Al 200 IJ-ponten worden onbetaalbaar duur voor het Noordhollands autoverkeer Obdam staat er goed voor Zware Hoest K „Grote Vier zulU Duitsland spre De delegat gewisseld Onaanvaardbaar DE twee-ledige pontverbinding over De Rijn en Lek worden eerlang gekanaliseerd Ilse Koch houdt zich krankzinnig Berth Ook C.B.T.B. spreekt zijn teleurstelling uit Stroet Koedijk Twee genotvolle avonden SchoorI Stompetoren Uitvoering Aurora Noord-Scharwoude De samenvoeging van| gemeenten Amsterdam wil de klok terugzetten Provincie protesteert tegen de voorstellen van B. en W. van Amsterdam het Amsterdamse IJ het Buik- sloterwegveer en het Valkenwegveer vormt de schakel niet alleen tus sen het wegennet van Amsterdam-N. en dat van de stad ten Zuiden van het IJ, maar ook tussen de Rijksweg no. 7, waarlangs het verkeer uit Friesland over de Afsluitdijk en door Noord- Holland tot aan Amsterdam-Noord loopt, en het centrum van de hoofd stad en vervolgens de van Amsterdam uitgaande wegen naar 't Gooi, naar Utrecht en naar Den Haag. Zij dient om het verkeer, dat van deze wegen gebruik maakt, langs de kortste route over het IJ te voeren. Totnogtoe betaalden automobilisten, die van deze pontverbinding gebruik maakten, een kwartje pontgeld. Dat is zo sinds 1936. B. en W. van Amster dam hebben de gemeenteraad thans voorgesteld het tarief per vaart voor een personenauto op 0.50 te brengen en voor een autobus of vrachtauto, naar gelang de zwaarte, op een gulden of een daalder. Alleen als het voertuig aan een Amsterdammer toebehoort, of aan een in Amsterdam gevestigd be drijf, wordt de prijs verlaagd tot tien cent per overtocht, wanneer de be stuurder tenminste in het bezit is van een speciale legitimatiekaart, die een rijksdaalder per jaar kost. Uit de gehouden tellingen is geble ken, dat van de circa 37.000 grote voertuigen, die hier per week door de zeven grote ponten worden overgezet, rond 21.500 thuis horen in andere ge meenten als Amsterdam. Op grond hiervan heeft het hoofdstedelijk ge meentebestuur becijferd, dat de ta riefsverhoging twee ton per jaar zal opleveren. Die twee ton zijn nodig ter compensering van de financiële ach teruitgang (sinds het voorjaar van 1948) van het gemeentelijk Vervoer bedrijf van Amsterdam. De hoofdstad heeft dit bedrijf altijd kunnen behe ren met een batig saldo. Dit jaar is er echter een nadelig saldo te ver wachten. Deze toestand kan niet wor den bestendigd, schrijven B. en W. aan de Raad. Bestendiging zou immers be- - tekenen, dat verschillende voorzienin gen zouden moeten worden ingekrom pen en dat „dus de taak, die de ge meente op sociaal en cultureel gebied heeft te vervullen, in het gedrang zou komen". Een andere maatregel om dat bang saldo van het Gemeentelijk Vervoer bedrijf voor de toekomst te bestendi gen zal zijn een verhoging van de tram tarieven. Er heeft de raadsleden na melijk ook een voorstel bereikt de tramtarieven van 11 op 15 cent te brengen en de ritprijs der knipkaar- ten van 10 op 12% cent. Een derde maatregel is een verho ging van de tarieven van het personen vervoer over het IJ met de kleine ge meentelijke veerbootjes, waarvan voor al het personeel van de bedrijven in Noord-Amsterdam een druk gebruik maakt. Noord-Hollanders dragen de last. fjNS interesseert voorlopig alleen de eerste voorgestelde maatregel, die der verhoging van de ponttarieven, waarmee dus de niet-Amsterdamse en wij veronderstellen in hoofdzaak