w Frankrijk a in Atlantis President Truman ontvangt elke dag een lawine van post De Nederlands thans zee Alle brieven worden zorgvuldig nagegaan Nog 25.000 Duitsers in de Sowjetunie? De Waal bij TieI buiien haar oevers mm:' Bevin gelast bezoek aan West-Duitsland af Nijmegen heeft hoog water Aminah tekent beroep aan P.T.T.-er verduisterde achttien mille Avonturen van Spekje en Knorrelaartje Hongarije sticht twee nieuwe ministeries Wat een klomp kan beleven B 'p A O N M Socialistische mi de Amen De Duitse brigade zondi zware wapens Belgie niet bereid tc Men blijft zoeken naa een gunstige oplossin Credietverlening onder controle Nederlandse Bank kondig nieuwe regeling af Weerbericht WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 Beledigingen en gelukwensen (Van onze correspondent te Washington) President van de Verenigde Staten te zijn heeft zijn schaduwzijden. Niet alleen vanwege het „beroepsrisico" van alle staatshoofden, zoals de laat ste Koning van Spanje, Alfons XIII, die hierin ervaring had, de voortdu rende bedreiging door aanslagen noem de; alleen al de veel ongevaarlijker plicht alle mogelijke bezoekers de hand te schudden en de daarmee ver bonden handkrampen zijn een veel- gevreesde toegift van het hoge ambt. Een andere onaangename kant is de •orrespondentie. Zodra een nieuwe president het Witte Huis betreedt, komt er een la wine van brieven over het staatshoofd neer en ook al neemt de binnenkomen de post in de loop van de tijd rustiger vormen aan, er is altijd nog genoeg Werk en hoofdbrekens aan verbonden, Want deze hele geweldige correspon dentie over alle mogelijke onderwer pen moet geordend en bewerkt wor den. De brievenpost van de Amerikaanse president wordt eerst in twee grote categorieën verdeeld: de gelukwensen en de beledigingen. In verkiezingstij den zwelt de stroom aan en men heeft statistisch vastgesteld, dat ongeveer 53 procent van de binnenkomende brie ven vriendelijk zijn en 46 procent een beledigende inhoud hebben. Geduren de de ambtsperiodes van president Roosevelt is er eens bij een campagne voor een fonds ter bestrijding van kinderverlamming een record van 150.000 brieven op één dag behaald. De president hoe hij ook heet en tot welke partij hij ook behoort dient als een welkom doelwit voor pathologische briefschrijvers in het land. Jarenlang ontving Roosevelt voortdurend brieven met de gemeen ste grofheden en obsceniteiten, die di rect ter onderzoeking aan de Geheime Dienst werden doorgegeven. Hier wordt de kwestie door deskundi gen met ervaring behandeld, die dan de nodige stappen doen en een verder onderzoek gelasten, wat gewoonlijk de taak is van de locale politie. Want zelden ontgaat een afzender aan de naspeuringen van de gewiekste ex perts van de Geheime Dienst. Toch bleef één klassiek geval, dat van de boekhouder Thoma, jarenlang onop gehelderd; deze man had de president veertig brieven geschreven met de meest beledigende en onfatsoenlijke inhoud en pas na Roosevelts dood gaf hij zich bloot. „Nu hij onder de aarde ligt is mijn taak vervuld", verklaarde de briefschrijver vol trots en betaal de, zonder een spier te vertrekken, de hem opgelegde boete van 500 dollar. „Dear president!" Vele brieven beginnen met „Dear president" en deze aanspraak is dan letterlijk bedoeld („dear betekent zo wel „waarde" als „dure"), want de brief komt van een tegenstander, die zich beroept op de verwijten van de Republikein Dewey over hel te hoge salaris van de president. In het Office of Protective Research kent men zijn pappenheimers al en weet men bij de eerste regels met wiens geesteskind men te maken heeft. De één beschul digt Truman ervan, dat hij de „Rooien te zachtzinnig behandelt", de ander verwijt hem „de vrijheid te onderdruk ken". Het is steeds de moeite waard deze schrijvers door de Geheime Dienst op de vingers te laten kijken; want soms kan men daardoor reeds een plan voor een aanslag in de kiem smoren, zoals het terroristische complot, dat bij gelegenheid van een voetbalwed strijd tussen Leger en Marine Truman uit de weg wilde ruimen. De Geheime Dienst beschikt over een goed uitgerust laboratorium. Een fluorescoop met Röntgenstralen ont