Twee hoofdpartijen werden remise 3 Influenza jpw JIMMY BROWN ALS BOKSER JEUK DÉBRALINE AKKERTJES Jan de Bruin versloeg Ritter Indische gepensionneerden Nederland in spanning in Duitsland bestrijdt dollartekort Reshevsky pareerde Stahlbergs aanval en Rossolimo is een illusie armer I Dr Euwe gaf leerling v, d. Berg een lesje F rillerig lusteloos Het Radioprogramma Franse achterhoede is danig gewijzigd Mr. W. H. Fockema Andreae gaat heen De belastingontwerpen en de huurverhoging Pim, Pam en Pom als schatgravers DAGE xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx voor handverzorging DL-feiiAG 28 Nl.. nE arme Reshevsky trof het Maandag niet. 's Morgens speelde hij drie uur tegen pirc om nog iets te redden van de afgebroken partij, hetgeen hem overigens geen verbetering bracht, en 's avonds moest hij aantreden tegen zijn rivaal gtahlberg. Deze partij nam dadelijk een interessant verloop. In een Nimzo- Indische opening bleek de Zweed een nieuwtje in petto te hebben. Hij begon een iformloop op de vijandelijke koningsstelling, maar de Amerikaan vond een pMSterlijke verdediging, welke dadelijk na sluiting tot remise leidde. De tweede zeer belangrijke match was die tussen Rossolimo en Najdorf. De Fransman bouwde een fraaie stelling op en een ogenblik leek het of Rossolimo een gevaar lijke aanval zou kunnen ontketenen. De grootmeester wist echter met een fijne parade de aanval te niet te doen. Rossolimo stelde na zwarts 23ste zet remise voor, waarop Najdorf antwoordde: „Doe eerst uw zet, dan zal ik het voorstel overwegen". Aldus geschiedde en na overweging stemde Najdorf in met remise. gegeven. ReshevskyPire en Gud- mundssonPilnik werden opnieuw af gebroken. Kramer gaf zijn partij tegen Gligoric gewonnen. De stand is nu: Euwev. d. Berg, de partij Euwev. d. Berg, een Nimzo-Indische opening met 4.dc'! stond de leermeester tegenover de leerling. Laatstgenoemde weerde zich dapper, maar geraakte in een netelige positie en bij de 42ste zet streek hij de vlag. O'Kelly bracht tegen Kottnauer plotseling een verrassend, goed be rekend offer, dat hem weinig zetten later de winst opleverde. Tussen Tar- takower en Gligoric ging het tamelijk ,vild toe. Uit de schermutselingen resulteerde evenwel een gelijk staand eindspel, dat remise werd gegeven. Jammer was het. dat Kramer tegen Golombek in goede positie een fout maakte, welke zijn voordeel te niet deed en tot remise leidde. Trifunovic en Van Scheltinga speelden een vier paardenspel, waarin de Amsterdammer het bard te verduren kreeg. In het middenspel boette hij een pion in en bij de 40ste zet een stuk, zodat hij zich gewonnen gaf. De partijen Pilnik— Sbazados en Foltys—Donner, waarin wit stellingsvoordeel heeft, alsmede pircGudmundsson, waarover niets met zekerheid valt te zeggen, werden afgebroken. De afgebroken partij uit de elfde ronde tussen Golombek en Rossolimo werd na 56 zetten door Golombek op- DOOR GALBULTEN EN INSECTENBETEN Is een kwellende ergernis die U het leven ondragelijk maakt Bestrijdt jeuk en zwellingen grondig door onmiddellijk betten (deppen) met HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN 1. Najdorf (Argentinië) 914 pnt.; 2 Stahlberg (Zweden) 8y pnt.; 3. Reshevsky (V.S.) 8 pnt. plus 1 afgebr. partij; 4. Gligoric (Zuidslavie) 8 pnt.: 5 Euwe (Nederland) IVz pnt.; 6 Rosso limo (Frankrijk) 7 pnt.; 7. O'Kelly (Belgie) 6% pnt.; 8/9 Trifunovic (Zuid- flavie) en Tartakower (Frankrijk) ieder 6 pnt.; 10/12 Pilnik (Argentinië) Pirc (Zuidslavie) en Gudmundsson (IJsland) allen 5 pnt. plus 2 afgebr. partijen; 13. Donner (Nederland) 5 pnt. plus 1 afgebr. partij; 14. Van Scheltinga (Nederland) 