f Pim, Pam, Pom als schatgravers1 Stoliano JIMMY BROWN ALS BOKSER 3 DAGEN Coördinatie van zangkoren in de provincie Noord-Holland Tperistenworden metrum begroet IN Een belangrijke gebeurtenis Het Radioprogramma DE IDEE tot een dergelijke coördi natie van zangers en instrumentalis ten ging uit van de besturen van de dirigent samen. De mogelijkheden wa ren aanwezig, en de idee behoefde al leen nog uitgewerkt te worden. Alk maar en Den Helder beschikten sam-m over 110 koor- en 30 orkestleden en met zulk een bezetting kon men rus tig „Der Messias" in studie nemen. Te meer omdat de idee gedragen werd door alle medewerkers uit Alkmaar, Schagen èn Den Helder. w v- Sowjet-Unie vraagt nieuw overleg over Oostenrijk Bespreking over gevolg der huurverhoging Stoker en passagier bij Kruiningen verdronken xxxxxxx xxxxxxxxx> £xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx8 DE KERKELIJK NIEUWS DINSDAG 12 DECEMBER 1950 De uitvoeringen van Handels „Messias" Y/at goede geest èn enthousiasme vermogen r.VKELE WEKEN geleden vond, tussen Alkmaar en Den Helder, een merk- k waardige excursie plaats. Met twee grote touringcars begaven zich tal van „ersonen uit Alkmaar naar Den Helder. Die tocht begon om 7 uur 's avonds, en om half twee 's nachts waren de reizigers weer op hun punt van uitgang terug, pat aiies lijkt niets bijzonders. Er rijden 's avonds meer bussen tussen Alkmaar on Den Helder. Het bijzondere school echter in het feit, dat het zangers en zangeressen waren. Koor- en orkestleden van het Alkmaarse „Toonkunst", die zich voor een repetitie naar het Noorden begaven. Men ging Handel's „Der Mes sias'' repeteren. Die repetitie duurde tot in de nacht. Toen men héénging was het 't allerslechtst denkbare weer. Toen men terugreisde, zo mogelijk nog er gerEn enkele dagen geleden geschiedde een dergelijke reis vice versa! Toen was het opnieuw slecht weer WEZEN brachten hier vocalisten een offer, en het merkwaardigste daarbij was, dat dit offer blijmoedig en met optimisme gedragen werd. Want toen men in Den Helder was, in het. kerkgebouw waar de répetitie gehou den werd, was daar ook het Schager Orkest en het Helderse „Toonkunst'. En zo, in collectief provinciaal ver band. studeerde men, onder leiding van Herman Zaal, Handel's magistrale werk in. Collectief: Alkmaar, Den Helder en Schagen. Dat was mogelijk door de goede wil en het enthousiasme van de zangers en muzikanten; door besturen, die niet alleen hun administratieve taak weten maar óók hun artistieke, en tenslotte: door de begeestering van een zeer heterogeen samengestelde groep mensen, die de geest van Handel begrepen hadclen. nE grote uitvoering van „Der Mes- sias" is in meer dan één opzicht een belangrijke gebeurtenis voor onze pro vincie. In elk geval gaat haar beteke nis verre uit boven die van alleen maar een plaatselijke. Want hier aanschou wen wij dan een coördinatie van ko ren en orkest, die men niet anders dan buitengewoon verheugend kan noemen, en die een niet gering aantal perspec tieven voor de naaste en verre toe komst biedt. Dank zij een voortreffelijke samen werking tussen de besturen onderling, dank zij de enthousiaste artistieke lei- dir- van Herman Zaal die zijn zangers en instrumentalisten in de laatse maan den steeds opnieuw bijbracht wat er achter de noten van Handel's partituur geschreven staat, en uit welke supe rieure geest deze muziek geboren werd, kunnen thans twee uitvoeringen plaats vinden van het magistrale werk. De eerste op 13 dezer in Den Helder, ae tweede op de 23ste December in Alk maar. De samenwerking geschiedt dus door de Alkmaarse en Helderse koren, door het orkest van het Alkmaarse Toon kunst. door het Schager Orkest en door losse medewerkers uit Den Helder. Er is zeer intensief gestudeerd en als tót alle verwachtingen bedriegen, zal an in Alkmaar en Den Helder een vertolking in optima forma tegemoet tenen zien. De keuze der solisten, gemaakt door de besturen in overleg met Herman Zaal. was een stoutmoedige. Men en gageerde de eerste krachten des lands en ook in dit opzicht wordt deze „Mes sias"-vertolking een unicum in onze provincie. 