r PELS' mm WAT DE THEATERS BRENGEN AGENDA Van der Mey overleden Nasleep van het 8-Octoberfeest OE ALKMAARSE WASSERIJ Leve de Koning HARMONIE THEATER: De goede aarde VICTORIA THEATER: Wilde Pracht CINEMA AMERICAIN: Ten Zuiden van Tahiti 9 December 1600 Gevonden voorwerpen Er dienen strenge maatregelen te worden genomen Odeon jubileert PREDIKBEURTEN DE VILEDA ZEEM DEMONSTRATIE VROOM Sc DREESMANN Schoonheid uit kleil Grote belangstelling voor j het zilveren feest van Oud Alkmaar Velsen bij Alki Belangrijke wedsti De hoofdstukken gemeentebegro Aanbesteding ondi militaire gebou ZATERDAG 9 DECEMBER 1960 George Friedrich Handel en zijn Oratorium „Messias" pEL, BEWOGEN, EEN LAAIEND VUUR, bezeten van een grote, gelovige drift is Handels Messias. Eén juichende, donderende klaroenstoot, waar van de galm nog naklinkt in onze tijd en waar wjj nög naar luisteren Eeuwen zijn vervlogen. Geslachten zijn gekomen en gegaan. Oorlogen zij ge voerd en eeuwig verloren; maar de klank van de gouden bazuin, in 1741 ten hemel gestoken, is even helder en klaar gebleven. Nög zingt zij na in onze harten. En nög luisteren wij naar die juichende klank, die ons stil doet wor den in dit wonderlijke rumoerige leven met zijn angsten en dreigingen. En mét haar klank horen wij weer de eeuwige melodie van de uiteindelijke Vrede, waarop ons leven gericht moet zijn. •4AARVAN zingt Handels „Messias in de eerste plaats. Van de vrede die zal komen. Handels vroeggestorven zuster fluis terde in haar laatste ogenblikken; „Ich weisz, dasz mein Erlöser lebet", woor den, die haar geniale broer gebruikte in die onvergetelijke aria voor een een zame vrouwenstem. Daaraan moet hij op een dier najaarsvervulde schemer avonden gedacht hebben, diep over zijn honderden beschreven bladzijden mu- ziekpapier gebogen. Maar dieper nog gebogen over zijn eigen groot, mild en kinderlijk hart, dat altijd klaar stond, anderen te helpen. Nooit heeft HSndel nagelaten, wanneer hij sprak met ko ningen en vorsten, te pleiten voor de armen en misdeelden in deze wereld. Ondanks het verzet van zijn vader, de chirurgijn die hem liever rechten liet studeren, was Handel reeds op zes tienjarige leeftijd organist en een be kend man van groot muzikaal aanzien in Halle. Toch heeft Handels vader de talenten van zijn zoon al vroeg begre pen. Want na een bezoek aan hertog Johan Adolf in Weissenfels, die de toen zevenjarige knaap orgel hoorde spelen en verrukt was over zijn spel, mocht de kleine George Friedrich de muziek beoefenen en kreeg hij les van Zachow. Deze uitstekende leraar liet hem kennis maken met de grote mees ters en stijlen van zijn tijd, die later een onuitwisbaar stempel op zijn werk drukten. Wanneer men dieper in de kunst van Handel doordringt is er maar één woord dat men kan vinden, om 't wezen van zijn muziek te benaderen. Dit woord, grootheid, is zowel op de mens als op zijn kunst van toepassing. Nooit deed deze, ook lichamelijk reusachtige man, iets in het l^lein. Soms verschijnen er twee, soms drie oratoria in één jaar! In 1743 zijn in Londen eerste uitvoe ringen van Samson, Semele, Joseph; in 1746 Judas Maccabaeus, dat grote meesterwerk, in 1747 Alexander, Josua. In totaal schreef Handel 32 oratoria, 46 opera's, een onnoemelijk aantal kerk- muziekwerken, o.a. 20 orgelconcerten, klaviermuziek, instrumentale (concerti grossi, Firework Music, Water Music). Ontzaglijk moet zijn werkdrift geweest zijn. Bewogen en vol contrasten als zijn muziek was zijn leven en karakter. Op bruisend, fel, driftig aan de ene kant, mild en vol begrip voor anderen aan de andere kant. Geen middel schroomde hij, om zijn muziek te doen klinken. Eens liet hij een reusachtige fagot van zestien voet maken voor het orkestlid Lampe! Zelfs deinsde hij niet terug om in zijn Judas Maccabaeus vuurwapenen te gebruiken. In zijn orkest, wel te verstaan! Zingen zijn zangers niet zuiver ge noeg dan werpt hij doldriftig zijn ge