Offensief der V.N. in Noord-Korea tot staan gebracht West-Europa in de mist Nederland wordt geboycot Kolt BeAteJL Goedkope boter Hevig Frans offensief in Vietnam Honderd Amerikanen in orkaan regen en sneeuw, omgekomen Twee legers voor West-Europa? Maandag 27 Nov. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 278 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Stad in Mexico vergiftigd door kolendampen Zware strijd in gebied van Oensan Conferentie vangt 4 Dec. aan MAURICE THOREZ MAAKT HET GOED Atlantisch Pact V.S. willen in Korea geen bufferzone OOK FRANS PLAN VOOR DE EUROPESE LANDBOUW Binnenkort goedkeuring Plan-Schuman? Russen laten gevangen Britten weer vrij Drie milliard meer voor Britse defensie in 1951 Prins Bernhard in Parijs Federatie van Eritrea en Ethiopië DE ETNA WERKT WEER Noorwegen vraagt hulp aan Engeland te Makassar bureau: administratie VoorcLm 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J BIJDSMA en c. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein MAABSCHICOURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Noordelijken forceren doorbraak van 11 Km. Verliep het offensief van de verbonden legers in Korea aanvankelijk volgens je plannen Zaterdag werd nog vol trots gemeld, dat de Amerikanen en Zuidkoreanen voorwaarts drongen op een wijze, die de verwachtingen te boven ring later op de dag moest worden toegegeven, dat de rechterflank van het oprukkende front door communistische tegenaanvallen tot staan was gebracht. Zondag zijn de communisten hier door het front der V.N. heengebroken. Door onverwachte krachtige actie moest ongeveer een kwart van de strijdmacht der V.N'. terugtrekken over afstanden, die varieerden van vijf tot twintig kilometer. Er is in haar front een gat geslagen van elf kilometer breedte. De linkerflank veroverde het belangrijke spoorwegknooppunt Tsjongdjoe en drong verder naar de Yaioe op zonder tegenstand te ondervinden. Naar „De Telegraaf" mededeelt, ligt bet in het voornemen van het bedrijf schap voor Zuivel zeer binnenkort twee millioen kg boter op de binnen lands» markt te brengen tegen 3.— per kg., dus 75 cent per halfpondspakje. Deze partij is een gedeelte van de voorraad, die in de zomermaanden in koelhuizen werd opgeslagen voor ex port naar Engeland. De voorraad werd echter geruimd, aangezien de produc tie zo groot was, dat de reserves slechts gedeeltelijk aangesproken behoefden te worden. 24 doden, 280 zieken Zaterdag heeft zich in een petroleum- raffinaderij in de Mexicaanse stad Po- ja-Rica een geval van massale vergifti ging als gevolg van de uitwaseming van gevaarlijke dampen voorgedaan, waarbij 24 doden zijn gevallen. 280 per sonen vertoonden min of meer ernsti ge verschijnselen van vergiftiging. De dodelijke dampen werden ver spreid door zuiveringsinstallaties voor petroleumgassen. Gewoonlijk zijn deze voorzien van veiligheidskleppen met branders ter vernietiging van de vrij- j gekomen dampen. Vast staat, dat er buizen uit deze zuiveringsapparaten zijn gehaald, terwijl de branders wa ren gedoofd. Daardoor zijn de gevaar lijke dampen in de dampkringslucht terechtgekomen. Laaghangende wolken en wind droegen er het hunne toe bij, dat een arbeiderswijk door de dampen werd overstroomd, met het gemelde noodlottige gevolg. Aangezien zich in de laatste tijd in deze streken reeds meer vreemde ongevallen hebben voor gedaan, sluit men de mogelijkheid van sabotage niet uit. De Noordelijke tegenaanvallen in het gebied van Oensan begonnen Zondag morgen in de vroegte. Zij waren gericht op de zwakste punten in het front dei- Verenigde Naties. De strijdmacht dei- communisten schijnt voornamelijk te bestaan uit Chinezen; deze schijnen op dracht te hebben, geheel Korea van Amerikanen te zuiveren. 