Noordhollandse automobilisten een nieuwe last op de schouders wordt ge legd, die ons, op zijn zachtst gezegd, onbillijk voorkomt. Amsterdam zet met deze maatregel de klok enige eeuwen terug. Dat bevreemdt ons van een zo voortvarend gemeentebestuur als het Amsterdamse. Noord-Holland is 1Il l'< langrijke mate op Amsterdam georiën teerd. Noord-Holland kan niet buiten Amsterdam. Maar Amsterdam toch stellig ook niet buiten Noord-Holland. Wanneer men van dit laatste over tuigd is, mag men van het gemeente bestuur van de hoofdstad venvachten, dat het alles zal doen om deze goede relatie te vestevigen. Wat thans te ge beuren staat, voelt de provincie als een hooghartig gebaar, het zich bege ven in een isolement, dat niet meer van deze tijd is. Moeten wij reeds op deze gronden het beleid van B. en W. van Amster dam afkeuren, er is nog een ander argument om onze afkeuring uit te spreken over de koers, die daar ge volgd wordt. Dat argument schuilt in een ander voorstel van B. en W. van de hoofdstad, dat gelijktijdig aan de orde zal komen, en het is dus van ge heel practische aard. Nieuwe kosten. Voorgesteld wordt de zeven in ge bruik zijnde IJ-ponten tien meter te verlengen en belangrijke voorzieningen te treffen aan de aanlegsteigers. De geraamde kosten zijn 7.568.000. Het moet gebeuren, zeggen B. en W. van Amsterdam, omdat het auto-ver keer per IJ-ponten in 1949 liefst 46% groter was dan in 1938, toen prac- tisch hetzelfde pont-materiaal in de vaart was. Beide veren verwerkten in 1949: 1.745.000 vierwielige voertuigen, 15.017.000 wielrijders, 7.420.000 voet gangers en 244.500 diverse voertuigen als handkarren, driewielers etc. Dit voorstel verbaast ons. Niet om-1 dat er in Amsterdam een tunnel-plan bestaat van 103 miljioen. Maar om dat het in ander opzicht blijk geeft van een tekort aan werkelijkheidszin. Een kind zal begrijpen, dat de pro vinciale automobilisten zich maar niet zó zullen laten afslachten. De twee, vier of zes kwartjes tolheffing aan de IJ-ponten zullen zij proberen te om zeilen, door hun route naar of voorbij de hoofdstad te verleggen over de (gratis) Hembrugpont. Het zal de voorstanders van een tunnelverbinding onder het Noordzeekanaal op deze plek niet onwelgevallig zijn, wanneer de verkeersintensiteit hier zodanig zal toenemen, dat de Hembrug bij Wa terstaat nummer één wordt voor een tunnelverbinding. Maar dit zal stellig niet de bedoeling zijn van het Am sterdamse voorstel. Hoe het zij, wij geloven, dat de IJ veren een minder sterke verkeers stroom te verwerken zullen krijgen als gevolg van de tariefsverhoging. Dit maakt een zo kostbare voorziening, als B. en W. van Amsterdam zich nu denken, weinig aanvaardbaar. Laten we hopen, dat de Amsterdamse ge meenteraad er precies zo over denkt. En daarmede de bezwaarschriften zal onderschrijven, die A.N.W.B., de Belangen-Vereniging Amsterdam-N., het gemeentebestuur van Landsmeer, Kamers van Koophandel en zo moge lijk nog meer instanties tegen het voorstel van B. en W. van Amsterdam indienden. Hoe sterker het protest klinkt, hoe beter het is! Wielerwedstrijd voor paren rond vliegveld Het IJselmeer is een voorraadbassin voor zoet water, waaruit de omringen de gebieden van water kunnen worden voorzien. Ten behoeve van de voeding van dit reservoir zullen de Nederrjjn en de Lek worden gekanaliseerd, waardoor het mogelijk zal worden, meer water via de IJsel naar het IJsel meer te doen stromen, zonder de