Een toestand van ongekend gevaar Komend etmaal beslissend voor liet achtste Amerikaanse leger Oplossing in Korea is mogelijk mits Chinezen meewerken Europa's bewapening vordert Donderdag 30 Nov. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 281 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Acheson over Chinese aggressie in Korea: Wij moeten het beste hopen en ons op het ergste voorbereiden Beroep op Peking De Koreanen beschuldigen elkander voor de Veiligheidsraad Mc Arthur beticht van gruweldaden De mariniers zijn afgesneden De Chinese wals rolt verder Chinese invasie maakt nieuw oorlogsplan nodig Drie wijzigingen in het Oranje-team Engeland niet tegen conferentie van Grote Vier Eerst Atlantisch leger, dan Duits contingent Weerbericht KaU ReMzk Grasjessprietjes, vogeltjes Protest tegen uitspraken van generaal Kruis Deskundigen Atlantisch Pact waren bijeen Steekpartij om overjas BUREAU: ADMINISTRATIE Voorc* .iii 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20. Tel 2274 Directie: 3. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAJU2SCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer a ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft in een radiorede de Sowjetunie er van beschuldigd er op uit te zijn hulp en bemoedi- jing te verlenen aan aanvallers en het werk van de V.N. te vernietigen. steunverlening, aan de verenigde orga nisaties, aan het opbouwen van regio nale organisaties en aan het in snel tempo uitbreiden van de Amerikaanse kracht, in samenwerking met de bond genoten. Voorts economische samenwer king, bereidheid tot onderhandelen en een krachtig vast houden aan de funda mentele beginselen en doeleinden van Over de keer, die de gebeurtenissen I In Korea hebben genomen, zei hij: „In dien ooit een periode niet alleen de kracht, maar ook het karakter van ons volk op de proef stelde, is dit een der gelijke periode. „Alle hulpbronnen, die ons ter beschikking staan, van wijsheid, geweten, karakter, de beste tradities van ons volk en onze diepste bronnen van geloof, moeten ons leiden bij het vervullen van de verantwoordelijkheid, i die de geschiedenis ons volk heeft op- gelegd." Hij noemde het Noordelijk offensief in Korea „deze tweede schokkende daad van aggressie. „Dit is niet zonder meer I een nieuwe fase in de Koreaanse veld- tocht, dit is een nieuwe uitgelokt,- ag- gressieve daad. zelfs nog immoreler dan de eerste." „Het ingrijpen der Chinese commu- nisten in Korea", vervolgde Acheson, „heeft een toestand van ongekend ge vaar voor de wereldvrede geschapen. Het internationale communisme is er opzettelijk op uit een oorlog' te riskeren. Het Amerikaanse volk wenst zijn op vrijheid gebaseerde instellingen op vreedzame wijze te handhaven, doch het heeft getoond er zo nodig voor te sullen vechten. Acheson deed vervolgens een beroep op het gehele Amerikaanse volk om zich eensgezind achter een „strategie ran de vrijheid" te scharen. Deze „stra tegie van de vrijheid" valt volgens hem uiteen in de volgende zes bestanddelen: de Amerikaanse maatschappij, die op basis van een nationale en niet van een partij-politiek moet worden nagestreefd. „Niemand", vervolgde Acheson, „kan waarborgen dat er geen oorlog komt. De huidige crisis draagt een buitenge woon ernstig karakter. Het is slechts gedeeltelijk aan ons om te beslissen of de rede zal zegevieren. Wij moeten het beste hopen en pogen dit zo goed mo gelijk te bevorderen, terwijl wij ons in middels op het ergste voorbereiden". Acheson deed een beroep op de Chi nese communisten om hun volk niet in een oorlog te drijven, „hetgeen noch in het belang van China, noch van het Chinese volk zou zijn". „Dit is het uur van beslissing voor het Chinese com munistische bewind", verklaarde hij. De Veiligheidsraad heeft Woensdag avond een boodschap aangehoord, waar in de Noordkoreaan.se regering de Amerikaanse strijdkrachten beschul digt van wreedheden en „beestachtige represaillemaatregelen" in Korea. De Sowj et-afgevaardigde, Jacob Ma lik, verzocht het telegram van de Noordkoreaanse minister van Buiten landse Zaken te laten voorlezen, al vorens men tot andere zaken over ging. De leider van de delegatie der- Chinese Volksrepubliek, Woe Hsioe- Tsjoean. nam niet plaats aan de raads tafel. Hij had volgens een functiona ris van