's Middags werd gemeld, dat de Oos telijke flank van het verbonden leger was ineengestort. De Noordelijken her overden de belangrijke stad Toktsjon, zes kilometer achter de uitgangsstellin gen van het Zuidkoreaanse tweede corps. Twee Zuidkoreaanse divisies werden twintig kilometer teruggesla gen en er ontstond in hun linies een gat van elf kilometer breedte, waardoor de Noordelijken naar voren stroomden. Amerikaanse reserves werden naar vo ren gezonden, om de doorbraak tot staan te brengen. Amerikaanse vlieg tuigen deden al het mogelijke, om de verbonden troepen steun te bieden. Ongeveer vijf en twintigduizend Zuid koreaanse soldaten, een kwart van de gehele verbonden strijdmacht, was Zon- dagavond laat op de terugtocht. Het of fensief, dat was aangekondigd als een poging, om de oorlog voor Kerstmis ten einde te brengen, was volkomen tot staan gebracht. Ook bij Tsjongdjoe, cp het Westelijke gedeelte van het front, waren de Amerikanen tot staan ge bracht. Sommige speerpunten van de Noor delijken rukken op in de richting van Soentsjon, dat halverwege Toktsjon en Pjongjang ligt. Radio Moskou maakt melding van de activiteit van guerille- ros achter de linies der verbondenen, die „verscheidene gebieden hebben be vrijd, waarvan twee elk groter zijn dan het bruggenhoofd van Poesan, dat de Amerikanen voor hun opmars naar het Noorden tot uitgangspunt diende". Een Amerikaanse woordvoerder te Tokio noemde de toestand aan het fropt zeer ernstig. Volgens de jongste frontberichten waren enkele eenheden van de twee de Amerikaanse divisie infanterie die het Zuidkoreaanse tweede corps te hulp snelde genoodzaakt zich op de zuidelijke oever van de Tsjongtsjon terug te trekken. Deze eenheden na men stellingen in in het gebied van Sinhoengdong, dat ten noord-oosten van Koehang is gelegen. Kwestie Nieuw-Guinea Officieel wordt meegedeeld; dat de conferentie tussen Indonesië en Neder land over de status van west Nieuw- Guinea zal aanvangen op 4 Dec. a.s. Land-, zee- en luchtverkeer ernstig belemmerd Aanvaring in Het Kanaal West-Europa heeft Zondag te kam pen gehad met een mist, die vooral 's middags groot ongerief veroorzaakte. In Engeland kwam alle verkeer tot Stilstand, daar het zicht hier en daar volkomen nihil was. Zo kon men in Londen geen hand voor ogen zien. De internationale luchtverbindingen vielen Verlaten grenspost heroverd De Franse troepen in Vietnam zijn Donderdag een der grootste aanvallen van de laatste weken begonnen tegen de opstandige eenheden van de Viet- minh. Een aantal bataljons, gesteund door gevechtsvliegtuigen, valschermja gers en ampliibicvoertuigen trokken door een gebied van honderd vierkante kilometer op in de Zuidelijke zone van de delta van de Tonkin. Verschillende plaatsen werden bezet. Zo is Zaterdag de verovering van Tanmai, een door de Fransen verlaten post in het Noordoos- Hen van Indochina gemeld. Bao-Dai, het staatshoofd van Viet nam, is Zaterdag in Hanoi aangekomen voor een inspectietocht van vijf dagen door de delta van de Tonkin. Val schermtroepen en honderden Vietna mese politiemannen hadden de wacht betrokken in de straten van de stad. Vluchtelingen uit het door de Viet- minh bezette gebied van Hatinh, in Noord-Annam, hebben verklaard, dat onder de bevolking van de Noordelijke Provincies Vih en Thanh Hoa hon gersnood heerst. Overstromingen heb ben de rijstvoorraden vernietigd. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. In de nacht nog hiei en daar mist, morgen overdag overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Vannacht ongeveer dezelfde temperatuur als de afgelopen nacht, morgen overdag geleidelijk iets zachter. dinsdag. Zon op 8,20, on der 16,35. - Maan op 19.11, onder 12,13. Maurice Thorez, de leider der Franse communisten, bevindt zich in de buurt van Moskou in een gezondheidstoestand die zo uitstekend is als in Frankrijk niet bereikt werd of bereikbaar was", aldus heeft zijn Franse arts Pierre Rouques verklaard, die een week met Thorez in een rusthuis bij Moskou heeft doorgebracht. Thorez behoeft zich alleen nog maar te oefenen in het ge bruik van zijn gedeeltelijk verlamde rechterarm en -been. alle uit. Hetzelfde beeld leverde Belgie op. Uit West-Duitsland en Italië werd sneeuwval gemeld, in Zwitserland viel veel regen, waardoor de rivieren sterk stegen. Hier te lande was het ongerief vooral voelbaar op Schiphol. Het luchtverkeer werd hier lamgelegd. Na één uur 's mid dags is er geen enkel toestel meer ge land. De vliegtuigen uit Scandinavië kwamen op het vliegveld Twenthe terecht, de machine uit Parijs bleef in Brussel staan, die uit Djakarta in Rome. Op de Westerschelde kwam het scheepvaartverkeer stil te liggen. Vijf tig schepen moesten voor anker gaan. De veerdiensten tussen de Zeeuwse eilanden en Zeeuws-Vlaanderen moes ten worden gestaakt. De Noorse vrachtboot Seines is voor de Zuidoostkust van Engeland door het Engelse City of Bristol aangevaren ook al door de dichte mist, die het uit zicht volkomen belemmerde en kort daarop in zinkende toestand op een zandbank gelopen. De kapitein bleef op het schip en later is ook de bemanning, die in de boten was gegaan, teruggekeerd. Maat regelen zijn genomen, om de lading houtpulp op schuiten over te brengen. Weer havenstakingen in de loop van December Op een propaganda-avond van de afdeling Doetinchem van het Chr. Nat. Vakverbond zinspeelde de secretaris van het C.N.V., de heer C. J. van Maas- trigt, op de mogelijkheid, dat in De cember van communistische zijde ha venstakingen zullen worden uitgelokt. Daarbij zou men wellicht niet terug schrikken voor de uitoefening van krachtige pressie op de individuele arbeidersgezinnen. Noodweer in de V. S. De Oostkust der Verenigde Staten is het afgelopen weekend door een orkaan geteisterd, die gepaard ging met regen, sneeuw en hoge vloedstanden. Als ge volg hiervan hebben honderdtien personen de dood gevonden. De schade, die over een groot gebied is aangericht, is zeer aanzienlijk. De zitting van de Vei ligheidsraad, die Zaterdagavond zou worden gehouden ter bespreking van de kwestie-Formosa en 'Korea, moest worden afgelast, daar het noodweer het ge bouw onbereikbaar maakte. Vloedgolf nabij New-York Het getroffen gebied strekt zich uit van New-England tot Virginia. Tot aan de Ohio toe hebben de landerijen ern stig van het zware weer te lijden ge had. In de buurt van New-York kwam het zeewater tenminste anderhalve ki lometer het land in. Huizen aan de Een met en een zonder Britse troepen Het plan-Pleven en het Volgens de „Daily Telegraph" is een accoord bereikt over oprichting van twee onderscheidene strijdmachten voor de verdediging van West-Europa. De eerste zal een Europees vastelandleger zijn onder toezicht van een politieke vergadering, het andere een leger van het Atlantisch Verdrag, bestaande uit Een woordvoerder van de Amerikaan se delegatie bij de V.N. heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering