LAATSTE NIEUWS Door de nattigheid was 1950 een slecht jaar voor de tuinders ÉÉNfkvif m Minimumprijsregeling en teeltvergunningen „Wageningen" gaat de ratten te lijf Inkuilen van veevoeders Reuzen teddybeer Joehwan, doelwit van de Chinese nationalisten? Huisvrouwen en melkhandelaren Indonesische Dakota bij Bandung verongelukt Steekpartij in Den Haag De Rijp Snoezig zuiver Wollen Dames ondergoed! nette meisjes nette werkster &AétlA&-B§CLAMf DE BESTE RECLAME! ALKMAARSCHE COURANT DINSDAG 28 NOVEMBER 1950 Voor het eerst na de oorlog Geen reserve als gevolg van de siraffe belasiingpolHiek (Van onze speciale verslaggever) Is de algemene verwachting geweest, dat de tuinderij in Nederland na 1945 weer spoedig een crisis zou beleven, deze verwachting is niet juist gebleken. De na-oorlogse jaren zijn over het algemeen vrij gunstige jaren geweest voor de tuinders. Alleen het beeld van 1950 is weer bedroevend. De ongekend natte zomer heeft geheel West-Europa een vruchtbaarheid gegeven, die onze export mogelijkheden ernstig belemmerde terwijl er een top-productie was. Het gevolg is dan ook geweest dat duizenden tonnen dit jaar weer doordraaiden, en... dat men voor het eerst na de oorlog de huisvrouwen niet hoorde klagen over die dure groenten. Zou onder normale omstandigheden het verlies van dit jaar stellig wel opgevangen kunnen zijn met de reserves der betere jaren, de tuinders hebben zich in die voorafgaande betere jaren geen reserves kunnen kweken, om dat ook op hen de roede drukte van minister Lieftincks belastingpoljtiek. En zo werd er dit jaar in vele tuindersgezinnen, ondanks hard werken van alle gezinsleden, dikwijls armoe geleden. De weerslag van de huidige situatie beheerste de besprekingen in de ver gadering van de Vakgroep Tuinders van de LTB, die gister onder voorzit terschap van de heer Jac. Groen Az. te Haarlem gehouden werd. In velerlei toonaard en met grote klem is de kwestie der minimumprijzen en hef fingen, de wenselijkheid van steun maatregelen. alsmede de vraag of de teeltvergunningen herzien moeten wor den ter sprake gekomen. Ten aanzien van de minimumprijzen en heffingen, was er weinig eenstem migheid in de vergadering. Ten slotte resumeerde de heer Groen, dat afschaf fing van de heffingen, afschaffing van de minimumprijzen zou betekenen. Wil men op enige tegemoetkomend heid van de regering kunnen rekenen, dan zal men eerst zelf voor een weer- standskas hebben te zorgen. Op meer dan een suppletie van regeringszijde zal men niet mogen rekenen. Maar dan moet de nood algemeen zijn en niet zo als thans, dat „De Streek" nog een goed jaar maakte door verschillende omstandigheden, terwijl de Langedijk een slecht jaar had door een te over vloedige teelt van vroege sluitkool. Er is geen sprake van dat de bestaande proauetenfondsen reeds zijn uitgeput. De heer Groen was van mening, dat voor de tuinders eenzelfde regeling getroffen dient te worden als voor de eonsumptieaardappeltelers. Namens de Groentencommissie van de Hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw deelde mr. Marijne mede, dat gedokterd wordt aan een systeem van steunverlening. Men staat hier echter tegenover een com plex van problemen, en niet te schei den valt, dat men behalve oog voor een toeslag op de producten, ook oog moet hebben voor sanering van de gehele tuinbouw. Ten slotte ging de vergadering in be ginsel accoord met de gedachte, dat ge suppleerd zal moeten worden uit het afzetfouds van het Centraal Bureau raor de Veilingen, dat 0.7 pet. van de veilingopbrengst omvat en een millioe- nenpot is. Met klem drong de heer Groen er op aan, dat in de veiling- organisaties eenzelfde standpunt bepleit zou worden. Teeltvergunningen. Verschillende afgevaardigden zochten de moeilijkheden, waarmee