de V.N. medegedeeld, dat hij deze plaats weer zou innemen, wan neer de raad zijn beschuldiging van Amerikaanse aggressie in Korea weer zou behandelem Het achtste Amerikaanse leger heeft heden zijn linie langs de Tsjongtsjon geheel prijsgegeven. Nieuwe, ongeveer dertig kilometer Zuidelijker liggende stellingen, zijn ingenomen. De Chinese aanval tussen Koenoeri en Soentsjon dreigde Woensdagavond laat de gehele Westelijke frontlinie der V.N. te door breken. Het achtste Amerikaanse leger is thans geheel van het tiende legerkorps gescheiden. Men verwacht, dat in de komende 24 uur zal blijken of de Chinezen er in zullen slagen het gehele achtste leger in hun greep te krijgen. MacArthur heeft hedenmorgen bij het aanbreken van de dag al zijn ter beschikking staande jagers en lichte bommenwerpers in de strijd geworpen. Ononderbroken en met volle kracht steunt de luchtmacht de verbeten strijd. In een hel van ontploffende bommen en granaten komen tienduizenden Chinezen onder hoorngeschal en ge schreeuw de heuvels afstormen op de gedesorganiseerde verdediging van de V.N. in. De geallieerde convooien die in grote getalen naar het zuiden trek ken, hebben te kampen tegen guerrilla strijders, die als het ware uit de grond opduiken. Zij hebben alle drie wegen naar Soentsjon versperd en verder naar het noorden contact gemaakt met vooruitgeschoven Chinese eenheden. De Amerikaanse mariniers, die hard nekkig trachten de besneeuwde bergen rondom het Tsjosinbekken tegen de frontale aanvallen der communisten te behouden zijn afgesneden. Zij vechten tegen drie Chinese divisies. In het Noordwesten dreigen 80.000 man ver bonden troepen te worden afgesneden door de massalt aanvallen der com munisten, die ongeacht de voortdu rende luchtaanvallen door de bres in het front naar het Zuidwesten stromen. De verovering van Koenoeri door de communisten is bevestigd. Bij het val len van de avond waren Sinandjoe en Soentsjon nog in handen der V.N- troepen. ïfc Generaal Walker, de commandant *an het achtste Amerikaanse leger, heeft verklaard, dat de aanval van zijn leger vijf dagen geleden, waarschijn lijk „onze strijdkrachten heeft gered uit een val, die haar vernietiging had kunnen worden". „Als we afgewacht hadden, zouden de 200.000 Chinezen die nu tegen onze linies zijn ingezet, binnenkort zijn versterkt tot het dub hele aantal". In zijn telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad stelt de Noord koreaanse minister van Buitenlandse Zaken de Amerikaanse regering vol ledig verantwoordelijk voor de „gru weldaden" in Korea en hij verzoekt de Veiligheidsraad maatregelen te treffen, om herhaling daarvan te voor komen". In het telegram wordt o.m. gezegd, dat 7000 personen om het le. ven zijn gebracht te Pjongjang, 2700 te Haedjoe en duizenden anderen nog ten Noorden en ten Zuiden van de 38ste parallel. Ten slotte wordt de commissie der V.N. voor Korea er van beschuldigd op Amerikaans bevel een verslag te hebben opgesteld betreffende gruwel daden, die door het Noordkoreaanse leger zouden zijn gepleegd. „Dit ver slag", zo zegt de minister, „is niets anders dan een uitdagingsmanoeuvre, om de misdaden, die de soldaten van MacArthur en de autoriteiten van Syngman Rhee zelf hebben begaan te camoufleren". Ben Limb, de minister van Buiten landse Zaken van Zuid-Korea zeide over het Chinese ingrijpen in Noord- Korea: „Ik beschuldig het Chinese communistische regiem van misdadige; moedwillige, woeste, onuitgelokte ag gressie tegen de republiek Korea. Ik beschuldig het er van de vrede van de wereld in gevaar te brengen. Ik eis, dat het communistische regiem zijn troepen zonder verwijl terugtrekt". Hsioe komt binnen. Toen de Zuidkoreaanse minister was uitgesproken, kwam de vertegenwoor diger der Chinese communistische rege ring, Woe HsioeTsjoean, onverwacht de vergaderzaal binnen en nam plaats naast de afgevaardigde van India. (Zie vervolg pag. 7) Senator Tydings Toestand in Korea ernstig Senator Millard Tydings. voorzitter van de commissie voor gewapende diensten uit de Amerikaanse Senaat, heeft na een besloten conferentie met ambtenaren van het ministerie van De fensie verklaard, dat de massale inva sie van honderdduizenden geoefende Chiilese soldaten in Korea een volko men nieuw oorlogsplan nodig maakt. Tijdens de conferentie