breekt daarin evenmin als een toestel, dat explosieve stoffen ontdekt. Spe cialisten staan te allen tijde bereid om verdachte pakjes te openen, waarin een helse machine zou kunnen zitten. Dat zulke maatregelen niet overbodig zijn, is kort geleden bij de aanslag op de president weer gebleken. Daarom is de politie tegenwoordig voorzichti ger dan ooit, te meer daar het aantal verdachte en nader te onderzoeken brieven in de binnenkomende post steeds toeneemt De Westdultse regering heeft de na men van 933.000 Duitsers, die door de Russen zijn krijgsgevangenen gemaakt en die nog worden vermist. Tevens heeft zij de namen van 62.192 Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet unie, wier verwanten verklaarden be richt te hebben ontvangen, dat zij nog in leven zijn. De Sowjetunie verklaarde op 4 Mei dat slechts 13.546 Duitse krijgsgevange nen wegens oorlogsmisdaden en ziekte in de Sowjetunie waren achtergeble ven. De Westduitse regering verklaart gegevens te hebben, dat behalve krijgs gevangenen ook een groot aantal Duit se verplaatste personen zich nog in de Sowjetunie bevindt. Hun aantal is niet bekend, doch een officieel onderzoek betreffende twee districten in de aan Polen afgestane gebieden hebben uit gewezen, dat een kwart van de bewo ners bij het binnentrekken van het (rode leger naar het Oosten is wegge voerd. ,4 Hf Dezer dagen is de Waal bij Tiel buiten de oevers getreden, waar door de gierpont uit de vaart moest worden genomen. Ook het verkeer op de weg ondervindt ten gevolge van de overstroming veel moeilijkheden. De veerdienst Tiel Wamel wordt met een stoomboot en een motorboot, ieder met een aangekoppelde pont, onderhouden. De weg, die naar de pont loopt, staat geheel onder water. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft zijn bezoek aan West-Duitsland, dat hij het komende weekeinde zou brengen, laten verval len. Bevin moet in Londen blijven voor besprekingen met premier Attlee als die uit de Verenigde Staten terug keert. Hij hoopt het bezoek evenwel spoedig te kunnen brengen. De Waal is door de hoge waterstand bij Nijmegen bijna 400 meter breed. Het water staat van kruin tot kruin aan de dijken. De beide kaden in Nijmegen zijn overstroomd. Het auto- en wegver keer aan de kaden, tussen de Grotestraat en de Lage Markt is versperd. Het water stond daar gistermorgen bijna 1 meter hoog. De gemeente Nijmegen heeft tussen de openingen in de be schermingsmuren in de benedenstad keerkaden geplaatst om het water uit de benedenstad te weren. De Ooy, het grote, uitgestrekte wei land van Nijmegen tot ver aan de Duit se grens dat een meter of twee onder de waterspiegel van de rivier ligt, kon nog droog gehouden worden, dank zij de activiteit van het Nederlands-Duitse electrische gemaal. De raadsman van Bertha Hertogh's pleegmoeder, Aminah, heeft Dinsdag officieel beroep aangetekend tegen de uitspraak van het Hooggerechtshof te Singapore, dat Bertha onder de hoede van haar ouders stelde. Naar men verwacht zal in de ko mende dagen beroep worden aangete kend tegen de weigering van de rech ter om de uitvoering van zijn vonnis uit te stellen. Men verwacht, dat het Hof van beroep Maandag een beslis sing zal nemen over dit laatste beroep. Indien het Hof beslist, dat de uitvoe ring van het vonnis uitgesteld zal worden, zal het beroep tegen het thans uitgesproken vonnis bij de volgende zitting van het betreffende Hof (in Maart) voorkomen. Zuidamerikaanse politie contra communisten Het onafhankelijke Braziliaanse blad „O Globo" berichtte Dinsdag, dat een bijeenkomst van politiechefs uit alle Zuidamerikaanse republie ken werd overwogen voor het op stellen van plannen voor een ge coördineerde actie tegen een beweerd communistisch komplot ter „liquide ring" van verschillende Amerikaanse staatshoofden. Het blad meldde op 25 November, dat de Braziliaanse politie in het be zit was van plannen, die „een reus achtig program van duivelse omver werping in Amerika" bevatten. Samenwerking Rijkspolitie en burgemeesters geregeld Teneinde binnen de sfeer van de in terne organisatie der Rijkspolitie de waarborgen te vermeerderen, dat de Rijkspolitie haar verplichtingen jegens de