ziekte niet met Hr. Ms. „Karei Doorman" kon vertrekken, in zijn vliegtuig vervoeren, zodat deze alsnog een deel van de oefenreis zal kunnen meemaken. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Plaatselijk mist vooral in de nanacht en ochtend, overigens zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen en in de kustprovin cies nog enkele verspreid voorko mende buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 8.17, onder 16.36. Maan op 18.03, onder 11.34 MAANDAG: Zon op 8.19, onder 16.37. Maan op 17.08, onder 10.42. Op verscheidene plaatsen in ons land is Donderdagmorgen omstreeks hall acht een lichtverschijnsel waargeno men. In Croesbeek, Enschede, Deven ter en Garderen o.a. hebben ooggetui gen om die tijd een „grote ster" gezien die langzaam verticaal naar beneden ging. Het K.N.M..1 te De Bilt deelt mede, dat alle mededelingen over dit lichtverschijnsel het vermoeden wet tigen dat de ooggetuigen een meteoor hebben gezien. De argumenten van de Duitse socia listen wekten reacties bij hun Franse en Nederlandse geestverwanten. Guy Mollet en Van der Goes van Naters gaven beide de Duitsers de wind van voren ,en toen Von Brentano, de woord voerder van Adenauers partij, de in stemming van deze groep met een Duit se deelneming aan de Europese verde diging nog eens uitsprak, was Van der Goes de eerste, die hem demonstratief de hand reikte. De Duitse liberaal Von Rechenberg zette uiteen, waarom de socialisten z.i tegen Duitslands deelne ming aan de Europese verdediging ge kant waren. Hij zei, dat dit een gewone verkiezingstruc moest worden genoemd. De socialisten hadden van de verdedi ging van Duitsland een binnenlandse politieke kwestie gemaakt. Om aan bepaalde Duitse bezwaren tegemoet te komen, is in de motie een clausule ingelast, waarin wordt gezegd, dat alle landenop gelijke voet zullen staan. De agendacommissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft met algemene stemmen de beraadsla ging over de vraag, of de kwestie-Tibet op de agenda van de Algemene Verga dering zal worden geplaatst, uitgesteld De Koningin en de Prins hebben van hun vliegtuig uit het volgende danktelegram aan het Britse Ko ningspaar verzonden: „Bij het verlaten van de Britse kust stellen wij er prijs op, u nog maals onze diepgevoelde en warme dank te betuigen voor de onver getelijke «lagen, die wij doorge bracht hebben in uw gastvrij land. De manifestatie van vriendschap die ons ten deel viel, heeft de ban den tussen onze beide volken nog meer versterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor u en de «wen blijven koesteren. JULIANA, BERNHARD" Koning George VI verzond het volgende antwoordtelegram: „De Koningin en ik zenden u bei den onze diepgevoelde dank voor uw vriendelijke boodschap bij het verlaten van onze kusten. Het doet ons groot genoegen te weten, dat uw bezoek, behalve dat het onze beide landen nader tot elkaar bracht, gelukkige herinneringen bij u achterlaat, zoals bij onszelf. Allen in dit land waren, samen met ons, bljj u in onze hoofdstad te verwelkomen en van de gelegen heid gebruik te maken, de van ouds bestaande toegenegenheid te tonen, die wij voor uw familie en u gevoelen. GEORGE VI." Om tien minuten over half twee heeft prins Bernhard gistermiddag zijn Dou glas-Dakota PH—PBA op het vliegveld Soesterberg aan de grond gezet. Uit het toestel stapten koningin Juliana, minis ter Stikker en Gerben Sonderman. Dit betekende het definitieve einde van het staatsiebezoek, dat het koninklijk paar aan de Engelse koning en koningin ge bracht heeft. Pm- auto reed het konink lijk paar naar paleis Soestdijk. Nadat koning George en koningin Elizabeth in Buckingham Palace af scheid hadden genomen en de menigte voor het paleis koningin en prins voor de laatste maal hartelijk had toege juicht, reed de auto, geëscorteerd door motorpolitie in snelle vaart naar het vliegveld Northolt. Precies om kwart voor elf arriveer den de Koningin en de Prins op het vliegveld Northolt. Nadat de Koningin een erewacht van officieren en vlie gers van de RAF had geïnspecteerd, besteeg het Koninklijk Paar met zijn gevolg het vliegtuig, een Dakota van de Nederlandse luchtstrijdkrachten. Even na elf uur taxiede het toestel over de startbaan en toen het koers had gezet naar Nederland, voegde zich een escorte van veertien Vampires van de RAF, afkomstig van het vliegveld H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard na hun aankomst on het vliegveld „Soesterberg". 