„Metamorphosis" totaal verloren Bergense verpleegster verzorgde Sukarno De schipbreuk tussen IJmuiden en Wijk aan Zee Hoge zeeën overspoelen schoorsteen Voet van de marconist afgekneld Manuscript van jeugdige Alkmaarse journalist bekroond Alkmaarse Boys heeft kans op winst Predikbeurten Elftallen voor Zondag Nieuws uit Heiloo Dr v. Hesteren over kankerbestrijding Zuster Ki f/" vertelt Zij beleefde gruwelijke dingen Indonesië 1942 DE verbindingen met het Moederland waren verbroken. In Indonesië wer den reeds voorbereidingen getroffen voor de verdediging van het eilanden rijk. EWe beschikbare kracht moest worden gemobiliseerd. WAT DE THEATERS BRENGEN HARMONIE THEATER: Gekooide meisjes CINEMA AMERICAIN: VICTORIA THEATER: HET toenmalige N ederlands-lndië capituleerde. De Jappen, duizelig van de overwinning, brulden in de verlaten straten om vertier. Ze wilden dit geluk vieren! Er werden ontspan ningslokalen voor hen ingericht en voor deze gelegenheden verzocht de Jap de medewerking van de meisjes. Er werd hun een „luxueus leven" aan geboden, ondanks het feit, dat de vrouw in de Japanse samenleving een ondergeschikte positie inneemt en de Nederlandse vrouw in Japanse ogen allerminst een „Godendochter" is. Kit ty en haar zusters hielden zich dus schuil. Maar toch trad er op een slechte dag een Japanner het huis binnen, teneinde Kitty het befaamde luxueuse bestaan aan te bieden. Kitty's antwoord, dat ze zich alleen beschik baar wilde stellen als verpleegster, deed de Godenzoon naar zijn hoofd grijpen. Hij vond het onbegrijpelijk, en.... beledigend. Ursem Ontspanningsavond Langendijk Schoorl Marktberichten ZATERDAG 2 DECEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever). Hedenmorgen omstreeks 4 uur is zoals gemeld op pagina I een Grieks vrachtsohip, de 2668 ton metende .Me tamorphosis", op ongeveer 500 meter van de N'oorderpier van IJmuiden ver gaan. De kapitein die geassisteerd werd door de IJmuidende loods M. Engel had tevoren twee keer tevergeefs ge poogd de pieren binnen te komen. Bij de derde poging moest het schip in de beukende Zuidwester zijn meerdere er kennen. Het werd voorbij de piermon- ding gestuwd en met het achterschip naar de kust aan de grond gezet. De korte verhalen van de onlangs naar Amsterdam verhuisde Alkmaar- se journalist Paul de Casparis en An- toon Coolen zijn door de jury van de prijsvraag voor 's werelds beste Korte Verhaal 1950 voor Nederland bekroond met f 1000. Bijna vijfhonderd Neder landse auteurs hebben aan deze prijs vraag meegedaan. ,,'s Werelds beste Korte Verhaal 1950" is georganiseerd door de New York Herald Tribune. Er wordt aan deelgenomen door schrijvers uit twee- en-twintig landen. Uit de acht-en-veer- tig bekroonde verhalen zal ten slotte de prijswinnaar worden gekozen voor een prijs van 5000 dollar. Het thans voor Nederland bekroon de verhaal van de 22-jarige Paul de Casparis is getiteld „De ratten komen terug". Naar de eenstemmige mening der jury is de schrijver er op voor treffelijke wijze in geslaagd een wel haast hallucinerend tijdsbeeld op te roepen door een oud, verwaarloosd museum te kiezen als strijdbeeld voor een even geheimzinnig als beklem mend gevecht. Het verhaal is van een symbolisch genre, waarbij de dreigin gen van het ogenblik worden weerge geven in een door droom- en schrik beelden verwante reeks fantastische gebeurtenissen. Het was het eerste verhaal dat De Casparis voor een prijsvraag inzond. Het bekroonde manuscript van An- toon Coolen is getiteld „Voorval in de kerk". Hierin wordt de na-oorlogse situatie uitgebeeld. Het Nederlandse taalgebied is voorts vertegenwoordigd door twee bekroonde inzendingen uit Vlaanderen van Ernest Claes „Het was lente" en Monda de Munck „De vrouw met de lamp". De reddingboot van IJmuiden, de „Neeltje Jacoba", begon kort daarna de strijd met de elementen om op de plaats van de ramp te komen. Dit werd met succes bekroond. 