scheepvaart op de Nederrijn onmoge lijk te maken. Aldus een mededeling van minister Spitzen in zijn memorie van toelichting op een voorstel tot vaststelling van bepalingen betreffen de 's Rijks waterstaatswerken. Kerststemming bij Engelse zangrepetitie Ilse Koch was gisteren niet aanwe zig bij de hervatting van het proces voor de rechtbank van gezworenen te Augsburg. Dit is de eerste keer in dit reeds 14 degen durende proces, dat Ilse Koch niet aanwezig is. Zij zou volgens sommige berichten een zenuw instorting gekregen hebben en naar de' psychiatrische afdeling van een zieken- !huis in Augsburg overgebracht zijr. Daarbij zou zij zo luide geroepen heb ben: „Ik ben schuldig. Ik ben een zon dares", dat voorbijgangers haar hoor den. Dokters hebben later verklaard, dat Ilse Koch doet of zij krankzinnig is om haar proces in de war te sturen, daar zij vreest veroordeeld te zullen worden. Een arts zeide, dat zij Zondag in haar cel meubilair vernield had en de ruit van het venster had stukge maakt waarop zij „buitengewoon sml rige opmerkingen" over het binnen plein had uitgeschreeuwd. BUREAU: ADMINISTRATIE Voorc? ui 9 Tel. 33 Postgiro 187294 REDACTIE: Achterc'; m <50. 1 el 22 Directie: J. BIJLSMA en C KRA Hoofdredacteur: A KAJPTEIN De? traditie getrouw worden door de leden van het kerkkoor te QuedgefSf in Engeland enige weken voor het Kerstfeest de Kerstliederen, geheel in oude trant in de openlucht gerepeteêrd. Tijdens de repetitie: uit dit tafereel blijkt wel zeer duidelijk de oud-Engelse Kerstsfeer. CHINESE COMMUNISTEN BIJ CRENS VAN ASSAM? Volgens niet-bevestigde berichten zouden communistische Chinese troe pen zijn gezien in Tibet op enkele ki lometers afstand van de grens met de Indische provincie Assam, in de buurt van de plaats Sadiya. Over de sterkte dier troepen en de richting waarin zij zich bewegen waren geen inlichtingen ontvangen. Ter propagering van de wielersport hebben de autoriteiten aan de*le- den van het Vrouwelijk Hulpkorps der Britse Marine en aan de Ma rinemannen van alle rangen der basis te Portsmouth toestemming gegeven, de buitenkant van het Marine vliegterrein als wielerbaan te gebruiken. Als de weersomstan digheden het maar even toelaten zitten de wielersportliefhebbers dan ook in het zadel en door het orga niseren van wedstrijden wordt de animo nog verhoogd. Toegejuicht door de vrouwelijke collega's rijden „paren" het 3 km lange tra ject rond het vliegveld. Opnieuw opstand in Nepal? Vijfhonderd gewapende opstandelin gen van het Nepalese congres hebben het grootste deel van de Nepalese in dustriestad Biratnagoer bezet, evenals veertig dorpen in de omstreken van ie stad zou in het gebied een voorlopige regering zijn gevormd. Het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" zal 15 Dec. uit Amsterdam met 1400 emigranten naar Australië ver trekken. Het schip wordt 11 Januari te Fremantle, 17 Januari te Melbourne en 1 Januari te Sydney verwacht. Handel op z'n Amerikaans Dezer dagen stapte in Londen uit een Stratocruiser van de Panamricain World Airways, die op weg was van Frankfurt naar New York de Ameri kaanse zakenman Martin Caine. Caine vroeg de douane toestemming het vliegveld een ogenblik te mogen verlaten, teneide in de buurt nog een paar zaken te regelen. De douane had hiertegen geen bezwaar, maar het per soneel van het vliegtuig waarschuwde Caine, dat hij moest opschieten omdat de Stratocruiser slechts twintig