Heftig debat in Hensbroeker Raad Voorzitterszetel in Raadszaal door polderbestuur aangeboden Limmens vroede vaderen kwamen bijeen De weienschap Tweede R. K. wethouderszetel aangeboden in ruil voor benoeming van protestantse schoolschoonmaker R.K. fractie ging niet op aanbod in Ah iPJt. ïliwtaai-5.e&chejnÈ Heerhugowaards vroede vaderen bijeen 56 Noord-Scharwoude Grote agenda werd vlot afgehandeld Bergen DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 In de gemeenteraad van Hensbroek is een fel debat gevoerd over de be noeming van een gemeentebode, te vens schoolschoonmaker en hooisteker. B. en W. hadden voor deze benoe ming geen voordracht samengesteld en volstaan met het plaatsen van de namen van negen sollicitanten op de agenda. Alvorens tot stemming werd over gegaan zeide wethouder Wit, dat hij zich goed kon indenken, dat de r.k. fractie (die de meerderheid in de Raad heeft) een r.k. candidaat wenst te be noemen. Spr. verweet sommige kiezers van protestantse zijde, dat zij bij de verkiezingen niet aan hun plichten hebben voldaan, waardoor de laatste twintig jaren te Hensbroek een r.k. meerderheid in de Raad aanwezig is, hoewel deze er, gezien het stemmen- tal, niet had behoeven te zijn. Hier door hebben de protestanten, naar het oordeel van de heer Wit, de gemeen tebelangen verwaarloosd. Bij deze stemming, aldus spr., verwachten vele ingezetenen, dat een niet-katholiek in de functie benoemd zal worden, zulk9 met het oog op het karakter van de openbare school ter plaatse. Dit ka rakter wordt n.l. bepaald door het feit, dat destijds met de stichting van de bijzondere school te Obdam de r.k. leerlingen van de o.l. school te Hens- broek zijn weggenomen, zodat de o.l. school te Hensbroek thans alleen door niet-katholieke leerlingen wordt be zocht. Spr. gaf toe, dat aan een open bare school een katholieke functiona ris kon worden benoemd, doch naar zijn mening was hier sprake van een bijzonder karakter. Spr. stelde voor de functie te splitsen en te benoemen een prot. schoolschoonmaker en een r.k. bode en hooisteker, zulks terwille van de goede verstandhouding in de ge meente. Wethouder De Jong (r.k.) zeide, dat zijn fractie niet bereid was tot splitsing. Naar zijn oordeel had de overtuiging van een schoolschoon maker niets te maken met het onder wijs. De heer Den Das sloot zich in grote trekken bij de heer Wit aan. Spr. wees er op, dat in een r.k. school geen niet-katholiek een dergelijke functie vervult. Naar sprekers mening zou het een daad van goed inzicht zijn als de r.k. fractie de inzichten van het andersdenkende deel der bevolking zou respecteren. De heer Hoogewerf (r.k.) zei de, dat de r.k. fractie steeds bereid heid had getoond, b.v. bij de samen stelling van B. en W., 2 prot. en 1 kath., hoewel de raad 4 r.k. en 3 niet- r.k. leden telt. De heer Groet voerde nog aan, dat de school in een niet-r.k. dorps gedeelte staat, wat naar zijn mening ook voor de benoeming van een prot. schoonmaker pleitte. De heer De Boer (r.k.) vond, dat bij splitsing het salaris voor gemeen tebode te klein werd. Voorgelezen werd nog een schrijven van het hoofd der school, waarin deze o.a. met betrekking tot deze benoe ming mededeelde, dat de vrouw van de schoolschoonmaker de hoofdrol speelt bij de werkzaamheden in de school en waarin hij de wens uit sprak, dat de gezindheid van de ouders geëerbiedigd zou worden. De raad was van oordeel, dat het hoofd der school hier zaken behan delde, die hom niet aangingen. Wethouder De Jong verklaarde voorts, dat het merendeel der ambte naren in de gemeente niet-r.k. is. Er is slechts één r.k. ambtenaar in dienst en wel een hooisteker op een jaarsalaris van 36.