Attlee sprak twee uur met Truman Generaal Bradley wees hem op de ernst van de situatie in Korea KoAt BeAteA VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Britse regering spreekt verklaring van Shinwell tegen Vragen over de woningnood in onze provincie Een Brits-Frans plan voor nieuwe conferentie van Grote Vier? Nederland dient plan in om de impasse te doorbreken Pjongjang vannacht gevallen? Dinsdag 5 Dec. 1950 147e Jaargang No. 285 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Beleid MacArthur conform richtlijnen der VN" [Staatslieden streven naar overeenstemming j j^TTLEE maakte de reis naar Was hington in een speciale Strato- cruiser. Hij werd bij zijn aankomst I verwelkomd door president Truman en minister Acheson. Attlee, die tus- [sen twee regenbuien in arriveerde, Benelux achter Engels- Franse standpunt Geen belangstelling Bouwvolume voor het platteland te gering Geen tweede beroep op China China's interventie op agenda der Assemblée Weerbericht Agenda zou reeds in voorbereiding zijn De vorming van een Europees leger j Bespreking intweefazen? Laatste Amerikaanse eenheden verlieten de stad Nederlandse soldaten bij Taegoe in de strijd Op 120 meter onder de grond in gevaar Bedankf voor hei geld Franse gezinnen moeten de Tonkin-delta verlaten STAAT VAN BELEG OP DE PHILIPPIJNEN Zeer zware aardbeving in Nieuw-Guinea nkomstig de logica ;d wordt door het althans aan he/ at heeft reeds S00 dit doel beschik- )g waren er Amerikaanse met de Sowjet-strijd- 1 de geallieerde 2 divisies aan het 18.' in Italië. Tegen lorlog had Canada ivisies en twee on- igades in Europa 282.000 man. de veiligheidactie 16 personen gear- acht Nederlanders, verder Indonesiërs, erde Nederlanders dredacteur van het ode, mr. J. L. A. e botsing te Tji- bendeleden gevan- i stenguns en 10 genomen. Reeds derlanders in Ban aangehouden, zo- rlanders zich in isf een dode ie gladheid van de de Rijksweg tus- otterdam onder de chillende verkeers- waarvan één met het viaduct aan laan te Delft slipte twee per- htpaar Hetwig uit die door Dr. van de dijk en De 67-jari- vigVoss geraakte de auto. Toen de ie was gelicht, ble- ïn bij mevr. H. =n. DECEMBER 7.00-24.00 KRO. - en liturgische uiting. 9.00 Nieuws, v. 9.30 Waterstanden. 30 Voor de kleuters. 0 Lichte muziek. 11.00 Gram.muziek. 12.00 iziek. 12.30 Land- en 12.33 Gram.muziek. Nieuws en katholiek 13.25 Het Metro- en solist. 14.50 de zieken. 16.30 ier is Europa: Oosten de Marshall-hulp. 18.45 Sport, „Dit is 19.00 Nieuws. 19.15 (In de pauze: emigranten in Austra- rzicht. 20.00 Nieuws, trijd Noorwegen—Ne- e man zegt er 't zijne ogramma. 21.03 Amu- hrprise". 21.35 Caba- 'raag Kinderpostzegels, liturgische kalender. 4.00 Gram.muziek. m.: 7.00-24.00 7.15 Ochtendgymnas- 9.00 Nieuws. 9.10 m.muziek. 9.30 Amu- Voor de huisvrouw, i. 11.00 Piano-voor- zieken. 12.00 Grarn.- a tuinbouwmededelin- teland. 13.00 Nieuws. zO Financieel week- entaal kwartet. 14.00 3 Gram.muziek. 15.30 en". 15.45 Voor de ting. 18.00 Nieuws. Promenade-orkest. 19.05 Kinderkoor. Groeten van milttai- Nieuws. 20.05 Radio- Nederland. 20.06 Gevarieerd V10' 22.00 uitenlands overzicht. 00 Gram.muziek. BUREAU: ADMINISTRATIE Voord-m 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAESCBI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De Britse regering heeft Maandag opnieuw in het Lagerhuis verklaard, dat generaal MacArthurs strategie in Korea in oveveenstemming is geweest met de richtlijnen van de V.N. Ernest Davies, dc onder-minister van buitenlandse zaken, weigerde commentaar te leveren op een verklaring, die de minister van defensie, Shinwell, Zondag aflegde en waarin deze zei,, dat MacArthur „verder was ge gaan dan het doel, dat, naar wij aannamen, aan de campagne in Korea was gesteld". Davies verklaarde: „Zoals de minister van Buitenlandse Zaken in het debat over het buitenlands beleid heeft verklaard, was het doel van generaal MacArthur niets meer en niets minder dan