0 In beide plaatsen zingt onze eerste sopraan: Jo Vincent. In Den Helder treden voorts op de solisten Theo 'Bai- lé. Hans Lefêbre en Roos Boelsma: in Alkmaar Laurens Bogtman, Annie Woud en Wiebe Draaier. Men ziet: de crème van de crème uit solistisch Nederland. Dat alles is recht verheugend en dat het Helderse kerk gebouw in zeer korte tijd vrijwel ait- HOOFDPIJN1 <- -m Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 cl WOENSDAG 13 DECEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00-24.00 NCRV - 7.00 Nieuws. 1.10 Gram.muziek. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws- en weerberichten. 9.10 Voor de zieken. 0.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Een meester van de oude •tempel', hoorspel. 12.10 Piano-recital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ad- ventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage, 13.20 Orgelconcert. 13.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: mej. Regina Zwart: „'De brie venbus gaat open". 14.00 Gram.muziek. 14.45 Tenor en guitaar. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 R.V.U.: Anton van Duinkerken: Nederlandse literatuur en volks karakter". 19.00 Nieuws- en weerberichten, 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.Oo Ra dio-Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.05 Orgel en viool. 20.20 Concertgebouw orkest en solist. 21.10 Gram.muziek. 21.30 >,De Hervormde kerk na de beslissing der Generale Synode". 21.50 Amusements-muziek. 22.20 „In de schaduw van Moskou", causerie, 22.30 Vocaal-ensemble. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek, HILVERSUM H, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO: 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. - 7.00 Nieuws, 7.13 Gram muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws- en weerberichten. 9.10 Gram.muziek. 912 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram.muziek. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Dans- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel, 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroep orkest. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00» Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „De economische pro blemen van Azie", causerie. 19.15 Orgelspel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Noorwegen—Nederland. 20.08 Politiek commentaar. 20.15 Accordeon oo20.45 „Gouden Bruiloft", hoorspel, ol^ft Vio°l*ecital. 22.45 „Aardolie", causerie, 23TO0 Nieuw». 23.15-24.00 Gr**.muziek. verkocht was. is dan ook geen won der. Een zelfde reactie kan men in Alk maar verwachten. Maar nog verheu gender is het feit, dat men in Alk maar „Der Messias" letterlijk voor- iedereen wil brengen. Niet dus voor „enkele feyne luyden", maar voor de totale gemeenschap, die juist in de ze dagen, donker door Kerstmis, don ker door de uitermate trieste gebeur tenissen in de wereld, gehoor wil ge ven aan de roepstem van Handel en zich aan zijn verrukkelijke muziek en haast onaards-schone zang wil laten sterken, verkwikken en opbeuren. Dat wil Alkmaar bereiken door een entrée prijs, die in feite verbluffend laag is Die prijs stelt elke klasse onzer bevol king instaat de Grote Kerk