minu ten op Londen Airport zou blijven staan. Precies op tijd was Caine terug ademloos doch met het gezicht van een man, die weet zijn tijd goed besteed te hebben. Met een taxi was hij naar het 5 km verder gelegen plaatsje Colnebrook ge reden, waar zich een grote legerdump bevindt. Binnen enkele minuten kocht Caie daar 76 tien-wielige legerwagens voor ren bedrag van een half millioen gulden. Caine verklaarde spoedig terug te zullen komen, omdat hij uit die dump nog het een en ander wilde kopen, zo ongeveer tot een bedrag van een mil- lioen dollar De Melkprijs Ook het hoofdbestuur van de C.B, T.B. heeft zich met de door ministei Mansholt gehandhaafde verlaging van de melkprijs beziggehouden. Het heeft zijn ernstige teleurstelling over dit besluit uitgesproken. Met name het psychologische effect van deze maat regel zal allerminst bevorderlijk zijn voor het streven, om door allerlei ka pitaalsuitgaven de productie van dit belangrijke volksvoedsel verder op te voeren, zo meende men. Met de Stich ting voor de Landbouw zal worden nagegaan wat kan worden gedaan om het bestaande verschil in kostprijs berekeningen zo duidelijk mogelijk vast te stellen. Het hoofdbestuur heeft het vertrou wen uitgesproken, dat de leden geen ondoordachte middelen zullen aanwen den om aan hun teleurstelling over t besluit van de minister kracht bij te zetten. NIEUWZEELANDSE VLIEGBOOT NEERGESTORT Een vliegboot van de Nieuwzeeland- se luchtmacht is kort na de start bij de Samoa-eilanden neergestort. Er zijn zeven personen om net leven gekomen Acht leden van de bemanning en en kele passagiers konden zich redden. Alleszins gunstige gemeente-begroting voor 1951 Onder voorzitterschap van burge meester J. de Boer Wz. kwam de raad van Obdam in voltallige samenstelling in openbare vergadering bijeen. De goedkeuring voor het bouwen van woningwetwoningen ontmoet moeilijkheden. De voornaamste puzzle is dat de huur te hoog geacht wordt, zoals de raad bij zijn besluit in de vo rige raadszitting ook al memoreerde. De hoop is er thans op gevestigd dat ten spoedigste in 1951 een aanvang met de bouw kan worden gemaakt. Voor het doorlichten tegen t.b.c. werd een gemeentelijke garantie verstrekt van ƒ1.05 per persoon. Op de hoek KerkwegHandelskade zal 'n straatlantaarn geplaatst worden De begroting van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur werd goedgekeurd met aan ontvangsten en uitgaven ƒ9.802,95, waaronder een gemeentelijke subsidie ad. 8.000. Gemeentebegroting voor 1951 Bij de behandeling van de gemeen tebegroting voor 1951 werden geen al gemene beschouwingen gehouden. Al leen kantte de heer De Wijs zich te gen de belasting op onbebouwde ei gendommen. Gezien de gunstige begro ting. wenste hij deze post te schrap pen, eventueel terug te brengen tot 50°/o. Naar sprekers oordeel behoren alle burgers zoveel mogelijk in gelijke mate belast te worden. De voorzitter wees de heer De Wijs er op, dat bij aanvaarding van zijn voorstel de Rijksuitkering zeer aan merkelijk zou worden verminderd. In de komende jaren zal dit toch al iet geval zijn. De begroting zal in 1952 voor het onderwijs met 6 a ƒ7.000 verhoogd moeten worden. Indien het voorstel van de heer De Wijs zou wor den aangenomen, dat betekende dit voor de gemeente globaal een vermin dering van inkomsten ad. ƒ5.000. Wat de rechtvaardigheid van belastinghef- fen betreft, was de voorzitter het ove rigens in hoofdtrekken met de