—. Wethouder Wit bestreed de uit spraak van wethouder De Jong, als zou er hier sprake zijn van „naar zijn kant halen". Hij verzocht wel dege lijk aandacht voor de ideële kwestie. Hensbroek en Wogmeer zijn volgens spr. op veel punten één, wat verheu gend is. „Laat dit zo blijven," riep spreker uit. Tweede wethouderszetel aange boden. Wethouder Wit wilde zelfs zijn ze tel voor de r.k. fractie beschikbaar stellen, indien overeenstemming kon worden bereikt voor de benoeming van een prot. schoolschoonmaker. Spr, vreesde, dat „hier meer achter zit". De heer De Boer (r.k.) betoog de, dat zijn fractie de meerderheid moest laten gelden terwille van de stemmers. Gehoord de besprekingen trok de heer Wit ten slotte zijn voorstel in betreffende tot splitsing der functie le komen in. Bij de nu volgende stem ming werd gekozen de heer A. Keu- n'ng Jr. (r.k.) te Wogmeer als ge meentebode, schoolschoonmaker en hooisteker, ingaande 1 Jan. 1951 met 4 stemmen en 3 op de heer 'N. A. van Leijen, Hensbroek (niet-r.k.). Het zwembad te Alkmaar. B. en W. hadden van het gemeente bestuur van Alkmaar een exploitatie overzicht over enkele jaren ontvangen inzake de overdekte bad- en zwem inrichting, aldaar, zulks nu naar aan leiding van het in de laatste raads vergadering genomen besluit om voor- .opig een afwachtende houding aan te nemen met betrekking tot het ne men van een aandeel in deze inricli- mg. Naar het oordeel van B. en W. liet dit overzicht echter minder gun stige perspectieven zien, waarom ge adviseerd werd geen aandeel te kopen. De heer Den Das meende, dat de capaciteit der inrichting niet ongeli miteerd is en veronderstelde met het oog op schoolzwemmen, dat aandeel houders mogelijk voorrang zouden kunnen verkrijgen bij eventuele over belasting. Spr. zag de financiële zijde niet zo donker in en vond, dat er voor het zwemonderwijs iets gedaan moest worden. De wethouders De Jong en Wit achtten het eèn kwaad punt, dat eerst thans tot afschrijving wordt Overgegaan, waar dit voorheen nim mer is geschied. Nadat de heer De Boer betoogd had, dat ook zonder aandeel de kin deren toch naar de inrichting gezon den kunnen worden, werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Geen licht in de duisternis. Een verzoek van bewoners van het Molendijkspad om verlichting langs dit pad met een capaciteit van vier lantaarns werd afgewezen, aangezien men bij inwilliging van het verzoek consequenties verwacht. Particulier kunnen betrokkenen in de noodzake lijkheid van verlichting voorzien dooi een buitenlamp te plaatsen. In samen werking met Obdam zal één lichtpunt worden aangebracht en w.el bij de Tweede dam. De heren De Boer en Wit ver klaarden zich voor het aanbrengen van een tweede lichtpunt. De heer Den Das schaarde zich achter B. en W., gezien de consequen ties, doch wilde deze bewoners in de rechten van alle gemeentenaren laten delen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 43 stemmen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd de heer C. Evers ingaande 1 Januari eer vol ontslag verleend als gemeente bode, schoolschoonmaker en hooiste ker. De kringgemeenten van de Vlees keuringsdienst Spanbroek zullen vol gens de begroting 1951 0.24 per in woner hebben bij te dragen in het verlies. De begroting van het Des- tructorbedrijf geeft een verlies