20 opvarenden gered. De „Neeltje Jacoba" heeft de gehele bemanning, 28 koppen o.w. twee vrou wen, en loods Engel, behouden de ha ven van IJmuiden binnengebracht. De marconist is bij de redding zwaar ge wond geraakt. Hij hing met zijn benen buiten boord toen de reddingboot tij dens het overnemen van de opvaren den tegen de scheepswand werd ge slingerd. Een voet werd afgekneld en de man brak een been. Bij aankomst in de haven is de marconist onmiddel lijk naar het St. Antonius ziekenhuis vervoerd. Veertien der opvarenden zijn in hotel „Augusta" in IJmuiden onder gebracht. De anderen zijn naar het zie kenhuis vervoerd om verschillende lichte verwondingen te laten verbin den. De „Metamorphosis", die met pyriet (zwavelijzer) van Rönnskar (Zweden) op weg was naar Amsterdam en oor spronkelijk Woensdag verwacht werd, zou reeds gebroken zijn. De reddingboot heeft lichte schade aan het voorschip opgelopen. Het eni ge, dat de bemanning heeft kunnen redden, is een kleine vergulde ingelijs te ikon, voorstellend de heilige Sint Nicolaas. Schip verloren. Voor zover hedenmorgen in de vroeg te te zien viel, was het een oude schuit, die hiermede aan het einde van zijn carrière is gekomen. De boot is gezon ken en zit zo vast als een huis in de branding. Het achterschip was in het bleke licht van de morgen duidelijk te zien. De hoge golven braken de brug en overspoelden de schoorsteen. Op 't voorschip dat nauwelijks zichtbaar was. was flauw een stomp van een mast te zien met een slingerende rode lan taarn. W(jk aan Zee was paraat. De kustwacht van Wijk aan Zee kreeg hedenmorgen kwart voor zes de melding van Radio Scheveningen door. Terstond werden de schipper en de bemanning van de ,3aron van Catten- dijke" gealarmeerd. Omstreeks half ze ven verscheen de boot, getrokken door de tractor „Zeebeer", op het strand. Aangezien de bemanning op dat ogen blik reeds in veiligheid was, behoefde de Wijk aan Zeeër reddingboot niet in zee te gaan. De directeur van de NZHRM, de heer H. Th. de Booij, die bij de kust wacht te IJmuiden het verloop van het reddingwerk volgde, sprak later zijn voldoening uit over de paraatheid van de Wijk aan Zeeër bemanning. Het gestrande schip ligt vrijwel op de plaats van de jaren geleden verga ne „Shonga", een Engels schip dat met cacaobonen was geladen. Als het weer morgen wat gunstig is, mag men verwachten, dat het in Wijk aan Zee een drukke dag zal worden P/uv/us brengt voetbalprogramma weer in gevaar Als de weergodèn de voetballers niet beter gezind worden, ziet het er naar uit dat deze competitie een langdurige geschiedenis wordt. In de Noordhollandse Voetbalbond zijn er in afdelingen van elf clubs, elftallen die slechts drie wed strijden hebben gespeeld. Ondanks het feit dat dit jaar de automatische degra datie wordt ingevoerd ziet het er dus naar uit dat het gesloten seizoen slechts een begrip zal blijken te zijn. Wat er van het voetbalprogramma morgen terecht zal komen is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Wij zullen ons overzicht echter maar maken alsof er geen vuiltje aan de lucht, in casu regenwolken, is. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Dikboom. Wo. 7.30 uur Oecumenische avondwijding. Kapelkerk, 10 uur, ds. Den Oudsten, 5 uur ds. Wesseldijk, 7 uur Jeugddienst door ds. Koolhaas. Rem. geref. gem., 10.30 uur ds. Rappoid (zangkoor). Luth. kerk (Oudegr.), 10.15 uur ds. Haan (H.A.) Doopsgez. kerk, 10.15 uur, ds. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meyenfeldt, 5 uur ds. Wierda van 's Gravenhage. Geref. kerk (art. 31 K.O.), in Waakt en Bidt, 10 uur preeklezen, 5.30 uur ds. v. d Lingen. Oud-kath. kerk, in de Luth. kerk, Oudegracht, geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Donderdagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en Rh, Ka. 7.45 uur Kr. v. Eltenweg Jeugd- «ÉSÏfe, Dl. geen bijbelkring; Do. 7.30 uur Evangelisatiesamenkomst in W. en B., evangelist Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur Heili- gingdienst, 12 uur Zondagsschool, 5 uur kindersamenkomst, 8 uur Verlossings meeting kapt. Buiterman; Do. 8 u. Bij zondere samenkomst, kapt. Hassoldt, luit. Hartjes. Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom), half elf Zon dagsschool; 5 uur godsdienstbijeen komst. Het Kruisleger: 10 uur Wy- dingsdienst, 3 uur Kindersamenkomst, 8 uur Openbare samenkomst, Wo. 8 uur Openbare samenkomst, kapt. de Haas en luit. de Winter. Ver. van spiritis ten Harmonia, Hotel de Nachtegaal, 10.30 uur de heer J. Heynis uit Wor- merveer. Verbreiding der Waarheid, Brouwerstraat 31, 10.30 uur, ds. Ruys. ALKMAAR. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg 2, 10 uur Heiligingsdienst, 3 uur Zondagsschool, 8 uur Verlossings samenkomst; Ma. 8 uur Ontspanning samenkomst; Wo. 8 uur Wijdingsdienst NIEUWE NIEDORP. Herv. gem., 10 urn- ds. Appel. Doopsgez. gem., 10 u da Franken-Liefrinck, GROET, 10 uur, ds. de Jong. EGMOND A/D HOEF, 10 uur, ds Plug. 'n Vreemd meisje De toneelgroep „Comedia" zal Woens dagavond in „Het Gulden Vlies" met een speciale opvoering van het blijspel, ,.'n Vreemd meisje" van Pierre Barillet op het toneel verschijnen. Myra Ward, die voorheen bij het Cor Ruys-gezel schap zoveel successen oogstte, vertolkt de rol van Adele. Verder werken aan het vermakelijke stuk mede Vera Bon dam, Jules Verstraete en Steye van Brandenberg. Ter gelegenheid van 't heerlijk avondje" genieten de leden van de Abonnementsseries een belang rijke reductie op de entree-prijs. De toegangsprijs is voor hen vastgesteld op 2 en f 1,50. Alcmaria dan gaat morgen met de tweede helft van de competitie begin nen en als de tweede helft zo goed wordt begonnen als de eerste helft zullen de withemden hun tweede over winning boeken. De eerste wedstrijd immers werd een overwinning op Vo- lendam. Inmiddels is er echter veel veranderd. Alcmaria liet het bij die eerste overwinning en Volendam ver loor na dat eerste wankele begin geen enkele wedstrijd meer. Het zou ons daarom sterk meevallen als Alcmaria met de volle winst naar Alkmaar te rug keerde. Aan het Alcmaria-team om ons pessimisme te logenstraffen. Na de knappe overwinning van Alk maarse Boys op Hollandia zien wij de thuiswedstrijd van de geblokten tegen GVO met meer vertrouwen tegemoet De Krommeniërs hebben echter ver schillende opmerkelijke resultaten be haald. Overwinningen op DEM, Velsen, en niet te vergeten Wijk aan Zee, zo dat deze wedstrijd zeker de nodige moeilijkheden met zich zal brengen. Ongeslagen record van HVC in gevaar. HVC gaat in Utrecht tegen UVV een zware wedstrijd tegemoet. Het onge slagen record van de Amersfoorters kon in de Domstad weieens ernstig in gevaar komen. Concurrent Stormvo gels heeft