de tuinde rij op het ogenblik te kampen heeft, in het verouderde systeem der teeltvergun- ningen. De vergunningen dateren van 1933. Het in de oorlogsjaren gegeven bijzondere teeltrecht werd al evenzeer aansprakelijk gesteld. De landbouwers, die groente verbouwen zijn de schuldi gen, heette het. De heer Groen wist me de te delen, dat het Bedrijfschap aan de hand van cijfers kon zeggen, dat de groentenproductie van de landbouwbe drijven van niet zoveel betekenis is. als' men er gewoonlijk aan geeft. We] wist de heer Groen, dat er heel wat clandestiene teelt plaats vindt. De tuin ders, zowel als de landbouwers kennen de maniertjes. Wanneer men niet geza menlijk staat achter de weloverwogen maatregelen, dan zal er altijd iets mis gaan. De C.C.D. is ingekrompen. Dat hebben de tuinders zelf gewild. Maar er moet weer een scherpe controle ko men. Spr. dacht aan het systeem van de N.A.C. Aan iedere belangrijke vei ling een controleur. Het is de enige oplossing om clandestiene teelt tegen te gaan. En dan komen we met de pro ductie veiliger te staan, aldus de heer Actie begint in Noord-Holland De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen zal in de komende winter wederom een reeks streekacties ontkete nen ter bestrijding van de bruine rat. De acties zullen niet alleen zoveel mo- Selijk worden gecoördineerd, maar ook wordt gestreefd naar bestrijding van de fatten in aansluitende gebieden. Op deze wijze wil men voorkomen, dat tij dens de actie ratten van de bewerkte naar de niet gezuiverde gebieden over men en aldus afbreuk doen aan het effect der campagne. De belangstelling voor de actie is groot. Echter zijn er nog gemeenten die er niet aan meedoen, hoewel het toch wenselijk is dat zij er zich bij aanslui- en Wanneer de streekacties op aller medewerking kunnen rekenen, zal Ne- and °yer enige jaren bevrijd kun- en. zhb van de rattenplaag. De actie ïa^n 'n ^oord-Holland: tussen 15 en den ecember zal in 't gebied ten Noor- ,No°rdzeekanaal de striid den ne rat worden aangebon- Groen. Het zou zeer onvoorzichtig zijn, aan de hand van de resultaten van 1950 de teeltregeling te gaan wijzigen. In de Langendijk is dit jaar een zeer ongunstige toestand ontstaan, omdat niet de hand gehouden is aan de voor waarde bij het verstrekken van een bij zondere vergunning voor bewaarkool, dat op de blijvende vergunning het nor male percentage bewaarkool zou wor den geteeld. Verschuiving op grote schaal naar de vroege kool heeft plaats gevonden. De vraag of bijzondere vergunningen voor aardbeien afgeschaft moesten woe ien, is de laatste maanden vele malen besproken. In L.T.B.-kring is men het er over eens geworden, dat de positie van de aardbeien niet zo ongunstig is. dat direct moet worden ingegrepen. De kwestie wil men nog een seizoen be zien .Direct na de oogst 1951 en voor de Augustus-uitplant zal men de posi tie van de aardbeien nader onder de loupe nemen. De vertegenwoordiger van Kenne- merland deelde ter vergadering mee dat de verwachtingen voor het komen de jaar niet hoog zijn. Door de nattig heid zouden heel veel aardbeien slecht op de wortel staan. Steun. Het L.T.B.-bestuur stelt zich op het standpunt, dat spoedig steun in eniger lei vorm verleent dient te worden aan de noodlijdende vollegrondstuinbouw. Marshallhulp voor uitbreiding (Van onze Haagse rédacteur). Naar wij vernemen, heeft de com missie voor voeder- en weidebouw uit de Stichting voor de Landbouw zich beraden over de besteding van de be schikbaar gestelde 5 millioen gulden uit de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp. Zij is van oordeel, dat er aandacht geschonken moet worden aan het in kuilen van voedermiddelen, dat in ver houding tot het kunstmatig drogen van grotere betekenis is. De