het doel van de Verenigde Naties. iiOEWEL aanvankelijk was vastgesteld, dat de eerste bijeenkomst tussen Attlee en Truman heden zou plaats hebben, werd reeds gisteravond op aandringen ,an Acheson de eerste bespreking gehouden. Enkele uren na zijn aankomst te Washington reed de Britse premier, vergezeld door de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks, de chef van de generale staf van het Imperium, Sir William Slim. I lift hoofd van de Britse militaire missie, luehtmaarscbalk Tedder en zes andere I jdriseurs naar het Witte Huis. Van Amerikaanse zijde waren op de conferentie l aanwezig president Truman, de ministers van Buitenlandse Zaken, Financiën en Defensie, Acheson, Snyder en Marshall, de adviseur voor buitenlandse zaken, lgarriman. de voorzitter van de commissie van stafchefs, generaal Bradley, de I («orziher van de Raad van Hulpbronnen, Symington en de reizende ambassadeur I Jessup. Bijna twee uur later verlieten Attlee en zijn adviseurs het Witte Huis langs een achteruitgang. In een gemeenschappelijk communiqué wordt gezegd, dat generaal Bradley op I verzoek van Truman een overzicht van de situatie in Korea heeft gegeven, ten- I einde de minister-president op de hoogte te stellen van de laatste inlichtingen liver de ernstige militaire positie der V.N.-troepen. Attlee en Truman namen de wereldtoestand in ogenschouw in het licht van de ontwikkeling in het 'ftrre Oosten. Men legde de nadruk op het verband tussen deze ontwikkeling en Ide verantwoordelijkheid der twee landen ten aanzien van Europa en de rest van I di wereld. nlJ de openhartige discussie, die daarop volgde, aldus het communi- ié, trad aan het licht, dat Truman q Attlee besloten zijn tot weder zijdse overeenstemming te geraken aanzien van de ernstig'e proble- waarvoor het Verenigd Konink- 1 rijk, de Ver. Staten en de andere lieden der Verenigde Naties zich ge- I plaatst zien. De gemeenschappelijke I gronden waarop beide landen hun [buitenlandse politiek voeren, werden [volledig onthuld". Naar verder verluidt, zou Attlee er op aangedrongen hebben, dat Ameri- niet zoveel krachten in de strijd i werpen, dat West-Europa zonder [verdediging zou blijven. In officiële spreekt men de berichten tegen, dat Attlee een brief voor Tra pan van cle Indische premier Pandit Kehroe bij zich zou hebben. Men acht het niet aannemelijk, dat t4e vertegenwoordigers van Engeland i Amerika nieuwe instructies zullen «tongen voor de opstelling van het intrard aan de Sowjetunie naar inleiding van het voorstel tot het i van een bijeenkomst op hoog [niveau over de Duitse ontwapening, ingeland, Frankrijk en Amerika zul- I len Donderdag te Parijs beginnen [met besprekingen hieromtrent. Lunch op Trumans jacht H'AN'DAAG zullen Truman en Attlee gezamenlijk de lunch gebruiken [•ar. boord van hot jacht van de presi dent ..Williamsburg", dat in de Was- Jhingtonse marinehaven ligt. Twintig ||asten zullen bij de lunch aanzitten. Onmiddellijk daarna zullen de bespre- hervat worden. Naar men [Verwacht, zullen de besprekingen tot Donderdag duren. Attlee zou daarna vertegenwoordigers van het Gemene- ontmoeten en Vrijdag op weg |naar huis Ottawa aandoen. Geen kloof [verklaarde, dat „de communisten zich ,;de moeite kunnen besparen bij hun pogingen om een wig tussen het Britse het Amerikaanse volk te drijven" 'Hit geldt volgens Attlee in het bij- zonder „nu wij in het kader van de Verenigde Naties samen in Korea |vechten". Commentaar van De Gaullc GENERAAL DE GAULLE heeft verklaard, dat „niets in de Franse [wet of in onze geschiedenis iemand [het recht geeft de Britse regering de [behartiging van de Franse belangen |toe te vertrouwen". „Bovendien, zo vervolgde De Gaulle, staar, er in het [geheel geen vitale Franse belangen i°P het spel, noch belangen van de franse Unie in Azie en Afrika". Verklaring van Van Zeeland De regeringen van Belgie, Nederland en Luxemburg hebben Frankrijk doen weten, dat haar opvattingen over de