te zien van 1000 voor elke kring, wat iets lager is dan voor 1950. Personele belasting opgeheven. Goedgevonden werd, dat de ge meente zich zal aansluiten bij de Ar menraad te Alkmaar ingaande 1 Ja nuari. De kosten bedragen 0.16 S. ƒ0.20 per inwoner. Op vragen van de heer Den Das deelde voorzitter mede, dat het hier een adviserend lichaam betreft, met eventueel gerechtelijke bevoegd heid. B. en W. kregen een crediet tot ƒ1450 voor herstel van de keermuur. in samenwerking met het Hoogheem raadschap. Volgens berekening van het Hoogheemraadschap bedragen de totale kosten pl.m. 5300. De voorzitter deelde mede, dat de schoolarts verklaard heeft, dat een geval van t.b.c. in de gemeente, waar over nogal ongerustheid blijkt te be staan met betrekking tot besmetting van schoolkinderen, absoluut van ge vaar ontbloot is. De heer D. Groot werd met alg. st. herbenoemd als lid van de com- fhissie van toezicht op het l.o. De woonruimtecommissie werd in haar geheel herbenoemd. De gemeenterekening 1949 geeft een nadelig saldo ad 1773.80 (gewone dienst); voordelig saldo ad ƒ4489.17 (kapitaaldienst). De rekening Bur gerlijk Armbestuur 1949 sluit in ont vangsten en uitgaven met 6152.41. De gemeentebegroting 1951 sluit in ontvangsten en uitgaven op 63.979.72 voor de gewone dienst, met een on voorzien van 1855.54. De gemeente blijkt er goed voor te staan. De sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur bedraagt 6900. Linkshandigheid een moeilijke materie In een bijeenkomst in de openbare lagere school, een z.g. ouderavond, heeft dr. Brouwer uit Deventer gesproken over linkshandigheid, zulks naar aanleiding van een verzoek van de schoolarts, dr. Steketee. Dr. Brouwer heeft een speciale sudie van di onderwerp gemaak. Njet alleen bij de mens komt linksheid voor, ook in de dierenwereld kent men haar. Hiervan werden verschillende voorbeelden gegeven. Het lichaamsdeel dat het meest gebruikt wordt is het meest ontwikkeld, doch steeds het kleinst. Bijvoorbeeld een schoenwinkelier zal een linkerschoen eerst passen, waarna de rech ter steeds voldoende passend is, althans bij rechtsen. Ook inwendig is de mens niet g'elijk ontwikkeld. Het tandbedref vertoont eveneens tekenen van links en rechts. Uit linksheid kun nen verschillende gebreken ontstaan, b.v. stot teren, en krijgt men spoediger een minder waardigheidsgevoel. Het moderne streven is de lipksen zoveel mogelijk toegemoet te komen en ze bijvoorbeeld in tegenstelling met voor heen, ook links te laten leren schrijven, etc. Dit ligt' meer in de lijn van hun lichamelijke en geestelijke bouw, bijvoorbeeld de hersenen. Het was een zeer boeiend en vlot betoog, dat er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen meer kennis en inzicht in deze moeilijke en tegelijk actuele materie te verschaffen bij opvoeders en ouders. Er werden verschillende vragen ge steld, die zeer tot genoegen werden beant woord. Door het hoofd der school, de heer Koppenol, werd dr. Brouwer hartelijk dank ge bracht. Aan de heer en mevr. Evers werd, in ver band met het ontslag als schoolschoonmakers gedurende een-en-twintig jaren dank ge bracht. Steeds was het werk tot volle tevre denheid verricht. Beiden kregen een geschenk. NIEUWE TRIOMF VOOR „DE KRIBBEBIJTER" Het bekende toneelgezelschap „De Flie refluiters" uit Landsmeer trad in de zaal van de heer Kossen op met het zo beken de toneelstuk „De Kribbebijter", een vro lijk spel in drie bedrijven van Max Rei- man en Otto Schwarz, onder regie van Adolf