commissie acht het wenselijk, dat behalve de subsidies voor groenvoederdrogers en voor silo- bouw op kleine bedrijven ook gelden beschikbaar gesteld worden voor bet bouwen van silo's op grotere bedrij ven en voor het aanschaffen van Har- deland-machines, die in de practijk gunstige resultaten blijken op te ïe- Ziekenfondsorganisafies spreken over fusie De berichten, als zou een fusie tussen belangrijke groepen van ziekenfondsen aanstaande zijn, moeten voorbarig wor den genoemd, zo wordt van bevoegde zijde verklaard. Wel heeft een bespreking plaats ge had tussen drie landelijke ziekenfonds organisaties. Daarbij is nagegaan op welke wijze een nauwere samenwer king en het volgen van een gemeen schappelijke gedragslijn mogelijk zou zijn. Overleg met organisaties van zie kenfondsmedewerkers (artsen, apothe kers en tandartsen) is hieraan vooraf gegaan en dit zal ook worden voortge zet. Fusie zal 'alleen mogelijk zijn, wan neer dit inhoudt: één ziekenfonds per gebied. Amsterdamse politie vangt twee textieldieven De Amsterdamse recherche is er in geslaagd, een eind te maken aan de werkzaamheid van twee textieldieven. Deze heren, een artist van 23 jaar en een leerling-automonteur, hadden de gewoonte, bij allerlei bedrijven te gaan solliciteren. Tijdens de besprekingen verkenden zij de situatie. Kort daarop kwamen zij dan terug om hun slag te slaan. Ze opereerden bij voorkeur op klaarlichte dag. De buit werd eerst per bakfiets vervoerd, doch later be schikten zij zelfs over een auto. Een tante trad als heelster op. In 'n maand tijd is voor tienduizenden guldens gestolen. Het edele trio is opgesloten. Fransen verliezen opnieuw grenspost in Vietnam Eenheden van de opstandige Viet- minhbeweging in Indo-China hebben Zaterdag de Franse grenspost Tsjoep- haion aangevallen en na heftige strijd bezet. Deze ligt op 35 km ten Zuid westen van Moncay. Een Frans deta chement, uitgezonden om het garni zoen van de post te ontzetten, werd te gengehouden, maar is nog steeds met de Vietminh in gevecht. Het grens station, dat een bezetting van vijftig man had, is met de grond gelijk ge maakt. De Rijkspolitie krijgt een eigen muziekcorps, de Rijkspolitiemuziekver- eniging, die haar standplaats in Den Haag zal krijgen. Vrijdagmiddag zullen haar de nieuwe instrumenten worden overhandigd. In Parijs wordt de jaarlijkse ten toonstelling gehouden, waar be halve een keur van kinderspeel goed en de inrichting van kinder kamers ook de nieuwste methoden en het nieuwste materiaal op het gebied van kinderopvoeding en -onderwijs te zien zijn. Een jeug dige bezoeker van de tentoonstel ling kijkt vol ontzag naar een teddybeerdie enige main groter is dan hij. Nationalistische guerrillastrijders hebben 22 November een aanval ge daan op het zich in communistische handen bevindende eiland Joehwan, dat 350 kilometer ten Zuiden van Sjanghai ligt. Volgens een nationalistische woord voerder bevinden de guerrillastrijders zich reeds op het vasteland en heb ben zij de aanval verricht op eigen initiatief, waarna zij het nationalisti sche ministerie van defensie er van op de hoogte stelden. Hij ontkende, dat dit in strijd zou zijn met het ver bod van Truman tot aanvallen op 't vasteland. Het eiland Joehwan ligt even buiten de baai van Wentsjou op 6 kilometer afstand van het vasteland. Socialistische winst bij de verkiezingen in Beieren In Beieren zijn Zondag verkiezingen gehouden voor het Landsparlement. Hierbij zijn de socialisten met de meeste stemmen uit de strijd te voor schijn gekomen. Dit betekent nieuwe steun voor Schumachers verzet tegen Duitslands herbewapening, In totaal zijn ongeveer negen mil lioen stemmen uitgebracht. De percen tages waren als volgt: sociaal-demo craten 28 pet. (bij de federale verkie zingen in 1949 plm. 22.8), christen-de mocraten 27.4 (29.2), Beierse partij 17.8 (20.9), vluchtelingenblok 12.3 (-.