toestand in Korea en de wereld „zeer dicht staan" bij de Frans-Engelse hou ding. Dit zou aan minister-president Ple ven zijn meegedeeld voor zijn vertrek naar Londem De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zee land, heeft onmiddellijk na zijn terug keer van de besprekingen over de Marshall-hulp de leden van het Bel gische kabinet voor een officieuze bij eenkomst bijeengeroepen. Hij bracht verslag uit over zijn besprekingen met Pleven en Schuman en gaf een over zicht van de internationale situatie. lain—im:■iMiimiiHiiiinniiiiiHiHHiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiHiHniiiiiiiiiii Grotewohls invitatie In Westdultse regeringskringen werd Maandag verklaard, dat het voorstel van de Oostduitse premier, Otto Grote- vvohl, om tot vereniging van Duitsland te komen, op dezelfde manier behan deld zou worden als Grotewohl het W'estduitse beroep van October heeft beantwoord: n.l. zonder belangstelling. Engeland had op 1 October 685.300 man onder de wapenen. 433.500 hier van zijn beroepssoldaten. Instelling van burgerlijke Hoge Commissaris De grootste moeilijkheid is steeds ge bleken de wenselijkheid om een on middellijke opbouw van een Atlanti sche strijdmacht, met deelneming van Bij het afdelingsonderzoek van de provinciale begroting voor 1951 heeft het vraagstuk van de volkshuisvesting in Noord-Holland een belangrijk punt van overweging gevormd. Naar het oordeel van verschillende leden is de toewijzing Van het bouw volume voor woningbouw voor het platteland te gering. Gevraagd werd, van welk standpunt Gedeputeerde Sta ten uitgaan. Wordt rekening gehouden met de acute nood, of werkt men op de basis ener prognose van de bevol kingstoeneming? Men zal, naar 't deze leden voorkomt, er meer rekening mee Tot terugtrekking van troepen uit Korea Nadat Zondag te Lake Success be sprekingen waren gehouden met de voornaamste delegaties bij de VN, is de tegen gisteren aangekondigde vergade ring van de politieke commissie afge last. Men had een beroep willen doen op de communistische Chinezen, om zich uit Korea terug te trekken. Gezien het veto dat Rusland Donderdag tegen een resolutie van deze strekking in de Veiligheidsraad heeft uitgebracht, heeft men besloten, dit beroep achter wege te laten. De Amerikaanse delegatie is met de secretaris-generaal van de VN en de voorzitter van de Assemblee in contact getreden over inschrijving van de kwestie der „communistisch-Chinese interventie in Korea" op de agenda van de Algemene Vergadering. Deze stap zou echter niet door concrete voor stellen gevolgd worden voordat de uit slag van de besprekingen tussen Tru man en Attlee bekend zijn geworden. Cuba, Ecuador, Frankrijk, Noor wegen, Engeland en de Verenigde Sta ten hebben Maandag in een telegram aan secretaris-generaal Trygve Lie verzocht de kwestie der „interventie in Korea van de centrale volksrege ring van de Volksrepubliek China" als een dringende kwestie op de agenda van de huidige zitting der algemene vergadering te plaatsen. Op het ogenblik wordt te Ansier- "ir-Oise in Frankrijk een interna socialistische conferentie ge- tien. die gewijd is aan economische J'agstukken. Zij is bijeengeroepen "r de Comisco en duurt tot Vrijdag. Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Wisselende bewolking met plaatselijk nog enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, voorname lijk in de kustprovincies. Meest matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, in de mid dag dezelfde of iets hogere tempe raturen dan vandaag. Woensdag: Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 4.34, onder 14.17. Volgens het onafhankelijke tijdschrift „United Nations World" zouden het Franse en het Britse kabinet in het geheim een agenda voorbereiden voor een viermogendheden-conferentie in twee fasen. De eerste fase zou zijn na overeen stemming tussen de Grote Vier over de agenda, de tweede een half jaar of een jaar later. Hoge politieke bronnen