Bouwmeester. Het succes was zeer groot. Het publiek jammer dat dit niet talrijker was, de thuisblijvers hebben zeer veel gemist! heeft zich enkele uren Kostelijk geamu seerd om de humor van de bovenste plank in de ontelbaar dol-komische scè nes. Het is een uitstekend geschreven stuk. Wil het volledig tot z'n recht komen, dan dient het ook uitstekend gespeeld te worden. Nu, daar hebben „De Fliereflui ters" zorg voor gedragen. Vak-technisch uitgedrukt gaven zij „klap op klap" Werkelijk, er was geen speld tussen te krijgen. Dit spel was voor volle honderd procent èf. Geep wonder dat na afloop het applaus aangroeide tot een ovatie. Vol gend jaar komt het gezelschap weer te Hensbroek. DAMESFAUTEUIL Aparte modellen. Pluche be-~ kleding 54,-, 49,-, 36,-/9 HAARDFAUTEUIL Met verstelbare rug, met terra gebloemde kussens Compleet 00 SALONTAFELS. Old-finish met gedraaide poten en rieten onderblad 45.—, 37.— 27 00 EIKEN KAPSTOKKEN. Old-finish uitvoering met chroom-beugel en hoedenleg- 090 ger. 28,—, 23,50I O LECTUURBAK, met tussenschot en boven plank. Een gewild cadeau. I Z.50 29,—, 26,—, 19,50 O ROOKSTANDAARD. Tuimelaar met nikkel. Spec. I 90 prijs i I I Opbrengst bazar In de gisteravond gehouden bijeen- komst van allen die hebben medege werkt aan de onlangs ten bate van de chr. kleuterschool gehouden bazar, werd medegedeeld dat de netto op brengst van deze bazar f 3560.28 be draagt. Hierin bevindt zich aan giften een bedrag van f 259.55. De bruto-op- brengst bedroeg f 4653.68. De opbrengst der attracties bedroeg ruim f 2.000. De bazar werd door 1410 personen De- zocht. De voorzitter der kleuterschool be dankte allen die ook maar op eniger- leiwijze hun medewerking hadden ver leend, speciaal de dames mevr. H. Verburg, mevr. Middelbos en de heer J. Bakker, die daarvoor een blijk van waardering ontvingen. Het verdere van de avond werd op gezellige wijze gevuld. Gisteravond kwam onder voorzitter schap van burgemeester A. H. J. Bos nia de gemeenteraad van Limmen bij een. In zijn openingswoord feliciteerde de burgemeester de heer Valkering KVP) met zijn 25-jarig huwelijksfeest, dat hij dezer dagen hoopt te vieren. Onder de ingekomen stukken bevond zich een circulaire van de Bond van architecten en de Mij. voor Bouwkunst, welke voor kennisgeving werd aange nomen. De begroting over het jaar 51 zal voor de gewone dienst een bedrag aan van f 137471.52 en een post voor onvoorzien van f 2609.86. De gemeen terekening over het dienstjaar 1949 sloot met een ontvangst van f 150.292.70 en met een uitgave van f 143.169.79, waardoor het batig saldo f 7122.91 be draagt. Het voorstel van B. en W. in zake vaststelling van 'n tijdelijke re geling voor de ziekteverzekering van gemeentepersoneel werd onder alge mene goedkeuring aanvaard. De raad besloot tot de aankoop van een strook je grond van 100 m2 aan de Visweg van de heer A. Sillevis te 's-Gravenha- ge ter verbreding van de weg. Tevens werd besloten tot de aankoop van een stuk grond van de heer M. Bakkum. Museum wordt hersteld. Burgemeester en wethouders waren het er over eens, dat het bloembollen museum in de gemeente zo spoedig mogelijk verbeterd dient te worden. De kosten der vernieuwing zullen naar schatting f 2324.50 bedragen. Wanneer men het gebouw van buiten een nieuw kleurtje wil geven moet er f 850 voor de schilder bijkomen. Het plan is ge opperd om twee lokalen van' het ge bouw voor het museum in te richten en een als bergplaats voor materialen van gemeente-werken. De burgemeester