beslist gekant is tegen de vorming van een bufferzone in Noord-Korea. Volgens andere berichten gelden de bezwaren vooral een geografische bufferzone, zo als deze door Engeland is voorgesteld. De Amerikanen voelen méér voor een politieke, bestaande in een complex van regelingen voor de veiligheid van de strategische en industriële centra langs de grens. Overigens hebben de V.S. onofficieel aan de Sowjetunie de verzekering ge geven, dat de strijdkrachten van de V.N. in Korea het grensgebied van Mandsjoerije en Siberie ten volle zul len eerbiedigen. Soortgelijke garanties zijn in verklaringen te Washington en te Lake Success ook aan de communis tische Chinese regering gegeven. De Franse minister van landbouw, Pierre Pflimlin, heeft Zondag op een bijeenkomst van boeren te Lugon in Zuidwest Frankrijk 'n „plan-Schuman" voor de Europese landbouw voorge steld. Naar te Parijs vernomen wordt zal het ontwerp betreffende pool-vorming van de Europese kolen- en staalindustrieën zeer binnenkort ter goedkeuring wor den voorgelegd aan de ministers der zes landen. De moeilijkheden, die zich onlangs voordeden in verband met 't Belgische en het Italiaanse voorbehoud, zullen in geen geval het sluiten van de overeen komst kunnen vertragen. nationale legers onder commando van een opperbevelhebber. Groot-Brittannie heeft Frankrijk dui delijk te kennen gegeven,' dat de Brit se troepen geen deel zullen uitmaken van het Europese continentale leger. Frankrijk zou dit aanvaard hebben. Groot-Brittannie zou tot de verdediging van Europa bijdragen door zijn troe pen, onder Brits bevel, bij de strijd krachten van het Atlantisch Verdrag te voegen. Het Europese continentale leger zou samengesteld worden op basis van de voorstellen, die de Franse premier Ple ven heeft gedaan. Het zou bestaan uit Fransen, Italianen, Belgen, Nederlan ders en Luxemburgers en, naar men hoopt, ook uit Duitsers. Het „Pleven-leger" zou grote over eenkomst met 't Franse vreemdelingen legioen vertonen. De vergadering, die toezicht op dit leger zal oefenen, zou misschien dezelfde zijn als die welke bestemd is om het Plan-Schuman te controleren, doch niet de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. kust werden meegesleurd. Op het vliegveld Laguardia stond het water cp zeker moment drie tot vier meter hoog, waardoor de rompen van grote vliegtuigen, die op het terrein veran kerd waren, werden opgetild Het grondpersoneel kreeg bevel, de con troletorens ,e verlaten, waar men vreesde, dat deze zouden instorten In de steden Newark en Jersey werd de noodtoestand afgekondigd, daar gebro ken telegraafkabels en losgewaai ie stukken door de wind door de straten - warden gezweept. Bij Morgan Beach (New Yersey) moesten tweehonderd vijftig gezinnen, die door het water dreigden te worden overspoeld, met vrachtauto's en boten naar veiliger plaatsen worden overge bracht. Elders moesten soortgelijke maatregelen worden genomen, zo cp Stateneiland bij New-York. Dooi de zware storm die op zeker moment zelfs een snelheid van 152 km per uur haalde; 120 km is orkaan kracht werden alle electrische gelei dingen over een groot gebied vernield. Tenminste een half millioen huizen zijn zonder stroom komen te zitten. Zeven radiostations verdwenen uit de aether. De regen ging in de nacht van Zater dag op Zondag over in sneeuw. Hier door werd het geteisterde gebied be dekt met een laag stuifsneeuw, die hier en daar een dikte van zeventig tot zelfs zes-en-negentig cm bereikte. Het ver keer kwam daardoor volkomen stil te liggen. De Britse