burgemeesters op de juiste wijze vervult, is door de minister van Justi tie een nadere regeling vastgesteld. Op verzoek van de burgemeester wordt voortaan een gegradueerd politieamb tenaar ter beschikking gesteld, die het contact onderhoudt met betrekking tot de juiste uitvoering van de politiedienst in de gemeente waar hij is gestation- neerd. Om te bereiken, dat de burgemeesters ook op het justitiële terrein op de hoog te blijven van hetgeen in hun gemeen te voorvalt, heeft de minister van Jus titie bepaald, dat van alle door de rijkspolitie opgemaakte processen-ver baal onverwijld aan hen een afschrift moet worden gezonden. Voorts is aan de districtscommandanten der Rijks politie opgedragen op regelmatige wijze minstens eenmaal per kwartaal met de burgemeesters in hun ambtsgebied overleg te plegen nopens de uitvoering van de politiedienst in de betrokken ge meente. Zuid-Korea vraagt wapenen De Zuidkoreaanse Nationale Verga dering heeft besloten generaal Mac- Arthur wapens te verzoeken voor een millioen Zuidkoreanen, die onmiddel lijk gemobiliseerd zouden worden. VOOR f 40.000 AAN ROOKWAREN VERBRAND Dinsdagavond brak brand uit in een opslagplaats van een grossier in tabakswaren te Baarn. Naar schat ting ging voor 35 tot 40.000 gulden aan tabakswaren verloren. DIT MERK UW GARANTIE1 En gaf er niets van uit Tegen een PTT-ambtenaar met een zeer goede en lange staat van dienst is voor de Amsterdamse arrondissements rechtbank wegens fraude een gevan genisstraf geëist van 214 jaar. De 55- jarige J. A. van de P. erkende als PTT-ambtenaar in het Centraal Sta tion te Amsterdam in de afgelopen drie jaar ruim f 18.000 aan frankeer- kosten in eigen zak te hebben gesto ken en voorts voor f 1500 aan giften te hebben aangenomen van een Amster dams uitgever, voor wie hij valse kwi tanties uitschreef, zodat de uitgever aan de fabrieken, waarvoor hij bro chures moest verzenden, het schrifte lijk bewijs van de PTT kon overleg gen, dat het gevraagde aantal was ver zonden, terwijl hij er in werkelijkheid veel minder verzond. Mr. J. K. M. Mathuisen vertelde in Trouw aan zijn woord komt in de nacht. Clown Piko aangelopen En voert de bigjes 't circus uit; Ze moeten zachtjes lopen, Opdat er niemand wakker wordt! 't Is buiten stil en donker, Niets dan het licht van hun lantaarn En sterretjes-gefionker. Na 'n uurtje zijn ze bij de grens Van Apendorp gekomen; „Ssst!" fluistert Piko, „wat 'n vreemd geluid daar in de bomen". zijn pleidooi, dat de verdachte geen cent van het verduisterde geld had uit gegeven en dat een panische angst voor financiële moeilijkheden in het leven hem er toe hadden gedreven. Tegen de 52-jarige uitgever eiste mr. Feitsma wegens oplichting 1% jaar met aftrek van het voorarrest. Er zullen twee nieuwe Hongaarse ministeries worden ingesteld, die zich bezig zullen houden met de levensmid delenvoorziening en het mijnwezen. De moeilijkheden met de levensmid delenvoorziening in Hongarije zijn een gevolg van het slechte distributie-stel sel en de droogte van de afgelopen zo mer. Er heerst evenwel geen algemene schaarste. De steenkoolmijnen hebben de gestelde productie-quota bij lange na niet gehaald. Het aantal mijnwer kers is in een jaar tijds met vijf pro cent gedaald. Er wordt veel verzuimd. In sommige mijnen gaat hierdoor van tien tot vijf en twintig procent van net aantal werkuren verloren. Nehroe zou onderhandelen met Chinese communisten Naar blijkt uit geruchten, welke in Indische kringen te Londen de ronde doen, zou de Indiase premier Nehroe, die in overeenstemming met de Ver enigde Staten als officieus bemidde laar optreedt, onderhandelingen zijn begonnen met de Chinees communis: tische regering, met het doel de vij andelijkheden in Korea aan de 38ste breedtegraad te doen ophouden. Trein verpletterde trailer Dinsdagmiddag werd op een onbe waakte overweg in Barneveld-dorp 'n trailer door een goederentrein ver pletterd. De trailer was even tevoren op de overweg geslipt en kon voor- noch achteruit. De chauffeur was juist bezig met het loswerken van de auto, toen uit de richting Amersfoort de goederentrein naar Ede naderde. De trailer werd tussen een paal van het electrische net en