heer De Wijs eens. Echter zijn sommige belas tingen verdisconteerd in de waarde van landerijen, zoals bijvoorbeeld de grondbelasting. De heer De Wijs bleef bij zijn stand punt en wilde niet te ver in de toe komst zien. Voor het komende jaar wilde spreker in ieder geval tot ver laging van de onderhavige belasting overgaan. De heer Mak stelde voor, de heffing op de bebouwde eigendommen op te voeren en deze voor ongebouwde ei gendommen te verlagen, waardoor een compensatie zou kunnen ontstaan. De voorzitter bestreed deze zienswijze on der de motivering dat het maximum voor de bebouwde eigendommen reeds bereikt is en bovendien de situatie voor de huiseigenaren financieel nog ongunstiger is dan voor de landeige naren. De begroting werd goedgekeurd met aan ontvangsten en uitgaven 113.038.67, waarbij aan onvoorzien 4.420,75. Lening „St. Victor" Aan de R.K. woningbouwvereniging .,St. Victor" werd ten behoeve van de in 1949 gebouwde duplexwoningen een lening verstrekt ad. ƒ29.257, tegen een rente van 3 1/4%. De reclames inzake hondenbelasting van de heren G. Bijvoet en J. A. Leek werden geaccepteerd. De heer P. Neef jes kreeg nul op zijn request. Zijn hond was volgens bewering gestorven in Mei. Het aanslagbiljet werd I Au gustus ontvangen, waartegen niet bin nen de daarvoor gestelde termijn ge reclameerd was. Om consequenties te voorkomen, meende men dan ook af wijzend te moeten beschikken. Goedgevonden werd voor straataan- leg etc. reeds thans trottoirtegels en -banden te kopen. DOORLICHTEN VAN BEVOLKING De bevolking der gemeente Obdam zal worden doorgelicht. Van overheids wege kan opkomst niet verplichtend gesteld worden. Echter is het begrij pelijk dat voor een gunstig resultaat aller opkomst dringend noodzakelijk is. Het persoonlijk belang van een ieder is hierbij in het geding. WATER BIJ WATER Als gevolg van de vele regen- en sneeuwval, gepaard gaande met ver stopte riolen, waren sommige wegge deelten haast onbegaanbaar. Om dit probleem radicaal op te lossen heeft men de brandspuit te hulp geroepen en het resultaat was verzekerd. Smelt, om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten te verzachten, een weinig VapoRub in kokend water en adem de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan keel, borst en rug flink met deze 2alf inwrijven. Goede avond van het Nut Zaterdagavond opende de plaatselijke Nuts- vereniging het seizoen met een toneelavond. Opgevoerd werd het stuk „Moeder" van Jacq. Bess door de zustervereniging uit Valkoog. Het spel werd met grote aandacht gevolgd en de aanwezigen hebben van deze uitvoering zeker genoten. Jammer was, dat er verscheidene laat komers waren, die dan ook nog met flink lawaai een plaatsje zochten en daardoor het luisteren van de anderen verstoorden. MOOIE OPBRENGST BAZAR De opbrengst van de onlangs gehouden bazar voor de Christelijke Kleuterschool heeft een bedrag van f 1100,- opgebracht. Een wel zeer verheugend resultaat. Alle medewerkers en -sters wordt hartelijk dank gebracht. Onze plaatselijke amusementsclub „Ned. Cabaret" verzorgde een tweetal avonden in de zaal van de heer Jac. Schuit. De eerste avond voor het de partement Koedijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de tweede avond ten bate van het Tehuis voor Ouden van Dagen. De voorzitter van het Nut, burge meester Schellinger opende met een welkomstwoord. De algemene leider der Nea de heer Damiaans vermeldde het heuglijke