'V- C-".' V Odiham, erbij. Deze toestellen bege leidden de Dakota tot op zestig kilo meter buiten de Engelse kust. Vijf minuten voor half twee ont moette de Dakota boven Den Haag n escorte van negen Spitfires van <ie LSK, die daar reeds geruime tijd had den rondgecirkeld. Aangezien de be wolking zeer laag hing, vloog het Ko- niiklijke toestel op slechts geringe hoogte. Het werd op enige afstand ge volgd door een viermotorig toestel, waarvan de identiteit niet was vast te stellen. Een kwartier later landde de Dakota op Soesterberg. De raad van samenwerkende vakorganisaties van Nederlands personeel in overheidsdienst in Indonesië heeft zich gewend tot de minister zonder porte feuille, Hamangku Buwono, met een brief waarin o.m. wordt gezegd, dat er in de kringen van de Nederlandse ambtelijke werkers in Indonesië onrust en vrees heersen, veroorzaakt door de steeds duidelijker aan de dag tredende poli tieke spaningen in de Indonesische maatschappij. Nieuw Guinea-commissie, door het ge leidelijk vijandiger van toon jegens de Nederlanders worden van een deel der Indonesische pers. Voorts door het on gestraft aanprijzen van boycot jegens Nederlanders, bijgeval de Indonesische eisen inzake Nieuw Guinea niet zou- Deze gevoelens worden in zeer ster ke mate verlevendigd door de recente uitlatingen van de leider der in het buitenland vertoevende parlementaire JJoewel het eigenlijk de gewoonte niet is, begint Theodoor vandaag met een „kul-bericht": Het Noorse vracht schip „Kul" is n.l. voor de Zweedse kust gezonken. Dat de bemanning ge red is, spreekt vanzelf, anders hadden we er geen gijntje over gemaakt. U En omdat we nu toch onder water zit ten, vertellen we in één adem door. dat enkele afgevaardigden van het comité voor de Mersey-tunnel dit weekend Rotterdam zullen bezoeken om de verkeersregeling bij de Maas tunnel te bestuderen. Nog meer onderduikers: De Poolse handeisver- tegenwoordiger in Israel, Hendrik Morski, is nadat hij uit Warschau een verzoek had ontvangen terug te keren plotseling spoorloos „verdwenen". Men neemt aan, dat hij naar Cyprus is gereisd. De Haagse politie kreeg dezer dagen ook een geheimzinnige ver wij nmg te onderzoeken. Op het hoofd bureau kwam n.l., gestoken in een on- «rispelijk rokcostuum, jonkheer Van Nispen tot Pannerden aangifte doer van het feit, dat de „Nash van papa' die hij zolang had mogen lenen, tij dens een fuifje was gestolen. Bij na der onderzoek bleek, dat deze jonkheer geen jonkheer doch een fantasievol kantoorbediende was, die op een feestje diverse vrouwelijke gasten haa rangeboden hen met de „Nash" van zijn baas even naar huis te rijden. Om zijn figuur te redden (want er was helemaal bovenverr geen Nash) deed hij telde valse aangifte. Theodoor wil deze snode daad na tuurlijk niet goedpraten. Dat kan toorbedienden echter wel reden hebben somber gestemd te zijn (en dus ook wel eens stoom af moeten blazen) mo ge blijken uit hetgeen o.a. op een kan- toormachinetentoonstellmg in Leices- ter geëxposeerd werd: Stenografie machines waarmede in elke gewenste taal dictaten opgenomen kunnen wor- Laat me nu zelf eens een onder zoek naar de juiste hoogte van de «telfeprös instellen den, een apparaat dat 500 brieven per minuut opent en een kaartsysteem dat zo compact is, dat 30.000 kaarten van uit één stoel gemakkelijk te bereiken zijn. De zakenwereld gaat trou wens toch steeds meer vooruit: Te Londen werd een club voor zaken lieden, bedoeld als contact- en infor matiecentrum voor Britten en buiten landers geopend. Ook in landen waar mee Engeland belangrijke relaties heeft, zullen soortgelijke clubs worden opgericht. En dat er heel wat van die relaties zijn, wordt u wel duide lijk uit het Britse export-record van October: ruim 200 millioen pond: LI Toch gaat het de Engelsen nog steeds niet hard genoeg. Daarom zal een nieuwe versie van het eerste straal vliegtuig voor passagiers, de Comet met nog krachtige) motoren worden uitgerust, die het toestel zonder tus senlanding op New Foundland in één sprong van Londen naar New York over de oceaan zullen zetten. De Brabazon, het rootste Britse passa giersvliegtuig, laat dat uiteraard niet op zich zitten en derhalve zal een zustertóestel van deze luchtreuzin met turbinemotoren worden uitgerust, zo dat ook dit type in één ruk de Atlantic over kan vliegen; waaruit we conclu deren mogen, dat het op deze wereld steeds sneller gaat. Waarheen weet Theodoor óók niet. den worden ingewilligd en door net toezenden van brieven aan vele Ne derlanders in verschillende plaatsen, waarin met brandstichting en moord wordt gedreigd. In vele gevallen zvin de brieven