Minister Spitzen treedt deze week af Ko-hl ReMeJk Indonesië waarborgt leven en bezit van de Nederlanders McCloy beperkt de vliegdiensten van Tsjecho-Slowakije Chinese delegatie voor de eerste maal in Veiligheidsraad Landbouwpolitiek wekt onrust Drie nieuwe Chinese aanvallen Dinsdag 28 Not. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 279 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Politieke overwinning van prof. Romme De spanning ontladen Labour moet Attlee steunen Het grootste gevaar geweken Explosie in Rotterdamse gloeilampenfabriek Het leven wordt steeds duurder Prins Bernhard op Malta aangekomen Noodweer In V.S. kostte aan 226 personen het leven Mr. Roem verklaart: Ook als Nieuw-Guinea niet wordt overgedragen UITGEVERIJ WIL JONGE AUTEURS HELPEN Wegens schending van internationale voorschriften Korea en Formosa beide op de agenda geplaatst Vinnig debat duurde twee en een half uur Organisaties willen met Regering spreken Geen bufferzone aan de Mandsjoerijse grens Verbonden troepen trokken vijf kilomeier terug Mariniers te hulp Vergunning voor extra vluchten nodig Weerbericht Nederlandse vrijwilligers in Korea aangekomen Te veel gevergd BUREAU: ADMINISTRATIE VoorcLiii 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN LKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. (Van onze parlementaire redacteur) Vaar wij vernemen, zou de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Snitzen nog deze week aftreden. Indien de informatie, die wij uit betrouwbare hron ontvingen, juist is, dan betekent dit een grote politieke overwinning voor de r ïoins-Katbolieke Tweede Kamerfractie. Naar men weet heeft de voorzitter van Hp Rooms-Katholieke fractie, prof. mr. C. P. M. Romme, tijdeus de algemene be bouwingen over de Rijksbegroting voor het jaar 1951 ernstige critiek geleverd op de verstoring van het politieke evenwicht en de versmalling van de basis van het kabinet-Drees. Deze versmalling was een gevolg van het uittreden van de christelijk-histo- rische minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking en diens vervan ging door mr. H. L. 's Jacob. Prof. Romme maakte de regering er een ver wijt van, dat zij is afgeweken van de beginselen, waardoor zij zich in 1948 bij de kabinetsformatie heeft laten lei den, n.l. een kabinet te creëeren, waar in behalve een aantal rooms-katholieke ministers en een even groot aantal le den van de Partij van de Arbeid zit ting zouden hebben en enige bewinds lieden, die tot geen politieke partij be horen, benevens een minister van de V.V.D. en een van de C.H.U. Gedurende de zeer late behandeling van minister Schokkings begroting voor 1950 (in half September van dit jaar) in de Tweede Kamer, zegde de luitenant-kolonel der artillerie, de heer J. J. Fens (K.V.P.) het vertrouwen in minister Schokking op. Hij wilde hem nog drie maanden de tijd geven om zijn ministeriële leven te beteren. Opzeg ging van vertrouwen op termijn was uiteraard voor minister Schokking on aanvaardbaar. Niet lang daarna legde hij het bijltje er dan ook bij neer. In zijn buitenlandse politiek Minister-president Attlee zal Woens dag voor de opening van het Lager huisdebat over de buitenlandse poli tiek de leden van de Labourfractie vragen een „verenigd front" te vor men. Zoals bekend is, hebben tachtig I.a- bourleden aangedrongen op een Brits initiatief tot een viermogendhedencon- ferentie; dertig leden willen, dat aan de opmars van de Verenigde Naties in Korea een limiet-lijn zal worden gesteld. Winston Churchill, de oppositielei der. zal in het debat de vooraamste spreker van de conservatieve fractie rijn. Hij zal erop aandringen, dat de deur niet zal worden gesloten voor de mogelijkheid van nieuwe besprekingen met de Sowjetunie. Uitbarsting van Etna Het tempo van de voortfcruipende lavastroom van de Etna, die Zaterdag tot uitbarsting kwam, is langzamer ge worden. In de dorpen Milo en Fornaz- zo, die met een laag as en gesteente zijn bedekt, heerst nog de noodtoe stand, doch zij zullen waarschijnlijk gespaard blijven, wanneer er geen nieuwe uitbarsting komt. De lava- stroom, 200 meter breed en vijf meter dik, bevond zich gistermorgen op I enige