-), liberalen 7.1 (8.5), econ. weder opbouw 2.8 (14.4), communisten 1.9 (4.1), andere partijen 2.7. Tegelijkertijd is te München een re ferendum gehouden over de vorming van een Europese unie. 80.2 pet. stem de vóór. 11.8 tegen de eenwording van Europa. Amerikaanse communist-en in sfaat van beschuldiging Earl Browder, de vroegere leider van de Amerikaanse communistische partii. en vijf zijner geestverwanten, zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens ongehoorzaamheid aan het Congres. Zij hebben n.l. geweigerd op hun gestelde vragen te antwoorden of anderszins in lichtingen te verstrekken, toen het Con gres een onderzoek instelde naar com munistische activiteit. KERKELIJK NIEUWS Ned. hervormde kerk: Beroepen te Hummelo (toezegging) J. Grolle te Driel; te Kampen: J. W. v. d. Linden te Kamerik, die bedankte voor Ernst; te Kamperveen: J. van Dijk te Gameren; te Westbroek: R. W. Steur te Ouddorp. Aangenomen naar Vorden (toezegging): J. Langstraat te Beusi- chem; naar Linschoten: S. Goverts te Valburg. Bedankt voor Garderen: G. H. van Kooten te Brandwijk; voor Nijkerk: H. A. van Slooten te Wierden; voor Rot terdam Delfshaven (toezegging); 9e predikantsplaats: A. C. D. v. d. Bosch te Ginneken. Gereformeerde kerken: Beroepen te Deventer: L. W. Muns te Berlikum; te Tweede Exloërmond: G. Bouma, candidaat te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Woerden (vaca ture dr. O. C. Broek Roelofs): P. de Bruyn te Krabbendijke. Bedankt voor Oudega (Sm.): J. P. Rozendaal te Makkum. Chr. gereformeerde kerken: Beroepen te Meppel: A. C. Noort te Nieuwe Pekela. DS. J. VAN BRUGGEN OVERLEDEN In de ouderdom van 78 jaar is te Hil versum overleden ds. J. van Bruggen, emeritus predikant der Ned. herv. kerk De overledene werd in 1910 candidaal in Friesland, om 14 April 1911 te Kor tenhoef zijn ambt te aanvaarden. Hij diende deze gemeente tot April 1929 toen doofheid hem dwong zijn emeri laat aan te vragen. Zijn stoffelijk over schot zal a.s. Woensdag te Hilversum worden ter aarde besteld. GIFTEN EN LEGATEN Voor de bouw van een Ned. hervorm de kerk te Spaarndatn (Haarlem-Nrd werd een gift ontvangen van f 10.000. De gereformeerde kerk van Naald wijk ontving een girc groot f 2000 waar van f 1000 voor een jeugdhuis en de rest voor verschillende kerkelijke doel einden. Damstadts moeilijkheden nog nief opgelost Men weet nog steeds niet, wie voor het tekort van Damstadt dat zoals men weet drie ton heeft belopen zal moeten opkomen. Er is indertijd on der de nodige voorwaarden een vrij willige bijdrage van f 10.000 in net uitzicht gesteld. Als de gemeente Am sterdam hier nog de toegezegde bij drage van f 20.000 bijdoet, zal er vol doende zijn om de preferentie cre diteuren te betalen. Het huidige bezit der stichting Damstadt is niet eens voldoende, om de kosten van een fail lissement te dekken. Indonesische delegatie voor Irian-conferentie De Indonesische regering heeft de volgende delegatie samengesteld voor de komende Irian-conferentie: Moh. Roem (voorzitter), Leimena (vice-voor- zitter), Sumitro Djojohadikusomo, mr. Lukman Hakim, Teng Tjin Leng, Ha mid Algadri, I. J. Kasimo, Sahetapy Engel, Sunarjo en Moh. Yamin. De delegatie en de staf vertrekken 29 November per vliegtuig naar Neder land. Nederlandse industrie heeft gebrek aan koper De voorraad koper, die bij de Neder landse fabrieken van draad en kabel voorhanden is, is momenteel zeer krap. Op de wereldmarkt moet op het ogen blik 40 tot 45 dollarcents per pond wor den betaald. Daarentegen bedraagt de officiële „Marshall-prijs" slechts 24.5 cents per pound. Met Marshalldollars mogen echter geen hogere prijzen dan de officiële worden betaald. Nederland beschikt momenteel niet over vrije dol lars, zodat er geen koper voor onze in dustrie te bemachtigen is. Er wordt dan ook met de regering onderhandeld over de vraag, wat er moet worden ge daan. Stopzetting der bedrijven wegens gebrek aan materiaal wordt op het ogenblik zelfs al overwogen. POST VOOR DE „DORSETSHIRE" Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Dorsetshire", moet uiterlijk op 29 November in. Nederland ter post bezorgd worden. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Dorsetshire" op thuisreis naar Nederland". INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) In de Alkmaarsche Courant van Zaterdag 18 Nov. j.l. komt een beschouwing' voor onder het hoofd: „De huisvrouwen zijn ontstemd over wijkindeling door melkhandelaren;, klachten commissie bestaat, maar komt niet bijeen". Na een beschouwing over de wijkindeling wordt gezegd, dat de klachtencommissie is in gesteld onder de druk van talrijke bezwaren. Dit is onjuist. De klachtencommissie is direct bij de inwerkingtreding der wijkindeling inge steld. Dan volgt, dat de klachtencommssie het tot op heden niet druk heeft g'ehad. Daarop kan worden geantwoord, dat de klachtencommissie alle gevallen, die schriftelijk, goed omschreven, tot haar kwamen, heeft behandeld, niet in een vergadering, doch in bespreking van één of een paar van haar leden met de klager en met de betrokken melkverkoper, dikwijls gesteund door een bevriende collega van die melk verkoper om hem op zijn eventuele tekort koming te wijzen en op zijn plicht, juist met het oog op de wijkindeling'. Zo werden nog niet lang geleden twee klachten tot tevredenheid der klagers afgedaan. Behalve een klacht, één melkverkoper' be treffende,- is het onze commissie gelukt al de schriftelijk ingekomen klachten af te doen. Op de klachten, telefonisch of mondeling in gekomen van de afdeling Alkmaar der Ned. Vereniging van Huisvrouwen is verzocht, deze schriftelijk, duidelijk omschreven, in te dienen, doch aan dat verzoek is niet voldaan. Aan de consumenten wordt derhalve aan geraden klachten schriftelijk bij de klachten commissie in te dienen, welke commissie niet haar kracht zoekt in vergaderingen, maar in besprekingen met de partijen. Daarbij moet zij echter blijven in het raam der wijkindeling. De strijd om wijkindeling of sectorindeling is er een tussen publek en melkhandel en ressorteert onder de W.I.C. (Wijkindelingscom- missie). De Secretaris der Klachtencommissie: Dr. D. Mol. VERVOLG STADSNIEUWS Openbare Leeszaal en Bilbliotheek NIEUWE AANWINSTEN Afd. Letterkunde Lijst 23. GEDICHTEN 811 D22 Debrot. Navrante zomer. 811 D64t Donker (ps. van Donkersloot) Tralie venster. 811 C34 Cool. Dichters over bloemen. 811 G881e De Groot. Lentezon. 811 H12.5 Haasse. Stroomversnelling. 811 H68mr Hoekstra en Van Vriesland. De muze op reis (J) 811 M96 Muziek der spheren. 1944. Deel I. Wagenvoort. De oud heid. 1944. 811 R64vw A. Roland Holst. Voor West-Europa. 811 R64. lw. Roland HolstVan der Schalk. Wordingen. 1949. 811 S87v Stip. Vijf variaties op een misverstand. 811 V55m. Vestdijk. Mne mosyne in de bergen. 811 V91v T. de Vries. Verzen. 811 V92v Van Vriesland. Vooronderzoek. 811 W15 Van Wagenin- gen. Orpheus en Ahasverus. 819.1 W80z Van de Woestijne. Het zatte hart. TONEELWERKEN—BLOEML. 812 D64.5 Rolland. Eens komt de tijd. 812 Y20 Yeats. De Gravin Catelene. 818 C37 Coster. Delft. 