4yj pnt.; 15. Szabados (Italië) 4 pnt. plus 1 afgebr. partij; 16/19 Kramer (Nederland), Go lombek (Engeland), Van der Berg (Ne derland) en Kottnauer (Tsjechoslowa- kije) allen 4 pnt.; 20. Foltys (Tsjecho- slowakije 3% pnt. plus 1 afgebr partij. Hedenavond vindt de dertiende ron de plaats met: Van Scheltinga O'Kelly, ReshevskyTrifunovic, Gud mundssonStahlberg, SzabadosPirc. ZlligoricPilnik; GolombekTartako wer, NajdorfKramer. DonnerRos solimo, Van der BergFoltys, Kott nauerEuwe. Neem U toch in acht bij de Sr Neem U toe! eerste verschijnselenBestrijdt dadelijk die opkomende griep! Neem één of twee AKKERTJES en ga vroeg naar bed!( helpen direct.' VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Fameuze «tem men. 6.15 Marine. 6.2S Orkest zonder naam. 6.48 Sport. 7.15 Actualiteiten. 7.32 Hier is F Europa. 7.52 Van het Binnenhof. 8.15 „Das I Buch mit sieben Siegeln. 10.45 Avondgebed. 11.15 Wereld Schaaktoumooi. 11.20 Werken van Beethoven. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en" 11 uur. 6.15 Tom Erich. 6.30 Tbe Skymasters. 7.00 Paris vous parle. 7.05 Het Promenade-orkest. 7.45 De schoonheid der Jchepping. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.15 De antwoordman. 9.30 Avro-allerlei. 10.00 Goede moed. 10.15 De étude als concertstuk. 10.45 Buitenland» overzicht. 11.45 Koorwerken van Mozart. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.10 Ochtend bezoek. 9.35 Leopold Stokowski. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Ik worstel en kom boven. 12.00 Zang'recital. 12.33 Sweeiinck-kwartet. 1.20 Estrellita. 1.35 The Skymasters. 1.50 Regeringsuitzending. 2.00 Het lied van Italië. 2.15 Mariniers-kapel. 3.00 Jeugdconcert. 3.45 Voor onze meisjes en jongens. 4.30 Zender- iluiting. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 De Radio Volksuniversiteit. 7.15 De Discussieclub. 7.30 Aufforderung zum tanz. 7.40 „Vandaag". 8.05 Concert. 8.45 Gezin en school. 9.05 La Rosarpa. 9.35 In de schaduw van Moskou. 9.45 Radio Philharmonisch Or kest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Weens Radio-Orkest. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 9, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Strijkkwintet. 10.00 School radio. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Hoe kleedden onze voor ouders zich. 11.30 Populair Nonstop. 12.00 Orgelspel. 12.38 Kwartet Jan Corduwener. 1*15 Accordeola. 1.50 Alain Romans. 2.00 Ge sproken portret. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kin' derkoor. 3.20 Koksmaat. 3.50 Spelen jullie dit ook. 4.05 Het stond in de krant. 4.30 Zen- dersluiting. 6.20 Nog een verrassing. 6.25 Sport. 6.35 Zevenman en één meisje. 7.00 De Aziatische mens. 7.15 Piano-duo. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Schaakwedstrijd Noorwegen- Nederland. 8.15 Goncertgebouw-orkest. 9.10 «>Ik gehoorzaam meester", hoorspel. 9.55 Porgy ^d Bess. 10.20 Songs of Israel. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Wereld Schaaktour- °ooi. 11.20 Dansmuziek. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST DIJN lilt 9.05 Lichte muziek. 10.00 Lux.: U Ménage et Musique (Fr.). 11.30 VGO: Vrolijke muziek. 12.00 VI. Br.: Gevar. mu- zwk. 12.32 Hans Flower en Gina Madson. Rio Klassieke muziek. 2.00 De „Grand Canyon «rite" van Grofé. 2.30 Fr. Br.: „Fidelio". epera van Beethoven. 4.15 Voordracht. 6.00 Br.; Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor soldaten. 7.30 André Kostelanetz. 7.50 Feuil- ®rin. 8.00 Omroep-orkest met viool. 9.00 Ac- riiteiten. 9.15 Ethnische muziek. 10.15 Ka- fflermuziek. 11.05 Verz.progï. LIJXI V: 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Kamermuziek. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel, 11-30 Orkest Hawkins. 12.00 NWDR: Orkest «agestedt. 12.30 Fr. Br.: Lichte muziek. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.15 Eng. L.P.: Orkest muziek. 2.00 BBC Welsh Orchestra. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Lux.: Voor de vrouw. 3.30 Kalundborg: Gram. 4.30 Eng. L.P.: Orkest r-- 6-°° Eng* LF': BBC Schots-orkest. u Katundborg: Amusements-or- 'f* .45 Lux,: La Familie Duraton. 7.56 Filmmuziek. 7.59 Sport. 8.00 Pirouettes. 8.15 Beromunster: J. Strauss. 8.40 Spaanse Volks- Val jv Dux.: Gevar. programma. 9.10 Xalundborg: Blaag-orkest. 10.15 Jazzmuziek. BH***,. 11.39 Orfww Lom. Overwinning van Nederlander geruime tijd onzeker Voor ongeveer 3500 toeschouwers heef t de Nederlandse middengewicht Jan de Bruin Maandagavond in de Ahoyhal te Rotterdam een puntenoverwinning be haald op de Fransman Claude Ritter. Het gevecht ging over 10 ronden. In het begin zag het er niet naar uit, dat de Rotterdammer deze partij tot een gunstig einde zou brengen, want de geroutineerde Ritter was meer dan hij zijn zenuwen de baas en toonde al in de eerste ronde, dat er groot gevaar school in zijn linkse hoek, het wapen, waar van hij zich bij voorkeur bediende. Al hoewel zeker een hoofd kleiner dan De Bruin en gehandicapt door een gerin gere slagwijdte was hij deze ronde in het voordeel. En datzelfde gold voor de tweede ronde, waarin De Bruin, toen hij tegen de touwen uit zijn evenwicht was gebracht, door een rechtse hoek tegen de kaak getroffen werd en neer ging. Hij was bij „twee" al weer over eind. Het scheen trouwens, dat hij meer gestruikeld was dan dat hij neergesla gen werd, maar scheidsrechter Sanders telde reglementair door, tot „acht" en liet toen pas de strijd hervatten. Op dat ogenblik zag het er niet zo fraai uit voor De Bruin, wiens zelfvertrouwen kennelijk een schok had gekregen. Hij herstelde zich goed, maar men vreesde het ergste, toen Ritter, die nu zeker van zijn zaak meende te zijn, de vol gende ronde begon met een vinnige Vergeleken bij het Franse elftal, dat op 1 November in het Colombes- Stadion tegen Belgie met 3—3 gelijk speelde, is de ploeg, die thans voor de ontmoeting met Nederland op 10 Dee. is samengesteld, nog al ingrijpend ge wijzigd. De voorhoede is geheel onver anderd gelaten, maar over middenlinie en achterhoede was de Franse keuze commissie kennelijk minder tevreden met het gevolg dat slechts twee spelers zijn gehandhaafd. De Fransen komen met de volgende opstelling uit: Doel: Vignal (Racing Pa rijs); achter: Huguet (St. Etienne) en Marche (Reims); midden: Arnaudeau (Stade Francais), Cuissard (St. Etien ne) en Ranzoni (Le Havre); voor: Strappe (Rijssel), Kargu (Bordeaux), Baratte (Rijssel), Flamion (Marseille) en Doye (Bordeaux). Van het elftal, dat op 23 April 1949 in het Feijenoord Stadion te Rotterdam met 41 klop kreeg van de Oranje ploeg, zijn nog over: Vignal, Marche, Cuissard, Baratte en Flamion. Cuissard speelde toen rechtshalf en Flamion linksbuiten. aanval, daarbij telkens weer zijn blik semsnelle linksen in het geding bren gend. De Bruin liet zich echter niet overdonderen en verwekte een storm van applaus door de inkomende Frans man -op te vangen met een geweldig harde rechtse, die pal op de kaak trof en Ritter zelf grote moeilijkheden bracht. De Rotterdammer had echter toch nog niet genoeg vertrouwen in zichzelf om resoluut de aanval door te zetten en zo kon Ritter zich herstellen. De strijd veranderde daarna gaande weg van karakter. De Bruin bleef op zijn hoede voor de linkse hoek, welke de Fransman