het bij het bezoek aan Scho ten aanmerkelijk gemakkelijker. Ook Elinkwijk moet oppassen. In vijf achtereenvolgende wedstrij den werd Hercules niet verslagen. De plaatselijke concurrent en kampioens- candidaat Elinkwijk kon weieens voor een verrassing komen te staan. ZFC zou Alcmaria een dienst bewijzen, dat is overigens wel waarschijnlijk ooit, door HRC klop te geven en dat AFC in Enkhuizen „bot" zal vangen ligt eveneens voor de hand. Een „Wykse" derby. Tussen Wijk aan Zee en Beverwijk wordt morgen de belangrijke wedstrijd tussen de twee plaatselijke kampioens- candidaten Kinheim en Wijk aan Zee, gespeeld, een wedstrijd waarvan de uit slag moeilijk is te voorspellen. Als Hol landia tegen Velsen eveneens een mis stap maakt zou dat de kampioenskan sen voor de Horinezen aanmerkelijk verminderen. Daar Velsen na een wan kei begin toch onverwacht een klem kansje voor de titel heeft gekregen, zal de ploeg van trainer Rootring op ster ke tegenstand kunnen rekenen. Uit de omgeving Dat de terreinen in de Overdiepo! der morgen worden afgekeurd is wei- haast zeker. Mocht dat echter niet het geval zijn, dan zal men daar van een spannende strijd tussen Randers en HSV getuige kunnen zijn. Zeevogels heeft een goede kans op twee punten daar de Rijp op bezoek komt. Van RKAFC verwachten wij morgen weereens een overwinning. De Westerwegbewoners gaan een bezoek aan Westfriezen brengen. Ook Bergen, dat dit jaar zo verrassend voor de dag komt, zal met Koedijk wel geen moeite hebben. UIT HET ZAKENLEVEN In het handelsregister werden de volgende nieuwe inschrijvingen opge nomen Edifra, Alkmaar, Joh. Vermeerstraat 40. Groothandel in stoffen en kleding in de ruimste zin, tevens agenturen- ar commissiehandel in- en export. Eige naar: L. A. Arp (H.V.) R.K. Coöp. Afzetvereniging van poot- aardappelen Heer-Hugowaard-N. W-A., Heer-Hugowaard, Middenweg 569. Han del in pootaardappelen. „Lady Charme", Alkmaar, Nieuw- poortslaan 13. Dameskappersbedrijf. Eigenaar Mw. H. van het Hot Alcmaria: Afink, Maasen en Van der Lek, Wassink, Mulder en Van Meene; Dinkelberg, Schmidt, Wie- linga, Eversteyn en De Buyzer. Alkmaarse Boys: Kramer, Metse laar en Admiraal, Blok, De Ley en A, Indri; Krul, J. Indri, Van Dok, Pater en Knip. Randers: Vethaak; Klepper en Van der Plas; Th.- Bakker, Sol en H. Bakker; Stroet, Goseling, Schot, J. Teigeler en P. Teigeler. RKAFC: Popma; Hoebe en Stam; Bieman, N. Tijm en Van Saaze; P. Tijm, De Nijs, C. Tijm, J. Tijm en Heinis. ZUSTER KITTY Sukarno was ziek. Ondanks de slechte weersomstandig heden was gisteren toch een vijftigtal leden van de Vereniging voor Platte landsvrouwen in „De Rustende Jager" te Heiloo in vergadering bijeengeko men. Na de opening deelde de voor zitster, mevr. GlijnisSchermerhorn, mede verheugd te zyn over het ver loop en de opbrengst van de onlangs gehouden handwerktentoonstelling. De opbrengst, ca. 130 gulden, was reeds gedeeltelijk naar verschillende maat schappelijke instellingen afgevloeid. Verder wekte ze de leden op, de kle- JN onze directe omgeving ontmoeten we dikwjjls mensen, die na een kort gesprek plotseling boven de gelijkvormigheid van de grote massa uitrijzen en een „figuur" worden. Hun namen komen bijna nooit in de kranten voor, nimmer werden ze officieel gehuldigd en trots en zelfgenoegzaamheid zijn hun meestal vreemd. Het zijn mensen als de helden van het verzet, onbekend en eenvoudig. Mensen als de belangeloze redder van kinderen uit een brandend huis. Eén van zulke mensen is Kitty Windrich, beter bekend als „Zuster Kitty", een 