poederde pruik in hun gezicht. Een ge woonte die niet meer in onze tijd ge handhaafd kon blijven! Een andere maal is hij druk doende, de wereldberoemde zangeres ..Cuzzoni" het raam uit te smijten, omdat zij wei gerde de later zo beroemde aria „Falsa imagine" uit ..Ottone" te zingen. Eens wandelt hij met vrienden in 'n park waar een orkest zijn muziek uit voert. Een van zijn begeleiders laat zich ontvallen, dat hij deze soort mu ziek maar „armseliges Zeug" vindt. „In derdaad", zegt Handel doodkalm, „het pleit voor je goede smaak mijn vriend, dat je deze muziek niet goed vindt. Ik heb ze veel te snel als gelegenheids werkje moeten componeren. Tijden van roem, tijden van tegen spoed wisselden elkander af. In 1741 was er een groep personen uit de grote wereld, die het op zijn ondergang voor zien hadden. Men zorgde dat zijn con certen geen publiek trokken en huur den lieden om zijn aanplakbiljetten af te scheuren. Plotseling gaf Handel de strijd op en besloot Engeland te ver laten. De achtste April kondigde hij zijn laatste concert aan. [MERKWAARDIG, dat juist in die tijd, toen alles verloren scheen, Handel zijn Messias begon. Dit werk zou hem zijn wereldroem schenken! Het eerste deel voorspelt de komst van de Messias. Het tweede behandelt het lijden, de dood en opstanding en het derde deel de overwinning van de dood en de verlossing van de wereld door Christus. Een instrumentale sinfonia leidt het werk in. De tenor verkondigt de komst van de Messias en het koor juicht over de heerlijkheid Gods. De heidenen ech ter zullen sidderen zegt de bas, doch voor de gelovigen is troost. Alt en koor zingen het prachtig neigende motief in D gr.: „O du, die Wonne". si ZIJCS-2ACM WASWATER! y WESTERWEG bij de v. d. Woudestraat Koningen zullen hun kronen weg werpen en de herders komen om net kind te aanbidden. De bas verheerlijkt het licht dat zal schijnen in de duister nis en sopraan en koor jubelen: Ons is een kind geboren. De Engel des Heren zegt: Vrees niet, want ik verkondig U grote blijdschap" en de hemelse heir- scharen zingen het koninklijke „Ere zij God!" Met „Zijn juk is zacht en licht Zijn last" eindigt het eerste deel In het tweede deel zingen de koren het innig beschouwende, visionaire „Sieh, das ist Gottes Lamm", in g. kl. en het van mededogen vervulde „Wahr- lich, er trug unsre Qual und ward ver- wundet um unsre Sünde. De Eeuwige werpt op Hem ons aller misdaden". De sopraan zinspeelt op Christus' herrij zenis waarop het koor de zegezang „Hoch tut euch auf" inzet. Sopraan en koor zingen van de lieflijkheid der he melse boodschappers. Met dit Evange lie van de Vrede veroverde Handel de hele wereld. Fel en toornig roept de bas „Warum entbrennen die Heiden und toben in Zorn?", wild door het orkest omspeeld. En dan komt aan het einde het wereldberoemde „Halleluja". eveneens in D gr. t. met de felle pan kenslagen. Het derde deel verhaalt van dood en zegepraal en begint met de mooiste aria uit het hele werk, „Ich weisz, dasz mein Erlöser lebet". Prachtig worden in het volgende koor de tegenstellingen van aardse dood en hemelse zegepraal uitgebeeld in sterk wisselende tempi. Men lette op de stijgende melodische lijn bij „So kam durch einen die Auf- erstehung". Een analoog geval van een dergelijk prachtig stijgend motief komen wij te gen in de „Debora", waar het is, alsof de klank zich in de wolken verliest. In de volgende aria zingt de bas hoe ba zuingeschal de doden zal opwekken. Tot slot van het hele werk zingt dan het koor het innig vrome en wijze „Würdig ist das Lamm" met de fuga „Alle Gewalt und Ehre" met het trots omhoogstijgende motief op het woord „thront". Het geniale Amen sluit het weergaloze meesterwerk af. MACHTIG juicht dit werk om de Messias die komen zal. Teer soms als er sprake is van de herders die de blijde boodschap brengen. Treurend en innig droevig als wij stilstaan bij Je zus' lijden, toornig soms en heftig als de