feit, dat de eerste plaat selijke vereniging, het verbouwd toneel gaat bespelen dat zowel voor de spe lers als het publiek een enorme verbe tering is geworden. Hij dankte hiervoor de zaalhouder en bood, onder luid applaus, namens de Nea-club een mooi bloemstuk aan. De zaalhouder toonde zich voor deze hulde zeer erkentelijk en sprak tevens zijn grote dank en waardering uit aan al diegenen die hem bij deze verbou wing behulpzaam zijn geweest. Hierna trad de Nea op met een 12-tal nummers vóór de pauze, muziek, zang, schets en declamatie. Het spel was pri ma. De declamatie van Jansje Makkes was af- Gerrit de Rooij zong zijn num mers met mooie heldere stem. Het meer dramatische zangnummer „Zus jelief" door mevr. SmitHart en Ali Damiaans was een keurige voordracht Het „tafereel uit Volendam" en „Een kwartiertje in Mokum", deden prettig aan, zeer goede tonelen en décor, aan kleding en grime waren tot in de punt jes verzorgd. Na de pauze werd opgevoerd de klucht in één bedrijf „De twee oude vrijers". Deze is op verdienstelijke wij ze vertolkt, zowel door de dames als heren. Er is gelachen, maar meer nog genoten van het zeer goede spel. De heer K. Houtman (voor de eerste maal op het toneel) verdient een extra com pliment. Het kapwerk en de grimage was in handen van de heer N. M Hartland te Schoorldam. Na het lang durig en dankbaar applaus was de be oordeling bij het slot van dp avond door de burgemeester, zeer juist, toen hij zei: „gij allen hebt uitstekend spel geleverd, hierdoor ons een genotvolle avond bezorgd". In het bijzonder richtte spreker zich tot de heer Jac. Smit. .is artistiek leider en zeide: ..Veel hebt gii ons reeds van uw kunnen blijk gege ven, onlangs gaaft gij ons een prachti ge tekening van ons Tehuis voorouden van dagen en nu weer deze mooie ver zorging van vanavond. Namens allen dank ik u hiervoor hartelijk. Spreker overhandigde namens het Nut aan de medewerkende dames een bloemetje en aan de heren een rokertje. De tweede avond bracht een zelfde succes. De heer Jongsma. lid van het comité voor het Tehuis, richtte dank bare woorden tot de Nea-club, voor de schitterende prestaties. Aan het slot van de avond volgde een bal onder leiding van de The Mood-makers. Op beide avonden was een talrh'k publiek aanwez'" ,,Stet van lerswoud" speelde in SchoorI De zaal van de heer Schuyt te Schoon was tot de laatste plaats bezet, toen het kleinkunst-ensemble Kees Stet zijn bonte progra'mma voor het voetlicht bracht. Na het van humor tintelende openingspraatje door de conferencier Ni co Akkerman speelde John Davids enke le vlotte nummers op zijn accordeon. Het hoogtepunt van de avond. Kees Stet, werd met een ware ovatie begroet. Op elk ty pisch Westfries grapje volgden enorme lach-salvo's. Riek Dekker zorgde voor een liedje en 1 professor Cakie was speciaal meegekomen om de mensen in SchoorI goochelen te leren, zoals hij zei. Veel heeft men er niet van gesnapt. Maar ondanks dat was het een dankbaar publiek, dat na afloop huiswaarts keerde. C.P.N. BLIJFT IN SCHOORLSE RAAD De door het Centraal Stembureau aan gewezen opvolger van de heer C. Duin als lid van de raad, heeft zijn benoeming aangenomen. De communistische partij blijft dus in de raad vertegenwoordigd. Zondag gaf Scheemeers ToneelverJ eniging „Aurora" haar eerste uitvwl ring van dit seizoen voor een goed be-| zette zaal in café J. Zwart. De voor-I zitter burgemeester Posch richtte zijn