24-jarige repatriante, wier familie momenteel in Bergen aan Zee woont. In 1942 werd de leerlingen van de middelbare scholen, die het jaar daar op hun eind-examen zouden doen de gelegenheid geboden zich verdienste lijk te maken als verpleegster. Onmid dellijk gaven Kitty en vele van haar vriendinnen zich voor dit werk van barmhartigheid op. Een witte sport- jurk, een rode kruis-band en een hoofddoek maakten de meisjes tot ver pleegster De ervaring zouden de kinderen in de praktijk opdoen Zuster Kitty CR volgde een periode van zware en moeilijke arbeid voor de jeugdige verpleegstertjes. Kitty kwam dikwijls diep in de nacht huis. Het ziekenhuis, waar ze haar verpleegsters-ervaring moest opdoen, lag vijf kilometer van haar huis verwijderd. Vijf kilometer slechtsMaar dan door weer en wind, de hevige tropische regens, een enkele maal luchtalarmToen brak de oorlog uit. Kitty, toen al overal „Zuster Kitty" genoemd, kreeg haar vuurdoop. Gru welijke dingen heeft ze beleefd, ellen- REX THEATER Voor moed, beleid en rrouw ±ai van aUviiuió neooeu ue periode ïUiu '45 tot hoofdthema van hun geschrift gemaaKt. Zij gaven in grote trekken d* historische gang van zaken weer, of be- iichten slechts een onderdeel van de we reldbrand. De film „Moed, beleid en trouw" is één van die verhalen, waarin een zeer klein partje uit het grote ge heel is gelicht en in het volle licht van de schijnwerpers is geplaatst. Ze is ge worden tot een wrange, volkomen van humor gespeende aanklacht tegen wat mensen elkaar kunnen aandoen. Het gegeven is simpel: een vliegtuig dat Tokio gebombardeerd hééft, wordt gedwongen te landen en de acht vliegers vallen in handen van de vijand. Zij wor den echter niet als krijgsgevangenen be schouwd, doch als moordenaars en men brengt hen voor het „gerecht", dat in wè- zen niets met recht gemeen heeft. De vlie gers worden voor de keus gesteld te ver tellen of hun basis een vliegkampschip Is en zo ja, waar dit ligt, of te sterven. In derdaad zijn zij opgestegen van een car rier, doch zij blijven hierover zwijgen. Dat doen zij ook als ze één voor één de gruwelijkste mishandelingen moeten on dergaan, die sommigen krankzinnig en anderen lichamelijk invalide maken. zy aanvaarden de dood om hun kameraden te sparen en ze sterven met opgeheven hoofd. Twee dingen springen bij deze film in het oog: het meesterschap van de regis seur, die vrijwel alleen de cel en de rechtszaal tot décor had, doch deze ach tergrond toch tot leven wist te brengen fen de scherpe karaktertekening van de hoofdrolspelers. Een film die niet zal nalaten diepe indruk te maken. Deze week brengt het Harmonie-Theater een Franse film en wel een uitstekende. De kern van het onderwerp in deze film is het leven in een verbeteringsgesticht voor meisjes van ongeveer zestien tot twintig jaar. Maria is een meisje van ze ventien jaar dat ten onrechte verdacht van slecht gedrag, in het gesticht wordt gebracht. Zij komt er juist als de direc trice sterft en de adjunct, mademoiselle GhambJas, haar opvolgt. Deze tracht haar machtswellust bot te vieren, door zo streng mogelijk op te treden. Vooral Maria moet het ongelden, omdat het meisje een mooie, zuivere liefde voelt voor Pierre, een jonge electricien, die vast van plan is haar te bevrijden. De meisjes, waaron der tal van prachtige typen, komen na ernstige botsingen in opstand tegen Cham bias. Pierre is onderwijl bij het gesticht gekomen en als een staking onder de meisjes uitbreekt, volgen tal van span nende en boeiende scènes, waarbij Maria met Pierre