ongelovigheid der heidenen wordt bezongen. Daar is het, of een grimmige duistere wind door het werk waait. Maar uiteindelijk komt dan de verlos sing in wi.idse fuga's voor het koor en innige aria's van de soli. Daar dóór en daar overhéén, als in een ontzaglijke boog. klinkt die on wereldse klaroenstoot, die zingt van het oneindige verlangen, die onstilbare weemoed die in ons allen leeft, naar eindelijke vrede hier op aarde. HERMAN ZAAL W, bij stellen ons voor onze cliënten reeds nu de gelegenheid te bieden hun garderobe tegen sterk gereduceerde prijzen voor de komende feest dagen aan te vullen WORM's exclusieve collectie Mantels en Japonnen in uitstekende kwaliteit biedt U een mooie keuze DEZE VERKOOP REEDS v.a. MAANDAG 11 DEC. REX THEATER Het Rex Theater presenteert deze week een „lichtverteerbaar programma", dat velen in de donkere dagen voor Kerstmi* enige uren van aangename ontspanning zal brengen. Het begint al met een uitzon- deVlijk goede tekenfilm, welke een prima ouverture vormt voor de hoofdfilm „Leve de Koning". Maurice Chevalier, compleet met onderlip en glimlach, is de koning die op ietwat onkoninklijke wijze door het leven schrijdt. De gehele opzet van de film is echter onwezenlijk. De manier waarop kamerleden tot minister worden benoemd, de manier waarop een kamerlid zich eerst door zijn minnares en later door zijn vrouw laat bedriegen en de manier waarop belangrijke regeringsbesluiten worden genomen, is al heel ongewoon. Maar Marc-Gilbert Sauvajon heeft met zijn filmcomedie niets anders bedoeld. Hij heeft slechts een parodie van al deze zaken willeïi geven. Het enige wat hij serieus heeft behandeld daar is hij dan ook een Fransman voor is de liefde, zoals de Fransman ze ziet. Van deze rol prent blijft niets hangen, maar het is een gezellige film, waarbij men de beslom meringen van alle dag kan vergeten en dat is iets wat men niet van alle films van deze tijd kan zeggen. In het kader van de vertoning van re prises van grote filmproducten uit de vooroorlogse periode mocht een werk als „De Goede Aarde" niet ontbreken. Niet telkenjare slaagt een Amerikaanse film maatschappij er op zo'n voorireffelijke wijze in een roman van wereldvermaard heid te verwerken tot een film, welke het succes van het boek naar de kroon steekt. Dank zij een meesterlijke regie en prachtige creaties van Luise Rainer en Paul Muni, die met de vertolking van O Lan en Wang Lung vermoedelijk de beste rollen varv hun filmloopbaan ver vulden, is een film geschapen, welke zo men niervan in de nog jonge cinema tografie mag spreken t0t de klassieke werken behoort. De wereldoorlog en de jongste revolu tie in het Rijk van het Midden vermogen geen afbreuk te doen aan de sfeervolle verfilming van een periode uit de rijke Chinese geschiedenis, waarin hongersnood en naamloze ellende onder het volk net doodvonnis van de keizerlijke dynastie tekenden. Pearl Bucks verhaal van de boer Wang Lung, die tot welstand komt en van zijn grond vervreemdt om na vele teleurstellingen terug te keren tot de goed aarde, is voldoende bekend. Het ont roerende spel van Luise Rainer is één van de vele redenen, dat men deze vooroor logse film voor de tweede maal gaat zien. Het bijzonder gesloten werelddeel Afri ka, dat daar als geweldig massief land ligt tussen Atlantische en Indische Oceaan, verbergt nog vele geheimen uit het leven der bevolking en dat der wilde dieren Een gekleurde opname van tal van inte ressante bijzonderheden uit „het zwarte werelddeel" biedt de film „Wilde Pracht". negerstammen, als dat van leeuwen, gi raffen, nijlpaarden, neushoorns, olifanten, enz., wordt in gekleurde taferelen gepro jecteerd op bijzondere wijze. En men zal veel zien waarvan men zeker nog geen voorstelling hadl Het is daardoor een leerzame en zelfs avontuurlijke film ge worden. Het hoofdnummer wordt ingeleid door een uitgebreid voorprogramma, waarvan allereerst de beide journaals