zeide op een vraag van de heer P. Pepping (KVP). dat hij het herstel van het museum van groot belang achtte voor 't tuinbouwonder- wijs, waarna het plan met algemene stemmen werd aanvaard. De raad kon zich met het verzoek van het R. K schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor het vak-huishoud- onderwijs aan de 7e en 8e klas van de R. K. meisjesschool verenigen. Het voorstel van B. en W. om toe kenning van 5 procent tijdelijke ver hoging der jaarwedde aan het gemeen tepersoneel over het tijdvak van 1 Septemer tot en met 31 December 1950 werd zonder meer aanvaard. Het uitbreidingsplan gewijzigd. Het oorspronkelijke uitbreidingsplan, dat de westkant van het dorp bevatte werd op voorstel van B. en W. her zien. De uitbreiding zal nu geschieden aan de Oostkant met het oog op de daar reeds aanwezige wegen. Voor de herziening van het plan heeft men de heer M. de Bruin uit Amsterdam be reid gevonden, die in nauw contact staat met de planologische dienst. Er werd een voorstel gedaan om hiervoor een blanco crediet te verstrekken tot een bedrag van f 2000. Zal het bedrag hoger blijken, dan moet er een nieuw voorstel worden gedaan. De raad ging hiermee accoord. Ook besloot hij tot het verhuren van een, perceel tuin grond aan de Kerkweg aan de heer P J. Pepping voor de tijd van een jaar ten bedrage van f 110. De leden van de Woonruimtecommissie werden voor het jaar 1951 herbenoemd, waarna de burgemeester hen namens de raad dankte, voor hetgeen zij het afgelopen jaar in het belang der gemeenschap hadden gedaan. Verschillende subsidies. De raad verleende de afdeling Lim men van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een subsidie van f 50 voor het geven van cursussen in het winterhalfjaar 19501951. Voor het eerste half jaar was reeds een subsidie verleend van f 60. Er werd afwijzend beschikt over het verzoekschrift van de heer v. d. Pol om toetreding der gemeente als lid van de Ned. Ver. ten behoeve van Zeelieden van alle natio naliteiten Hospitaal-Kerkschip „De Hoop". De raad kon zich verenigen met het verzoek om subsidie voor de Com missie der Land- en Tuinbouwtentoon stelling te Alkmaar voor de gehouden tentoonstelling op 27 en 30 September en besloot een bedrag toe te staan van f 50. Het verzoek van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland betreffende verhoging van de subsidie van f 0.10 op f 0.20 oer inwoner werd niet aanvaard. Met een bedrag van f 158.36 werd gesloten deel te nemen in het exploitatietekort ven het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar over het jaar 1948. Ten slotte werd op het verzoekschrift van het Verbond van Veilig Verkeer om verspreiding van de Jeugdverkeers krant op de scholen afwijzend beschikt Het voorstel van B en W. tot het aan gaan van een kasgeldlening ten bedra ge van ten hoogste f 70.000 voor het jaar 1951, alsmede een rekening-cou rant hij de Amsterdamse Bank van f 7000 werd aangenomen. Punt 15 van de agenda omvatte het opnieuw vast stellen vari enige verordeningen, wel ke gedurende de bezettingsjaren door de toenmalige burgemeester waren vastgesteld. Deze verordeningen zullen ongewijzigd blijven met dien verstan de, dat zij nu door de raad worden goedgekeurd. De wijziging van de be groting over het dienstjaar 1950 werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Pepping of de postbus bij de kerk zal worden geplaatst, waarop de burge' meester bevestigend kon antwoorden Ook vroeg hij aandacht voor het feit dat door