kilometers afstand van het dal I dat zich beschermend voor Milo uit- I strekt. Twee gewonden, grote schade Gisteravond om half negen heeft zich een ontploffing voorgedaan in de afdeling gloeilampenfabricage van de Verenigde Industrie Rotterdam in de Maasstad. Het ongeluk gebeurde in de afdeling, waar de wolframdraden voor de lampen worden gegloeid. Men ver moedt, dat een van de onderdelen van een gasaggregaat, dat het door de ge meente geleverde gas een hogere druk geeft uit elkaar is gevlogen. Slachtoffers zijn er bij deze explo sie niet gevallen. Slechts werden twee personen licht gewond. De schade is echter aanzienlijk. De betrokken afde ling vloog in brand en het vuur werd pas na drie kwartier gedoofd. Van het aan de fabriek grenzende woonhuis werd een muur weggeslagen, van een aantal andere sprongen de ruiten. De bewoners begonnen in allerijl hun ba- zittingen naar buiten te dragen, doch deze voorzorg bleek overbodig te zijn. De secretaris-generaal van Finan ciën, mr. H. L. 's Jacob, werd zijn op volger. Deze functionaris is wei de christelijk historische beginselen toe gedaan, doch geen lid van de Unie. Merkwaardig was, dat de voorzitter van de christelijk-historische Kamer fractie, de heer H. W. Tilanus, in het begin dezer maand tijdens de jaarlijk se grote politieke debatten, geen be zwaar tegen deze oplossing maakte. Minister-president dr. W. Drees voer de in zijn beantwoording van de spre kers aan, dat het om zakelijke redenen nog afgezien van het persoonlijke aspect niet wenselijk was, dat een der zittende ministers (het ging hier om mr. Spitzen) aftrad, om voor een christelijk-historische bewindsman plaats te maken. De heer Spitzen, die zich bereid verklaard had, om zijn functie neer te leggen, als het om po litieke redenen wenselijk mocht blijken, zou het slachtoffer worden, aldus dr. Drees, van de afkeuring van het beleid van een zijner ambtgenoten. Prof. Romme kreeg dus de kous op de kop. De spanning bleef evenwel bestaan. Deze schijnt zich thans te zullen ontla den in het aftreden van mr. Spitzen. Inplaats van met de kous op de kop komt prof. Romme dus met de over winningsvaan te lopen. De vraag is, door wie mr. Spitzen opgevolgd zal worden. In aanmerking komen, zo vernamen wij, de heer Bee laerts van Blokland, of de heer F. H van de Wetering. Het is ons niet be kend, welke heer Beelaerts van Blok land is bedoeld. De heer Van de Wete ring is lid van de Tweede Kamer en behoort tot de christelijk-historische fractie. De prijs-index volgens de huishoud- rekeningen 1935/36 (gezinnen met in komens in 1935/36 beneden f 1800 per jaar) bedroeg op basis van 1938/39 100 volgens de voorlopige beijfering van het C..B.S. per 15 October j.l. 243, tegen 243 per 15 September. Van de voedingsmiddelen was de index 236 (276), kleding 375 (367). schoeisel 414 (407), woninginrichting en huisraad 347 (343). Volgens de huishoudrekemn gen April 19iÉMaart 1949 van gezin nen met inkomens van f 40f 50 per week was de index 221, tegen 218 per medio September. Prins Bernhard is op Malta aange komen. Hij werd op het vliegveld be groet door de gouverneur van het eiland, Sir Gerald Creasy. De Prms blijft tot Donderdag. Woensdag is hij de gast van de Hertog van Edinburgh en prinses Elizabeth, Mr. Moh. Roem de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft tegenover een verslaggever van het ANP nogmaals verklaard, dat de Indo nesische regering de veiligheid van have en goed der Nederlanders in In donesië garandeert, ook wanneer on verhoopt de eis tot overdracht van Nieuw Guinea niet zou worden ingewil ligd. Minister Roem refereerde in dit verband aan soortgelijke uitspraken van Hatta en Natsir. Een Amsterdamse uitgeverij heeft een plan ontworpen, om litterair werk van jonge schrijvers, die tot dusverre niet goed aan bod konden komen, te publiceren. Er is een redactie samenge steld, bestaande uit Victor E. van Vries land, Henriette van Eyk, Jac. den Haan, A. M. Hammacher, Koos Schuur, Fokke Sierksma en S. Vestdijk. Deze zal strenge eisen aan het publiceren werk stellen. De werken zullen zeer eenvoudig worden uitgevoerd, om de kosten zoveel mogelijk te drukken. De Amerikaanse regering