Heden twee voorstellen der dertien Aziatische landen Onlusten teisteren Singapore ngsprobleeml Streven naar overbrugging der geschilpunten VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Lake Success minder hoopvol MacArthur sprak met zijn onder commandanten op Korea Plan-Schuman is in strijd het bezettingsstatuut met Dinsdag 12 Dec. 1950 147e Jaargang No. 291 voor Helsinki Wa«tmans wonnen in Brussel Order staakt hei vuren en regeling van de ioesiand in hei Verre Oosien ^ritten hadden spoed- onderhoud met Attlee Zesduizend mariniers in Korea gevallen Niet bereid tot staking van de strijd? zware verliezen Minister Attlee uit Ottawa vertrokken Deze week afkondiging van noodtoestand in VS? Hoop op wijziging van geallieerde maatregelen Australisch initiatief voor ontwapening KoJit B&èJbeJL Razende menigte joeg politie op de vlucht en beheerste deel van de stad Bertha Hertogh naar elders overgebracht Bertha mag naar Nederland Scotland Yard speurt in Amsterdam naar voor zes ton juwelen Zeven ex-krijgsgevangenen voor de bijzondere strafkamer BUREAU: ADMINISTRATIE Voord ui 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterdam 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN AliKMAARSCHE COÜ DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. „Ik zou je danken", roept i door wordt de ander zo at hij de kist oppakt waari» Pam zitten en die naar u an Aric gooit. Deze bukt ech bijtijds ende kist vlieji I vreselijke klap tegen dewanil is echter niet het ergste. Hstl dat de kist openspringt en P»»l er uitvallen. gevolg van een vervelend ia I £s=n "Ma" Braun. gesteuJ K.N.Z.B. enerzijds en de Rob. I r Jan Stender anderzijds rt geleden besloten deze par. strijdbijl te begraven en wii I ilechts hopen dat de traint Olympische Spelen geen aan. d geven om de strijdbijl weer ren. Het is een hekend feit dat Braun en trainer Stender er begaafd en volkomen voor berekend zijn. Beiden hebben k gevoelige tenen en die trai- stie geeft steeds weer een ge. e gelegenheid om op die ge. Snen te trappen. Slechts een Ptreden van het K.N.V.B. be- dit mogelijk kunnen voor- Goed materiaal. Ierland straks bij de Olympi- in over voldoende zwemsters uteiten kan beschikken wis- ids en het blijkt eens te meer gende uitslagen, werden internationale wed- ïhouden en alle drie de da- ;rs werden Nederlandse igen. Wies Vaessen won de borstcrawl in 1 min. 7.3 sec. na twee seconden sneller dan se concurrente Colette Del- Bonnier versloeg met mi- :hil haar Belgische rivale Vergauwen op de 200 me- lag in de knappe tijd van nonde had 0.1 sec. meer no- Hom werd goede derde ia J rtje Wielema toonde haarJ t op de 100 meter rug-I a veelbelovende Hilversumsel e in 1.11.8 met een straat- sprong op haar clubgenoten Ekris en Anny Veldhuizen, aamse Dames Zwemclub dag onderlinge wedstrijden, nacher. Nel Garritsen en r Horst brachten het laatste estafette record dat nog len van R.D.Z. was met an- iconde omlaag. De A.D Z. door lijdelijk toezien dat 50 meter wisselslagrecord dam verhuisde, Oo de irdi- ïmers versloegen de R.DZ. 3 was te verwachten, hun Irma Schumacher liet de ran 1.6.6 seconden noteren neter borstcrawl. Nel Gar- oor de 200 meter schoolslag en Ria van der Horst won ■r rugcrawl in 1.14.7. i Wc-dmanc hebben in het ortpaleis een internatio- vedstrijd over 25 km. ge- 32 minuten. Tweede was e koppel Heid-Valkenberg. DAG 12 DECEMBER I, 402 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.15 Morgengebed «u Iitur- 7.30 Zendersluitiufv 9,00 oor de huisvrouw. 9.36 Water- „Lichtbaken". 10.00 Voor d« Gram.muziek. 10.40 School oor de vrouw. 11.30 School- Augelus. 12.03 Gram.muziek. iumbouwmededelingen. 12.33 5 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws uws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 14.00 Viool en piano. 14.30 4.50 Kamerokest. 