in de vorm van open brief kaarten verzonden en door de post dienst besteld- Na het constateren van deze ernsti ge feiten wordt gevraagd of de Indo nesische regering de mogelijkheid aan wezig acht, dat indien de kwestie Nieuw Guinea niet naar genoegen ge regeld kan worden, aan de Nederland se burgergemeenschap in Indonesië moeilijkheden en nadelen zullen wor den toegebracht en of de Indonesische regering maatregelen beraamt of heeft beraamd om de bezitingen en levens der Nederlanders afdoende te beveili gen. Tenslotte wordt gevraagd of de Indonesische regering bereid is mede deling te doen van de voorgenomen maatregelen, teneinde de gevoelens van onrust en vrees der Nederlandse ambtenaren weg te nemen en te be werkstelligen, dat aan de agitatie en dreiging een einde wordt gemaakt. ZESTIEN MILLIOEN DOLLAR AAN VOEDSEL VOOR TITO'S TROEPEN President Truman heeft het Ameri kaanse Congres Vrijdag meegedeeld, dat hij zestien millioen dollar heeft uit getrokken voor voedsel voor de Joego slavische strijdkrachten. DoelKabinetscrisis De communistische leden van de Franse Nationale Vergadering hebben een resolutie ingediend, waarin wordt verzocht de socialistische minister van defensie Jules Moch voor het hoogge rechtshof te dagen wegens misdaden, be dreven in de uitoefening van zijn func tie" als minister van binnenlandse za ken. De resolutie beroept zich op het rapport van een parlementaire com missie van onderzoek, volgens hetwelk o.a. een rapport over Indo-China in handen van de opstandelingen van da Vietminh kwam en de Franse contra- spionnage enkele onregelmatigheden bedreef. Indien verf niet-communisten deze resolutie zouden steunen, zou Moch zich misschien genoodzaakt zien af te treden, hetgeen het aftreden van alle socialistische ministers tot gevolg zou hebben en de val van het coalitiekabi net zou betekenen. De Franse Nationale Vergadering heeft besloten dat de stemming over de moties der verschillende partijen en afgevaardigden, evenais over de communistische motie waarin de be rechting van minister Jules Moch wordt geëist, Dinsdagmiddag zal wor den gehouden. Zaak-Beriha Hertog In de zaak-Bertha Herlogh heeft de rechter zich zijn uitspraak voorbehou- der. Aminah, de baboe van Bertha Her- togh, verklaarde voor het Hoge Ge rechtshof te Singapore, dat zij het kind toestemming had gegeven om met Ada- bi te trouwen, daar zij de gevoelens van Bertha niet wilde kwetsen. Het meisje was groot geworden en had de puberteit bereikt. Het was haar eigen wens met Adabi te trouwen. „Ik dacht dat het m haar belang was", aldus Aminah, die hieraan toevoegde, dat zij aan Bertha gezegd had, deze stap goed te overwegen. Vrijdagavond heeft de regering der republiek Indonesia over de radio be kend gemaakt, dat zij besloten heeft de nationalistische guerrilla-strijders in Zuid-Celebes op te nemen in de APRI. Er zal tegen hen geen vervolging worden ingesteld. De guerrillastrijders zullen worden opgenomen in oefenba taljons, die allengs tot infanterie batal jons van het geregelde leger zullen worden gevormd. Deze bataljons zullen deel uitmaken van de brigade-Hasanu- din, zoals de guerrilla-troepen hadden verlangd. De conferentie van ministers der Ne derlandsIndonesische Unie zal naar verwacht wordt op Dinsdag 28 Novem ber kunnen worden gesloten. De conferentie over de status van West Nieuw-Guinea zal kort daarr.a beginnen. Over de juiste datum van deze conferentie wordt nog overleg ge pleegd. De Verenigde Staten hebben in een plan voor een Japens vredesverdrag voorgesteld, dat de Sowjetunie, China, Engeland en de Verenigde Staten zul len beslissen over de toekomst van Formosa. Een geheim memorandum, dat aan een twaalftal landen is toegezonden, bevat tevens een voorstel, dat Ameri kaanse en „misschien strijdkrachten van andere landen" na het verdrag ae verantwoordelijkheid voor de veiligheid van Japan op zioh nemen, zo maakte het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken bekend. In het memorandum wordt verklaard, dat, in geval de Sowjetunie, Engeland, China en de Verenigde Staten niet bin nen een jaar na het sluiten van het vredesverdrag tot overeenstemming over Formosa komen, de beslissing aan Algemene Vergadering der Verenigde Naties zal worden overgelaten. De regering van Spanje zou voorne mens zijn Nicolas Franco, broeder van het Spaanse staatshoofd, te benoemen tot ambassadeur in Groot-Brittannie. Er zouden opnieuw normale diploma tieke betrekkingen worden aange knoopt tussen beide landen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1