uit alle standen met kat achtige snelheid kon afvuren, terwijl Ritter danig respect had gekregen voor de reehtsen van De Bruin. Over het al gemeen daalde de prestatie van Rittex-, terwijl De Bruin steeds beter ging bok sen. Ten slotte ooi-deelde de jury dat De Bruin een puntenoverwinning had vei'diend. Inhaalprogramma op Zondag 24 December Voor Zondag 24 Dec. is door de KNVB het volgende inhaalprogramma vastgesteld; IA: HeerenveenAchilles; GVAV Zwolse Boys. 1B: 't GooiAjax. IC: EDO—HBS; SW—Haarlem; ADO—Blauw-Wit; RCH—De Volewij- ckers; VSVHermes-DVS. ID: BW—Sparta; Willem II—NAC; LongaRBC; FeijenoordEmma. IE: EindhovenSportclub Emma; MauritsPSV; BrabantiaLimburgia. Bü Kon. Besluit is met ingang van gisteren, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan het land bewezen, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de staatssecretaris van Oorlog mr. W. H. Fockema Andreae. Gistei-morgen heeft mr. Fockema Andreae afscheid genomen van het de partement. De scheidende staatssecre taris werd daarbij toegesproken dooi de minister van Oorlog en van Marine, mr. H. L. s' Jacob, die hem mede deelde, dat de Koningin hem benoemd had tot Ridder in de Nederlandse Leeuw. Vervolgens werd het woord gevoerd door de secretaris-generaal van Oorlog, de heer L. C. Rietveld en de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis. Wedloop mei de iijd Het al of niet ingaan van de huur verhoging op 1 Januari a.s. is afhan kelijk van de totstandkoming vóór die van de belastingwetten, welke nog in de Eerste Kamer aanhangig zijn. Deze heeft haar voorlopig verslag nog niet uitgebracht en dit verslag is niet vóór het einde dezer of het begin van de volgende week te verwachten. Wanneer de minister van Financiën dan er in zou slagen, zijn memorie van antwoord in de week. beginnende met 10 December aan de Kamer te doen toekomen, zou het mogelijk zijn, de ontwerpen te behandelen in de week, vóór die waarin de Kerstdagen vallen. In geval van nood zouden er voor de Eerste Kamer nog drie vergaderdagen overblijven vóór 1 Januari, in welk geval, bij aanneming, de belastingwet ten nog vóór het nieuwe jagr in het Staatsblad zouden kunnen staan. PRINS BERNHARD ONTVANGT C. J. SNIJDERS MEDAILLE. Het bestuur van het generaal Snij dersfonds heeft besloten, de gouden C. J. Snijders medaille toe te kennen aan Z. K. H. Prins Bernhard der Ne derlanden „voor zijn meeslepende, veel zijdige medewerking aan de ontwikke ling der Nederlandse luchtvaart". 53. Meneer Spaarvarken heeft zijn denkt Pom bij zichzelf. Maar hij zegt zin gekregen en rijdt mee in de jeep. niets, want hij begrijpt heel goed, dat Ja en Pom is ook van de partij. „Pom brigadier Slim na afloop nog wel een kan U belangi-ijke inlichtingen geven appeltje met hem te schillen heeft. Da brigadier", zegt de directeur en bo- jeep raast intussen voort langs de-weg, vendien heeft hij de rovers gezien!" totdat de agenten een kruispunt nade- „Ja. dat is wel zo", antwoordt de bri- ren. „Oh nu wordt het moeilijk", mom- gadier Slim, maar als het straks op pelt de brigadier. „Bovendien begint vechten aankomt, heb ik er liever geen hier een asfaltweg en zullen we geen burgers bij!" „Als U maar weet, dat êk sporen meer kunnen zien". De jeep mijn mannetje sta", roept meneer stopt op zijn order en allen stappen Spaarvarken uit. „Ik ben gelukkig niet uit om te kijken of zij misschien een bang uitgevallen". „En ik ook niet", aanwijzing kunnen vinden. Eerlang dubbele belastingen (Van onze Haagse redacteur). Onder de in Nederland verblijvende Indonesische gepensionneerden is on gerustheid gerezen over het voorne- Robinson sloeg Jean Stock