heeft gistermiddag in een nota aan de Tsjecho slowaakse autoriteiten medegedeeld, dat de vliegdiensten van Praag naar Zürich en Rome niet meer over de Amerikaanse zone van Duitsland mogen worden ge vlogen. De dienst op Amsterdam en Brussel, die drie maal per week over de Amerikaanse zone werd gevlogen, moet worden beperkt tot twee maal per week en die op Londen mag nog slechts zes maal per week worden gevlogen inplaats van zeven maal. Gevraagd naar de mogelijkheid van uitstel enèr oplossing inzake Nieuw Guinea zei mr. Roem: Misschien is er geen andere oplossing, maar wenselijk is dit niet. Wij moeten het bewijs le veren, dat de samenwerking in Unie- verband iets betekent en dat dus geen enkel vraagstuk onoplosbaar is. Elk redelijk voorstel van een der partijen zal moeten worden overwogen. Indo nesië heeft een zodanig voorstel, dat voldoende rekening houdt met de fi- nancieel-economische belangen van Ne derland. Wij zullen dus ons uiterste best doen, om nu het probleem defini tief op te lossen. Dr. Sukiman, het hoofd van de parle mentaire missie naar Nederland, heeft te Semarang verklaard, dat waarschijn lijk niet alle wensen met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea in vervulling zullen gaan. Vertegenwoordigers van de Chinese Volksrepubliek hebben Maandagavond voor de eerste maal een bijeenkomst van de Veiligheidsraad der V.N. bijgewoond. Zij hebben getuige kunnen zijn van een zeer vinnig debat tussen de Russische gedelegeerde Malik en enkele andere leden van de Raad over de vraag, of al dan niet de kwestie Korea zowel als „de klacht inzake gewapende invasie op For mosa" op de agenda van de Raad moesten worden geplaatst. Deze vraag is na een debat van twee en een half uur bevestigend beantwoord. gevaardigde, meende, dat de Raad en niet de gasten moesten beslissen, hoe de hangende vraagstukken zouden wor den behandeld. Hij meende, dat er re den was, om Formosa en Korea tegelij kertijd te behandelen. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) viel hem hierin bij. Het Russische voorstel, om Korea niet op de agenda te plaatsen werd met zeven tegen een stem en drie onthou dingen verworpen. Afgevaardigden van de Chinese volksrepubliek zijn Maandag voorts uitgenodigd tot bijwoning van de be sprekingen in de politieke commissie. Deze behandelde de klacht aangaande Amerikaanse aggressie op Formosa. Wysjinsky beschuldigde hier Amerika van onwettige bezetting van het bij China behorende eiland en van het ge bruik ervan als basis voor acties tegen de Volksrepubliek. Er werd een reso lutie voorgesteld, waarin maatregelen tegen deze aggressie werden gevraagd. John Forster Dulles bestreed de klachten van Wysjinsky stuk voor stuk en beschuldigde er de Sowjetunie van, dat zij op kosten van China voordelen tracht te behalen. Ales Bebler, de Joegoslavische gede legeerde, trad als voorzitter op. Hij deelde mede, dat hij beide vraagstuk ken op de agenda had geplaatst, omdat er naar zijn en anderer mening verband tussen bestond. Malik was 't hier hele maal niet mee eens. Hij wilde het de bat beperken tot de kwestie-Formosa. Bebler meende, dat in dat geval de Chinese delegatie van de besprekingen zou worden uitgesloten. Warren Austin, de Amerikaanse af- Thans overstromingen aan de Oostkust Het noodweer in de Verenigde Sta ten. dat thans geheel geluwd is, heeft volgens nadere gegevens aan tenminste 226 personen het leven gekost. De scha de beloopt millioenen. De staten aan de Oostkust der Ver. Staten worden thans echter door overstromingen be dreigd. De hevige regens hebben de ri vieren sterk doen wassen. De stad New York heeft bij alle ellende een klein voordeel: het gebrek aan leidingwater is voorlopig opgeheven, daar de water reservoirs 125 milliard liter water heb ben ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur) In de verlaging van de basisprijs voor de melk tot 1714 ct. per kg ziet de geor ganiseerde landbouw afgezien van zijn critiek op deze prijs zelf een symp toom van het grote verschil van inzicht tussen de regering over de Nederlandse landbouwpolitiek. Over het landbouwbeleid is men ernstig ongerust. Voor het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw is dit aanleiding geweest, zo vernemen wij, om aan de minister-president te verzoeken een onder houd te bevorderen van het hoofdbestuur van de Stichting met de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de minister-raad, bestaande uit de minister president en de ministers van Landbouw, van Economische Zaken, van Financiën en van Sociale Zaken. Enige landhuisjes in Atlantic City, die door het water van hun funda menten werden weggespoeld en elders terechtkwamen. (ANP TELEFOTO) Frankrijk en Engeland zijn na een bezoek van de Britse ambassadeur aan de Franse premier, René Pleven, op nieuw overeengekomen de Amerikaan se regering met klem te wijzen op d® wenselijkheid, hun gezamenlijk voor stel voor het vormen van een gedemi litariseerde zone aan de grens tussen Mandsjoerije en Korea ernstig in overweging te nemen. Engeland en Frankrijk staan niet gunstig tegenover de idee van een „bufferstaat", welke, aldus wordt ver nomen, haar oorsprong vond in Chi nese kringen te Peking. Te Parijs is men voorts van mening, dat gene raal MacArthurs jongste offensief van diplomatiek standpunt bezien, zeer on gelegen komt. Amerikaanse troepen, die een zware strijd voeren in sneeuw en by een yzige koude zijn onder de druk van het hevige communistische tegenoffen sief over de gehele frontbreedte drie tot vijf kilometer teruggetrokken. Maandag is ook de brigade van het Britse Gemenebest ingezet om te hel pen het gat in de verbonden linies te dichten. Ook in de afgelopen nacht duurden de gevechten op de bevroren, door het maanlicht beschenen velden voort. De Chinezen zetten drie nieuwe aanvallen in. Gisteren hebben de communistische strijdkrachten de stad Jongsandon, een knooppunt van wegen, dat ongeveer 25 kilometer ten Westen van Jongbijon is gelegen, bezet. De stad viel na een zeer krachtige aanval door Chinese commu nistische troepen. Ook Tsjongdjoe aan de Westkust moest worden ontruimd. Vannacht poogden de verbonden John MacCloy, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft als mo- "of voor deze drastische maatregelen opgegeven, dat Tsjechoslowaakse vlieg den tussen 13 cn 16 November op 'ggrante wijze de grenzen van de Ame- danse zone hebben geschonden. Toen ZlJn D l. de deelnemers aan het wereld ^Dedecongres van Sheffield naar War schau overgebracht. MacCloy dreigde Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen en een krachtige tot harde Zuid-Westelijke wind. Morgen overdag wisselende bewol- 'ng met enkele verspreid voor komende buien. Krachtige tot ma tige Westelijke wind en iets min der zacht. nog meer beperkende maatregelen te zullen nemen ter bescherming van het luchtruim boven de Amerikaanse zone van Duitsland, tenzij hij onverwijld een bevredigende uiteenzetting zou krijgen van de redenen voor deze „schandelijke veronachtzaming van de internationaal aanvaarde gebruiken". Tussen 13 en 16 November zijn door Tsjechoslowaakse vliegtuigen meer dan vijftig extra vluchten tussen Brussel en Praag gemaakt over de Amerikaanse zone, zonder dat men hiervan langs di plomatieke weg kennis werd gegeven. Voortaan zullen deze vliegtuigen zich aan strenge voorschriften moeten hou den. Zo mogen zij voor vluchten boven de Amerikaanse zone nog slechts van speciale corridors gebruik maken. Voor elke vlucht, die buiten het normale vliegrooster valt, moet tevoren een spe ciale vergunning worden aangevraagd Verleden week heeft MacCloy ge dreigd, alle Russische vluchten over de Amerikaanse zone te zullen verbieden, indien de Russen de regels voor de vei ligheid in de lucht niet wilden nako men. y/ier honderd Duitsers, die na confis catie van hun bezittingen door de nationalistische regeling aan het einde van de tweede wereldoorlog geen be staansmiddelen meer hadden, zijn in Honkong scheep gegaan naar Hamburg. Uit Pools Silezie zullen liefst 5000 Duitsers „Heim ins Reich" komen. De ëerste groep van 240 arriveerde dezer dagen in Oost-Duitsland. Een jonge dame uit Central Falls in Rhode Island wilde na een lange wandeling ook graag naar huis. Omdat ze geen lift kon krijgen en in terug lopen geen zin had, alarmeerde ze de brandweer, die haar wèl meenam. Echter niet naar huis