het nieuwe muurtje bij de kerk het regenwater niet kan weg spoelen met alle gevolgen van dien Besloten werd dit even aan te zien. Middensfandsvraagstukken De heer J. Schilthuis, lid der Tweede Kamer, hield Maandagavond in „Het Wapen van Ber gen" op initiatief van het bestuur van de afd. Berg'en van de Partij van de Arbeid een inlei ding over verschillende problemen, die vooral de middenstand raken. De middenstand, aldus spreker, die zo'n be langrijke rol in de samenleving vervult, moet gezond gehouden worden. Om zijn rol be hoorlijk te kunnen vervullen, moet een redelijk bestaan gewaarborgd zijn. Wat doet P.v.d.A., die dit in haar beginsel programma ten volle erkent? Met tal van voor beelden maakte spreker zijn hoorders duidelijk, hoe de partij steeds op de bres stond voor de middenstanders. Achtereenvolgens kwamen aan de orde de ondernemingsbelasting, de omzet- belasting, bet vestigingsbeleid en de wenselijk heid van invoering van een behoefte-element om nieuwe overbezetting in bedrijven met al de noodlottige gevolgen te voorkomen. Ten slotte wees spreker er nog op, dat binnenkort zal worden gepubliceerd een door het bestuur van de P.v.d.A. en van de middenstands organisaties samengesteld middenstands-pro gramma. Hij eindigde met de opmerking, dat vooral voor de kleine middenstander de Partij van de Arbeid toch bet beste tehuis is. Na de pauze volgde een levendige gedacb- tenwisseling, waarbij onder meer ter sprake kwamen coöperatie, geleide economie en sane ring van het bedrijfsleven. De raad der gemeente Heerhugo- waard kwam Maandagmiddag ten ge meentehuize in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester B. J. F. Sutman Meijer. Oninbaar werd verklaard, wegens verblijf in het buitenland, de aanslag hondenbelasting le halfjaar 1950 van Veldman. Wegens financiële om standigheden kreeg de heer J. P. Stijt over 1949 en 1950 ontheffing van deze belasting, tot een totaal ad f 24. De heer J. Strijder kreeg om dezellde re den ontheffing van de rechten vuilnis ophaaldienst 1949 ten bedrage van f 3. De verordening rechten vuilnisop haaldienst werd zodanig gewijzigd dat voortaan ook de mogelijkheid bestaat van een aanslag over een half jaar. De politieverordening onderging een wijziging, waarbij het mogelijk zal zijn om personen beneden de leeftijd van 17 jaar de toegang tot danslocaliteiten te ontzeggen. Men is verplicht zijn vuilnis naar de weg te voeren. Dit is niet billijk, oor deelde de raad. Daarom werd in deze verordening de bepaling opgenomen dat 75 meter het maximum is, zodat indien de woning verder is gelegen, men zelf maar het vuilnis moet zien kwijt te raken. Legesgelden gaan met de tijd mee De legesverordening werd op ver schillende punten gewijzigd, waarmede gezegd kan worden dat de tarieven over het algemeen een stijgende ten dens vertonen. De noodzaak hiervan moest gevonden worden in de tijds omstandigheden. Ook het huwelijks bootje wilde het gemeentebestuur steeds enigszins feestelijk zee in stu ren. Vele paartjes daarentegen be ijverden elkaar in spaarzin en verko zen een derde klasse huwelijk, waar door B. en W. het nuttig oordeelden het tarief wat aan te passen, c.q. te verhogen. De ontwerp-uitbreidingsplannen kun nen nog niet ter inzage worden ge legd. Om te voorkomen dat vergun ningen zouden worden verleend voor bouwwerken, welker uitvoering zou strijden met de ontwerpen van deze plannen, werd een nieuw besluit ex art. 36, 4e lid, der Woningwet ge nomen. In comité De leden van de