De wereldkampioen, weltergewicht, Ray Sugar Robinson, won van de Franse middengewicht Jean Stock door technisch knockout in de tweede ronde van een gevecht, dat op tien ronden was gesteld. Op dat moment was Jean Stock reeds driemaal voor 8 tellen neer geweest en zijn helpers wierpen tegen het einde van de tweede ronde de spons in de ring. Eerste maatregelen zijn bekend gemaakt Erhard, de Duitse minister van Eco nomische Zaken, heeft gisteren een complex van maatregelen bekendge maakt, dat strekt tot bevordering van de uitvoer en beperking van de in voer, inzonderheid van luxe goederen. Zij vormen een onderdeel van het pro gramma der regering tot verbetering van de betalingsbalans waarop thans een tekort van 320 millioen dollar prijkt. De vraag naar luxe goederen zal voorts worden verminderd door hef fing van een speciale omzetbelasting op deze categorie. Ook zal deze niet meer voorkomen op de vrije lijst. De normen voor de verstrekking van in voervergunningen zal worden ver zwaard. In December zal echter weer een begin worden gemaakt met net verstrekken van invoervergunningen in het kader van de contingenten, waarin de lopende handelsovereen komsten voorzien. Binnen zes maan den zal deze tak van invoer weer nor maal zijn.. Ook het scheppen van kapitaal zal worden gestimuleerd. Met het oog daarop zal o.m. de dividendbeperking worden afgeschaft. De Herstelbank heeft een crediet van '400 millioen Mark toegestaar voor de financiering van exporteer- ders op lange termijn. Uit ECA-mid- delen zal voorts 200 millioen Mark worden gefourneerd voor bijzonder dringende investeringen in de export industrie. 9. Jimmy Brown werkte zich blik semsnel door het gat in de tralies en rende de dierentuin door, nagestaard door allerlei vrij verschrikte wande laars. Hij stormde dwars door een perk met geraniums en verdween achter het giraffenbuis. Daar klom hij, ongezien, over een hoog hek en stond het vol gende ogenblik in de stille deftige Parkstraat. Ik heb nog wel een appel tje te schillen met die meneer Knul- lemeier, dacht-ie, maar éérst moet ik een behoorlijk pak kleren aan mijn lijf zien te krijgen, want zo loop ik te veel in de kijkert. XXXXXXXXXX XXXXXXXXXX DOOR LOLL A G. ERDMAN 56) De kamer welke zij door Olga kreeg, was mooi en hoog onder verdieping in een ouderwets appartement, dat uitzag op de Hudson Rivier in de nabijheid van de Universiteit. De kamer was klein maar licht en schoon. Er waren ge bloemde gordijnen voor de ramen, die hoefde zij alleen maar opzij te schuiven om diep beneden haar op het water van de Hudson grote schepen te zien, die er trots en vrij uitzagen. Het zien hier van ontroerde haar zo diep. dat het bijna pijn deed. Olga en zij hadden samen een bad; zij deelde ook de keuken met haar en met een half dozijn andere vrou wen twee onderwijzeressen, die studeerden voor haar acten, een steno- grafe, en drie oudere vrouwen die on derling vochten met gekunsteld venijn. Allison kreeg met weinig moeite werk bij Donaldson. Omdat zij niets van het werk afwist, kreeg zij eerst de nede rigste karweitjes op te knappen. Later kwam zij goed op de hoogte, leerde zij alle bijzondere details van het werk kennen. Het kastoor werirte ris agent tussen auteurs en uitgevers. Hun adver tenties stonden in alle tijdschriften, en zij zonden bovendien circulaires aan iedereen van wien zij reden hadden te geloven, dat zij in schrijven waren ge ïnteresseerd. „Zou u het prettig vinden te verkopen wat u schrijft?" vroegen deze brochures. „Stuurt ons een proeve van uw werk en vijf dollars en wij zullen trachten uw werk te plaatsen. Als het moet worden herzien, zullen