1947. (J) is ook voor 'jongeren. De slachtveemarkt van Maandag Voor de vette koeien, waarvan de aanvoer goed te noemen was, bestond niet zo bijzon dei veel animo, als gevolg van het jaarlijks terugkerend verschijnsel, dat de omzet in de slagerswinkels vóór het St. Nicolaasfeest niet bijster groot is. De handel was dan ook stug, met prijzen voor de allerbeste koeien van f 2,40 tot f 2,60 per kg. en voor de goede beesten vrijwel een prijs, n.l. f 2,40 per kg. Het geringe aantal nuchtere kalveren werd tegen hoge noteringen maar stug verhandeld. Ook de weinige schapen werden uiterst lang zaam verhandeld. Dat deze dieren ook duur zijn, valt wel op te maken uit de prijzen per kg geslacht, die variëren van f 2,20 tot f 2,40. De varkenshandel zette kalm in, doch gaf later toch een vlugger beeld te zien. Toen gin- g'en vooral de spekvarkens vlug weg. De vlees varkens en de lichte varkens hadden een ge lijke notering. Over het geheel genomen waren de prijzen, die gegeven zijn met korting op 't levende gewicht, even vlugger dan verleden week. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 28 Nov. De aanvoer bestond hedenmorgen uit 650 runde ren. De stemming ter markt was beter dan dé laatste tijd. Zo was de handel in vette koeien vlugger en waren de prijzen hoger. Ook naar geldekoeien was iets meer vraag. De handel in melkkoeien was daarentegen stil er. ook naar pinken was minder vraag. Heel goed was de markt gestemd voor gevleesde koeien en ook de handel in nuchtere kalfjes was vlug met hoge prijzen. Op de wolveemarkt was de gang van zaken voor vette schapen kalm, doch de lammetjes waren duur oij vlugge handel. Voor vette varkens was de markt stug; de inzet was f 1.76, doch deze prijs liep spoedig met f 0.04 terug. Biggen bleken bij grote aanvoer slecht te plaatsen. ALKMAAR, 27 Nov. - Spruiten 24-59; prei 8—18; boerekool 9,50—20.50; witlof 16—39; knolsoepgroenten 7—20,50; andijvie 9—26,50; sla 3,50—11,50; bloemkool 8—23; gele kool 4,50—5; rode kool 4—7,90; groene kool 5— 7,40; bieten 7; worteltjes 14—25; uien 7—11; aardappelen 6,50—9; tomaten 18—38; selderie 7—16; peterselie 5—9; stoofperen 19—26; ap pels 23—52; druiven 57—1,11. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 28 Nov. 2500 kg bieten A 9,80—10; 2500 kg uien 7,20, drielingen 9,40—10,10 en nep 10-11,80; 800 kg' peen C 4,20; 18.000 kg andijvie 19,20—23,90; 30.000 kg groene kool 5—6,60; 10.000 kg gele kool 4,50—5,70; 15.000 kg rode kool 5-10.30; 37.000 kg witte kool 4 en Succes 4—4,20; 600 stuks bloem kool B 22. Doorgedraaid: 1300 kg gele kool, 1200 kg rode kool, 3200 kg groene kool en 9700 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND, 28 Nov. - 3300 kg uien 4,40-5, grove 5,40-6,80, drielingen 8,20-8,60 en nep 13,60; 400 kg blauwen Eigenheimers 8,80; 12.000 kg andijvie 14,10- 22,40; 13.000 kg rode kool 4—11,10; 6400 kg gïoene kool 5-7,50; 36.000 kg Succes witte kool 4 en Deense witte kool 4,50. W ARMENHUIZEN, 28 Nov. 1950. 38.000 kg rode kool 4—10,30; 9.000 kg gele kool 3,50—6,10; 43.500 kg witte kool 4— 4,20; 1400 kg andijvie 14,3017,50; 750 kg uien 6,20; 950 kg groene kool 6,20; 600 kg aardappelen, Eigenheimers 8,30. 1 GROOTEBROEK, 25 Nov. - 4000 kg Aard appelen: Bevelander 9,20 en Koopmans blauwe 9,20; 5000 kg witte kool 4; 10.000 kg groene kool 5-5,70; 3000 kg andijvie 13,70-17,10; 7500 kg uien: grove 8,30, grote 6,10—6,20 en drielingen 7; 2000 kg bieten: A 9,80 en B 6.50; 120.000 stuks bloemkool: B 29—45, BII 15-25 en C 8-16. OPPERDOES, 25 Nov. 1950. „Ons Be lang". Witte kool 44,10; Succes Deen se 44,20; gele kool 3,505; groene kool 55,20; ronde bieten I 8,509, idem II 5,40—6,40; uien II 6—6,20. (Ongecorrigeerd) Op de hellingen van de Galunggan ten zuiden van Bandung ie een Dakota van de Indonesische luchtmacht veron gelukt, waardoor twaalf militairen om het leven kwamen, onder wie de be manning van drie koppen. Twaalf an dere militairen konden met verwon dingen uit het vliegtuig komen. Volgens Reuter werd van de zijde van de luchtmacht medegedeeld, dat het toestel op weg was naar Taskimalaja in