vlucht. Chambles vVordt ge schorst en als de sympathieke Guèrande als plaatsvervangster optreedt, is er een voldoening gevend slot. Deze boeiende film wordt prachtig ge speeld. niet alleen door de hoofdfiguren is er Suzy Prim als Chamblas, Serge Re- gianni en Suzanne Clautier als Maria en Guèrande en Jean Davy als Pierre, maar vooral ook door de buitengewoon scherpe typen onder de meisjes uit het gesticht, die er mede voor zorgen, dat een voor treffelijk geheel wordt verkregen. Een paar interessante journaals leiden ditmaal het hoofdnummer in. „Movie Crazy" Dat F. D. L. Strengholt op het ogenblik (December 1950) een film moet uitbren gen waarin Harold Lloyd „de" ster is, spreekt boekdelen over de armoede welke er in ons land met betrekking tot goede, in ieder geval nieuwe, films bestaat. Voor de oudere generatie is Harold Lloyd een goede bekende. De jongeren zullen hoog stens zijn naam hebben gehoord en voor zover zij zich geroepen voelden nader kennis met hem te maken, zullen zij zich wel hevig teleurgesteld gevoeld hebben. Wel zijn er in „Movie Crazy" enkele grap pige situaties die een vluchtige glimlach bij de toeschouwer op de lippen brengen. Verder heeft Harold Lloyd het echter nie> kunnen brengen. Daarvoor zijn wy het tijdperk van de Amerikaanse gooi en smijtfilms te ver vooruit. De vooruit gang in de filmindustrie realiseert men zich eerst goed bij het aanschouwen van dergelijke verouderde producten en dat is misschien wel de enige verdienste van Movie Crazy. „River Lady" Onder deze naam vaart over de Missi- sippi een schip, dat wijn, whisky en dob belstenen aan boord heeft en dat plaatsen bezoekt, waar de houthakkers hun in ne gen maanden afzondering verdiende dol lars in no time plegen uit te geven. Aan het hoofd van dit drijvende speelhol staa* de beeldschone Sequin, een energieke vrouw, die haar geld belegt in houtzaag molens en met haar rijkdom de liefde van een houthakker tracht te winnen. Zij wil hem opstuwen tot een machtig man, doch Corrigan besluit zelf voor zijn toekomst te zorgen. Op dat ogenblik komt het niet slechts tot een breuk, maar verandert do liefde in haat. Een harde meedogenloze strijd tegen het hout-syndicaat van zyn ex-geliefde wordt bekroond met succes en een gelukkig huwelijk tussen Corrigan en de dochter van de eigenaar van één der laatste zelfstandige houtzaagmolens Deze technicolor, vlot verfilmd, brengt fraaie natuuropnamen en enige knappe typeringen. Daarby wordt er een behoor- Ujk partijtje gevochten en voert het ver haal tot een pakkende climax. Yvonne de Carlo, Dan Dureya, Rod Cameron en He lena Carter zijn de sterren in „River La dy". De film hors d'oeuvre bestaat uit de journaals, een zeer interessant filmpje over vreemde personen en hobbies in de Ver. Staten, een goede Hawaiian musical en een komische tekenfilm. de gezien en ondervonden, maar ze droeg alles met een opgewekt gezicht, trachtend degenen, die het nog slech ter hadden dan zij, een weinig te troosten. „Luxueus leven Naasi hei lijkenhuisje op Kitty's weigering volgden merk waardigerwijs niet de afschuwelijke wreedheden van de Kem Pei Tai (Ja panse Gestapo). En in 1945 kwam voor haar eindelijk de gelegenheid zich aan haar ideaal te geven. In September 1945, het rijk van „Dai Nippon" was juist gecapituleerd kreeg ze een aanstel ling als leerling-verpleegster in het ziekenhuis van Djokjakarta, maar een nieuw gevaar dreigde, De vrije Repu blik Indonesia deed alle Nederlan ders interneren. Kitty's familie raak te overal verzeild, maar het meisje zelf