wij u adviseren omtrent de beste wijze waarop dit kan gebeuren". Daarop gaven zij een lijst van plaatsingen die zij voor adspirant schrijvers hadden tot stand gebracht en getuigschriften van hen. Zij gaven de indruk van advertenties voor patent geneesmiddelen. In veraf gelegen delen van het land lazen de mensen deze advertenties en geloofden er in. Zij stuurden verhalen in, vrouwen uit eenzame landhuizen en vrouwen in steden, wier eenzaamheid vaak groter is dan die van mensen, die in de wijde ruimte leven. Studerende jongelui, wien men had verteld, en dik wijls met goede reden, dat zij konden schrijven, zonden proeven van hun we-k in. Overal waren mensen, die streefden naar dat ongrijpbare iets, dat zelf-ex- pressie wordt genoemd. Mensen, die al- hun vinger op het juiste woord konden leggen, hun een overvloed van begrip, weelde en roem ten deel zou vallen. Achter al deze aanbiedingen was een verborgen drang, die Allison, toen zij de manuscripten mocht lezen, begreep. Zij kon er nooit om lachen zoals sommige andere lezers, hoewel in werkelijkheid enkele er van zielig lachwekkend waren. Haar werk op Donaldson maakte dat zij definitief wist, dat het toneel niets voor haar was. Zoals gewoonlijk had Grootvader gelijk. Het beste wat 't to neel had te bieden, was slechts een vage schaduw van wat het werkelijke leven was. Er was in geen enkel stuk, dat zij had gezien, een oude man wiens per soonlijkheid ook maar enigszins kon worden vergeleken met die van Oude Dade; geen voorname vrouw die de levenskracht en liefdelijkheid van Ellie had; geen oude vrijster zo echt als juf frouw Laura; en geen zwak karakter dat de onvastheid van Elaine benaderde. Het toneel op zijn best was slechts een af spiegeling van het leven. Zij wenste geen afspiegeling zij verlangde de werkelijkheid in ean vorm, die zij kon aanvaarden en respecteren. Eerst vaag ,en dan met groter zeker- tijd, altijd maar voelden, dat, indien zij heid bemerkte zij, dat het werk aan het guur weer en huishoudelijke arbeid agentschap haar voldeed, en misschien zelfs dat was wat zij had gezocht. Het geen in boeken stond was goed en waar. Boeken hadden niet de pretentie te zeg gen dat zij het leven waren. Zij gaven slechts te kennen er over te willen ver tellen. Zij bevatten rijkdom van begrip, een klare en oprechte schoonheid, een zuiver en dringend streven naar de waarheid. Zij kon zelf niet schrijven, maar zij kon anderen helpen die het deden. Zo gaf zij elk idee voor het toneel op en wijdde zich geheel, met al haar hartstocht van haar natuur, aan het werk bij het litteraire agent schap. Haar belangstelling was zo groot, haar oordeel zo juist, dat zij, voor dat zij er een jaar was, een ver trouwd en gewaardeerd lectrice was. Zo leerde zij Harlan Ranyak kennen. Juffrouw Donaldson zelf opende zijn manuscript, toen het op het agent schap kwam. Zij was een lange, brood magere vrouw, die haar haar verfde en teveel rouge gebruikte. Zij had een nerveuse aandoening aan één oog, zo dat het ooglid enigszins neerhing, wat haar een lichtelijk en wulpse blik gaf Zij was zo hard als een spijker, maar zij herkende talent als zij het zag. Als het werk moest worden herzien, kon zij direct haar vinger op de fout leg gen en aan de schrijver vertellen, dui delijk en precies, wat er aan gedaan moest worden. Zij had geen geduld met schrijvers, die niet in staat of on willig waren om haar instructies te volgen. (Wordt vervolgd). men, dat naar men meent te weten, bij het Hoge Commissariaat van de Republik Indonesia bestaat, om de pensioenen aan een Indonesisch belas tingtarief te onderwerpen. Het Hoge Commissariaat zou op dracht