vele interes sante opnamen brengen (Hollands We reldnieuws). Maar ook de tekenfilms, de natuuropnamen van Brazilië en een goede muzikale film zijn de aandacht ten volle waard en zo kan terecht van een pro gramma vol afwisseling worden gespro ken. Er bestaat niet alleen een visserslatijn, want ook zeelui kunnen liegen of het gedrukt staat. Eén van de verhalen die zo'n fantast dan wel eens ten beste geeft is, dat hij op een eiland vol mooi« meisjes gestrand is waar het goud en de parels maar voor het oprapen lagen en daar in verloop van tijd met de beeld schone dochter van de radjah getrouwd is. Zoiets gebeurt in werkelijkheid niet, maar op de film is alles mogelijk. Daar zou men zelfs luilekkerland kunnen uit beelden. Trouwens, het eiland waarop hier drie trouwe kamaraden stranden, die tezamen op zoek naar parels zijn, biedt alles wat een zeeman maar kan begeren. Er zijn nog veel meer mooie meisjes dan de dochter van de radjah (Maria Mon- tez), er is eten en drinken in overvloed en men is er niet karig met het geven van feesten, waarbij de gehele stam met muziek en dans in actie komt. Dat is ei genlijk alleen al voldoende om er een aardige film van te maken, maar er is bovendien rijkelijk voor de nodige humor gezorgd, door van de kameraden drie grote dwazen te maken, zodat al hun zonderlinge avonturen de toeschouwen doen schateren van het lachen. Een fan tastische geschiedenis vol grollen en grap pen, die zich afspeelt tegen een décor van cocospalmen en rotsen, van statige krij gers, luipaarden en schone maagden in de bloemenpracht van een eiland in de Pacific, wat kan men voor zijn entrée- geld nog meer verlangen? Dat. vooral de licht-ontvankelijke jeugd hiervan genoten heeft, was gisteren trouwens duidelijk te constateren. Van het voorprogramma vermelden wij in het bijzonder een alleraardigste film over het dresseren van honden. PAST OP DE KONIJNEN In de afgelopen nacht hebben on verlaten getracht de konijnenhokken van een inwoner, die deze dieren met zorg voor het a.s. kerstmaal vet mestte, open te breken. Hun toeleg mislukte, doch de politie waarschuwt de bezitters van deze langoren de ko nijnenhokken goed gesloten te houden. Het is slecht vetmesten voor een an dermans kerstmaal Zowel het eigenaardige leven van diverse houden. SPREEKUREN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS De burgemeester en de wethouders zijn verhinderd op Maandag 11 Decem ber a.s. hun wekelijks spreekuur te (Ontleend aan onze Advertentie-nrtïriek) ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Wilde Pracht (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Leve de koning (18 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur; De goede aarde (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: Ten Zuiden van Tahiti (14 jaar). Wapen van Heemskerk: 8 u„ St. Ni- colaasbal van dansinstituut Arendsen. Gulden Vlies, 8 uur: Toneelvereni ging „Voorwaarts" met „Haar andere man". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Valks Lunchroom, 10 uur: Vrijden kersver. „Dg. Dageraad". MAANDAG Victoria Theater, 8 uur: Wilde Pracht (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Leve de koning (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De goede aarde (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Ten Zuiden van Tahiti (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Haagse Comedie met „De fluwelen handschoen". ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 10 December zal de apotheek van de beer B. H, J. Schouten, Emma- straat 47 voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 10 December zijn beschikbaar de huisartsen dr, Jb. Maats, Steynstraat 1 (telef. 2387) en dr. J. F. Nijman, Oude gracht 293 (telef. 