bleef tot 1946 in Djokjakarta werkzaam. Ze was daar de enige blan ke'verpleegster.Haar slaapplaats was naast het lijkenhuisje gelegen want de „Njonja totok" was een halve vluchteling Sukarno was ziek QVERAL en altijd werden Kitty in het ziekenhuis de minste karweitjes opgedragen. Op het weerloze meisie trachtten vélen een lang opgekropte haat jegens de Nederlanders te uiten, Doch toen Sukarno eens ziek was en uiteraard de beste verpleging eiste, kwam men Kitty's hulp inroepen In 1946 kreeg Kitty eindelijk na veel moeite de gelegenheid naar Nederland terug te keren. De ontmoeting met de andere familieleden vond plaats op het schip, dat..,, hen allen naar Ne derland zon brengen, zonder dat ze van elkaar wisten, dat ze op dezelfd,e boot zouden zitten. In Nederland aangekomen aarzelde Kitty niet lang en begon zich ernstig te wijden aan de studie voor het ver pleegsters-examen. Ze werd opgeleid in Noordwijkerhout, maar na enige tijd moest ze de studie afbreken. Haar on dermijnd gestel kon de inspanning niet verdragen. Ze keerde naar Bergen te rug en nu begon ze aan een schrifte lijke cursus voor dokters- en tandarts assistente. Tenslotte liet ze zich uitzenden als lid van het vrouwenkorps KNIL en kwam zodoende weer in Indonesië te recht. Ze demobiliseerde in haar „tweede vaderland". Thans is het zus ter Kitty-af, maar is ze verzorgster van een eigen gezinnetje, dankbaar voor het vele goede, dat ze heeft mogen doen, dankbaar; dat ze ondanks alles bleef wat ze was: De toegewijde en dappere Bergense Kitty. DOKTERSDIENST ON ZONDAG Morgen, Zondag 3 December, wordt de medische dienst te Bergen waarge nomen door dokter Van Gelder, tele foon K 2208—2027. ding-tentoonstelling te Alkmaar te gaan bezoeken. In de groep leden van de platte landsbeweging, die naar Amerika zal worden uitgezonden, zullen waar schijnlijk ook enige afgevaardigden uit Noord-Holland geplaatst worden. Op spontane wijze gaven verschillende leden zich op voor de verzorging van de Kerstviering-1950 op 21 December. Dr. van Hesteren uit Warmenhuizen sprak hierna over de kankerbestrijding. Hij zette op duidelijke wijze uiteen hoe de gevreesde ziekte in- en uitwendig kan worden bestreden. Spreker be treurde het feit, dat de kankerbestrij ding nog niet in het stadium van de TBC-bestrijding verkeert. Toch heeft men gedurende de afgelopen tien jaar dermate goede resultaten bereikt, dat het percentage van genezingen opliep tot 98% bij lichte gevallen. Voor de ernstige gevallen was het percentage van 352%. Dr. van Hesteren waar schuwde nadrukkelijk voor de onbe zorgdheid omtrent „normale" ziekte verschijnselen. Hardnekkige zwellingen in de mond kunnen soms een begin van kanker zijn en een bezoek aan de dok ter kan dan veel ellende besparen. De methode van doorlichting gedurende de laatste jaren, aldus spreker, is zeer zegenrijk. Hij sprak waarderende woor den over het werk van Dr. Wassink, die door zijn werk in het Anthonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam een ware voorvechter in de strijd tegen de volksvijand Kanker mag worden ge noemd. De voorzitster sloot de vergadering na het belang van de waarschuwende woorden van Dr. van Hesteren'te heb ben onderstreept. Hierna bood de bond de spreker een aardige attentie aan. Donderdagavond had een bijeenkomst plaats van „O. en O." in café de Graaf. De voorzitter, de heer M. Langereis, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer Jac. Broersen uit Hoorn. In zijn inleiding sprak deze een enkel woord over het wereldgebeuren en zeide