15.30 Zie- oor de zieken. 16.30 Zender- 'auserie er gram.muziek. 18.15 1 Lichte muziek. 18.48 Sport leven", causerie en „Voor de Nieuws. 19.15 Actualiteiten. Europa: Zweden". 19.52 JPoli- 00 Nieuws. 20.05 De gewone zijne van. 20.12 „De laatste hoorspel. 22.45 Avondgebed lender. 23.00 Nieuws. 23.15- iek. [I, 298 ra.: 7.00-24.00 AVRO 7.15 Ochtendgymnastiek. 9.06 tforgenwijé-sg. 9.2ö Gram.- 10.35 Gram.muziek. 10.50 10.35 Gram.muziek. 10:50 11.00 Piano-voordracht, -ken. 12.00 Orgel en sopraan, uinbouwmededelingen. 12.33 d. 12.40 Gram.muziek. 13.00 vro-allerlei. 13.20 Financieel 30 Promenade-orkest. 14.00 14.30 Gram.muziek. 15.45 ise buren". 16.03 Gram.- nderkoor. 16.30 Zenderslui- ws- 18.15 Pianospel. 18.30 19.10 „Paris vous parle". rkest. 19.45 „De schoonheid userie. 20.00 Nieuws. 20.05 '•15 Gevarieerd programma, rd-man". 21.30 Avro-allerlei. c. 22.00 „Goede moed", no-voordraent. 22.45 Buiten- 3.00 Nieuws. 23.15—24.00 Heden zullen de dertien Aziatische landen twee resoluties bij de politieke commissie der V.N. indienen, een voor een uitvaardiging' van een order tot Haken van het vuren in Korea en een voor de regeling van de algemene inter nationale toestand in het Verre Oosten. Bij de uitbraak in Korea hebben de Amerikaanse mariniers meer Man 30 procent aan doden en gewonden ver loren. Het gaat hier waarschijnlijk om 6 tot 7000 man. met inbegrip van degenen, die door de vorst buiten gevecht zijn gesteld. De afgevaardigde van India, Sir Bene- [gal Rau deelde mede, dat de resolutie lover de algemene toestand slechts door [twaalf landen ingediend zou worden. J Kaar verluidt hebben de Philippijnen Izich niet bij dit voorstel aangesloten. |De vergadering werd onderbroken door [younger en Jebb (Britse delegatie) [die Rau een in potlood geschreven nota [deden toekomen. Rau snelde hierop [naar buiten en had een onderhoud met I de twee Britse gedelegeerden. Deze [hadden tevoren een gesprek met Attlee op het vliegveld gehad. Sir Benegal heeft medegedeeld, dat I er verder geen vergaderingen door de dertien landen gehouden zullen worden. Attlee's vertrek vertraagd Door het onderhoud met Younger en [Yebb werd Attlee's vertrek uit New- York enige tijd vertraagd. Zij had plaats in een zwaar bewaakte kamer op het vliegveld en was strikt besloten. Chinezen stellen ie hoge eisen voor tijdelijke vrede In Lake Success verflauwt thans reeds weer de hoop, dat het mogelijk zal lil i jken, spoedig' te komen tot een staking van de strijd in Korea. Het ziet er n.l. naar uit, dat de communistische Chinezen een flinke prijs zullen vragen voor een tijdelijke vrede. De Russische minister Wysjinski heeft n.l. aan een Zuidamerikaanse diplomaat medegedeeld, dat de Chinese troepen misschien uit Korea zullen worden teruggetrokken, wanneer Peking een gelijkwaardige stem krijgt bij de behandeling van de kwestie-Formosa. Van Amerikaanse zijde is voorts ver klaard, dat Washington geen enkele aanwijzing heeft, dat de Chinese com munisten bereid zouden zijn hun op mars in Korea bij de 38ste breedtegraad te staken. Dit naar aanleiding van de berichten uit Lake Success, volgens welke de Chinese autoriteiten zich in die geest tegenover India zouden heb ben uitgelaten. Verbonden troepen nog in zeer goede conditie Communisten leden Generaal MacArthur heeft Maandag leen bezoek aan zijn beide onflerbevel- Itabbers op Korea, generaal Walker van 1 kil achtste Amerikaanse leger er. ge- rniaal Almond van het tiende Aineri- taanse legerkorps, gebracht, om zich op de hoogte te stellen van de tosstaml aan het front. Bij zijn terugkeer in Tokio verklaarde MacArthur, dat de terugtocht van de verbonden legers algemeen bittere teleurstelling onder de soldaten heeft teweeggebracht. De ge- veohtswaarde van de troep had echter over het algemeen weinig geleden. De generaal, die samen met de bevel hebber van de