woonruimte-com missie hebben zich 4 jaar plichtsge trouw van hun taak gekweten. B. en W. wilden de raad dan ook voorstel len de commissie wederom in z'n ge heel her te benoemen. De heer Stroo- per toonde zich voor wijziging der sa menstelling. En zo oordeelde men het nuttig twintig minuten in comité te gaan. Toen de deuren weer werden ge opend, bleek men weer op v het uit gangspunt teruggekeerd, d.w.z. de com missie werd in z'n geheel herbenoemd, nadat de heer Strooper zijn waarde ring voor het moeilijke en dikwijls ondankbare werk van de commissie had uitgesproken. Vijf percelen aan de Westerweg, in de volksmond Lange Balk, komen vol gens de regeling niet-rendabele uit breidingen in aanmerking voor aan sluiting op het waterleidingnet. Debe trokkenen hebben zich bereid ver klaard de jaarlijks ten laste der ge meente komende bijdrage, voor zover deze een bedrag van f 10 per perceel overschrijdt, te zullen restitueren. Voortaan zal zonder vergunning kunnen worden gebouwd indien het bouwwerk niet meer volume heeft dan 10 m3 en niet hoger is dan ly2 meter. De heer B. Kroone kreeg f 8 reiskos tenvergoeding voor zijn zoontje, dat de ULO-school te Alkmaar bezoekt. Houdt het natuurschoon in ere! Het kappen van houtopstanden bin nen de gemeente werd afhankelijk ge steld van een vergunning, zulks om natuurschoon te bewaren. De heer De Groot vreesde dat de agrarische be langen door een en ander in de ver drukking zouden kunnen komen. De voorzitter "wist hem echter gerust te stellen. De heer Van Graft, als alle veehouders gesteld op behoud van vrijheid, voelde de verordening als een verdwijnen van weer een brokje eigendomsrecht. De voorzitter weesop het gemeenschapsbelang dat boven het particuliere gesteld dient te worden. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van het bestuur van de scholen in de parochie van H. Dionysius om medewerking voor het aanschaffen van een filmapparaat. Met de N.V. Ned. Middenstandsbank te Amsterdam en de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gravenhage wer den rekening-courant overeenkomsten aangegaan tot de resp maxima van f 35.000 en f 50.000 voor de financie ring van de gewone uitgaven, de on gedekte nadelige saldi van vroegere dienstjaren en de voorkomende kapi taalsuitgaven werden, evenals voor het lopende jaar, ook voor 1951 kas geldleningen aangegaan tot een maxi mum van f 450.000. Van enkele aanwonenden van de westzijde van de Middenweg-Centrum was een adres ontvangen betreffende aanstrating en beplanting Middenweg- Centrum. Gezien niet voldaan was aan de Zegelwet, moest het verzoek ter zijde worden gelegd. De woning van het hoofd van -de centrale o.l. school werd tot ambtswo ning bestempeld. Een geschenk Het bestuur van de polder Heerhugo- waard ondervindt voor het houden van zijn vergaderingen steeds de volle medewerking van het gemeentebestuur bij het beschikbaar stellen van de raadszaal. Uit dankbaarheid wenste dit bestuur thans de kosten van de voorzitterszetel van het onlangs nieuw aangeschafte meubilair voor zijn reke ning te nemen. De voorzitter, de heer Tromp, betuigde hiervoor namens het gemeentebestuur zijn grote erkente lijkheid. Uitvoering H.U.C.O. Zaterdagavond concerteerden de mu ziekvereniging „HUGO" met medewer king van het Langedijker cabaretgezel schap in de zaai van de heer K. Evers. Begonnen werd met de mars „Jubel- klange" van Webel waarna de Suite Watermuziek van Handel uitstekend werd vertolkt. Hierna volgde „Finlandia" van Si belius die zeer in de smaak van het publiek viel. Ook de laatste nummers van het programma werden onberispe lijk gebracht waarna met de mars „Lynwood" werd besloten. Deze uitvoering was een groot suc ces voor korps en dirigent de heer J. den Das. Na de pauze was het woord aan net cabaretgezelschap en dat heeft op een alleszins lovende wijze de gehele avond tot een groot succes gemaakt. „Weest u toch niet boos, heus, ik zal hem zonder toetje naar bed sturen". 