op 23 De cember te bezoeken. In géén plaats in Nederland krijgt men de kans zulk een uitvoering met zulke solisten voor een dergelijk bedrag te mogen beluisteren. Hiervoor komt het Alkmaarse Toon kunst-bestuur een woord van aller - warmste lof toe. Dit is cultureel mis siewerk van het beste soort. Dit is de methode kunst onder aller bereik te brengen. Dat de jeugd daarbij nog kan profiteren van een speciaal tarief 's opnieuw verheugend. Uit dit alles laat zich wel conclude ren hoe de geest in de koren van Her man Zaal is. En met zulk een geegt kan men nu, en straks, grote resulta ten verwachten. Die geest wordt door tal van symptomen gedemonstreerd: de leden zelf ontwierpen b.v. de affiches; gedurende de repetities was er zelden een lid absent; en elk zingend of mu sicerend lid was doordrenkt van een enthousiasme, waardoor het repeteren tot een vreugde voor allen werd. Een woord voor de kerkbesturen en predikanten der kerken waarin ge oefend werd, mag hier nog gehoord worden. Van deze zijde werd zorgge dragen dat steeds onder gunstige om standigheden gewerkt kon worden. Het' is ons bekend, dat men op deze weg wil voortgaan. De combinatie is thans geboren en wij vermoeden dat het niet alleen bij deze ene Messias vertolking zal blijven. Hier is een mo gelijkheid om ook andere, zelfs dp beste, werken uit de wereld-muziekli teratuur te brengen. Laat ons hopen spoedig na deze uitvoeringen meer van die plannen te mogen vernemen. Herman Zaal schijnt met de gedach te rond te lopen op de Alkmaarse Be vrijdingsdag een uitvoering te geven van Sem Dresden's „Paslm 99". Dit zou dan een première zijn: niet alleen voor Alkmaar, doch voor Nederland. Een uniek werk, geschreven voor koor, met begeleiding van vier bazui nen. En dan is daar de gedachte aan het beroemde „Requiem" van Fauré. Dat alles is letterlijk: muziek-der- toekomst. Maar de coördinatie is gebo ren en met zóveel goede wil van be sturen, zoveel warm enthousiasme van leden, en zoveel energie van de toon kunstenaar Herman Zaal, is zulk een toekomstmuziek ons inziens volled'g uitvoerbaar. ANTHONY VAN KAMPEN. Door het overlijden van Oliver Stanley, een conservatief lid van het Engelse Lagerhuis, is de Labourmeer- derheid in het Huis tot negen gestegen DAAR NIET hei lekkerste middel tegen verkoudheid ITALIANO 30 cent per 100 gram T O N MKA -v S N E E K De Sowjetunie heeft de Westelijke mogendheden verzocht om een nieuwe vergadering van de plaatsvervangers der Grote Vier voor Oostenrijk. Deze zou op 15 December te Londen moe ten beginnen. Engeland, Frankrijk en Amerika moeten hierin nog toestem men. De vorige vergadering van de plaats vervangers is in Juli gehouden. Wan neer de Westelijke mogendheden met het Russische verzoek instemmen, zou de komende vergadering wel eens van groter belang kunnen zijn dan de voor gaande bijeenkomsten. De Westelijke mogendheden willen n.l. bij de confe rentie van de Grote Vier, die door Rus land is voorgesteld, de Oostenrijkse kwestie bovenaan op de agenda plaat sen. De Stichting van de Arbeid heeft de regering verzocht om een bespreking met de interdepartementale loon- en prijscommissie over de gevolgen van de te verwachten huurverhoging van 15 procent voor die loonarbeiders en andere groepen, die buiten de Loon- en Inkomstenbelasting vallen en dien tengevolge geen compensatie zullen ontvangen. De loon- en prijscommissie zal binnenkort met vertegenwoordi gers van de Stichting voor de Arbeid onder leiding van de staatssecretaris Van Rhijn bijeenkomen. Politie zocht drank en vond wapens De Haarlemse politie heeft dezer da gen huiszoeking gedaan bij de 19-jarige buffetbediende van een hotel te Bloe- mendaal. De