in Europa zouden volgens het tijdschrift te ver staan hebben gegeven, dat de besluiten van een dergelijke conferentie „grote sen satie zouden verwekken. De Nederlandse gedeputeerde in het permanent orgaan van de Nooröatlanti- sche Raad in Londen, Jhr. van Starkenborgh, heeft uitvoering gegeven aan een reeds enige tijd geleden ontworpen Nederlands plan om de besprekingen over het Franse project voor Europese defensie-integratie, tot afsluiting te brengen. Deze besprekingen duren reeds enige weken voort, zonder dat overeenstemming werd bereikt. Duitse eenheden, te verenigen met 't plan voor een Europees leger, waarme de veel tijd en overleg gemoeid zal zijn. Het Nederlandse plan gaat uit van de feitelijke toestand, waarin Duits land thans verkeert, waarvoor specia le voorzieningen moeten worden ge troffen. Daartoe zou een burgerlijke Hoge Commissaris moeten worden be noemd, verantwoordelijk aan een raad van ministers, die tot taak heeft om een aantal nader te omschrijven be voegdheden uit te oefenen, betrekking hebbende op de troepen, die in Duits land zijn gelegerd, onverschillig of dit geallieerde dan wel Duitse troepen zijn. Zijn taak zou gaandeweg aange past moeten worden aan de vooruit gang, welke de Europese defensie-in tegratie maakt en een einde nemen, wanneer Duitsland op volkomen gelij ke voet als de andere Atlantische mo gendheden aan de geïntegreerde defen sie van West-Europa deelneemt. Het Nederlandse plan bedoelt niet in de plaakts te treden van het Franse pro ject voor een Europees leger, maar slechts om een practische regeling te treffen, die kan werken totdat de Europese samenwerking op defensie gebied meer concrete vormen heeft aangenomen. Herve Alphand, de Franse afgevaar digde, vertrok Zondag naar Parijs om aan zijn regering verslag uit te brengen. Men verwacht, dat hij een weloverwogen Frans oordeel over bet voorstel op de volgende bijeenkomst van de plaatsvervangers, die Woensdag te Londen wordt gehouden, zal uiteen zetten. Men gelooft, dat het voorstel nieuwe mogelijkheden zal openen. moeten houden, dat de intensivering van de land- en tuinbouw en de in dustrialisatie van sommige agrarische streken ook ten plattelande de woning behoefte doet toenemen. Is het college van Ged. Staten bereid er bij de rega- ring op aan te dringen, dat voor het platteland het quotum wordt verhoogd? Woningen voor gerepatrieerden. Eveneens werd er op gewezen, dat het nodig is, bij de verdeling van het bouwvolume rekening te houden met die gemeenten, waar zich vele uit In donesië repatriërenden vestigen. Deze groep, die reeds zoveel leed heeft door staan, komt practisch niet aan woon ruimte. Velen hunner moeten langdurig in kampen verblijf houden. Voor dit probleem wordt de aandacht van Gede puteerde Staten gevraagd. Verzocht wordt aandrang uit te oefenen bij de regering voor het verkrijgen van bij zondere toewijzing. Enkele, leden wezen er op, dat in het algemeen te weinig wordt gebouwd en dat het aandeel onzer provincie te ge ring is, terwijl er in de „vrije sector" le veel wordt gebouwd. Hoe groot ze vroeg men is het aantal woningzoekende gezinnen in elke gemeente van leze provincie, hoe de onderverdeling van dat aantal Id onhoudbare, urgente en andere geval len in elk dier gemeenten? Welke toe wijzing ontving elke gemeente voor 1950 en 1951? Hoeveel woningen wer den er gebouwd in de z.g. „vrije sector' in 1950 en op hoeveel wordt dit aantal voor 1951 begroot' De algemene plannen voor de eerste fase van de conferentie zouden omvat ten het sluiten van vredesverdragen met Oostenrijk, Duitsland en Japan, aanvaarding van de beslissingen van de VN ten aanzien van Korea, een zes- mogendhedenverklaring tegen hulp aan opstandelingen in Indo-China en er kenning van en samenwerking met communistisch China. In de tweede fase van de conferen tie zouden behandeld worden ontwape ning. controle op de atoomenergie en internationale economische samenwer king. Volgens het