doch naar het politiebureau. Vanwege het valse alarm. Over teruglopen ge- sproken: In het proefcentrum van het Amerikaanse leger te Aberdeen werd een demonstratie gegeven met een nieuw anti-tankwapen, dat bestaat uit een 105 mm kanon zonder terugloop, gemonteerd op een jeep. De Ameri kaanse regering neemt momenteel eveneens proeven met een nieuw ge heim radio-wapen. De luisteraars in de V.S. werden daarom gewaarschuwd voor mogelijke eigenaardige geluiden. Professor Rassel, Brits philosoof en Nobelprijswinnaar, liet ook al een eigenaardig geluid horen: Tijdens een college aan de New Yorkse universiteit voorspeld® hij, ctet tussen Rusland en w®d$jw» lm ast kweken van een sterker, intelligenter en tegen ziekten beter bestand mensen ras dan ooit op aarde geleefd heeft, zal ontbranden. Qriesel-acteür Boris Karloff wil ken nelijk z'n steentje tot de opvoeding van deze „Übermenschen" bijdragen. Tij dens een bezoek aan de kinderboeken man: Een dieet van lieve verhaaltjes geeft de jeugd volgens deze boeman van het witte doek een volkomen verdraaid beeld van het werkelijke leven. Méér sterke mannen: President Peron van Argentinië zal een bezoek brengen aan Brazilië ter gelegenheid van de in huldiging van president Vargas. En nu we toch aan het huldigen zijn mel den wij U in één moeite door dat in Laren een comité is gevormd dat de toneelspeler Jan Musch, die op 22 Dec. vijf-en-zeventig jaar hoopt te worden, afdeling van een New Yorks warenhuis °P die datum in Hamdorff zal huldigen. ontpopte hij zich als een ijverig voor stander van de „realistische" beeldro- Mimster Spitzen moet de spits Theoduor heeft nog een theater nieuwtje: Van 1 tot 10 Juni 1951 zal in Oslo het vierde internationale theater congres gehouden worden. En in Zwolle vond Zaterdag een congres van de „familievereniging Knol", opgericht door ir. J. Knol uit Zeist, plaats. De vereniging, die zelfs een eigen orgaan „De Knollentuinuitgeeft, besloot een -fonds te vormen teneinde ook minder kapitaalkrachtige (familie) leden deel neming mogelijk te maken. Q Mae West, één der eerste „glamour-girls" van het witte doek (en blijkbaar nog steeds in het Dezit van een verleidelijk figuur) was niet erg in haar knollen tuin, want de Verenigde Amerikaanse Beddenfabrikanten kozen haar tot „Ma trassen-koningin 1950". Ze wenste 'deze verkiezing als lijnde strijdig met haar fetSMa ms/t te troepen aan het Noordwestelijk front een sterk ingekrompen frontlinie te houden. In dit gebied zijn eenheden van vier Chinese legers waargenomen. De bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger, generaal Walton Walker heeft de troepen bevel gegeven de linie van het gebied van Toksjon naar Sats- lang te houden om de zwakke verbin dingen tussen zijn leger in het Westen en het tiende korps, dat in het Oosten opdringt, te beschermen. De Ameri kaanse mariniers, die afzonderlijk naar de Mandsjoerijse grens oprukken, in het gebied van het Tsjoisin-reservoir kregen bevel naar het Westen te zwen ken om de communisten in de rug aan te vallen. Naai' de Leger voorlichtingsdienst meedeelt is het Nederlandse detache ment Ver. Naties op 23 December j.l. om negen uur plaatselijke tijd te Pusan aangekomen. De volgende dag werd het detachement ontscheept. De stem ming onder de vrijwilligers van het de tachement is uitstekend. Als stewardess van een vliegtuig, kan men voor vreemde dingen komen te staan. Dat ervoer zulk een jongedame die dienst deed op een Constellation van de Pan Ame rican Airways, onderweg van Karachi naar Calcutta. Zij zag nl. op zeker moment een baardi ge oude heer, gekleed vu een wijde bournous in het middenpad van de cabine neerknielen. Den kende, dat de man in gebed was verzonken, liet ze hem rustig zit ten. Toen ze hem evenwel enkele ogenblikken later moest passeren, rag ze, dat de „biddende" probeer de, met twee stukjes hout vuur te wrijven. Hij had duidelijk de bedoeling, een kippenpoot te gaan braden. Het stewardessje heeft hem haastig duidelijk ge naakt, dat dit net iets te ver ging, waarna de man onder veel excuses zijn zaakjes bij elkaar pakte en zijn maaltijd rauw ging nuttigen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1