luchtmacht, generaal Stratemeyer, op de vliegvelden van I Seoel en Hoengham, met zijn beide on- I der-commandanten een kort gesprek had gehad, vertelde voorts, dat de ver bonden troepen nog betrekkelijk veilig waren. Ondanks de zware gevechten waren zij in buitengewoon goede vorm. „Hun moreel is zeer goed en hun zelfvertrouwen opmerkelijk" Mac Arthur noemde de verliezen van de communisten „overweldigend" Zij ver loren tien man tegen de verbonden le- i gers één, aldus de generaal. Bij de strijd om de ontzetting van de Amerikaanse mariniers, die in het I stuwbekken van Tsjosin waren ïngeslo- I ten, hebben de communisten volgens een Amerikaanse schatting 20.000 do den verloren. Hierbij waren 5.000 man, I die door de ondersteuningsacties van de Amerikaanse luchtmacht het leven [yevloven. Vier Amerikaanse Democratische en Republikeinse senatoren hebben aan gedrongen op de "instelling van een volledige blokkade van communistisch China en het gebruik van nationalis tische Chinese troepen op Korea. Zij bespraken deze kwestie Zondagavond voor de radio, en waren het er over eens, dat er met de communistische landen niet moest worden, overlegd en dat er geen politiek van verzoening door concessies moest worden gevolgd. In Amerikaanse kringen heeft men weliswaar sympathie voor de bedoe lingen der dertien landen, doch men is van oordeel, dat Korea een kwestie op zich zelf is en niet mag worden ge bruikt als een soort pand voor onder handelingen over problemen van wij dere strekking. De Britse premier Clement Attlee is gisteravond per vliegtuig uit Ottawa vertrokken en na een tussenlanding te New York doorgevlogen naar Engeland. Verwacht vwrd, dat hij dadelijk na zijn aankomst te Londen, hedenmiddag, het kabinet bijeen zou roepen om verslag van zijn bevindingen uit te brengen. Druk overleg op het Witte Huis te Washington President Truman heeft gisteravond op het Witte Huis geconfereerd met zijn economische adviseurs. De bespre king stond in verband met zijn voor nemen, de nationale noodtoestand in de Verenigde Staten af te kondigen. Deze zou gepaard gaan met ingrijpen de economische maatregelen. Tegen vandaag zijn de Democratische en Re publikeinse leiders van het Congres voor een bespreking van dezelfde kwestie bijeengeroepen. Verwacht wordt, dat de nationale noodtoestand nog deze week zal worden afgekon digd. Truman zal vandaag een radio rede houden. BONN VERKLAART Waarschijnlijk zal het plan-Schuman aan het eind van deze week gereed zijn voor ondertekening door de aan gesloten landen. Dé Westduitse rege ring heeft nu doen weten, dat het on uitvoerbaar zal blijken te zijn, wanneer niet het bezettingsstatuut voor Duits land door de geallieerden grondig wordt gewijzigd. Het verdrag voor de uitvoering van het plan-Schmnan be vat n.l. enige bepalingen, die tech nisch in strijd zijn met de voorschrif- DE NIEUW-GUINEA-CONFERENTIE Informele besprekingen zijn in volle gang „Deze vergadering heeft de beide de legaties aanleiding gegeven, om opnieuw ernstige pogingen te doen, resuitaten te bereiken", verklaarde de voorzitter van de Indonesische delegatie, mr. Moh. Roem, gistermiddag na afloop van een informele bijeenkomst van de beide delegaties der Nieuw-Guineaconferen- tie. Volgens een officieel communiqué heeft mr. Roem gistermiddag een nade re uiteenzetting gegeven van het Indo nesische standpunt, zulks in antwoord op de Nederlandse nota, die Donderdag werd overhandigd. Minister Van Maar- seveen heeft zich het recht voorbehou den, hierop namens de Nederlandse de legatie schriftelijk te antwoorden. Bei de delegaties hebben intussen besloten nog eens een informele bijeenkomst te beleggen, teneinde de wederzijdse stand punten te vergelijken en na te gaan, in hoeverre een mogelijkheid tot overbrug ging der verschillen bestaat. Deze be spreking zal Dinsdagmiddag worden