werd de toe stand' aldaar zeer ernstig genoemd. Tydings gat' te kennen, dat er nieuwe plannen werden opgesteld. Hij veron derstelde, dat elke mogelijke militaire strategie werd overwogen, waaronder de. mogelijkheid van gebruik van de atoombom. Een beslissing hieromtrent lag bij de regering. Aan zijn commissie waren verschil lende mogelijkheden voor ogen ge steld, zoals het beschikbaar stellen van meer manschappen en wapenen voor de strijd tegen de communisten in Ko rea, het terugvallen op een gemakke lijker te verdedigen 'inie of het bom barderen van Mandsjoerije. Echter meende hij, dat er nog een andere mo gelijkheid was: het terugtrekken van alle troepen der V.N. uit Korea; men zou deze strijdmacht en haar materiaal elders opnieuw kunnen gebruiken. De keuzecommissie van de KNVB heeft het Nederlands elftal, dat Zon dag 10 December in het Colombes- stadion te Parijs tegen Frankrijk speelt, als volgt samengesteld: Kraak (Stormvogels); De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO); Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH); De Graaf (Limburgia), Van der Tuyn (HDVS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Als reserves fungeren Saris (BW), Möhring (Enschede). Staffelen (Ajax) en Snoek (Eindhoven). Als aanvoerder treedt Terlouw op. In vergelijking met het elftal, dat met 72 van Belgie verloor, zijn drie wijzigingen aangebracht in de ploeg. In plaats van Mertens van Willem 2 heeft men de meer geroutineerde Schijvenaar gekozen. Aanvoerder Stof- felen heeft zijn plaats moeten afstaan aan de Haarlemmer Biesbrouck. Het aanvoerderschap is in handen overge gaan van Rinus Terlouw. In de voor hoede is Van der Tuyn opgenomen, die de Eindhovenaar Snoek vervangt. Overigens is Lenstra weer naar links verhuisd ten einde de Hermes DVS- speler op de rechtsbinnenplaats te kunnen opstellen. BEVIN NIET PESSIMISTISCH Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren bij de aan vang van het Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek van de Labourregc- riiig, een rede gehouden, waarin hij vooral drie punten besprak: de toestand in Korea, het Russische voorstel om een vier-mogendhedcnconfcrentie te houden en de verdediging van Europa. Ten aanzien van het eerste probleem gaf hij o.m. te kennen, .dat de doelstellingen van generaal MacArthur niets meer en niets minder zijn dan de doelstellingen van de Verenigde Naties. Hij vertrouwde,, dat er voor het Chinese probleem een oplossing gevonden zou kunnen worden. in gevallen, waar in zijn plannen poli tieke kwesties raakten, eerst passend overleg pleegde. Dit is geschied. Bevin achtte het thans ïevst nodig, dat de militaire toestand werd gest bi- liseerd. Vervolgens zou naar een poli tieke regeling kunnen worden gestreefd. Indien de Chinezen een algemene oor log willen vermijden en de minste te kenen tonen van bereidheid om mee te werken aan het vinden van een vreed zame regeling, zal m.i. een oplossing worden gevonden, meende de minister, die voorts zei, dat er de ernstigste be zorgdheid bestond over de wereldvrede ïoen de Noordko- reanen de wapenen niet wilden neer leggen, waren de verbonden troepen genoodzaakt de strijd voort te zet ten om vrede en orde in geheel Ko rea vestigen, zo be toogde Bevin. Het was noodzakelijk, de leiding van de operaties groten deels aan de op- porbevelhebberover te laten, mits deze BEVIN Verwachting tot Vrijdagavond: Matige tot krachtige, aan de kust harde en langs de Wadden eilanden tijdelijk stormachtige westelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Vrijdag: Zon op 8,25, onder 16.33. Maan op 23.02, onder 13.16. _|et blad van de Tsjechoslowaakse communistische partij, heel origineel .Pravda" geheten, heeft de provinciale dagbladen gelaakt wegens „gebrek aan voorzichtigheid" en „onvoorzichtige ge sprekken in openbare gelegenheden, cue een ontvreemde remigingswagen van van grote waarde zijn gebleken voor de gemeente Woonsocket kwam er be de vijanden van ons regiem". Nc-e ter van af. Nadat Bernard aan de - ech- dan zijn de arbeiders van een grote ter verteld had, -'at hij het eigenlijk llliliiililimiilililiiiililiiilliiliilllli vang vaarwel mogen zeggen. En de monteur Jophes Gordella, die aanvan kelijk wegens dronkenschap achter het stuur door de New Yorkse politie was