de wagons in elkaar gedrukt en vloog in brand. De chauf feur wist zich op het laatste ogenblik nog in veiligheid te stellen. Luid klepperden de klom pen van Kees over het hob belige landweggetje. De jon gen was moe. Hij had de he le dag al gelopen! En zijn klompen? Die waren óók moe. Ze verlangden zó erg naar het rustige plekje in de schuur dat ze de stenen be gonnen te tellen. Maar al gauw raakten ze in de war en voortstappend bespra- r* ken de twee onafseheide- -Jte lijke houten vriendjes hun 31 belevenissen van die dag. Ja, ~j ze waren met Kees op de W markt geweest in de stad. Daar hadden ze wel honderd andere houten vriendjes ge zien. Maar bij al die prach tig geel gelakte en bontge schilderde klompen hadden ze zich wel geschaamd over hun grauwe kleur en grote modderkluiten. Plots schrok ken ze op. Waarom bleef Kees staan? Waren ze al thuis? Nee, thuis waren ze nog lang niet maar Kees begon ongeduldig te wor den. Hij wilde de kortste weg naar huis nemen en sprong over een sloot. Maar toeneen plons en daar dobberde een van zijn klompen in het water. Ang stig keek Kees om zich heen, greep een stok en trachtte wanhopig zijn klomp uit het water te vissen. Maar helaas, door de sterke stroom voer zijn houten makker steeds verder en verder weg. Een zaam dobberde de klomp over het water. Het roepen Als jullie alle vakjes waar een punt in staat met een potlood zwart maken, komt er een leuke tekening te voorschijn. en snikken van Kees klonk nog maar heel zacht in de verte toen hij een donker bos voor zich zag opdoemen. Angstig vroeg hij zich af of dit het einde van zijn klom pen-loopbaan zou beteke nen, toen hij bij een krom ming van het riviertje naar de walkant werd gestuurd. Zijn houten neus boorde zich in de natte aarde terwijl de kikkers verschrikt in het water doken. „Ha-ha", hoor de hij plotseling een stem. „Dat is me een verrassing! Wie had zoiets kunnen dro men!" Geen minuutje later boog zich Kabouter Klop, de kleine timmerman, over de wallekant en werd de klomp met veel gesteun op het droge getrokken. Met welgevallen bekeek Kabou- têr Klop zijn buit en knik- „Wot een heerlijk worstje Ja, dat viel een beetje hangt daar!" Dacht ons kleine muisje blij. Maar, al stond ze op haar tenen, tegen Maar dat deerde Miesje niet, Want ze kreeg een goed ideetje, Spoedig had ons kleine muisje Kijk Mies schomm'len, steeds maar hoger, Een prachtig schommeltje Hup, nog één heel harde Miesje kon er net niet bij. Ging aan 't werk, zoals je ziet. gemaakt En het, met twee grote spijkers, Aan de kastdeur vastgehaakt zet, Toen vloog 't muisje van 't plankje, „Worst ik heb je!" wat een pret. te tevreden. Van louter vreugde ging hij op zijn hoofd staan, maakte een paar malle bokkespron- gen en holde toen weg het bos in. Nog geen vijf minuten later stond hij weer hijgend en puf fend voor de verwonderde klomp die angstig naar de inhoud van de kist gluurde die de ka bouter bij zich droeg. „Als ik het niet dacht!" mompelde hij een traan wegpinkend, „nu heeft mijn laatste uur geslagen!!" Maar nee, er ge beurde iets anders. Kabouter Klop zaagde vier mooie schijven van een dikke tak en timmerde die als wielen onder de angstige klomp. Toen maakte hij een soort handvat en daarna schil derde hij alles mooi licht-blauw. „Prachtig, Prachtig!!" zong de kabouter. Hij plukte de mooiste bloemen die hij kon vinden en maakte die voorzichtig aan de klomp vast, daarna kwam er een heel klein matrasje, een dekentje, een lakentje en een kussentje in en toen bekeek 't kleine mannetje zijn werkstuk vol bewondering. „Nou, hoe vind-je je zelf?" riep hij vrolijk tot de klomp. Deze keek een beetje verle genikik geloof dat ik héél mooi ben gewor den!" mompelde hij. „Ik ik lijk wel op eeneen...!" „Op een wieg, ja, goed ge raden!!" lachte kabouter Klop. „Meer zeg ik niet, want de rest zul je zelf wel zien". Vroljjk zingend duwde het ventje de klomp het bos door. Laantje in laantje uit ging het, maar eindelijk hield hij stop voor een grote dikke boom. Behendig klau terde hij naar boven maar spoedig was hjj weer terug met moeder eekhoorn. „Nee maarü" riep deze opgewon- WOORDEN-PUZZLE Het eerste woord is BANK en er naast staat (no. 1) een bankje ge tekend. Verander nu één van de let ters en zet dat woord op het tweede rijtje, het nieuwe woord moet echter over eenkomen met de tweede tekening. Verander nu wéér een letter enz. enz. totdat je komt op rij zeven. Dit woord moet POMP zijn en, zoals jullie zien, stelt het zevende plaatje een pomp voor. Doe je best. den uit. „Nee, maar Klop, wat een prachtige wieg heb je gemaakt, wat schitterend. Wacht, ik ga de kleine di rect in zijn nieuwe bedje leggen!" Maar kabouter Klop stond verlegen te draaien. „Mevrouw!" sprak hij zacht, „mag ik dat doen, voor de eerste keer?" „Natuurlijk" lachte moeder eekhoorn en vertederd keek ze naar de kleine kabouter die héél, héél voorzichtig het schatti ge rood-bruine diertje lek ker onder de wol stopte. En de klomp?? Het was aslof hij droomde. Hij was de geluk kigste klomp van de hele wereld en hij vond het hele- maal niet erg meer dat hij in het water terecht was ge komen. Jansen was op jacht ge weest. Vriend Pietersen vroeg hem of hij wat ge schoten had. „Zeker", zei Jansen. Waarop de vriend zei: „je weitas is toch leeg?!" „Ja, maar zie jij kans daar een boswachter in te stoppen?!" BUREAU: ADMINISTRATIE Voord --1 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20. Tel 2274 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN DE Franse regering heeft Woensd. avond naar verluidt onder An rikaanse druk besloten de vo naamste punten van het Amerikaai plan voor het bewapenen van Dui gevechtsgroepen en haar opneming de Atlantische verdedigingsmacht aanvaarden. In een officieel coramu qué dat na de rumoerige vergaderi werd uitgegeven, heet het, dat c „compromisvoorstel van de heer Sp> ford" aanvaard is. De socialistisc ministers hadden zich tot het laat; ogenblik tegen het besluit verzet. H< ve Alphand. de Franse vertegenwo; diger in de Raad van plaatsvervangs van het Atlantische Pact keer Woensdagavond naar Londen ter met de machtiging om de aanbeveli gen van de plaatsvervangers betr< fende de herbewapening van We: Duitsland te ondertekenen. Volge een woordvoerder van de ministe president, heeft de Franse regerii aanzienlijke concessies gedaan om 1 herbewapening van West-Europa ni op te houden. Benelux-conti Thans is ook officieel medegedeel flat de tegen 14 December aangekoi dlgde ministerconferentie van de Ben< luxlandeh moet worden uitgesteld t< begin 1951. De voorbereidende werl zaamheden worden echter onvermii derd voortgezet. Als redenen voor d uitstel worden genoemd de besprekii gen van de ministers van buitenland; zaken, welke binnenkort te voorzie zjjn, en de uitzending van een miss! naar Washington door de OEES, waai van ook minister Stikker deel ui> maakt. Uit de commentaren van verschi lende Franstalige Belgische blade blijkt, dat men over dit uitstel alle) minst rouwig is. La Libre Belgigue van mening, dat de conferentie waai «chijnlijk voor onbepaalde tijd zi moeten worden uitgesteld, omdat e ernstige moeilijkheden gerezen zijl De Nederlandse delegatie heeft vooi De Nederlandse Bank heeft een nieu we regeling afgekondigd voor de ere dietverlening door handelsbanken ei landbouwcredietbanken. Deze kom hierop neer, dat de banken voortaan wanneer zij bij hun credietverlenin; een bepaald maximum overschrijden een beroep op de centrale bank zullei moeten doen. Als limiet is aangenomet bet gemiddelde van de stand op 30 Ju ui en 31 December 1949, waarboven 'r speling is toegestaan van tien procent Daarenboven mag 5 pet meer credieter worden verleend dan op 30 Septembei 1950 uitstonden. Deze regeling is var tijdelijke aard. De bedoeling is, zo deelde de presi dent-directeur van de Nederlands; Sank, dr. Holtrop, op een persconfe tentie mede, om controle uit te oefe ben op de hoeveelheid verleend cre- diet. Deze heeft nog allerminst uitzon derlijke afmetingen aangenomen, maai dient, daar zij een inflatoire factoi Vormt, toch onder contróle t- staan. Verwachting geldig tot Vrijdag avond. Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noord en West Vannacht in het binnenland tem peraturen om het vriespunt. Mor gen overdag temperaturen enkele graden boven nul.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6