openingswoord een speciaSl wel- komstwoord tot de oud-voorzitter it, H. Heringa en de leden van de zusiet. vereniging uit Oterleek. Spreker deel de mede hoe het dertig jaren geleder was dat Aurora „Tropenadel" opvoerde en toen besloten werd „De Suiker- freule" hierna te spelen. Eindelij! wordt dit besluit dan uitgevoerd. Au rora heeft met „De Suikerfreule" eer goede keus gedaan. Al zijn de toestan den in Indonesië sinds Henri van Wre- meskerken dit blijspel schreef, geheel gewijzigd, toch weet dit oude blijspel het publiek te boeien. Mevrouw T. Zwart-Schuurman speelde de zware rol van juffrouw Van der Kooy subliem. Het gehele stuk door beheerste zij haat spel volkomen. Goede tegenspelen vond zij in de heren Van Dok, M Klerk en J. D. Buis. De nieuwe krach ten de dames Marijke Zwart en Maykt Bürmann en de heer K. van Barei gaven goed spel. Aan het slot dankte de voorzitter dil heer J. C. van Dok voor de regie vï „De Suikerfreule". Speciaal huldigè hij mevr. T. Zwart-Schuurman voo haar spel en rolkennis. Tegelijkertij studeerde zij twee zware rollen in, nl „Engel" in het Zevende Gebod en „Jul frouw Van der Kooy" in „De Suikei freule". Namens Aurora bood sprekl haar een doos bonbons aan. SprekJ huldigde de souffleuse, mevr. J. Posrfl Kramer Glijnis, die twintig jaren vereniging heeft gediend en da- avond door mevr. Bakker-Schermer- horn was afgelost, zodat zij voor hel eerst sinds twintig jaren vanuit de zaal het spel van Aurora kon volgen. Ah blijk van waardering werd haar een doos versnaperingen aangeboden, bijzonder gezellig bal besloot deze geslaagde avond. Een nieuwe boerderij De vlag stond op het pas geplaatste dub bele vierkant van de te bouwen boerderij van de fam. M. N. Koning aan de Noor dervaart. De vorige boerderij werd op Zaterdag 24 Maart 1945 verbrand door de Duitsers als répresaille voor een op 22 Maart 1945 gehouden overval op een voer-1 tuig met Duitsers aan de Noordervaart. Twaalf personer OERTHA HERTOGH en ha werden zg door de poli K.L.M.-Consteliation „Maas1 zagvoerder Vis uit Djakarta ling een tussenlanding te l toestel te Bangkok en Dond hol verwacht. Ondertussen door de autoriteiten medege a-n. Het aantal gewonden l den gedood. Toen gistermorgen wedt groepen Mohammedanen se den, vonden zij met rimbc seis getooide Goerkha mil juist van de strijd tegen gi Johore kwamen, tegenover spoedig braken wederom 01 welke tot gevolg hadden, c gang van gisteren een uitg werd afgekondigd voor de zonsondergang en zonsopgar De fanatieke oproerlingen gebouwen van Nederlandse firma's alsmede het gemee Auto's werden omver gegc brand gestoken, Europeanen den en afgeranseld. Vier Goerkha's en Maleise mili trouilleerden door de stad. dertig' gevechtswagens tot hl king. Toen fanatieke Mohr 'n dreigende houding aannai den de Goerkha's het vuur leiers werden gewond. Een helicopter van de RA politie-officier aan boord, v. durend boven de stad om de op de grond de plaatsen aai waar zich menigten vormde Tot nu toe werd, voor zov sonen van Nederlandse r. betreft, slechts bericht, dat T. H. Hut ernstig werd ge' kreeg een slag met een fit schedelfractuur veroorzaakte De Britse minister van Ke L. Blythe, heeft in een spec uitzending medegedeeld dat De Franse minister van Bi Zaken, Robert Schuman, heel svond in de Franse National ring medegedeeld, dat Fran geland en de Verenigde Stab zijn gekomen het vraagstuk se herbewapening met de I te bespreken. Hij voegde