tijdschrift zou het wes ten door het aanbieden van een derge lijk algemeen plan willen proberen het initiatief van de Sowjetunie over te nemen. Communistisch China wil verte genwoordigd zijn bij onderhandelingen over een vredesverdrag met Japan. Het wenst voorts Formosa en de Pescado- reseilanden en verdedigt de Russische aanspraken op Sachalin en de Koeril- len. Volgens radio-Pakistan is Pjong jang, dc vroegere hoofdstad van Noord-Korea, in de afgelopen nacht in banden van de communisten gevallen. De laatste troepen van de VN trokken zich enige uren tevoren uit de stad te rug en bliezen de pontonbruggen over de Taedong achter zich op. Delen van de stad staan in brand. De troepen der VN hebben de opslagplaatsen aange stoken, waardoor een dichte rook over de stad hangt. Vluchtelingen banen zich worstelend een weg naar het Zuiden. Het achtste leger der Amerikanen, dal Pjongjang het laatst heeft verla ten, is naar het Zuiden afgetrokken met een nog onbekende bestemming. Allerwege wordt harde strijd geleverd Tijdens het weekeinde zijn in Enge land. Frankrijk en Marokko op ver schillende uiteenliggende plaatsen lich tende voorwerpen in de lucht waarge nomen. Overigens helemaal niets om u ongerust over te maken, want wat de een zus ziet, ziet de ander zo. liMtlilliilliililillliiüimanütiiHiitilHttillllimilinimiiuiminuiiiiiawiiiimiimmitaiiiiii de oceaangolven dusdanig te gebruikei in de plaats. De klok heeft nu in twee weken wel tien maal stilgestaan en teneinderaad zal de klokkemaker het nu weer met een stukje corset probe- ren- d meer kledingperikelen: In dat met dit toestel uitgeruste "schépen ^,hfvenJis ee" ™an' ie in het^open bij slecht weer sneller kunnen varen u r-ule-ek e-ezf dagen weelé 'eenl dUi" dan bij goed. Dat is dan met recht voor- delijk in St. Louis, waar de schilder waart„ otnrmen Michael Chomyk daverende ruzie kreeg stormen, met een museumdirecteur over de vraag of zijn nieuwste schilderij „Con- Mu we toch zo gezellig schommelen: I flictnu dwars of op z'n kop opgehangen Toen de stadsuurwerkmaker van het kadi: Omdat ze, terechtstaande wegens baar een dameshoed met voile gedragen had tot vier weken brommen veroor deeld. „Waarom mogen vrouwen dan wel een mannenbroek dragen?", vroeg hij aan de rechter. Filmster Kathe- rine Hepburn was ook al boos op de diende te worden. Ook in Hongarije Engelse plaatsje Knowle er tijdens re is een kunstconflict ontbrand. Een paratie van de kerkklok achter kwam vooraanstaand litterair criticus heeft dat de slinger 17 jaar lang aan een stut daar n.l. ter gelegenheid van de her denking van de 19e eeuwse dichter Vorosmarty de tegenwoordige Hon gaarse poëten gehekeld omdat zij „slechts over de liefde kunnen schrij ven in het kader van het vijfjarenplan". Is Theodoor het gloeiend mee eens: Niks gedaan die lange verlovingen. Neder lands koopvaardijvloot is er trouwens ook zonder vijfjarenplan weer aardig bovenop gekomen: per 1 Januari 1950 al weer 1107 schepen met in totaal 2.929.199 brt. tegenover 1153 schepen met 2.869.813 brt. op 1 Januari 1940. CJ De vooruitzichten voor de koopvaardij zijn overigens toch gunstig: Een Deen se metselaar beweert n.l. een apparaat te hebben gevonden om de kracht van corset van de kostersvrouw geschommelc had, zette hij daar een stukje staal vooi „Br komt een vriend vanavond" te hard rijden, haar bontjas verbrand de aan een kachel in de rechtszaal. „Jammer van die jas van 1000 dollar", vond de rechter. „Pardon, 5500 dollar", antwoordde boze Katherine. Q Over brandjes gesproken: In Oak Park, een plaatsje in Illinois, zich trots noemende .de middenstandshoofdstad van de we- veld", heeft een stel onverlaten ge poogd het huis van de bekende che- nieus Julian in brand te steken. Om- lat ze geen neger in hun wijk wensten, d Nee, geef Theodoor dan maar de touverneur van Indiana: Die stuurde 23 dollar, door uitgeweken Letten bij eengebracht, „voor de strijd tegen het communisme" weer retour met