ge houden. ten van het bezettingsstatuut en van het statuut voor de international» Rulirautoriteit. Zo berust de souvereiniteit over West-Duitsland volgens het bezettings statuut bij de Verenigde Staten. En geland en Frankrijk, terwijl het ver drag voor de uitvoering van het plan- Schuman ervan uitgaat, dat West- Duitsland als souvereine staat deel neemt. Voorts zal het hoge gezags orgaan, dat in het kader van het plan- Schuman zal worden ingesteld, be voegdheid hebben ten aanzien van de- kartelisatie, deconcentratie en han delsdiscriminatie. Deze bevoegdheid wordt echter in West-Duitsland be halve door Frankrijk uitgeoefend door de Verenigde Staten en Engeland, welke landen geen van beide aan het plan zullen deelnemen. Ook een be perking van de Duitse staalproductie is in strijd met het plan-Schuman. dat een zo hoog mogelijke productie in de deelnemende landen beoogt. De Bondsregering hoopt, dat de ge allieerden met het oog' hierop het be zettingsstatuut zullen herzien. Onbekend voorwerp" boven Londen Gisteren hebben ooggetuigen ver klaard hoog boven Londen een voor werp in de vorm van een sigaai met een lichtende staart c hebben gezien. Het maakte een geluid „als wee zware bommenwerpers". Volgens een persoon zag het voorwerp er uit als een dunne zilveren huls. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 December 1.471.260 tegen 1.457.427 op 1 November. Op 1 November waren er 485.065 aangeslotenen op het Rijk,, radiodistributienet tegen 484.619 op 1 October. Alkmaars 40.000ste in moeders armen Australië heeft met steun van Ame rika en Engeland het initiatief geno men tot een poging om over de inpas- se ten aanzien van de ontwapenings- besprekingen te geraken Australië zal 'ti de algemene vergadering een reso lutie- indienen waarin onder meer wordt verklaard, dat de algemene ver gadering bepaalt, dat bij een algemene Vermindering der bewapening alle soorten wapens inbegrepen dienen te zijn en dat alle landen, die een aan zienlijke strijdmacht bezitten, zich aan te nemen besluiten dienen te houden Weerbericht Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Aanvankelijk op vele plaatsen opklaringen, later half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen overdag tem peraturen om het vriespunt tot lichte dooi. Mevrouw G. de LeeuwKroger met de kroonbaby van Alkmaar, Petronella Margje. De politie had aanvankelijk orders om zo mogelijk geweld te vermijden Toen de oproerige menigte, geleid door Mohammedanen met bebloede zakdoe ken om de hals, tot de aanval over ging en een regen van projectielen op de politieambtenaren neerviel, sloeg het politiecorps toe. Met behulp van gummiknuppels werd getracht de me nigte te verspreiden, hetgeen niet ge lukte Een ogenblik dreigde de politie overmeesterd te worden en kon slechts een snelle vlucht redding brengen. Een Europese vrouwelijke fotograaf, die een opname van de onlusten wilde maken werd tegen de grond geslagen. Talrijke andere Europeanen, die zich op straat bevonden, werden afgeranseld. Hedenmorgen vond men het lijk van het gemeenteraadslid van Singapore, lifllllHIÉII j£en novelle v,an de Franse auteur An- dré Gide „Lafcadio's avonturen" wordt momenteel in Parijs onder voort durend toezicht van de schrijver zelf omgewerkt tot toneelstuk. Het verhaal. dat zesendertig jaar geleden geschreven _sActie heeft verklaard, dat West- werd is een satire op een moord zonder "r?pta ,s ®r. v^l'dedigd moet worden motief. En nu we het daar toch over Y; zich met onbeperkt aan hebben, bericht Theodoor u uit Oost- het Aziatische vasteland moeten binden. Duitsland dat daar een prediker van J)c' Hongaarse regering worstelt ook „Jehova's getuigen". Rudolf Scholl, de al met „bodemverbondenheid": Daar vorige maand door leden van de „vei- zij van mening is dat de nationale pro- ligheidspolitie" is