2'O'N kleine gevechtspauze op de vee markt geeft de handelaar soms de gelegenheid zich te verdiepen in het geen er buiten het Waagplein voor valt. En deze dag was wel bijzonder rijk aan belangwekkende dingen. Daar prijkte in de etalage van de firma Ypma in de Langestraat een heuselijk televisie-toestel. Hoe ze het vernomen hadden, weten we niet, een feit is, dat er opeens vier stoere veehandelaren, het rotan wan delstokje nog over de arm voor de grote spiegelruit stonden en aandach tig de triomf der techniek bestudeer den. „Je kenne 't baina niet geglove", zei de langste, die Gerbrand bleek te heten, netjes sprekend omdat ze hier ten slotte oog-in-oog stonden met Het Meesterwerk. Hij trok zijn pet recht op zijn hoofd en constateerde statig „Dêértoe benne de mengse nou in staat, 'k Hew 't algelijk nooit geglove wille, maer nou mótte je d'r wel an!" „Da's hillegaar niet beweze", vond een ander. „Bat Japie Rood op 't Lui- zeknip je wete wel, bat de breg hadde ze ok dêrs zon soort ding. D'r sting bat, dat 't tuilevisie ïoas, maar 't kreng wou vanzelf niet speule, want d'r ware op die taid gien uitzendings. Tenminste, dat zee Japie. Leit 't nou vanwege ien April 'weest hewwe". „Noh joh", vond Gerbrand. „Dat hai had je toch wel aan je steert!" Hij bekeek het televisie-toestel argwanend, maar zei dan overtuigd van de goede wil van de firma Ypma: „Mar dut is 'n echte. Weerom hewwe ze d'r den knoppies an 'maakt? En je kenne 't glaasie zien zitte. As 't nou speult komme déér de beelde te zitte". Hij peinsde even over het wonder. Een oubollige collega tikte nu met zijn stok tegen het raam en zei scherpzin nig: „Zolang We dat ding niet van binne bekaike kenne, hew ik met de hille tuilevisie gi en barst op! Deer!", voegde hij er krachtig aan toe. De vierde mengde zich nu ook in het ge sprek en doceerde: ,Jollie ben 'n stel gróte aigewaizerikke. Nim nou 'rs 'n peerd. Die ken je vanzellef ok niet in zien binnewerrek kaike, mar toch ben die beeste puur echt!" Gerbrand knikte instemmend, maar de oubollige riep aggressief: „Dat mot je hillegaar meemake. Met dut ding ben we net zo ver as met dat kreng van Japie Rood van 't Luizeknip. Deuze doet ok niks!" Op dit kritieke moment ging de winkeldeur open en trad er een man naar buiten, Hij toefde even bij het viertal, bewonderend kijkend naar de laatste uitgave van het kijkdoosje. Gerbrand attaqueerde hem onmiddel lijk met de vraag" „Wat denku nou' Zou dut 'n echte weze?" De man haalde de schouders op. Natuurlijk „En weerom speult ie den niet?" kwam de oubolloge vinnig. „Er is nu natuurlijk geen uitzending en bovendien is de studio te ver weg „Kaik an!" schreeiiwde de oubol lige zegevierend. „We ben weer in 't ootje 'nomen". Gerbrand schudde droevig het hoofd over zoveel slechts in de wereld. „Je zou we toch zeggen, dat 'r meziek in zou zitte", zei hij te leurgesteld. Het viertal keerde terug naar het Waagplein. Waar de koeien hen jube lend verwelkomden. En óf daar mu ziek in zat TOM

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3