luitenant-vlieger John Dri ver, die elf weken geleden in de Sow- jetrussische zone van Duitsland werd aangehouden, is dezer dagen door de Russen vrijgelaten. Hij is met zijn vrouw naar Bueckeberg, het hoofd kwartier van de RAF in de Britse zone. gevlogen. Driver was bij een noodlan ding met zijn Meteor-straalvliegtuig in de Sowjetzone terecht gekomen. Ook de Britse militair Sapper Ben nett, die in de nacht van 6 op 7 Septem ber per ongeluk door een militaire trein in de Sowjetzone was achtergela ten, is door de Russen vrijgelaten. Qoebbels zelve mag dan reeds tot het verleden behoren, zijn naam (zij het anders gespeld) blijkt nog steeds met grote brutaliteit en show gepaard te gaan. De vertegenwoordiger Gubbels uit Venlo lijkt Theodoor tenminste een waardig opvolger. Hij kwam elke week in z'n auto bij een boer in Sevenum eieren kopen. De boer voelde er niet veel voor, maar werd geïmponeerd door de auto. Totdat de boer er (door middel van een gemerkte gulden) ach iil!!llilllillllll!!lillllllllllllilll!!il!!lllli!!llll!l!IIIIlllllll!llllllllllilllii!il!ll!i!llll te laten wachten". De kadi zei dat me vrouw Horowitz mocht scheiden. In Baltimore wonen blijkbaar veel men sen die evenmin met elkaar overweg kunnen. Dit jaar werden er drieduizend scheidingen uitgesproken. „Er moet daar iets aan de kookkunst mankeren" ze tenminste auto. prompt.... een nieuwe Twee jeugdige boefjes in Indiana kon den zich van hun zakgeld dergelijke uitgaven nog niet permiteren. Daarom stalen ze de Buick van de officier van justitie plus diens in de auto achter gelaten actetas, waarin zich een berg rapporten overjeugdmisdadigheid bevonden. De Amerikaanse volwas senen houden er anders soms ook De nieuwe Britse minister van Finan ciën, Hugh Gaitskell, heeft op een ver gadering van de Labourpartij verklaard, dat de kosten van de Britse defensie volgend jaar misschien met 300 mil lioen pond sterling (drie milliard gul den) zullen stijgen. ter kwam, dat Gubbels hem uit z'n was de diagnose van de chef-kok Dun- vreemde i(ieën op na. Mevrouw Atkin- eigen huishoudpotje, dat steeds ver dacht snel leegraakte, betaalde. En omdat op het ei de kip volgt vertellen we u nu meteen waarom de 76-jarige tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde Antonio Ditardo nooit om vermindering van straf verzocht: „Ik draag een schoon hemd. Bijna elke Zondag krijg ik kip te eten en ik heb hier vijfhonderd vrienden", verklaarde hij tegenover een verbaasde reclas- seringsambtenaar in de San Quentin gevangenis. De heer Horowitz uit Seattle is niet zo gauw tevreden. Die wilde z'n eega de volgende verklaring laten tekenen: Ik beloof plechtig je nimmer in verlegenheid te brengen; te luisteren als je tegen me spreekt; niet te zullen roken; de radio nooit te hard te zetten; mijn telefoongesprekken tot vijf minuten te beperken; drie maal tijden per dag te koken indien en wan neer dat verlangd wordt en je nimmer can Himes. O Desondanks is de film ster Miriam Hopkins er niet van over tuigd dat de liefde door de maag gaat. Toen haar privé-sterrenwichelaar haar voor het volgende jaar een grote romance in 't vooruitzicht stelde kocht Je geld of een broodje met lever son kwam zich bij de politie beklagen omdat ze haar been gebroken had toen haar man, een vurig Republiek, haar uit z'n rijdende auto geduwd had om dat ze op de Democraten gestemd had. Nog meer botjes: Onder een school gebouw in Joegoslavië zijn twee ske letten en enkele vaartuigen uit het Bronzen tijdperk gevonden. En in New Jersey vond een veertienjarige knaap in een