doodgeranseld. Het ductie sterk belemmerd wordt door ver- stoffelijk overschot werd gecremeerd. D zuim van arbeiders die vrijaf nemen De Amerikaanse heer Pipe uit Auburn om hun stukjes land te bewerken, heeft wilde zijn vrouw kennelijk in de waan de regering besloten land dat in bezil brengen dat hij met haar iets dergelijks is van arbeiders en mijnwerkers tegen vgn plan was. Hij zei het wel niet rond dubbele prijs op te kopen. De bevers uit. maar timmerde eigenhandig een doodkist voor z'n eega, „voor het geval dat die eens onverwacht nodig mocht zijn". De rechter kon deze „hint" even weinig waarderen als mevrouw Pipe weshalve hij haar, toestemming gaf te scheiden. Dat een scheiding soms heel wat meer nodig heeft dan een rechterlijk vonnis bleek dezer dagen in Connecticut, waar drie agenten en een smid twee uur bezig waren een dame en een heer die tijdens een „gees tig" radioprogramma door een nog „leu ker" omroeper met handboeien aan el kaar gekluisterd waren, te bevrijden, omdat het sleuteltje in het slot afbrak. Iets voor Dinsdagavond? O Over ster ke binding gesproken: De Nationale Raad van Amerikanen voor Democra- Volgens mij een vliegende sigaar met een boodschap van Mars: Als de mensen hun leven niet beteren zijn jullie binnenkort allemaal de sigaar. uit het grootste beverreservaat in Wit- Rusland, door de Duitsers wredelijk van huis en hof verdreven, zijn daaren tegen weer in hun landbezit hersteld. Radio-Moskou deelde mede, dat de restauratie van dit 62.000 ha. grote re servaat nu is voltooid. Meer dan dui zend gerepatrieerde bevers leven thans weer in het land hunner vaderen. Rammen kunnen nu zelfs tweemaal per jaar vader worden, want proefne mingen van Amerikaanse geleerden om door middel van hormooninjecties schapen, die normaal slechts eenmaal per jaar werpen, er toe te brengen twee maal per jaar te lammeren, zijn uitste kend geslaagd. Het experiment van een boer uit Winsconsin slaagde min der. Omdat het zo'n mooie dag was be sloot hij met zijn 1900 kg. zware os naar de markt te lópen. Na een wan deling van dertien mijl kwam hij tot de droeve ontdekking dat zijn os 170 pond en zijn portefeuille na verkoop deswege dertig dollar lichter was ge worden dan hij berekend had. Ten slotte nóg een zuivelbericht: Professor Nils Lagerloef (en waar die naam - u aan doet denken moet u nu zelf maar eens uitzoeken) van de Stockholmse veeartsenij-hogeschool heeft ontdekt dat de melk van koeien, die voor be paalde ziekten met penicilline behan deld ziin. ongeschikt is voor kaaspro ductie daar de voor het kaasmaken no dige bacteriën door dit geneesmiddel gedood worden. De rel voor het gerechtsgebouw te Singapore, waar het Oppergerechtshof gisteren bijeen kwam om de zaak Bertha Hertogh in beroep te behandelen, is uitgegroeid tot ernstige onlusten welke hedenmorgen nog voortduurden. Reeds is de dood van een Britse vlieger en vijf andere personen te betreuren en wer den honderdveertig personen, w.o. 36 Europeanen gewond. Enige duizenden Mohammedanen trokken door de straten en eisten de „vrijlating" van Bertha Ilertogh. Al roepend „Allah is groot" en „Wij willen Nadra" boden zij weerstand aan de charges van de politie, die meerdere malen op de vlucht gedreven werd. Later op de dag kregen de politieambtenaren versterking van dertig pantser wagens, een bataljon Britse militairen en twee bataljons Ghurka's. Deze troe pen rukten op naar het stadsdeel waar de Sultanmoskee is gelegen en welke wijk door de oproerlingen werd beheerst. Veiligheidshalve is Bertha Hertogh gisteravond uit het klooster naar een andere plaats overgebracht. Daar wacht zij thans op het ogenblik, dat zij met haar moedei naar Nederland zal vertrekken. Het Oppergerechtshof te Singapore heeft het beroep tegen de uitvoering van het vonnis in de zaak Bertha Her- togh verworpen. Dit betekent, dat