gearresteerd, mocht ook al als vrij man huiswaarts keren, nadat hij had aan getoond, dat zijn „benevelde" toe stand te wijten was aan methyl chlo ride-dampen opgesnoven tijdens repa. ^og meer vrijlatingen: In Duitsland zullen bij wijze van Kerstgratie alle door do bezettingsrechtbanken veroor deelden van wie de straf vóór 31 Januari zou aflopen, nu reeds 't ge- fabriek in de vroegere Estlandse hoofd- gedaan had omdat hij in het leger nooit ratie van een ijskast. Over dampen stad Tallin heel wat voorzichtiger. Die by een tankafdeling geplaatst stelden Joseph Stalin candidaat voor de SpVak de rechter hem vrij. gemeenteraadsverkiezingen. Dat wordt een moeilijke zaak, want ook voor de regionale Sowjet van Moskou staat Staiin als nummer één op de can didatenlijst. Theodoor verneemt echter uit uiterst betrouwbare bron. dat de maarschalk het voorlopig bij de func ties van secretaris-generaal van de com munistische partij en voorzitter van de ministerraad zal houden. De jonge man, die met z'n meisje in een Amster dams portiek stond, ambieerde niet zulke hoge functies, doch bepleitte slechts zijn candidatijur op de ereplaais in het hart van die "jongedame. Theo door vindt dat hij een goede kans maakt; bij de pinken is hij zeker, want hoe vurig hij zijn kansen ook mocht bepleiten, de fietsendief, die van de ge legenheid gebruik wilde maken om des jonkmans rijwiel in te pikken, greep hij onmiddellijk in z'n kraag. Q De 22- jarige Amerikaanse ex-soldaat Bernard Halacy, die een ritje gemaakt had in Goede (Veiligheids)raad begint ook al duv/r te worden, Alida. gesproken: Belgische vissers verklaar den, dat het twintig jaar geleden is. dat ze een dusdanig dikke mist zagen als j.l. Maandag. Derde dampbe- richt: Twee Britse scheikundigen zijn er in geslaagd uit olie een gas te ver vaardigen dat goedkoop met gas uit steenkool vermengd kan worden. Cj Van mengen naar scheiden: de regen' yan Irak, Amir Abdoel Illah, is ge scheiden van zijn vrouw prinses Faiza- Die kan dan dus nooit meer de hoofdpersoon worden van een boek als „La femme sans passé d.i. „De vrouw zonder verleden" van Serge Grous- sard, dat te Parijs met de „Femina"- prijs werd bekroond. Geef Theo door anders maar de toekomst en daarom besluiten wij heden met de mededeling, dat de zangeres Martha Eggerth, echtgenoot van de tenor Jan Kiepura in datzelfde Parijs het leve* heeft geschonken aan een zoon. Als dat geen zanger wordt, dan weten we het niet. Het Russische voorstel, Voorts kondigde Bevin aan, dat de Westelijke drie de volgende week zul len spreken over de details van hun antwoord op het Russische voorstel, om een vier-mogendhedenconferentie te houden. De Britse regering is bereid deel te nemen aan elke goed voorberei de bespreking, die een redelijk uitzicht biedt op beëindiging van de gespannen toestand en op een duurzame vriend- schap tussen het Westen en de Sowjet unie. De verdediging van West-Europa kan alleen worden verzekerd door de nauw ste samenwerking tussen alle Atlanti sche mogendheden, meende Bevin ver der. Hij achtte het Franse voorstel voor een Europees leger niet aanvaardbaar, doch zou zich tegen de vorming van een continentaal leger niet verzetten. Engeland wil echter eerst een geïnte greerde Atlantische strijdmacht onder één opperbevel en pas daarna de vor ming van een Duits contingent. Bij het debat drong Eden, de plaats vervangende leider van de conservatie ven, aan op snelle versterking van Ko rea ten Noorden van Pjongjang. De Westelijken dienden de agende op te stellen voor de besprekingen met Rus land. Eden bleek te voelen voor de Franse voorstellen inzake een Europees leger binnen het kader van de Atlanti sche strijdmacht. De liberaal Davies pleitte voor het spoedig bijeenroepen van een viermogeudhedenbespreking. Qeneraal Kruis, de chef van de gene rale staf, heeft onlangs in Amster. dam een rede gehouden over de mili taire aspecten van West-Europa, de Russische dreiging en de opbouw van het Nederlandse leger. De generaal besprak in dat verband de moeilijk» heden, die zich voordoen bij de oplei ding en oefening van troepen in Ne derland, door het gebrek aan oefen terrein. Hij zei: „Het zou voor de tot standkoming van een sterk leger nut tig zijn, indien niet in sommige krin gen de bescherming van grasjes, sprietjes en vogeltjes