spelonk de beenderen van een reusachtige beer die daar 100.000 jaar geleden geleefd moet hebben. Van voorhistorische beren naar het actuele Russische exemplaar, dat, zoals Theodoor u destijds meldde, de huis mus in Oost-Duitsland tot „Economisch misdadiger" verklaarde. De Wesiber- lijnse „Kurier" heeft thans al z'n lezers verzocht al'le mussen die door snavel- tikken tegen de vensters te kennen geven, dit te wensen, als politieke vluchtelingen binnen te laten. Ra re grappen Vrijdagavond zou een heer in een broodwinkel in Den Haag eens even proberen wat hij gedaan kon krijgen, wanneer hij met een re volver dreigde. Het resultaat van dit experiment viel niet mee: de winkelhoudster weigerde alle dreigementen ten spijt de kas over te dragen. De heer stak toen de revolver weer in zijn zak, kocht inderhaast een broodje en wachtte zelfs niet op wisselgeld, zoveel haast, had hij om weg te komen. De politie zoekt nu uit, welke grappenmaker hier zo geestig aan de gang is geweest. Prins Bernhard is Zaterdag" incognito uit Amsterdam op het vliegveld Le Bourget bij Parijs aangekomen. Z. K. H. heeft Zondagmorgen deelgenomen aan een jachtpartij in de omgeving van Rambouillet, aangeboden door de Franse president Vincent Auriol. Voorstel in V.N De speciale politieke commissie der V.N. heeft met 38 tegen 14 stemmen bij 8 onthoudingen een federatie van een autonoom Eritrea met Ethiopië onder de Ethiopische kroon aanbevolen. Het plan voorziet In een autonome regering voor Eritrea met wetgevende, uitvoerende en rechterlijke bevoegd heid in binnenlandse aangelegenheden. De voorgestelde federale regering zal defensie, buitenlandse zaken, financiën en buitenlandse handel behartigen. Fe derale aangelegenheden zullen perio diek besproken worden door een fede rale Rijksraad, samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordigers uit Eritrea en Ethiopië. De vulkaan de Etna op Sicilië, de grootste in Europa, is Zaterdagavond plotseling gaan werken. Grote vlammen schoten omhoog en uit een vijftal ope ningen op de Oostelijke en de Noord oostelijke helling van de berg stroomde lava omlaag. Twee dorpen, Milo cn Fornazzo, worden door de lavastroom bedreigd. Noorwegen heeft Engeland verzocht te helpen bij de organisatie van het Noorse leger in het kader van het At lantische Pact. Generaal Sir Andrew Thorne, com mandant van de Britse strijdkrachten, die in 1945 deelnamen aan de bevrij ding van Noorwegen, is uitgenodigd om naar Oslo te komen voor bespre kingen met het >3oorse opperbevel. Als Nieuw-Guinea niet aan Indonesië overgaat Besluit van vergadering In een te Makassar gehouden verga dering van de Centrale voor de Opbouw van de Republiek Indonesië is besloten, te beginnen met voorbereidingen voor de boycot van Nederlandse belangen in Indonesië, indien op 27 Dec. Nieuw- Guinea nog niet aan Indonesië zou zijn overgedragen. Deze boycot zou drieledig moeten zijnt 1) Bjj Nederlandse bedrijven zou niet worden gewerkt; 2) Er zouden geen goederen van Nederlandse oor sprong gekocht of gebruikt worden; 3) Er zouden geen grondstoffen aan Ne derland verkocht worden. De vergade ring besloot eer -.ommissia van voor bereiding ie het leven te roeoen. De vertegenwoordiger vaa de Masjurw (Indonesische Mohammedaanse Partij) legde er de nadruk op dat h«t vcik zich achter de regering heef* te stellen au deze ten aanzien van Nieuw Guinea actief is. Hij verklaarde dat de Mas jumi niet deelneemt aan de uitvoering van enig besluit, dat aventaeeï geno" men zou worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1