dat het daarom eens goed is zich te concentreren op een avond als deze, waar men een paar uurtjes van de kostelijke Westfriese humor kan ge nieten. Spreker maakte daarbij de op- merking, dat sommige humoristen, zich goedkope grappen veroorloven ten koste van de plattelandsbevolking wel ke vaak tot mikpunt gekozen wordt Dat vond spreker niet serieus. Hierna declameerde de heer Broersen enkele ge dichten uit eigen werk, afgewisseld door een praatje in Westfries dialect, doorspekt met pittige humor. Om dit gedeelte van de avond te besluiten her innerde spreker aan de achter ons lig gende oorlogsjaren en kwam tot de slotsom, dat de broederlijke samen leving nog verre te zoeken is. Na de pauze heeft spreker gedichten gedeclameerd. Daarna gaf hij een ken schetsing van verschillende Westfriese schrijfsters en schrijvers. In het bijzon der stond spreker stil bij de figuur van mevrouw VisserRozendaal, voor wie hij grote bewondering had. Daarna volgde een bespreking uit eigen werk, n.l. uit het welbekende boek „Rijtuig voor" Tot slot declameerde de heer Broersen nog een tweetal gedichten, buiten het kader van Westfriesland. De gehele avond werd de spreker met grote aandacht beluisterd. Wat naar voren werd gebracht is ten zeer ste gewaardeerd. De voorzitter vond het verheugend, dat ook thans zo velen zich de moeite getroost hebben deze avond bij ie wonen. Hij bracht een woord van harte- lijken dank aan de aanwezigen en in 't bijzonder aan de heer Broersen en riep allen een tot weerziens toe. burgerlijke stand Geboren: Willy S., x. van A. E. Jans sen en M. V. Wognum. Getrouwd: W. van Keulen en H. S. Aletrino. Overleden: H. Michel, 51 jaar, wed. van H. P. Bakker. J. Romijn, 74 jaar, ge huwd met J. de Jong. D. J. Coers, 89 jaar, weduwnaar van D. C. van der Velde. DOKTERSDIENST. Gedurende dit weekend zal de dok- tersdienst voor Langedijk en St. Pan- cras worden waargenomen door *le R. M. Manjoers te Broek op Langen dijk. Tel K 2267—364. ALKMAAR, 1 Dec. 1950. Graanbeurs. Tarwe 21,50— 23,25; rogge 2830; gerst 2729,50; haver 2528; brui ne bonen f 4055; citroenbonen 35 50; witte bonen 6080; grauwe erw ten 6072; Capucijners* 5570: groene erwten 3641; Schokkers 36 43. AIKMAAR, 1 Dec. Spruiten 26—53; prei 8—13; boerekool 12—24; knolsoepgroenten 2— 19; witlof 18—44; tomaten 18—49; andijvie 7,50-26,50; sla 2-13,50; bloemkool 8-24; gele kool 5—6,80; rode kool 4—8,30; groene kool 5—6,40; bieten 6—11; worteltjes 14—25; uien 4—11; aardappelen 9; selderie 4—9; peter selie 2—5; stoofperen 12—22; appels 15—48; peren: Zwijndrechtse Wijn 12-32, Soldat 32— 61 en Doyenne du Commé 1,17; druiven 72-1,11. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 2 Dec. 6000 kg andijvie 19,10—22,60; 3000 kg uien 6,40 en grove 7—7,90; 400 kg witlof BI 34; 1500 kg bieten A 9,30; 9500 kg groene kool 5—8; 7500 kg gele kool 4,50— 5,70; 9000 kg rode kool 5-10,40; 55.000 kg Succes witte kool 4—4,30. Doorgedraaid: 1600 kg gele kool en 75 kg rode kool. NOORDERMARKTBOND, 2 Dec. - 5000 kg uien 6,30-7,70; 13.000 kg rode kool 6.30- 9,30; 1500 kg gele kool 5,60-5,70; 17.000 kg witte kool: Succes 4—4,10 en Deense 4,00 -4,70; 10.000 kg andijvie 14,70-23,60. WARMENHUIZEN, 2 Dec. - 20.700 kg rode kool 4—9,30; 4400 kg gele kool 4,70— 5,10; 9600 kg wite kool 4.20-4,40; 5500 kg andijvie 9,30—16,60. LEEUWARDEN. 1 Dec. 1950. Graanbeurs. -- Witte tarwe 22—23,65; rode tarwe 22—f 23.50; zomergeret 29—31; witte haver 2528,25; kleine groene erwten 31—40,50 per 100 kg.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3