belangrijker werd gevonden dan de bescherming' van het gehele land". Deze woorden zijn hier en daar mis verstaan. En tevens heeft men er zo zeer de nadruk op gelegd, dat de be langrijkheid van de rest van het be toog vervaagde. Dat is jammer. Want de woorden van generaal Kruis ver dienen bekendheid in zeer brede kring. West-Europa verkeert op het ogen blik in een gevaarlijke situatie. Let terlijk zeide de generaal, dat Europa voor-een moeilijke taak zou komen te staan, ais Rusland plotseling zjjn le gers naar het Westen zou laten op marcheren. Het zou voor de sowjets niet onmogelijk zijn, de Westkust van Europa te bereiken. Alleen een sterk West-Europa zou hen ervan kunnen weerhouden, dit avontuur te wagen. Aan het feit, dat de chef van de jenerale staf dergelijke dingen openlijk zegt, kan men de ernst van de hui dige toestand afmeten. Inderdaad heeft ons volk recreatie ruimte nodig, moet het de mogelijk heid vinden, zich in de vrije natuur te ontspannen. Anderzijds heeft ons leger oefen ruimte van node. Meestal wordt in goede harmonie tussen legerleiding en natuurbescher mers een tussenweg gevonden, waar bij de soldaat zijn oefenterrein krijgt en de vacantieganger niet te kort wordt gedaan. Soms zal een tussenweg niet moge lijk zijn. Dan moet wat het zwaarste is ook het zwaarste wegen. En dat is in dit geval: de parate militaire be scherming van ons vaderland, dus ook van zijn heidevelden, zijn bossen, zijn vennen, zijn flora en fauna. Dan zal er voor de tourist een stukje recrea tie-terrein verloren gaan. Maar enkel en alleen om te trachten, het onein dig groter en belangrijker gebied, dat wij ons vaderland noemen, veilig te stellen tegen dreigende vuisten. In dit helaas onheilspellende licht moet men de woorden van generaal Kruis zien. Niet als een aanval op onze natuurbeschermers, maar als een waarschuwingssignaal voor allen, die oren hebben om te horen. Natuurbescherming is een heel mooi ding. Maar landsbescherming is be langrijker. Zonder deze heeft natuur bescherming geen zin meer. „Denigrerend voor de natuur bescherming" De heer Van der Goes van Katers (Arb.), lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft aan de minister van Oorlog schriftelijke vragen gesteld, waarin er op wordt aangedrongen, dat de minister voorgoed een eind zal ma ken aan de voor de natuurbescherming denigrerende redevoeringen van de chef van de generale staf, mr. H. J. Kruis. Daardoor immers begeeft deze opperofficier zich op een terrein, dat het zijne niet is en wordt tegenzin te gen de landsverdediging opgewekt. Bo vendien wordt de goede verhouding tussen het departement en de georga niseerde natuurbescherming verstoord, welke verhouding reeds herhaaldelijk heeft geleid tot het vinden van voor alle partijen gunstige oplossingen in zake het beschikbaar stellen van oefen terreinen. Hoge stafofficieren en deskundigen van tien landen hebben gisteravond een tweedaagse bijeenkomst besloten waar op plannen werden goedgekeurd voor voortzetting en ontwikkeling' van de wapenproductie voor de strijdkrachten van het Atlantisch Pact. Na afloop van deze bijeenkomst van de commissie voor militaire producten en bevoorrading van het Atlantisch Pact is medegedeeld, dat de productie van" aanvullende hoeveelheden van enkele der noodzakelijkste uitrusting stukken is begonnen en dat de com missie een rapport heeft ontvangen over de gemaakte vorderingen. De commissie heeft de verdere her verdeling van bestaande voorraden van militair materiaal, de standaardisatie en productie van wapens en de militai re industriële mobilisatie overwogen. Zfj hechtte ook haar goedkeuring aan een voorstel van de militaire bevoor radingscommissie van de Westeuropese Lnie om zekere werkzaamheden van haai' sub-commissies en werkgroepen aan de Noordatlantische werkkring over te laten teneinde gespecialiseerde studies op bredere basis te verzekeren. In een Amsterdams achterbuurtje kregen een meubelmaker en een mijn. werker twist om een overjas, die ieder hunner als de zijne meende te herkennen. Het eind van het lied was, dat de meubelmaker werd neerge stoken. Hij kon echter na in een zie kenhuis verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. De mijnwerker I# later aangehouden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1