eigenaar van het hotel miste n.l. een aantal flessen drank. De politie vond.geen drank, doch een hoeveelheid wapenen en munitie, die gestolen waren uit een militair kamp in de omgeving van Haarlem. Deze ont dekking herhaalde zich ten huize van twee vrienden van de buffetbediende, die eveneens werden verdacht van dief stal van drank. De politie onderzoekt nu, op welke wijze de drie jongelui aan dit gevaarlijke materiaal zijn ge komen en voor wie het misschien be stemd zou kunnen zijn. OOK STQFFELEN PROF? Joop Stoffelen, de aanvoerder van Ajax en oud-international, is Zondag avond niet met zijn club uit Parijs te ruggekeerd. In de Zaterdag gespeelde wedstrijd Racing Club de ParisAjax trok zijn spel de aandacht. De directie van de Parijse club is met de Amster dammer in onderhandeling getreden over een prof-contract. Strijd om de kogelpen Een Uruguese maatschappij, die han del drijft in kogelpennen, is van oor deel, dat de meeste kogelpennen, die in ons land worden verkocht, inbreuk maken op haar Nederlands octrooi. Daarom is zij begonnen met een reeks processen in kort geding tegen zaken, die deze „nagemaakte" pennen verhan delen. Te Rotterdam is het eerste pro ces in deze reeks gevoerd tegen een winkelmaatschappij. Deze is in het on gelijk gesteld, maar zij mag tot 1 Ja nuari haar voorraad uitverkopen, mits deze voorzien is van een merk. Na die datum zal voor iedere pen, die volgens het octrooi is gemaakt, een dwangsom van f 100 verschuldigd zijn. Zondagavond zijn bij de veerhaven te Kruiningen twee personen te water ge raakt en verdronken. Eén hunner was een stoker van de provinciale stoom- bootdienst, de anderg een passagier voor Perkpolder. Daar er geen boot meer voer, hebben de beide mannen aan de reservesteiger onderdak willen zoeken aan boord van de Moerdijkpont, die daar lag. Zij zijn door de duisternis te water geraakt en verdronken. De vol gende dag vond men onder water een fiets. Toen men ging dreggen, haalde men het stoffelijk overschot van de stoker op. Het lijk van de andere man is nog niet gevonden. De heer W. Andriessen nam afscheid van de K.A.B. De heer W. J. Andriessen, voorzitter van de KVP en lid van de Tweede Ka mer, heeft ontslag genomen als be stuurder van de Katholieke Arbeiders beweging en van de Kath. Bouwarbei- dersbond. Het verbondsbestuur heeft gisteren in een speciale zitting-afscheid van hem genomen. Hdm werden enkele geschenken aangeboden. De heer A. van der Veldt, sinds kort voorzitter van de KAB in het bisdom Haarlem, en tevens aangewezen als verbondsbestuurder, is benoemd tot lid van het dagelijkse ver bondsbestuur. 65. De kist, waarin Pim en Pam zaten, is met een geweldige slag tegen de muur gevlogen en de twee hondjes rollen naar beneden. Ik weet niet, wie er het ergste geschrokken zijn, de twee rovers of Pim en Pam. De rovers zijn zó verbluft, dat zij niets anders doen dan naar de twee hondjes staren. „Waar komen jullie vandaan?" roept. Arie, die eindelijk zijn spraak terugge vonden heeft. Maar ook Pim begint te spreken. Hij begrijpt, dat de rovers niet veel goeds met hen voor hebben en probeert hen te overbluffen. „In naam der wet, jullie zijn gevangenen. Je wordt ervan beschuldigd inbraak te hebben gepleegd in de Spaarbank". De rovers moeten hierom vreselijk lachen. „Zo, zijn wij jullie gevangenen. Zozo, en hoe wou jij ons dan wel gevangen nemen mannetje" roept Arie en stroopt dreigend zijn mouwen op. Uittocht naar Caraibische landen De Raad van Ministers van bui tenlandse zaken van het Noordatlan- tisch Verdrag zal naar verwachting van 18 tot 20 December te Brussel bijeen komen. Vacantieparadijs (Van onze correspondent te New York) ^MERIKA's