West-Java, doch dat het slechte weer de terugkeer naar Bandung noodzak», lijk maakte. Drie mannen, die Maandagavond een stevige borrel hadden gedronken m een café aan de Gedempte Burgwal te Den Haag, kregen tegen sluitingstijd ongenoegen onder elkaar over de be taling van hun vertering. Zij verlieten nog wel gedrieën het café, maar even later keerde de jongste, de 25-jarig« C. J. T. terug, bloedend uit steekwon den aan hoofd en borst. Hij was met een mes danig toegetakeld. De politie heeft de twee andere mannen, de 28- jarige G. C. T., en de 32-jarige J. L. van O. aangehouden en onderzoekt thans, hoe de steekpartij zich heeft toegedragen. RESHEVSKY—PIRC TOCH REMISE De afgebroken' partij uit de elfde ronde van het schaaktournooi te Am sterdam tussen Reshevsky en Pirc is na 80 zetten in remise geëindigd. Zoals bekend stond de Amerikaan in deze partij zo goed als verloren. P.v.d.A. organiseert een genotvolle avond Hoewel de Partij van de Arbeid, afd. De Rijp, met veel pech te kampen had. werd de propaganda-feestavond, welke Zondagavond in hotel „De Eendracht" werd gegeven een groot succes. Voor deze feestavond was Z. Exo. mr. dr. J. In 't Veld uitgenodigd om een spreekbeurt te vervullen. Verder zou zou het bekende radio-ensemble „De jonge Flierefluiters", onder leiding van Johan Jong met zang van Peter de Boorder, tenor en Anita Berger, so praan, medewerking verlenen. Tot zijn spijt moest de waarnemend voorzitter, de heer G. Eger, mededelen dat de spreker wegens weersomstan digheden, niet kon komen. Ondanks deze tegenvaller is het niet alleen voor hen die het optreden van „De Jonge Flierefluiters" als hoofd schotel hadden beschouwd maar ook voor hen die gaarne de Minister vair Wederopbouw en Volkshuisvesting had den willen horen spreken, een genot volle avond geworden. Anita Berger was wegens ziekte niet van de partij. Het programma was, evenals dit ver leden jaar het geval was, buitenge woon gevarieerd en uitgebreid. Niet minder dan 30 nummers vermeldde het en het werd nog, in x verband met het ontbreken van de spreker, met en kele nummers aangevuld. Dat het Rijper publiek een dergelij ke avond op prijs weet te stellen bleek uit het enthousiasme welke werd ge toond. Een hartelijk applaus en een per soonlijk dankwoord door de heer Eger aan Johan Jong, Lea de Boer, die de plaats van Anita Berger had ingeno men, Peter de Boorder en de komi sche Bassist, beloonde het gezelschap voor zijn keurig optreden. Met een propagandistisch woord, door de waarnemend voorzitter werd deze avond gesloten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Frans, z. ven A. Veld an A. Kroon. Getrouwd: Comelis Kous en Willirl- mna M. Woestenburg (won. tie Graft). Jurjen Dijkstra (won. te Beemster) ep Baukje Klomp maker. Fransche Import CAMISOLES met schouderband Fantasie gebreid in zalm en wit, Zeer chique 9.86 Bijpassende broekjes 7.85 CAMISOLES met schouderband. Zeer apart fantasie gebreid, afge werkt met lastex piqotband, wit 8.95 Bijpassende broekjes 7.50 CAMISOLES met klein mouwtje, zeer fijn lxl gebreid 9.45 CAMISOLES voor kinderen 4-6 j. ƒ4.45, 8-10 j. ƒ4.95, 12-14 j. ƒ5.45 Alles zuiver wol! WOL met NYLON, ijzersterk en krimpvrij, breit gewel dig uit. Kous- en sokkenkleuren en jaeger, per grote knot van 100 gr. ƒ4.30 LANGESTRAAT 106 HOOGSTRAAT 18, TELEFOON 2905 KWALITEITSARTIKELEN! DE ALKMAARSCHE WASSERIJ N.V„ v. d. Woudestraat Alkmaar, heeft plaats voor enkele en een voor enkele dagen per week. meewe gruw Deonjvon ReDDvn hun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij ken ree la ma ge voerd kobben. In bijna arte is dit dagblad-ree lame Schakelt voor Uw bedrijf of deze courant mmU bereikt hoop- krachtige lezers I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 7