h dat voor dit probleem nog sing dient te worden gevon Winterkool Uit de eerste gegevens blijkt, dat de voorraad winterkool aan de Noordholland se veilingen aanzienlijk groter zal zijn dan vorig jaar. Dit is in het bijzonder hel geval met de witte kool. Hiertegenover staat een mindere opbrengst van rode kool. De kwaliteit van de kool ka" goed genoemd worden. Van de voor uitzichten kan men mede in ver band met de onzekere exportkansen naar Duitsland nog niet veel zeggen. Bij vorst is er gewoonlijk een stijging in de prijzen te constateren. De omzet aan de veiling van de Noor- dermarktbond te Noordscharwoude be droeg van 1 Januari tot 30 Novemb# 6.300.000. Deze veiling bezette in de lijs1 van omzetten van de provinciale bond van veilingen de tweede plaats na Groo tebroek. De Noordermarktbond besloot plannen uit te werken tot de bouw van een nieuwe neerzetveiling. Hiervoor werd 15.000 m2 industrieterrein aangekocht van de gemeente Langedijk. Donkeyketel op vrachtschip „Kieldrecht" ontploft Aan boord van het te Rotterdam lig gende "nieuwe Nederlandse motor vrachtschip „Kieldrecht" is in de nacht van Zaterdag op Zondag een z.g. Don keyketel ontploft. De 57-jarige donkey man P. Panhuizen liep brandwonden op. Hij werd in het havenziekenhuis behandeld. De schade in de machineka mer is zeer groot. De Commissie ter bestudering vai de Gemeentelijke indeling van Noori-L Holland heeft inmiddels een gedeelttl van de definitieve tekst van hel twee- j de deel van haar rapport bij Gedep»' j teerde Staten ingezonden. Het betrelj hier een „Inleiding tot de voorsteller' - alsmede deze voorstellen zelf. voorzo- ver betrekking hebbende op de „K°p van Noord-Holland" en op We:'' Friesland. Gedeputeerde Staten plegen tbar-s overleg met de Vereniging van Ne' derlandse Gemeenten over de pub"' catie van dit deel van het rappW1 Hun standpunt ten aanzien van voorstellen moeten zij zich in dit sta' dium nog voorbehouden. DE NIEU\ Geen vrijn Na afloop van de gistermii zake Nieuw-Guinea is medej een vertrouwelijke bgeenkon sfeer verliep. De bespreking c sloten, de stukken te publii gewisseld. Daaruit blijkt, dat de standpunten der beide d< aan hun opvatting, dat aan h reiniteit over Westelijk Nieuv Indonesië „wil rekf houden met onze bel De eerste stukken van de ling zijn een mondelinge not: behorende toelichting van i Roem, de leider der Indonesi: gatie Hierin wordt gesteld, overdracht van de souverein Indonesië aan de RIS voort, ook Nieuw Guinea binnen di termijn aan Indonesië dient 1 overgedragen. De beiangen derland in dit gebied zulle] gewaarborgd. De overdracht geschieden binnen vijf maan datum van 27 December 195( sie en Nederland behoren s werken bij de ontwikkeling v Guinea. Maar de koloniale v tussen Nederland en Nieuw dient te verdwijnen. Hierop is op 8 December vi landse zijde geantwoord, da land steeds weer heeft her! Westelijk Nieuw Guinea valt overdracht van de souveren Indonesië. Voorts wordt ont! Vandaag viert dr. Karl de sociaal-democratische bondspres® van Oostenrijk, zijn tachtigste veïïaa dag. f Weerbericht Verwachting, geldig tot E dagavond: Vanavond en va opklaringen en op vele p lichte vorst. Daarna toene bewolking met sneeuw, i kustprovincies later wellich gaand in regen. Aanva: zwakke, later matige en e kust tijdelijk krachtige hoofdzakelijk uit Zuidelijk, tingen. Temperaturen overc ■het vriespunt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6