reisbureau-wezen gonst van opwinding over het „nieuwe paradijs" voor vacantiegangers, dat men dichtbij huis meent te hebben ontdekt: het gebied van de Caraibische Zee: Cuba, Haiti, Jamaica, Puerto Rico en de Dominicaanse Republiek. Zeker deze tropische streek leent zich vrij wel uitsluitend voor winter- enlente- vacanties, maar menig Amerikaan, die zich bewust is geworden van de kort stondigheid des levens geeft er de voorkeur aan er thans twee weken uit te breken. In de zomer ziet men wel weer verder. r\E publiciteit voor deze winter-res- sorten is inderdaad groots opgezet en de campagne heeft enige jaren achtereen continu gelopen. Bovendien heeft men in het gebied van de Ca raibische Zee met ongekende energie gewerkt aan het bouwen van moderne hotels, betere wegen en nieuwe winkel straten. Waarop thans de beslissende publi- citeitsklap-op-de-vuurpijl is gevolgd: luchtreizigers en scheeps-passagiers, die op één dezer eilanden landen, zul- uen worden welkom geheten met een glas rum. De bladen staan er vol van Het moge de eerste druppel van dat nationale vocht zijn, dat de vacantie- ganger aan de lippen zet, maar publi cistisch is dit de druppel, die de „pu- blic-relations"-beker doet overlopen. De internationale situatie, aldus vreest menig Amerikaans reisbureau, zal i|et komend seizoen vele reislusti ge Amerikanen ervan weerhouden ver van huis te gaan. De verwachtingen zijn, dat het verkeer naar Europa zal tanen. (En het is maar de vraag, of een gratis glas „klare uiteraard uit sluitend voor houders van Amerikaan se paspoorten bij aankomst op 21. Er kwam onmiddellijk een sup poost op Jimmy af die hem op hoge toon beval met dat oorverdovende ge fluit op te houden. Anders zou hij ver plicht zijn hem de zaal uit te zetten DOOR LOULA G. ERDMAN X 68) Juffrouw Laura durfde er om te wed den, dat Allison onbeschaamd zou bin nen komen, alsof er niets was ge beurd. Zij had er zich nooit over uitge laten, dat haar foto en de foto van haar schrijver-echtgenoot midden op de pa gina van de kranten had gestaan, met het onderschrift datzij uit elkaar wa ren gegaan en van plan waren te schei den. Een scheiding, inderdaad! Schei den was het werk van de duivel. De mensen trouwden tegenwoordig zoals ze voorjaarshoeden kochten, denkende dat zij ze konden ruilen of een nieuwe konden kopen, als deze niet beviel. Zij had altijd geweten dat dat huwelijk van Allison niet lang zou duren. Het meisje was te onafhankelijk en te eigen gereid om met wie ook om te gaan, laat staan met een echtgenoot. Bovendien was hij ook nog een vreemdeling een Tsjech. Bijna niemand had van dat land gehoord, tot dat Allison Kenzie met hem getrouwd voor den dag kwam. Waarschijnlijk droeg hij een dolk. Nee zij geloofde dat het Italianen en geen Tsjechen waren, die dat deden. Hij had er overigens zeer behoorlijk uitgezien, die keer dat zij samen thuis waren. Zij was er nooit zeker van geweest of hij tegen haar had gelachen of niet, maar hij was echt beleefd en goedgemanierd geweest, in aanmerking genomen dat hij een vreemdeling was. Mogelijk was het voor een groot deel de schuld van Allison, dat zij gingen scheiden. De eerste maal dat het meisje haar zin niet kreeg, zou zij zeker vlam hebben gevat zonder er bij te denken hoe afschuwelijk 'n echtscheiding was. Ja, het was waarschijnlijk grotendeels de fout van Allison. Juffrouw Laura zou nooit vergeten hoe het meisje zich had gedragen die keer - p de voordracht op Kinderdag. En Dade en Eilie hadden haar nog gesteund. Het was eigenlijk hun fout, dat het meisje zou was opge groeid dat zij met niemand kon om gaan. Bloemen waren nu niet makkelijk te krijgen het voorjaar was