2892). Vandaag is het 350 jaar geleden, dat onze grote stadgenoot Van der Amei- de, beter bekend als Van der Mey, te Alkmaar overleed en in de Noorder gang van de Grote Kerk werd begra ven. Van der Mey is de stadstimmer man, die in 1572, toen de nood in de stad door het beleg van de Spaanse troepen bijna te hoog werd, een brief van de vesting naar Sonoy in Scha- gen bracht. In Alkmaar „vonden sy het goed om aen Sonoy te schryven en hém van de sterke aanvallen van den vyand ende swakheit en gebrek van de stad te verwittigen, en voorts om een spoedig ontzet aen te houden, voornaementlijk, dat de sluysen ge opend mogten worden, om het waeter over het land te brengen". In zijn polsstok verborg de stadstim merman de brief, die de aanleiding werd tot de opheffing van het beleg van Alkmaar, en bracht hem dwars door de vijandelijke linies naar Scha- gen. Op de terugweg met een ant woord van Sonoy, werd Van der Mey gevangen genomen, waarbij hij de brie ven wegwierp. Toen de Spanjaarden deze vonden en lazen over het plan de dijken te doorsteken besloten ze het beleg' te beëindigen. Tal van bijzonderheden uit het le ven van Van der Mey publiceerden wij bij de viering van „Alkmaar Ontzet". Frederik Vrij, uit de Brabantsche Vennen, kon nog maar niet aan het huwelijk wennen. Zijn vrouw zei toen: bestel Citroen, want langzaamaan leert zij haar Fritsje wel kennen De volgende voorwerpen zijn in het tijd vak van 30 November tot en met 6 De cember gevonden en zijn iedere werkdag, behalve Zaterdags, van 17 tot 18 uur te bevragen aan het bureau van politie. Een want, bordeaurood; een zakmes; een koperen gewicht, 500 gram; een witte wollen want; een jongenspet, blauw; een herenhandschoen, linker; een armband, 5 schakels, Parijs; een ceintuur, rose stof; gymnastiekschoenen, zwart (L.P.); een ceintuur, bruin; een kinderwantje, bruin gele banden; een blauwe cape; een cein tuur, bruin; een kinderportemonnaie; een doos met knikkers; een zilveren ringetje met blauwe steen; een kindermuts; een huissleutel; een dameshandschoen, grijs; een alpino, blauw; een padvindersriem met portemonnaie; een hondenhalsband no. 884; een vulpen, blauw; een wollen grijze want; een pijp; een grote wollen handschoen; beige capuchon; een heren handschoen; een kinderwant, rood-wit; een rode hoofddoek. Voorts zijn aan het bureau van politie de adressen verkrijgbaar van de vinders van de volgende voorwerpen: Een Ierse setter; een geldsbedrag; een rol papier; een vulpen, zwart; een geruite herenshawl; een portemonnaie met in houd; idem; een vulpotlood in etui; een bruine portemonnaie; een tabakszak met geldsbedrag; een paar zilveren oorbellen; een hond (Airdelterrier); een bruine da mestas met inhoud; een damespolshorloge (doublé); een portemonnaie met inhoud; een koperen passer; een paar kinderwan ten, blauw met rood; een ballpoint met potlood; een bril in étui; een pakje met twee schriften; een sleutelbos; een vul potlood met kwast; een bankbiljet van 100; een militaire baret (zwart); een rood damesétui met inhoud; een muntbil jet; een lederen dameshandtas; een lede ren handschoen (grijs); een pakje bad handdoeken en Sokken; een want (smyr- nawol); een zilveren casette; een vulpen (zwart); een gouden ring met rode steen: een armbandje (zilver); een metalen zak mes; spaarboekjes t.n.v. B. de Graaf; een vulpen; een motorhandschoen; een porte monnaie met inhoud; een motorhand schoen (zwart); een zilveren rozenkrans: een zaag; een Swan vulpen (zwart); een brief met geldswaarde; een handschoen (groen); een kinderbaret, licht blauw; een taai-pop. Reeds geruime tijd geleden schreven wij over de minderwaardige wijze waarop sommige, meest jeugdige stadgenoten hebben gemeend het 8- OctoberfeCst te moeten vieren. Op de zeer drukke kermisterreinen en in de Langestraat werden door de jongens voetzoekers ontstoken en lukraak over straat gegooid. Het is vroeger voorge komen dat een dergelijk projectiel in een kinderwagen belandde en op 9 October van dit jaar werd een negen tienjarige jongen uit Haarlem, die ge keurd moest worden voor de militaire dienst, het slachtoffer. De