hebben gegeven bij de voorbe reiding tot de inhouding van de be lastingen over de pensioenen van alle uitwonenden, die onder de Nederland se, belastingwetgeving vallen, geen re kening te houden met eventuele door de Nederlandse regering in de Neder landse belastingwetgeving aan te brengen wijzigingen. Voorlopig zouden de inhoudingen op de bestaande voet worden voortgezet als vooruitbetaling op de belasting aanslagen, zoals die volgens het nieu we Indonesische tarief vastgesteld zul len worden. Het is uiteraard niet bekend, tot hoever de R. I„ wanneer de geruchten op waarheid berusten, gaan zal, Wel is duidelijk, dat door een dergelijke hef fing de pensioenen, die men gewaar borgd waande, ernstig kunnen worden aangetast en ten slotte door een heffing van 100 pet. de uiterste consequentie geheel ingehouden zouden kunnen worden. De gepensionneerden maken de Ne derlandse regering er nu reeds een verwijt van, dat zij deze mogelijkheid niet heeft voorzien en verlangen, dat zij bij de regering van de R. I. stap pen zal doen om onheilen te voorko men, of althans de pensioenen voor de 100 pet. zal garanderen. OPLOSSING SINTERKLAAS- KRUISWOORDPUZZLE HORIZONTAAL: 1 Agent, 4 sla, 6 web, 9 Sint, 12 bv, 14 lel, 15 opa, 17 gelid, 19 item, 21 abe, 23 bi, 24 nicola^s, 25 rog, 26 aalbes, 28 age, 29 ta. 31 mui, 32 kras, 33 eg, 34 esp, 37 ea. 38 re, 39 ene, 40 slea, 41 ta, 42 nn, 43 tt, 45 eetr, 46 tk, 47 al, 48 d v, 49 oer, 51 nieuwsbericht, 56 ia, 57 spa, 58 entv/o, 59 vurige, 60 ega, 61 sla, 62 ow, 64 »J, 65 tv, 66 emir, 67 apert, 70 ore, 71 ad, 72 blond, 73 rasp, 74 goed, 77 er, 78 ga, 79 tgt, 80 attente, 82 kraai, 84 dse, 85 la, 87 gaande, 89 lekker, 94 isba, 95 ka, 96 aken, 98 are, 99 ten, 101 en 102 rt, 103 In, 104 aan, 105 kr, 106 heer, 107 heilig. 109 Is, 110 Rotterdam, 113 daklijst, 114 bast, 115 be, 116 ked, 118 re, 119, el, 120 ds, 121, br, 122 lino, 123 kroten, 126 ja, 127 Groningen 129 slede, 130 knutselen, 134 egsnor, 135 Iran, 136 Etna, 137 koe, 138 afsein, 139 beo, 141 edel, 143 plens. 145 neme, 147 ln, 148 dooi, 150 sopu, 152 teo, 153 Ee, 54 narren, 155 mandenmakers, 159 drukken, 160 sten, 161 most. VERTICAAL: 1 alarm, 2 geboorte plaats, 3 elegie, 4 spalk, 5 la, 7 eg. 8 bengelkruiden, 9 sic, 10 ido, 11 tia, 12 bestendiging, 13 vm. 16 sissers, 18 Lie ge, 20 ta. 22 rat, 23 beantwoorden, 27 breeuw, 30 aanvaardt, 35 state, 36 pal, 40 steven, 43 toss. 44 sneer, 45 eet, 50 raapstelen, 52 in, 53 ir, 54 city. 55 hgv, 60 emotie, 63 we, 66 el, 68 Epe, 69 tgt. 70 oe. 72 baanbrekers, 73 ra diaal, 75 oever, 76 tol, 78 gras. 81 nek, 82 kain, 83 adatil. 86 aanrakingspunt, 88 zangtonen. 90 en. 91 karos, 92 re, 93 sterem, 95 klis, 97 kasplanten, 100 eed, 101 eb, 105 kras,, 106 Hebron, 107 hark, 108 lijster, 111 TT, 112 mengsel, 114 bd, 117 doenietten. 119 eikeblad, 121 breed, 122 lief, 124 oliën, 125 Edam mers, 27 gloeien. 128 nonnen, 131 uno, 132 ta, 133 ek, 138 alom, 40 vork, 142 esj 144 soms, 146 eest. 148 dak. 149 ore, 151 pas, 154 nu, 156 de, 157 KM, 158 eo. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1.' Eva, in Adamscostuum. 2. Van kaarslicht ook 300.000 km p. uur. 3. 5 cm. 4. Platina. 5. Alles, indien u niet doof bent. 6. Geen, zijn vrouw Xantippe had altijd het laatste woord. 7. Geen, wel in het Pantheon te Parijs, het Partheon is in Athene. 8. Weesp (Weesper moppen). 9. Vingerhoeden. 10. Vondel. Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou door keel, borst eo rug io te wrijven met deze krachtige zalf. Verwijdert con gestie, ^vergemakkelijkt ademhaling eo geeft spoedige verlichting.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5