te laat en te nat geweest. Er waren wat vroege rozen in bloei. En natuurlijk, wat ze ook zou kopen, ze zou er wat kamper foelie bij doen. Dade had van kamperfoelie gehou den. Het was deze lente zestig jaar ge leden -dat Dade Kenzie Laura Meeks Gr., gromde Jimmy, wie breng jij daar voor mee vrindje? vroeg hij. Moeten wij dat halfgare partijtje voor zoete koek opeten? Hebben we daar jns dure geld voor moeten neertellen? Die man heit gelijk, riep een meneer ach ter Jimmy en ook van andere kanten kwamen er bijvalsbetuigingen los. De suppoost werd nu zo zenuwachtig, dat- ie Jimmy aan-z'n mouw begon tetrek"- ken. had gevraagd voor haar eerste af spraak. Zij was nooit ergens tevoren met een jongen geweest, zodat Papa en Mama er erg opgewonden over wa ren. Zij hadden een nieuwe jurk voor haar gekocht van witte Chinese zij de, met een grote tournure en lage hals en korte mouwen. In het eerst had Papa gedacht, dat de hals wat te laag was, maar toen hij zag hoe aardig het haar stond, gaf hij toe. Zij was een knap meisje geweest. Zij wist dat zij het was geweest. En die avond had zij zich het heerlijkst ge voeld van haar gehele leven. Gelukkig van binnen, evenwichtig, en zacht en lief, en zeker van zichzelf. Zij kon haar ogen dichtdoen, en zich zelfs nu nog haar eigen bekoorlijkheid herinneren en van de lenteavond, dei vervuld was van een soort geheimzinnige schoonheid, met geurende bloesems en heel lichte regen in de lucht. Toen Dade voor haar kwam, ontving Papa hem aan de deur en de beide mannen praatten een minuutje samen, zoals de vader en de begeleider van het meisje behoorden te doen. Na een paar mi nuten trad zij de kamer binnen, en Dade stond op, en in zijn ogen kon zij zien, dat ook hij vond dat zij er aardig uit zag. Toen was haar haar zacht en bruin en krullend, en had zij blauwe ogen even blauw als van Rose Marshall, maar met meer karakter er in en haar huis was fris. Zij was zo opgewonden dat haar wangen rood waren. Dade zei dat het paard en het rijtuigje buiten stonder, maar zij be sloten te lopen omdat het partijtje maar een paar deuren ver was. Net bij de ingang van de Meeksen was een kamperfoeliestruik. Dade keek er naar en zei dat het zijn lievelings bloem was, en zij zei dat het grappig was, maar het was ook de hare. Zij ble ven stilstaan bij de struik, bevangen door het wonder dat zij beiden het meest van kamperfoelie hielden. „Wil je dat ik wat voor je pluk?" vroeg hij. Zij zeide dat de bloemen nogal hoog zaten en moeilijk waren te krijgen. En hij zei dat het er helemaal niets toe deed, wanneer zij ze wilde hebben. Hij nam zijn zakmes en begon takjes af te snijden. De geur was eenvoudig ver rukkelijk. Hij gaf haar een bouquetje en zij stak het in haar haar. En hij deed een takje in zijn knoopsgat. Zij gingen door naar het partijtje, ieder met de zelfde bloem. De hele avond maakte het hen verschillend van de anderen, bracht hen samen in een eenheid die zij beiden gewaar werden. Anderen voelden het ook, schudden hun hoofd veelbegrijpend bij het zien daarvan. (Wordt vervolgd) Schiphol of in Rotterdam deze drei gende daling in de grafiek kan af wenden) Daarbij komt dan nog, dat het Ca raibische gebied door de Amerikaan bereikt kan worden zonder eerst pas foto's en visa te regelen; men komt deze landen slechts binnen, vult een formulier in, betaalt een hele dollar en een ongestoorde vacantie ligt voor de boeg. Ongestoord, uiteraard behalve voor zover de wereldsituatie geen nieuwe wolken over de door gaans zonovergoten stranden jaagt. Slimmer dan slim luchtlijnen hebben er veel toe bij gedragen dit verkeer te bevorde ren. Een aantal jaren geleden, tenein de de vliegtuigen 's