voetzoeker spatte vlak voor zjjn bril uiteen en het glas drong in zijn enige goede oog. Dezer dagen heeft de vader van de jongen een brief aan de secretaris penningmeester van de afdeling Alk maar van het Rode Kruis, de heer J. H. Nijhuis, geschreven, waarin hij het Rode Kruis dankte voor de verleende hulp. Uit het schrijven bleek, dat de jongen de avond van de negende Octo ber in een Haarlems ziekenhuis moest worden opgenomen. Hij moest daar enige weken verblijven en kreeg in die tijd negen-en-zestig peniciline- inspuitingen. Op I November kon de jongen zijn colleges weer hervatten, doch reeds enkele dagen later moest hij opnieuw worden opgenomen en ditmaal was operatief ingrijpen nood zakelijk. De moeilijke operatie slaag de gelukkig goed, dpch thans blijkt dat de sterkte van het goede oog van de jongen is teruggelopen van min anderhalf tot min vier-en-een-half en het zieke oog kwam van min twee op min drie-en-een-half. Ook de kosten die aan de behandeling verbonden waren, baren de ouders grote zorg. Wij hebben gemeend enige passages uit de brief van de vader te moeten overnemen, opdat de dader, die nooit is gevonden, even ls zijn vrienden die zich ook met dergelijk „speeltuig" vermaakten, weten wat de gevolgen van hun baldadigheid zijn geweest. Het is verboden aan personen bene den achttien jaar voetzoekers te Op 6 Januari herdenkt het Alkmaar- se Operette Gezelschap „Odeon" zün eerste lustrum en het is naar aanlei ding hiervan, dat wij na afloop van een repetitie-avond eens een praatje gingen maken met het bestuur. Vijf jaar geleden stak een aantal zeer enthousiaste operetteliefhebbers de hoofden bij elkaar en besloot om naast de twee reeds bestaande operette verenigingen een derde op te richten. Begonnen werd met de operette „De Vogelkoopman". Van het slagen van deze operette hing het verdere bestaan van de nieuwe vereniging af. Finan cieel was deze operette een ware debacle, maar het enthousiasme van het publiek kende schier geen gren zen. De naam was daarmee gevestigd Dat het financiële resultaat zo droevig was, lag hoofdzakelijk aan het weer. Na de le uitvoering had het gesneeuwd en gestormd, zo hevig, dat Alkmaai totaal van de omliggende gemeenten geïsoleerd was met het gevolg, dat de tweede volgende uitvoeringen door het steeds slechter wordende weer niet voor de helft bezet waren. Dat was niet mooi, maar er bestaat een spreek woord, dat zegt. dat alle begin moei lijk is. Odeon liet zich hierdoor dan ook allerminst intimideren en ver overde het daarop volgende jaar let terlijk en figuurlijk in één slag geheel operette-lievend Alkmaar met de op voering van de „Zigeunerbaron", Vier avonden was de zaal totaal uitver kocht! Daarna volgden nog met niet minder succes de „Klokken van Cor- neville en „Walsdroom". Thans, ter gelegenheid van het le lustrum, zal Odeon de liefhebbers een operette pre senteren, die alle voorgaande in de schaduw zal zetten, n.l. de bekende komische en melodieuse operette ,,'n 't Witte Paard". Wij twijfelen er niet aan of Odeon heeft hiermede een gelukkige keuze gemaakt. ALKMAAR, Luth. kerk (Oudegracht), 10.15 uur ds. Steenbeek van Zaandam (Doop). Leger des Heils, Limmer- hoek, (William Booth), 10 uur Ad- ventsamenkomst, 8 uur Verlossingssa menkomst. kapt. Hassoldt. luit. Hart jes, 12 uur Zondagsschool, 5 uur Kin dersamenkomst, de heer v. d. Wal. Do 8 uur Adventssamenkomst, kapt. Has soldt, luit. Hartjes. Kruisleger, Hekelstraat 9, 10 uur Wii- dingsdienst, 3 uur Kindersamenkomst. 8 uur Openbare samenkomst, kapt. de Haas. Wo. 8 uur Openbare samen komst. luit. de Winter. BERGEN, Rehoboth, 10.30 uur ds. Roskam-Abbink van Utrecht in ver band met ziekte van ds. Bremer. 7 uur n.m. ds. den Oudsten van Alkmaar (H. A.) NIEUWE NIEDORP, 10 uur ds. Ap pel, Doopsgez. gem., 10 uur da. Fran kenLiefrinck. OUDKARSPEL. 7 uur ds. Appel. ZUIDSCHARWOUDE. 