de bood schap het bedrag aan de kerken te schenken, omdat Christendom en niet geld het beste wapen tegen het com munisme is. tegen de snel opdringende communis ten. Deze staan reeds op 54 km ten Zuidoosten van de stad. Amerikanen en Britten dreigen voorts omsingeld te worden nabij Hagaroe. Aan de Oostkust neemt de druk op Hoeng- nam toe. De va} van deze plaats zou de volledige isolering van het tiende corps ten gevolge hebben. De luchtmacht is vooral actief ge weest boven het Tsjosinbekken, waar een Chinese troepenmacht werd aan gevallen met bommen, raketten, ben zinebommen en boordwapenen. Voorts is een aanval ondernomen op een convooi, dat naar liet Tsjosinbekken onderweg was. Er volgde een zware ontploffing. De Chinese communisten maken bij hun aanvallen in ruime mate gebruik van de nieuwste Amerikaanse wape nen. Zo hebben zij het pas ingevoerde type 8.89 cm Bazooka Dit is veroverd, toen de Amerikanen het bruggenhoofd van Poesan verdedigden. Voorts wor den wapenen gebruikt, die op de Chi nese nationalisten zijn veroverd. Het Nederlandse detachement van de strijdkrachten der VN is in een infanterie-eenheid opgenomen en be vindt zich ten Noorden van Taegoe om aan de strijd deel te nemen. Vier jonge onderzoekers uit Namen, die Zondag te Mont Godinnes in een honderd twintig meter diepe grot wa ren afgedaald, werden op hun onder aardse tocht plotseling verrast door een watermassa, die in de toegangs galerijen was doorgedrongen en hen van de buitenwereld afsloot. Een van hen slaagde er na een worsteling van uren in, uit de spelonk te geraken. Hij waarschuwde onverwijld de hulp diensten te Namen en de brandweer van Dinant. Deze wist in vele uren van harde arbeid aan het water, dat de grot was binnengestroomd, een an dere loop te geven en aldus de inge sloten jongemensen de vrijheid te her geven. Ze hadden 24 uur gevangen ge zeten en hadden een benauwde tijd achter de rug. Zij verkeerden echter in goede gezondheid. In Semarang werd iemand, die op het punt staat, naar Nieuw Zeeland te emigreren, op het postkantoor beroofd van zijn portefeuille. Hierin bevonden zich, behalve een bedrag aan geld, al zijn emigratiepapieren. Zonder deze kon hij niet ver trekken. Hij neeft toen door mid del van een advertentie in de kranten een beroep op de zak- kenroler gedaan, om hem zijn papieren terug te bezorgen. Het geld mocht hij houden des noods kon hij nog een beloning krijgen ook. Dezer dagen zijn de papieren in een gesloten enve loppe teruggezonden. Bijgevoegd was een briefje met het op schrift: „Bedankt voor het geld". Bedreiging van Hanoi neemt toe De Franse autoriteiten zullen alle ge zinnen van Franse soldaten en burgers uit de Tonkin-delta evacueren. Alleen al in de hoofdstad van Tonkin, Hanoi, vallen minstens 4000 personen onder deze maatregel. Zelfs wordt overwogen alle Europeanen, die men in Indo-China niet nodig heeft, uit de delta te evacueren. De Tonkin-delta, een rijk rijstgebied, telt bijna tien millioen bewoners. De berichten over een bedvèiging van Hanoi, een stad van 150.000 inwoners, nemen hand over hand toe. De Fransen hebben thans een verdedigingslinie ter lengte van 50 km om de stad gelegd. President Quirino heeft voor een ge zamenlijke zitting van het Philippijnse parlement de staat van beleg afgekon digd „in verband met de dreiging van een wereldoorlog en de binnenlandse onlusten". Voorts verzocht de presi dent de bevolking de anti-staatsbewe ging en de „mogelijke doch ver verwij derde invasie" onder ogen te zien en de vrede te steunen en de rijkdommen rechtvaardiger te verdelen. Volgens mededeling van de Ford ham-universiteit te New York is een „vernietigende" aardbeving geregis treerd in Nieuw-Guinea. De seismo graaf van deze universiteit registreer de Maandag om 16.46 en 16.48 uur twee hevige aardschokken op onge veer 14.000 kilometer ten Zuidwester van New York, in de omgeving var Nieuw-Guinea.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1