winters beter te vullen, organiseerden de lijnen veer tiendaagse excursies naar de Caraibi sche Zee tegen afbraakprijzen. De on regelmatige passagiersdiensten droegen er nog toe bij de prijzen verder te drukken. Het resultaat was, dat de re gering tussenbeide kwam en prijs- regelend optrad. Doch geen mens zo slim als de mens. De luchtvaartmaat schappijen regelen thans uw hele va cantie voor u, inclusief een borrel om vijf uur en de fooi aan de huisjongen en ook dat voor een prikje. Aan de luchtvaarttarieven heeft men ditmaal niet kunnen tornen, doch door met plaatselijke hotels in de Caraibische streek arrangementen te maken heeft men de hoteltarieven kunnen verla gen en de reiziger ondervindt daarvan de voordelen. Hij kan natuurlijk —als hij helemaal het onderste uit de kan wil hebben belanden in een hotel met „stróiiiend" water, dat echter uit de keuken in een pannetje naar bo ven moet worden gebrachtMaar dat heeft hij dan aan zichzelf te wijten! Een voordeel van deze streken is voorts, dat de Amerikaan geen inge wikkelde monetaire paperassen be hoeft in te vullen, noch zijn zakken behoeft vol te proppen met papiergeld van allerlei vreemde waarden. De machtige dollar is welkom in Jamaica en Haiti of de Dominicaanse Repu bliek. Welke laatste twee met het oog op de goede „public relations" en een onverminderde toeristenstroom hun eeuwig voortdurende conflicten en aanslagen tot nader order hebben afgelast! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Breukelen (vacature H. M. Cnossen)P. S. Dijkstra te Vriezen* veen. Aangenomen naar Rauwerd (Fr.): J. H. Bokhoven, candidaat te En schede. Bedankt voor St. Annaland: J. Arendsen te Blauwkapel; voor Haaf- ten (toezegging) en Nieuwe Tonge: G. H. van Kooten te Brandwijk; voor Midwolda (Oldam): J. v. Tuileman te Oudega (W.); voor Ederveen: B. N. Woudhoorn te Ben- nekom; voor Garsthuizen: drs. J. C. vart Apeldoorn, emeritus hulppredikant tö Joure; voor Utrecht: W. L. Tukker te Delft; voor Vriezenveen, derde predikants plaats: F. H. J. Bik te Doorwerth-Hilten. Gereformeerde Kerken. Aangenomen tot hulpprediker te Exmorra—Allingawier: de heer J. Dekker te Terzooi; naar Drachten; P. Riemersma te Vijfhuizen, die bedankte voor Deventer» Bedankt voor Warfum: G. Schro- venwever te Scheemda; voor Nieuwerkerk a.d. IJsel: C. J. Hakman te Boorn-Ber- gura, Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te BarendrechtJ. van Benthem, candidaat te Vollenhove. Christ. Gereformeerde Kerken. Beroepen te GoudaJ. G. van Min nen te Huizen (N.H.) Ds. A. G. Barkey Wolf. De classis 's-Gravenhage der Gereform. Kerken heeft uitgesproken, dat ds A. G. Barkey Wolf, voorheen predikant van de Gereform. Kerk te 's-Gravenhage-Oost, doordat hij het beroep heeft aangenomen naar de Belgische Christ. Zendingskerk t Antwerpen, heeft opgehouden predikant van de Gereform. Kerken te zijn. De clas sis heeft daarvan aan alle classes der Gereformeerde Kerken hier te lande me dedeling gedaan. Ds. K. L. F. Ie Grand. Naar wij vernemen heeft de Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Twijzel aan de predikant ds K. L. F. Ie Grand, die als res. legerpredikant in Indonesië werk zaam is, verlof verleend zich in Indonesië beroepbaar te stellen. Rectoraatsoverdracht. Met een rede over „Dood voor de zonde, leven voor God in Jezus Christus" naar aanleiding van Romeinen 6 vers 114, heeft prof. dr. H. J. Jager het rectoraat aan de Theologische Hogeschool der Ge reformeerde Kerken onderh. art. 31 K.O. te Kampen overgedragen aan zijn opvol ger prof. dr. K. Schilder. Aan het eind van zijn rede vermeldde prof. Jager de fata.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5