10 uur de heer Korndorffer. „KERK EN VREDE". Evenals dit andere jaren het geval was doet de afd. Alkmaar van de geloofs gemeenschap Kerk en Vrede ook thans een oproep tot het bijwonen van de openbare Adventsbijeenkomst (zie aan kondiging elders in dit blad). FAILLISSEMENT 2. Z. M. W. Janssen en haar echtge noot Jan Z. Stap. wonende te Alkmaar. St. Annastraat 63. Beroep: houders van een cafetaria. Rechter-commissaris was mr. C. M. J. Nolet. Curator: mr. H Schuurman te Alkmaar. verkopen, doch het zijn in de rs juist de jongens van achttien en nt gentien jaar die zich aan dergeliiv" onverantwoordelijke gooipartijen schub I dig maken. Zij zijn bovendien in over! I treding, daar het ontsteken van voet! I zoekers op de openbare weg verbo. f den is. Nu Oudejaarsavond nadert en hela*! gevreesd moet worden dat opnieuw I dergelijke projectielen in handen zul.l len komen van personen die geen ver.l antwoordelijkheidsgevoel hebben, „I het goed op strenge maatregelen, n.1 nodig op een algeheel verkoopverbod, I aan te dringen. Ook de politie is voi.l komen van de ernst van dit vraagstal doordrongen en wij mogen aannemer! dat zij alles in het werk zal stelle! om ongelukken als deze, onmogelijk I te maken. H wat in Uw huishouding 1 ontbreekt jj Duizenden Nederlandse §j huisvrouwen zijn er ver- rukt over en ook U zult 1 het zijn na de 1 gezien te hebben, die 1 Maandagmiddag a.s. op 1 onze Parterre begint. Werkelij kAfdroogwerk wordt nu kinderwerk - ALKMAAR.^ j De winkelétalages zijn reeds in tf| teken van het Kerstfeest komen staan. Verschillende winkels hebbel de befaamde jaarlijkse „Kerstopstdl ling" in de étalage. Een dikwijls kakt! bonte groep personen, soms een getril „klassieke" verzameling, die dan „41 Kerstgroep" vormt. Een factuur ziet e| dan zo uit: „12 kindjes, 12 Maria's Dat is de geest van de tijd. En tal zal elk gezin liever kaarsjes brandei bij het simpele stalletje, dat een kirj op school maakte. Want in helgeel een kinderhand vormde ligt meel schoonheid dan in welk fabriekspiol duet ook, omdat een kind uit dran|| uit liefde, schept. Deze gedachten bezielden ons, tal we de Kerstgroep bekeken, die eel broeder van een der Alkmaarse Kül scholen heeft vervaardigd en wellf momenteel in de étalage van de Groothuizen op de Platte Stenenbrtl is opgesteld. De broeder heeft -I Kerstlegende levend gemaakt in grijze eenvoudige boetseerklei. Syw-| lolisch, want in klei ligt de echthei'f de stoerheid en soberheid van 'f scheppende kunst: „Hij nam aarde. De vervaardiger van de Kerstgro* is een amateur op dit gebied. Maar k| heeft vormenzin en de drang iets #1 maken, wat over zijn eigen ontroer:'!! vertelt. En zo vervaardigde hij des| groep, waarom kunstenaars van misschien zullen lachen, maar waai'l voor wij in bewondering kunnen l)' l ven staan, de devotie, de rijkdom liefde delend van degeen, die maakte. En dan zouden we wensK| dat de kleurboeken, waarmee men 1 kinderen telkenmale verrast, eens aotJ den worden vervangen door een schenk in de vorm van een stuk b< seerklei en een eenvoudig voorbel denboekje. Omdat in de klei zovl mogelijkheden verborgen liggen. 0'\ dat het vormen uit grijze klei de wa£| lijk scheppende kunst is. Wij berichtten reeds, dat de vere'!| ging „Oud Alkmaar" haar zilveren-'"J bileum op 12 dezer o.a. zal vieren het aanrichten van een oud-Holla' koffietafel, gevolgd door een thé-sa'-jl afgewisseld door voordrachten. wij vernemen bedraagt het aantal nemers pl.m. tweehonderd. Het bes'1"' heeft gedwongen door plaatsgeb1 besloten niet alleen geen nieuwe meldingen meer te aanvaarden zelf 3 een aantal deelnemers afbel11; te zenden, omdat zij zich te laat heb aangemeld. veertien dagen gleden heef maarse boys kans gezien om I n eigen veld klop te geven. H ^Uesziens gerechtvaardigd om onderstellen dat Velsen, nu de ten op eigen terrein spelen, n „rüespunten de Kaasstad zal De gewijzigde opstelling blijkl bevallen en als de Boys op de weg voortgaan zullen zij no eervolle plaats