Bertha Hertogh onmiddellijk met haar moeder naar Nederland mag vertrek ken. Het Hof besloot hiertoe, omdat de Nederlandse consul-generaal op zich nam Bertha voor de Engelse ambassa deur in Nederland te leiden opdat zij kan besluiten of zij ir Europa of in Azie wil wonen. Mocht zij Azie kie zen, dan zou de Nederlandse regering haar terugkeer regelen, aldus de con sul-generaal. Pat Johnson. Men had hem eveneens afgeranseld en daarna in bewusteloze toestand in het kanaal geworpen. De hekken van het Gerechtshof wer den met hangslot gesloten om te voor komen, dat de demonstranten het ge bouw zouden bestormen. De menigte schreeuwde de raadsman van Aminah en Adabi toe, toen deze op het balcon verscheen en de menigte verzocht zich te verspreiden. Aminah werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw, on danks woedende protesten harerzijds, naar een wachtende taxi gebracht. Moeilijkheden duren voort Gisteravond schenen de onlusten iets te verflauwen, doch in de loop van de nacht laaiden zij opnieuw op. Opge wonden Mohammedanen reden in ge stolen auto's door de stad en smeten met flessen. Politie en militairen pa trouilleerden door de straten, welke bezaaid waren met in en door de strijd vernielde voorwerpen. Hedennacht rukte een patrouille van vijftig man uit voor het opruimen van een weg versperring. Zij reed met gevelde ba jonet en had opdracht desnoods de vuur wapenen te gebruiken. Eenzelfde bevel kregen de militairen Volgens het nieuwsbureau van het toen hedenochtend te negen uur gerap- Vaticaan zijn mgr Jozef Beran. de De Amsterdamse expertise-firma A. Kiewit heeft een beloning van 50.000 gulden in het vooruitzicht gesteld van degene, die inlichtingen kan verstrek ken, welke de politie kunnen brengen op het spoor van de m de nacht van 4 op 5 November gestolen juwelen van de Hertog en Henogin van Suther land. Scotland Yard vermoedt, dat de bende, die de kostbaarheden ter waar- dè van 600.000 gulden uit hel landhuis van het hertogelijk paar ontvreemdde, pogingen in het werk heeft gesteld deze geheel of gedeeltelijk naar Am sterdam te smokkelen aldus meldt De Telegraaf AARTSBISSCHOP BERAN GEARRESTEERD porteerd werd, dat zich weer Moham medanen rond de Sultanmoskee en in het Gelang-gebied verzamelden. Het verkeer in deze stadswijken werd ver boden. De politie verrichtte twintig arrestaties. Hogere politie-functionarissen verden ken Chinese communisten ervan ge bruik te hebben gemaakt van de ont stemdheid der Mohammedanen om hen op te hitsen tot buitensporigheden. primaat van Tsjechoslowakije en mgr. Vojtassak. bisschop van Spis, alsmede enkele honderden lagere geestelijken in Tsjechoslowakije gearresteerd In dit land zitten thans zeven r.k bis schoppen gevangen. Mgr. Beran is mot onbekende bestemmmg weggevoerd. Jonge gezonde priesters zijn voor mi litaire dienst opgeroepen; de jongste onder hen zijn verplicht, een cursus voor „marxistische heropvoeding" te volgen. Een jaar voorwaardelijk geëist De Bijz. Strafkamer van de Amster damse rechtbank, gepresideerd door mr. B. de Gaay Fortman, behandelde gistermorgen een zevental zaken te. gen ongeveer een maand geleder uit Russische krijgsgevangenschap te ruggekeerde leden van de Waffen SS De verdachten gaven allen toe. dat zij vrijwillig in vreemde krijgsdienst waren getreden alhoewel zjj zich er van bewust waren, dat Nederland in oorlog met Duitsland was. Hierdoor vorderde de behandeling van elk der zaken slechts enkele minuten De of ficier van justitie, mr. L. W. N. N. Drabbe, eiste in alle zaken een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en ontzetting uit alle rechten voor de duui van het leven. Uitspraak 18 December Met ingang van Vrijdag bestaat in Zwitserland weer controle op de in- en uitvoer van tal van grondstoffen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1