kunnen eindig maria en RKAFC hebben een Randers daarentegen gaat eer brengen bij het sterke WW. Daar de protestcommissie d gen besliste dat het protest va denschaar, ingediend na de - tegen Stormvogels, zou worde wezen, zijn de IJmuidenaren derde plaats op de ranglijst PVC heeft nu drie verliespun der dan zijn naaste concurreni ploeg uit Amersfoort morgen geslagen record kan handhave bezoek aan WA zal het de cc ten niet meevallen om nog aa op de eerste plaats in 2 A te In 2B worden slechts twee wc gespeeld. Hoewel Alcmaria n hoort tot een van de vier plc morgen in het veld komen, h withemden het grootste belar uitslagen. Zowel Watergraafs: AFC, komen in het veld en v de ernstigste kampioenscandid deze afdeling. AFC brengt ee aan Elinckwijk en Watergi trekt naar Volendam. Overv voor de gastheren zal Alcm; meest welkom zijn. Is echter I 1 overgestelde waar, dan wordt om de rode lantaarn over te merkelijk kleiner. Hollandia zal, wil het zijn ken op de titel handhaven, moeten winnen. Dat Kinhein vedtrijd tegen GVO tot een g zal brengen lijkt wel waarsch Bij het hoofdstuk Maatsi steun en voorzorg wordt opgei het door de gemeente te dekk van het Centraal Ziekenhuis f draagt, wat nog verhoogd zal i pl.m. f 22.000 als gevolg van d ning van de tweede 5 pet. loon; B. en W. zijn met de commi buitengemeenten tot overeenste: komen over een voor te slellei der bijdragen van die gemeen exploitatietekort. Deze zullen ii waarin de noodvoorziening vo< meentefinanciën van toepassing tekort boven f 209.940 supplerer reeds eerder toegezegde bij dra i totaal f 37.865.14 naar verhoudi: aantal verpleegdagen en even in een gunstig beloop van het tekort beneden genoemd bedra jaren daarna zal een andere r« den waarvoor t.z.t. een voorste! wachten. De ondersteuningsuitgaven schappelijk Hulpbetoon gaan ir lijn. Er zijn meer ondersteund de steunnormen in 1950 twe< aangepast aan de dit jaar opg< hoging van de kosten van 1< houd. Ook de verplegingskosten in en dergelijke inrichtihgen welï deel der uitgaven vormen s waaraan voor wat de geest' treft de voortgezete vermin provinciale bijdragen mede de begroting van M. M. kan dan met een gemeentelijke sub 603.500 sluitend worden gema indienen der begroting is rr dat de uitgaven nog f 20.000 I worden, waarop ih de begroti gerekend. De bijzondere gezinszorg schappelijk gesteunden waa maatschappelijke werksters en zorgsters belast zijn oefent eer ve werking uit en zal in later aantal steungevallen vermindf De normale gezinsverzorging sche indicatie wordt behartigc Kruisverenigingen waartoe c subsidies zijn geraamd. De Volkscredietbank is voor vermogenden een onmisbare i verkrijgen van crediet voor bij gaven. In totaal zijn thans cr< strekt tot een bedrag van pl.ir Daar dit voorzichtig geschiec varingen inzake terugbetalin gend zijn zal de gemeente w inbare posten gevrijwaard blij Door toeneming van het aa zoekenden zijn er hogere rar sociale hulpverlening bij we: In 1950 werd aangevangen r rijkssubsidie uitgevoerde soc voorziening voor Landarbeide: In deze begroting ramingen w nomen. B. en W. stimuleren c zo veel mogelijk weer arbeide beidsproces op te nemen. De begroting van „De so< plaats" vergt een gem. bij dn leiding met een hoger gesalari hioet worden versterkt. Bii het voorbereidend onderzoek i gelijkheid van een tehuis var dagen beëindigd. Binnen afz komt hierover een prae-advie, Vanwege de genie is Haarlem aanbesteed hei onderhoud van militaire gi werken te Alkmaar, Heil gen. Ingeschreven werd a Sietsma, Bergen ƒ16.550.- stra, De Rijp 16.890.— Oudorp ƒ17.650.—; A. maar ƒ17.900.—; W. Bi maar ƒ17.903.—; J. Trom ƒ17.945.Fa. Gebr. P. doorn, Beverwijk 18.280— Koppen Zn., Den Helder Gebr. Vriendjes, Dei ƒ18.900.—; Fa. J. Wittebi ster ƒ19.290.Fa. J. I Zn., Zevenhuizen ƒ21.150.— Alphen aan de Rijn ƒ21.9! Strijk, Oegstgeest 22.000. Seni». Zaandam ƒ26.560.-

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2